I I DE VRIES, annex MEUBELFABRIEK NEDERLAND FIRMA II. BRANDENBURG» Zichtzendingen franco. SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. Boekbisprekking. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. I de stiSte. 33e Jaargang Zaterdag 29 September 1917 Rn. 105. ke omgang is, daar zijn ook de wensch en de wil om in alles goed te leven, wat hetzelfde is als naar vermogen bij te dra- Opticien - MEPPEL J. A. HUIZINGA, Groningen. i de Sneek. H. I Bg Kon. besluit van 25 dezer is be- t aldaar bij meelhandelaren kryt fen de eardertiidska glans wy moat ■1 BI i Rinkb Tolman. Den Dolder, 10 Sept. ’17. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skkkk Telefoon No. 150. Interc. Telefoon 215, is a.s. D in s dag 2 Oct. in ’t Hotel SCHRAM te Snïek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN van 9 tot '1 unr. i boord verbonden. nu vier Duitsehe aviateurs Westersinget 2. Telefoon' 118. De Pink Pillen zijn heilzaam voor de vrouw op alle leeftijden. Alle vrouwen kunnen zich beschermen tegen \de ziekten, die bet zwakke geslacht zoo zwaar treffen, door de Pink Pillen te gebruiken zoo- dra zij bemerken, dat hare gezondheid te wen- schen overlaat. De Pink Pillen geven bloed en versterken het zenuwstelsel; en nu hebben bijna alle ziekten waaraan de vrouw lijdt, de slapte van het bloed en de verzwakking van het zenuwstelsel tot oorzaak. Aan het kleine meisje geven de Pink Pillen de krachten, die haar organisme op den weg der ontwikkeling noodig heeft, en, door het te versterken, beveiligen zij haar tegen de onge makken, de koortsen, de epidemieën, waarvan zwakke kinderen de slachtoffers zijn. Op den leeftijd waarop het jonge meisje vrouw wordt, op het oogenblik van haar vor ming zijn de Pink Pillen haar bijzonder gunstig, want zij beschermen haar tegen de bleekzucht en tegen de bloedarmoede, die haar op dat oogenblik bedreigen, en die, indien men er niet op let, indien men ze laat wortel schieten, de oorzaak worden van een teven van lijden.- Bij de vrouw regelen de Pink Pillen de wer king van alle organen, versterken haar, geven haar eetlust, versterken haar zenuwstelsel, re gelen hare tijdverschijnselen en doen haar die heldere tint, dien schitterenden blik en dat uiterlijk van jeugd behouden, die aan een rijk bloed en een volkomen gezondheid te danken zijn. Bij den kritieken leeftijd, eindelijk, beveiligen de Pink Pillen de vrouw tegen alle ongemak ken en ernstige verst' 'ngen, die zich op dat oogenblik voordoen; helpen haar om zon der gevaar door dat bij uitstek gevaarlijke tijd perk heen te komen. De Pink Pillen zijn de krachtigste wederbëlevers van het bloed en de beste versterker der zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voor Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. dobóot nam hen onder vuur en ze trokken af. Men meende, dat de zaak nu afgeloopen was en men kalm met het interneeren voort, kon gaan, wat immers het doel was geweest van de komst der torpedoboot, maar eensklaps ver schenen er vijf of zes Duitsehe vliegtuigen van Zaebrugge. Drie der Duitsehe hydroplanen kwamen ’n heel eind boven Nederlandsch gebied. De an dere bleven wat achter en een zelfs vrij ver, waarschijnlijk om te waken tegen Britten. Een der drie eerste kwam zeer dicht bij de torpc- boot. Er zaten twee mannen in, de bestuurder en een reeds bejaard officier, misschien de flotille-commandant. Deze laatste stond te roe pen en te tieren en wilde blikbaar een ge sprek aangaan over territoriaal gebied. De commandant van het marinevaartuig