De Wereldoorlog. ER. [ma chel FIRMA II. BRANDENBURG» I annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL EB :ilo. E Nieuwstijdingen. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. g<f 1. 5 EB, Woensdag 17 October 1917 34e Jaargang e •en. vor.lt al t IR. •5 '5 7% eek, iOEp. •O cta, leb. a I 18 O 7„ 6 0 NIEUWE SHEKEL COURANT kant cao. t««k, in we$, niet lezer kookkisten van vond uitJ niet zijn ie. d. Brug, M. tg ei werk- vondf 'roufl oneii- ntoon doch Na de van zoo öeisscher, G. de Boer, A. S. Fortuin, W. Wetk, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS War stienr. Veldleg r. Amsterdam. DOp Sleek, .s. te js ei a het ?o. 5! IER Mei 1 nat Uitgevers Skkïk Telefoon No. 150. ,t 47. Leeuwarden. Sneek (afz. Koopmans). Dgkstra.) tje. week) Briefkaarten. Binnenland. Mej. M. Boerée, BrandstoffencommF Dgkstra.) G. v. Eist, Veen dam. Winza, Bij de gister gehouden herstemming voor 3 leden van ’t kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier waren uitgebracht 127 gel dige stemmen. Gekozen werden de h h. K. v. d. Brug, M. Oppenhuizen en P. Th. Potma, resp. met 110, 69 en 100 stemmen Voorts waren uitgebracht op de h h L. Metz 23 stemmen, J. de Boer 16, J. Bos 14, D. Nauta 6 en J. Nota 6. Onze stadgenoot de heer J. M. Tiem- stra slaagde voor de acte Wiskunde M. O. (K. I). r om, 27 ct, >8 WORKUM. Gemeente te Ljrdstorniz-urinn jnarkiavsen 1898 en 1899. De keuring der personen, die zijn ingeschre ven voor den landstorm, jaarklassen 1899 en 1898, zal plaats habben op de volgende dagen Voor de gemeente Baarderadeel op 24 Nov Bolsward 8 Dec., Doniawerstal 12 Dec., Gaas- terland 4 Dec., Baskenland, lichting 1899 op 13 Dec. en lichting 1898 op 14 DecHem. Oldephaert 27 Nov., Hennaarderadeel 26 Nov., Hindeloopen 28 Nov., Idaaideradeol 29 Nov., Lemsterland, lichting 1899 op 10 Dec. en ’98 op 11 Dec Rauwerderhem, lichting 1899 op 24 Nov. en ’98 cp 26 Nov., Sloten 4 Dec., Sneek, lichting 1899 op 1 Dec. en ’98 op 3 Dec, Stavoren 27 Nov., Utingeradeel 23 Nov., Wonseradeel, lichting 1899 op 5 en 6 Dec. en ’98 op 6 en 7 Dec., Workum 28 Nov., Wijm britseradeel, lichting 1899 op 29 Nov. en ’98 op 30 Nov., IJlst 3 Die. Landstormpliohtigen. Het hoofdbestuur van de Vereenigirg Landstormplichtigen heeft besloten, om spoedig mogeljjk een regeling te taffen, ten einde al dengenen, die by eventueele aanne ming van het wetsontwerp tot uitbreiding van de Landstormwet (al de vroeger afgekeurd' n dus), in het verband der vereeniging cp te nemen en een gezamenlijke actie tegen dit ont werp te voeren. D unabu r g. Ook daar zullen zij eerstdaags wel op los gaan. En veel kans dat de Russen de stad tegen hen zullen kunnen houden is er niet. Wanneer de Duitschers deze Duna-linie veroverd hebben kunnen zij haar gedurende den winter met een kleine verdedigingsmacht stel lig zoo inrichten, dat zij in ’t voorjaar 1918 door een minimum van troepen kan worden gehou den. Wanneer de strijd in het Westen dan, na den winterrusttijd, weer aanvangt, kan de Duit- sche staf nog meer divisies in het Westen in het veld brengen dan thans reeds het geval is. En dit zal noodig zijn ook, zelfs al mochten j de geallieerden er niet in slagen de troepen der Vereenigde Staten in grooten "getale aan den strijd te doen deelnemen. Het is natuurlijk geenszins gezegd dat DuitsChland met zijne versterkingen van het Russische front aangevoerd in staat zal zijn d e Vlaamsche kust te behouden, ook al zou dit jaar over het lot van die kust niet worden beslist. Vooral niet omdat deze strijd tenslotte schijnt te zullen eindigen ten voordeele van die partij, welke de meeste artillerie