De Wereldoorlog. ek e- en ie FIRMA H. BRANDENBURG» annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL r Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. IZ. i: he ir- ;e- ik- >/o- ran Nieuwstijdingen. Woensdag 5 September 1917 33e Jaargang Mo. 98. 8 t. 5- jn 1 SL, ti ris i P 1- >- L fd is 9 K, NIEUWE SHEEKEE COURANT üs rs ng. 'an in zich een minimum-rantsoen rde «au ekt van t 1 m- in- 'an ’dtl dig ran December 54 K.W.U., in Januari 48 K.W.U., in Februari 36 K.W.U., in Maart 26 K.W.U. Broodlooze dagen? Naar het Rott. Nwsbl. meedeelt moet door den minister een maatregel overwogen wor den waarbij het den bakkers zal verboden worden gedurende twee dagen per week te bakken. •i- m 'P )o iet te- ike in l !US ta. th- '.e- ijs G. lts. ei- het ?n- W- art )en en, ‘g ne, jb- ain ieg im- t 1 Vewchgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Skkik Telefoon No. 150. in- ide len en. n .n te >n P, ‘g br 1. r ze ijn >er :n- A, ek. 1 r n is :d it !D •n •d >u worden dat meer de bestaan Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20°/0t Auto-ongeuk. Zaterdagavond heeft een onzer stadgenoo- ten te Leeuwarden in een auto-ongeluk het leven gelaten. Het „Leeuwarder Nieuwsblad” beschrijft het tragisch geval als volgt: Hier ter stede heeft Zaterdagavond een auto- ongeluk plaats gehad, waarbij helaas een jong leven verloren is gegaan. Te ongeveer 9 uur beyond zich op den Wirdumerdijk een dichte auto, van den rijtuigverhuurder den heer S. H. te Sneek. Er scheen iets aan het voertuig de fect te zijn. Althans de chauffeur, de 23-jarige G. H., zoon van den eigenaar, die den wagen had doen stoppen, riep de hulp in van voorbij gangers, die ’t voertuig een eindje moesten op duwen. Nadat dit geschied was, begon de ma chinerie te werken en ging het weer voor waarts, de Nieuwestad Z.Z. langs. Wandelaars maakten ruim baan, want de snelheid was on gewoon groot. De auto ging niet de pijp voor ’t huis van de fa. Eisma over, zooals over ’t algemeen wel de gewoonte is, daar de laatste pijp van de Nieuwestad, bij het Schavernek, wel wat een ongemakkelijke is voor het snel- vervoer. Het ging recht door in de richting van het Schavernek, waar, zooals men weet, bij de pijp een bocht moet worden genomen. Helaas, die bocht werd niet genomen. Of de stuurinrichting niet normaal werkte, dan wel, of de chauffeur door de- in deze tijden nood wendig niet zeer schitterende verlichting is misleid, het zal wel altijd een onopgeloste vraag blijven. De bestuurder was wei in Leeuwar den bekend, zoodat hij de bocht daar ter plaatse wel moest kennen, naar mag worden aange nomen. De op de Nieuwestad op dit uur steeds tal rijke wandelaars werden opgeschrikt door een luid gedruisch, dat aandeed als een knal. De auto was dwars door de ijzeren brugleuning, gereden en met veel geraas in de diepte ge stort. De wagen lag in het Schavernek, tus- Zeilwedstrijd. Bij de zeilwedstrijden te Amsterdam van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeiver- eeniging, is in de klasse ijzeren yisschersvaar- tuigen de le prijs gewonnen door Tj. de Ja ger, de 2e prijs door H. Wouda en de 3e prijs door A. Scheffer, allen te Lemmer. In de klasse houten vi’sschersvaartuigen won den len prijs Hidde Koornstra, den 2en R. Coehoorn en den 3en prijs J. Coehoorn, ook allen te Lemmer. In de Regenboogklasse was de uitslag de eer ste dag: le prijs Dotje (F. C. A. M. Hornbach, VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Maandag 3 September. Vonnissen. In de zitting van 20 Augustus hebben te rechtgestaan T. P.,. 