r, De Wereldoorlog. Van de oorlogsterreinen. ^unex FIRMA H. BRANDENBURG» SMEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. WYMBRITSER ADEEL Woensdag 29 Augustus 1917 33e Jaargang ■o. 96. ;öt Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentlën 1 5 reg. f 0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd meteenoorlogstoeslag van 20%. Punt X. Adres van de kantoorhouders o„„ te Heeg en Woudsend tot toekenning van Schen Canale en Goèrz in handen der Italianen een duurtetoeslag en eene verhooging der Zjjn, met uitzondering van den Zuidelijksten ting van hunne kantoren. Punt XI. Adres van de bestuurders der Nuts-fröbelschool te Woudsend om een jaarlijksch subsidie van de gemeente te mogen ontvangen. Punt XII. Adres van K. G. Damstra c.a. te Oosthem om uitbreiding van het tonnen stelsel aldaar. Punt XIV. Voorstel tot wijziging der verordening op het gewicht van het brood. Punt XV. Reclame in beroep bij Gedep. Staten tegen een aanslag in den H. O. Punt XVI. Behandeling van reclames tegen het schoolgeld, belasting op de hon den en het primitief kohier van Hoofd. Omslag dienst 1917. VERGADERING van den Gemeen teraad van SNEEK op Woensdag 29 Augustus 1917, 'snamiddags 7% uur. Punten van behandeling: Punt I. Notulen van de vergadering van 11 Augustus 1917. Punt II. Ingekomen stukken. Punt III. Advies van B. en W. op het verzoek van J. Roorda te Winsum om hem onderhands te verpachten het recht tot het hebben van een dichtzet in de Sneeker- Leeuwarder trekvaart. Punt IV. Voorstel van B. en W. tot het doen van rechtstreeksche betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1917. Punt V. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de begrooting, dienst 1917. Punt VI. Motie van den heer L. Bakker Wzn., lid van den Raad, om den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te verzoeken op ruimere en betere wijze te distribueer en. Punt Vil. Mededeeling van B; en W. betreffende hun voorstel tot vaststelling van een rooilijn voor hef Groot Klooster en het 7.uidend. Punt VIII. Advies van B. en W. op het adres van J. N. Bruinsma, T. N ij dam en N. I. Bruinsma. pachters van bruggeld, houdende verzoek hun ontheffing te ver leenen van de helft der door hen verschul digde pachtsommen. Punt IX. Advies van B. en W. op het adres van K. Feikema, houdende beroep van het besluit van B. en W., waarbii hem vergunning is verleend tot het verbouwen van het nerceel wijk 14 no. 86 aan den Noordersingel. Punt X. Advies van B. en W. op het adres van de firma H. Brandenburgh, hou dende verzoek haar over 1916 wegens het plaatsen van de officieele bekendmakin gen der gemeente in de Nieuwe Sneeker Courant een toeslag te verleenen van f 100 en om eene nadere regeling te treffen waarbii de betaling der geplaatste bekend- anakingen "eschiedt naar het aantal regels Punt XI. Voorstel van B. en W. tot nieuwe vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van wateren, kaden en wallen. Punt XII. Voorstel van B. en W. om aan I. G. Haveman voor den cursus 1917/1918 on te dragen het geven van vier lesuren aan den cursus. in Fransch aan de o. 1. school no. naast de uren, die hij aan dien cursus r°eds heeft te vervullen. Punt XIII. Aanbeveling van B. en W. om mei. F. I. Veen tüdelijk te benoemen tot leerares in geschiedenis aan de H. B. S Punt III. Rapport der Commissie be treffende het onderzoek der gemeentere- kening dienst 1916. Punt IV. Aanbieding der gemeentebe- grooting voor 1918. Punt V. Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1917 met plan tot het aangaan eener geldleening. Punt VI. Benoeming van een hoofd der O. L. School te Oppenhuizen. Punt VII. Benoeming van een onderwij zer aan de O. L. School te Wolsum. Punt VIII. Adres van de aid. Wymbrit- seradeel van het Ned. Onderw.