bezit en dat zullen in 1918 ook waarschijnlijk de geallieer den zijn. Toch zal de verovering van de Duna- linie Duitschland in staat stellen met meer mannen de storm uit het Westen te weerstaan dan anders. In nog grooter mate zou dit het geval zijn wanneer de Duitsch-Oostenrijksche troepen, die onder generaal von Mackensen in Roemenië opereeren, er in slaagden de Roe- meensche legers terug te werpen op de Proeth linie, welke rivierlinie door de centralen even eens gemakkelijker-zou kunnen worden verde digd dan hun tegenwoordige positie. Ook dat hebben zij getracht te doen, doch Mackensen had met Roemeniërs te doen die zich taai hebben verdedigd en hun positie tot nog toe behielden. Niet ten onrechte bracht Asquith dezer dagen het Roemeensche leger namens de geallieerden dank! In het Oosten zullen de Duitschers, als de tee- kenen niet bedriegen, dus voor den winter nog minstens tot taak hebben Dunaburg te verove ren. Vóór dat dit geschied is, zullen zij zeker geen troepen in massa van het Oosten naar het Westen zenden en wanneer er nu en dan eens een divisie uit het Oosten opduikt aan het Vlaamsche front, zooals nog pas enkele dagen geleden door de Engelschen werd gemeld, dan kan men er zeker van zijn dat deze verster king hoogst noodig was in het Westen en noo- de werd afgestaan door het Oosten. Maar a 1 s het de Duitschers gelukt ook Dunaburg te ne men, zal Hindenburg in staat zijn een vrij groot troepenaantal vrij te maken voor Vlaanderen Het is dus te-begrijpen dat de Engelsche staf, die wel weet wat de Russen thans militair waard zijn, haast maakt en met zijn aanvallen nog deze maand tracht zoover te komen als eenigszins mogelijk is. De Vereenigde Staten maken zich gereed. Uit New-York wordt aan de'„Times” gemeld: Heden zullen alle Amerikaansche schepen van 1500 ton en daarboven, d. w. z. 468 sche pen met een totaal van 2,878,000 tonnen, onder controle der regeering komen. Naar hun groot te en bruikbaarheid zullen zij als handels- of troepentransportschepen gebruikt worden. Men verwacht dat eerst de schepen tusschen 1500 en 2500 ton zullen worden opgevorderd. Voor later verwacht men nog krasser maat regelen ten einde de geallieerden van al het noodige te kunnen voorzien en de Amerikaan sche troepen en legerbehoeften naar Europa te kunnen vervoeren. Te Washington verwacht men, dat de regee ring voor den duur van den oorlog ook de spoorwegen onder controle zal nemen. De soc.-dem. partijdag te Wurzburg. De sociaal-democratische partijdag werd Zondagmiddag met een geweldige demonstra tie voor de vrede door overeenkomst geopend. Scheidemann sprak over de houding der so- ciaal-democraten in den oorlog. Hij nam op zeer scherpe wijze stelling tegen de regeering Michaëlis. Daarna vond de openingszitting van den partijdag onder groote belangstelling van de bevolking plaats. Ook vele soldaten woonden de zitting bij. De muiterij op de Duitsche vloot. Volgens „de Telegraaf” heeft de muiterij op de Duitsche vloot een zeer ernstig karakter gedragen, hetgeen moet blijken uit wat eenige matrozen, di'e een drietal weken geleden naar ons land gedeserteerd zijn, over het gebeurde verhaald hebben. Op niet minder dan drie groote linieschepen en eene kleinen kruiser, nl. de „Kaiser”, „Westfalen”, „Prinz-Regent Luit- pold” en „Hamburg” zijn de matrozen aan het muiten geslagen. Op zekeren, van te voren vastgestelden, dag werden aan boord van genoemde schepen roode vlaggen geheschen en weigerden alle minderen op het appèl te verschijnen. De officieren meenden het „opstootje” spoe dig te kunnen onderdrukken, doch hierin ver gisten zij zich; want