Firma Johs. Tromp, TTit onze Haadszaal. RECLAMEKOLOM. Hal- en Trapbetimmering- MEUBELFABRIEK NEDERLAND Telefoon 118. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek FIRMA 11. BRANDENBURG» annex S^EEiC.EB COURIW8T ®n WYWSBmTSERUDEEL b SIGAREN Zaterdag 18 Augustus 1917 33e Jaargang ■o. 93. - J. A. HUIZIMGA, Groningen. Heerem 4 N ieu wstijdi ngen Punt Hl. Verschijnt DINSDAGS on VRIJDAGSAVON D8 Uitgevare Ssejck Telefoon No. 450. Punt V. Aanbeveling van curatoren van het gymnasium voor de benoeming van een le er aar in de oude talen aan het gym nasium voor het schooljaar 191711918. Punt VI. Advies van B. en h?. op het adres van mej. Dr. A. Kalshoven om eer vol ontslag als leerares in de geschiedenis en het Nederlandsch aan de H. B. S. Abonnement: per jaar f2.-— fr. p. poet f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting, De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd mot een oorlogstoeslag van 20% Punt XVIII. Onderzoek van de geloofs brieven der her- en nieuwbenoemde leden van den Gemeenteraad der heeren R. S. H. Visser, 4. Brouwer Rzn., G. L. Dokkurn, P. Th. Potma en Joh. Faber. Punt VII. Aanbieding door B. en W. van de gemeenterekening over 1916. Advies van B. en W. op het adres van M. de Vries om eervol ontslag als leeruur in de oude talen aan het gym nasium, Punt IV. Voordracht van B. en W. voor de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de o. I. school no. 2. Punt IX. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het aantal lesuren der leeraren aan de H. B. S. en tot splitsing van de 1ste en 2e klasse dier school voor den cursus 1917 1918. Punt X. Voorstel van B. en W. tot ver zilvering van een gedeelte der inschrijving op het 2'A .Grootboek N. W. S. Punt XI. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het raadsbesluit van 20 Novem ber 1916, no. 2b, waarbij werd besloten met de Geldersche Credietvereeniging ge vestigd te Arnhem eene tiidelijke geldlee- ning ter voorziening in de behoefte aan kasgeld aan te gaan, groot f 100,000. Punt 1. Notulen van de vergaderingen van 19 Juni, 11 Juli en 14 Juli 1917. Gewetensgeld. Punt XII. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit betreffende de beperking van het gebruik van gas. NIEUWE SNEEZER COURANT Ml maar sprekers willen de menschen om t i. t i t r 5 1 i 1 1 r t 1 en dat met 103 Tegen de h.H. euz. we- i 1 2. 3. n i, t Met 14 stemmen en I blanco wordt benoemd de heer A. Asscher te Amsterdam, candtdaat in de classieke letteren. Het gevraagde ontslag wordt eervol ver leend met ingang van 23 October. He heer 1.11 s in a meent, dat allen wel we ten dat 't geen dr. Bouma aanhaalt waarlijk geen progressie beteekent. Inderdaad komen de mindergegoeden in den druk. Zij zijn aangewezen op gas en zul len daarop nu een verhooging van 20 en 30 pet. moeten betalen. Dat gaat niet, wanneer men weet hoe velen op ’t randje van honger lijden leven tegenwoordig. Dat 't bedrijf moet rendeeren, vertelde de heer Visser. Maar ’t gaat niet aan ’t bedrijï thans rendeerend te maken ten koste van één categorie gemeentenaren. Dat gebeurde vroe ger ook niet: toen sprak men niet van leveren tegen den kostenden prijs. Juist heeft men met de winst op de gasfa briek steeds het gat in de gemeenterekening gestopt. En wat de belastingcijfers betreft. Heusch, die zijn niet zoo slecht tegenover andere ge meenten die niet het volle belastingbedrag op één aanslagbiljet durven laten zien, maar schar relen met hoogere gasprijs, opceiten op het personeel e. d. Inderdaad verkeeren wij in een noodtoe stand. Maar 't gaat niet aan de gevolgen daar van af te wentelen op een bepaald deel der burgerij. Allen samen hooren dit gat in de begroeting