38 jaar, zonder beroep te Workum, wegens diefstal aldaar. Geëischt 1 jaar gevan genisstraf en tot 4 maanden veroordeeld. H. Z., 43-jarig los werkman te Sneek, we gens weerspannigheid aldaar. Geëischt 6 maan den gevangenisstraf en tot 2 maanden veroor deeld. Hulst), tijd 2 u. 43 min. 2 sec.; 2e prijs Snip (Syndicaat Frisia, Sneek), tijd 2 u. 46 min. 9 sec.: 3e prijs Wonderkind (Syndicaat Won derkind, Den Haag), tijd 2 u. 49 min. 6 sec. Ondeugdelijke koifieboonen. Naar aanleiding van den verkoop van koffie- boonen verkeerende in ondeugdelijken töestand is door den Provincialen Keuringsdienst in Friesland tegen een handelaar en twee winke liers te Leeuwarden proces-verbaal opgemaakt. Ongeveer 1000 K.G. van deze koffieboonen zijn reeds in beslag genomen. BÜZUM, 3 September. Op voorstel van den Kerkeraad is gisteren, na afloop van de gods dienstoefening, door de stemgerechtigde leden van de Ned. Horv. Gemeente alhier met alge- meene stemmen besloten, den gemeenschappe- lijken avondmaalsbeker te vervangen door af zonderlijke bekertjes. BEITS WERD, 2 Sept. De Kaatsvereeni- ging Britswerd—Wieuweid hield heden een wedstrpd onder do leden, waaraan 10 parturen van 2 deelnamen. De prijs werd behaald door J. Leenstra van Wieuwerd en H. de Vries van Britswerd; de le premie door K. Leen stra van Wieuwerd en I. v. d. Werf van Britswerd de 2e premie door J. Walstra van Wieuwerd en 8. Piersma van Britswerd. LANGWEER, 3 Sept. Geslaagd voor de hoofdacte de heer H. Hazelhoff, thans 2e lui tenant bjj de vestingartillerie te Haarlem. WOLSUM, 3 Sept, De heer A. Hofstra al hier slaagde te Wageningen voor de acte Land bouwkunde L. O. Van de oorlogsterreinen. Uit het Westen geen nieuws, evenmin als van het Oostenrijksch-Italiaansche gevechts terrein. Daarentegen wel uit het Oosten. Daar zijn de Duitschers een offensief begonnen in het Noorden. Zij forceerden ten Z.-O. van de groote havenstad Riga de Duna-overgang, de Russen trokken zich terug en meldden reeds gister middag dat zij Riga hadden ontruimd, gis teravond kwam het Duitsche bericht betref fende het bezetten der stad. Wat het doel van dit offensief is? Hoewel men zich geen illusies behoeft te maken over het weerstandsvermogen der Russische troe pen, achten wij het toch niet waarschijnlijk dat dit offensief der Duitschers gericht is tegen Pe trograd. Daarvoor is men te ver in den zomer gevorderd; aan de Russische kust zullen de regens de wegen spoedig in modderpoelen ver anderen, wat de oprukkende Duitsche troepen in hun bewegingen te zeer zou belemmeren, vooral omdat veel zware artillerie zou moe ten worden medegevoerd. Ook zou deze ope ratie een zeer groot Duitsch leger vorderen, lil- daar de Russische vloot de gelegenheid zou schen de hooge steenen wallen. Dat de bot sing tegen de leuning met veel geweld plaats had, kan men opmaken uit het feit, dat de stee nen rollaag, waarin de leuning was vastgezet, geheel aan stukken lag. Binnen in den wagen zaten drie personen, nl. de heeren K. van Tims, B. van Oppenhuizen en B. van Leeuwarden. Men had een vroolijk ritje gemaakt, doch hoe verschrikkelijk was de afloop! Met moeite gelukte het 't drietal uit den wa gen te kruipen. Van de hoogte van de pijp af werd aan één een parapluie toegestoken, doch daarmee kon de man niet op den wal worden gehaald. Hij viel weer terug en plonsde in het water. Het was in een oogwenk zwart van toe schouwers. Een ladder en touwen werden ge haald en daarmee konden de inzittenden gered worden. „Niks allegearre!” had tevoren een der drenkelingen den menschen op den wal toegeroepen. Doch hij had buiten den chauffeur gerekend, aan wien niemand nog gedacht had. Nadat deze zeker wel 10 minuten in het wa ter had gezeten, gelukte het den ongelukkige boven en op het droge te krijgen. Helaas, hij was er het ergste aan toe van allen. De mod der was in zijne mondopening gedrongen en de vraag was, of hier nog redding mogelijk was. Men toog dadelijk aan het werk. De doktoren de heeren Uffelie en