Ons Bureau De Wereldoorlog. FIRMA ORANDENBURGH annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen. Officieel Orgaan der Gemeente Sneeft. I, Gesloten* No. 94. 1917 NIEUWE SNEEZES COURANT (Woensdag) den ge- van r- a- de conferentie van Stock- en mijnarbeider gemiddeld krachtigste van overeen- t, iï d G. in de Alexanderkazerne te J 5- e n e e de om Zeilen. Zondag had op bet Sneekermeer, de Goën* garjjpster poelen en bet Kruiswater een onder- grooter, en dus is in deze dwaze wereld het ding zijn prga wel waard. ve- aan De Z. H. aan- hoeveelheid levensmiddelen buit- N tl it y Verechijnt DINSDAGS on VRIJDAGSAVONDS TJit^ovörs Sxkik Telefoon No. 150. i- n ir k ij n, e e. t- n n ■P d n i. n n it 1, s n e De „Ivestia”, Raad van arbeiders en soldaten zegt dat de paus zijn nota wel niet de wereld zal hebben Over de omschrijving der vredesvoorwaar den vertelt Gerard dan: Toen de rijkskanselier rnij in Januari 1917 ^oor de zooveelste maal over vrede sprak vroeg ik hem eindelijk eens te zeggen wat dan wel zijn vredesvoorwaar den waren. Hij noemde toen op: Duitschland moet de forten van Luik, Namen enz. bezetten, verder de spoorwegen en havens; geen Belgisch Het vredesvoorstel van de Paus. tekst van het bemiddelingsaanbod Paus Benedictus XV luidt aldus: Aan de hoofden der 'oorlogvoerende volkeren! Sinds het begin van ons Pontificaat hebben wij ons te midden van de verschrikkingen van dezen vreeselijken oorlog, die over Europa is ontketend, drie dingen voorgenomen: Een volstrekte onpartijdigheid te bewaren ten opzichte van alle oorlogvoerenden, gelijk het past aan hem, die de gemeenschappelijke vader is en die al zijn kinderen met gelijke toe, genegenheid liefheeft. Verder ons voortdurend te beijveren om aan allen het meest mogelijke goed te doen en dit zonder uitzondering van persoon, zonder on derscheid van nationaliteit of godsdienst, gelijk dit ons wordt voorgeschreveu zoowel door de algemeene wet der liefdadigheid als door de verheven geestelijke taak ons door Christus toevertrouwd. En ten slotte, gelijk onze vredelievende zen ding het insgelijks vereischt, niets na te laten, voorzoover het in onze macht was, van dat gene, wat zou kunnen bijdragen om het einde van deze ramp te verhaasten door te pogen de Wat de duikbootoorlog moest doen. De gewezen Amerikaansche gezant te Ber lijn, Gerard, schrijft in zijn gedenkschriften over het begin van den onbeperkten duik bootoorlog. Een week of twee vóór den Isten Februari vroeg mij Wolf, of ik niet dacht, dat het voor de Vereenigde Staten mogelijk zou zijn de hervatting van den onbeperkten duik bootoorlog tegen Engeland toe te laten. Hij zeide, dat een tijd van drie maanden “voldoen de zou zijn om Engeland op de knieën te bren gen en een einde aan den oorlog te maken. Zoo handig voerden Tirpitz, groot-admiraal Koester, de conservatieve vijanden van den kanselier en andere voorsprekers van den duikbootoorlog hun propaganda, dat aan de heele Duitsche natie de meening werd inge goten, dat deze onbeperkte duikbootoorlog in drie maanden tijds zou leiden naar hetgeen bijna alle Duitschers zoo vurig begeerden, na melijk vrede. Voor geen regeering was het mogelijk den volkseisch voor het gebruik van deze onwettige oorlogsvoering te weerstaan, want leger, vloot en volk waren overtuigd, dat de onbeperkte duikbootoorlog een roem- vollen vrede beloofde, hetgeen alleen beduid de, een Duitschen vrede, zooals die nog door den rijkskanselier was omschreven en zooals die onmogelijk door de geallieerden of de we reld zou kunnen worden aanvaard, een vrede, die Duitschland geweldig sterk zou laten, on middellijk na den oorlog gereed, om den veld tocht tegen de naties van het Westelijk half rond te hervatten. Duitschland zou