-Genoot schap om de salarisregeling voor de on derwijzers in deze gemeente te herzien. Punt IX. Adres van de wegwerkers om eene tegemoetkoming voor het onderhoud hunner rijwielen. VERGADFRING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE Punt I. Notulen van 12 en 31 Juli 1917. Punt II. Ingekomen stukken en mede- deelingen. NIEUWE SHEERER COURANT i Adres van A. Meesters te leeren deeren. H wel vast dat invoering van stelsel in Duitschland het vrede te wenschen dat die spoedig tot die overtuiging 1. 2. SNBS.K Telefoon No. 150. dreigen. Aldus hebben deze, met omvatting be dreigd, hun stelling ontruimd. Het gevolg is dus, dat nu alle hoogten tus- De toestand in Spanje. Over de gebeurtenissen in Spanje, die steeds in een waas van geheimzinnigheid zijn geble ven, wordt van Duitsche zijde, „via het neu trale buitenland” het volgende gemeld: De be weging nam den 13ep Augustus een aanvang met de proclamatie van de spoorwegstaking, waardoor het geheele spoorwegverkeer stop gezet en beweging van troepen onmogelijk ge maakt moest worden. Den vplgenden dag werd bij proclamatie de staking in alle bedrijven afgekondigd; door energieke regeeringsmaatregelen, vooral door de verklaring van den staat van beleg, werd dit programma slechts gedeeltelijk uitgevoerd. Het spoorwegverkeer onderging wel is waar beperking, nergens echter volkomen opheffing, daar het grootste deel van het spoorwegper soneel zich tegen de staking verklaarde en het werk op de meeste fabrieken werd voortgezet. Voor het op touw zetten der revolutionnaire beweging werd alleen uit Frankrijk 24 millioen overgemaakt. De socialitische partijen en de nationale separatisten hielden zich verre van de beweging, die een zuiver revolutionnair- anarchistisch karakter droeg. De revolution- nairen waren in het bezit van wapenen, mu nitie, van Amerikaansche herkomst en van handgranaten, die hun uit fabrieken waren ge- Een verweer. ïngekomen is een schrijven van den gem.- opzichter den heer Postma. waarin deze zich verweert tegen de opmerkingen in een vorige vergadering door het raadslid den heer Wes selius gemaakt en welke hierop neerkwamen, dat het verrichten van particulier werk den ge- meenteopzichter zou belemmeren de gemeente belangen voldoende te behartigen, getuige den toestand van den weg HeegGaastmeer. De heer Postma betoogt: a. dat zijnerzijds nimmer een poging is ge daan om een opdracht voor particulier werk in het waterschap Nijland te krijgen, maar dat hij zich, toen het bestuur hem de opdracht gaf, er zich niet tegen heeft verzet in verband met de bedoelingen van het bestuur: b. dat het ten eenenmale onjuist is dat de gemeentebelangen hebben geleden onder het uitvoeren van particulier werk. Wat de weg Heeg—Gaastmeer betreft, schr. toont met de feiten aan dat reeds voor de bedoelde raads vergadering maatregelen door hem waren genomen tot verbetering van den toestand aldaar en dat wel 3 maanden voor den tijd dat gewoonlijk met deze werkzaamheden wordt begonnen. Schr. geeft den heer Wesselius in overwe ging ruiterlijk zijn vergissing te erkennen, op dat men er niet toe worde gebracht, hetgeen dit raadslid opmerkt steeds als overdreven te beschouwen, wat tot het fiasco van den heer Wesselius als raadslid zou leiden. Schr. meent voorts dat een afwezig ambtenaar niet zal worden becritiseerd door een hoogstaand raadslid. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangeno men. Nog ziin ingekomen: lo. Schrijven van den Rijkslandbouwleeraar in Friesland, verzoekende de onderwijzerstoe- van f 50 tot f 75 te verhoogen. I dedigers van den Monto Santo in hun verbin- Z. h. s. aldus besloten, nadat de h.h. Koop-- dingslijn (den weg naar Chiapovano) te be- ‘t n e on I a n d m q n dp riio* a i j mans en Landman de rijwieltoeslag heb ben bepleit. B. en W. stellen voor aan de kantoorhouders te Heeg en Woudsend over 1917 en 1918 uit sluitend een duurtetoeslag van f 50 elk te ver- leenen en aan de brugwachter te üsingahui- zen f 50 duurtetoeslag voor het 2e halfjaar '17. Z. h-, s. aldus besloten. Bewaarscholen. Bij B. en W. bestaat geen eenstemmigheid. Eenerzijds ontkende men het algemeen nut de zer scholen, anderzijds achtte men dit nut wel aanwezig. Door de meerderheid wordt voor gesteld f 3 per kind subsidie te verleenen. Er moeten minstens 20 kinderen zijn. De heer J o r r i t s m a, de minderheid in het college van B. en W., beschouwt een bewaar school als een luxe. Steun ligt niet op ge meentewege. Wanneer aan één subsidie ver leend wordt, komen er meer. De V o o r z. is van een andere meening, het gaat in Woudsend goed. Spr. vreest niet dat zooveel.bewaarscholen zullen verrijzen. De gemeente doet er z. i. goed aan de zaak te steunen'. De heer Wesselius is dezelfde meening toegedaan als de heer Jorritsrha. Er zijn twee bewaarscholen te Woudsend, een krijgt sub sidie, de andere niet,.dat is het scheppen van een ongelijkheid. Dat het rijke Nut om subsi die komt, verwondert spr. De V o o r z. zegt dat de bedoeling van het voorstel is iedere bewaarschool die aan de gestelde eischen voldoet te steunen, dus ook de tweede school te Woudsend. De heer Landman zegt, dat Blauwhuis ook een bewaarschool heeft. Overigens rs spr. het eens met den heer Jorritsma. In stemming gebracht wordt het voorstel van de meerderheid van B. en W. om wel subsidie te verleenen verworpen met 2 tegen 12 stemmen. Vóór alleen de h.h.' Ages en Rengers. Deze huizengroepen kunnen bezwaarlijk door den reiniger te Blauwhuis worden bediend, terwijl door de schaarschte aan materiaal niet te denken is aan uitbreiding van het stelsel, waar dan ook. B. en W. stellen dan ook voor afwijzend te beschikken, Waartoe z. h. s. is besloten. Punt XIII. Goënga om een strook bermgrond aldaar van de gemeente in koop te mogen ont vangen. Z. h. s. wordt besloten, onder voorwaarden, dit stuk groot 48 M2 tegen totaal f 20.85 af te staan. Dit voorstel is noodig in verband met het thans geldende broodrantsoen. Z. h. s. vastgesteld als aangeboden. Hierna wordt de openbare zitting gesloten. In besloten zitting worden behandeld: lage voor de acte Landbouw van f 50 op f 100 te brengen. 2o. Schrijven van den inspecteur Le Poole, dat hij zich over het algemeen met het stra tenplan te Woudsend kan vereenigen. Aan brengen van een plantsoentje is gewenscht. 3o. Adres van de Ned. Bond van Werkver schaffing betreffende de werkloosheid. Deze stukken worden in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. 4o. Adres van de veldwachters om salaris- verhooging. Komt bij de begrooting aan de orde. Waterschap Woudsend. 5o. Schrijven van het waterschap Woudsend verzoekende dat de raad, naar aanleiding van ingekomen adressen betreffende de komende werkloosheid, uitmake of de Hooiwijk machi naal of met de hand gebaggerd moet worden. Uit een overgelegde begrooting blijkt dat het werk machinaal gebaggerd f 4400, anders bijna f 5500 zal kosten. In verband met deze meer dere kosten stellen B. en W. voor dat een baggermachine gebezigd zal worden. De heer Wesselius bepleit baggeren met de hand of slatten in verband met even- tueele werkloosheid in de gemeente. De heer Landman voorziet geen groote werkloosheid en is voorstander van het ge bruik van een baggermachine. De heer dr. Rengers is van oordeel dat men door het werk met de hand te laten baggeren een betrekkelijk kunstmatige werk verschaffing schept, welke den werkgevers de gelegenheid geeft hunne werknemers te ont slaan en de risico’s van hun bedrijf op de ge meente af te schuiven. Dit moet voorkomen worden. Spr. is van oordeel dat de bo ren stand voldoende welstand heeft genoten om in een tijd van malaise, die misschien zal komen, zijn