Mulder verleenden bij stand. Eerst werd op den vyal hulp verleend, later in de zaak van Maurer. Doch alles was zonder resultaat. In den bloei der jaren was de jongeman uit het leven gerukt; de ontstel tenis der ouders, die eerst den volgenden mor gen het bericht van zijn dood hoorden (dien zelfden avond was hun wel het bericht van hetauto-ongeluk geworden) laat zich beter begrijpen dan beschrijven. De drie passagiers kregen geen letsel noemenswaard. Honderden menschen hebben zich dien avond op den wal verdrongen. En ook Zon dag, toen de auto langzaam, met behulp van een praam, uit het water werd gelicht, was de menschenmenigte dicht. En bij velen was de deelneming met het smartelijk einde van den jongeling, die feitelijk als slachtoffer van zijn beroep is gevallen, groot Het stoffelijk overschot werd naar de Alge- meene Begraafplaats gebracht en Maandag naar Sneek vervoerd. Op de aanbeveling voor de benoeming van een leeraar in de wiskunde en de wis- en natuurkundige aardrijkskunde aan het gymna sium te Alkmaar, komt o. m. voor de heer dr. H. A. Weersma, leeraar aan het gymna sium te Sneek. Uit 126 sollicitanten naar de betrekking van concierge aan 't gemeentehuis in Scho- terland is een drietal opgemaakt. Als no. 3 komt daarop voor de heer D. J. v. d. Horst, thans concierge aan de Ambachtsschool alhier. Als no. 1 op de voordracht voor onder wijzeres aan de O. L. school te Jubbega a. d. weg, gemeente Schoterland komt voor onze stadgenoote mej. M. v. d. Horst. Benoemd tot tijdelijk leerares in de ge schiedenis aan de R. H. B. S-. met 5-jarige cur sus en aan dé Gemeentelijke Hoogere Burger school met 3-jarige cursus te Groningen onze vroegere stadgenoote mej. E. J. Veen. De rechtsche raadsleden in de Snteker gemeenteraad hebben zich vereenigd tot een club, die op bepaalde tjjden vergadert ter be spreking van de gemeentebelangen en de voor stellen van B. en W. Voorzitter der club is mr. P. S. Gerbrandy, secretaris de keer A. Brouwer. De brendstof-voorzienlng. In een onderhoud, dat heeft plaats gehad tusschen den directeur der Rijkskolendistributie en den secretaris der centrale commissie uit de arbeidersbeweging voor de levensmiddelen - voorziening, heeft laatstgenoemde o. a. gewezen op de onrust, welke nog in breede kringen bestaat en door berichten en beschouwingen in een deel der pers wordt gevoed ten op zichte van de vraag, of de 10 of 12 H.L. steenkool, volgens de getroffen rantsoeneering toegezegd aan de bezitters van een of twee haardsteden, ook inderdaad zullen worden ver strekt. De directeur der Rjjkskolendistributie heeft naar aanleiding van het te berde gebrachte nadrukkelijk verklaard, dat voor de onrust ten aanzien van de verstrekking van de toe gezegde 10 en 12 H.L. geen reden behoeft te bestaan. Alle maatregelen werden en worden getroffen, waardoor deze hoeveelheden aan alle huisgezinnen zullen kunnen worden gegeven. Uitdrukkelijk is voorts bepaald en streng zal er de hand aan worden gehouden, dat de be zitters van meer dan 2 haardsteden van het hun boven 12 H.L. toegewezen kwantum niets zullen krjjgen, alvorens de Rijkskolendistributie daartoe machtiging heeft verleend, welke mach tiging uit den aard der zaak niet zal worden gegeven, voor de 10 of 12 H.L. voor klassen I en II, hetzij door de huisgezinnen zijn ont vangen, hetzjj voor hen voorradig, zjjn. Mededeelingen inzake de voedselvoorziening. Bij Kon. besluit is ingesteld een Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening en zijn bij dit bureau werkzaam gesteld de heeren J. E. van der Wielen en A. E. Mendell, redacteuren van het Kort Verslag der verga deringen van de Tweede Kamer. D« leveinsmiddelenvoorziening. In eon vergadering van hoofdbesturen van vereenigingen aangesloten bjj het Ned. Vak