De man Gilray genaamd. Uit onze Raadszaal. I MEUBELFABRIEK NEDERLAND FIRMA H. BRANDENBURG!! annex RÊCLOEKOLOli Linoleums. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. SKEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL 33e Jaargang Zaterdag 14 Juli 1917 83. I J. A. HUIZIIMGA; Groningen. 1 Punt IV. Aanbeveling van 13. en W. en van curatoren van het gymnasium voor de benoeming van een leeraar in de schei kunde aan de H. 13. S. en in de natuur- en scheikunde en natuurlijke historie aan het gymnasium. Punt V. Aanbeveling van 13. en W. voor de benoeming van een voorzitter, leden en plaatsvervangende leden der commissie, welke B. en W. van advies zal dienen bij de uitvoering van het „werkloosheidsbe sluit 1917" en aan welke zal zijn opgedra gen het bestuur der gemeeritearbeidsbeurs Punt VI. Voorstel van 13. en W. tot ver zekering van de in aanbouw zijnde ge- meentewoningen aa-i de Kloosterdwars- straat tegen brandschade bij de maat schappij „de Nederlanden van 1845". vaststelling van een rooilijn voor het Groot Klooster en een gedeelte van het Zuidend. Punt 11. Advies van 13. en W. op het adres van P. Vrijland om eervol ontslag als leeraar in de oude talen aan het gym nasium. Punt lil. Aanbeveling van curatoren van het gymnasium voor de benoeming van een leerares in de oude talen aan het gymnasium voor het schooljaar 1917-18. .v, Punt VIII. Advies van B. en W. op het vaii de firma Riemersma en Weis senbach, houdende verzoek om een tege moetkoming in de schade door haar beloo- pen tengevolge van de aanneming van het drukken van het raadsverslag. Punt 1. In gekomen stukken. pak- I een Ik ontdekte Wordt vervolgd. de te •■WBftfe..--'' -*>■ Telefoon 118. OORSPRONKELIJK VERHAAL UIT HET ENGELSCH. Geautoriseerde vertaling. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skekk Telefoon No. 150. Hij had geen macht, zei Phil kortaf, mis schien is het beter, dat ik u de waarheid ver tel om een verkeerde opvatting van uw kant te weren. Lady Silverdale en ik waren vroe ger verloofd; er waren redenen, waarom ons engagement werd verbroken en Lord Silver- dale in mijn plaats werd aangenomen. Er wérd niets verborgen gehouden voor Silverdale, die precies wist, hoe de zaken stonden. Miss Gor don en ik wisselden brieven, want ik was toen tertijd niet in Londen: ik ontdekte slechte din gen van Silverdale en waarschuwde haar: zij verzocht mij haar brieven te vernietigen, maar ik had niet den moed dat te doen en deze nalatigheid van mij is de bron van al haar verdriet geworden. Zij behoefde zich werkelijk niet te schamen over haar brieven, maar in handen van een derden persoon zouden zij ver keerd opgevat kunnen worden. Op de een of andere manier werden deze brieven uit mijn schrijftafel genomen en kwamen zij in handen van John Gilray. De rest van de geschiedenis is duidelijk: de brieven werden in stukken ver deeld en bij elke aanvraag om geld werd een deel ingesloten. Het was een handige manier van chantage, die succes had. Lady Silverdale was bezig zich tot den laatsten stuiver toe te ontblooten, toen ik door toeval alles gewaar werd. Door een schijnbaar klein voorval kon ik de brieven tot Gilray terugbrengen, ten minste dat dacht ik. Uw opvatting is juist, zei Esmé droevig. Ik heb u de volle waarheid verteld. Maar Lady Silverdale heeft nu toch alles terug, nietwaar? Wel, zij heeft al haar- geld en juweelen terug, dat bedoelt u toch, antwoordde Phil, maar al haar zorgen en lijden kunnen niet uit- gewischt worden wie die brief gezonden heeft, welke bij de juweelen ingesloten was. deed een goede daad. Een vreemde’lach speelde om Esmé Legar- de’s mond. Hebt u werkelijk geen idee wie die ju weelen teruggezonden heeft? vroeg zij. Wel, daar heb ik nog niet aan gedacht, er or voor hoeft tevens dozo zinuiting NIEUWE SNEEKER COURANT Abonnement: per jaar f2.-— fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiên 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd meteen oorlogstoeslag van 20% Wordt met algemeene stemmen benoemd de heer F. W. C. de Haas, leeraar aan de H. B. S. te Bergen-op-Zoom. Punt IVa Adres van mej. dr. A. Kal koven om herbenoeming als leer ar es in Geschie denis en Nederlandsch aan d.e H. B. S. Mej. Kalshoven wordt met algemeene stem men herbenoemd. Door B. on W. worden aanbevolen de hh. F. Blok en J. Kraak, Bjj eerste stemming worden uitgebracht, op de hh. F. Blok 6, J. Kraak 1 en F. de Wolf 7 stemmen. De tweede vrije stemming heeft hetzelfde resultaat. Laten wij spaarzaam met de minuten zijn. 1 Een beroemd staatsman, wien men de ge- woonte had zijne maaltijden te laat op te die- L, nen, gaf eens aan zijn vrouw een werk ten L geschenke, dat hij, zeide hij, had saamgesteld j in de kwartieren dat hij had moeten wachten. Het is altijd slecht zijn tijd te verliezen, maar iedereen is het daarover eens dat de slechtst verloren tijd die is welke met lijden verloren gaat. Weest dus spaarzaam met uwe minuten, trekt zooveel mogelijk partij van uwen tijd en indien gij ziek zijt, gebruikt dan de middelen van welke bekend is dat zij den tijd der pijnen F verkorten, middelen die genezen en dit dage lijks bewijzen. Wat dit betreft, zal men niet zonder belang- f stelling den brief lezen, dien wij hier publi- ceeren en waarin Mevr. Charvay, die te Lyon- Vaise woont, Weg van Saint-Just naar Saint- L Simon, no. 85, zegt dat de Pink Pillen haar genezen hebben van de bloedarmoede die haar ondermijnde. „Ik ben zeer tevreden over de behandeling met de Pink Pillen. Dank zij uwe goede pillen, heb ik al mijne ongemakken zien verdwijnen en zijn mijne krachten teruggekomen. De bloed armoede had mij ondermijnd en ik kon niet meer op mijne beenen staan. Ik was zoo zwak dat ik niet in staat was het minste huiswerk te verrichten, en ik bracht mijn tijd zittende of liggende door. Ik had geen eetlust meer en was zeer bleek. Niet alleen hebben de Pink Pillen mij al mijne krachten weergegeven, maar zij hebben mij bovendien zoo opgeknapt, dat men niet meer zeggen zou dat ik gedu rende vele maanden ziek ben geweest”. Door met iedere pil rijk en zuiver bloed aan het lichaam te verschaffen, stellen de Pink Pillen dit in staat zich te verdedigen. Men weet dat onze verdediging tegen de aanvallen van de ziekte zetelt in de hoedanigheid en de hoe veelheid van ons bloed en in den goeden staat van onze zenuwen. Het is immers gemakke lijk te begrijpen, dat de ziekte vooral de zwak ken treft. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, rheumatiek, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar af 1.75 per - doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen. Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. zei Phil, dat is op het oogenblik bijzaak, of schoon ik zeker zou zijn, dat Lady Silverdale zeer dankbaar zou zijn, als u mij zou kunnen helpen dit uit te vinden. Dan zou ik ruimschoots beloond zijn, zei Esmé. Zij is een lieve, goede vrouw en zou misschien vriendschap kunnen opvatten voor een eenzaam meisje, zooals ik. Ik ben toch zeker niet half zoo handig, als ik mij verbeeld, riep Temple uit. Ik had het eigenlijk wel kunnen gissen, na alles, wat u mij vertelde, dat u het was, die de juweelen terugzond. Wel, u