Volkomen zuiver PEPERMUNT. h Graan-Speculanten TROMP Sneek. MEUBELFABRIEK NEDERLAND Bewaarplaats voor Inboedels. FIRMA H. BRANDENBURG» Ut de Jongfryske Biweging. annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM ons. N ieu wstijdingen Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. 14 cent per Zaterdag 15 September 1917 ■o. 101. 33e Jaargang J U, 9 II. >8 J. HIIIZIÜGA, Groningen. I r i 1 NIEUWB SüEEKER COURANT II Zo is overal ie koop 3 dat zij sprekend op de 5 en og voor spre- op d. op, (Wordt vervolgd). 3 1 1 Wester sing el 2. Telefoon 118. nn te ijn ft. ijk i 3 l I 1 t 1 1 a 3 j a >r- er ?r- in- st- 511. lo- iet ;c- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sneik Telefoon No. 150. er n- >n- ;a- efi- ir, :ot ,e: li er e- ts. de en v: is r Een verhaal uit Chicago. door FRANK NORRIS. Schrijver van „V a n g-a r m e n”. (Vertaling van Jo Arenberg). uit Duitschland niet het karakter draagt een afbreken van de onderhandelingen kolenvoorziening uit ^Duitschland tus- is de bakende medicinale Engros alléén bij Ook op rantsoen. De kolenschaarschte brengt behalve teleur stellingen voor velen voor enkele categorieën ook een meevallertje mee. Zoo bv. de scholieren, die vanwege de llcht- nood op rantsoen zullen worden gesteld wat.... het huiswerk betreft. Burg, en weth. van ’s-Gravenhage hebben reeds tot de hoofden van gemeentelijke instel lingen van onderwijs een schrijven gericht, waarin zij wijzen op de wenschelijkheid bij het geven van huiswerk rekening te houden met de gasbeperking en de gevaren voor de oogen, welke het werken bij gebrekkig kunstlicht op levert. Ongetwijfeld zullen de betrokken jongelui er geen enkel bezwaar tegen hebben. omtrent kooplieden, reeds lang werd gevoeld, en dat na den oorlog deze behoefte nog in sterkere mate zal blijken. Zij acht daarom nu juist het geschikte oogenblik gekomen voor het samenstellen van een handelsregister en dringt aan op een spoedige totstandkoming ervan. Wordt besloten dit stuk te laten circuleeren bij de leden. aa. Statuten der Alg. Vereeniging van Ned. Im- en Exporteurs, benevens een afschrift van haar adres aan Z. E. den Min. van L„ H. en N. inzake Z. E. circulaire over crisisbedrij- ven aan Verschillende Rijkscommissies. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Voorstellen en besluiten. Wordt besloten een schrijven te richten tot de Directie der Nederl. Tramwegmij., houden de verzoek dat er bij de a.s. winterdienstre- geling, waarin verscheidene treinen zullen worden uitgelicht, gezorgd wordt voor een goede aansluiting te Heerenveen met de Staats spoor. De tegenwoordige tram 89 komt te Heeren veen ’smiddags 1.25, terwijl.de S.S. vertrekt 1.15. Bij de beperkte dienst dient hiervan nota te worden genomen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. VERGADERING van de KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te •SNEEK op Dinsdag 11 September 1917. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentlën 15 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent Bij Abon nement belangrijke korting. De advertontie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20% e Onverwarmde treinen. Naar de „Tel.” verneemt, hebben d» spoor wegdirecties aan de regeering de vereischte machtiging gevraagd, om gedurende den a.s. winter de treinen onverwarmd te laten. De Zomertijd. Van Verschillende zijden wordt aangedron gen op verlenging van den Zomertijd, die 17 September weer ophoudt. Na ter