gebood hem te stoppen, maar do Duitscher weigerde. Een waarschuwingsschot boven de machine had tot gevolg, dat de Duitscher trachtte te ontsnappen. Deze twee hydroplaans zullen wel de aandacht van de beschadigde geïnterneerde machina hebben moeten afleiden, zoodat de andere vliegtuigen, die er om zweefden, haar konden wegsleepen, maar voor ontsnapping w?s het nu te lant. De mariniers der torpedoboot stonden met het geweer bij de verschansing. De comman dant gebood vuur en een salvo barstte los. Een aantal kogels trof de Duitsehe hydro- plaan, die had willen vluchten. De bestuurder stortte achteroverde torpedoboot botste te gen de schuifjes van het vliegtuig. Splinters vlogen op. Blgkbaar onder den indruk van dit flink optreden kwam de^officiei- op de tor pedoboot over. De geraakte vlieger stond nog op, wankelend en bloedend strompelde hij tot bij het Hollandsche schip. „Ich bin verwun- det!” riep hij. Men haalde hem aan dek. Een Ingelsk léze Ommers mar in stikmen- nich, net wier En better is it do Fryske tael farre to litten as in geastelike hongerdead to stjerrenseis de meast heitetensk fielende scil my dit grif en folget, dat men earja en achtsjo bjar sa gau as it kin for- Knoelerij. Te Almelo is procesverbaal opgemaakt tegen een winkelier, die afval van koffie, verkocht als koffie zonder bons tegen f 1,per pond. Deze afval was door hem opgekocht voor f 0.87 het pond, maar do oorspronkeljjke prijs was f 0,10 geweest. Gaande van de eene hand in de andere was die gestegen tot f 0.87. (Volk.) Steenkool uit Engeland. Naar de Telegraaf verneemt heeft de regee- ring 25.000 ton scheepsruimte gerequireerd om den voorraad kolen, die Engeland ons voor- loopig heeft toegezegd, n.l. 100.000 ton te gaan haten. De schepen zullen zeer spoedig vertrekken. Deze 100.000 ton zjjn ons door de Engelsche regeering zon der eenige conditie toegezegd Zij heeft dit aanbod gedaan als een uiting van welwillendheid harerzijds en als een be- wjjs van den geest, waarin de onderhande- liogen over een definitieve overeenkomst wor den gevoerd. 1 Deze onderhandelingen hebben een zeer be vredigend verloop en er is alle aanleiding om te verwachten, dat zij spoedig in gunstig en zin zullen worden beslist. Wat ten slotte betreft de prjjs van de 100.000 Twe® Ouitscha vliegtuigen neer- Beschoten. Dinsdagnamiddag, omstreeks vijf uur, moest, naar de „Tel.” meldt, een groote, Duitsehe hydroplaau een noodlanding doen in de Wie lingen, niet ver van de Zeeuwsch-Vlaamsche kust, bij Kadzand en bij het daar gestationeerde Nederlandsche onderzoekingsvaartuig. Door dit vaartuig werd een der beide inzittende avia- teurs overgenomen, maar de tweede weigerde zijn machine te verlaten. Intusschen naderde van Vlissingen een tor pedoboot. Deze zette een jol uit met gewa pende macht en de koppige Duitscher moest nu wel overstappen en naar het marinevaar- Ten einde te voorkomen, dat Ned. dienst- tuig meevaren. Men had reeds opgemerkt, dat Noord- hij voor de verschijning der jol met zijn kij- -«-•«-- -’-fl naar de verschillende gevechtsfron- hij met zijn draadloos toestel om assistentie Europa worden gezonden hetgeen het geseind. Pas was bjj aan boord of twee Duit- Kuiper te Leeuwarden zich por adres tot Z.Exc. Nederlandsch gebied. De Nederlandsche torpe- den Minister van Buitenlandsche Zaken ge wend en er bij Z. Excellentie op aangedrongon, dat genoemde dienstplichtigen óf per bijzondere scheepsgelegenheid, óf anders met de schepen, die nu nog van Nederland in N.