toen zij zich met de re volver in de hand naar de muitende matrozen begaven en dezen onder bedreiging op hen te zullen schieten bevalen aan het werk te gaan, weigerden allen als één man hun te gehoor zamen. Zij namen een zeer dreigende houding aan en spoedig vielen zij op de officieren aan. Een gevecht ontstond, met het gevolg, dat ver scheidene officieren overboord geworpen wer den en den dood in de golven vonden. Zeer warm ging het o.a. toe op de „Prinz-Regent Luitpold”, een schip van 24,700 ton, behooren- de tot de „Kaiser”-klasse, waar zelfs de com mandant door de muiters niet ontzien, eveneens overboord geworpen werd, officieren moest ook het materieel het ontgel den en verscheidene kanonnen verdwenen in de diepte, terwijl aan de schepen nog verschil- Landstorm. Van de 55 ingeschrevenen voor den land storm, jaarklasse 1901, in de gemeente Wijm- britseradeeel zijn 12 ongeschikt en 22 geschikt bevonden, terwijl 21 niet voor den keurings- raad zijn verschenen. Jaarklasse 1900, ingeschreven 61, ongeschikt 13, geschikt 23, afwezig 25. Aan de avond-vakteekenschool te Joure is benoemd tot leeraar voor teekenen (smeden), de heer B. Hofstee, leeraar aan de Ambachts school, alhier. De „Staatscourant” bevat de Koninklgk goedgekeurde statuten van de christeljjke jon- gelings-vereeniging „Timothëus”, alhier. HEMELUMER OLDEPHAERT en NOORD- WOLDE, 12 Oct. Tot burgemeester van Acht- karspelen is benoemd do heer P. Eringa me' toekenning van eervol ontdag als burgemees ter van Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde. STAVOREN, 13 Oct. Tot stationschef al hier is benoemd de heer H. Helge te Maas- Cv*r de frtns. Zondagochtend werd in een va kenshok van den veehcu'er H. A. de Vries te Oldeboorn een vreemd'lb g gevonden, die, radat hg dcor den veldwachter voor den burg< meester was gebracht, ei n 29 jarige, uit Du tsc'e krijgs gevangenschap ontv uc’te Ru«, bleek te zijn. De man was 2| jaar krijgsgevangen geweest en was voor 47 dagen uit Munster gevlucht. Al dien tjjd heeft hg zich des d. ags schuil gehouden en zich in hoofdzaak gevoed met rauwe appe’s Hg vreesde nog steeds in Puitsch- land te zgn. Zondag was hg de ^ast van den veldwachter. Gis'eren werd hg <p transport gesteld naar Enschede. Onthulling monument P. Hol*. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaais te Am sterdam had Zondagochtend de on'hulling plaats van het monumert voor wijb n P. Hols, in leven secretaris van d n Alg'm enen Nedcr- landschen Typografe bond. Er was zeer veel belar.gstelli ghc: derd n iypografen waren aanwezig, meldt het „Maan dagochtendblad D<a zaak Schroder. Het gerechtshof te ’s-Htrtoge. bosch deed uitspraak in de zaak tegen J. 0. Schrödtr. Het hof achtte het ten laste gelegde ni> t be wezen on achtte geen g vaar aanwezig gev eest voer de schendb g der neutraliteit van ons land. Het hof bevestigde het vonnis der recht bank te Amsterdam n sprak b' klaagde vrij. GAUW, 15 Oct. Geslaagd voor de acte vrije en ordeoefeningen de heer G. Siedsma van hier.. Leeszaal. ’t Hoofdbestuur van den Volksbond (Verceni- ging tegen Drankmisbruik) heeft over 1917 aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek al hier een subsidie verleend van f100. sluis. IJLST, 12 Oct. Op het drietal van predi- bij de Ned. Herv. Gem. te Maassluis komt voor dr. W. Lodder alhier. Op het tweetal bij de Geref. Nieuw-Vennep (Haarlemmer meer) komt voor ds. S. Idema alhier. Postkantoor Sneek. Lgst van de aan dit kantoor ter post be zorgde brieven on briefkaarten, gedurend de le helft der maand Oct. welke wegens on bekendheid van de geadresseerden kunnen worden uitgoreikt. Brieven. Binnenland. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiên 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zgn tijdelijk ver hoogd meteenoorlogstoealag van 20%., het bestuur sympathiek daar tegenover zal staan. Als nieuwe leden zijn o.a. aangenomen Mevr. A. W. PosthumesMeijes, Oudemirdum, en de h.h. dr. J. G. Scheurer, den Haag, W. F. A. Overmeer en A. A. Visser, Heeg, W. A. Bak ker, Hindeloopen, D. Meinesz, Nijega (H. O. N.), IJ. v. d. Werf, Nijland, dr. J. v. Dam, Rauwerd, A. ten Cate, D. Dikland, E. Priester Jr., IJ. P. Veldhuis en M. J. Houwink, Sneek, H. J. Tromp, IJpecolsga. De nieuwe Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Het nieuwe gebouw der Rijkslandbouwwin terschool te Leeuwarden zal Woensdag 24 de zer vermoedelijk door minister Posthuma of ficieel worden geopend. Een professoraat aangeboden. Aan den heer H. G. A. Leignes Bakhoven, rijkslandbouwleeraar te Leeuwarden, is, naar wij vernemen, een professoraat aan de Gent- sche Hoogeschool aangeboden. Meer dan f 200,000 te laag aangegeven. Voor de 6e kamer der rechtbank te Am sterdam heeft terechtgestaan een bekend Am- sterdamsch koopman, wegens overtreding van de rijksinkomstenbelasting. Hij had op zijn aangiftebiljet ingevuid als zuiver inkomen f 25,430, terwijl het volgens de tenlastelegging bedroeg f 235,233. Eisch f 3000 boete of 3 maanden hechtenis. Gasvergiftiging. De directeur der gemeentegasfabriek te Utrecht waarschuwt tegen het plaatsen van geperforeerde plaatjes op de glazen der gloei- lichtbranders. Aangezien bij toepassing van deze methode, bij onjuiste regeling van de gas kraan of bij verhooging van den gasdruk het gas den brander gedeeltelijk onverbrand ver laat en zich door het vertrek verspreidt, kan deze handelwijze zeer licht aanleiding geven tot gasvergiftiging. Een middel, dat ook tot gasbesparing leidt en geen ongewenschte gevolgen heeft, bestaat in het inkorten van de branderpen tot een lengte van 5 c.M. boven den brander. Ook dan treedt bij ongeveer eenzelfde lichteffect een groote gasbesparing in. Aardappelen in de hooikist. Een lezeres schrijft aan De Avondpost: „Naar ik zoo af "en toe hoor, wordt er door verschillende huismoeders geklaagd over het koken van aardappelen met behulp van de hooikist. En ’k geloof, dat dit te wijten is aan een verkeerde behandeling, die ook voor geschreven wordt in zg. handleidingen voor dit nuttig hulpmiddel; nl. om de aardappels in de hooikist te doen met het kokende water, liefst nog wel „de pan geheel vol”. Laat men mijn raad eens opvolgen: de aard appels 7 minuten op het vuur koken, dan vlug al het water er afgieten tot den laatsten drop pel, dan in de hooikist, ook al is de pan maar voor Vi of Vs vol, en na drie kwartier of een uur heeft men verrukkelijke, heele en ge bloemde, kruimige aardappelen. Wie dit zóó doet, doet het nooit weer anders.” Kookkisten en -zakken. Op alle openbare scholen te 's-Hage is den kinderen onderricht gegeven, hoe ze van een voudig, goedkoop materiaal kookkisten en -zakken kunnen maken. Een onmiddellijk ge volg is algeweest, dat deze artikelen in de winkels heel wat in prijs zijn gedaald. Ontoerekenbaar. De korporaal van het Belgische leger H. V., die onlangs te Harderwijk een zesjarig meisje van een arbeider, waar hij veel aan huis kwam, met oneerbare bedoelingen meelokte en ver moordde, is door den krijgsraad te Arnhem on toerekenbaar verklaard, met last tot zijn plaat sing in een krankzinnigengesticht. G .