bevoegde plaatse inlichtingen te hebben ingewonnen, kunnen wij mededeelen, dat bij de regeering geen voornemen bestaat tot verlenging van den Zomertijd. De dyk wier swart fen minsken. It like wol it drokste plak op de drokste dei fen Ljou- werter merke to wêzen. Do’t wy op ’t iene ein fen de Midstrjitte sjonge seoenen, wier it sa’n toer om in geskikt plakje to finen, det in kast- lein ós üt de brón holp en üs syn balkon for ós doel ófstie, dê’t wy in tankber gebrük fen makken. Ek fierder- yn ’e bürren stienen hón- derten barkers om ós hinne, forskate mei in lieteboekje yn ’e han. Yn ’t forkeapjen fen de programmes waerden ós dameslsden trou bij- stien fen inkelde warbre helpers, dy ’t bjarren nei bisibbe fiole oan ós wirkjen en stribjen. Wy ha songen ta de lette jonn ut, oant de kiel ós skoar waerd. De pasjinten fen Heremastate scille de can- tins oan dizze moaije dei lang biwarje. Twis- ken hjarren en ós koar is in hechte bftn weefd fen it sterke Ijeafdeweefsel, in bón, dy’t. fas ter oanheile wirde kin, mar net tobritsen 1 Us sjongen hat klonken as in krêttige weits- rop oan de Friezen, om bjar eagen ót to wrin- wen en hjar yn ’t spier to stellen for ós moaije wyt: de bifoardering en forealing fen de Fryske sang, om sadwaende mei to wirkjen mei krêft en gloede for it moaije, Ijochtsjendo ideael: de geasteliko frjjdom ton do Friezen 1 Menaem. J. K. DIJKSTRA, Skriuwer Jfr. Sjongkoar. Page keerde zich tot mevrouw Wessels. Zeg, tante Wess’, kijk eens naar dien heer bij de logedeur, naar hem die met zijn rug naar ons toestaat, naar die met zijn handen in de zakken "van zijn overjas. Is dat niet mijnheer Jadwin? De heer dien wij van avond zouden ontmoeten? Ziet u wien ik be doel? Wie? Mijnheer Jadwin? Ik weet het niet, kind. Ik heb hem nooit gezien. Ik geloof dat hij het is, vervolgde Page. Hij zou vanavond in ons gezelschap zijn. Ik heb mevrouw Cressler höoren zeggen, dat zij hem zou vragen. Dat is mijnheer Jadwin. Ik ben er zeker van. Hij wacht ook op hen. O, vraag het hem eens, Page, riep Laura uit. Wij missen anders het geheele stuk. Maar Page schudde het hoofd. Ik heb hem maar eens gesproken, eeuwen geleden; hij zou mij niet meer kennen. Het was bij de Cresslers en wij zeiden elkaar al leen maar goeden dag. En misschien is het mijnheer Jadwin niet. O, ik zou mij maar niet druk maken, meisjes, zei mevrouw Wessely. Zij zullen bin nen een minuut hier zijn. Ik geloof, dat het scherm nog niet op is. Maar op dit oogenblik keerde de man van wien zij spraken, zich om en keek de vestibule rond. Zij zagen een heer van onbepaalden leeftijd naar zijn gezicht te oordeelen kon hij zoowel veertig als vijf-en-dertig zijn. Een Het gevoelige punt. Voor hen die aan zenuwpijnen lijden. In geval van zenuwpijnen verkeert geheel het zenuwstelsel in een slechten toestand, ter wijl de pijn slechts op een enkele plek zetelt doordat dit gedeelte gevoeliger is en minder weerstand bezit. Uit het feit dat de pijn plaat selijk is, moet men niet afleiden dat men ge nezen zal door-het toepassen van pommades en zalven op het pijnlijke deel. De zenuwpijn is een plaatselijk optreden van den slechten toestand van het geheele zenuwstelsel en al leen door het geheele zenuwstelsel te verster ken, zal men een eind aan de pijn kunnen ma ken. De Pink Pillen zijn een krachtige verster ker van het zenuwstelsel. Wij bevelen hen aan ter genezing van de zeuwpijnen. Zij vervullen zeer goed dat werk van verlossing indien zij