hebt knap gedaan en Lady Silverdale zal u zeker wel zelf gaarne willen bedanken: ik kan gerust beloven, dat u een goede vriendin in haar zult vinden. Hoe kwam u aan de juweelen? Ziet u, ik wist, waar ze verborgen wa ren; ik sloeg alles nauwkeurig gade. Mijn echt genoot werd hoe langer hoe geheimzinniger voor mij; hij was een afperser van het slecht ste soort; maar afpersers houden er in den re gel geen juweelenverzameling op na; wat zij krijgen, maken zij gewoonlijk te gelde. Waar om handelde John Gilray op zoo’n buitenge wone manier? Ik hoop, dat u dat ontdekte, zei Phil. Neen, dat kon ik niet, mijnheer Temple, dat geheim zal wel nooit opgelost worden. Ik had trouwens genoeg akeligheid van mijzelf om er aan te denken. Voor ik Ponder Avenue ver liet, slaagde ik erin de juweelen te nemen en ze aan Lady Silverdale terug te zenden. Maar hoe wist u aan wie ze gezonden moesten worden? O, alweer een toeval; in een van de étui’s bevond zich een rekening en een brief. De brief was van een juwelier, die schreef, dat hij zijn best had gedaan een verloren sma- vind ragd bij te krijgen, maar dat zij niet tevreden waren met het resultaat en de brief was ge adresseerd aan Lady Silverdale. En al de étui’s, die van tijd tot tijd naar Ponder Avenue kwa men, waren gemerkt E. S., ik dacht, dat het wel Lady Silverdale zou beteekenen en u ziet, XXVI. Wel, dat verkoos zij; er was geen enkele reden, waarom zij het mij niet had kunnen vertellen, maar zij leed liever in stilte, zooals alle trotsche, gevoelige naturen. het door een toeval, zij stond mij toe de zaak te onderzoeken en alles wijst op Gilray. Ik was echter niet geheel zeker en daarom vroeg ik u om verdere inlichtingen. En ik heb u de waarheid verteld, zei Es mé rustig. Soms was Gilray heel onvoorzich tig, het gebeurde wel niet dikwijls, maar hij liet wel eens dingen zwerven. Ook gebruikte hij soms mijn Codrington. Ah. werkelijk ik begin licht te zien, hij gebruikte uw machine om de brieven naar Lady Silverdale te typen en u vondt er toen een. Juist, maar dat was heel toevallig, zoo als ik u tevoren al uitlegde. Dikwijls heb ik mij erover verwonderd, waarvan John Gilray leefde; hij had geen brieven, geen bankdepo sito en hield geen boek en toch had hij altijd geld genoeg. Waar het vandaan kwam en hoe hij het ontving, heb ik nooit kunnen ontdekken. Maar toen ik dien brief aan Lady Silverdale zag, waarin hij haar om juweelen of geld vroeg, begon ik het te begrijpen. Mijn echtge noot was een beroepsafperser, een handelaar in geheimen. U kunt u mijn ontzetting voorstel len en begrijpen, hoe ik verlangde van hem weg te gaan; maar ik was dakloos en hulpe loos en huiverig om mij als eenig inkomen op mijn schrijven te verlaten. Ik merkte alles op en wachtte; ik ontdekte verschillende dingen, maar nooit het geheim van de macht, welke mijn echtgenoot over Lady Silverdale had. Bij herstemming tusschen de hh. de Wolf en Blok verkregen beide 6 stemmen (de hh. de Wolf en Blok onthio-den zich van stemming.) Bjj loting wordt hierna benoemd de heer F. Blok. Als leden-workgevor* worden gekozen de hh. D. Volkers mot 11 .