Volkomen zuiver s PEPERMÖMT. s Graan-Speculanten TROMP FIRMA H. BRANDENBURG!! - SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL annex RECLAMEKOLOM 14 cent per Nieuwstijdingen. 5 l :s Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Sneek. Zaterdag 22 September 1917 Ro. 103. ia de bekends m e d i c i sa a 9 e Ze ia overal te koop ons. ar au >1 I I I I (Wordt vervolgd). 3g lit ;e- ?n re ie er n- Vertchijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snïïk Telefoon No, 150. ■a Engros alléén bij Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20% VERGADERING van den Gemeen teraad van WIJMBR1TSERADEEL op Zaterdag 22 September, des voor- middags 10 uur. Punten van behandeling: Punt I. Notulen van den 4 September jl. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt III. Resolutie van Ged. St. houden de bedenkingen tegen het besluit der aan te gane geldlecning. Punt IV. Behandeling van de concept verordening tot heffing en invordering van een hoofdelijken Omslag. Punt V. Behandeling van het rapport der Commissie betreffende het onderzoek der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1918. Punt VI. Behandeling van de gemeente- begrooting voor 1918 met het rapport der Commissie. Punt VII. Reclames tegen den hoofde lijken omslag en het schoolgeld. Punt VIII. Vaststelling van het le sup pletoir van hoofdelijken Omslag dienst ’17. NIEUWE SNEEKER COURANT E3H St.-Ct. waaroin- 11- opnamen, Uit haar oor sprak, en zei het jonge een Ï5 i Zij nam het leven Een mooie manier van doen van Laura om met Sheldon Corthell in hoekje te zitten. Er zou over gesproken kun- De beide laatste beklaagden gaven toe dat 1 zij niet op hun post waren, de kapitein beweer- J an in Een verhaal uit Chicago. door FRANK NORRIS. Schrijver van „Vang-armen”. (Vertaling van Jo Arenberg). Plundering. Tegen een 19-jarig jongmensch te Amster dam, die bij den aanvang van de aardappel- relletjes aldaar, op de Heerengracht deelnam aan de plundering van een juwelierswinkel. werd voor de rechtbank 10 maanden gevan genisstraf geëischt. Een brandstoffenhandelaar, die de gestolen voorwerpen voor een prijsje kocht, hoorde twee maanden tegen zich eischen. De doodende draad. Aan den electrischen draad bij Sint Marge riet, aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens, ble ven Woensdagmorgen een Belgisch burger en een Duitsch soldaat dood. Voorzitter van de Tweede Kamer. De Koningin heeft tot voorz. van de Tweede Kamer voor het Dinsdag geopende zittingsjaar benoemd mr. D. Fock. Vice-voorzitters zijn de h.h. J. H. Schaper en Mr. Chr. J. M. Ruijs de Berenbrouck. Een conferentie. Minister Cort van der Linden, tijdelijk voor zitter van den ministerraad, heeft aan zijn de partement een langdurig onderhoud gehad met baron Gevers, den Nederlandschen gezant te Berlijn. Het Amerikaansche krijgslied. Het ontbrak Amerika tot voor korten tijd nog aan een geschikt krijgslied, dat den moed van zijn soldaten kon aanvuren. Dit gemis is thans verholpen. Het zevende infanterieregiment van Illinois heeft een nieuw marschlied, dat zich zeer snel een groote po pulariteit veroverd heeft en alle kans heeft het officieele oorlogslied van het Amerikaansche leger te worden. De titel luidt: „We don’t know, where we’re going, but we’re on our way”. Vredesactie. Het uitvoerend comité der centrale organi satie voor een duurzamen vrede, welk comité bestaat uit vertegenwoordigers uit verschillen de neutrale en oorlogvoerende landen van bei de zijden en waarvan de leiding berust bij het bestuur van den Nederlandschen anti-oorlogs- raad, heeft met algemeene instemming van zijn leden besloten het initiatief te nemen tot een internationaal congres ter bestudeering van het vraagstuk van een volkerenbond. Indien de oorlogvoerende regeeringen, door het verleenen van passen aan haar eigen land- genooten en door het doorreizen aan neutralen toe te staan, het houden van het congres mo gelijk