verbond is besloten bjj de regeering aan te dringen op het vaststellen van lagere maxi mum prjjzen voor wittebrood, rjjst, aardappe len, peulvruchten, vatgroenten en stapelgroen- ten, de prijzen der brandstoffen voor arbeiders te verlagen, over te gaan tot distributie van goedkoop rundvleescb, de eetbare vetten te rantsoeneeren enz. Medegedeeld werd nog dat in overleg met het partjjbestuur der 8. D. A. P. en den Bond van Arbeiders-coöperaties besloten is, den 23en September a.s. in alle plaatsen van Nederland, die daarvoor in aanmerking komen, groote be- toogingen te houden in zaal en openlucht, waaraan verbonden straatdemonstraties, om aan de eischen der moderne vakbeweging kracht bij te zetten en de noodige pressie op de regee ring uit te oefenen, opdat zjj zal toegeven aan de gestelde eischen. Handel in broodkaarten. Eon vrouw te Amsterdam was, nu ook het middengedeelte der broodkaarten waarde heeft, een handel hierin begonnen. Zg verkocht ze voor 5 cent p'er stuk. Deze handel is even wel niet geoorloofd. De politie maakte tegen de vrouw proces-verbaal op, en nam haar kaar- ten voorraad, 98 stuks, in beslag. Berooving. Tegen een Rotterdamschen pakhuisknecht, die onlangs in de bosehjes bij Scheveningen een meisje overviel en van haar taschje be roofde, is hjj heeft zich meermalen aan dergeljjke feiten schuldig gemaakt 2 jaar gevangenisstraf geëischt. Brandstichting. Een 72-jarige boerenarbeider te Halsteren bjj Borgen op Zoon, wien, omdat hij veel mis bruik van sterken drank maakte, den dienst was opgezegd, heeft bjj nacht uit wraak de boerderjj in brand gestoken. De bewoners kinden zich slechts met moeite redden. Acht stuks vee kwamen in de vlammen om. Tabak. De Maas en Waler deelt mede, dat nu de Egyptische en Turksche tabak voor sigaretten uitblijft, de Maas en Waalsche tabak voor dit rookartikel wordt gebruikt. Ze blijkt daarvoor uitstekend 4e voldoen. Naar schatting zal de tabak van dit jaar in Maas en Waal 4 millioen gulden opbrengen. Standbeeld voor de Koningin in Zeeu w sch-Vlaanderen. Als een blijk van de vaderlandlievende ge- yoélens in Zeeuwsch-Vlaanderen, meldt men uit Sas van Gent, dat de burgemeester Vrijdag in een toespraak van de pui van het stadhuis de samengestroomde inwoners der gemeente heeft voorgesteld, een standbeeld voor de Ko ningin op te richten op een daartoe te be stemmen openbaar plein. Met een overweldigend applaus van het pu bliek werd dit plan bezegeld. Het standbeeld zal worden onthuld op den dag dat in Europa de vrede terugkeert. Een verloofde uit de krant. Langs den meer en meer gebruikelijken weg hadden ze elkaar gevonden, een „stuurman op de groote vaart” en eën Amsterdamsche schoo- ne van 25 lentes. Hij had de advertentie in de krant geplaatst, zij schreef er op, en veer tien dagen later waren ze verloofd. De vriendinnen van het meisje benijdden haar om de goede partij die zij gevonden had. Hij was stuurman bij de Kon. Holl. Lloyd, had een rijk traktement, was bovendien de eenig- ste zoon eener welgestelde moeder, en eenig- ste erfgenaam van een schatrijke tante, die in Den Haag woonde Ondertusschen was de jonge man in zijn ver- lovingsdagen toevallig wat heel schraal bij kas. Hij had geen geld om de verlövingsringen en -kaarten te betalen, zijn meisje leende hem er f 40 voor: hij kon zijn vrienden geen ver- lovingspartij aanbieden, zijn meisje gaf hem f 30 voor dit doel; en later leende ze aan haar aanstaanden man nog tweemaal f 100 voor zijn dagelijksche uitgaven. Van dat geld maakte de stuurman met zijn meisje goede sier, een veertien dagen leefde het paar als de ge lukkigste menschen ter wereld, toen kwam de politie hem inrekenen, wegens oplichting en desertie. Hij was n.l. als matroos-torpedoma- ker van Hellevoetshiis gedeserteerd. De