«n ««rwarmde treinen. Naar de „Tel.” verneemt, heeft de regee ring thans aan de spoorwegdirecties de ver- eischte toestemming verleerd, om gedurende den winter de treinen niet te verwarmen. Met »erw-rmde wachtkamer*, De minister van Waterstaat h eft de spoor wegmaatschappijen mach'iging verleend, om, zoolang de tegenwoordige bn.ndst ffernood duurt, de wachtkamers op de stations n et te verwarm- n. verklaring beteekent. F" oorlog moge duren, E aan de zijde-- bondgenoot tot het zgn ren van het verlos t”. In de Fransche Kamer liet minister Ribot zich in denzelfden geest uit. In Rusland. Een bende misdadigers heeft op de Wladi- kawkasspoor een sneltrein doen ontsporen door ’t opbreken van do rails. Zes wagons stortten van den Spoordijk. Alle, passagiers, waarvan 8 gedood en 50 gewond waren, zjjn beroefd. De levensmiddeleTi in Frankrijk. In de Fransche Kamer heeft minister Long meegedeeld, dat wegens den slechten oogst en de moeilijkheden met de laadruimte het brood rantsoen van 500 'tot op 150 tot 200 gram moet verminderd worden. Ook het suikerverbruik wordt beperkt In de restaurants mag men den bezoekers enkel nog saccharine voorzetten om spijs en drank te zoeten. De algemeene toestand. III. Het Oostelijk front. In onze vorige beschouwingen schreven wij over het Engelsch offensief in Vlaanderen en over den duikbootoorlog. Hieronder volgt thans, in verband met deze beschouwingen een en ander over de toestand aan het Oos telijk front. Vooraf hebben wij melding te ma ken van een nieuwe stoot der Engelschen aan het Vlaamsche front, welke niet zooveel re sultaat heeft opgeleverd als de vorigen. Deze laatste aanval werd Vrijdagmorgen onderno men. Slagregens belemmerden hem en slechts een vooruitgang ter diepte van 500 M. werd gemaakt in de omgeving van Poelca- pelle en Passchendaele. De Engelsche staf meldt dat tengevolge van den regen afgezien werd, van een poging de gestelde doelen te bereiken. Door deze nieuwe stoot is dus niet bereikt wat de staf er mee beoogde, wel heeft men echter het Houthulstbosch iets beter binnen het bereik der Engelsche artillerie ge bracht. Over de groote beteekenis van dit Houthulstbosch in dezen strijd om de Vlaam sche kust hebben wij reeds geschreven. Marl borough, de Engelsche veldheer van de ze ventiende eeuw,, zeide eens dat wie het Hout hulstbosch in handen had Vlaanderen be- heerscht. En niemand minder dan graaf Westarp, het bekende Duitsche conservatieve Rijksdaglid, heeft deze week nog eens laten uitkomen welke beteekenis de Vlaamsche kust voor de oorlogvoerenden heeft. Hij zeide nl. in den Rijksdag: „Het bezit van de Vlaam sche kust beslist of Duitschland dan wel En geland in dezen oorlog de strategische over winning heeft behaald”. Men zal goed doen deze uitspraak te onthouden. Waar een dergelijk karakter aan den slag, die thans in het Westen geleverd wordt, wordt toegekend, mag men als zeker aanne men dat beide partijen haar grootste krachten hier samentrekken en de actie op de andere fronten nauw verband houdt of dient te hou den met den strijd in het Westen. Licht zal men inzien dat onder de gegeven omstandigheden een aanvallend optreden der Russen in het Oosten, om daar de Duitsche troepen vast te houden en te verhinderen dat deze naar Vlaanderen worden gezonden, een groot voordeel voor de Entente zou zijn. Deze actie is uit militair oogpunt zoo voor de hand liggend en gebiedend noodzakelijk, dat men uit haar uitblijven alleen reeds mag con- cludeeren dat de Russische legers thans vol komen lamgeslagen zijn, zij het door het ont breken van de noodige discipline, of door ge brek aan munitie. Dat de vijand tegenover dergelijke legers, vooral in tijden dat zijn voornaamste krach ten elders moeten worden gebruikt als thans in Vlaanderen