li De Wereldoorlog. I U' I I I FIRMA II. BRANDENBURGK annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen. t. Ollicieel Orgaan der Gemeente Sneek. Woensdag 10 Juli 1917 33e Jaargang 82. straat 1 o Punt VIII. Advies van B. en W. op het adres van de firma Riemersma en Weis senbach, houdende verzoek om een tege moetkoming in de schade door haar beloo- pen tengevolge van de aanneming van het drukken van het raadsverslag. Punt VI. Vaststelling eener verordening tot het tegengaan van het herbergbezoek personen. Punt Vil. Vaststelling eener verordening Punt XIV. Vaststelling van het school- geldkohier over het 2e kwartaal 1917. Punt XV. Behandeling van reclames te gen het primitief kohier van hoofdelijken omslag dienst 1917. 1 1 1 ziekteverordening. Punt X. Vaststelling eener verordening op de heffingen invordering eener belas- I ting op de reiniging en ontsmetting als I bedoeld in art. 5a der wet van 4 December 1872, Stbl. no. 134, houdende voorziening tegen besmettellike ziekten. Punt XI. Aanbieding van de gemeente- rekening dienst 1916. Punt XII. Bezwaarschriften tegen aan slagen in het schoolgeld. Punt XIII. Voorstel tot rechtstreeksche betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1917. VERGADERING van den Raad der gemeente WYMBRITSERADEEL op Donderdag 12 Juli 1917, des voormid- dags 11 uur. Punten van behandeling: Punt 1. Onderzoek van de geloofsbrie- I ven der nieuw gekozen raadsleden. 1 Punt II. Notulen van den 7 Juni 1917. Punt UI. Ingekomen stukken en inede- deelingen. Punt IV. Herbenoeming van de arm-. I meesters. Punt V. Vaststelling eener verordening' tot beteugeling van het gebruik van tabak I door kinderen. 1 van jeugdige - tot voorkoming van brand. Punt VIII. Vaststelling eener verorde ning tot beteugeling van besmettelijke I ziekten, welke noch bij de wet, noch bij K. B. als besmettelijk zijn aangewezen. Punt IX. Vaststelling eener verordening tot heffing en invordering eener belasting op de reiniging en ontsmetting volgens de n VERGADERING van den Raad der gemeente SNEEK op Woensdag Juli 1917, ’s namiddags 71A uur. Punten van behandeling: Punt 1. Ingekomen stukken. Punt II. Advies van B. en W. op het adres van P. Vrijland om eervol ontslag i als leeraar in de oude talen aan het gym- nasium. Punt 111. Aanbeveling van curatoren van het gymnasium voor de benoeming van een leerares in de oude talen aan het gymnasium voor het schooljaar 1917-’18. Punt IV. Aanbeveling van B. en W. en van curatoren van het gymnasium voor de benoeming van een leeraar in de schei kunde aan de H. B. S. en in de natuur- en I scheikunde en natuurlijke historie aan het gymnasium. Punt V. Aanbeveling van B. en W. voor de benoeming van een voorzitter, leden en I plaatsvervangende leden der commissie, welke B. en W. van advies zal dienen bij de uitvoering van het „werkloosheidsbe sluit 1917" en aan welke zal zijn opgedra- I gen het bestuur der gemeentearbeidsbeurs Punt VI. Voorstel van B. en W. tot ver zekering van de in aanbouw zijnde ge- meentewoningen aan de Kloosterdwars- straat tegen brandschade bij de maat- I schappij „de Nederlanden van 1845". Punt VII. Voorstel van B. en W. tot I vaststelling van een rooilijn voor het Groot Klooster en een gedeelte van het luidend. NIEUWE SNEEEEE COURANT SB 11 j averg boloopon I o h ft i te 9 15 O Van de oorlogsterreincn. Rijksvoorschotten. Aap de gemeente Baarderadeel zijn verleend voorschotten uit ’s Rijks kas, en wel: van een F. Lleithick. f Het Kamerlid voor Zutfen, de heer Lieftinck, is te Haarlem overleden. Hij werd in 1835- te Odoorn