I ZOEKT De man Gilray genaamd. Firma JOHs. TROMP, Sneek. I i annex Matrassen,. Dekens etc. MEUBELFABRIEK NEDERLAND FIRMA II. BRANDENBURG!! SHEERER COURANT en WYMBRtTSERADEEL RECI.AMEKOLOM. Nieuwstijdingen. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. j speciale aanbieding in SIGAREN. 33e Jaargang Zaterdag 4 Augustus 1917 Ho. 89. J. ft. HUIZINGA, Groningen. u ,'A' NIEUWE SNEEKER COURANT onze Profiteert er van! een ro- XXIX. over dat zij haar een hem niet gedood Elsie, je Wordt vervolgd. neerde. deze ENGELSCH. Geautoriseerde vertaling. OORSPRONKELIJK VERHAAL UIT HET Mt Telefoon 118. Verachgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Snkkk Telefoon No 150. k> dert V< W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder, bij goede Apotheken en Drogisterijen aan het roggemaaien, welk zwaar werk hem goed beviel. Te Beesd heeft de tachtigjarige gemeente ontvanger, de heer Van Buuren, zich nog tot waarnemend gemeente-secretaris laten benoe men. Do Geldersche lucht houdt den moed er wel in L. N. Treurig eind* van **n f***t. Bg het inhalen van den nieuwen burge meester te Soerendaal (Limb.) sprong een don derbus, waarmee vreugdeschoten werden gelost, uiteen. Twee Belgische arbeiders werden zwaar gewond. Verjaardag Koningin-Moodar. Van allo Openbare gebouwen alhier werd gisteren, ter gelegenheid van den 59en verjaar- Vermist. Sedert Zondagavond wordt te Workuin ver mist de oudste zoon en broeder van eene ge achte familie. Hij zou zich per fiets naar een oom in Tjerkwerd begeven, maar is daar niet aangekomen.. Hij schijnt door heb Heidenschap naar Gaasterland te zijn gegaan en is o.a. ge zien te Bakhuizen. .Alle verdere nasporingen zijn tot nu toe vruchteloos. Schip verloren. De kapitein van het Noorsche stoomschip „Kristiania-fjord”, dat voor eenigen tijd bij kaap Roie aan den grond raakte, telegrafeerde 19 Juli naar Kristiania, dat tengevolge van en mèt dezen in de eerste bocht eindigde. Wellicht vond nimmer een dergelijk voor val met zulk oen goeden afloop op een wieler baan plaats. Do geluksvogel kwam dus zelf niet over de eindstreep, wel zijn achterwiel! Maar de jury, bezield met menschelijke en sportieve gevoelens, besloot den renner, als zesde man behoorende bg het in aanmerking komende hoofd-peloton van vijf, op te nemen in de over veertien dagen ie rijden beslissing. Een „veinard”, om dan op te letten 1 Nationale Vredesbijeenkomst. Ter herdenking van bet feit, dat op 31 Juli 1917 het dorde jaar van don wereldoorlog is verstreken, had de Nederlandsche Anti-Oorlog- Raad eorgisterraiddag in „Seinpost” te Sche- veningen een algemeene nationale bjjeenkomst georganiseerd, welke behalve door de verte genwoordigers van de groepen van den raad, de aangesloten vereonigingen en de medestan ders van don raad, door vele belangstellenden werd bjjgewoond. Hot woord hebben gevoerd mevr. H. van Biel Smeeuge, uit Emmen, dr. J. van Leeu wen, hot Tweede Kamerlid, de hoer J. Dou- wes, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van „Patrimonium” en t' Pont, bestuurslid van de Nederlandsche afdee ling van den Wereldbond der kerken. Do vergadering vereenigde zich met solutie, waarin wordt gezegd overwegende, dat bet gebleki t en Gij zult vinden in dit blad Onze visschers. Nu ook de stoomtreiler „Ernestine Pauline” als verloren beschouwd wordt, is het aantal gebleven stoomtreilers in 4 weken tot vier ge stegen en zijn daarbij 40 Nederlandsche vis- scherlieden omgekomen. Drie stoomtreilers met 33 opvarenden keerden niet