te stoppen. De heer Blok heeft nagerekend, dat mini- mum-verbruikers f 7.20 per jaar moeten be talen indien ze muntgas hebben en f 10.80 voor gewoon gas. Terwijl werd ’t tekort op de H. O. gebracht de inkomens van f 600 A f 700 per jaar, f 1. ongeveer zouden bijdragen. Dat ver schilt te veel. Spr. zal daarom tegenstemmen Hierna wordt tot stemming overgegaan. De heer de Wolf verlaat tevoren de vergade ring. Het voorstel tot verhooging van den. gasprijs tot 10 ct. per kub. M. wordt aangenomen met 76 stemmen. V r de h.h. Bouma, Westra, Bont, de Boer, Kiezebrink, Visser en Rijpma; tegen de h.h. Gerbrandy. IJtsma, Bakker, Huges, Brouwer en Blok. Wegens het vergevorderd uur wordt thans alleen nog behandeld: De geloofsbrieven worden door een commis sie van 3 leden onderzocht en goedgekeurd. De overige punten worden van de agenda afgevoerd, waarna de vergadering wordt ge sloten. In verband met 't feit, dal met September verschillende nieuwe raadsleden zullen heb ben zitting genomen, wordt het trekken van de sectiën tot onderzoek dezer rekening tot dien tijd uitgesteld. t Maakt plaats voor de jongeren. Dat is het strenge wachtwoord van onze eeuw van krachtigen arbeid. Plaats voor de jongeren, zegt men, omdat men van dit begin sel uitgaat,-dat de jongelingschap het voorrecht heeft van de werkzaamheid, van de kracht en vair den weerstand. Maar iedere regel brengt zijn uitzondering mee, en er zijn voorbeelden van personen die, door zorgvuldig hunne krach ten te hebben gespaard en onderhouden, tot op hoogen leeftijd een werkvermogen hebben be waard, dat hun door vele jongeren wordt be nijd. Heel het geheim van die buitengewone activiteit komt negen op de tien malen voort uit een geregeld leven, uit matigheid en uit het volgen van een goed begrepen hygiëne. Het menschelijk lichaam is inderdaad gelijk aan een uurwerk dat, goed onderhouden, tot aan het eind in den besten staat blijft. Opdat echter het lichaam altijd in goeden staat zij, is het voldoende dat het bloed altijd met dezelfde regelmatigheid aan de verschil lende organen de krachten doet toekomen, waaraan ieder hunner behoefte heeft om de hem eigen taak te kunnen vervullen. Maar on der verschillende invloeden, zooals ten gevolge van buitensporigheden, van bovenmatige In spanning enz., verminderen somwijlen de rijk dom en de zuiverheid van het bloed: en als het bloed niet meer den gewenschten rijkdom bezit, komt daaruit onmiddellijk voort een ver traging en een onregelmatigheid der functies. Het onderhoud van het organisme bestaat dus vóór alles daarin dat de kracht en de vloei baarheid van het bloed bewaard worden. Hiertoe is geen methode eenvoudiger en ze kerder wat den uitslag betreft, dan die welke bestaat in het innemen op gezette tijden, voor al bij de seizoensveranderingen, van eenlgc doosjes Pink Pillen. Allen die deze methode hebben aangenomen, verheugen zich er over. Zoo maken zij zich onvatbaar voor vele ziek ten en bewaren altijd onaangetast hunne ge zondheid en hunne bedrijvigheid. De Pink Pil len zijn inderdaad goed bekend als hersteller van het bloed, versterker der zenuwen: zij brengen de verzwakte en vermoeide organen weer op kracht. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. De o iedere compagnie zal worden gevormd stormsectie, een kern van l- bjj den intanterie-aanval de andere troepen A. van Lierde, E. Hoyois, G. Herphelin. 2. J. B. Ferrin, I. Desmecht, O. Gallet. 3. L. Neuray, V. Paternoster, P. Drbain. 