geboren, stu deerde te Groningen in de theologie en werd in 1860 predikant te Boijl, in 1863 te Kimswerd, Verschijnt DINSDAGS on VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snok Telefoon No, 150. behoeve van den aankoop van den grond: h. een voorschot van ten hoogste f 26,000, ten behoeve van den bouw van een 10-tal ar beiderswoningen. Schoolvrije middagen. Aan het stedelgk gymnasium te Amsterdam is het aantal schoolvrjje middagen van twee Op drie gebracht. Spionnage, Na een paar dagen op het boofdbureau van politie aldaar te zgn gevangen gehouden, is, naar het „Hdbl” meldt, naar het huis van be waring te Rotterdam overgobracht een zich noemende dagbladschrijver, die in zjjn hoeda nigheid van militair zou getraeht hebben be- scheideh te verkoopen aan een buitonlandschf mogendheid, betrekking hebbende op de vesting Utrecht. De Russische krachtsinspanning heeft suc ces. Ze kost veel offers maar ze brengt steeds sterker aan het licht dat de centralen het op den duur niet kunnen volhouden. Een nieuwe stoot der Russen in de richting van Lemberg heeft geleid tot het indrukken van het front der centralen bij Stanislau, waar de Russen de stad Jesupol namen en 7000 soldaten en 131 officieren gevangen namen. Duitsche re serves brachten hier de doorbraak wel.tot staan, doch we zijn zeer benieuwd hoe lang I de I Stop gezet. De naaml. venn. Deventer Koek- en Suiker werk fabriek, voorheen J. P. Coelingh Zonen, heeft wegens gebrek aan grondstoffen haar koekfabriek moeten stop zetten. in 1879 werd hij lid voor de Kamer in het dis trict Leeuwarden, later voor Franeker. Onaf gebroken had hij hiervoor zitting tot Juni 1905, toen hij door P. L. Tak vervangen werd. In Aug. d.a.v. werd hij echter door Zutfen op nieuw gekozen. Het stoffelijk overschot, van den heer L. zal Woensdag op Westerveld verbrand worden. Overgang naar de Landweer. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat, Indien niet nader het tegendeel wordt be paald, op 1 Augustus a.s. naar de landweer overgaan de dienstplichtigen der militie, be- hoorende tot de infanterie de wielrijders hieronder begrepen de vestingartillerie, de pontonniers, de genietroepen, de hospitaalsol daten en de administratie-troepen, van de lich ting 1910 en van oudere lichtingen, die ook in normale omstandigheden op 1 Augustus 1917 naar de landweer zouden overgaan. De groot-verlofgangers, tot bovenstaande lichting en dienstvakken behoorende, zullen dus gehouden zijn in deze maand hunne zak boekjes bij den burgemeester hunner woon plaats, waar zij in het militie-register staan in geschreven, in te leveren. Van de zee afgesloten. (Officieel). Ten vervolge op de bekendmaking van 3 dezer deelt het ministerie van Buiten- landsche Zaken mede, flat Hr. Ms. gezant te Londen opnieuw bif de Britsche regeering stap pen heeft gedaan naar aanleiding van de jong ste uitbreiding der gevaarlijke zóne, waardoor de véilige vaargeul voor de Nederlandsche scheepvaart zou komen te vervallen. In op dracht der regeering heeft de gezant gevraagd om uiterst spoedig antwoord nopens de defi nitieve bedoeling der Britsche regeering. Hij heeft doen uitkomen, dat hier te lande niet wordt geloofd, dat de maatregel opzettelijk te gen Nederland is gericht, doch dat men niet inziet, welk militair belang met de bewuste uitbreiding gediend is en dat de levensbelan gen vam Nederland met den maatregel ge moeid zijn. Blijkens op 6 dezer ontvangen bericht heeft de Britsche staatssecretaris geantwoord met de nadrukkelijke verzekering, dat de bewuste maatregel in geenerlei opzicht