De Wereldoorlog. k FIRMA 11. BRANDENBURGS annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen. Üllicieel Orgaan Oer Gemeente Sneek. Woensdag 15 Augustus 1917 33e Jaargang ■o. 92. I Dubbel spoor Meppel - Leeuwarden Groots horens gevonden. NIEUWE SHEERER COURANT r >de Tijd” van er dezelfde reden Vrijdagavond stopzet- Henri ter Hall. 23 Augustus a.s. komt de be llet Uit Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snkkk Telefoon No. 150. een 1 op weg naar Engeland, ’s Avonds keerde terug. Hulp van Japan. De Japansche marinfi-attaché maakt bekend, dat nieuwe eenheden van de Japansche vloot zich bij de zeestr jdkraehten der geallieerden in Europa hebben gevoegd. w Ean neutrale miniatera-konferantle? Naar uit Stockholm gemeld wordt, houdt de pers zich daar druk bezig met de bespre king van het plan, om een konferentie van neutrale Europeesche ministers te Stockholm te houden. De ,,Sjöfahrts-Tidende” deelt mede, dat men reeds _op het Zweedsche voorstel tot oen konferentie weigerend geantwoord heeft. Spanje zou sleehts aan eene konferentie deel nemen, als deze te Madrid gehouden wordt en ook Hollands houding is, volgens dit blad, nog twijfelachtig. Moor tSe Harem. Pasitsj, de Servische, premier, heeft verklaard dat de vjjand 8000 Servische meisjes van 10 tot 14 jaar gedeporteerd en ondergebracht heeft in de harems te Constantinopel. hond E. een slaan. Abonnement: per jaar f2. fr. p, post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20%. Aangezien volgens mededeeling van de te Dusseldorf de levensmiddelen diefstallen een onrustbarenden omvang aanne men en L„. I fen daardoor noodzakelijk is geworden, is zij begonnen met eenige personen, die bij parti- i culieren kippen en vleesch hadden gestolen, tot 1 drie jaren tuchthuis te veroordeelen. Oe Zeilwedstrijd Wij ontvingen de „Aankondiging van de Zeilwedstrijden en het programma der Feeste lijkheden van de Zeihereeniging „Sneek’* op Woensdag 22 en Donderdag 23 Augs. 1917”. Hot werkje bevat de gebruikelijke opgaven betrrfi' nde het bestuur der Zeilverecnig’ng, de aanvang der wedstrijden benevens de prjjzen, volgorde der afvaarten, wedstrjjdbepalingen, bepalingen omtrent de wisselprijzcn, routen. Vermelding verdient nog dat voor de wed strijden op Donderdag het bestuur geen boo ten disponibd stelt. ’s Woensdags jgaren twee leden booten. GAASTMEER, 13 Aug. Benoemd tot eerste onderwijzer aan de bijzondere ichool te Blok zijl (O.) do hter R. de Groot alhier. IJLST, 13 Aug. Gisternamiddag te 2 ure deed de. Busé, Doopsgezind predikant uit IJlsf, te Hallum zijn intrede naar aanleiding van Exodus 3 13. De nieuwe leeraar richtte daarna het woord tot do ringbroeders, tot den consulent ds. Hijl- kema te Oudebildtzjjl, den kerkeraad en de catechisanten. Het kerkgebouw was vol. L«id«r Lichaamooofoningon Geslaagd voor het getuigschrift als leider van lichaamsoefeningen de heeren J. H. Rjp- kema te Terhorne en H. Wjjnstra te Balk. Dagblad u«t*ohorat. Generaal Van Terwisga, commandant van het veldleger, heeft, na voorafgegane waar schuwing tegen ontoelaatbare artikelen in Mei 11., thans naar aanleiding van eep anti-Duitsch artikel in het Eindhovensch Dagblad van 30 Juli, getiteldHoe lang nog en geschreven naar aanleiding van het torpedeeren van Ne- derlandsche visschertschepen, do uitgifte van dat blad gedurende het tijdvak van 13 tot en met 20 dezer verboden. Het Eindhovensche Dagblad heeft in zake zijn schorsing geprotesteerd bij den minister van oorlog, die brricht heeft, dat de zaak wordt onderzocht. Het protest is ook toegezonden aan