zullen maken, zal dit congres aanvanger» op 15 October en te Bern gehouden worden. De Crockcrland-expeditle. De duurste expeditie, die ooit ondernomen werd, is stellig die naar Crockerland. In 1913 vertrokken de deelnemers om naar het Croc kerland van Peary te zoeken, maar konden het niet vinden: op de bewuste plaats vond men niets dan water en ijs. Sindsdien zit men er in het eeuwige ijs van het Noorden vastgevroren. Het American Museum heeft reeds drie ont zettingsreizen georganiseerd om de Poolreizi gers te bevrijden en nog is. men daarin niet geslaagd. Thans wordt een vierde expeditie uit gezonden, waarvan de vooruitzichten evenmin gunstig zijn. De directeur van het Museum, dr. Osborn, heeft in Juli van de leden der Croc- kerland-expeditie brieven ontvangen, die in November 1916 zijn afgezonden en een treurig beeld ophangen van dén toestand, waarin zich de onderzoekers bevinden. en haar oogen onder haar samengetrokken wenkbrauwen uitziende, een arm over het voetlicht uitgestrekt. De bariton trad binnen, stapte naar links en zong de primadonna woedend toe. Zij sloeg smeekend haar handen ineen, vroeg hem haar te verlaten en riep van tijd tot tijd uit: „Va via, va via Vel chieco per piëta”. Toen vielen zij plotseling, terwijl het orkest blaatte, elkaar in de armen. Waarom doen ze dat? vroeg tante Wess’ verbluft. Ik dacht dat die meneer met den baard heelemaal niet van haar hield. Wel, dat is de hertog, ziet u dat niet, tante Wess’? trachtte Laura te verklaren. En hij vergeeft haar, ik weet niet goed wat. Kijk maar in uw tekstboekje. Een samenzwering van de contramineurs... zeventig cent.... en natuurlijk „sprong” hij toen, klonk de stem achter Laura weer. De mezzo-sopraan, de vertrouwde van de primadonna, kwam binnen en een trio werd gezongen, dat slechts eèn matig Succes had. Aan het eind trok de bariton plotseling zijn zwaard en de primadonna viel op haar knieën, zingend: De herstelling van het bloed. Een reeks van maatregelen zijn noodlg wan neer een lijder aan bloedarmoede moet behan deld worden. Die maatregelen vormen den leef regel en hebben betrekking op de hygiëne, op het voedsel, op de uren van werk, van oefe ning, van rust. Buiten den leefregel is het de geneeswijze die bestaat in hulp aan het ge stel, om opnieuw een rijk, zuiver, krachtig bloed te maken. Dat is wel de zaak der Pink Pillen die, wat spreekwoordelijk is, bloed met iedere pil geven. In den prospectus die om de doosjes is gerold, vinden de zieken alle noodige aan wijzingen voor het vaststellen van een goeden leefregel; in het doosje zelf vinden zij de pil len die hen genezen door nieuw bloed te vor men. Aan de zieken die over de gevolgde genees wijzen niet voldaan zijn, raden wij den strijd niet op te geven en een laatste proef te nemen met de Pink Pillen,, die, zij hebben het her haalde malen zoo goed bewezen, genezen wan neer andere geneesmiddelen gefaald hebben. Hiervan wordt ons opnieuw een treffend be wijs gegeven door de genezing van een Fran- sche dame, Mme Vauthier wonende te La Va- renne-St. Hilaire (Seine-Frankrijk), Avenue Coffin no. 42, die ons den volgenden brief schrijft: „Ik was door een erge bloedarmoede aange tast en zeer vervallen doordat ik bijna niet at en even weinig sliep. Ik was aan het eind van mijne krachten en leed voortdurend aan benauwdheid, vooral bij het bestijgen van trap pen, aan hartkloppingen, aan schele hoofdpijn. Ik was zoo zwak dat ik al mijne bezigheden had moeten opgeven, en bleek om bang van te worden. Na vele versterkende middelen te hebben genomen, zonder eenige merkbare ver betering, was ik ongerust en vroeg mij af of ik niet een dier borstziekten had waarvoor geen kruid is gewassen. Eindelijk heb ik uwe Pink Pillen gebruikt, die, door het goed dat zij mij onmiddellijk hebben gedaan, mij volkomen gerust hebben gesteld. Ik heb begrepen dat ik daar het ware geneesmiddel voor mijn kwaal had. De Pink Pillen hebben mij inderdaad zeer goed genezen”. De Pink Pillen genezen: bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofpijnen. zenuwpijnen, neurasthenie, storingen van het vrouwelijk geslacht. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314. Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. Fiets gestolen. In de Haarlemmerstraat te Amsterdam kwa men twee, fietsers in botsing. De een werd eenigszins gekwetst, en de andere, die er goed aan ontkomen was, bracht hem in een huis in de nabijheid en verbond hem. Toen daarna deze medelijdende man weer wilde opstijgen om verder te rijden bleek hem.... dat in den tusschentijd een dief zijn rijwiel had wegge kaapt. „lo tremo, ahimè!” Nu is hij weer woest, fluisterde tante Wess’ haar tekstboekje raadplegend. Nu be grijp ik er heelemaal niets van. Zij zegt het tekstboekje zegt dat zij zegt „ik beef". Ik zie niet in waarom. Let op, zei Page, hjer komt de tenor. Nu gaan zij het uitvechten. De tenor verscheen plotseling zonder hoed op het tooneel en wendde zich woedend tot den bariton, voorovergebogen, met zijn handen op zijn borst. Ofschoon de anderen in het Ita- liaansch zongen, gebruikte de tenor, een Pa rijzenaar, voortdurend den Franschen tekst en begon nu den bariton uit te schelden: „Oh, traitre infame, Oh, lache et coupable”. Ik zie niet in waarom hij niet met de jonge dame trouwt en er een eind aan maakt, zei tante Wess’. IV. Laura sloot haar oogen. Nooit had zij zich zoo zalig gevoeld. O, zóó te beminnen! Te beminnen en bemind te worden. Zulk een lief de bestond tegenwoordig niet meer. Zij voelde zich zweven door rooskleurige wolken en door schijnende sluiers en kon zoo blijven voort gaan altijd en altijd weer. Maar een wanklank ontstond. Vlak bij haar werd een zacht gefluisterd gesprek gehoord, dat gaandeweg haar aandacht afleidde. Hoe zij ook haar best deed, zij kon het niet bui tensluiten en nu de muziek steeds zachter werd, hoorde zij een heesche mannenstem zeg gen: Het tarwetekort is minstens een millioen schepels. Tweehonderd wagonladingen moes ten gisteravond van Milwaukee aankomen Zij maakte een wanhopig gebaar, draaide een oogenblik het hoofd om en keek vergeefs waar die stem vandaan kwam. Doch plotse ling werden alle geluiden overstemd door een geweldig applaus. De tenor en de sopraan bogen en glimlach ten voor het voetlicht. De sopraan verdween en verscheen weer op het balcon van het pa viljoen en terwijl zij verklaarde, dat de ster ren en de nachtegaal samen zongen: „Hij heeft u lief”, vervolgden de stemmen vlak bij Laura: -Honderd-en-zes wagonladingen -Verlamde de lui die speculeerden op eene prijsstijging. Vijftig duizend dollar zaak verder behandeld. De getuigenissen zijn bezwarend voor bekl. en de subst.-officier meent dan ook 1 'A jaar gevangenisstraf te mogen eischen. De verdediger, mr. Steffens, meent, dat geen van beide feiten bewezen is en vraagt vrij spraak. Najaarspaardenmarkt. Aan de Woensdag gehouden najaarspaarden- Omarkt waren aangevoerd 218 paarden, 13 veulens, totaal 231 stuks. Prijzen voor tilig- paarden f 600—f 900, werkpaarden f 250f500, slachtpaarden f 100f 150, veulens f 100f 200. De handel was kalm. Post- en Telegraafkantoor. Het post- en telegraafkantoor hier ter stede zal evenals in tal van andere plaatsen voortaan ter besparing van licht des avonds te half acht gesloten zijn. Alleen voor de telefoondienst blijft het kan toor geopend tot 9 uur. De brievenbestellingen zullen voortaan als volgt worden geregeld: ’s morgens 6.45 en 10.10, ’s namiddags 2.en 7.30. Het aantal be stellingen is dus met 1 verminderd: 7.30 is nu de laatste bestelling. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 19 Sept. Fietsendief. Fietsendiefstallen, in de groote steden reeds zoolang aan de orde van den dag, komen de laatste tijd ook in onze provincie meer en meer voor. Het is de justitie gelukt weer de hand te leggen op één van hen, die van dergelijke dief stallen hun beroep schijnen te maken. En daar voor staat hij heden terecht, ’t Is de 30-jarige timmerman J. C. uit Peperga. Hem wordt ten laste gelegd de diefstal van 3 rijwielen, doch beklaagde ontkent alles met ’n stalen gezicht.