4. A. De- castieau, M. Pouleur, D. Carton. Stormtroepen. opperbevelhebber beeft gelast dat bij 1 oen aanvalstroepen die Het gevraagde ontslag wordt eervol ver-' leend met ingang van 12 October. verleend van de verplichting tot het oprichten van een burgerdagschool. h. Mededeeling van F. Blok. D. Volkers, J. Elderlng en A. C. Nieuwhof en Th. Hofstra, dat zij hunne, benoeming, resp. als voorzitter, leden en plaatsverv. leden van de commissie inzake de uitvoering van het werkloosheids besluit 1917, aannemen. i. Verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeen te Sneek is verricht over 1916. j. Resolutie van Ged. Staten, houdende goed keuring van de gemeentebegrooting voor 1917 en het raadsbesluit dd. 26 Maart 1917. tot wij ziging dier begrooting. k. Mededeeling van T. W. C. de Haas, dat hij de benoeming tot leeraar aan de H. B. S. en aan het gymnasium alhier aanneemt. l. Beschikking van Ged. Staten op de recla me van J. A. Flach alhier, tegen zijn aanslag in den hoofd. o«uslag dezer gemeente, dienst 1916. Sub fI voor kennisgeving aangenomen. m. Adres van den Sneeker BestuurdersbomJ, houdende verzoek B. en W. op te dragen een huurcommissie voor Sneek in het leven te roepen. Ter afdoening in handen gesteld van B. en W. n. Adres van het Bestuur van het Genoot schap van leeraren aan Ned. gymnasia en het hoofdbestuur van de Ver. van leeraren bij het M. O., houdende verzoek de tractementen van de rectoren en conrectoren, van de directeu ren en leeraren aan de gemeentelijke inrich tingen van voorbereidend ïiooger en middel baar onderwijs zoo spoedig mogelijk te ver hoogen. Wordt bij de betreffende stukken gevoegd. o. Adres van de afd. „Sneek” van den Alg. Ned. Ambtenaarsbond, houdende verzoek een algëheele herziening der salarisregeling van de gemèente-ambtenaren voor te bereiden en In afwachting van de nieuwe regeling een tijde lijke verhooging toe te staan van minstens f 4 per .week voor salarissen beneden f 2000. Te behandelen bij de begrooting. p. Verslag van den provincialen keurings dienst over 1916. Voor kennisgeving aangenomen. q. Adres van de I.ogje’s „Menschenplicht, 56*" en „Steunt de zwakke 74”, houdende verzoek deel te mogen hebben in de subsidie, welke jaarlijks aan de verschillende drankbestrijders- veréenigingen wordt toegekend. Wordt bij de begrooting behandeld. r. Goedkeuring door Ged. Staten Van her raadsbesluit van 21 Mei tot wijziging der be grooting voor 1917. Voor kennisgeving aangenomen. Voorgedragen worden de dames: 1. G. J edema. G. Jelgersma. E. Pino. De heer Kuyt vraagt waaroni inej. Pino, die bij een vorige, sollicitatie op no. 2 geplaatst werd, thans als no. 3 op de voordracht voor komt. Zulks bevreemdt hem. De V o o r z. antwoordt, dat omtrènt per sonen geen inlichtingen in openbare vergade ring worden gegeven. De voordracht is op gemaakt door het hoofd der school op advies van de Dames-Commissie van Toezicht. De heer Bakker vindt het minsten» vreemd, dat deze juffrouw indertijd no. 2, thans no. 3 wordt geplaatst. Spr. acht dit een vreem de zaak, waar een reukje aan is. Bij eerste stemming worden hierna uitge bracht op mej. Jedema 5, mej. Jelgersma 3 en mej. Pino 6 stemmen (1 blanco). Bij tweede vrije stemming mej. Jedema 5. Jelgersma 3, Pino 7 stemmen. Bij herstemming tusschen no. 1 en 3 wordt hierna benoemd mej. Pino met 9 stemmen. Op mej. Jedema waren 6 stemmen uitgebracht. wen woningen type D boven den gootsteen te doen aanbrengen. Bij dit punt ontspint zich een langdurige dis cussie, waarbij blijkt dat in deze woningen de waterleidingkraan, evenals in alle goedkoope woningen niet is aangebracht boven de goot steen en wel om waterverkwisting te gaan. Het water wordt nl. niet over eert meter tegen een vaste abonnementsprijs gele verd. B. en W. willen afwijzend op het ver zoek beschikken. Verschillende tegemoet komen in hun verzoek, mits zij de kosten op zich nemen en bij verlaten van de