geen groote militaire macht hoeft te stellen, spreekt wel vanzelf, zelfs niet wanneer deze vijand er niet al leen verdedigend maar ook aanvallend wil op treden. Groot Het geschil met Engeland. In een artikel zegt de „Daily Chronicle”, dat het geschil met Nederland hangende zal blijven tot dat de Hollanders hebben toegegeven. Men bedenke wel, schrijft het blad, dat het een kwestie is van loven en bieden en geenszins een volkenrechtelijk vraagstuk. Holland bewijst aan Duitschland een groote dienst door toe te staan dat groote hoeveelheden zand en grint, welke gebruikt worden voor versterkingswer- ken uit beton, langs de Nederlandsche water wegen naar het gevechtsfront gaan. Het toe staan daarvan nu is niet onneutraal, doch het zou evenmin onneutraal zijn het te weigeren, gelijk wij dat natuurlijk wenschen. Nu wij dit niet van Holland gedaan hebben kunnen krij gen, hebben wij onze toevlucht genomen tot pressie door nl. te weigeren Nederlandsche handelstelegrammen te verzenden langs den kabel, waarover wij meester zijn en blijven. Aldus handelen wij, evenals Holland, geheel binnen de perken van onze rechten. Er bestaat, zegt het blad, voor ons geener- lei internationale verplichting den Nederland- schen handel van onze kabels te doen profi- teeren. Natuurlijk is het voor den Hollandschen koopman een ongemak van het telegraafver- keer met de buitenwereld en vooral van zijn koloniën afgesneden te zijn, doch voor ons is het evenzeer een groot ongemak, dat de Duit schers hun pillendoozen aan het front met be hulp van in Holland gewonnen grint en zand zouden vermenigvuldigen. Van beide kanten is het een kwestie van zaken doen. Holland moet nu beslissen of de voordeelen, die het van Duitschland voor zijn welwillendheid geniet, opwegen tegen die, welke het dientengevolge niet meer van ons krijgt. Friesch Genootschap. Zaterdagnamiddag is onder het voorzitter schap van Mr. R. A. Fockema te Leeuwarden de jaarvergadering gehouden van het Friesch Genootschap van Geschied-, Oudheid en Taal kunde. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mej. R. Visscher, is ontleend, dat het aantal gewone leden 649, dat der buitengewone 33 bedroeg. In de redactie van de „Vrije Fries” is Mr. P. C. J. A. Boeles vervangen door Dr. S. A. Waller Zeper. De rekening wees aan ontvangsten aan f 26,226.73, aan uitgaven f 26,130.73; het fonds voor buitengewone herstellingen een bezit van f 8997.73; het van Eysinga-fonds f 36,598.66. Een 160-tal^lieuwe leden werd aangenomen. Het Museum is door 7723 betalende perso nen bezocht. Sommige schilders maakten er voor hun arbeid of hun studie gebruik van. Het jaarverslag van den directeur maakt melding van belangrijke aanwinsten: een beeldje van den Heilige Dionysius, gevonden in een terp te Hantum en een der laatste weef stoelen, nog in Friesland in gebruik, gekocht van den wever Lute Slotboom te Lippenhui zen. De heer R. Reynders, vroeger te Leeu warden- en April 1916 te Nijmegen overleden, legateerde een studiekop, geschilderd door Alma Tadema. Hierop werden door Dr. >G. A. Wumkes, van Sneek, mededeelingen gedaan over een Friesch predikantstype uit het begin van de 19e eeuw, Ds. Hendrik Muntingh. De directeur van het Museum de heer Mar tin gaf een verhandeling Van den 17e eeuw- schen Frieschen schilder Nicolaas Wieringa, ten beste, wiens werk, vrijwel onbekend, aanspraak mag maken op grooter waardeering. De heer Sipma vroeg, hoe het Genootschap en zijn bestuur tegenover den heropbloei van de Friesche litteratuur van onze dagen en te genover de Friesche beweging staat. Met het oog op het verleden van het