alle naties dwingen, I den. „Geef ons slechts twee maanden deze soort oorlogvoering en we zullen eind maanden vrede sluiten. ingestuurd, alvorens de voornaamste bellige- renten gepeild te hebben en als zoodanig mag de nota als een gebeurtenis in den wereld oorlog beschouwd worden. Niet te verwonde ren is het, zegt het blad, dat de regeering het vraagstuk tracht op te lossen, voordat de vol keren er in democratischen geest over beslis sen. De democratieën van alle landen moeten de pauselijke nota benutten om hun regeerin- gen te dwingen te preciseeren wat zij nu eigenlijk willen en het proletariaat moet al zijn krachten inpannen om de Stockholmsche con ferentie te doen doorgaan. De „Wolia Naroda”, sociaal-revolutionnalr, beschrijft dat ’s pausen moreele neutraliteit bij de ententemogendheden wantrouwen wekte ten opzichte van de Vaticaansche vredespo gingen en dat de Fransche regeering zelfs een in 1915 door den paus uitgeschreven biddag voor den vrede verbood. De voorstellen van heï" Vaticaan zijn direct tegen Rusland, Servië en Roemenië gericht en de teruggaaf van Ar menië strookt volstrekt niet met de wenschen der Armeniërs. Wel spreekt de paus van terug gave der Duitsche koloniën maar rept niet van de ontruiming der enorme gebieden m Rusland, Servië en Roemenië. Het voorstel des^pausen zou bij aanneming Duitschland’s hegemonie verzekeren, zoii^Buitschland’s doeleinden ver wezenlijken en kan dus niet door de revolu- tionnaire democratie aanvaard worden, daar deze dan onder het juk van het militarisme zou komen. Is morgen heelen dag riBMA H. BRANDENBÜRGH. leger doch een sterk Duitsch leger in België Uitg.„Nieuwe Sneeker Courant” iinge zeilwedstrijd van de „Sneeker Zeilclub” plaats, van de kjlassen jollen en dinghies. De krachtige westeljjke wind, waardoor len moesten reven, stelde groote eischen do bedrevenheid der bemanningen. Dreigende «taking in Engeland. Er is een proclamatie "uitgevaardigd, die de machinisten en stokers verbiedt te staken, terwijl zo het onwettig neemt, om voor onder - standsgeld ten behoeve van stakers een beroep op de bondskas ‘te doen. Hongertyphu». Het Journal de Genève brengt een ernstig bericht van zijn Bazelschen correspondent, dat n.l. in verschillende steden van West-Duitsch- land (Keulen, Mannheim, Karlsruhe) gevallen van horgertyphus voorgekomm zijn en dage lijks nog voorkomen. Het zouden vooral ouden van dagen en kinderen zijn, die door deze ziekte, welke veel overeenkomt met buikloop, getroffen worden. Er zjjn reeds tal van dooden In buitengewone mate sehrgft de cor respondent heerscht de ziekte in Mülhau- son. Natuurlijk wordt de zaak van hooger- hand geheim gehouden; maar niet overal is dat mogelijk.Een Ned. boerenknecht uit Duitsch- land gekomen deelde]dr„Telegraaf” iets ioort-- geljjks mede. Kostbaar oorlogsmateriaal. Al grooler en krachtiger en vreeseljjker in hunir uitwerking worden de oorlogswerktuigen. Maar tegelijk ook kostbaarden. Werd in ’t eerst van den oorlog een torpedo, zooals ze door onderzeeërs en torpedobooten, wordt gelanceerd, op een waarde van f5- A f 6000 getaxeerd, thans zjjn er reeds Duitsche torpedo’s, die een waarde vertegenwoordigen van f24,000. Maai de waarde van wat er met die vernielingswerk- tuigen wordt vernietigd, is natuurlijk nog veel Abonnement: per jaar f2.-— fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertflntlèn 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertoutie-prijzen zijn tijdolijk ver hoogd met ean oorlogstoeslag van 20%. smeeken voor u van den H. Geest af licht en raad. Van het Vaticaan, 1 Aug. 1917. (Maasbode). De Russische pers over het pauselijk vredesvoorstel. het officieel orgaan van den en de Belgische handel onder Duitschland’s controle. Gerard antwoordde daarop, dat er dan voor de Belgen niet veel anders overschoot dan dat koning Albert liet recht zou hebben in Brussel te resideeren met een eerewacht. Toen de kanselier daarop antwoordde, dat Duitschland niet kon toestaan, dat België een voorpost van Engeland zou wezen, antwoordde Gerard, dat Engeland van zijn kant wel niet zou wenschen, dat België een voorpost van Duitschland zou zijn, vooral waar volgens Tir pitz, den gewezen minister van marine, Vlaamsche kust behouden moest worden oorlog tegen Engeland en Amerika te voeren. Wat Noord-Frankrijk en Duitschland’s oost grens aangaat: deze moesten, zeide de kanse lier, gerectificeerd worden, waarmede hij na tuurlijk annexatie bedoelde. Voorts moest Bulgarije weten, wat het met Roemenië deed en Oostenrijk hoe 't tegenover Servië en Italië zou handelen en ten slotte dat Duitschland van alle landen schadeloosstelling en zijn schepen en koloniën terug moest heb ben. De algemeene toestand. Op het Italiaansche front-is de elfde Isonzo- slag begonnen. De Italiaansche troepen heb ben' er, na zeer hevig artillerievuur uit meer dan 5000 kanonnen, de Oostenrijkers aangeval len. Naar uit Weenen gemeld wordt is het re sultaat van de eerste dag voor de Italianen niet bemoedigend. Een bericht uit Rome ont breekt nog. Tegelijkertijd zijn de Franschen bij Verdun tot den aanval overgegaan en hebben er wer kelijk reeds resultaten van beteekenis behaald, het Avocourtbosch, het Cumièresbosch, de Morthomme, alle stellingen sedert begin 1916 in handen der Duitschers zijn weder in Fran sche handen. De Franschen maakten totaal 4000 gevangenen. Op het Roemeensche front vallen de cen- tralen nog steeds aan, belangrijke vorderingen hebben zij niet gemaakt. Wel vielen weer 3000 gevangenen in hunne handen. Wij zijn benieuwd hoelang de reserves der centralen aan menschen, maar vooral aan mu nitie en oorlogswapenen het nog zullen uithou den in den strijd op drie fronten. Het is voor ons zoo zeker niet dat dit nog lang kan duren. Wij toch achten het waarschijnlijk dat de cen tralen mede den verscherpten duikbootoorlog zijn begonnen, omdat zij het uitgeput raken hunner reserves vóórzagen en er op rekenden dat deze duikbootoorlog de geallieerden nog dezen zomer tot vrede sluiten zou nopen. Hieronder nemen wij op een stuk uit de ge denkschriften van den gewezen Amerikaan- schen gezant te Berlijn, Gerard, dat doet zien welke groote verwachtingen in Duitschland omtrent dezen duikbootoorlog werden ge koesterd. Tevens komt er echter in uit dat de Duitsche regeering nog in Januari 1917 een vrede wilde, die door de geallieerden onmo gelijk zou kunnen worden aanvaard, zoodat zij toch niet geheel en al óngelijk hadden toen zij in 1916 het Duitsche vredesvoorstel zonder meer van de hand wezen. Men weet het: thans schijnt de Duitsche re geering een vrede te willen, die geen annexa ties insluit. Zij moet tusschen Januari 1917 en thans wel tot het besef gekomen zijn, dat ook aan de Duitsche kracht een einde komt. Over het Pauselijk vredesvoorstel hieronder enkele persuitingen. De Duitsche bladen pubiiceeren een officl- euse mededeeling, volgens welke de rijkskan selier heden, Dinsdag, in de hoofdcommissie van den Rijksdag het woord zal voeren over dit vredesvoorstel. Het Engelsche ministerie. In het Engelsche ministerie zijn een aantal leden der Arbeiderspartij als minister opge nomen, o.a. Wardle, een arbeidersleider en parlementslid, tegenstander van de deelneming der Arbeiderspartij aan dé Stockholmsche conferentie. De reactie in Rusland. De „Wolia Narsta” maakt melding van de ontdekking van een omvangrijke organisatie in St. Petersburg, die „het heilige Rusland” is genaamd. De vereeniging liet een krant drukken, die