terug. Van een vierde, die door een mijn vernietigd is, zijn 7 opvarenden omgekomen. Een levenslustige honderdjarige. De ruim 100-jarige Johannes van den Boom, uit Voorthuizen, bezocht eergisteren Barne veld, met het doel een kosthuis te zoeken. Op de vraag, waarom hij op zijn stokouden dag nog van' woonplaats wilde veranderen, ant woordde hij, dat het hem in zijn tegenwoor dige kosthuis, waar hij het overigens uitste kend naar den zin had. te stil was. Slechts wenschte hij wat meer leven en drukte om zich heen te zien. Voorloopig is de oud-strijder nog niet ge slaagd. Tweekinderen (e vondeling gelegd. Aan het Scheveningsche strand zijn twee kleine kinderen te vondeling gelegd. Hun ou ders waren, zoo meldt de „H. Cf.”, met weder- zijdsch goedvinden van elkaar gegaan, terwijl zij besloten waren, dat ieder één kind te Zij nen laste zou hebben. Een der kinderen heelt gedurende eenige weken bij' een familielid van den man te Geertruidenberg vertoefd, totdat de moeder kwam vragen, het kind terug te mogen hebben. Na veel praten nam zij het mede naar Den Haag.... en bracht later beide kinderen ten laste der .ouders van den vader, waarna ze verdween, de kleinen hulpeloos zon der kleertjes achterlatende. De oude luidjes konden de kinderen ook niet houden en brach ten hen naar de familie der vrouw, die de klei nen op haar beurt op het politiebureau depo- De politie bracht de kinderen, na al omzwervingen, naar Geertruidenberg, maar hier moest zooveel voor hen worden be taald, dat de vader daartoe niet in staat was, daar hij geen groote verdiensten had. Zoodoen de besloot de vader, zijn vrouw op te zoeken en haar voor te stellen, de kinderen tot zich te nemen, dan zou hij in dienst gaan. De vrouw ging hierop echter niet in. Ten einde raad en geen uitweg meer ziende, ging de vader er ten slotte toe over, de kinderen te vondeling te leggen. Na deze daad heeft hij zich bij de politie te Geertruidenberg aangemeld. Abonnement: per jaar f2. fr. p. poat f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoealag van 20%. praatjes? Natuurlijk, er is geen kwaad, de men schep maken het kwaad, en geven het woor den. Als iemand wist.... Dan zouden zij er natuurlijk over praten laat ze hun gang gaan, Phil, we hebben ons niets te verwijten. Toen ik de straatdeur hoor de dichtvallen, dacht ik, dat jij was weggegaan en kwam ik om met Silverdale te spreken. Ver tel me nil alles van dien anderen man. Phil begon zijn verhaal, dat Lady Silverdale zeer interessant scheen te vinden: vol aandacht luisterde zij naar het verslag dat Phil van Es mé Legarde gaf. Wat een droevige geschiedenis, zei zij je hebt goed behandeld. Phil, ik ben er zeker van dat het arme meisje niets met den dood van Gilray heeft uit té staan. Toch kan ik mij voorstellen, manuscript gaarne terug had, ik zou wel ken nis willen maken met juffrouw Legarde. - Dat is lief van je, antwoordde Phil, ik dacht wel dat je dat zoudt willen, ik hoop dat je morgen met mij mee wilt gaan haar opzoe ken, ik heb dan haar adres en kan je aan het station ontmoeten. Ik heb nog zooveel te vragen: ik zou b.v. heel graag willen weten in welke betrekking Gilray en Lord Silverdale tot 'elkaar stonden; ze moeten elkander goed gekend hebben, anders zouden die brieven van Silverdale nooit in Ponder Avenue gevonden zijn, evenmin als de revolver, waarmee de mis daad gepleegd werd. Ik moet weten, of Esmé Legarde Silverdale ooit daar ontmoet heeft. Elsie schudde wanhopig het hoofd. Nooit zullen wij die zaak doorgronden, verklaarde