de minister van justitie en van binnenlandsche zaken en aan den opperbevelhebber. En zeer terecht protesteert dit blad. De staat van beleg, ingesteld alleen om de smokkelarij tegen te gaan, geeft o. i. dezen generaal allerminst het recht de pers te knevelen. .Het is al te Pruisisch I Liebknecht stervende? De Kopenhaagsche correspondent van „Berliner Tageblatt" meldt aan zijn blad: Amsterdam wordt aan de „Berlingske Tidende” bericht, dat naar Parijs getelegrafeerd is, dat Karl Liebknecht in de ziekenafdeeling van de gevangenis op sterven ligt. - Het Russische ministerie. Naar uit Kopenhagen aan den „Lokal An- zeiger” gemeld wordt is, volgens berichten uit Petrograd de bekende „grootmoeder van de revolutie", Katharina Bresjkowski, als mi nister zonder portefeuille in de nieuwe regee- ring getreden. Rusland «n Stockholm. In zijn schrjjven aan Minister Henderson, waarin Lloyd George dezen aanvalt over zijn aanbeveling aan de Engelsche arbeiders, om afgevaardigden naar Stockholm te zenden, vindt men o.a. het volgende „Gistermorgen ontvingen wjj een zeer be langrijke mededeeling van do Russische re- geering, waarin ons werd aangezegd, dat de Russische regeering, hoewel zj het niet mo gelijk achtte de Russische gedelegeerden te beletten aan de conferentie te Stockholm deel te nemen, de geheele zaak als een partij-aan- gelegenheid beschouwde en van meaning was, dat eventueels besluiten de vrijheid van han delen der regeering niet konden belemmeren. Verder bevatte de brief, welke deze mede deeling vergezelde, deze woorden Ik haast mij, deze mededeeling aan u voor te loggen, daar ik vrees, dat tot dusver de indruk heerscht, dat, volgens de bewoordin gen van een der Londensche bladen, Rusland vurig naar de conferentie te Stockholm ver langt en dat dit argument gebruikt werd om de Britsche publieke opinie te beïnvloeden, ten gunste van deelneming der Labour- en socialisten partijen in Engeland aan de con ferentie.” Uit dit schrijven zou dus moeten worden afgeleid, dat de nieuwe Russische regeering on der Kerenski niets voelt voor de Stockholmsche conferentie. Ook andere teekenen wijzen op een groeiende macht van de burgerlijke partijen. Gedood. De heer W. van Leeuwen is in de machi nefabriek van den heer Van Erven te Vtaal dingen Lij het uithalen van oen kraan uit een motorschip, met het hoofd tusschen twee kam raderen bekneld geraakt en onmiddellijk gedood. Trailer vermist. Men maakt zich te IJmuiden ernstig onge rust over het. lot van den stoomtreiler de Een IJ. 7, schipper C. Zwemmer, welke Dinsdag 31 Juli naar de visscherj is vertrokken en van welk schip of zjjn bemanning men sedert dien tjjd niets meer gehoord of gezien heeft. Gebrek #an brandstof. Wegens gebrek aan brandstoffen worden de fabrieken de Sphinx, aan de Boschstraat te Maastricht en te Limmel, stop g> zet. Misschien zal de glasblazerij nog een dag of acht aan het werk kunnen blijven. Op de beide fabrieken zullen ongevet r 2000 arbeiders zonder werk komen. De direktie zal voorloopig al het per soneel op wachtgeld stellen. Kolen. De laatste oven van Van Deventer’s Glas fabrieken te Delft is wegens gebrek aan steen kolen gedoofd moeten worden. Thans staat het geheele bedrijf stil. Men deelt aan de Zw. Ct. mede, dat het maken van het dubbelspoor op de lijn Mep pol-- Leeuwarden in voorbereiding is en althans op het baanvak MeppelHeerenveen reeds een aanvang is gemaakt met het doen van de ver- eischte opmetingeu door <en daartoe door de S. 8. aangewezen ingenieur. Brandnetels naar Duitschland In de omgeving van Hindtloopen worden