werkkrachten in dienst te houden. Men mag den bedrijfsleiders nu geen vrijbrief geven de werknemers te ontslaan, daarom is spr. voor het gebruik van de baggermachine. Z. h. s. wordt besloten het bestuur van het waterschap te berichten dat de gemeente de voorkeur geeft aan het baggeren met eene machine. Nog zijn ingekomen eenige adressen om sa- larisverhooging. welke in de begrootingsver- gadering zullen worden behandeld. Deze rekening sluit als volgt: Ontvangsten f 186,131.55. Uitgaven f 182,295.08,. Batig saldo f 3,836.47. De commissie adviseert tot voorloopige goedkeuring, waartoe met 13 stemmen wordt besloten (de aanwezige wethouder moest zich van stemmen onthouden). De V o o r z. wijst tot leden der commissie van onderzoek aan de h.h. Wesselius, Bruin sma, Koopmans, Nauta en Reitsma. Op verzoek van den heer d r. Rengers zullen allen leden vóór de behandeling der be grooting behalve het rapport der commissie zooveel mogelijk ook alle adressen om salaris- verhooging worden gezonden. Voorgesteld wordt o.a. tot het aangaan eener geldleening van f 41000 a 4% mede in ver band met de werken in het waterschap Nij land en de uitvoering der Distributicwet, welke in 1917 f 18,000 zal vereischen. De wijziging zoowel als het besluit tot het aangaan der geldleening worden z. h. s. goed gekeurd. De kosten der Distributiewet, die niet bestreden kunnen worden uit'de gewone dienst, zullen afgelost worden in 5 jaar. De voordracht luidt: I. Leeuwen, onderwijzer te Haskerhorne. H. Frankena, h. d. s. te Alolkwerum. Met 12 stemmen wordt met ingang van 1 October benoemd de heer J. Leeuwen. De be noemde bezit de acte Landbouwkunde. De voordracht bestaat uit de h.h. A. Vleer, Visser, van der Zee. Benoemd wordt (met ingang van 1 Sept.) met 11 stemmen de heer A. Vleer te IJsbrech- tum. De heer Visser had 3 stemmen. Salarisregeling onderwijzers. B. en W. waren eenparig van oordeel dat het hoogst moeilijk gaat in deze abnormale tijden een herziening der salarissen door te voeren, mede in verband met het aanhangige wetsontwerp-Marchant, de toeslagen enz. In afwachting der normale tijden stellen B. en W. voor zich te bepalen tot het verhoogen van de duurtetoeslag voor de hoofden van scholen van f 100 tot f 150. Voor de ongehuwde onderwijzers blijft de toeslag f 50. De heer dr. Rengers vraagt of er een bepaalde reden is dat de bestaande verhou ding verbroken wordt. De V o o r z. antwoordt dat geen der onder wijzers gehuwd is; de hoofden zijn dat alle. De heer dr. Rengers zegt dat de kost gelden toch ook verhoogd zijn. Men heeft een maal een verhouding aangenomen; het zou ge wenscht zijn die te handhaven. De Voorz. heeft geen bezwaar tegen ver hooging van de onderwijzerstoeslag van f 50 tot f 75. De heer dr. Rengers doet daartoe het voorstel, dat z. h. s. wordt aangenomen. Aldus gewijzigd wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De duurtetoeslag geldt voor allen er is geen gegoedheidsgrens. B. en W. adviseeren dit verzoek in dien vorm niet in te willigen. Zij stellen echter voor de duurtetoeslag over het tweede halfjaar 1917 Voor Verdun hebben de Franschen hun suc cessen uitgebreid, zoodat hoogte 304, het dorp Beaumont benevens een aantal andere stellin gen aan de Oostelijke en Westelijke oever van de Maas weder in hunne handen zijn. Wan neer in 1918 een nieuwe veldtocht zou worden begonnen en massa’s geallieerde troepen, ver sterkt door Amerikanen, in Verdun werden opgehoopt, zou het mogelijk zijn dat Duitsch land hier de beslissende slag zou treffen. De toestand bij Verdun zal de vredeszucht bij de Duitschers dan ook stellig versterken. Op het Isonzofront behaalden de Italianen nieuwysuccessen. De tiende Isonzo-overwinning in Mei j.l. bracht, aldus de N. Rott. Ct., de Italianen in het bezit van den Monte Kuk en den Monte Vodice, twee