opzettelijk was gericht tegen Nederland, aan hetwelk de Brit sche regeering juist de grootste achting toe= draagt, maar uitsluitend was ingegeven door militaire beweegredenen, welke beoogden aan vijandelijke strijdkrachten den toegang naar Britsche wateren af te sluiten. Hij meende, dat men zich in Nederland een overdreven*voor stelling maakte van de gevolgen van den maat regel voor de Nederlandsche scheepvaart, die immers over andere toegangswegen beschikt dan de tot dusver gevolgde veilige vaargeul. Tot het leggen van mijnen zal in de eerste dagen nog niet worden overgegaan. De Nederlandsche regeering heeft geant woord, dat tengevolge van den verscheepten duikbootoorlog de voorziening in de behoeften van het Nederlandsche volk langs den weg van het Kanaal onmogelijk is en dat de weg door' de Nederlandsche, Duitsche en Deensche ter ritoriale wateren evenmin kan worden gevolgd, daar de neutrale scheepvaart Jangs de Duit sche Noordzeekust verboden is en bovendien de weg door de Nederlandsche territoriale wateren langs de Noordelijke eilanden niet kan worden gebezigd, omdat het vaarwater op ver schillende plaatsen buiten de territoriale wa teren ligt en derhalve in het Britsche mijnen veld valt. Zij sprak het vertrouwen uit, dat de Brit sche regeering, zich van een en ander reken schap gegeven hebbende, den voorgenomen maatregel aan een nieuwe overweging zou on derwerpen. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentièn 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij ^Abon nement belangrijke korting. Onze Abonné’s hebben recht op gra tis Verzekering tegen Ongelukken dit nog zoo door kan gaan. Onze meening over een en ander hebben wij in het vorig nr. neergeschreven. Deze meening Js niet veran derd onder de invloed van het feit dat de Duitschers op een klein deel van het Fransche front een offensieve beweging hebben onder nomen die hun tot nog toe 1500 gevangenen opleverde. Klaarblijkelijk wil Hindenburg ver hinderen dat Engelschen en Franschen tesamen een offensief ondernemen en houdt hij de Fran schen nu bezig, ten koste van waarschijnlijk aanmerkelijke verliezen. Beschikte Hindenburg over nog veel troepen, dan ware een aanval op de Engelschen, van wie toch het grootste gevaar is te duchten, waarschijnlijk meer vruchtbaar. Een dieper doel van het offensief tegen de Franschen zal echter wel zijn te trachten het Fransche volk oorlogsmoede te maken. Typhus. Eau 17-tal personen te N. Pekela zjjn door_ typhus aangetast, .vermoedelijk tea gevolge van aan niets gebonden”. Zooals gezegd, de meeste partijen hebben daarvan genoeg. Zij zijn ’t, zoo meldt het „Ber liner Tageblatt”, eens over de vredesformule met uitzondering van een kleine groep conser vatieven. Die vredesformule is natuurlijk „geerp annexaties, geen schadeloosstellingen”. De par tijleiders beginnen thans in te zien dat de duikbootoorlog Duitschland de overwinning niet kan brengen en dat het Duitsche rijk, als het den oorlog voortzet, zijn ondergang tege moet gaat. En ofschoon zij het zichzelf waar schijnlijk niet willen bekennen is ook hun streven naar binnenlandsche hervormingen slechts het gevolg van hun wensch Duitsch land den vrede te verschaffen, welke- het al leen op billijke voorwaarden kan krijgen wan neer, zoöals Lloyd George dezer dagen zei- de, het zich democratiseert. Daarom vragen de partijleiders thans van de Duitsche regeering: vergaande onmiddellijke binnenlandsche hervormingen en terugkeer tot het standpunt der regeering van 1 Augustus 1914: een verdedigingsoorlog zonder tot Joel te hebben