tegenwoordig brandnetels voor uitvoer naar Duitschland opgekocht. De oudste worden het duurste betaald. Korenmolens. Men meldt, dat het in het voornemen der regeering ligt, de korenmolens onder haar rccbistreeksche coniröle te stellen, ten einde het malen van graan voor particulieren in- mogelijk te maken. Kelen. De Kon. Weefgoedereofabriek te Hengelo moet Maandagavond 20 dezer de fabriek stop zetten wegens kolengebrek, tenzij er deze week nog kolen komen. De Hengelosche bontweverjj moet om dezelfde reden Vrijdagavond stopzet ten. Vrouwslijke geestelijke in Duitschland. De slad Keulen heeft haar eerste vrouwe lijke geestelijke, nog wel geen predikante, ge kregen doordat mej. Oberbach, door den opper- kerkeraad tot zielzorgster is benoemd. Nieuwe kanonnen van oud*. Het legerbestuur heeft opdracht gegeven, in elke gemeente na te gaan, of er nog oude ka nonnen, geschikt ter omsmelting voor modern geschut, aanwezig zijn. Eieren dia staan te bedsrven. Aan de grens slaan, naar men meldt, mil- liceten eieien voor Duitschland bestemd, die de handelaars hier te latde niet doorzenden, omdat betaling in geud door Duitschland ge weigerd wordt. Liberale Unie. De te Amsterdam gehouden vergadering der Liberale Unie heeft tot bestuursleden gekozen mevrouw van Balen—Klaar, en de heeren mr. 1'. Binnerts, pi of. Eerdmans, prof. Heeres, mr. Kappeyne van de Coppello, van Ketwich Ver schuur, jhr. de Muralt, Otto, mr. Rink, mr. Stneenge, Stroink en de Visser. Tot voorzitter is gekozen prof. J. E. Heeres te Leiden en tot secretaris de heer P. Otto te Amsterdam. Bij het turfgraven zjjn te Dordsehebrug op 2 Meter diepte in het veen twee groote horens gevonden. Deze herens schjjnen afkomstig te zijn van ten oeros, dus uit heel ouden tijd, en zullen vermoedeljjk 1800 tot 2000 jaar oud zjjn. Ze hebben ten lengt» van 39 c M. Op 22 en kende revue-man Henri ter Hall in Amicitia alhier, zjjn „Afkloppen” geven er zal dus die beide dagen van feestvreugde toch gele genheid zijn voor „gezellig uitgaan”. Do prestaties van Ter Hall op dit gebied zjjn voldoende bekend. Hier volge wat de „Nieuwe Haarlemsche” over de revue, welke zijn gezelschap ditmaal hier zal geven, schrjft „Deze revue van Henri ter Hall munt uit door pracht van tooneelen en costumes, maar moor nog dooc de koddige grappigheid van zijn inhoud, waaraan gelukkig alles wat naar het verkeerde zweemt, ontbreekt. Een iedor kan deze revue zien, zonder ook maar door ééne uitdrukking geërgerd te wor den. Dat is de beste aanbeveling, die wij van kunnen schrijven. Dat zulk een onschuldige inhoud best sa men kan gaan met den dolsten humor is in deze revue afdoendo bewezen. De O. W.’ers- familie die als Uompèros en Commères de revue dragon, is kostelijk gechargeerd on vooral de „Papa” vervult zjjn rol heerlijk. ’tWas dan ook één lachsalvo, dat telkens opsteeg in de Voreeniging als de O.-W.’ers- familie aan het woord was. De stampvolle zaal heeft zich ongetwijfeld kosteljjk verpiaakt. En voor de „aankleeding”, die bij ter Hall gelukkig niet te ver de „ontkleeding” nadert, was er maar één roep van lof en bewonde ring. Die was dan ook in ééa woeid schitte rend. Wie houdt van het kijk- en lachspel, dat revue heet, hem kunnen we een gang naar de Vereeniging in gemoede aanbevelen.” Zondagmiddag ontstond er een buren- twist aan de Oosterkade alhier tusschen E. en de vrouw van Tj. W., welke zoo hoog liep dat E. de vrouw eenige slagen toebracht. Nog erger werd het toen W. zelf verscheen. Ook die moest het ontgelden. Eerst werd de groote hond van E. op hem afgestuurd, daarna nam