bergen aan de Oostenrijksche zijde van de Isonzo gelegen. Voor een oogen- blik vermeesterden zij ook den Monte Santo (ten Zuiden van den Vodice), maar een tegen aanval verdreef hen weer van daar. Toen de elfde slag begon, was de toestand tusschen Canale en Goerz aldus: (de bergen zijn opgenoemd in de volgorde Noord-Zuid) Vrh, Jelenik Oostenrijksch. Kuk, Vodice: Ita- liaansch. Dan kwamen verder naar het Zuiden de Monte Santo en de Monte Gabriele, weer Oostenrijksch. De voornaamste reden, waarom de Italianen in den vorigen slag op dit terrein niet verder hebben kunnen opschieten, is, dat zij wel is waar hooger naar het Noorden (tusschen Ca nale en Auzza) voor een oogenblik over de ri vier konden komen, maar dat zij spoedig weer naar de overzijde terug werden geworpen. Daardoor ontbrak het de heele beweging aan steun in de flank. Thans is dat alles beter in zijn werk gegaan. De overgang op de zooeven genoemde plaats is gelukt. De Vrh en de Jelenik vielen den Italianen in handen, pn, hoewel met groote moeite, brachten zij hun linie nog verder naar Bainsizza vooruit, waardoor het mogelijk was Zuidwaarts af te zwenken en daardoor de ver een duurtetoeslag en eene verhooging der zjjn, met uitzondering van den Zuidelijksten vergoeding voor, verwarming en verlich- berg, vlak benoorden Goerz, den San Gabriele. Terwijl de Oostenrijkers dezen berg nog vinnig verdedigen, zijn zij hoogerop, in ver band met de zooeven beschreven gebeurtenis sen-, nog verder naar het Oosten teruggetrok ken op een reeks bergen, die van het Noorden beginnen met het plateau vap Kal, en welke in hoogte de bergreeks aan de Isonzo met eenige honderden meters overtreffen. Wegens de mislukte pogingen daartoe in den tienden slag, is de verovering van den Monte Santo een groot moreel succes voor de Italia nen. Zooals gezegd, is hun terreinwinst ten Noorden daarvan nog aanzienlijker. Het is mo gelijk, dat de Italianen hun vooruitgang naar het Zuiden zullen kunnen uitbreiden en de Oos tenrijkers verder van Goerz afdringen”. De elfde Isonzoslag heeft dus reeds dit op geleverd dat hij de Italianen dichter naar Triest bracht. Wat de volgende dagen nog zullen op leveren moet worden afgewacht. Waarschijnlijk zullen de Engelschen eerst daags de Turken bij Palestina aanvallen. De Turken melden vandaar nl. een hevige artille- rieslag. De Engelsche generaal die er thans het bevel voert, Allenby, staat bekend als een zeer bekwaam legeraanvoerder. Hij was o.a. bij Charleroi en aan de Somme. Duitschland. Met alle mogelijke middelen tracht de Duit sche regeering te voorkomen dat Duitschland werkelijk wordt een land volgens het parle mentaire stelsel geregeerd. Daar zij echter de eischen van de Rijksdagmeerderheid niet ge heel van de hand kan wijzen heeft zij getracht een middenweg te vinden en voor den duur van den oorlog een zg. hulpcommissie inge steld, welke uit Rijksdag- en Bondsraadleden zal bestaan en welke voeling zal houden met den rijkskanselier en de ministers. De bespre kingen zullen natuurlijk een vertrouwelijk ka rakter dragen. Uit Berlijn wordt aan de Frankfurter Zeitung geseind dat tot de nieuwe parlementaire com missie van de Rijkdagfracties zullen toetreden: Von Payer van de Vooruitstrevende Volks partij (plaatsvervanger dr. Wiemer), Ebert en Scheidemann van de sociaal-democraten (plaatsvervangers David en Molkenbuhr), Feh- renbach en Erzberger van het Centrum (plaats vervangers Trimborn, Herold en Mayer), dr. Stresemann van de Nationaal-Liberalen (plaats vervanger Prins zu Schönaich-Carolath) en Graaf Westarp van de konservatieven. Wel zal dus in het vervolg het Duitsche parlement mogen deelnemen aan de besprekin gen over politieke vraagstukken, doch het zal geen beslissende stem hebben, noch invloed kunnen uitoefenen op de samenstelling der Duitsche