woning de oude toestand herstellen. Anderen vinden dat de gemeente de kosten moet dra gen. Weer anderen verwonderen zich er over dat de Commissie voor de Woningbouw hier over niet is gehoord. Dat is trouwens ook reeds met andere belangrijker zaken gebeurd. Zoo zijn bv. de woningen in gebruik genomen zon der dat de commissie daar iets van wist. Ze heeft zich dus heel niet kunnen overtuigen van afwerking enz. Nadat ruim een half uur over deze belang rijke kwestie was gediscussieerd en nadat een j voorstel-B 1 o k om ’t gevraagde toe te staan I koopt, U per stuk en per duizend ner gens voordeeliger dan bij ons. Voor,deelig beteekent in dit geval be legen, droog en tegen ongehoord concur reerenden prijs! Uit alle dealen der provincie ontvan gen wij orders, on wat meer zegt, steeds nabestellingen. Ziet de etalage en neemt pi'oel, en vergelijkt de kwaliteit onzer Sigaren met die van iederen grooten of kleinen concurrent. Rauzcnsorleering Sigaretten.. Beleefd aanbevelend, SNEEK, Oosterdijk, Tel. 208. voorafgaan. Hot moeten zijn vastberaden, moe dige mannen, die voor niets terug deinzen. Proefuitvoer van vee. Voor de proeflevering naar Engeland zijn, naar de Veoh. meldt, ongeveer 10,000 stuki vee aangeboden. Het overgroote deel van de aanbiedingen is gedaan door veehandelaars.. In Groningen zijn aangeboden: 2146 koei en 1052 stierkalverenin Friesland 637 koei en en 1167 stierkalveien. Paarden. Binnenkort zal waarschjjnljjk een aanvang gemaakt worden met een niet onbilangrijken uitvoer van paarden. (Ce Veth.) Wegena moord. Onlangs schoot de 34-jarige coupeur T., van Rotterdam, zijn vroegere verloofde, zekere Cornelia Simons, die hem had afceschiever dood. Thans is 8 jaar gevangenisstiaf tegen hem geëischt. Een zuster van de vermoorde Let bjj haar verhoor dóórschemeren, dat de wijze waarop deze haren verloofde behandeld had, niet al- tjjd goed was geweest. Zjj was plaagziek. met 86 stemmen verworpen. Visser, Gerbrandy. Bakker, de Wolf, Brouwer en Blok). De heer Kuyt had de vergadering verla ten. Hierna komt 't voorstel van B. en W. in stemming. De heer Gerbrandy vraagt of bij aan neming daarvan nu meteen ook beslist wordt over de wijze van bebouwing. De heer d r. B o u m a verdedigt het plan nogmaals, ’t Is veel beter dan het .oude. Bij de uitvoering kunnen eventueel nog kleine wij zigingen worden aangebracht, ’t Heeft echter zijn voordeel thans zijn goedkeuring te hech ten aan 't idee van den architect. De heer de Wolf ziet kans door een klei ne wijziging heel het poorten-idee te doen ver vallen. De heer Gerbrandy acht dit juist ver keerd. Men haalt dan het heele plan uit zijn verband. Hierna wordt gestemd over het door B. W. voorgestelde stratenplan, stemmen wordt aangenomen. Blok, Gerbrandy en Bakker, terwijl de heer de Wolf zich buiten stemming hield. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Besloten wordt het té verzilveren bedrag, a f 14400 (voor koop land aan het Zomerrak) te verhoogen tot f 26500 in verband met de aankoop van de molen en huizen hoek Zomer rakOudvaart. Het bedrag der tijdelijke geldleening wordt z. h. st. verhoogd tot f 125,000. Vergadering van Dinsdag 14 Augustus 1917, ’s avonds 7% uur. Voorz.: de heer P. J. de Hoop, Burg. Secr.de heer P. Sikkes. Aanwezig alle 15 leden. De notulen, die ter visie hebben gelegen, worden goedgekeurd. Punt II. Ingekomen stukken. a. Rekening van het Distributiebedrijf over de maanden November en December 1916. Na mededeeling dat de rekening door een accountant is nagezien, wordt ze in handen ge steld van de Comm. voor Rekeningen en Be groetingen. b. Adres van J. G. van der Valk, leeraar aan de H. B. S. houdende verzoek zijn salaris als leeraar in