zij hoe meer ik erover nadenk, hoe ingewikkelder alles wordt; toch zou ik gaarne dat arme meisje opzoeken, al was het maar om de overeenkomst welke er tusschen ons bestaat. overwegende, dat het gebleken .besef bg beide oorlogvoerende partjjeo, dat een volke renbond met internationale rechtsorganisatie meet vervangen de bestaande internationale rechteloosheid met haar beroep op wapenge weld, de hoop rechtvaardigt, dat de schepping van don Volkerenbond als doel van den aan staanden vrede zul worden voorop gesteld overwegende, dat eenerzijds do Engelsche eerste minister den vrede niet meer afhanke lijk stelt van een militaire overwinning, doch een democratiseering van Duitschland als vre- desfactor erkent, en dat anderzgds de vredes- resohitie van den Duitsschen Rjjksdag een be langrijke stap in die richting beteekent overwegende, dat dus de uitvoering van hot meerderheidsbesluit van den Rijksdag en oen ondubbelzinnige verklaring van den Rijkskan- selier betreffende iedere afwgzing van geweld dadige gebiedsuitbreiding en herstel van België een begin van toenadering zouden kunnen mo- gelgk maken, welke ook oen economischen oorlog na den oorlog zou kunnen verhinderen doet een dringend beroep op do oorlogvoe rende regeeringen, dat zij, na verkrijging van overeenstemming over dozo grondslagen, de oplossing van andere geschilpunten en van de natiomilitoitenvragen beproeven op den voet van wodorzijdseh toogevon, mot inachtneming van de wenschen en belangen dor betrokken bevolkingen Concentratie van wnsach(rij«n. Volgons de „II. Ct.” zit bij het Rijkskolen- distributiebureau hot streven voor, een con centratie van de wasschorgen en strjjkerjjen te verkrjjgun ter besparing van Steenkolonver- bruik. Doze concentratie zal in elke gemeente plaat- selijk worden geregeld, in verband met de aldaar bestaande toestaidon, ongeveer op de zelfde wgze als dit thans mot de bakkersen geschiedt. De onlusten te Amsterdam In het Binnengasthuis te Amsterdam is cp 72-jarigen leeftijd overleden juffrouw J. Eg gers, die bjj de laatste 'onlusten een schotwond in bot been had bekomen. Hot aantal slacht offers is thans gestegen tot tien. Oud maar hecht. Te Steenderen (Geld.) heeft de negentig-ja- rige landbouwer Van Doorn pvorig meegtdaan artsexamen, en van do uitkomst van haar onderzoek verslag uit te bréngen én iogesteld eene commissie, aan wolko is opgedragen een onderzoek in te stollen naar de doeltreffend heid van de door niet wettelijk toegelaton be oefenaren van de geneeskunst toogepasto ge- noeswjjzen en naar de door dezen verkregen resultaten en van de uitkomsten van haar onderzoek verslag uit brengen. Mata-Harl. Volgens de „Echo do Paris” werd mevr, M. G. Zelle (Mata-llari) door don krjjgsraad te Pargs ter dood veroordeeld, schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde, numeljjk, dat zjj zich in 1916 toegang had verschaft tot een versterkt kamp bij Parijs met de bedoeling er inlichtingen te verzamelen ten behoeve van eon vijandelijken staat, zijndo Duitschland, on dat zij, zoowol in Frankrijk als in den vreemde, dezen staat inlichtingen verschafte, die het Fransche loger in zjjn operaties hadden kun nen belommeren, dat zij in don vreemde rela ties onderhield mot Dwtsche diplomatieke agenten ten einde de ondernemingen van don vjjand te vergemakkelijken door hun medo- deelingen te doen aangaande do binnenlaud- sche politiek in Frankrgk, het offensief, etc. Itc Amaterdomscbe anrdnppei- rslistjes. Twee Amsterdammers, dia zich bij