r I De L&ngeanne I I 1 I i te it Firma Joh. Tromp löiJraKj annex Niets anders t. FIRMA H. BRANDENBURG» w SLEEKER COURANT en WYMBRITSfRADEEL N ien wstijd i naren flECLAMEKOLOM. II R <1 I Jongfryske Mienskip. I I I Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. 33e Jaargang Zaterdag 28 Juli 1917 87. Ho. c. BETKR e- I J. tWIZSRGA, Groningen. OOSTERSCHE TAPIJTEN, doeken, kleedjes etc I H FHasche Meei,®s?h«®?5Ï Fr'aasohe B i in neze gsdoponeer de verpakking zijn fi@£OKOOKR dan andere soor ten v*n gelijke kwaliteit. -•2 jp 5 xF o «^2 y y w NIEUWE SNEEKER COURANT Plato. Dialog Menon Oder Uber middels we- hwet dy’t van 1 fen de Jf 0) m c o <9 I Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smeek Telefoon No. 150. V. is deze week, dan eene beleefde uitnoodigmg, om onze et a1ages to komen zien. en det goede Een gelukkig buitenkansje. Alle dagen wordt het aangetoond dat in de ziekten dië hun oorsprong in een verarming van het bloed hebben,- evenals in de zenuw ziekten, de Pink Pillen geneden, zelfs wanneer de zieke op geene genezing van eenig middel meer hoopte. Heden kunnen wij een nieuw vodrbeeld geven van de krachtige werking der Pink Pillen in een geval van bloedarmoe de, verergerd door ernstige storingen van het zenuwstelsel en der natuurlijke functiën. „Se dert twee jaren, schrijft ons Mevr. Bride, 10, rue St. Polycarpe, te Lyon, was ik aangetast door een zeer ernstige bloedarmoede, die mij tot een staat van uiterste zwakte had gebracht en die storingen had veroorzaakt, waarover ik mij zeer ongerust maakte. Ik was zoover dat ik geen eetlust meer had en niet meer slapen kon. Bovendien had ik hevige pijnen in het hoofd en in de maag, en de minste inspanning bracht mij buiten adem. Alle behandelingen die ik had gevolgd, hadden mij niet de minste ver lichting gebracht, en ik beken dat ik wanhoopte ooit té zullen herstellen, toen een vriendin mij de Pink Pillen aanraadde, waarvan zijzelve de weldadige uitwerking had ondervonden. Ik schafte mij eenige doosjes aan en tot mijne groote verwondering ham ik spoedig een ge voelige verbetering waar. Na verloop van wei nig tijd verdwenen mijne maag- en hoofdpijnen. Ik heb nu een uitmuntende eetlust en een rusti ge slaap weergevonden, en mijne krachten zijn geheel teruggekomen. Ik sta u toe mijn brief te publiceeren, hopende dat zij den moed zal geven aan hen die wanhopen”. De Pipk Pillen geven altijd merkwaardige resultaten aan hem die ze regelmatig en met volharding gebruikt. Men moet geen verbete ring alleen van enkele pillen verwachten of de volkomen genezing van een enkel doosje: on middellijk werkende middelen bestaan niet. Men moet de behandeling geheel en zonder onderbreking volgen. Op die voorwaarde zul len de Pink Pillen u genezen. Opbouwend en versterkend zijn deze pillen'bijzonder werk zaam tegen de bloedarmoede, de bleekzucht der jonge meisjes, de neurasthenie, verlies van de eetlust, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar af 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. W. J. Boltje, Nijehaske, perc. I f 4075, perc. II I 3350, in, massa f 7425; G. W. Boltje, Nije haske, in massa f 11680; J. A. Waterlander, Oudehaske, in massa f 10100; Ids Zwart, Tjalle- berd, perc, II f 2870; W. en H. Visser, Lem mer, in massa f 11900; H. de Jong, Lemmer, Brandstoffen: De directeur van het Brandstoffenbureau al hier verzoekt ons het volgende bericht op te nemen: De buitengewoon moeilijke omstandigheden, waarin de kolenvoorziening van Nederland verkeert, geeft aanleiding op het navolgende uw aandacht te vestigen. De ervaring sinds het bestaan der Rijks-ko- lendistributie opgedaan, heeft geleerd, dat bij verschillende industrieelen een streven bestaat hun verbruik ruim en hun voorraad klein op te geven. Mitsdien zal vanwege de Rijks-ko- lendistributie bij elke industrieele onderneming een onderzoek in loco worden ingesteld, het welk zich niet zal bepalen tot het opnemen van .den voorraad, maar ook tot het controleeren, of in de vorige maanden onjuiste opgaven zijn verstrekt. Met dit onderzoek gaat uit den aard der zaak eenigen tijd heen. Mocht bij dit on-, derzoek blijken, dat onjuiste opgaven zijn ver strekt, dan zal zeer streng worden opgetreden. Verwacht wordt mitsdien, dat de thans te ver strekken gegevens absoluut juist zijn. Voorts zij medegedeeld, dat leveringen voor het Rijk geen aanleiding zullen zijn om een grooter verbruik, dan aan ondernemingen in dezelfde branche, welke niet voor het Rijk wer ken, toe te staan. De levering aan het Rijk moet dan wel doorgaan, maar de andere op drachten moeten dan maar evenredig vermin derd worden. Dan wordt et nog uitdrukkelijk op gewezen, dat het, gelijk in de voorwaarden der Rijks- kolendistributie uitdrukkelijk gestipuleerd, ver boden is, brandstoffen, voor het bedrijf toege wezen, voor huishoudelijk gebruik aan te wen den of af te staan. Ook hierop vestig ik de aandacht, omdat ook dit verbod is overtreden. - Benoemd tot leerares in het Nederlandsch en de geschiedenis aan het Amsterdamsch Ly ceum mej. dr. A. Kalshoven te Sneek, die ook is aanbevolen als leerares in de Nederlandsche taal en letterkunde, aardrijkskunde en geschie denis aan de nieuw te openen 2e H. B. S. voor meisjes in Den Haag. HEERENVEEN. 25 Juli. Onder presidium van den heer De Hoop, burgemeester van Sneek, was hier heden vergadering van de afdeeling Friesland van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. Tot bestuursleden zijn gekozen J. P. Winkel, rechercheur te Leeuwarden en A. Koitstra (aftr.), gemeente-veldwachter te Heerenveen. Tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering op 29 Augustus zijn benoemd de heeren N. Stienstra, van Sneek, en H. Bakker, Heerenveen. SYBRANDABUREN, 26 Juli. Op de voor dracht voor hoofd der school te Irnsum komt1 distributie geslacht worden. Mar litte wy moad hfilde better en kreften ynspanne, net om brekken, mar om Fryske eigen-aerd to biwarjen, om dêrop in njje Fryske op to, ‘bouwen, frij yn pyn üterjen hindere om him to untjaen. Wy wolle wêze Friezen: from, freed on frij Nei dit wird fen de foarsitter liet jiff. An neke Steensma, de Fryske sjongster, in trije- tal lieten hearre, dy or by de barkers tige yn- foelen. Do kaem de hear G. R. Veendorp fen Arn hem eftei it boerdtsje mei in lezing. De J. F. M. wol hawwe, dat de minsken hjoed hwet mei nei hós ta nimme, om er oer nei to tinken hja wol de Friezen ta b jarren seis bringe. It eigen libben yn hüs en hiem, it libben en siel en sinnen moat Frysk wêze. Den kin f 'nv ftieonlngan. Eindexamen H. B. S. Te Leeuwarden slaagde voor het eind examen H. B. S. o.a. de heer A. Kuyt van de H. B. S. alhier. Te ’s-Gravenhage slaagde voor het 2e ge deelte notarieel examen de heer E. Drijfhout alhier. Voor het eindexamen aan de G.. A. Swieten Tuinbouwschool te Frederiksoord geslaagd de heer G. T. Bouma van hier. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. De bibliotheek werd aangevuld met de na volgende werken: Eb C 113i Colenbrander, H. T„ Inlijving en opstand. Amst. 1913. Ec H 275 Hoffmann, E., Goden- en heldensagen. 6e dr. Gron. 1914. Ed A 70 Almanak. Friesche volks- 18361841, 1847, 1850, 1853, 1866, 1884, 1890—1899. Ed F 121f Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde. 1 Afbeeldingen van merkwaardige voorwerpen van wetenschap en kunst, gevonden in de archieven, kerken, kasteelen,. terpen enz. van Friesland. Leeuw. 1875. F G 137“ Graham, S„ Russia in 1916. London 1917. Gb B 379 Buchenau, A., Grundprobleme der Kritik der reinen Vernunft. Leipzig 1914. Gb C 955 Clay, J„ Schets eener kritische ge schiedenis van het begrip natuurwet in de nieuwere wijsbegeerte met eene inleiding omtrent dat begrip bij vóór-christelijke den kers. Leiden 1915. Gb F 136r Funcke, O., Reisebilder und Hei- mathklange. lie Aufl. Bremen-Leipzig 1886. Gb L 85 Leendertz, W., Levens-spanning. 2e dr. Amst. 1917. Gb P 134g Plato, Gastmahl. 3e Aufl. Leipzig 1912. Gb P 134m die Tugend. Leipzig 1914. Gb P 134p Plato, Dialog Philebos. Leipzig 1912. Gb S 106g Schleiermacher, F. D. E., Grundli- nien einer Kritik der bisherigen Sittenlehr.e 1803, 1834, 1846. Leipzig 1911. Gb W 2476 Wyck, B. H. C. K. van der, Ge stalten en gedachten. Haarlem 1911. Gd M 291 Moll, W„ Johannes Brugman en het godsdienstig leven onzer vaderen in de 15e eeuw. 2 dln. Amst. 1854. Ha P 189X Pro en contra serie X. No. 5 Beylevelt, K. H„ Pinkhof, H„ Natuur geneeswijze. Ha S 3318 Socialistische gids. De, jg. 1916. Ha S 540III Synthese III. No. 5 Smit, P„ Van der Brugghen en de schoolvrede. He K 246 Kropotkin, P„ Wederkeerig dienst betoon. Een factor der evolutie. Voorafge gaan door: Strijd voor het bestaan en derkeerig dienstbetoon. Amst. 1914. He S 331° Socialisme („Fabian essays in socia lism”) vert, door F. M. Wibaut. 2 dln. Amst. 1891—1892. in massa f 12980. Nog niet gegund. De brandstofrantsoeneering. Het Ned. Correspondentiebureau geeft, blijk baar op last van het betrokken ministerie, een toelichting op -de rantsoenen van brandstof, zooais deze vastgesteld zijn. Zooals békend krijgt ’iemand met 1 haardstede 10 H.L. steen kool; met 2: 12 H.L.; met 3 reeds 22 H.L. (of als hij op gas kookt 17 H.L.) en iemand met 7 of meer haardsteden 43 H.L. Deze verdeeling heeft wijde ontevredenheid gewekt omdat men meent dat zij die meer dan 2 haardsteden heb ben door deze rantsoeneering zouden bevoor recht worden. Het Ned. Corr. bureau schrijft nu: Voor woningen met drie en meer haardste den zijn wèl rantsoenen ontworpen, doch die staan alleen vast wat het minimum van 12 H.L. betreft en er zal eerst sprake zijn van het meerdere, nadat voor de openbare gebou wen, ziekenhuizen, gestichten, scholen enz. is gezorgd. Iemand met 1 haardstede krijgt ongeveer wat hij, zeer zuinig stokend, in een normalen win ter verbruikte, maar de menschen met 5, 6, 7 en meer haardsteden krijgen minder dan de helft van hun normaal gebruik, in vele geval len niet meer dan een vierde daarvan. Dat iemand met 7 en meer haardsteden, die in ver reweg de meeste gevallen op gas kan koken, 43 H.L. krijgt, tegen 12 H.L. van iemand met 2 haardsteden, is dus slechts een zeer schijn bare bevoordeeling. Inderdaad is de bevoor- deeling eerder bij den mindergegoede. De meer- gegoede zal .verplicht zijn het stoken van een aantal zijner haardsteden achterwege te laten, wil hij ook maar bij benadering met zijn rant soen uitkomen. In de klassen I (Ia) en II (Ila) vallen 1,215,000 gezinshoofden met een gezamenlijk rantsoen van rond 13,350,000 H.L. In de klassen 111 tot en met Vil 253,800 ge zinshoofden met een gezamenlijk rantsoen van rond 6,825,000 H.L. Men mag veilig aannemen, dat 200,000 van hen gelegenheid hebben om op gas te koken, wat het gezamenlijke rant soen met 1 millioen H.L. vermindert en op 5,825,000 H.L. brengt. Per haardstede gerekend krijgen de meerge- goeden dus aanzienlijk minder dan de gebrui kers van een enkele of twee haardsteden. lot zoover het Correspondentiebureau of liever de minister die dit bureau inlichtingen verstrekt. Wij zouden er echter de aandacht op willen vestigen dat wanneer een strenge winter komt, de bezitters van 1 of 2 haardste den met hun voorraad slechts 1 of 2 kamers nauwelijks voldoende kunnen verwarmen, terwijl zij die meer haardsteden bezitten het met hun veel grootere voorraad dan in de macht hebben 1 of 2 kamers zeer voldoende te verwarmen met de hoeveelheid welke zij voor hun meerdere haardsteden krijgen. Een rechtvaardige regeling ware het toch wanneer ieder gezinshoofd ruim voldoen- d e brandstof kreeg voor 1 of 2 haardsteden, terwijl het overschietende dan onder hen ver deeld kon worden, die meer dan dat aantal haardsteden hebben. Deserteurs. Over onze grens is gekomen een 21-jarige Oostenrijker die uit België ontvlucht was en 2 jaar in den Balkan en 1 jaar aan den User gevochten heeft. I'e Oldenzaal is een Duitsch deserteur aan gekomen, die tot de keizerlijke garde te Pots dam behoord had en zeer rijk is.' Het sneuve len zijner drie broers had hem bewogen, de wijk naar ons land te nemen. Distributie van rundvleesch. „De Veehandel”, officieel orgaan van den Ned. Boud van Veehandelaren, deelt over de distributie van rundvleesch het volgende mede: Voorloopig zal vee van 200 K.G. slachtge- wicht worden gedistribueerd. Het zal aan de slagers geleverd worden voor f 0.90 per K.G. met een toeslag van f 30 per 100 K.G. Het vleesch zal door de slagers moeten wor den verkocht van f 0.70 per' K.G. af. Er wordt geen onderscheid gemaakt wat de kwaliteit betreft. Het vee wordt den slagers toegezon den, en dat hebben ze tegen bovengenoemden prijs te verkoopen. Door wie het vee zal worden aangekocht, is nog niet bekend. Zooals men weet, heeft de Ned. Bond van Veehandelaren (distributie- commissie) zich daarvoor beschikbaar gesteld. Het beste vee zal voorloopig niet voor de Abonnementper jaar f2. fr. p. post f2.5ü. Losse Nos. 5 et. Advertentièn 15 rog. f0.35; verder per regel 6 ceat. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met eeu oorlogstoeslag vau 20%. ’t folk bisiikje fierder en heger to kommen. Hwent hwet de Friezen man for man ten hjar porsoanlik en maetskiplik libben meitsje, geil ütwizing dwaen for it folkslibben. Det moat sterk en soon wirde. Ho Allegearre moatte hjarren as Friezen fiele en der nei dwaen. Don soil it bette soun klopje en de eren tine fen it kreftige bloed dot ar troch polsket. Der binne mear fen dy folken, dy ’t in hüu- dert, in pear hftndert jier soms yn ’e dodde laejen. Mar do do bfin bjar op de kiel set waerd, skrildon bja ophja fielden it vier to dwaen om hjar libben, om hjar folksbistean. Dot sjucht men yn Süd Afrika, by de Flaem- skon, yn