voor u doen - en waarom zouden zij dit niet wat zij gedaan hebben voor Mejuf. van Nus, geb. Cirkel. Deze persoon die te Utrecht, Springweg 168, woont, schrijft ons: „Ten gevolge van familieverdriet was mijn gezondheid slecht geworden. Ik leed aan erge zenuwuitputting. Ik ondervond zenuwpijnen die mij alle rust ontnamen. Om te trachten te ge nezen heb ik velerlei middelen ter kalmeering der zenuwen genomen en behandelingen ter versterking van het organisme gevolgd. Som tijds deed zich een lichte beterschap voor, maar spoedig kwamen de zenuwpijnen terug. Eindelijk heb ik de Pink Pillen genomen en alleen deze goede pillen hebben mij van mijne pijnen kunnen verlossen”. De Pink Pillen geven bloed en versterken de zenuwen. Men kan ze, met zekerheid van te genezen, nemen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de maagpij nen, de zenuwuitputting, de neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. Aanwezig de heeren: P. Reinouts van Haga, Voorzitter, S. Henstra, W. Nieveen, E. Pries ter, H. Brenninkmeijer, S. v. d. Meulen Szn. en J. Lindeman, Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer R. Gorter. Punten van behandeling: 1. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. 2. Lecture van uitgegane stukken: ar. Adhaesiebetuigingen aan adressen om zakenverlof. s. Schrijven aan de Directie der Ned. Spoor wegen te Utrecht inzake de aansluiting met Groningen. t. Alsvoren aan de Directie der H. S. M. te Amsterdam. u. Verzoek aan Z. E. den Min. van Financiën om alhier te stichten een douaneloods. v. Afgegeven verklaring voor invoer van goederen uit Duitschland naar hier. 3. Behandeling der volgende ingekomen stuk- i ken: ar. Verzoeken van adhaesiebetuigingen aan adressen om zakenverlof. Reeds afgedaan. s. Antwoord van de Directie der S.S. op missive 811, dat bij de Zomerdienstregeling al leen Dinsdagmorgens te Leeuwarden aanslui ting kan worden gegeven mét Groningen. Voor kennisgeving aangenomen. t. Idem van de Directie der H. S. M., dat het onder de tegenwoordige omstandigheden niet mogelijk is, den treinenloop zoodanig te regelen, dat de door de Kamer gewenschte och- tendverbinding van Sneek naar Groningen wordt tot stand gebracht. Als voren. u. Telegrafische uitnoodiging van het Uitvoe rend Comité van den Raad van Vereeniging van belanghebbenden bij den exporthandel in den Haag op 17 Juli 1917. Met deze uitnoodiging zijn de leden der Ka mer op dato in kennis gesteld. v. Schrijven van den heer M. A. Kuyt al hier, om nogmaals a-an te dringen bij den Mi nister van Financiën alhier een doaneloods te verkrijgen. Dergelijke verzoeken waren nog ingekomen van de Vereeniging van Zuivelfabrieken in Nederland en van de Firma’s Meindersma en Vroman alhier. Op voorstel van de betrokken commsisie heeft de Kamer hiertoe besloten, waarop den 6 Auv. j.l. wederom een verzoek gericht is tot Z. E. den Minister van Financiën tot oprich ting van zulk een loods. w. Afschrift adres van de Kamer van Koop handel te ’s-Hertogenbosch aan Z. E. den Min. van Waterstaat inzake het in rekening bren gen van 60 ets door de spoorwegmaatschap pijen voor de Mark bij zendingen uit Duitsch land naar hier. Voor kennisgeving aangenomen. x. Verzoek van den heer J. Rueb, tandarts te Leeuwarden, om pogingen aan te wenden, dat de trein, vertrekkende te 12.30 van Sneek naar Leeuwarden en welke bij de a.s. winter- dienstregeling is uitgelicht, blijft behouden. Hierop zal bericht worden dat de dienstre geling