de aard- appelrellotjes aldaar schuldig maakten aan plundering van ren winkel in do Poulanus- straat (ze roofden o.m. theo) zjjn veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. Een derde beklaagde werd vrjjgesprokoo. Prijsverhooging. Toen de hoer Van dor Tempel in de Tweede Kamer zgu motie, wolko intusschon is aange nomen toelichtte, gaf hij eonigo c'yfers om te doen uitkomon hoezeer de prijzen van vele artikelen, die nog niet onder do Rogoerings- zorg vallon, in den laatston tgd zijn gestegen. door proL dr. J^W. jen sterkeI1 zuidwestenwind en de Ifooge zee het stoomschip als verloren moet worden be schouwd. Het was voor 10 millioen kronen verzekerd. Ze zgn merkwaardig genoeg om onder de aan dacht van hot publiek te worden gebracht. Koffie steeg van 13 ct. per ons tot 19 ct. Thee van 20 ct. tot 26 ct. Stroop van 15 ct. por pond tot 24 ct. Vermicelli van 25'et. tot 55 et. per ons. Sago van 3 ct. tot 5 ct. per ons. Slaolie van 12| ct. tot 30 ct. per flesebje Bakolie van 40 ct. tot f 1.20 per flesch. Azijn van 15 ct. tot 20 et. Spiritus van 17| ct. tot 80 ct. Stijfsel van 15 ct. tot 55 ct. Chloor van 2 ct. tot 15 ct. heim ontdekt had en dat gaf mij macht over hem hij was bang voor mij. Ik verried zijn geheim niet, want ik wilde het treurige over blijfsel van; het beetje geluk van het arme meisje niet vernietigen 'zij heeft de waar heid zelf ontdekt. Ontdekte zij, dat Gilray getrouwd was? vroeg Phil. Ja, en hij vertelde haar bovendien nog leugens. Hij maakte haar bang, dat zij volgens de Engelsche wet even schuldig was als hij. Zij verliet hem op een geheimzinnige manier, gedeeltelijk door haar voorgesteld - want ze is romantisch van natuur, zóoals u weet. Gil ray hielp haar met het plan, hij was blij zijn speelgoed kwijt te zijn.... en toen stierf hij. De laatste woorden kwamen sissend Brachi’s lippen. Hebt u hem gedood? riep Phil uit. Brachi lachte stil voor zich heen, vreeselijke, geluidlooze vroolijkheid. Ik dacht wel, dat u dat zou zeggen, mom pelde hij. Tot die conclusie zouden de meeste menschen komen, als zij het verhaal voor het eerst hooren. Zeé liever, dat ik de oorzaak was van den dood van den schurk, (naar ik zelf heb nog een beetje geduld en alles zal u duidelijk worden. U hebt Gilray liiet gekend ,wel? - Neen, hoe was dat mogelijk geweest? ’t Is waar, dat had ik vergeten. Hier is een portret van hem, twee jaar geleden te Weenen genomen, doe het in uw zak-, mis schien, komt het u later te pas. Nu zou ik wel gaarne willen gaan, Esmé Legarde weet, waar ik te vinden ben, als ze mij rtoodig mocht hebben. Brachi verdween stil en vlug., Phil hoorde de deur dichtgaan. Wel, mompelde hij, dat is me een avon tuur. Verbeeldt je dat Silverdale nu zou ver schijnen. Dat is waar ook.''zei Temple haastig, hebt Gilray, geloof ik, goed gekend? Nu en of ik. Brachi’s gelaat veranderde, zijn oogen glans den met een verterend vuur, de geheele ge stalte van den man scheen te veranderen. Ik heb hem al in Weenen gekend, nooit heb ik gröoter schurk ontmoet en hij had, het niet noodig hij had alles wat iemand geluk kig kou maken. Er zijn menschen. die liever weinig op een oneerlijke, dan veel op een eer lijke manier verdienen en Gilray was een van dat soort. Voor ik iets van zijn reputatie wist, doorgrondde ik hem al: ik heb hem van het begin af gehaat, ik waarschuwde Esmé Le garde zich niet met hem in te laten,' maar de man had voor vrouwen een vreemde aantrek kingskracht, welke de Voorzienigheid speciaal schijnt te bewaren voor verkwisters en niets- waardigen. Hoe meer ik haar waarschuwde, hoe verblinder zij werd; zij zou een goeden echtgenoot en een schitterende positie krijgen Eigenlijk had ik mij ook moeten verheugen over liet buitenkansje dat de dochter van mijn ouden vriend en collega Graaf Legarde, ten deel zou vallen. Ik kon weinig doen, want ik was mijn geld en mijn reputatie kwijt en had nauwlijks genoeg over om van te leven. Ik had geen rust en volgde het paar naar Enge.