verovering. Het zal de tegenwoordige Duitsche regee ring echter uiterst moeilijk zijn om tot dat standpunt terug te keeren en wel een voudig omdat zij dit standpunt f e i t e 1 ij k nimmer heeft ingenomen. Op 29 Juli 1914, nog voor den oorlog, verklaarde immers de tegen woordige rijksjcanselier aan Sir Goschen, den Engelschen gezant: „Onder voorwaarde dat Groot-Brittannië neu traal blijft, zal Duitschland iedere waarborg geven aan de Britsche regeering, dat de Duit sche regeering geen territoriale verovering ten koste van Europeesch Frankrijk beoogt, al zou zij overwmnen in den oorlog. De R ij k s- kanselier was- niet in staat een soortgelijke toezegging te doen omtrent de Fransche kolonies”. Hiermee meenen wij voldoende te hebben aangetoond dat de tegenwoordige regeering van Duitschland den oorlog niet is begonnen en West-Indië. Door d«n irein overreden. 'Zaterdagmiddag vermiste de huisvrouw Van E, te Hattemerbroek, terwijl zg in winkel was om inkoopen te doer, haar 2-jarig kindje. Naar buiten ziende, ontwaarde zg, ds^t het kind juist door een uit Zwolle komende goederentrein werd overreden. Zy snelde tot redding toe, doch de wielen der machine had den het kind reeds eenige malen rondgeslingerd, zoodat, toen de trein stilstond, van het kind niets dan een vormlooze massa was overgeble ven. Do moeder werd bjj de pogingen tot red ding van haar kind ook door de locomotief u.. o van ^en frein verwond, en heeft ernstige in- a. een voorschot van ten hoogste f 1400, teri wendige kneuzingen bekomen. Ernstig ongeluk. Zaterdagnacht heeft -een student bij de poli tie. te Leiden aangifte gedaan dat zijn vriend, de medische student O. J. D. een ernstig on geluk was overkomen. Met den laatsten trein waren zij uit Den Haag naar Leiden vertrok ken. Ter hoogte van de Laan van Nieuw-Oost- Indië bemerkten zij, dat zij in een damescoupé hadden plaats genomen; zij verheten dezen coupé en wilden over de treeplank een ande ren coupé opzoeken. De student D„ afkomstig uit Delft, is toen van de treeplank gevallen. De politie te Leiden stelde zich dadelijk met Den Haag in verbinding, en's morgens vroeg is het lijk van den heer D., niet ver voorbij de Laan van Nieuw-Oost-Indië, gevonden. Het hoofd was. ingedrukt, en de beide _beenen waren afgereden. De opstand in China. De 11-jarige keizer Haoeau-Toeng heeft al weer afstand van de kroon*gedaan. De toestand in China is zeer ingewikkeld geworden. Er zijn wel vier partijen: de res- taurationisten, de bureaucratische republikei nen, de partij van Tong-Koeo-Sjang en de Sianghairepublikeinen. De expremier Toean-Sji Joei deelt mede, dat hij de monarchisten Vrijdag aanviel en uit eendreef bij Langfang. De republikeinen zijn genaderd tot op 10 mijlen van Peking, den vijand voortdurend vervolgend. Lia Joean Hoeng, de éx-president, heeft Toean Sji benoemd tot premier en gaf hem hef presidentszegel ter overbrenging aan Tong- Koeo-Sjang, die zich bereid heeft verklaard, op te treden als president van de voorloopige regeering te Nanking. De republikeinen hebben de strategische pun ten bij de buitenwijken van Peking bezet Men houdt een vriendschappelijke schikking nog mogelijk. Ér is iets aan de hand, daar in Duitsch- i land. De partijen zijn de tegenwoordige regee- I ring, die noch inzake haaf binnenlandsche, noch inzake haar buitenlandsche politiek klaren wijn durft schenken, moede. De regeering durft I dat nu nóg niet. Immers het „Berliner Tage blatt” weet wel zooveel uit het gesprokene in de Rijksdagcommissie, dat het kan schrijven: „Von Bethmann Hollweg heeft