in het bijzonder werd verspreid onder de troepen aan het Roemeensche front. De krant is sterk anti-Semitisch. Zij tracht de schuld voor de voortzetting van den oorlog op de Joodsche speculanten te werpen. Slechts de terugkeer van den tsaar kan Rusland vrede geven. De Franschen en de Engelschen zijn de erg ste vijanden van Rusland, men- moet daarom vrede sluiten, het koste wat het wil. Volgens bovengenoemd blad koestert deze strooming voornamelijk verwachtingen van de Kozakken. De Engelsche arbeiders en Stockholm. Op een vergadering te Londen, waar 300,000 leden van den nationalen bond van spoorweg personeel vertegenwoordigd waren, werd be sloten iedere actie van het bestuur te steunen om te verzekeren, dat de afgevaardigden van de Labour-partij holm bijwonen. Aan den anderen kant heeft de bond van mijnwerkers uit Nottinghamshire, die vroeger een gedelegeerde had aangewezen, om met Ramsay Mac Donald naar Petrograd te gaan zicii met een groote meerderheid tegen deel neming aan de conferentie te Stockholm uit gesproken. De buit in het Oosten. Uit Berlijn wordt gemeld: Sinds het begin van de operaties in het Oos- tei|, den 19en Juli, hebben wij in Oost-Galicië, de Boekowina en het Moldawa-gebied veree- nigd met onze bondgenooteri, 555 officieren en 41.300 minderen gevangen genomen en 546 machinegeweren, 191 mijnwerpers, 50.000 ge weren, een groote voorraad munitie, 25.000 gasmaskers, 14 gepantserde auto’s, 15 vracht auto’s, twee, gepantserde en zes gewone trei nen, 26 locomotieven, 218 wagons, verschei dene vlieg- en vaartuigen, benevens een merkelijke gemaakt. Bijzonder dient vermeld, dat onze munitie- colonnes en treinen, ondanks de hooge eischen die dezen gesteld werden, volkomen bevre digend hun taak verricht hebben. De uitslag was, dat in de klasse jollen de prjjs werd gewonnen door ,,Luua" van den heer J. Zwart en de premie door de jol van van heer H. van der Zee. In de klasse dinghies won „Anna-Geziena” van den hr. Joh. Volkers den prijs en „Frie sland” van dr. D. H. Posthumus de premie. De heer F. Dethmers, mededinger in deze klasse, had in ’t Kruiswater het ongeluk, dat zijn vaartuigje vol water liep en moest daar door van verdere mededinging afzien. De heer van Ham (ook mededinger), die nabjj was, redde de boide opvarenden. Gedurende den wedstrijd zag men vele be langstellenden, ook van elders, met hun schepen op het meer. SLOTEN, 18 Aug. De voordracht voor hoofd der openbare lagere school te Sloten bestaat uit de heeren J. Leeuwen, onderwijzer te Haskerhorne E. Kenning, onderwijzer te Harlingen, en C. J. Tamtma, hoofd der school te Wierum. HEERENVEEN, 18 Aug. De man, die Don derdag wegens diefstal van een tasebje met geld te Steonwijkerwold in hechtenis gesteld werd, was vroeger kleiu-voehouder in België, waar hij goed zjjn brood had. De oorlog riep zgn drie zoons naar het front, één hunner sneuvelde, van de anderen hoorde hij niets. De Duitschers ontnamen hem alles en depor teerden hem ten slotte naar Duitsohland, zijn vrouw bleef in België. Hij wist naar ons land te vluchten, begon, om in zijn onderhoud te voorzien, te venten met postpapier enz., tot hjj zich aan een anders eigendom vergreep. Toelagen. De algemeene Synode der Nederlandsch Her- vormdekerk heeft uit het fonds voor noodlij dende karken en personen verstrekt aan Hin- doloopen, voor herstelling van het kerkgebouw f2000; Stavoren, voor herstelling van het kerkgebouw f2300; Uit het fonds tot verbetering der schraalste pridikantstractementenHindeloopen f100; Terhorno f210: Heerenveen f 150. overlaten die punten te preciseeren en aan te vullen. Op de allereerste plaats moet het fundamen- teele punt zijn, dat in plaats van de materieels macht der wapenen de moreele macht van