- land; van het begin af was het arme meisje ongelukkig ik heb dien man op zijn voet stappen gevolgd, dag en nacht, eindelijk werd mijn geduld beloond. Hij wist, dat ik zijn ge- HOOFDSTUK XXII. Brachi te hu lp. Phil luisterde ingespannen, het gesprek- met Brachi had hem zenuwachtig gemaakt - Sil verdale zou hem op het oogenblik zeer onge legen komen. Het was een groot verschil Sil verdale’s kamer binnen te dringen met de ver ontschuldiging hem te waarschuwen voor het gevaar, dat hij liep, of op heeterdaad door hem betrapt te worden; en .Silverdale zou vast en zeker het ergste denken; hij was er de man niet naar in een onzelfzuchtige handeling van iemand te gelooven en die opinie omtrent de menschelijke natuur zou zicli wel in den loop der tijden niet gewijzigd hebben. Het spijt mij, .dat ik gekomen ben, mom pelde Phil-en tocli voel ik dat mijn tijd wel besteed is geweest. Brachi zei positief dat Sil verdale niet terug zou komen en die scheen toch tamelijk goed op de hoogte te zijn van de bewegingen van dien schelm. Ik zal nu maar maken, dat ik wegkom en Elsie morgen vertellen, wat ik ontdekt heb. Hij ging naar de deur met het portret van Gilray m de hand hij wilde het eetst goed bekijken bij goed licht - misschien- herkende hij de trekken wel. Het was een man van een goede dertig jaar, glad geschoren, flink en knap. Om de oogen en het voorhoofd waren lijnen, die hem ouder déden lijken, maar dat is zeer moeilijk te beoordee- len bij gladgeschoren mannen, die een goede gezondheid genieten en geen zorgen hebben - tocli was er iets in de trekken dat hem be kend voorkwam. Phil verwonderde zich hoe dat mogelijk was. Hij bezag het portret weer aandachtig,, Hemel, fluisterde hij kan het moge lijk zijn? Ik heb voor dagelijkseh werk zoo veel romans gelezen, dat ik alles mogelijk acht toch zou het slechts een 'bevestiging zijn van de gedachte, waarmee ik al een paar da gen rondloop. Er zijn meer zulke gevallen Zeldzaam voorval op een wielerbaan Een hoogstmork waardig voorval had Zondag op de wielerbaan „do Raayberg” te Bergan- op-Zoom plaats gedurende de kampioenschap pen van den „Nederl. Wielerbond,” vertelt het „Hdbl.” In de tweede serie van den langen afstand kampioenschap voor „profs” en „onafhankelg- ken” verreden over oen afstand van 15 K.M. naderden in volle eindspurt een aan tal deelnemers. Vóórop zat de Hagenaar Lene en naast hem do plaatselijke renner van Bcxel, dicht door do anderen gevolgd. Plotseling zagen de toeschouwers van Boxol 10 meter vóór de eindstreep zakken. Hg ver loor namelgkhet achterwiel en met do achtervork-uiteindeu zijner machine op de ce menten baan komende, tchoten daarbij twee groote vuurstralen achter den rgder uit de baan. De wrgving was natuurlgk geweldig. En tevens diende dit als een goede rem Ongeveer 6 meter schoot hg zoo dóór, toni was de vaart gebroken en stapte de rijder to taal ongedeerd en blijkbaar niet eens geschrok ken af. Een typisch gezicht leverde het enkele wiel op, dat met de andere renners was meegetold Antwoord op eenige brieven. •Van