het teekenen ook na invoering van het nieuwe onderwijs-programma -te bere kenen naar minstens 21 lesuren per week. hi handen van B. en W. om prae-advies. c. Adres van R. Toonstfa alhier, houdende verzoek aan hem terug te betalen de premiën door hem in het pensioenfonds der gemeente Sneek gestort, vanaf zijn aanstelling als werk man bij de gemeentereiniging tot aan de in werkingtreding der Pensioenwet 1913, vermin derd met Vio gedeelte. Alsvoren. <1. Adres van K. J. Zijlstra, P. R. Moerdijk, M. H. van der Werf en S. de Haan, huurders van gemeentewoningen, houdende verzoek de kraan van de waterleiding in de nieuw te bou- Stratenpfan Kloosterstraat. Punt VIII. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het stratenplan achter de l.oox- magracht. De heer Blok vindt in ’t ontwerp veel moois, maar ook schaduwzijden. Voor spr. is 'teen vraag of 't hier gevolgde systeem, de zg. hof-bouw aanbevelenswaard is. 't Leidt naar spr.’s meening tot eentonigheid, vooral waar men de heele bebouwing onder leiding wil stellen van één architect. Spr. meent dat 't architectonisch schoon 't meest gediend is met afwisseling. En dan de poorten, die tot het huizencom plex toegang moeten geven! Spr. acht deze een teruggang tot een ouden tijd, die niet aan bevelenswaard is. Waar echter den leden voldoende tijd voor bestudeering der plannen heeft ontbroken, wil spr. het punt uitstellen tot de volgende verga dering. De heer Westra verdedigt het plan, dat z. i. veel mooier bebouwing zal geven en te vens veel goedkooper is dan ’t oude. Wat de poorten betreft, die zijn niet beslist noodig. BIJ de uitvoering kan men die eventueel laten vervallen. De heer IJtsma acht 't van 't hoogste be lang dat de gemeente zoo spoedig mogelijk meerdere woningen bouwt, om in 't steeds heerschend tekort te voorzien. En daarom is 't zeer gewenscht, dat het stratenplan van 't terrein, waar ze zullen moeten verrijzen nl. tusschen de tegenwoordige woningen en de spoorbaan wordt goedgekeurd. Bij de uit voering kan men later altijd wijzigingen aan brengen. De heer Gerbrandy acht 'n stratenplan iets dat bestemd is voor jaren, misschien voor eeuwen. Waar hier nu de proef met een hier geheel nieuwe wijze vpn bebouwing wordt voorgesteld, acht spr. 't gewenscht de auali uit te stellen tot de leden zich een oordeel daar over hebben kunnen vormen. De heer Kiezebrink meent, dat de heer Blok wel wat 'n diepgaand oordeel over het voorstel heeft uitgesproken. Het voorgestelde is geen hofjes-bouw, zooals de heer B. doet voorkomen, maar een plein-bouw. Omdat 't hier nu een ander, meer modern idee geldt dan de hier tot nu toe gevolgde, gaat 't niet aan het zoo maar te be- of veroordeelen. De Comm. voor Gemeentewerken acht 't plan uitstekend, behoudens enkele kleine wij zigingen. Deze laatste betreffen speciaal de poorten, die ook in de oogen der Comm. geen genade konden vinden. Zeer gewenscht acht spr. 't dat de bebou wing in één hand komt; dat is beter dan dat ieder maar naar z ij n smaak bouwt. Waar dat toe leidt leeren de nieuwe straten achter de Looxmagraeht. De heer Blok pleit nog eens voor uitstel om de zaak beter onder de oogen te kunnen zien. Een voorstel in dien geest wordt echter (Vóór de h.h. Bij den inspecteur der directe belastingen, enz. te Heeronveon is, onder letters N. N., ingokomen f222.20 en f267.33, respectieve- Ijjk wegens te weinig betaalde bedrjjfsbelas- ting over 1911, 1912 en 1913 en inkomsten» belasting over 1914. De inspecteur der directe belastingen, te Harlingen ontving f21.28 en f 17.29, gens te weinig betaalde inkomstenbelasting over 1916/’l7 eu f6.30 en f5.10, wegens te *,e^aa^e verdedigingsbelasting II over Bg den ontvanger der