‘temmen (tegen 3 op don heer H. Miedema) en A. Ringnalda met 9 stem- me$. (tegen 2 op deu hoer T. van Wieren, 1 op J. Ruiter on 2 op G. Ruiter.) Als plaalsvervangenó-lid-werkgever de heer F. de Vries met 7 stemmen, tegen 6 op den heer G Vel sink en 1 blanco. Als leden-werklieden) de hh. J. Eldering met 8 stemmen (tegen 3 op’ den heer J. Faber, 1 op K. Ruardi on 2 blanco) en A. 0. Nieuwbof met het lot tegen den hoer D. de Ree. (Beide hadden 7 stemmen op zich vereenigd.) Als plaatsvervangend-lid-werkman de heer Th. Hofstra met 7 storómen tegen 5 op defi hoor K. Ruardi. (J. Nota 1 en 1 blanco.) Z. b. st. wordt overeenkomstig het voorstol van B. en W. besloten Punt VU. T’ B. en W. strllsn voer, naar aanleiding van een verzoek van den h er M. J. Houwinkom aan het Groot-Klooster een glasplakhuis met toekenzaal te mogen bcawen, voor hot Groot- Klooster «oen rooiljjn vast te stellen in afwij king mot de bouwverordening. De heer Blok vermoedt, dat ’t B. en W. niet zal verwonderen, dat hij met bezwaren komt. Het is niet voor de eerste maal dat deze zaak aan de orde komt. Handhaving van ’t bewuste artikel der bouwverordening zou tot grooto onbillijkheden leiden. Maar do oplossing dij B. en W. voorstellen brengt voor enkele eigenaren van panden aan de Oude Koemarkt zoo groote schade mee, dat. Spr. de bezwaren van ie ernstigon aard acht om daarover heen te stappen. De heer d r. B o u m a meent dat de Raad volkomen in zjjn bevoegiheid bljjft, wanneer de rooilijn wordt vastgostrld naar ’t voorstel van ’t Betreft slechts ’n verschil van eigenaar zou een nu be- dat mijn vermoeden juist was. Ik hoop, dat er niets aan mankeerde. O, alles was in orde, zei Temple. U hebt die zaak keurig- behandeld. U als schrijfster moét al deze omstandigheden wel apprecieeren. Misschien later, maar op ’t oogenblik niet. Kan ik nog iets voor u doen, moet u nog wat weten, mijnheer Temple? Neen, dank u, zei Phil. U hebt mij een grooten dienst bewezen. Miss Legarde, mis schien vindt u het niet al te brutaal van me, als ik deze plaats niet bijzonder geschikt voor u vind. U kunt hier onmogelijk werken u moet naar buiten. - O, zuchtte Esmé, als dat mogelijk was! Wel, waarom niet? Alles is mogelijk - als u toestaat, dat ik u help. Esmé Legarde gaf een teeken van protest en Temple kon zien, hoe het bloed haar naar de wangen steeg. Laat mij uitspreken, zei hij. Ik wil geen weldadigheid bewijzen. U hebt mij een verhaal gezonden voor de „Weekly Herald”. Wij be hoeven de manier, waarop u het weer terug kreeg niet nog eens aan te roeren. U was te bescheiden, Miss Legarde; het verhaal verraadt niets, waardoor u in onaangenaamheden zoudt kunnen komen. Onder gewone omstandighe den zou ik het ook met genoegen aangenomen hebben; ik ben bereid uit een puur handels- i oogpunt u vijftig pond ervoor te geven en u meteen een contract te laten teekenen voor een feuilleton. Wij betalen altijd bij aanname van de copie en ik zal dus zoo vrij zijn u een cheque te zenden.... O, u bent te goed, werkelijk te goed, riep I Esmé uit. U doet dit alleen uit vriendelijkheid. - Zeer zeker niet, protesteerde Phil. Ik 1 uw werk zeer goed, dat vindt Sutton van de „Messenger” ook en er bestaat werkelijk geen beter kenner. Inplaats dat ik u een dienst bewijs, heb ik zelf eene gelukje. U kunt uw cheque in den loop van den dag verwachten. Esmé Legarde droogde haar tranen af; het scheen alsof Temple de poorten van het Pa- B. en W. enkele centimetersalleen een bjj verbouwing van zijn perceel staande uitbouw verliezon. De heer IJ t s m a meent, dat verbetering van straten van ’t grootste belang is. Maar men wil van ’t bezit van anderen een stuk afsnijden. Spr. zou de zaak willen aanhouden en B en W. uitnoodigen nader te overwegen of bier geen termen zijn voor onteigening of voor schadevergoeding bij schikking Het gaat niet aan, op gewelddadige wjjze afbreuk te doen aan particulier eigendom. De heer Mr. Gerbrandy meent, dat toen de bestaande panden daar werden ge bouwd voldaan werd aan toen bestaande ver ordeningen. Door toepassing van de tegen woordige