Wales, by de Tzechen en by de Poa- len. En de oorhearskers hawwe it altiten wol witten, dat iu folk wei is, as it syn tael for- liest. De sprekkor wiist biuammen op Poalen, der ’t men tomük, yn keamers en hokken dwaende is mei it ünderwiis yn ’e eigen tael, om ’t men dêryn sjncht it bihtild fen de folkskrêft. Eu hwet dogge jimme nou? Oer ’t alge- mien moat sein wirde, det it er by üs m i n foarstiet. It folk moast it better fiele, den scoe it ek better bigripe en achtenearje it erf- skip fen de alden. Mar bjir yn ’t aide heitelftn weardearret men de tael netmen libbet er yn, mar hwet dy tael is for hert en libben, det fielt men net. De tael is for de measten in sljuchtwei deisk spiltsje. As it hwet deftiger wêze moat, den doogt it Frysk net mear, den komt' in Hol- lansk pakje oan. Fielt men yen dêryn den sa lokkich As men mar es yn e frjemdte forkeart, den leart men it wol forsteau. Dêr forienigje de Ij tie hjarren yn selskippen, om ’t eigene wer to siikjen. It is in inerlik driuwen, in langstme, in ünwennigens, dy’t er hjarren ta bringt. In good Fries fielt him yn ’o frjemdte net thiïs. En hwa gyngen FryslUn üt? De riken en de earmende riken fen weelde, de earmen, foaral yn froeger jierren, om it, better to linen. En hokfor ljue longorje nou nei dy gearkom- sten It binne de lytse ljue. Fen de ambt- ners b'noe der mar in part, dy't it tilde wer ops ikje, in oar part jowt him stil del finder it njje. Dy fiele hjar gau gjiu Fries mear. En sa giet it ek mei de irikeljue, dy foart- teagen. Dor binne ütsünderings. (>y’t Fries bliuwe, it binne sokken, dy’t oars net hawn hawwe as de gewoane skoalle. Mar ek by dy geslachten soil it Fryske arrd langsum oen fitstjerre. Hwent do bern balde earst noch wol hwet fan heit on mem oer, mar in pear geslachten fierder binne hja for Frys- lün dea. Dy Fryske selskippen binne mar om dit proces hwet tsjin to kearon. Mar de saek is, det de Friezen thus ta it ynsjuch komme, det as de Friezen, Friezen bliuwe scille, de Fryske sin hoger opbloejje moat. Al bundelt jier is er for it Frysk skript troch rigen fen drege mannen. Mar mei al hjar skrippen bleau de tael in deisk pakje. Hawwe Se neat mear bedjjd It antwird fen de sprek- ker is; Yn de leste 20 jier skynt erin fr<wgjen op to kommen nei fcrlieverer gebrük fen de tael. It is in fraicb, dy’t de minsken beet haldt, as gefolch ten it skrippen fen öy drege mannen. En wi,i stearo op hjarren skouders. De J. F.M. is üt al dy biwegiug foartkommen. De M. wol de Fryske tael oeral en for it hiele folk. Dy tael is it libber, de siel fen it folk, wolnou den moat men er ek nei hannelje. Us folk is noch net oan ’t öfstjerren. Wy sjugge it as in oankommonde simmerdei. It folk lib bet soun en sterk en it kin ynlokkic'a wêze, as it de skatten biwarret en earet, dy ’t God hjar joocb. For it rjucht en de earn fen dy tael komme wy op. Mar och I in great part .s sa htrllau wirden. It is in swiere striid for it lyts tal man nen det it hege bilang fen de saek ynsjucht. Mar al moatto wy in swiere silo lükc, en al is de groun hird, wy jowe gjin krimp. Wy wolle, wy moutte winne. Rounom scille wy it folk opsiikje om it ta to roppen„Stap mei üs yn ’e rige I Nei 't jiffer Steensma yetris in trjjetal lieten songen hie, wfindermooi yn bjar fine, teare stimming, wier de' moarnsgearkomste ófroun. Om twa fire scoe it nei de Mar ta Dêrfin in forslaech dwaen, neam ik oertallich wirk. Elk