gisteren nie- mand bevredigd met zijn redevoering in de hoofdcommissie. Hij heeft een ontwijkende hou- i ding aangenomen en zich in de vredeskwestie T7I i t De politieke toestand in Duitschland. Er wordt druk geconfereerd in Duitschland: I de keizer spreekt met zijn legeraanvoerders, rijkskanselier eveneens met Hindenburg, met den minister van marine Von Capelle, en met die van financiën, Helfferich. De hoofdcomnussie van den Rijksdag, waarin de partijleiders zitting hebben, noodigt den I Kanselier uit in haar midden te verschijnen, I waaraan deze met al zijne ministers gevolg I geeft. Er wordt beraadslaagd en niets wordt gepubliceerd alles moet geheim gehouden I worden met het gevolg dat overal geheimzin- I nig gefluisterd wordt over .komende gebeur- I tenissen. Men zegt: Erzberger, het invloedrijke lid J van de Katholieke partij (centrum) heeft I van den Kanselier gcëischt: .binnenlandsche hervormingen en de verklaring dat Duitsch- I land een vrede wil zonder schadeloosstelling I of annexaties. Men zegt: dat de nationaal-libe- ralen directe invoering van binnenlandsche her vormingen hebben geëischt. Men zegt: dat de I socialisten een eisch hebben gesteld als Erz berger. Geruchten van hooger hand worden ze I tegengesproken maar op een dergelijke wij ze dat er veel geheimzinnigs overblijft. De hervormingen in Duitschland. In de Duitsche rijksdag heeft minister Helf ferich toegezegd dat met het oog op kiesdis tricten met bijzonder sterk toenemende bevol king een nieuwe regeling voor het rijksdag- kiesrecht gewenscht is en dienovereenkomstig zijn, aldus de minister, Wij bereid den Rijksdag een ontwerp voor te leggen. Met de toebe reidselen hiertoe is een aanvang gemaakt. Het ontwerp bereikt den Rijksdag zoo bijtijds, dat de verkiezingen voor den eerstvolgenden Rijks dag op den grondslag der voorgenomen ver andering kunnen plaats hebben. Zulk een wij ziging ligt in de lijn van de voltooiing der bin nenlandsche politieke omstandigheden en zal de trouwe, blijmoedige medewerking van alle volkskringen in den staat en het rijk verzeke ren. Het Duitsche volk bereidt den bodem SNEEK, 10 Juli. Maandag 23 Juli a.s. hoopt de heer Joh. v. d. Veer alhier, le ambtenaar ter secretarie van Wijmbritseradeel, den dag te gedenken, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de gemeente. De heer v. d. Veer begon zijn loopbaan onder burgemeester S. Witteveen en diende daarna een reeks van jaren onder beide burgemeesters Tromp, vader en zoon. Uitge zonderd eenige wegwerkers is de heer v. d. Veer van al de gemeente-ambtenaren de oud ste in dienstjaren. Het zal den stillen, trouwen ambtenaar op 23 Juli zeker niet aan blijken van belangstelling, zoowel van gemeentenaren als van- stadgenoo- ten, ontbreken. Door de mareehaussée alhier is pro-j ces verbaal opgemaakt tegen B. M. en A P. die brandhout verkochten hetwelk toebehoorde aan den heer S. G. alhier. Te Utrecht word bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift„Invo- luties in het complexe vlak”, mej. E. H. 0. H. Veen, geb. te Sneek. Onze vroegere stadgenoot de heer D. K. Bakker, thans onderwijzer te Amsterdam, komt voor op de lijst van bij voorkeur benoembaren tot hoofd eener O. L. school te Utrecht. IJLST, 9 Juli. Op het viertal voor de Doops gezinde Gemeente alhier komen yoor: IJ. S. Burema te O. en W. Graftdijk, J. M. Erkelens te Medemblik, J. G. Frerichs te Stavoren en J. M. Vis te Noordbroek. FOLSGARE, 9 Juli. De. 82 jarige G. W. Faenstra alhier viel van een ladder, kreeg een gat in het hoofd en overleed spoedig daarna aan de gevolgen van de val. Nekkramp. LEMMER, 8 Juli. Een tweede geval van nekkramp met doodelijken afloop word heden geconstateerd bg een 2-jarig kindje van den werkman W. Bootsma alhier. De openbare on bewaarschool zijn voorloopig gesloten. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Maatidag 9 Juli. Diefstallen in de omgeving van Sneek. In den nacht van 23 op 24 Mei zijn den vee houder G. Wesselius onder Abbega een vier tal, drie groote en één kleine, roodkoperen em mers ontvreemd; in den nacht van 4 op 5 Juni daaraanvolgende is een soortgelijke diefstal gepleegd onder Rauwerd, waar ten nadeele van den veehouder J. Eenshuistra drie kope ren emmers werden weggenomen. Als dader stond heden terecht, de 22-jarige R. K., los werkman te Sneek, thans gedeti neerd. Hij bekende. De eerste diefstal bracht hem f 26.60, de tweede f 11.90 op. Hij heeft-uit nood gestolen: zijn vrouw is sukkelend, zijn kind ziekelijk, hij zelf tuberculeus. Hem werd onder het oog gebracht, dat dit hem geen recht geeft te doen wat hij heeft gedaan. Bovendien bleek, dat hij nog van meer dief stallen verdacht wordt. De officier vorderde zijn veroordeeling tot 7 maanden gevangenisstraf, terwijl de verde diger ambtshalve, mr. T. Binnerts, met het oog op den treurigen toestand in beklaagdes gezin clementie pleitte. melkgebruik. Een IOO japigw. Zondag herdacht de oud-strijder Johannes van den Boom, te Voorthuizen, zgn 100»ten verjaardag. Op nauwelgks 15-jarigen leeftijd nam hg in 1832 reeds dienst als tamboer bij de mobiele schuttery, die destgd?, in verband met den Belgischen opstand, in Noord-Brabant g legerd was Vervolgens diende hg in Oost- Gpoote vieeti, Een Pernisser zeilbeuger heeft te IJmuiden aangobracht een viscji van 4.28 M., wegende 400 pond, onder de visschers bekend als een Appikou en behoorende tot de soort haaien. Het reuzenbeest bracht in de publieke veiling slechts f 15 op. Het smokkelen. De douane-boambten te Hansweert hebben aan boord van het Duitsche sleepschip Rhe- nania 8 een partij van 240 K.G. kwatta-cho- colade ontdekt, bestemd voor frauduleuzen uitvoer naar Antwerpen. De knecht is ge vankelijk naar Middelburg gebracht. E«n ooievaar doodgeschoten, De tuinbaas van den Centralen proeftuin te Breda, die een ooievaar (de roem van de Bredasche ingezetenen) doodschoot, is veroor deeld tot f30 boete. Een zuigeling als smokkelaar. Men schrgft uit Aalten aan dé „Msb.” De vorige week werd door rgksambtenaren te Heurne een kinderwagen gevisiteerd. In de kussens zaten een paar pond harde zeep, een 10- tal bussen cacao en 5 pakken beschuit In de luiers van don zuigeling was thee ver pakt 1 Deze had evenals' de beschuitnogal Meeting Friesche Propagandacommissie. Zondag werd te Leeuwarden de meeting ge houden uitgeschreven door de Friesche Pro- paganda-commissie van de Ned. Ver. tot afsch. van alcoh. dranken. Er waren 80 afdeelingèn vertegenwoordigd, 2 andere drankbestrijders- vereenigingen, 25 afd. der S. D. A. P. en 15 vakvereenigingsbonden. Op het terrein waren 4000 belangstellenden. De voorz., de heer J. G. Jansonius, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarin hij o.a. wees op de verwachting dat het algemeen kiesrecht waarschijnlijk zal leiden tot een betere Drank wet, met het recht op plaatselijke keuze. De heer Bij De Ley sprak in het Friesch over „opvoeding en geheelonthouding”. Voorts voerden het woord de h.l; U. v., d.. Sluis, ds. J. L. Faber en Westmijse.tde laatste over het onderwerp „Doorzetten”. Het onthouderskoor „Excelsior” zong een aantal liederen. Kaatsen. De Zondag te Harlingen gehouden groote kaatspartij, uitgeschreven door „Eendracht", ihad de volgende uitslag: 1ste prijs f 90, benevens drie verguld zilve ren medailles, J. Vlielstra, Franeker; L. Neü- ray, Zeist; V. Paternoster, td. 2de prijs f 60 I. Roukcrna, Harlingen; C. Werkhoven, Witmarsum; I. Roukema, Wit- marsum. 