-Amerika zjjn en daar worden vastgehouden, naar Nederland worden teruggebracht, op grond, dat hun slechts 90 dagen tijds gegund zijn, om naar het moe derland te vertrekken en de scheepvaart tus- schen Amerika en Nederland op het oogenblik gestremd is. 1 gol meistimme wolle. Hjirüt wol men de erflike sprake i_ï'i i_:P heegje moat, dat is to sizzenbrüke as üte- ringsfoarm op alle gebiet fen kinst en witten- skip. Us greatste stipe scos in goedkeap Frysk deiblêd wêze, laet fen hjarren, dy’t biwiizge hawwe talint to bisittenin deiblêd, det om’t it mar in bytsje kostet, dos forskine koe yn alle wenten, sa’t for nimmen de priis in bi- swier wêze seoe. Hwent ho bliid men ek wêze mejj’ en tankber, honear somlike redaksjes ós fryichheit jowe üs tinzen en üs fieten to üter- jen yn Fryske wirden, sa’t mids de talleaze Hollhnske kolommen dimmen en hast forlegen do Fryske bydragen forskine, allinne don, as wy biskikke kiene oer roear üterings-romte, bistiet der kans, det it Frysk op steviger en stoerder foetten komt to stean. Bart dit lykwol net en haldt it wrakseljen tsjin dy hatelike krapte yet in lang tiidrek oan, den scil de wer- berte fen 1915 bisköge wirde moatte as in hearlik, mei goudgloed opflamjend fjür, dat fen de dea lykwol ringen dóve wirdt ef as in Maeitiids-blossemjen, hwaens skiente skielk skeind wirdt fen in füleindige nachtfroast. Dizze wirden klinke pessimistysk, mar wij hawwe in greats fyón to bistriden: it üusoune optimisme, det fen bitinken is, det wy mei acht striidskriften, hflódert fersen, ien Lan- geanne, toalve gearkomsten, twa karlêzingen, twa novellen en tweintieh kronykjes it Frysk biwarje kinne for in komplete ündergong. Wy hawwe lis wyt noch lang net birikt en ik for my seis, al liket de takomste Ijocht, doar net ei drysfens to wiisgearjen „Neffens minskelikembirekkening binne wy oer in jier ef tsjien ef tweintich hwêrü wy wêze moatte.” Hwent hündert kear en yetris htmdert kear moat ónder it mottoFrappez, frappez toujours sein wirde: „Jow üs uterings- romteitsy yn öfsündorlike ütjeften (boek ef brosjure), itsy yn de faek forskinende krante, wykblêd ef moanneskrift. Hwent üs portefeuil les binne fol. Ef moatte wy by üs libben la Postma oan genoatskippen ef oare instituten üs wirk öfstean, sa’t it faeks as in kuriositeit yn it jier 2011 printe wirdt?” It isommoed- leas to wirden as men do steapels kopie sjucht, dy ’t rinteleas lizzen bliuwe, wylst nimmen der hwet oan hat en gjin ütjower it oan doar in wirk, det mear as seis botsenstikken kostet en Vrijgesprckest, De rechtbank te Amsterdam sprak de redac teuren van de Tribune (Wjjnkoop e.a.) vrij van de ten laste gelogde smaad en beleediging van Prins Hendrik en minister Posthuma. begrijpen. Zoo er meer was het begrijpen,dienstplichtige» in N,-Amerika, dat niet vooroordeeit, omdat het weet, datr- - -1 - -• ’s mensehen omstandigheden en zijn han-plichtigen in de Vereen. Staten kennen, dan door ze te beschouwen met j jngMgfd I rnM TT o doel is der Am. regeering, heeft de heer <1. sehe vliegtuigen verschenen, en kwamen boven Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Lossa Nos. 5 ct. Advertentiën 15 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoealag van 20% II. Troch it tokoart oan plakromte kinne da hjirnei to neamen Hollónske ü’jefte net wiidweidich bisprekke, mar moatte wy folstean mei hjar inkeld mar oan te kindigjen Het huis, oud en nieuw. (J. Luykenstr. 