regeering. De concessie der regeering beteekent niet veel en beoogt de Rijksdagmeer derheid met een kluitje in het riet te sturen. Het is voor den meerderheid ook kome. Want dit staat het parlementaire grootste struikelblok voor den vrede zou weg nemen. Het moge misschien waar zijn dat de tegenwoordige leider der Engelsche regeering Lloyd George, plannen koestert omtrent an nexatie der Duitsche kolonies enz.; het is even eens waar dat een zeer groot deel der Engel sche bevolking de strijd gewonnen zal achten wanneer Duitschland gedemocratiseerd wordt en niet zal staan op uitbreiding van het reeds zoo reusachtige Engelsche gebied. Tot de lei ders van dit deel van het Britsche volk reke nen wij Asquith, de voormalige minister-presi dent, een Engelsch liberaal van het goede stempel, die thans reeds met zachte hand zijn aanhangers in het parlement om zich verza meld en op zeer kalme wijze den tegenwoor- digen minister-president herinnert aan de grondbeginselen der Engelsche democratie, die ook Lloyd George drie jaar geleden nog be leed en waartoe niet behooren veroverings zucht en haatzaaien. Hoe de goede vertegenwoordigers der En gelsche pers tegenwoordig schrijven, wij uit de volgende beschouwingen: Hoe de vrede komen zal. De bekende hoofdredacteur van de „Daily News”, die zijne artikelen teekent met de initialen „H. G. G.” schrijft het volgende: „Het is goed, de feiten in verband met den oorlog onder de oogen te zien en ons voor te bereiden op de teleurstellingen en verrassin gen die ons misschien nog wachten. Duitsch land- kan zijn vloot nog op hét spel zetten en het is mogelijk dat de ineenstorting van het Russische leger de Turksche strijdmachten heeft vrij gemaakt voor eene onderneming, die zeker in Duitschland’s geest zou vallen. Maar zoo wij al geen reden voor uitbundige hoop hebben, dan bestaat er toch evenmin re den om te wanhopen. De overwinning voor welke wij strijden is reeds behaald, in den bes ten zin van het woord. Het prestige van het militarisme waarop de autocratie van Pruisen steunde, is door drie jaren van tegenslag ver pletterd. Geen volk in Europa is ooit zoo te leurgesteld geworden wat oorlog betreft of hunkert meer naar den vrede dan het Duitsche thans doet. Voor ons is gebrek nog niet meer geweest dan een schaduw aan den horizon, maar voor Duitschland is het een dagelijksche makker geweest, nu reeds twee jaren lang. De bewijzen hiervoor bestaan niet alleen in de overvloedige particuliere inlichtingen die wij geregeld ontvangen. Zij waren ook. te vinden in de merkwaardige bekentenis van den rijks kanselier Michaëlis en in redevoeringen als die waarin de heer Haase verklaarde dat het volk van gebrek omkomt en dat er revolutie zal komen. Juist dit snakken naar vrede en deze teleur stelling welke het militarisme het Duitsche volk berokkend hebben, die geven een wer kelijke belofte voor de toekomst. President Wilson heeft zeer terecht gezegd dat de democratie niet strijdt tegen het Duit sche volk, maar tegen het Duitsche stelsel. Op den dag waarop het Duitsche volk dat regee- ringsstelsel zal verworpen hebben, zal de vrij heid de overwinning hebben behaald over de macht en dan zal de democratie ter wereld veilig zijn. Het einde van den oorlog zal niet komen zooals wij drie jaren geleden verwacht hebben; en nog minder zooals Duitschland verwacht heeft. Het zal voortkomen uit de ge meenschappelijke overtuiging der democratieën van alle landen, dat de weg naar den vrede niet door het veroverend zwaard kan worden gebaand, maar door de omverwerping van het geweld. Dit is de gedachte, die thans door dringt in den geest der volken van alle landen. Dit is de parel die gewonnen zal worden uit de ellende van deze dagen en er is nooit wijzer raad gegeven dan die, waarin Asquith er op aandrong, dat het grootst mogelijk