verordening loopen enkele eigenaren kans een deel van hun eigendom te verliezen en Spr. vraagtMag de Raad dat doen Het geldt hier niet de vaststelling van een rooilijn, maar een verkapte wjjze van onteige nen zonder schadevergoeding en Spr. kiest daartegen stelling. Ook Spr. dringt aan op onteigening of schadeloosstelling voor de be trokkenen. De heer de W o l f wjjst op de inconse quentie vau ’t Dag. Best. Toen Andringa on langs iets dergelijks vroeg, werd ’t hem ge weigerd, nu mijnheer Houwink ’t vraagt, wor- radijs voor haar geopend had. Met die cheque en een opgave voor eene verhaal had zij geen zorg meer voor de toekomst. Er was een beel dige woning in Epson, waar zij voor den zo mer kamers kon huren, misschien kon ze wel spoedig zelf een huisje huren. Ik weet niet, hoe ik u danken moet, zei zij, ik 'zie nu, hoe dwaas het van mij was, het verhaal terug te willen hebben, maar het heeft mij toch een vriend gegeven en daar zal ik altijd dankbaar voor zijn. En als ik u met iets van dienst kan zijn.... Nog met één ding, zei Phil. Ik zou gaarne kennis maken met den vriend, die al die moeite voor u genomen heeft; ik bedoel den man, die het manuscript trachtte te stelen en die het eindelijk uit het huis in Sarsenetstrect weg nam. Ik veronderstel, dat hij een nuttige vriend in den nood is. Zijn naam is Paolo Brachi, legde Esmé uit. Hij kende mijn familie al jaren geleden, hij zegt, dat hij muziekonderwijzer is, maar ik ben bang, dat hij niet veel te doen heeft. Hij be kleedde eens een zeer hooge betrekking in Weenen en heeft zeer rijke familie; men zegt, dat hij gek is; dat hij zoolang over het hem gedane onrecht heeft nagedacht, dat hij zijn verstand verloren heeft, maar dat geloof ik niet. Hij gaat door het vuur voor mij. - Daar twijfel ik geen oogenblik aan, zei Phil glimlachend. Mag ik hem eens spreken. Miss Legarde? Kunt u ons niet eens samen brengen, ik geloof, dat uw vriend mij zou kun nen inlichten omtrent iets dat mij een raadsel toeschijnt. Mag ik morgen terugkomen? In Epson, lachte Esmé, zoodra ik uw cheque ontvangen heb, ga ik erheen; zou u mij misschien wat los geld erbij willen zenden? O, ik zou alles in de wereld voor u willen doen, het is heerlijk een vriend te vin den in tijd van nood. a. Verslag^M^njjen tfigstand van da Mid delbaar Technische School voor bouwkunde over 1916 b. Verslag van da ambachtsschool over 1916. Sub a en b voor kennisgeving aangenomen. c. Verslag vau den toestand en do exploi tatie der gemeente-waterleiding over 1916 d. Verslag van don toestand en do exploi tatie der gemeente-gasfabriek over 1916. Sub c en d worden opgenomen in het ge- moente-vorslag. e. Opgave van regenten van het O. B. W. van een in het weeshuis opgenoraen wees f. Dankbetuiging van het Bestuur der afd. Sneek van den Chr. Bond van Ned. Gemeente werklieden voor de toekenning van meer ver lofdagen. Sub e en f voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van mej. Dr. A. Kalshoven, hou dende verzoek om herbenoeming tot loerares in geschiedenis en Nederlandsch aan de H. B. S. Wordt als punt 4a behandeld. h. Adres van mej. W. Keuning, houdende verzcck haar met ingang van 1 September 1917 eervol ontslag te verleo.uen als onderwij zeres in de nuttige handwerken aan de o. 1. school no. 2. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. i. Proces-verbaal van de opneming van de boeken en de kas van den gemecnto-ontvangir-; j. Goedkeuring door Ged. St. van het raads besluit tot versterking van den poet voor on voorziene uitgaven der begroeting voor 1916. Sub i en j voor kennisgeving aangenomen. k. Adres van H. Zandstra, te ’s-Graven- hage, houdende verzoek om restitutie van schoolgeld. De gevraagde restitutie wordt verkend, over eenkomstig de verordening. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend tegen 12 September. Met" algemeene stemmen woedt ben-ema mej. C. C. J. W. van Nooten, docta. in de klas sieke letteren te Utrecht. den hem alle mogeljjke middelen aan de hand gedaan, om bouwen mogelijk te maken. Spr. acht ’t beter thans den hoer H. dis pensatie te verleenen en elk volgend geval van bouwen aan deze straat afzonderlijk te beoordeelen. Den V o o r z. verwondert zich dat de heer De Wolf altijd meent dat er particuliere be langen in ’tspel zijn. Spr. denkt hier aan het; „Zoo do waard is, vertrouwt hij zjjn gasten”. Hier wordt toestemming gevraagd een pak huis te bouwen Andringa wilde een woning bouwen. Spr. acht ’t onpractisch elk geval afzonder lijk te behandelenstelt men een rooilijn vast dan is men er voor altijd af. Gaan de be trokken eigenaren verbouwen, dan kunnen zij altijd bij den Raad om schadevergoeding aan kloppen. Nadat nog enkele hoeren ’t woord hebben gevoerd, wordt z. h. st. aangenomen het voor- stel-IJ t s m a om ’t punt aan te houden en te onderzoeken in hoeverre hier sprake is van vaststelling eener rooiljjn en B. en W. in na dere overweging te geven in hoeverre hier eventueel onteigening of schadeloosstelling dient plaats te hebban. B. en W. stellen voor adressant f 100 toe te kennen als tegemoetkoming in de schade geleden door de styging der papierprj’zen iets waarmee adressant bjj de aanbesteding in 1913 geen rekening heeft kunnen houden. Do heer Blok heeft met genoegen verno men dat B. en W. op billijkh idsgronden ver goeding willen geven. Waar adressant echter opgeeft over 1915 een schade te hebben geleden van f 200 en over 1916 vaa f 300 acht Spr. de voorge stelde vergoeding niet voldoende, doch stelt voor de helft te vergoeden van do geleden schade, nadat daarvoor bewijsstukken zijn overgelegd. De heer Kuyt is principieel tegen schade vergoeding bij aannemingen. Wil men ’t echter doen laat men dan f 100 geven, want om eerst ’n accountant te laten onderzoeken hoe groot de werkoljjke schade is geweest, zal nog moer kosten meebrengen Do Voorz. zegt dat do bedoeling van B. en W. is geweest adressant eonigszins tege moet te komen in ’t geleden verlies op papier. Ware men over 't werk van dezen drukker tevreden geweest, dan zou ’t D.B. met een ander voorstel zijn gekomen, maar op de secre tarie heeft men zooveel „genoten” van dit drukwerk, dat B. en W. niet verder wenschton te gaan. De hoer IJ t s m a vraagt of adressant reke ningen enz. heeft overgelegd waaruit blijkt dat inderdaad directe schade geleden is. ’t Gaat niet aan, deze aan te nemen volgens «opgaaf van adressant! Z. h. st. wordt daarna aangenomen een voor stelUtsma om B. en W. uit te noodigen een nader onderzoek in te stellen naar do in derdaad geleden schade. nieuwe Veemarkt De heer Brouwer krijgt hierna verlof tot ’t stellen van zijn vraag aan B. en W. Spreker vraagtwanneer denken B. en W. in den Raad te komen met hun plannen inzake de Veemarkt? De Voorz. antwoordt, dat do gevoerde on- derhandelingen niet tot het gewenschte resul taat hebben gevoerd. Daardoor is vertraging ontstaan, zoodat nog geen volledige plannen aan den Raad kunnen worden overgelegd. De .Distributie. De heer Bakker vraagt hierna: Is het D. B. mede van oordeel, dat de tjjd gekomen is bij den minister van Landbouw, Njjverheid en Handel aan te dringen op ,’n ruimer en beter distribuoering Spr. licht zijn vraag als volgt toe Hoe