het recht worde gesteld. Daaruit vloeit voort een rechtvaardige overeenkomst van allen ter ge lijktijdige en wederkeerige vermindering der bewapening naar de regelen en de waarbor gen. naar de mate van noodzakelijkheid en voldoendheid vast te stellen voor de handha ving der openbare orde in iederen staat. Ver volgens moet in plaats van ,de legers het in stituut van arbitrage gesteld worden met zijn hooge vredelievende werkzaamheid volgens overeen te komen vormen en vast te stellen bepalingen tegen iederen staat, die zou wei geren internationale kwesties te onderwerpen aan arbitrage,, of wel de beslissing daarvan te aanvaarden. Wanneer eenmaal de suprematie van het recht aldus is vastgesteld, dat men dan eiken hinderpaal voor het verkeer der volkeren weg- neme door met vast te stellen regelen insge lijks de ware Vrijheid en gemeenschappelijk heid der zeeën te verzekeren, waj eenerzijds talrijke oorzaken van conflict zou uitsluiten en anderzijds voor allen nieuwe bronnen van wel vaart en vooruitgang, zou openen. Wat de te herstellen schade en de oorlogs kosten betreft, zien wij geen ander middel om de kwestie op te lossen, dan als algemeen be ginsel te stellen een algeheele en wederkeerige coördinatie, die overigens gerechtvaardigd is door de uitgebreide voordeelen, uit de ontwa pening te trekken en dit te meer, opdat men niet zou voortgaan met een dergelijke slach ting, alleen om redenen vari cconomischen aard. Voor zekere gevallen echter bestaan bijzon dere'redenen óm ze met rechtvaardigheid en billijkheid te wikken en te wegen. Maar deze vredelievende overeenkomsten met de geweldige voordeelen, die er uit Voort vloeien, zijn niet mogelijk zonder wederkee rige teruggave der thans bezette gebieden. Bijgevolg van Duitsche zijde algeheele ont ruiming van België met waarborging van zijn volledige politieke, militaire en economische onafhankelijkheid tegenover welke mogend heid ook. Insgelijks ontruiming van het Fran sche grondgebied. Van den kant der andere oorlogvoerende partijen een zelfde teruggave der Duitsche koloniën. Wat betreft de territoriale kwesties, zoo als bij voorbeeld die, welke gerezen zijn tus schen Italië en Oostenrijk en tusschen Duitscli- land en Frankrijk, is er reden om te hopen, onder overweging van de geweldige voordee len van een duurzamen vrede met ontwape ning, dat de partijen, bij het conflict betrok ken, die kwesties zullen willen onderzoeken met verzoeningsgezinde geneigdheid, reke ning houdend naar de mate van het recht vaardige en mogelijke, gelijk wij dat eertijds reeds hebben gezegd, met de aspiraties der volkeren, terwijl de bijzondere belangen on dergeschikt gemaakt worden aan het alge meen welzijn der groote menschelijke gemeen schap. Dezelfde geest van billijkheid en rechtvaar digheid zal het onderzoek der andere terri toriale en politieke kwesties moeten leiden en vooral die betreffende Armenië, de Balkan- staten en de gebieden, welke deel uitmaken van het vroegere Koningrijk Polen, met welk land, in het bijzonder zijn edele historische tradities en het lijden, speciaal in den tegen- woordigen oorlog ondergaan, de sympathieën der naties zich op rechtvaardige wijze moe ten doen verzoenen. Dit zijn de voornaamste grondslagen, waar op wij gelooven, dat de toekomstige reorgani satie der volkeren moet steunen. Zij zijn van dien aard, dat de terugkeer van dergelijke conflicten onmogelijk wordt gemaakt en dat een oplossing wordt voorbereid van de eco nomische kwestie, zoo belangrijk voor de toe komst en het materieel welzijn van alle oor logvoerende staten. U die grondslagen voorstellend, u, die in dit tragisch uur het lot der oorlogvoerende na ties leidt, zijn wij bezield met de zoete hoop, dat wij ze zullen