plank en zou er W. mee op het hoofd Bij het afweren kreeg.W. de plank op zijn arm, waardoor dit lichaamsdeel totaal werd stuk geslagen. Tegen E. is proces-verbaal opgemaakt - Te Leru warden slaagde voor de hoofd acts de heer F. Terpsfra van hier. Aan den heer L. Theunissen, vroeger commissar s van politie alhier, is een pensioen verkend van f 1334. De heer 8. Wagenaar zal 23 Aug. a.s. 40jaar werkzaam geweest zijn bij den heer W. Reinouts van Haga, tabaksfabrikant alhier. Voor de hoofdakte slaagde onze vroegere stadgenoot de heer H. Rjjpkema. Naar men ons meedeelt, beslaat bij ors gemeentebestuur ’t voornemen nog 66 wonin gen te Louwen, De plannen moeten reeds gereed zjjn. F. D. KORT OORLOGSNIEUW S. De oorlogsbuit. Tot den 26 Juli 1917 werden als oorlogstuig naar Duitschland gebracht 12,156 kanonnen, 4,931,056 scherp geladen projectielen, 10,640 munitie- en andere wagens, 1,655,805 geweren, 155,829 pistolen en revolvers, 8352 machine geweren, 2298 vliegtuigen. 186 kabelballons en 3 bestuurbare ballons. Bovendien werd 'een niet bij benadering op te geven aantal kanon nen en machinegeweren dadeljk in het veld in gebruik genomen. Luchtaanval op Engeland. Een Duitsch luchteskador deed Zondag in Engeland een aanval. Op de militaire werken van Southend en Margate aan de Theemsmon- ding werden bommen geworpen. Een derEuit- sche vliegtuigen wordt vermist. Het volgende wordt omtrent deze aanval nog gemeld door de Engelsche bladen De lucht aanvallen richtten aanmerkelijke schade te Southend aan, waar veertig bommen vielen. Totdusver zijn aan verliezen gemeldacht mannen, negen vrouwen en zes kinderen, die gedood zjjn, en ongeveer vijftig menschee, die gewond zjjn. Bij het prachtige weer was Southend vol bezoekers. Van do 27 beschadigde huizen lig gen er 17 in één straat. De meeste verliezen werden toegebracht door een bom, die in een menigte bezoekers viel, de luchttorpedo’s waren voor een groot militair hospitaal neerviel. Eenige verpleegden en eón portier werden licht gewond. De aangerichte schade is gering. Nader wordt gemeld, dat de vlieger behalve oen bom op Frankfort er ook nog vjjf wierp, die zonder schade aan te richten in een bosebje ten westen der- stad neerkwamen. De „Frankf. Ztg.” meldt: Omstreeks half acht verscheen weder een vijanSeljke vlieger, die in den blinde verscheidene bommen wierp op de stad, waar het tengevolge van den Zon dag zeer druk was. Ditmaal werden 4 per sonen gedood en velen gewond. - Het vliegtuig dat een bomaanval op Frank fort ondernam is neergeschoten. De inzittenden zjjn gevangen genomen. Een prins onder curateeie. De 22-jarige prins Friedrich Leopold van Pruisen is, volgens de VorwSrts, wegens ver-, kwisting onder curateele gesteld. Hij is een broeder van den onlangs in Engelsche krijgs gevangenschap geraakten en gestorven vlieger prins Friedrich Karl. Czernin te Berlijn. Gisteren kwam de Ocstenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Czernin, met zijn echtgenoote te Berlijn aan. Hjj wordt door een tweetal gezantschapssecretarissen vergezeld. De oorlog in den lucht. Uit Berlijn wordt gemeld: In de maand Juli was het verlies der lucht- tuigen onzer vijanden 34 kabelballons en min stens 213 vliegtuigen, waarvan’ 98 achter onze linies vielen en 150 aan de zijde van den vijand brandend neervielen. Wij hebben 16 vliegtuigen en geen enkelen „Een voorbeeldig schoonzoon” Spicnnageproces. Te San Francisco wordt eeti groot spion- nageproces behandeld. De beschuldiging be treft twee punten: liet uitzeilden van schepen, die bestemd waren om Duitsche