gebruik worde gemaakt van alle gelegenheden, die zich voordoen voor eene gedachtenwisseling tus schen vertegenwoordigers der groote demo cratieën”. Wij die voor de vrijheid strijden be hoeven niet te huiveren bij het hooren van het woord Stockholm. Het zijn de Keizer en zijn stelsel, dat op ineenstorten staat, voor wien dat woord ondergang beteekent. Het zal misschien nog lang duren voor wij weten wat „de duur van den oorlog” betee- kende. Wij kunnen ons werk niet opgeven vóór de vrijheid de overwinningheeft behaald, onverschillig hoeveel goed en bloed de strijd ook nog moge kosten. Maar laten wij ons geen valsche voorstelling maken omtrent wat de overwinning zal beteekenen. Het zal een over winning zijn van den geest een overwin ning die niet zal kunnen afgemeten worden naar veroverd grondgebied, maar naar de mate van volkomenheid van de overwinning der valsche góden die de menscheid zoo lang in verdeeldheid hebben gehouden”. De nota van den Paus. De pauselijke kanselarij heeft den vertegen woordiger van de „United Press” tot de vol gende verklaring gemachtigd: President Wilson gaf in zijn mededeeling aan den Senaat te ver staan, dat het gedeelte in de' pauselijke nota, betrekking hebbende op de ontwapening en de vrijheid der zee, en de gedeelten, betrekking hebbende op wederzijdsch afzien van vergoe ding voor de oorlogsuitgaven en van schade loosstelling, evenals de wederkeerige terug gave van bezet gebied, opgesteld waren naar aanleiding van de jongste openbare redevoe ringen der staatslieden van beide oorlogvoe rende partijen en naar aanleiding van de vre- desresolutie, door de parlementen aangenomen. Daarbij dient de opmerking te worden ge maakt dat voor het afzien van schadeloosstel lingen een uitzondering is gemaakt voor België. De Paus kon geen bepaald voorstel doen om speciale vraagstukken van territorialen aard op te lossen en uitte derhalve den wensch, dat genoemde vraagstukken in den geest van ver zoening mogen worden onderzocht en dat daar bij zooveel mogelijk rekening zal worden ge houden met de gerechtvaardigde aspiraties van het volk. De H. Stoel wenscht met nadruk te herhalen, dat ’s Pausen oproep niet door een der oorlog voerenden of ten behoeve van een der oorlog voerenden geïnspireerd is. De Belgische legatie deelt het volgende of ficieele communiqué van den Belgischen mi nister van buitenlandtche zaken mee De pauseljjke boodschap aan de hoofden der oorlogvoerende volken heeft den koning van België bereikt door tusschen komst van den Belgischen gezant bjj het Vaticaan. De ont vangst van het pauselijk document bevestigend, heeft de koninklijke regeering hulde gebracht aan de verheven gevoelens, waardoor het is ingegeven en haar dankbaarheid uitgedrukt voor de bijzondere belangstelling, welke de Heilige Vader koestert voor het Belgische volk, dat zoo wreed en zoo onrechtvaardig is ge troffen door den oorlog. De Belgische regee ring zal met de grootste welwillendheid de in de boodschap neergelegde voorstellen bestu- op Zaterdag 25 Aug. 1917. ’s voorm. 10% uur. Voorz. de heer H. M. Tromp, burgemees ter. Secr. de heer J. Poppinga. Aanwezig 14 leden, afwezig de heer de Boer met kennisgeving. Deze notulen werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Ingekomen zijn o.a..: Besluiten van Ged. St. tot goedkeuring van het 2e kwartaal schoolgeldkohier van verschil lende raadsbesluiten en van door den raad vastgestelde verordeningen, benevens' een kennisgeving van Ged. St. betreffende het ver leenen van eervol ontslag aan een keurmees ter. waartoe de Raad eveneens besluit. Voorts een dankbetuiging van den ambte naar ter secretarie den heer v. d. Veer, voor de hem ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubi leum verleende gratificatie. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1