wit, hwet in nocht sa’n tochteje jowt en it noch net wit, noudy komt mar es. Oma üie mienskiplik miel. Der wier in fleu rige geast oan tafel. Lêrfen tsjügden ek de hertlike wirden fen inkele öffirdigen. Om 7 üre stie de Bütensocieteit mei syn pracht fen in tün iepen om it folk wer t.o fintfangen. De Mienskip hio dit, lyk as ek de boattocht, to tankjen oan de golheid fen Frjemdelingenforkear. Oan bjar wier to tank jen it concert fen „Symphonia”. En elsts wit, hwet in concert fen dit orkest biteikent. Derby sang fen it Jongfryske koar, dot him ek op ’e boat al tige ward hie biwizen joeeb, det mei goede wil en kreften yn koarte tiid gans to birikken is. In hertlik wird fen waerdoarringe for de sympatieke lieder Wiersma is wol fortsjinne. En den: foardrachten fen Sj. de Zee, in folkssprekker, dy’t meidwaen kin. Mei hwet in kleare krektens wit by de fersen fen, Piter Jellos en ek fen de jongereiu to fortolkjen. Mei koarte wirdenSa’n joun makke in weardich slot oan ’e hiele dei. En de Jfingfryske Mienskip kin sizzc, det hjar dryste findernimming tige slagge is en det dizze jonge, mar sterke en warbere F/yske foriemng hjar yn hjar earnstich wirkjen en stribjen op gelokkige wize can Fryslfin pre- sentearra hat. dan andere merken van ge lijken prijs. Aanbevelend, SNEEK, Oosterdijk, Tel. 208. wirkers mej. A. Steensma, do Z-ie en Voendorp allegearre- -leden It kostlike simmerwaer bat er tige ta mei- wirke, dot do L&ngoanne fen de Jongfryske Mienskip skoan slagge is. Men moast nou just net sjên nei it greate tal opkommenen. Det wier troch de Sendingsdei, dy’t streamer minsken nei Snits lokke hat, net sa great. Mar hwa de seal fen Amicitia rounseach koe sjen de earnst hwermel jonge ljue it stribjen fen de J.F.M. stypje en it soil blike Hwa de jeugd bat, bat de takomst. Om alve ure waerd de earste -.gaarkomito yn Amicitia iepene troch de foarsitter fen du Mienskip, de hear Sipma. Hy röp in wird fen wolkom ta can de finderskate öffirdigen fen bynei alle ütnoege selskippen, oan do mei- hearen Sj. de en it Jongfryske Koar, oaa oen net-leden feu de Mienskip gldv’t bjir kommen binne. MEUBELFABRIEK NEDERLAND 'I° misrekken joocb it, det de hear Kalma, E;dyt yn lanstsjinst is, net yn t formidden 'Telefoon 118. mwêze kou. Him en in oar lid fen do Mienskip, "’dy’t siik leit, waerden telegrammen, mei groe- Itenis stjflrd. Ek oaren hienen bericht fen for- hindering stjürd. Dêrtsjinoer hienen forskate jljue troch brieven hjar bê»te winsken for it wirk fen dizze dei kenber makke. Nei ’t al det foarmelike, mar det dochs net mist, wirde kin, yn oarder broeht wier, liet de foarsitter syn Weitsrop oan Fryslan hearre. De J. F. M. presentearret him hjoed for it earst oan it Fryske folk. Wol hat men it strib jen en strideu fen de M. ek üt syn ünder- skate skriften kennen leard. Dertroch hat se üt alle klassen en st,'innen, fen heech en leech, ütwit- tenskiplike en net biwittenskippa kringen sympathy en meiwirking foun. Da M. stelt soks hoech op priis. Hwent hja siket it hiele folk, allo rjuchtingen. Mar och, hwet bisteane der yette in nüvere bigripen oer it wollen en wirkjen fen de J. F. M. Dêrorn is it wol goed nou ris to pre- b.arjen, dy misbigripen üt to roegjen. Oeral fornimt men in suchtsjen en Itnger- jen nei frede, fortrouwon en frjeonskip. Wy fen üs kant wolle soks ek minlike graech. Mar wy kinne gjin fortrouwen en frjeonskip skinke oan sokken, dy ’t