2, Amsterdam.) Ien dael- der de jefte. Binammen for de Friezen is de Augustus- jefte fen Het huis, oud en nieuw (fyf- tsjinde jiergong, 1917) bilangrjjk, om’t fen de trye bydragen, dy’t der yn opnomd waer- den, net minder as twa Fryske ünderwerpen bihannelje. De jefte bigint mei in tweintich siden great opstel fen H. M. Werner, öy’t Liauckama-state yn Seisbjirrum biskriuwt. In tsjiental illustraesjes founen boppedet in plak twisken de tekst. Ofbyldings jowe se fen 1. Liauckama-state yn ’o 18e ieuw (üt de „Nederl. Gesigten fen Bulthuis en Bendorp, 1792)2. It kastiel yn’t bigjin fen de 19e ieuw 3. De stins, efkes foardet er troch mo- kerslaggen foei (teikening fen Isaac Reynders); 4 en 5. De Piponpoy’ske brilloft6. Kwartier- steat fen Sophia Anna van Pipenpoy7, 8, 9 en 10. Wapenboerden fen lêstneamde, Erard Theodoor v. d. Laen, Alexander Joseph v. d. L. en Agatha van Hiddema. Yn it twade opstel forhellet H. Martin, ho’t er mei de Fryske kinstskilder Ids Wiersma op bisite wést hat by in Fryske wever: Lute Slotboom to Lippenhüzen, hwaens portret, lyk as trye pinteikeningen fen Ids Wiersma, dy’t skielk it illustraesje-materiael for in rye prin tings fen „Rimen en Teltsjes” leverje scil, by it artikel opnomd waerden. T. andere Duitscher kwam nu boven de torpedo boot. Ook hij werd onder vuur genomen en moet geraakt zijn. De anderen bleven wel in ’t zicht, maar op eenigen afstand. De torpedoboot vertrok. De gewonde werd aan Zoo waren er gevangen. De torpedoboot bracht ze te Vlissingen aan waleen dokter der marine onderzocht en be handelde onmiddelljjk den gekwetste. Deze is door twee kogels in de borst getroffen on werd naar het ziekenhuis getransporteerd. De vliegtuigen zjjn te Vlissingen binnen gesleept. ÏSe Boterdistributi». De minister van Landbouw heeft een distri- butieregeling van boter vastgesteld, waarbij verboden is de aflevering en het vervoer van boter. Dat verbod is niet toepasselijk op personen of vereenigingen van personen, die als produ cent of als grossier zjjn ingeschreven en op kleinverkoopers, die hun boter uitsluitend be trekken van ingeschreven producenten of gros siers en ook is het verbod niet van toepassing op hoeveelheden van 5 K.G. of minder. Zelfmoord. Woensdagmiddag heeft aan het strand te Zandvoort, ongeveer ter plaatse waar een maand geleden een bader werd doodgeschoten, jonkheer Lycktema h Nyeholt uit Beetsterzwaag zich een kogel door het hoofd gejaagd. Door een sergeant van de kustwacht werd het op- gemerkt. De ongelukkige werd gevonden neu riënd met de browning in de hand. Dr. O. A. Gorke konstateerde, dat de kogel den rechter slaap was binnengedrongen en het achterhoofd verlaten had. De heer Lycklama a Nyeholt was in staat zelf zjjn naam op te geven en werd in het bezit gevonden van f 35.800 aan Hollandsch papiergeld en 750 majk. Hij werd per electrische tram in een brancard naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. De wond is niet levensgevaarljjk. Fr&nsch vliegtuig binnen gesleept. Woensdagmorgen is te Nieuwediep een Fransch watervliegtuig, bemand door een offi cier en oen matroos, door den botter „Hd. 47” binnongesleept. Het was op eenigen afstand van bet lichtschip „Haaks” opgepikt. Wegens ge brek aan benzine was het genoodzaakt te da len. Voor d<n tweude maal over de grens. Te Maastricht is gisteren een Duitsehe de serteur (Feldwebel) in uniform aangekomen. 