oorlogssche pen tusschen 1914 en I Januari 1916 van leef tocht te voorzien en een poging tot omkooping van „den directeur van liet tolwezen om het vertrek van die schepen mogeiijk te maken. De beschuldigden hadden uit de kas van het Duitsche consulaat te San Francisco sommen van 10,000 tot 100,000 dollars ontvangen en Organiseerden een scheepvaartmaatschappij tot verzorging van Üuitsche oorlogsschepen met leeftocht. Deze zaak is nog verwikkeld met een samenspanning in Indië, langer dan ecu jaar vóór de oorlogsverklaring voorbereid, om liet land van het Britsche bestuur te bevrijden en de Engelsche troepen ver van Europa te houden. Het complot is te San Francisco uit gebroed, aan de goedkeuring van het minis terie van buitenlandsche zaken -te Berlijn on derworpen en uitgevoerd door Duitsche diplo matieke agenten in de Vereenigde Staten, China, Honoloeloe, Batavia, Manila en Siam. 1... handelingen van de samenzweerders werden 'gecontroleerd en gerapporteerd door code-telegrammen, die rechtstreeks door liet Duitsche gezantschap te Washington naar Ber lijn werden gezonden. Er werden manschap pen aangeworven en naar Indië gezonden, hei melijk werden geweren en munitie naar Japan en China gestuurd en militaire deskundigen moesten in Indië de opstandelingen organisee- ren. O* „hervormingen” in Duiftsohland. Zooals bekend heeft rjkskanselier Michaelis zjjn opvatting omtrent invoering van het par lementaire stelsel in Duitschland, aldus in praktijk gebracht dat hjj eenige leiders der Duitsche Rijksdagpar tijen tot ministers maakte, waardoor „de invloed der Rijksdagpartijen op do regeering versterkt zou worden”. Men beseft dat hier van geen invoering van het parlementair stelsel sprake is'; dat is im mers dan eerst het geval wanneer de minis ters voor hun beleid aan de Rijksdag geheele verantwoording schuldig zijn en deze over het aanstellen en aanblijven der bewindvoerders de beslissing heeft. Maar zelfs de zoogenaamde parlemen. tariseering van Michaelis mislukt nog omdat de nieuwe ministers als Rijksdagloden ontslag nemen, zoadat zij weder- geheel buiten dat lichaam staande ambtenaren zijn geworden. Men is evenver als vroeger. Het Duitsche volk is met een kluitje in het riet gestuurd. Zal het er in berusten De Duitsche correspondent schrijft „Niettegenstaande de militaire successen in het Oosten groeit de ontevredenheid over de buitenlandsche politiek, die tot dusver onmach tig bleek om het vaderland veilig te brengen buiten de gevaren en de nog steeds ’donkere toekomst van dezen oeverloos-schjnenden oor log, en met haar, de ontevredenheid over de tweede en niet veel verbeterde uitgave der binnenlandsche politiek van vorr Bethmann Hóllweg. De meeste dagbladen maken zich reeds tot tolk van deze ontevredenheid, maal ais weder de Rjjksdag bjjeenkomt, zal men zien, dat ook het parlement op den duur geen genoegen zal nemen met het onbeteekenende parlementaire)?) geschenkje waarmee men de kinderhand der Duitsche democratie heeft wil len vullen. „Enkele maanden geleden schreef ik dat er iets bezig was te veranderen in Duitschland. De val van von Bethmann bewjjst, dat er reeds een sterke kentering is gekomen in de staat kundige denkbeelden, die over het lot van Duitschland moeten beslissen. Maar de ken tering schjjnt pas in haar begin. En als men let op zekere teekenen, dan krijgt men. den indruk, dat ook de man (Michaelis) die ver klaarde zich de leiding niet uit de handen te zullen laten nemen, slechts een verschijning' van snel voorbijgaande beteekenis zal zjjn. Zelfs in Centrumskringen kan men, ondanks