langer de oorlog duurt, hoe sDchter ‘t wordt met de levensmiddelen. Wjj gaan een zorgwekkende winter tegemoet. Spr. wil niets afdingen op de wjjze, waarop de minister on zijn staf van ambtenaren werken, maar ’t is van algemeene bekendheid dat de distributie niet de sympathie der bevolking .heeft/ze be antwoordt niet aan het doel. Spr. doelt niet op onze gemeente, maar wil dat de Raad in ’t algemeen bjj den minister zal aandringen op ruimere distribuoering, zoo als ook reeds door andere gemeenteraden is gedaan. Spr. gelooft dat zulks meer uitwer king zal hebben, dan wanneeer ’t van parti culiere zjjde komt. En de Raad is dan tegen over de ingezetenen verantwoord, dat hjj al ’t mogelijke hoeft gedaan tot verbetering van don toestand. De Voorz. vraagt welke artikelen de heer B, speciaal bedoelt, terwijl do heor Kuyt gaarne van den heer Bakker zou vernemen, welke betoro maatregelen hij den minister dan wilde voorstellen. De heer B akker antwoordt, dat ’t niet aangaat in de techniek van het stelsel te tre den. Dat is niet ’t werk van den Raad. Maar we weten allen dat de distributie niet is, zoo als ze wezon moet, waarom Spr. bij den minis ter in het algemeen op meer activiteit wil aandringen. Do hoer IJ t sma zogt, dat het gomakkelijk genoeg is den heer Bakker allerlei vragen te stollen, welke deze niet beantwoorden kan. Dat zouden do eerste staatslieden niet kunnen. Da bedoeling van don heer B. is alleen uiting te geven aan hot gevoelen dat de dis tributie op ruimer schaal moet geschieden. Het is algemeen bekond, dat op de levonsmid- delon-vcorziening niet te roemen valt. Om b.v. iets te noemende prijzen van erwten en boo- non zijn van dien aard, dat men gerust kan zeggen dat deze artikelen aan -het volk ont trokken zjjn. Het opzeeden naar don minister van eon motie als door den heer B. bedoeld beteekent, dat men er op aandringt do voe dingsmiddelen, welke er in ’t land zjjn be reikbaar te stellon voor breeder lagen der be volking. En zo hoeft tevens deze zinuiting te geven aan ’t gevoel van angst waarmee men don winter te gemoet gaat Wanneer b.v. do minister in de eene cir culaire aan de gemeente de eisch steltzoo veel gas moet er bezuinigd anders krijgt ge geen kolen, en in een andera circulaire zegt: do menschen, dio geen brandstof hebben, gas te verstrekken, dan zien we hier een tegen strijdigheid, die duidelijk demonstreert, dat het tegenwoordig systeem niet het juiste is. En daarom is een motie als door den heer Bakker bedoeld in haar algemeene zin zeker nuttig te noemen. De heer Gerbrandy acht de motie in haar algemeene strekking eveneens goed, ver schillende levensmiddelen b.v. bereiken niet do onderste lagen der bevolking. Maar Spr. acht ’t niet gowenscht een zóó in de verga dering geworpon motie over een zoo belang- rjjke zaak terstond te handelen. Wil men een oordeel uitspreken over distributie, dan dient dat goed voorbereid zjjn. De heer Brouwer meent dat er weinig reden tot klagen is. Spr. stelt ’t volste ver trouwen in de regeering hier ter stede en in Vergadering van Woensdag 11 Juli,’s avonds 7 Vs uur. Voorz. de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secr. de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden; afwezig met kennisge ving de heer Visser. Na opening der Verg, vraagt de heer Brou wer verlof om na afhandeling der agenda tot B. en W. een vraag te mogen richten in zake de plannen voor de nieuwe Vee markt. De heer Bakker vraagt verlof tot interpellatie inzake de distributie. Voor beide verleent de Raad toestemming.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1