verschillende zijden vraagt men ons of de Pink 'Pillen tegen de rheumatiek helpen. Wij antwoorden dat daaraan geen twijfel be staat; en'om onze verzekering te bevestigen, kunnen wij de personen wie die vraag aangaat verwijzen naar de tallooze gepubliceerde ge tuigschriften, die evenveel bewijzen vormen van de werking der Pink Pillen bij rheumati- sche aandoeningen. Maar de rheumatieklijders, die meestal te vergeefs vele geneeswijzen hebben beproefd, houden van hunne vruchtelooze pogingen een zeer verklaarbaar wantrouwen over, ten op zichte van allen die beweren hen van hunne pijnen te kunnen verlossen. Zelfs de voorbeel den die ter bevestiging worden aangehaald zijn niet bij machte htni ongeloof te verzwakken. Voor de rheumatiek. zeggen zij, helpen al leen warmte en rust, de rest is onzin. Inderdaad zijn rust en warmte noodig wan neer zich een crisis voordoet; maar zij zijn niet I voldoende ter oplossing en ter uitdrijving van t het urine-zuur dat door het bloed'wordt-mee gevoerd, en welks afzetting- in de spieren en in de gewrichten de oorzaak van al het kwaad is. Indien het bloed niet zelf aan die uitdrijving heeft meegewerkt, komt dit doordat het ver zwakt was. Hieruit volgt dat een der voqr- l naamste oorzaken van de rheumatiek zetelt in i de wijziging van den rijkdom en van de zuiver heid van het. bloed. Om zich daarvan te over tuigen, is het voldoende op te merken dat de rheumatiek voornamelijk hen treft die over werkt, vermoeid of zwak zijn, allen wier bloed, om de een of andere reden, zijn kracht heeft verloren. Daarom zijn de Pink Pillen, die het blopd herstellen en zuiveren, werkdadig tegen de rheumatiek, want door aan het bloed zijn verminderden rijkdom weer te geven, stellen zij het in staat té verhinderen dat het urine zuur zich afzet, en zoo maken zij de uitdrij ving er van langs den natuurlijken weg moge lijk. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam, oor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. vóórgekomen en er zullen er nog meer voor komen ook. Nu zullen wij het wel spoedig te weten komen; indien Phil zweeg en luisterde weer aandachtig, hij hóórde een voetstap op de trap; zou Silverdale toch teruggekomèn zijn? De gedachte alleen al ontnam hem allen moed, maar hij dacht niet aan zichzelf, zijn vrees was voor Elsie Sil verdale. Toen ging de deur zachtjes open en trad Lady Silverdale binnen. Ze zag bleek en be vreesd; haar lange haren hingen op haar schou ders, eon witte peignoir deed haar op een lange, witte geest gelijken. Is hij werkelijk weggegaan en ben je ge bleven? fluisterde zij. Hij is in liet geheel niet hier geweest, antwoordde Phil, de bezoeker wjts iematjd an ders! Werkelijk, Phil. Een ander? een vreem de? En watffiwam hij doen? Plffl wist hierop niet te antwoorden, hij had giad vergeten Brachi te vragen, wat hij kwam doen! Het was een önvergeeflijke domheid vap zijn kant; maar dtiar was niets meer aan te doen: door alle andere vragen had hij ver zuimd te vragen, waar liet werkelijk op aan kwam. Op mijn woord, ik weet het niet, stamel de Phil. Je zult me wel een idioot vinden, inaar ik heb vergeten het te vragen; kijk eens, ik had dien man al vroéger ontmoet: je kunt dus mijn verbazing voorstellen, toen ik hem vanavond hier vond. Uit zijn woorden kon ik opmaken, dat hij pressie kon uitoefenen op Silverdale in elk geval weet-, hij heel wat van het leven van je echtgenoot, hadt niet hier moeten komen. Lady Silverdale haalde ongeduldig de schou ders op. O, ik weet het, ik