reeds was vastgesteld. y. Mededeeling dat te Sas van Gent een nieuwe Kamer van Koophandel is opgericht. Voor notificatie aangenomen. z. Afschrift adres van de Kamer van Koop handel te Amsterdam aan Z. E. den Minister van Justitie inzake de wettelijke regeling van een handelsregister. De Kamer is van oordeel dat de wenschelijkheid van een officieel open baar register ter raadpleging van gegevens leverd, ook daarna te ontvangen. De onderhan delingen, welke in de maand Augustus plaats hadden, vermochten tot dusver geen bevredi gend resultaat op te leveren, daar met name de eischen van Duitsche zijde in zake het ver- leenen van een maandelijksch crediet op groote bezwaren stuitten. In de maand Augustus werden uit Duitsch land en België te zamen niet meer dan 120,000 ton kolen ontvangen, terwijl op 10 September 1.1. de koleninvoer, althans voorloopig, werd stopgezet. Wat Engeland aangaat, is na langdurige on- derhandeligen op 10 September een voorstel ontvangen in zake de levering van een maan- delijksche hoeveelheid van 100,000 200,000 ton, welk voorstel tevens omvat eene rege ling, zoowel omtrent de Transatlantische vaart als omtrent de vaart tusschen Engeland en Nederland, volgens welke regeling een gelijke hoeveelheid Nederlandsche tonnen (gross) aan de Belgische Reliefcommissie zou worden af gestaan als voor den kolenaanvoer noodig is. Naar de „Tel.” meldt, heeft de Engelsche regeering goedgevonden, dat onze schepen, die in Engeland kolen zullen gaan halen, geen le vensmiddelen of geen andere lading zullen mee voeren, maar in ballast zullen varen, om zoo doende het gevaar van torpedeering door Duitsche duikbooten zooveel mogelijk te ver minderen. Over dit Engelsche voorstel wordt op dit oogenblik van gedachte gewisseld. Naar het „Hdbl.” meldt, mag worden aan genomen, dat het stopzetten van den kolenaan voer van over schen de Duitsche en de Nederlandsche regee- ringen. Intusschen staat de geheele aanvoer naar Nederland stil. Onderhandelingen worden ge voerd over de hervatting van den kolenaan voer. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 12 Sept. De Sneeker motorschipper F. Postma had den 19 April onder zijn vracht ook 46 bundel leege zakken, toebehoorende aan D. Jaarsma te Sneek, welke zakken na aankomst te Leeu warden daar gelost moesten worden, als be stemd woor de firma Dwinger. In den morgen van 20 April zijn de zakken aan wal gebracht, maar toen om 10 uur de knechts van Dwinegr kwamen, bleken er 4 bundel minder te zijn, dan er moesten wezen en de schipper bij het lossen ook geteld had. Later heeft Postma, niet ver van de aanlegplaats van zijn schip. J de V., 33-jarig koopman in de Schrans, ontmoet, komende uit de richting van den Nieuweweg, met ongeveer 4 bundel zakken op een kar. Het .waren soortgelijke als de schipper mee uit Sneek had genomen. Dezelfde zakken liggen nu in de rechtzaal op het podium en de eigenaar, Jaarsma, ver klaart daaromtrent, Zijne gelijken. Beklaagde ontkent, zich aan diefstal het feit, hem ten laste gelegd te hebben'schul dig gemaakt. Hij heeft de zakken gekocht „van een ventje uit Zwaagwesteinde”. Het is de groote Onbekende al weer, merkt de president hierbij op, nu De V. den man niet nader aan te duiden weet; Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Vonnissen. H. H„ 34-jarig arbeider te Sneek, werd we gens diefstal aldaar veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf,overeenkomstig den eisch. Onze kolenaanvoer. Uit