de vriendeljjk toenaderende'maar te late en zuivel- formeele benoeming van dr. Spahn tot minister, de meening verremen, dat dr. Michaelis niet de komende maar de gaande man is”. Van de oorlogsterreinen. In het Westen geen verandering, evenmin als op het Italiaansche front. Op beide strijd terreinen wijst echter hevige arjillerieactie op komende aanvallen, waarschijnlijk van de zijde der geallieerden. Op het Oostelijk gevechtsterrein duurt de strijd met onverminderde verwoedheid voert. Het zwaartepunt van den slag ligt nu aan den Zuidkant van het Roeineensche front, waar de Russen en Roemeniërs zich geweldig inspan nen den opmarsch van von Mackensen (Noord waarts naar de Sereth) en van een gedeelte van het leger van aartshertog Jozef (dat links van hem eveneens naar het Noorden, naar het dal van de Trotus, een Westelijke zijrivier van de Sereth, zich een weg tracht te banen) tegen te houden. Tot nog toe is het .overwicht aan de cen- tralen, die telkens iets vooruit dringen, doch nog niet konden doorbreken. .Gelukt dit laatste dan zou de rest van Roemenië door de Roe- meensch-Russische legers moeten worden prijs gpgeven. Deze legers bieden zeer taaie tegen stand en de beslissing is nog niet gevallen. Bioscoop» Een keurig samengesteld programma met als hoofdnummer „Koningstijger” een drama in 6 afdoelingen, gaat deze week in de Bios coop bij de Waag. De hoofdrollen worden meesterljjk vertolkt, zoodat de film een over weldigend bezoek vei dient. Ook de kleinere nummers van ’t programma doen volop ge nieten. Ze zjjn „De Manawatu” a^ natuurfilm. en „Ham en Bud als millionairs”. Als extra nummers gaan „De plechtige begrafenis van graaf Zeppelin” en „De Duitsche mjjn-viskchers-flottillo in actie.” De Engelsohen naar Stockholm Met. zeer groote mserderheid heeft de En gelsche arbeiderspartij besloten aan de confe rentie te Stockholm deel te nemen, mits de besluiten daar genomen slechts raadgevende waarde zouden hebben en dus geen der par tijen zouden binden tot een actie tegen hare regeering, wanneer zij dat zelve niet gewenscht acht. Minister Henderson, die het besluit er feiteljjk heeft doorgeholpen, was van oordeel dat de Engelsche arbeiders aan de conferentie moesten deelnemen omdat anders de Russen een slechten indruk van de Engelsche poli tiek zouden krjjgen. Na deze verklaring van Henderson heeft de Engelsche regeering echter omniddellijk een mededeeling uitgegeven waarin gezegd wordt dat de tegenwoordige Russische regeering ge- ’“heel anders denkt over Stockholm dan de so cialistische van eenige maanden geleden. Hen derson heeft daarop zijn ontslag als minister genomen en verklaard in het Lagerhuis te zul len antwoorden op de beschuldiging van Lloyd George, dat hij (Henderson) wist van de ver anderde houding der Russische regeering toen hij Op het Engelsche arbeidars-congres zeide dat de Engelschen terwille van de vriendschap met Rusland naar Stockholm moesten gaan. Intusschende Engelsche arbeiders gaan naar Stockholm, als de bond van zeelieden de afgevaardigden ten minste wil laten vertrek ken. Deze bond is tegen de conferentie. Onder de telegrammen in ons vorig nr. vindt men reeds een aantal eischen welke de Engelsche arbeiders te Stockholm zullen stel len. Zj omvatten o.a. zelfbeschikkingsrecht van Elzas-Lotharingen ook de Fransehe socia listen zj'u daar thans voor, mits de Duitschers die Elzas-Lotharingen na ’70 binnengetrokken zijn, niet medestemmen volledig politiek en tinantieel herstel van België door Duitsch land, zelfboschikkingsrecht van Polen, en waarschijnlijk ook