de Fryske biwegiog forriode. Is it óf to karren, in kneppel to smiten dy ’t de slügjeude eineu op ’e kant fen ’t heite- Ifinske bit wekker mukkot om se to driuwen nei it plak der’t su hearre? Wekker en warber wêze is earste plicht! Wy brekko in oar selskip óf, wirdt üs for- witen. Det is yn safier wier, det wy alles öf- brokko hwet oan de frjje ütering en de ün- bihindere üntjowing fen de Fryske geast yn ’e wei stiet. Mar wy brekke óf om op to bouwen. En as men dêr tsjin yn leit, det nim- men fis dêrta roppen hat, den wize wy er op, det it de sack fen it hiele folk-jildt. Men seit, üs wirk stekt wclris óf by üs wirden, mar wy bigjinne ek pas. Dochs kinne üs skriften, neffens it oardiel fen heechsteande persoanen, der wol wêze. Fen flauwens en grappen moatto wy neat hawwe. En wolle wy in Chineeske mfirre om Frys- l;ln sette Us eask Yn Fryslün oars net as Frysk bitsjut net, det wy moarn de dei alle Hollfinsk ütbalje wolle! Wy wolle it Frysk it plak jaen, det hjar takomt. De Mienskip scoe al bliid wêze, as yn elke klasse ien kear per wike ien ure les yn ’t Frysk jown waerd yn ’e skoalleu, as om de oare kear yn ’t Frysk preke waerd - as yn eltSe rjuchtbauk ien rjuchter siet, dy it Frysk machtich wier, as yn Steaten en Rieden it Frysk neast it Hollansk in plakje krjje koe. It folk opslute Wy wolle, hwet oare fol ken üs jowe, intsje op üs eigen stamme. Wy wolle ek wiilldboargers wêze, mar it Frysk net kelderje yn in museum mei deado poppen. De M. wol striid, bja stjürt oan op oarloch, op revolusje heart men ek wol ris. ’t Is om to laitsjen: de 30 arbaidzjende le den fen de M. elts mei in swird yn han? De, M. hat gjin oar wapen as syn goed rjue|J. De heechheid fen on do trou oan dat goed rjucht makket bjar sterk. En den noch De M. is in neutrale forieoing: rjuchtsen hearre der net yn thüs. Det rint speak. Sa seit men. Mar rekkent men don wol mei it hege ideael: de frijo ütering en de ün- bihindere üntjowing fen de Fryske geast? Dy Fryske geast hat altiten religieus west. Mar bja is lang net frij. Hja wirdt bihindere troch allerhanne ynfloedeu. It Fryske folk wirdt yn it Hollfinsk opbrocht en det moat it Frysk skea dwaen. En hwet in foaroardielen steane üs yn’o wei! en stride om üs folk riker to meitsjen. Litte wy al üs forhfildings to for en tael kultuer en finbi- ijriUTJuTji -- als no. 2 voor de heer D. J. Posthumus alhier. NIJLAND, 25 Juli. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier ih beroepen dr. G. Bolkestein te Katwijk aan Zee. W1JCKEL, 25 Juli. Bij de Gerei. Kerk te Wijckel en Balk is beroepen de heer A. J. Fanoy, cand. te Middelburg. Waterschap Scharnegoutum c.a. De uitslag der aanbesteding van het slatten van twee vaarten in het waterschap Scharne goutum c.a. is als volgt: J. Schrale, Warns, in massa f 1D760; T. T. Glgshouwer, Hindeloopen, in massa f 14500; H. M. v. Meekeren, Hindeloopen, in massa f 11540; W. Krikke en Dikkerboom, Oudehas ke, in massa f 11847; R. B. Schotanus, Oudega, in massa f 18888; M. de Vries en S. de Jong, Lemmer, in massa f 13420; Gebr. Kerkstra en Wierda, Woudsend, in massa f 19765; J. W. de Jong, Lemmer, in massa f 13200; Ynze Wa- terlander, Oudehaske, in massa, f 9967; B. S. Krikke, Nijehaske, in massa f 8800; Meinesz, - -Hindeloopen, perc. I f 8888, perc. II 5650; U. Friesche oudheden. C. v. Meekeren, Hindeloopen, in massa f 9880;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1