weet het, riep zij uit, je denkt weer aan het personeel en aan de dag der Koningin-Moeder gevlagd, terwgl ’b middag» het Carillon werd bespeeld. Openbare Leetzaal en Bibliotheek te Sneek. In de bibliotheek werden, opgenomen de navolgende werken A. N. W. B. Handboekje voor 1917. Supplement voor het watertoeris-. me, 1 z. Schuurman en Jordans, Nederland- sehe Staatswetten Huurcommissiewet, 2e dr. 1917, Wet op de inkomstenbelasting 1914, 2e dr. 1917, Wet op de vermogensbelasting, 7e dr. 1917, Zegelwet, 2e dr. 1917, alle l.z. Dante, Uber die Monarchie, Berlin 1872 Frie- rich II, Autimachiavol nebst zwei klejineren politischen AufsStzen, Berlin 1870 Hugo da Groot, Drai Bticher tlbar das Recht des Krie- ges und Friedens, in welchem das Natur-und Völkerrech). und das Wichtigste aus dem öf- fontlichen Recht e'rkllirt werden, 3 Tie., 2 Bde., Leipzig 18691877; Ph. van Marnix door G. Tjalma, Amst. 1896; F. Nietzsche, Sain Loben und sein Werk von R. Richter, 2e Aull., Leipzig 1909; Ch. Darwin, De af stamming van den menseb en de seksueele teeltkeus. 2 din. 3e dr. Arnhem-Nijm. 1884- 1885. J. P. Lotsy, Hot tegenwoordige stand punt der evolutieleer, ’sGrav. 1915. H. Bes ser, Natnr- und Jagdstudion in Deutsch-Ost- afrika. Stuttgart 1917 K. Floericke, Plage- geister. Stuttgart 1917. W. H. Idzerda, Hand boekje dor praktische fotografie. Amst. 1916 J. Hagers., Het koopmansboekhouden en zijne toepassingen in de practgk. 2 dlo. dl. I 4e dr. dl. II 3e dr. ’s Grav. 1910. E. J. van der Maaten, De termgnhandel in effecten en goe deren. ’s Grav. 1916 Jhr. L. F. van Meeuwen, Algemeene handelskennis. 3e dr. ’s Grav. 1911 Methodisch leerboek der handelscorrespondon- tie. 2e dr. ’s Grav. 1910. A. Loosjos, De toren muziek in do Nederlanden. Amst. 1916 L.z. K. G. C. de Bazel, De verhouding van do bouw kunst tot de godsdienst, Amst. 1915. Te Nijmoger slaagde vóór het eind examen H. B. S. onzq vroegere stadgenoote, mej. H. Voetberg. Op de aanbevelingslijst voor leerares in het Duitsch aan het stedelgk gymnasium te 1 Groningen is o.a. geplaatst Moj. O. Janssen, leerares aan do H.B.S. alhier. HEEG, 2 Aug. Te Den Haag slaagde voor do acte Engelsch (L.O.) do heer G. H. de Jong van hier. ABBEGA, 31 Juli. Terwijl de melkcontro- lepr, D. B., bezig was met het nemen van monsters bij de veehouder P. W. had bij zgu jas met beurs, inhoudendo eon bedrag van f25, in do schuur hangen. Toen bij deze weor aan trok bleek dat de beurs met geld verdwenen was. Verdacht werd oon zwendelaar die een paar malen in do schuur gezien was. De zaak is in handen der politie gesteld. W1JCKEL, 2 Aug. By do Ned. Herv. Kerk i te Acquoy is beroepen ds. K. Bokhof alhier. Een belangrijke winding? Do Limburgor Koerier meldt dat de heer Emile Römer to Maastricht een komfoor heeft uitgevonden voor eon soort brandstof, waar van hg alleen de samenstelling kent en welke 1 slechts zeor weinig kost. 1 De heer Römer1 heeft octrooi aangovraagd on spoedig zullen de niouwe apparaten, welke ook in de klein industrie kunnen worden ge bruikt, ter markt komen. Vrije uitoefening wat» de geneeskunet Bg Kon. Besluit van 31 Juli is ingesteld oen commissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken, hoe de wettelijke bepalingen be treffende de uitoefening van de geneeskunst zouden moeten luiden, indien de bevoegdheid tot het uitoefenen van die kunst niet moor afhankelijk werd gestold van het bezit van hot getuigschrift van met goed gavolg afgelegd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1