van de Italiaansche provin cies van Oostenrijk. Herstel van Sorvie, Montenegro en Roemenie met eventueele vor ming van een Balkanverbond. „De,, konferentie verklaart, dat Armenië, Mesopbtamië en Arabië niet opnieuw onder Turksche heerschappij kunnen worden gebracht. Zg meent, dat deze grondgebieden op den- zelfden voet moeten worden behandeld als do koloniën in tropisch Afrika, namelijk dat zg beheerd moeten worden door oen kommissie dio op haar beurt onder den volkerenbond zou staan. De wereldvrede eischt, dat Konstantinopol tot een vrjje havon wordo gemaakt. De kon ferentie meent, dat alle tegenwoordige kolo niën in tropisch Afrika met Liberia een vol kerenbond zouden kunnen vormen, en dooreen onpartijdige kommissie als één enkele, onaf hankelijke neutrale Afrikaansche staat zou kunnen worden beheerd. De konferentie meent, dat een van de vredesvoorwaarden deze zou moeten z.pu, dat men eischen en beschuldigingen, waardoor daden van wreedheid en onderdrukking, door een bepaalde regering bedreven, onderzocht en eventueel gestraft kunnen worden, voor een bepaald hof heeft te brengen. De konferentie heeft hierbjj speciaal den onmenschelijken, mee- doogenloozen duikbootoorlog op het oog.” Wjj gelooven niet dat de socialisten der een- tralen veel voor deze eischen zullen voelen, behalve misschien voor djp betreffende Afrika Ten opzichte van Elzas-Lotharingen bjjv. volharden de Duitsche meerdorheids-socialisten bij hun eisch dat het bjj Duitschland zal bij ven. Toch is de eenige weg tot oplossing van dit geschil: beslissing van do bewoners van het betwiste gebied zolve. En wanneer de Duit- £che regeering zich niets te verwijten had be treffende do wijze waarop zij deze provincies gedurende 45 jaar heeft geregeerd, dan zou zij toch zeker een goede kans hebben het grootste deel van het betwist gebied te behou den. Maar haperde er misschien ook wat aan het regeeriogssysteem in die jaren? Nog kort voor den oorlog was er een.... Zabern. kabelballon verloren. Luchtgevecht boven Nederland. Zondagmorgen had om 11) uur een gevecht plaats tusschen twee Duitsche en twee geal lieerde vliegtuigen boven Nederlandse^ grond gebied. Een der Duitsche vliegers diUlde bij Schoondijke neer, de twee inzittenden gijn ge- interneerd. Des namiddags passeerde een eskader van 10-tal Duitsche vliegtuigen, vermoedelijk het Uit Duitschland. Het Koninklijk provianddepöt te Neuss had op 17 Juli jj. een wagon met 240 zakken on gebrande koffie ter waarde van 200,000 Mark aan de Koninklijke magazijnen te Kassei ver zonden. Bij opening van den wagen, die bij zonder lang onderweg gebleven was, door den gedresseerde, bleek deze op enkele kilo's boe nen, die over den bodem van den wageti ver spreid lagen, na ledig te zijn, en de inhoud ge stolen. Op het ontdekken der dieven is een premie van 2000 Mark gesteld. j Het Duitsche rijkskleedingmagazijn heeft ten Do ontploffingen van behoeve van de door invaliditeit als anders geweldig. De meeste i zins van het front in het burgerleven terug ruiten van de Hoogstraat zijn door do knallenkeerende strijders opdracht gegeven voor de gesprongen, maar nergens brak brand uit. Eenvervaardiging van 250,000 kleedingsstukken. bom doodde een meisje op straat. De kleeren werden ‘haar van het Ijf gerukt en haar lichaam tot moe* geslagen. |.stratKamei Bomaanvallen op Frankfort. Een vijandeljke vlieger verscheen Zondag boven Frankfort en wierp omstreeks half zeven een bom, die midden in de stad, onmiddell jk het opleggen van voorbeeldige straf-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1