15' Aug. is diezelfde man in burger, onder opgave van een valechen naam, daar aangeko men, naar het quarantainestation te Sittard overgebracht, maar vandaar weggeloopen. Hij heeft zich toen aangemeld in Duitschland. Daar werd hy weer gekleed en nu hij bevel kreeg, naar het front te gaan, is hij weer ontvlucht. Vervalschïng. De keuringsdienst te Njjmegen heeft in be slag genomen 100 balen voermeel, dat vervalscht was met krjjt en werd verkocht. Kosteloos warm watsr. Aan de gomeentegasfabriek te Utrecht is de gelegenheid opengesteld kosteloos warm wa ter te krijgen. net flau is, üt to jaen Dizze tinzen waerden yn my to wekker rop- pen, do’t ik it achtste nü. fen de Pompeblêdde- rige lies: Mienskip en Fryske striid fen D. Kalma. Nei it boppesteande kin ik net better dwaen as de sakelike ynhftld fen de bro sjure yn ’e neikommende punten oan tojacn: 1. It Aid Selskip bisücdiget him oan „tjir- merige taelbifoardering.” 2. De Mienskip woun de jeugd, it folk en it yntellekt for de erflike saek. 3. De Mienskip bipleitet de geastelike sels- stünnigens fen de Friezen en wel ek yn’t amptlike it Frysk syn rjuchten werom jaen. 4. It Aid Selskip en elts dy’t syn side hAldt, stiet büten de Frysk-natioaale striid. 5. De liedirg yn de Frysk-nationale striid birêst by de Mienskip. 6. It efterneiske - dounsen - tiidrek stjerro. 7. Op kinstgebiet bitsjutte de prestaesjes fen ’t A. S. neat. 8. Men wit net krekt hwet men oan it Bonn fen Fr. S. om ütens hat. Somlike leden binne konservatyf, wer oaren bigioetsje mei blierens de idéen fen de jongerein. 9. It Frysk is gjin Leechlftnsk d i a 1 e k t, mar in ofsünderlike tael. 10. Men moat net miene det de konse- kwinsje fen it Jongfryske stribjen desleatkin- dige selss'ütinigens fen FrysMn ta wyt hat. 11. Der bistiet in Frysk-nationale striid, troch alle ieuwen fen de Fryske ünselsstanni- gens hiune oant op hjoed de dei ta, dylt de earbiediging ferget feu de geve en folsleine rjuchten fen Fryslün as naesje, en al hwet de Fryske ofsünderlikheit bidriget, mei béste krêft bifjuchtet. 12. De tiidsgeast hat it Frysk-nationale wekke en bifoardere. 13. De Hollünske geast fen tsjinwirdich is follentiids materialistySk. 14. De Jongfryske Mienskip, it Bonn fen Jongfryske Selskippen en it Christlik Selskip hawwe de Fryske frydom ta wyt. 15. De Mienskip wol mei oare selskippen mei- wirkjeomin kongres to hólden en in jierboek üt to jaen. Düdlikernöch docht it üt dizze punten bli- kon (nümers 4, 5 en 11 binne citaten üt de brosjure, dy’t Kalma skean printsje liet), dat üs yn dit wirkje neat nys bean wirdt, mar dat Kalma fen bitinken ie, dat dizze ütjefce ne- dich wier om yetris syn Jongfryske idéen to ton kolen, die Engeland ons zal leveren en die vermoedeljjk reeds de volgende week in ons land zullen zijn, werd men in staat ge steld kennis te nemen van de prjjzen, die te legrafisch uit Engeland zjjn medegedeeld. De prjjzen van le kwaliteit gaskolen is op bet oogenblik in Engeland 26 sh. per ton en 2e kwaliteit 25 sh. per ton, wjjl de overige soorten kolen varieeren tusschen 28-24 sh. alles franco aan boord. Mienskip en Fryske striid fen D. Kalma. (Utjower: A J. Osinga, Suits, 1917.) Faeks mear as ienris de léste kear yu do Augustus-jefto fen it HoUónsk letterkindich tiidskrift H e t G e t jj (ütjower H. C. Delsman to Amsterdam, Huidenstr. 