den Haag wordt officieel medegedeeld: Sinds begin Augustus j.l. waren, gelijk be kend, onderhandelingen gaande met Duitsch land, ten einde de hoeveelheid van 350.000 ton kolen per maand, die tot Augustus waren ge- greep tot haar groote verlichting, dat zij met een heer had te doen. Zij was vol zelfbeheer- sching en zonder eenige verlegenheid, sprak zij.met vaste stem: - Pardon, maar ik geloof dat ik tot mijn heer Jadwin spreek. Hij nam zijn hoed af, blijkbaar verbaasd dat zij zijn naam kende. - Ja, ja, antwoordde hij veel meer verle gen dan zij. Mijn naam is Jadwin. - Ik geloof, vervolgde Laura kalm, dat wij vanavond allen in gezelschap van de Cresslers zouden zijn. Maar zij schijnen niet te komen en wij rpijn zuster, mijn tante en ik we ten niet wat wij moeten beginnen. Ik ben juffrouw Dearborn. Ik geloof, dat u mijn zuster Page kent. - Juffrouw Page uw zuster juffrouw Page Dearborn? Zeker ken ik haar. En u wacht ook? Wat jammer. En hij had de onhandigheid erbij te voegen: Ik wist niet dat u deel van het gezel schap zoudt uitmaken. - Neen, antwoordde Laura oogenblikkelijk Ik wist ook niet dat U er zoudt zijn voor Page het mij vertelde. Hij voelde dat hij met die woorden een be risping kreeg. Hoe kon hij niet precies zeg gen en waarvoor wist hij ook niet. Wie was die slanke, jonge vrouw eigenlijk, met het ernstige, kalme gezicht, die zoo volkomen op haar gemak was en hem een gevoel gaf alsof hij de schuld' was van het niet verschijnen der Cresslers, alsof het zijn schuld was dat zij moest wachten in die tochtige vestibule. Ze keek hem trotsch aan. Hoe had hij haar beleedigd! Als hij zich aan haar had opge drongen, had zij niet meer uit de hoogte, niet meer teruggetrokken kunnen zijn. Ik dacht dat u misschien zoudt kunnen telefoneeren, merkte zij op. Ze hebben geen telefoon. O! Het komt mij toch voor dat er iets gedaan moet worden. - Ik weet het niet, antwoordde hij hulpe loos. Ik denk dat wachten het eenige is dat wij kunnen doen. Zij zijn stellig al onderweg. Op den achtergrond hadden Page en me vrouw Wessels het onderhoud gadegeslagen en geraden dat Laura niet al te vriendelijk was. Laura doet weer zoo uit de hoogte, klaagde Page. Ik weet precies hoe zij nu spreekt. De man zal voor de rest van zijn zware snor, ietwat grijzend, bedekte zijn lip pen. Zijn oogen waren schitterend en rustig. Tusschen zijn tanden had hij een onaangesto ken sigaar.. - Het is mijnheer Jadwin, fluisterde Page, snel haar blik afwendend. Maar hij herkent mij niet. Ook Laura wendde haar blik af. Waarom ga je niet naar hem toe hernieuwt de kennismaking? vroeg zij. O, Laura, ik zou het niet kunnen, hijgde Page. Niet voor alles ter wereld. Zou ze het niet kunnen, tante Wess’? vroeg Laura. Zou het niet netjes zijn? Maar mevrouw Wessels, niet op de hoogte van vormen en gebruiken, was hulpeloos. Ik weet het niet, antwoordde zij, maar Page moet niets onbehoorlijks doen. - En wat zou het helpen? vroeg Page. Wij zullen alles missen, verklaarde Laura beslist; En ik had mij er zoo op verheugd. De tranen stonden haar in de oogen. Wel, zei tante Wess’, je kunt doen wat je wilt, meisjes! Alleen moet je niet iets doen dat niet netjes is. Zou het ongepast zijn als Page of als als. ik hem aansprak? Wij zullen hem in ieder geval binnen enkele minuten spreken. Je deedt beter te wachten, Laura, zei tante Wess’. Misschien komt hij naar ons toe en spreekt hij ons aan. En hij kent ons niet, sprak Laura tegen. Page zegt het