3de prijs f 30 O. Postma, Makkinn; S. Tig- chelaar, Dronrijp; G. J. Hoitsma, Berlikum. Koning van de partij: L. Neuray, Zeist. De Belgen gaven prachtige bovenslagen bewonderen. Voor de Woensdag te Harlingen te houden kaatspartij zijn o.a. uitgenoodigd de h.h. K. Faber en A. Decastieau van hier. Willem Lodewijk Gymnasium. Aan het Willem Lodewijk Gymnasium te Groningen zijn bevorderd van de 2e naar de 3c klasse U. Elgersma (v.j), Wornmels, O. S. Cazemiér, Oosterbierum, G. Idema, Workum, W. v. d. Meiden (v.), Bergum, IJ. Nauta, Ter- zool. Van de 3e naar de 4e klasse A. Lootsema (v.), Warns, H. Nooitgedacht (v.), IJlst. Van de 4e naar de 5e klasse H. Holtrop, Scharren (Joure). Van .de 5e naar de 6e klasse L. J. Cazemier (v.), Oosterbierum, K. de Jong, Oudega (W.), IJ. Vellinga, Scharnegoutum en P. Westra, Sneek. als zuivere verdedigingsoorlog, evenmin waar schijnlijk als vele Duitsche partijleiders, die thans voor een vrede zonder annexaties ijve ren Zij die partijleiders echter kunnen hun vroeger standpunt gemakkelijker laten varen dan' de verantwoordelijke regeerings- personen, als Von Bethmann, von Cappelle, von- Stein enz., die het rijk gedurende dezen oor log hebben geleid en van wie het Duitsche volk eenmaal verantwoording zal vragen. Wij schreven het den vorigen keer reeds; voor hen is er geëii „terug” meer. De meesten hunner zullen heengaan onder den drang door de partijen, namens het overgroote deel van het Duitsche volk, dat oorlogsmoede is, op hen uitgeoefend. Is dat oogenblik van heengaan mr gekomen? Zonder twijfel zijn de tijden er rijp voor. Gisteren heeft de Keizer in het Neue Palais een kroonraad voorgezeten, daar is waarschijn lijk beslist over het lot van eenige der Duit sche leiders, en.... over het lot van het Duit sche rijk. Zoo aan dit kruispunt Rijk en lei ders niet scheiden, vreezen wij voor Duitsch land het ergste: binnenlandsche woeling en militaire catastrophe. daartoe door zijn onvergetelijke oorlogspres- taties. De wijziging stemt ook overeen met den geest van de Paaschboodschap des keizers en wordt in dezen geest, in samenwerking van regeering en Rijksdag, ten uitvoer gebracht” Tot zoover het bericht. Deze toezegging is een kleine tegemoetko ming aan de partijen die hervormingen willen, doch de Aenschen van die partijen -gaan veel verder. Zoo heeft de vóoruitstrevend-vrijzin- nige afgevaardigde, Muiler, de volgende reso lutie voorgesteld. De Rijksdag gelieve te be sluiten tot den kanselier de volgende verkla ring te richten: „De Rijksdag is overtuigd, dat na de gewel dige prestaties van het geheele volk in dezen vreeselijken oorlog geen plaats meer is voor het klassenkiesrecht in Pruisen. Zooals alle lagen des vofks medewerken aan de gelukki ge voortzetting van den oorlog, zoo zal ook de groote economische ën sociale taaR, die na den oorlog te vervullen is, de medewerking van het geheele volk behoeven. Daarvoor is echter noodig, dat de "volle staatsburgerlijke vrijheid zonder verwijl in alle Bondsstaten wordt doorgevberd. Daardoor zullen in staat en rijk machtige nieuwe krachten voor de be slissing van den oorlog en voor den nieuwen opbouw van het Duitsche leven tot ontwikke ling gebracht worden”. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1