zien aanvaard en dat wij aldus zoo spoedig mogelijk de vreeselijke wor steling zullen zien beëindigen, die meer en meer een nuttèlóoze slachting schijnt. Iedereen erkent van anderen kant, dat aan beide zijden de wapeneer onaangetast is. Leent dus het oor aan onze bede, ontvangt de vaderlijke uitnoodiging, die wij tot u rich ten in naam van den goddelijken Verlosser, den Vorst des Vredes. Denkt na over uw ernstige verantwoorde lijkheid voor God. en voor de menschen. Van uwe besluiten hangen af de rust en de vreugde van talrijke families, - het leven van duizenden jongelieden, het geluk in één woord der volkeren, tegenover wie gij den absoluten plicht hebt, hun weldaden daarvan te verschaffen. Dat de Heer u besluiten ingeve, komstig aan Zijn* allerheiligste!! wil. Geve de Hemel, dat gij, de goedkeuring ver dienend van uw tijdgenooten, u ook bij de toe komstige geslachten den schoonen naam ver zekert van vredestichters. Wij voor ons, nauw vereenigd in het gebed en in de boete met alle geloovige zielen, die naar den vrede smachten, Landstorm. Voor den landstorm, jaarklasse 1903, waren in de gemeente Wymbritseradeal 48 man in geschreven, 15 zjjn ongeschikt, 19 geschikt bevonden, 14 niet voor den keuringsraad ver schenen. Jaarklasse 1902. Ingeschreven 55, ongeschikt 19, geschikt 18, afwezig 18. Aanvoer van Duitsche kolen. Omtrent de onderhandelingeo met Duitsch land betreffende den aanvoer van kolen verne men wij van welingelichte zgde, dat Duitsch land de levering van een zekere hoeveelheid kolen heeft toegozegd onder toevoeging dat, indien Nederland meer wenscht te ontvangen, daartoe Nederlandsche arbeiders naar Duitsch land zouden moeten worden gezonden, om deze kolen uit de mjjnen te halen. In dat ge val zou, aangezien een mijnarbeider gemiddeld 20 ton steenkool per maand kan produceeren, het toegezegd kwantum voor alken arbeider die naar Duitschland gezonden wordt, met 20 tan por maand vermeerderd worden. Het wittebrood. Naar de ,,Ned.’ verneemt, zal de samenstel ling van het wittebrood over eenige weken weer ■■en verandering ondergaan. Het ligt in do be doeling de roggebloem te vervangen door ger- stebloem. Volkomen vast staat dit laatste ech ter nog niet, omdat alles afhangt van de vraag of binnenkort weer schepen m«t graan uit Amerika komen. In elk geval wordt de rogge bloem over een week of drie door bloem van een andere soort vervangen. Vechtpartijen te Rotterdam. Zooals gewoonlijk des Zondagsavonds, heb ben Zondag in de buurt van den Sohiedam- sche Djjk te Rotterdam weder groote vechtpar- tgen plaats gehad, meldt het „Maandagochtend blad”. Het begon tegen 10 uur met een vecht- partjj in een café. De politie wilde hieraan een einde maken, doch de vechtenden keerden zich nu tegen de agenten, die al spoedig zoo in het nauw gebracht werden, dat zij van de revolvers gebruik moesten maken. Met allerlei projectielen werden de agenten bestookt. Her haaldelijk trachtten zjj met de sabel en gum mistok ruim baan te maken. Dit gelukte eerst toen een twaalftal agenten, onder leiding van twee inspecteurs, ter assistentie kwamen. Er schijnen harde klappen gevallen te zjjn. Een gedeelte van den Schiedamschen Dijk en Leuvehaveu werd afgezot. Twee personen lie pen ernstige hoofdwonden op, zoodat zg in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Ook do politiemannen kwamen er niet zonder kleer scheuren af, o.a. werden beide inspecteurs door steenon getroffen, doch niet ernstig gewond. Eenige belhamels werden in het bureau Pau- westeeg in bewaring gesteld. Tegen elf uur werd de rust hersteld. U« moord In de Alexanderkazerne. Gearresteerd is de wachtmeester v. d. B. te Leiden in verband met den moord op den adjudant van G. in de Alexanderkazerne te