—- Tenslotte wordt het den president te mach tig en hij voegt den beklaagde toe: „dat lieg je”. „Dat ’s knap gezegd”, meent beklaagde. De subst.-officier acht ’t ten laste gelegde bewezen en meent, ook met ’t oog op ’s mans verleden hij heeft reeds 9 veroordeelingen achter den rug een zware straf te moeten vragen. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. Diefstal vee uit de weide. Een andere ernstige diefstal wordt voorts behandeld. De 30-jarige F. v. d. V. te Harke- ma-Opeinde wordt beschuldigd op 5 Fe’br. en 8 April schapen uit de weide te hebben gesto len onder Drogeham en Oostermeer. Reeds den vorigen Woensdag werden ver schillende getuigen gehoord; thans wordt de Vonnissen. J. de V. te Schrans, werd wegens diefstal van zakken te Leeuwarden, veroordeeld tot 1 maand hechtenis. Eisch 2 maanden. Mata Hari. Onze regeering heeft aan den gezant te Parijs opgedragen om, mocht het cassatie-be- roep van Mata Hari, de bekende danseres (die gelijk men weet is ter dood veroordeeld we gens spionnage) worden verworpen, gratie aan te vragen. HEEG. Mej. G. Zondervan alhier komt voor op de voordracht voor onderwijzeres te Hem- pens. WOUDSEND, 19 Sept. Door het waterschap „Woudsend” is heden alhier aanbesteed: het uitdiepen van de Hooiwijk te Indijk bij Woud send. De uitslag is:- G. Boltje te Heerenveen f 3786; H. de Jong te Lemmer f 4240; Krikke en Dikkerboom te Oudehaske f 4200; J. Wierda te Woudsend en Gebr. Kerkstra te Hommerts f 4329; J. A. Waterlander te Oudehaske f 4600; H. en M. van Meekeren f 5000. Gunning aangehouden. RAUWERDERHEM. Voor de twee vacante betrekkingen van onderwijzeres, nl. te Deer- sum en Poppingawier> is het volgende alpha- betische grostal opgemaakt: mej. H. Beitschat te Kollum, mej. J. W. de Boer te Leeuwar den, Mej. J. A. Charisius te Beetgum, mej. M. Meijer te Groningen (vroeger te Deersum), F. •J. Ploegsma te Wapse, J. v. d. Zee te Sneek. Intern. Kaatspartij te Franeker. De aangekondigde intern, kaatswedstrijd van „Jan Bogtstra” op a.s. Zondag gaat niet door. Overmacht van omstandigheden (beperkte treindienst, geen verlof van de militairen-kaat- sers, slechte weersgesteldheid) hebben tot dit besluit geleid. J Onze visscherij. Nadat de IJmuider Visschers-Vereeniging de door Engeland voorgestelde overeenkomst in zake de visscherij had aangenomen, heeft thans de ledenvergadering der reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij, te ’s- Gravenhage gehouden, bij meerderheid van stemmen besloten de yoorgestelde visscherij- overeenkomst niet aan te nemen. Daar het contract was aangeboden aan beide vereenigingen gezamenlijk, is door het thans genomen besluit het geheele voorstel van de baan. Veldhuis te Sneek. Doodelijk ongeluk. Bij het boren van schietgaten in de mijn Laura en Vereeniging te Eijgelshoven, is de mijnwerker Lochtman door een schot in het middenlijf getroffen, zoodat de dood onmiddel lijk intrad. Overreden en gedood. Terwijl de 40-jarige doove weduwe Z. te Deventer aan ’t eikels zoeken was, naderde een tram der G. O. S. M. Men waarschuwde haar nog tusschen de rails weg te gaan, doch ze hoorde dit niet, werd overreden en was da delijk dood. Verhooging advertentieprijzen. In verband met de voortdurende stijging der papierprijzen enz., de papierschaarschte en de beperking van het krachtverbruik, wordt door de „Nieuwe Rotterdamsche Courant” met in gang van 1 October de oorlogstoeslag op ad- vertentiën verhoogd van 30 tot 50 pet. Rijkslandbouwwinterschooi. rrTot leden van de commissie van toezicht op dé, dat de maan storend óp het door hem 'ge-'de Rijkslandbouwwinterschooi te Leeuwarden houden uitzicht werkte (de „Rival” was licht zijn benoemd de h.h. K. J. van den Akker te geschilderd en had