registratie te Sneek is door een onbekende f 8,15£ gestort wegens te weinig betaalde vermogens-en verdedigingi- belasting la. Op een nieuwe lange Ijjst van vroeger te weinig betaalde en thans ingezonden belasting bedragen in de „Staatscourant” vindt men o.a. bedragen van f2377.48 bij den Venloschen, 18225.28 bij den Tilburgschen en f1248.16 bij den Hilversumschen ontvanger. WARNS, 15 Augs. Ds. J. Voerman alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Witmarsum. WOMMELS, 15 Augs. Te ’s Gravenbage slaagde yoor do akte Duitsch L. O. de heer S. Zwart van hier. Kaatsen. Aan de groote internationale party op 16 September to Frateker zullen deelnemen 4 Friesehe en 4 Belgische parturen, n.l. 1. J. Reitsma, A. Smidts, R. IJetsinga. 2. J. Vlietstra, R. Zaagmans, G. Koster. 3. I. Rou- kema (Witm.), I. Roukema (Harl.), M. Mie- dema. 4. R. Brink, G. Hoitsma, O. Postma. Het gas. De bedoeling is met 17 Augustus het tot die datum geldende verbod van gasverbruik voor verlichting in te trekken en de daarvóór gel dende regeling weer in te voeren, met alleen deze beperking, dat na 11 uur ’s avonds geen gas voor verlichting mag worden gebruikt. De heer Blok wijst er op, dat in Leeuwar den rekening gehouden wordt met de groote gezinnen. Spr. zou die ook hier graag wat speelruimte laten. De heer B r o u w e r wijst, op 't onbillijke dat lui die vroeger groote verbruikers waren, nu heel wat kunnen verstoken tegen de ge wone prijs, terwijl anderen direct in 't betalen van kwartjes vervallen. De heer Kiezebrink meent, dat wij blij moeten zijn er zóó door te scharrelen. Wan neer met October de rijksregeling komt, zal 't heel wat minder worden. De heer R ij p m a meent, dat als met Octo ber toch een rijksregeling komt, er niet veel meer te wijzigen valt, vooral omdat 't nog niet zeker is, hoeveel kolen over September zullen worden toegewezen, en 't dus mogelijk is, dat men vóór die maand toch opnieuw zal moeten bezuinigen. De heer Bakker voelt er veel voor de groote gezinnen wat tegemoet te komen. Haast alle huishoudingen vervallen nu in kwartjes- betaling. De. heer IJtsma wil voor deze 14 dagen geen verandering voorstellen maar wijst op de onbillijkheid reeds door den heer Brouwer aan gehaald. dat de groote verbruikers er veel be ter aan toe zijn dan de kleine. Spr. meent, dat 't niet meer dan billijk is, dat het voor Sep tember toe te wijzen kwantum gelijkelijk ver deeld wordt over alle burgers. De menschen die nu 60 en meer kub. M. mogen gebr|iiken zullen wat zuiniger moeten zijn: de minimum-verbruikers kunnen dan wat boven de tegenwoordige 30 kub. M. komen. De heer Blok sluit zich hierbij aan. Dé heer d r. B o u m a wijst er op, dat de grootte der gezinnen een heel onzuivere maat staf is. Groote gezinnen kunnen soms met heel wat minder gas toe dan kleine die in andere omstandigheden verkeeren. De heer Kiezebrink meent dat er geen regeling te treffen is zonder onbillijkheden. De heer IJ t s m a meent toch dat voor Sep tember een nieuwe regeling moet worden ge troffen, waarbij niet uitsluitend rekening ge houden wordt met de grootte van 't huis ot niet 't vroeger gasverbruik, maar waarbij 't beschikbare gas verdeeld wordt naar b e- h o e f t e. Hierna wordt z. h. st. het voorstel van B. en W. aangenomen. De gasprijs verhoogd. Punt XIII. Voorstel van B. en W. tof ver hooging van den prijs van het gas. In verbartd met het dreigend enorm tekort aan de gasfabriek stellen B. en W. voor de gasprijs van 7 ct. te verhoogen op 1(J cent, in gaande met de eerstvolgende meteropneming. De heer Bakker heeft bezwaar tegen de motiveering, waarin staat dat o.a. de duurie- toeslag aanleiding geeft tot 't tekort. Spr. komt er tegen op dat deze