14) haw ik, hwet de skriftekindige dieden fen Kalma oanbilan- get, him forgeliko mei ien fen de foaroanman- nen,“dy’t de Leechlênske Tachtigèr-Biweging laettenWillem Kloos. Mar net allinne litterator is Kalma, ek is er ien fen de krigelste en treflikste taelstriders, hwaens journalistieke kwaliteiten seis troch syn forheftigste tsjinstüuners priizge wirde scille, hwent syn stilistysk kinnen iepenbieret him seis yn syn striidsariften, dy’t, fen somliken forhünd en forachte en fen oaren mei Ijeavjend respekt üntfinzen, nea troch banalens ef it by- inoar tógjen fen gemienpleatsen, sa goed as ünlêsber wirde. Hwent syn fleurige menear fen skriuwenis to tankjen oan de omstóanichheit, dat er in jong, geastdriftich minske is, dy’t jimmeroan^doeht it bliken hert hat for de Fryske saek, mar troch syn felle oanfallen sims wolris hwet al to rouw-hannich to wirk giet, sa’t er somlike „fyannen” gjin ameryke rêst gint en hja troch dizze ierdske kriten dos aloan woune en mei büden en skrammen oerditsen, roundoarmje. Hwet syn fjuchtsjen oangiet, liket er op Bar barossa ef de nou fjouwer jier forlyn forstoarne Franske pamphlétaire Rochefort. As ik dizze nammen hjirre neam, den folget der ek foart- daelk üt, det ik him iensidigens en boppedet (ef: dos) ünbinlikens forwyt. Yn al syn, moas- tentiids polemyske, skriften steane dizze egen- skippen in folsleine klearens yn de wei, sa’t syn faek krekt ynsjuch fortroebele wirdt fen in mear ef minder hinderlik-persoanlik elemint yn syn wirk. Hjir komt den yet by, dat er yn syn skriften, dy’t sa linkendewei alinear- biedweardige rige bigjinne, to foarmjen, op hast aloan' gelikense menear syn fordigenings- en oanfal-reden herhellet, sa’t ik my sims öffreegje, eft de Jongfryske bigjinsels nou noch net fakernóch alteast yn ofsünderlike ütjeften meidield binne oan de lêzers en barkersit Fryske folts en inkelden büten de Iflnspeallen. „Ja”, soil men my anderje, „mar de ülderein stekt hieltiten mei drystens syn holle omhe- forkindigjen. Hy docht it liken as altiten mei fjür en enthousiasme, sparret syn fyónnen yn gjin gefal, mar hat spitigernóch syn wirkje likemin as syn oare skriften fry hólde kinnen fen hatelike persoanlikheden. Mar hwet yen hjir ek war treft, is de waermte en geastdrift, dy’t yen tomjitte strielje üt syn faek krekt- keazen wirden, dy’t Fryslón forhear likje, achtsje, earje endiedkrêftich stypje wolle, fordet it bloeie eu prosperearje jney’ en eat worom kryt fen de eardertiidske glóns en gloarjo. Elkander begrijpen. Sterker dan ze tot uiting komt leeft in 1 gen aan }ie| nacjer brengen van het geluk mensehen de behoefte aan zielsge- der menschhejd, en daar zal ook iets blij- meenschap. Een vaak schroomvallig zich vends zijn voor het hoogere geestesleven terugtrekken na een bijna zich geven is <jer menschenwereld. daarvan een bewijs. Zelfs bij nauwere geestverwantschap gebeurt het, dat velen elkander ver blijven. Vaker zou'het tot een wederzijdsch be- giijpen kunnen komen, wanneer er niet was het zich schamen voor dit verlangen, noerQ(i tot notaris binnen het arrondissement dat in zijn diepste ontstaan toch het beste j Heerenveon, ter standplaats Lemmer, gemeente is in den mensch, dat, wat hem een per-Lemsterland de heer G. Elzer, eandidaat-notaris soonlijkheid in gunstigen zin kan doen zijn; alhier- wanneer er niet behoefde te zijn de vrees voor een ruwe bejegening van dit teerste, en er meer was het ruime inzicht en het warme gemoed, het kunnen en het willen gens, makket üs wollen en winskjon fortoeht en rabbet sa gemien en ünsedelik as’t mar kin.” For dizze riddeuaesje is folie to sizzen, mar kin men, nou’t dc fjildslach troch de jongerein al woun is en de léste rinfoergen fen it con servatisme ta stouëndo monde sketten binne, net ta mei nou en den in krorykje, dy’t it kompletearjend, forklearjend karakter draecht fen it koart-düdlike, sakelike kommentaer? Hielendal swjje kin en mei men net, om’t de njjere bigjinsels hieltiten fornommen wirde moatte, sa’t se gerogeld-wei trochwirkje en de noutiids yet wigerjende