witte zeilen), terwijl voorts Berlikum; T. P. van der Herberg te Anjum; in strijd met goede navigatie door den schip-B. W. Okma te Ypecolsga; J. A. Palsma te per van koers werd veranderd. Huizum; S. J. Veenland te Dragten en Y. P. Het O. M. eischte tegen de verschillende be- klaagden, na betoogd te hebben dat de „Rival” goed had gekoerst en de beklaagden niet hun plicht waren- nagekomen, geldboeten van f 100, f 50, f 25 en f 15, terwijl door mr. J. W. Tijs- ma, advocaat te Leeuwarden, werd gepleit tot toewijzing der door een der getuigen ingestelde civiele actie. De verdediger pleitte vrijspraak. De moord te Arnhem. Omtrent den moord te Arnhem, trent we in aas vorig nummer een telegram wojflt nader gemeld, dat de ver moorde trompetter O. met zijn vrouw te gast was bij vrouw M. van Z„ die leeft met een zekeren G. Plotseling ontstond er ruzie tus schen de beide vrouwen. Zij bewerkten elkaar met de nagels en met haarspelden en ze ta kelden elkaar erg toe. Daar het gevecht plaats had in het kleine fruit- en groentenwinkeltje van M. van Z„ ging daar natuurlijk alles om ver, zelfs de toonbank werd omvergeworpen en de ruiten werden vernield. Eindelijk slaagde men er in de strijdende furies te scheiden. O. nam zijn vrouw mee om naar huis te gaan. Toen O. en zijn vrouw weg waren, nam vrouw Z. een mes en selde hen achterna. O. was nog op straat. Zonder een enkel woord te zeggen, stiet vrouw Z. hem het mes in de borst. O. stortte ruggelings bij zijn eigen wo ning door de ruiten. Toen buurvrouwen te hulp snelden, bleek O. reeds overleden. Hij was in het hart getroffen. M. van Z. en haar vriend G. zijn aangehou den. Toen gingen plotseling at de lichten op. De akte was uit. Laura scheen pas vijf minuten later tot zich zelf te komen. Zij en Corthell waren in de foyer achter de loges. Iedereen wandelde. De lucht was vervuld van het gebabbel van alle vrouwen. Maar zijzelf scheen ver weg zij en Sheldon Corthell. Zijn gelaat, donker, romantisch met den zijdezachten baard en welsprekende oogen scheen het eenige te zijn dat zij verlangde te zien, terwijl zijn zachte stem, die zoo vlak bij in zekeren zin slechts een voortzetting was van de melodie van het duet dat juist geëindigd was. Instinctmatig wist -zij wat hij ging zeggen, waarop hij haar trachtte voor te bereiden. Zij voelde ook, dat hij niet van plan was geweest vanavond zoo tot haar te spreken. Zij wist dat hij haar liefhad, dat zij onvermijdelijk vroe ger of later moesten terugkeeren tot een on derwerp dat zoo lang uit hun gesprekken was gebannen, maar dat hij niet van plan was haar daarover te spreken temidden van een groote menschenmenigte an het schitteren van vele electrische lichten. Maar het scheen alsof deze dingen vanzelf kwamen, onafhankelijk van tijd en plaats. En eensklaps hoorde zij hem fluis teren: Zoodat het nauwelijks noodig is nog maals te zeggen dat ik u liefheb? Zij haalde diep adem. Ik weet het. Ik weet dat u mij liefhebt. Zij zaten samen op een sofa aan het einde van de gang. Ja, ja, sprak zij, ik weet dat u mij liefhebt. En is dat alles wat u kunt zeggen? drong hij aan. Beteekent het niets voor u dat u mijn alles zijt? Zij begon langzaam tot zichzelf te komen. Liefde was ten slotte in werkelijkheid beter dan in een geheimzinnigen tuin in het ‘een of andere droomland. Zij voelde zich weer een vrouw, modern, levend en niet meer een maagd uit een ridderlijke legende. Niets voor mij? antwoordde zij. Ik weet De „Rival” overvaren. Voor de Alkmaarsche rechtbank is behandeld de zaak tegen den kapitein E. G. van de veer boot „Friesland” van de lijn EnkhuizenSta voren, den stuurman R. H. en twee bootslie den dier lijn, in verband met de .aanvaring op 4 April van het schip „Rival”, schipper J. S. Dijkstra te Harlingen tengevolge waarvan ge noemd schip zonk, juist nadat de schipper en zijn personeel het hadden verlaten. 