duurtetoeslag dus zou moeten worden betaald door een deel der ge meentenaren: de gasverbruikers. In ’t algemeen voelt de heer B. niet voor gasprijsverhooging. Indien eenigszins mogelijk moet hiertoe niet worden besloten. De last zal enorm zwaar drukken op de kleine burgers en arbeiders, nl. 90 cent per maand. De gasfabriek heeft jaren winst voor de ge meente opgeleverd; kan de gemeente thans ook niet ’t verlies dragen? De heer IJ t s m g is ook van oordeel dat nu er een tekort dreigt in een tak van dienst, die vroeger altijd winst heeft opgebracht, ten profijt van heel de igeineente, ook al de inge zetenen het tekort thans moeten dekken en niet alleen de gasverbruikers. Zij hebben vroeger de winst aangebracht, nu zouden ze ook nog het tekort moeten betalen? Bovendien zit in deze wijze van betaling totaal geen progressie, waaroni spr. het tekort gewoon wil betalen uit de H. O. of een leening er voor sluiten. Het gaat niet aan een prijs- verhooging op te leggen nu de menschen op gas zijn aangewezen, door gebrek aan petroleum en andere brandstoffen. De heer Kiezebrink meent, dat de voorgestelde prijs niet abnormaal hoog is: de prijs wordt normaler. En 't gas zal dan nog heel wat goedkooper zijn dan andere brand stoffen. Spr. haalt een lijst van gasprijzen uit andere gemeenten aan, die alle hooger zijn dan de thans hier voorgestelde. De heer IJtsma meent dat 't niet noodig is, omdat andere brandstoffen dwaas-duur zijn, ook 't gas duurder te maken. Dat andere gemeenten hoogere prijzen laten betalen weet spr. Maar dat is juist een ver keerde manier van belasting heffen, omdat men een deel der bewoners een extra-belas- tiug oplegt. Hierdoor tracht men de H. O. laag te houden, maar spr. acht een dergelijke on zuivere belastingpolitiek niet de gewenschte. De heer Visser meent, dat 't bedrijf moet rendeeren. De begrooting levert, zonder de prijsverhooging, een enorm tekort op Wordt de prijs op 10 cent gesteld, dan blijft tóch nog een nadeelig saldo van f 1600 over. De begroo ting is opgemaakt naar een steenkoolprijs van f 24.- thans is deze .reeds f 30.—. De verhoo- ging is dus noodzakelijk. De heer d r. Bouma voorziet ook een aanzienlijk tekort en ziet geen kans dat gat uit andere inkomsten te stoppen. Wat de H. O. betreft, men is hier vrijwel tot 't uiterste gegaan. En een leening? Het streven der laatste jaren is juist geweest der gelijke lasten niet door een leening op het nageslacht af te wentelen. Bovendien wachten tal van groote werken, die toch al belangrijke leeningen zullen meebrengen. Spr. ontkent, dat de minder gegoeden bij zonder gedrukt worden. Voor de houders van muntmeters zal de verhooging ’n 15 ct. per week bedragen, voor andere kleine gebruikers 18.a 20 cent. De groote verbruikers, betalen heel wat meer. Nu de nood zoo hoog gestegen is, dienen allen mee te helpen deze moeilijke tijden door te komen. i VI.MJI xtii-u i u i i aii.suv en de, kosten door de 'gemeente te doen dra gen met 12—3 stemmen was verworpen, werd het verzoek aan B. en W. gerenvoyeerd prae-advies. e-. Adres van H. Wolf, houdende verzoek hem tegen betaling van f 1000 te vergunnen om van 11 tot 19 Augustus 1917 op het speel terrein met zijn stoohicaroussel en Cake-walk te mogen staan. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. st. afwijzend beschikt. f. Mededeeling van mej. C. C. J. W. van Nooten, dat zij hare benoeming tot tijdeljjk leerares in de oude talen aan het gymnasium aanneemt. g. Resolutie van Ged. Staten, houdende de toezending van een afschrift van het Kon. Besl. van 23 Juni, waarbij aan de gemeente Sneek nader tot 1 September 1922 vrijstelling wordt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1