krijgsraad veroordeelde hem wegens de sertie tot 3 maanden gevangenisstraf en we gens oplichting tot zes maanden, doch in hoo- ger beroep voor het Hof is slechts de eerste straf bevestigd. Voor het feit van oplichting werd de jongeman vrijgesproken, omdat het geld hem gegeven was als de verloofde van het meisje, een kwaliteit die hem werkelijk toekWam. En nu was hij wel de verloofde ge worden door een samenweefsel van leugens en bedrog, maar dit op zichzelf stelt volgens het Hof geen oplichting daar. L. N. Rantsoeneering van gas en electriciteit. De Rijks-Kolendiskributie iieeft voor de rantsoeneering van gas en electriciteit voor het tijdvak van 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 de volgende regelen vastgesteld. Gas. Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt: I. als minimumrantsoen: a. voor verlichting; in October 16 M3, November 22 M3, December 26 M3, Januari 24 M3, Februari 19 M3, Maart 13 M3: b. voor bij-koken (waterverwarming enz.): 10 M3 per gezin per maand, vermeer derd met 2 M3 voor elke persoon, waaruit het gezin bestaat. II. als vast rantsoen voor verwarming 180 M3 voor eiken door de Brandstoffen Commis sie geboekte gashaard, waarvoor van het brandstoffenrantsoen 6 H.L. steenkool wordt afgetrokken. Bovenstaand minimum-rantsoen is de ge middelde behoefte van de kleinere verbrui kers in de groote steden, zoodat, mits de uiter ste zuinigheid wordt betracht, met dit rantsoen wordt toegekomen. In gemeenten,, waar het gemiddeld verbruik in 1914 lager was dan bovengenoemd mini mum-rantsoen, mag uit den aard der zaak het minimum-rarttsoen niet hooger worden gesteld dan het gemiddeld verbruik in 1914. Nadat voor elke gasfabriek de hoeveelheid gaskolen (gasolie) is vastgesteld, noodig, zoo wel om bovenstaande rantsoenen af te leve ren als om in de door de Rijks-Kolendistribu- tie vast te stellen hoeveelheid gas voor indus trie, straatverlichting, verlichting van openbare gebouwen enz., te voorzien, wordt de over blijvende hoeveelheid verdeeld over de gas bedrijven in die gemeenten, in welke het ge middeld verbruik in 1914 hooger was dan het minimum-rantsoen. Aan alle gasbèdrijven zal in de eerste da gen van September worden medegedeeld, wel ke hoeveelheid gas in het tijdvak van 1 Octo ber 1917 tot 31 Maart 1918 kan worden afge geven. Elke gemeente moet een zoodanig stelsel van gasrantsoeneering invoeren, dat elke ver bruiker zijn minimum-rantsoen ontvangt. Opgemerkt zij, dat deze rantsoeneering is gebaseerd op een maandelijks chen aanvoer uit het buitenland van 80,000 ton gaskolen. Electriciteit. Aan particuliere verbrui kers moet worden verstrekt: I. als minimumrantsoen: voor verlichting: in October 16 K.W.U.; November 22 K.W.U.; De cember 26 K.W.U.; Januari 24 K.W.U.; Fe bruari 19 K.W.U.; Maart 13 K.W.U. Een ver bruiker, die zoowel op het gas als op het elec- triciteitsnet is aangesloten, «ontvangt geen rantsoen gas voor verlichting. II. als vast rantsoen: a. voor bij-koken (wa terverwarming enz.) 40 K.W.U. per gezin per maand, vermeerderd met 8 K.W .U. voor elke persoon, waaruit het gezin bestaat.. Een ver bruiker, die zoowel op het gas als op het eléctriciteitsnet is aangesloten,, moet voor bij koken de keuze doen tusschen gas en electri citeit. b. Voor verwarming: 18(J K.W.U. in ruil voor eiken H.L. steenkool, welke men daar voor wenscht af te staan. Alhoewel in verband met liet feit, dat de electrische centrales niet, zooals de gasfabriek, behoeven te beschikken over een speciale ko- lensoort, de afgifte van elèctriciteit minder be perkt behoeft te worden, maakt de zorgwek kende toestand van de kolenvoorziening het toch noodzakelijk, ook aan het electriciteits- verbruik een grens te stefJen. Mitsdien bedraagt het maximum-rantsoen