15 getuigen en deskundigen waren opgeroe pen Uit de verklaringen van den schipper, diens zoon en knecht bleek, dat deze de regle mentair voorgeschreven lichten voerden, voorts door het geven van seinen -en schreeuwen trachtten om de aandacht te trekken van de equipage van de „Friesland” teneinde eene aanvaring te voorkomen. Aan boord werd ech ter niets gehoord noch gezien. het niet. Ik vind het prettiger dat u mij lief hebt dan niet. Laat mij u dan voor altijd liefhebben, vervolgde hij. U weet wat ik bedoel. Wij heb ben elkaar Van den beginne af begrepen. Ik bemin u met heel mijn hart. U weet dat ik de waarheid spreek en u weet dat u mij kunt vertrouwen. Ik zal u niet vragen uw leven met mij te deelen. Ik vraag u alleen om het groote geluk, de groote eer, mij in de gelegen heid te stellen u alles te geven wat goed in mij is. Als ik uit mijzelf een beter man was, zou ik niet zoo verwaand zijn daarover te spreken, maar indien ik minder zelfzuchtig, sterker of moediger ben dan vroeger,- dan komt dat doordien een gedeelte van u een deel van mij is geworden en u mij hebt herschapen. Wanneer ik u mijzelf dus aanbied, geef ik u alleen datgene terug wat u mij korten tijd ge leden hebt geschonken. Ik heb getracht het voor u te bewaren, helder, heilig en onbevlekt. Het is weer het uwe indien ge het wilt aan nemen. Een lange pauze ontstond. Een groepje hee- ren in rokcostuum met witte handschoenen kwam de trap naast hen op. Een electrisch schelletje gaf het waarschuwende sein. Eindelijk keek Laura op en toen hun blikken elkaar ontmoetten, zag hij dat er tranen in haar oogen stonden. O ja, zij werd bemind, zooals dat jonge meisje in de opera bemind werd. Dien avond was het leven schoon en geen wreed woord van haar zou die schoon heid bederven. Alle menschen waren goed en nobel en op recht. Eensklaps wendde zij zich tot hem zei zonder aan de gevolgen te denken: O, ik ben blij, blij, blij dat u mij liefhebt. Doch voor Corthell nog iets kon zeggen, ver schenen Landry Court en Page. We hebben je gezocht, meisje kalm. Page was ontstemd, uiterst ernstig. nen worden. Zij beginnen weer, sprak zij ernstig. Mij dunkt dat je al genoeg van de opera hebt ge mist. -s Zij keerden naar de loge terug. Wel Laura, zei mevrouw Cresler toen zij weer zaten, vindt je het ,mooi? Ik zou er altijd altijd naar- kunnen luisteren, antwoordde zij. - Ik houd het meest van den jongen man, merkte tante Wess’ op, die de vriend schijnt te zijn van dien grooten man met den mantel. Maar waarom is hij zoo treurig? Waarom trouwt hij niet met de jonge dame? - Ellendige stem, verklaarde Landry Court. Zijn stem sloeg eenmaal om. Afschuwelijk. Hij is niet meer wat hij was. Hij drinkt als een visch. Eens heeft hij achter de schermen in Philadelphia delirium gehad en een machinist met een tooneeldolk doorstoken. Een fijn heer! Kom, kom, Landry, zei mevrouw Cress- ler, nu overdrijf je een beetje. En Landry lachte hartelijk met de anderen. Maar het orkest begon weer te stemmen, de lichten in de zaal werden neergedraaid, het voetlicht opgestoken. Van alle kanten kwam luid geroep om stilte: st! st! Drie zware, doffe slagen kwamen van achter de schermen. De orkestdirigent hief zijn stok op, liet hem weer zakken en bij de zachte, begeleidende muziek, ging het scherm weer op en liet een midden- eeuwsch plein zien. De sopraan zat peinzend op een bank. Haar groote scène kwam in deze akte. Haar haar hing los, zij droeg een losse, witte japon met golvende mouwen, die haar armen tot aan de schouders bloot lieten. Om haar taille droeg zij een zijden koord. Dat is de groote akte, fluisterde me vrouw Cressler over Laura’s schouder gebo gen. Zij is verder op schitterend. Schitterend! - Ik wou dat die mannen een oogenblik hun mond hielden, fluisterde Laura wanhopig, want tusschen alles door hoorde zij: - Met een verschil van drieduizend dollar. Intusschen stond de primadonna op, zong een lang recitatief met haar kin op haar borst

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1