zelf. En als hij ons wel kende, deed hij het nog niet. Dat zou hij niet be leefd vinden. Dan vind ik het ook niet beleefd jou, meisjelief. Dat zou het wel zijn, antwoordde zij, dat moet een dame doen. Als hij een heer is zal hij voelen dat hij niet het eerste kan ken. Ik doe het, sprak zij plotseling. Doe wat je het beste vindt, Laura, zei haar tante. a Maar niettemin bewoog Laura zich niet en er verliepen nogmaals vijf minuten. Page maakte van de gelegenheid gebruik om Laura van Jadwin te vertellen. Hij was heel rijk, èen vrijgezel, en had zijn geld ver diend met onroerende goederen in Chicago. Sommige bezittingen die hij in het zakenkwar tier van de stad had, waren enorm. Landry Court had haar dit verteld. Jadwin, in tegenstelling met mijnheer Cress- It Jongfrysk Sjongkoar op de Jouwtr. Forline Moan dei, de 10de fen Hjerstmoanne, joech it Jongfr. Sjongkoar syn earste ótfie- ring, wjjd oan de stipe fen de Ijjende minske- wrflldit hat dy deis fór do pasjinten op He remastate songen.' It wier in prachtige dei. De sinne glónzge feestlik osr de moaije tón, dy’t pronkameide kleurige pracht fan de Ijochte neisimmer en de bleke kleuren fen de kommende hjerst, en in myld wyntsje süzele séft trcch it gielgriene leaf fen de hege beammen. Mei in drok en frjeonlik gewiuw f«n bón nen en bósdoeken waerden wy forwolkomme. Us frjeon Sjouke de Zee bóldde in waerme taspraek tsjin de pasjinten hy spriek moajje, djipfielde wirden fen treast en Ijeafde, fen hope en bitrouwen. Nei’t wy oan ós barkers tekst boekjes ótrikt tienen, wier it wird oan ós. Dér waerd mei stille oandacht en blido nocht nei ós Fryske sangen lóstere, de klanken fen jong libbon,fen moaije, sterke striid. De bliere ge- sichiea en it lódo hant’jêklappen wiemen ós in swiet lean it moaije witten, det wy son- gon for minsken, dy ’t oars safolle misse moatte, joech oan ós sang in hillige wpinge, dy’t de herten weak makke. Do’t wy in stikmannich lieten songen hie- nen, kaem Mefrou van Eisingha fen Hóstcr- heide, om bliken to jaen fen hjar bilangstel- ling yn de Fryske sang^en yn ós stribjen, in seedlike stipe, dy’t wy tige weardearje, lyk as de jildlike stipe. Ut namme fen 'de pasjinten spriek Dr. Geers ós waerme wirden fen tank ta. Nei syn forli- king fen ós sjongen mei „sinneskyn op in roi- nige dei” fielden wy yet klaarder, det wy in goed wirk dien hienen. Nei’t De Zee yet in kelde hertlike wirden fen öfskie spritsen hie, en op net genöch to priizgjen wize de sisters for do magen fen de sjengsters en sjongers soarge hienen, songen wy op ótnoeging fen Jhr. Veghclin van Claorbergen, dy’t ós ek gol tasiimming ta de strjittese.ng jown hie en waerm fielt for de Fryske stek, yn de boar- gemasterstóc. Nei öfrin mochten wy wirden hearre fen waerme ynsiimming mei ós doel. Ier, was niet tegen speculatie. Ofschoon hij niet aan de Beurs was, nam hij bij lange tus- schenpoozen deel aan een speculatie in tarwe of graan of levensmiddelen. Hij geloofde ech ter, dat alle „corners”, om de hand te leggen op alle voorraden van zeker artikel, ten slotte moesten mislukken en had Helmichs val al een half jaar geleden voorspeld. Hij had in vloed, was bij al de lui in Chicago bekend; wat hij zei legde gewicht in den schaal; fi nanciers raadpleegden hem; zij zochten zijn vriendschap; zijn naam in de commissie van een vennootschap was een meer dan voldoen de garantie in één woord, hij was een man van beteekenis. Ik begrijp het niet! riep Laura verstrooid