den Haag. zoolang de Duitsche autocratie in het zadel bleef, om de meest vruchtbare en periode van het leven van alle menschen te besteden aan voorbereiding voor den oorlog. Na het telegram van Duitschland aan Amerika, waarin de oorlogszones werden ge proclameerd, had Gerard een onderhoud met Bethmann-Hollweg. De rijkskanselier criti- seerde de Amerikaansche nota van den 18den December. Hij vond deze nota niet voldoende bepaald, en zeide, dat hij meende, dat de toe stand was veranderd en dat de president, niet tegenstaande hetgeen hij gezegd had in de nota vóór de bijlegging van het geval van de Sussex, niet voor den vrede was. Zimmermann zeide mij, bij het overhandigen van de nota, dat de duikbootoorlog voor I Duitschland noodzakelijk was. Het kon het op het stuk van voedsel geen jaar meer uithou- „Geef ons slechts twee maanden van een aan den oorlog maken en binnen drie volkeren en hun hoofden te brengen tot meer gematigde besluiten bij de beraadslagin gen over den vrede, een rechtvaardigen duurzamen vrede. Al wie gedurende deze drie smartelijke la ren, die nu vervlogen zijn, ons werk heeft ge volgd, heeft gemakkelijk kunnen erkennen, dat, zoo wij altijd getrouw gebleven zijn aan ons besluit van absolute onpartijdigheid en aan onze actie van weldadigheid, wij evenmin hebben opgehouden de volkeren en de regeeringen der oorlogvoerenden te vermanen weer broeders te worden; ofschoon er geen openbaarheid ge geven is aan alles, wat wij gedaan hebben om dit hoog edel doel te bereiken. Tegen het einde van het eerste oorlogsjaar hebben wij tot de strijdende naties de leven digste vermaningen gericht en bovendien den te volgen weg aangegeven om tot een stand- vastigen en voor allen eervollen vrede te ko men. Helaas, onze oproep werd niet gehoord en de oorlog werd met hardnekkigheid nog twee jaren voortgezet met al zijn verschrik kingen. Hij is zelfs nog wreeder geworden en breidde zich uit te land, ter zee, ja tot in de lucht en men zag over onverdedigde plaatsen, over vredige dorpen en hun onschuldige be volkingen droefheid en dood nederkomen. En thans kan niemand zich indenken, hoe het lijden zich zou vermenigvuldigen en zou ver ergeren, wanneer nog weer maanden of erger nog, wanneer nieuwe jaren zich zouden komen voegen bij dit bloedig triennaat. Zou de beschaafde wereld dan niets meer moeten worden dan een veld des doods? En Europa, zoo roemrijk en zoo bloeiend, zal het dan als worden meegesleept door een algemeene verdwazing om te ijlen naar den afgrond, om de hand te leenen tot zijn eigen zelfmoord? Bij zulk een beangstigenden toestand en te genover een zoo ernstige bedreiging zenden wij, die geen enkel bijzonder politiek oogmerk hebben en die naar de vetlangens of belangen van geen der oorlogvoerende partijen luisteren, maar alleen gedreven worden door het gevoel van onzen verheven plicht als gemeenschap pelijk vader der geloovigen gehoor gevend aan de smeekingén onzer kinderen, die onze tusschehkomst, en onze vredelievende roep stem inroepen, gehoor gevend aan de stem det menschelijkheid zelf en aan de rede opnieuw een kreet des vredes de wereld in en wij her nieuwen onzen dringenden oproep aan diege nen, welke het lot der naties in hun hand heb ben. Maar, om ons niet meer te bepalen tot alge meene termen, gelijk de omstandigheden ons dit wenschelijk deden voorkomen in het verle den, willen wij thans overgaan tot voorstellen, tot meer concrete en practische voorstellen en de regeeringen der oorlogvoerende volkeren uitnoodigen overleg te plegen over de volgen de punten, die de grondslagen schijnen te moe ten vormen voor een rechtvaardigen en duur- zamen vrede, terwijl wij aan haar de zorg

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1