voor verlichting voor particulieren: in Octo ber 32 K.W.U., in November 44 K.W.U., in krijgen in def flank der vijandelijke legers troe pen te landen, terwijl Russische legers van uit Reval en Baltischport het den oprukkenden vijand zeer warm zouden kunnen maken. Waarschijnlijk is het doel der Duitschers en kel Riga en misschien Dunaburg te nemen waardoor het bezet Russisch gebied wordt af gerond en de Duitsche troepen voorzien kun-’ nen worden van goede winterkwartieren. Ook i zal het bezit van beide steden de Duitsche verdediging vergemakkelijken. Willen de Duitschers ongestoord in het bezit van Riga blijven dan zullen zij de geheele golf van Riga moeten kunnen beheerschen. Daarom zal het Duitsche offensief wel voortgezet wor den tot de Duitschers de geheele kust van die Golf bezitten. De Russische staf zal thans alles moeten doen om i zijn troepen te reorganiseeren. Blijkens een officieele mededeeling is de voorloopige regeering het met Korniloff vol komen eens dat er onverwijld krachtige maat regelen noodig zijn om de gevechtswaarde van het leger te herstellen. Sommige maatregelen worden reeds toegepast en andere zijn in voor bereiding. De vredesnota van den Paus. Het gaat vooruit met den vrede. Hoe uit de hoogte de bladen in de centrale landen Wil son’s antwoord op de bedoelde vredesnota ook behandelen, men kan toch wel merken dat zij niet ongeneigd zijn met de eischen er in re- i. kening te houden. Hieronder eenige aanha- lingen. De Oostenrijksche Reichspost geeft als haar meening te kennen, dat midden-Europa zich niet lang met de afgezaagde entente-verwijten, die Wilson weer oprakelt, behoeft bezig te hou den. Op stuk van zaken staat het antwoord aan het Vaticaan met een volslagen opgeven van de oorlogsoogmerken van de entente ge lijk. Wat eindelijk het opzichtige onderscheid betreft, dat Wilson tusschen de regeering te Berlijn en het Duitsche volk maakt, zal Wil- i son te gelegener tijd evenals de heele entente i ondervinden, wat het Duitsche volk wil en dat zijn regeerders niets anders willen. Dan zal Wilson ook die waarborgen hebben, waarbui ten hij het onmogelijk acht om vrede te sluiten. De Duitsche sociaal-dem. „Vorwarts” meent dat het Ametikaansche antwoord op de Pau- I selijke nota een nieuwe gedachtenwisseling opent over de wijze waarop men tot vrede I zou kunnen komen. Het stuk, oordeelt de re dactie, is handig en voorzichtig gesteld. Alle I schuld werpt het, niet op het Duitsche volk, I maar op de Duitsche regeering. Stellig is juist dat althans het Duitsche volk den oorlog niet heeft gewild, en evenzeer het Duitsche volk alleen strijdt om zich te verdedigen. Alleen, zegt de Vorwarts”, had nu duidelijk moeten blijken dat de Vereenigde Staten het Duitsche volk niet willen beroOven of anderszins bena- deelen. „Het antwoord ondersteunt de verove- rings- en vergoedingswenschen van de Bond- genooten evenmin als dat het ze uitdrukkelijk I verwerpt”. Veel werk maakt het „Vorwarts”-artikel ver- i der van de hoofdzaak in het Amerikaansche doküment: de stelling dat alleen met éen aan het volk verantwoordelijke Duitsche regeering voor een blijvenden vrede kan worden gehan- deld. De vertegenwoordigers der Duitsche natie, volgens een demo cratisch kiesrecht gekozen, mo gen zich dat niet langer laten zeg gen'. Wat ook Wilson moge bedoe len, nietontkendkan j nergens ter wereld I machtsverhoudingen zooals ze nog alt ij d in Duitschland zijn te vinden. Waarom toch, hebben wij alleen in Duitschland nog een niet aan de na- tie verantwoordelijke regeering? Temeer klemt deze vraag in den tijd van een oorlog dien het volk niet heeft gewild en welke het de gru- welijkste offers en de ergste ontberingen op legt. Ook heeft de regeering van een vijande- lijken staat ongetwijfeld het