uit, denkend aan de Cresslers. Dit was de avond en dit was de plaats en het is al zoo lang over den tijd. Wij konden naar hun huis telefoneeren en vragen of zij al vertrokken zijn of wat er is gebeurd. Ik weet het niet ik weet het niet, zei mevrouw Wessels zacht. Niemand scheen geneigd aan Laura’s, raad gevolg te geven en weer verliepen de minu ten. Ik ga, verklaarde Laura weer de twee anderen aanziende alsof zij weten wou of dezen ook iets tegen dat idee hadden. Ik zou het niet kunnen, verklaarde Page rondweg. Wel, vervolgde Laura, ik zal nog drie minuten wachten en als de Cresslers dan nog niet hier zijn, spreek ik hem aan. Het komt mij heel gewoon voor en volstrekt niet on gepast. Zij wachtte drie minuten, en toen de Cress lers er nog niet waren, trok zij haar avond mantel .om zich heen, liep de vestibule door en op Jadwin toe. Toen zij naderbij kwam, zag zij dat hij haar blik opving. Toen het hem bleek, dat die jonge dame op het punt stond hem aan te spreken, kwam een uitdrukking van wantrou wen op zijn gezicht. Ongetwijfeld wist hij niet dat zij in de vestibule op de Cresslers zouden wachten. Waarom zou dat meisje hem aan spreken? Maar de wantrouwende blik ver dween even snel als hij was gekomen. Laura vermoedde, dat hij tot de overtuiging was ge komen, dat hij op zulk een plaats geen arg waan behoefde te hebben. Hij nam zijn sigaar uit zijn mond en zij be leven zelfs den kiank van haar naam haten. En eensklaps riep zij vroolijk uit: v Eindelijk! eindelijk! Het werd tijd! De Cresslers en de rest van het gezelschap twee jonge mannen waren verschenen en Page en haar tante kwamen juist bijtijds om mevrouw Cressler een mooie oude da me met een pachtigen hermelijnen mantel en gepoederd haar te hooren uitroepen: De brug was open! De Cresslers woonden nl. aan de Noordzijde. Page en tante Wess’ werden Jadwin voor gesteld, die er den nadruk op legde dat hij zich het jonge meisje volmaakt goed herin nerde. De twee jonge mannen kenden de zus ters Dearborn en mevrouw Wessels, Page en Laura kenden één hunner goed genoeg om hem bij zijn voornaam te noemen. Dat was Landry Court, een jongmensch van drie-en-twintig jaar, behoorend tot het perso neel van de groote makelaarsfirma Gretry, Converse Co. Hij zag er heel knap uit, slank gebouwd, gespierd, opgewekt, goedig, met blond haar en donkere oogen die schit terden als van een terrier. Iedereen werd bijna op het eerste gezicht bevriend met hem en hij was een van de weinige uitverkorenen, die zich evenzeer in de gunst der mannen als in die der vrouwen mocht verheugen. De gezond heid van zijn blik en van zijn voorkomen bracht dadelijk het idee van de gezondheid van zijn geest, en werkelijk, Landrp was even rein van binnen als van buiten. Hij was vrij, openhartig, vol mooie gevoe lens en geestdrift. Tot hij achttien was ge worden, was het altijd zijn eerzucht geweest President der Vereenigde Staten te worden. - Ja, ja, zei hij tot Laura, de brug was open. Hét was schandelijk. Wij moesten wach ten tot zij drie sleepbooten hadden doorge laten. Ik vind dat twee op één keer genoeg moest zijn. En wij moesten op drie wachten. Wel, zei mijnheer Cressler, het gezel schap voorgaande, zullen wij naar binnen gaan? Ik vrees, Laura, dat wij de ouverture gemist hebben. Glimlachend haalde zij haar schouders terwijl zij het tourniquet doorgingen, alsof zij zeggen wilde, dat er nu toch niets meer aan te doen was.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1