geasten winne kinne. Hwent wier-wier it pompier is tsjinwirdich djür en krap en der moat sa forskriklik folie yet üt fier d wirde, scil men de Fryske namme, honear der praet is fen biskaving, mei eare neamme meye. Hwent de geastelike skat- ten, dy’t it Friozendom bisit op it gebiet fen kinst ensfh. kinne de hongerjende geasten net fiede (yn de fierste fierten net) en hwa’t syn langstmen nei üntwikkelir g tofrede stelle wol, scil needsake wêze syn taflecht to nimmen ta yn oare spraken gearstalde boeken. En it i» fen seis, det it greatste part sols fen de sa- neamde intellektuélen wol it in yngeande stüdzje meitsja fen filosofie, religy, kinst, wit- tenskip, ensfh. brükme meitsja moat fen yn it Hollansk skreaune hünboeken en oars-soartige skriften. Hwent hwet it Friezne folts op dit gebiet bisit, hat hast noch minder as neat to bitsjutten en net foardet alderhónne publikaes- jes yn ’t Ijocht komd binne, scil da Fryske striid fortuten opsmite kidne. Men is hüverich for it HolMnsk, mar ik mien yn de „bangens” derfor in grouwelige oerdriuwing to sjen en earder jow ik de skild oan de sleauens fen myn lónsljue, as hja’t hawwe oer de Hollüuske penetraesje en as gefolch derfende minder ginstige steat fen ’t Frysk. Hwent noch mei stoffelike wapens (jild), noch mei geastelik striidark is de eigenlónske saek moedich en manlik stipe, sa’t it oan in drövich-lyts kep- peltsje oerlitten waerd de follentiids fiersten to swiero lésten to tógjen. Moat men it Hollónsk mei klopjend herte en üt froze ut ’e wei gean yn de miening, dot men in Leechlünske yn- feksje oprinne scil It is al to mól. Yn Hol ten hearsket in geast fen materialisme, wirdt der sein, mar mei alle respekt for myn Frie- zen-frjeonen spritsen: yn Fryslan is de niis- neamde geast neffens myn ynsjuch mei like füleindige krêft trochkrongen. En boppedet ho folie üntwikkelon kinne flot en dos sünder wirdboekhelpe de oarspronkelike wieken (yn ’t Dütsk, Frónsk en Ingelsk ef allinne yn it 1 van delingen in verband daarmee niet zijn teAmerika bij het Amerikaansche leger worden 8 ker den horizon afzochtwaarschijnlijk had ’■”1 en i J- 1 ten van een onbevangen oog en een warm hart bij een dagelijksch of althans nauwer verkeer. Het begrijpen, dat erkent anderer recht op een eigen meening te goeder trouw en dat naast de eigen deze meening verdraagt en waardeert, bereid om er, waar mogelijk leering uit te trekken, terwijl het in het tegengestelde geval nooit anders dan door overreding den ander voor zich wenscht te winnen. Het is het begrijpen, dat tevens gaarne, daar het zich bewust is zelf ver geving noodig te hebben, vergeeft; wie den moed heeft fouten te belijden en ook waar fouten niet worden beleden, maar dat dan wederbegrijpen moet derven en heel groot moet zijn om zichzelf trouw te kunnen blij ven. Blijder en bemoedigender zou het leven voor de mensehen zijn, wanneer zij in het zuiver gehouden, naar warmte verlangen de zieleleven meer wederzijds toenade ring zochten. Blijder, wijl de mensch nu eenmaal moeilijk leeft zonder bevrediging van dat zielsverlangen, al is hij zich dit niet altijd bewust. Bemoedigender, omdat er is een voort bestaan van den geest van den eenen per soon in den anderen of, ruimer opgevat, van den geest van het eene geslacht in het andere. En hoe meer we dan getuigen mogen zijn van een. samenleven naar zuivere ge voelens, hoe vaster ons geloof kan zijn in een voor de menschheid gelukkiger toe komst. Waar toch een open, vertrouwelij-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1