recht te verlan gen dat voor de voorwaarden waarop vrede zal worden gesloten, het volk zelf de waar borgen op zich neemt. De „Vorwarts” eindigt met een hernieuwde aansporing tot den Rijks- i dag.gericht. „Thans moet de Rijksdag begeerig zijn naar macht, omdat zijn opdrachtgever, het Duitsche volk, het van hem eischt. En omdat zijn weg naar de macht, tegel ij k is I de weg van de wereld naar den vrede!” Polen. Uit nadere berichten blijkt dat de door de centralen in Russisch-Polen ingestelde Pool- sche Staatsraad is afgetreden omdat de in dat gebied gevormde Poolsche troepen naar het front gezonden zijn om tegen de Russen te strijden. Dit willen de Polen niet. Uit de Julidagen van 1914. Te Petrograd staat de ex-minister van Oor log Soechoemlinof terecht. Bij het getuigen verhoor bleek dat Czaar Nicolaas op 30 Juli 1914 een bevel tot de a 1 g e m e e n e mobili satie teekende. Dienzelfden avond om 11 uur vroeg de Czaar telefonisch of de algemeene mobilisatie nog niet door een gedeeltelijke te gen Oostenrijk was te vervangen, daar hij een telegram van keizer Wilhelm had ontvangen, die met zijn eerewoord de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Rusland en Duitsch land -waarborgde, indien Rusland niet dc alge meene mobilisatie gelastte. De ministers van buitenlandsche zaken en oorlog achtten dit niet mogelijk en lieten de mobilisatie voortgaan zonder den Czaar dat mede te deelen. De Duitsche bladen trekken hieruit/ de ge volgtrekking dat uit deze feiten blijkt dat de schuld van het veroorzaken van den oorlog op die ministers en niet op den Czaar drukt en de centralen geheel vrij uit gaan. De Entente-bladen stellen daartegenover dat niet de Russische mobilisatie de oorzaak van de oorlpg was, maar het ultimatum van Oos tenrijk aan Servië, dat, zooals door de Duit sche regeering toen werd erkend, Rusland in het veld moest brengen. Noa een onzijdi$«. De Frankfurter Zeitung vestigt er de aan dacht op, dat er in Europa nog een onzedige staat is, waaraan tot dusverre niemand heeft gedacht en die zelfs op de landkaarten niet is aangegeven. Maar toch, zegt het blad, is het een onafhankelijke staat, die tot nu- too aan niemand een oorlogsverklaring heeft gezonden en die dus nog steeds zjin neutrali teit bewaart. Deze staat heet St. G o u s t, ligt op een steile rots in dé Pyreneeën en heeft 130 inwoners. Zgn regeeringsvorm is republikeinschde pres’dent is tegelijkertijd ontvanger der belastingen en vrederechter. Hij wordt gekozen uit een raad van state van twaalf leden, die zelf volgens het algemeen», geljke, rechtstreeksche en geheime kiesrecht voor den tgd van vijf jaar worden gekozen. Tegen revolutie in Rusland? De Russische bladen deelen mede, dat het parket te Petersburg een complot heeft ontdekt, dat zich bezighield mèt het smeden van een eontra-revolutie. op het oogenblik waarop do conferentie te Moskou plaats vond. De leiders jian hot complot zijn bekende politieke personen, onder wie zich verscheidene officieten bevinden. De huiszoekingen, welke hebben plaats gevon den. hebben het bewijs van een komplot gele verd. In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat de meeste arrestaties buiten Petersburg hebben plaats gehad. De regeering acht het vooralsnog onge- wenscht de namen der gearresteerden te ver melden. De werkzaamheid van het complot had nog geen enkel gevaarlijk gevolg. Viiegan. De Italiaansche militaire vlieger kapi tein Laureati is zonder landing van Turjjn naar Napels en terug gevlogen, een afstand van 920 mjjl Volgens de Times heeft hjj daarmee het wereldrecord verbeterd. De vlieger was 's morgens om 10.7 vertrok ken en landde ’s avonds om 8.40. Hjj is dus meer dan 10 uur in de lucht geweest.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1