Genootschap, achtte dit lid dat het geheel op zijn weg ligt, weer actief op te treden in die beweging. De voorzitter ging voor een goed deel met den vrager accoord en was van oordeel, dat al ligt het niet op den weg van het Genoot schap speciaal propaganda te maken voor de Friesche taal, dit zich natuurlijk niet vreemd zal mogen betoonen ten opzichte der nieuwe beweging; deze heeft de aandacht van het be stuur. Het antwoord gaf den vrager aanleiding: te veronderstellen, dat wanneer te eeniger tijd de steun van het Genootschap wordt gevra.agd voor de heruitgave van werken van oude F'rie- sche schrijvers Gysbert Japicx werd ge noemd of als het streven naar hooger on derwijs in het Friesch een vasten vorm heeft, zijn de Duitsche en Oostenrijksche strijdkrachten die in het Oosten staan dus ze- ker niet. Toch hebben de eerste successen 18J^ van groote beteekenis bevochten. Zij namen Riga zoowel als Friedrichstadt en Vrijdag landden zij op de eilanden Oesel en Dagö, die de Golf van Riga afsluiten, troepen onder be scherming van een deel der Duitsche vloot. Tegenstand van beteekenis schijnt noch door Russische zeestrijdkrachten, die er anders wel zijn, noch door de Russische garnizoenen geboden te zijn, zoodat de Duitschers bijna zonder slag of stoot het meesterschap over de Golf van Riga verkregen en het Russische Noordelijke front gevaar liep van omtrekking, waarom dit een eind naar het Oosten in de richting Walk moest worden teruggebracht. Een belangrijk succes voor de Duitschers en een bewijs temeer van het feit dat de Russi sche legers militair niet veel meer te betee- kenen hebben. Wat nu, zoo vraagt men zich af, is het doel van de Duitsche staf? Een groote aanval in de richting van Petrograd? Wanneer dit de bedoeling ware dan zou de Duitsche staf zeker noch na de val van Riga, noch na die van Friedrichstadt de Russen de tijd gelaten hebben zich terug te trekken, doch zou hij zijn troepen den opmarsch hebben doen voortzetten om de Russen aan te vallen waar zij stand hielden. Wanneer de Duitschers in derdaad een dergelijke grootsche onderne ming beoogden, zouden zij met de voor een dergelijke onderneming noodige troepen zeer zeker de Russen veel harder klappen hebben toegebracht dan thans is geschied. Juist het fejt dat de Duitschers zich met groote plaatselijke successen tevreden stellen wijst op het geringe troepenaantal dat bij deze operaties gebruikt wordt. En wanneer men de plaatselijke successen zelve beschouwt valt al spoedig het doel der Duitschers in het oog. Riga zoowel als Friedrichstadt beheerschen Duna-overgangen, Oesel en Dagö beheerschen de Golf van Riga. De Duitschers hebben zich dus in het bezit ge steld van een aantal beheerschende pun ten aan het Noord-Oostelijk front en zijn dus thans in staat dit Noord-Oostelijk front met een minimum van troepen te verdedigen. En dit nu is blijkbaar het doel van de Duitsche staf. Hij wil zich een linie veroveren, welke met een mi nimum van troepen te verdedigen is, om zijn troepenmacht in het Westen, waar zijn linies sterk bedreigd worden, nog verder te verster ken. Er is daar in het Noord-Oosten nog één zeer belangrijk punt dat de Duitschers thans, willen zij dit doel verwezenlijken, dienen te veroveren en dat is de zeer belangrijke vesting lende andere beschadigingen werden aarige- richt. Engelsche staatslieden over den oorlog. Lloyd George en Asquith hebben de vorige week het oorlogsdoel in redevoeringen aange- roerd. Aanleiding om hetgeen ze te berde brachten uitvoerig op te nemen hebben wij niet, daar er geen verandering te constateeren valt in hunne houding tegenover de centralen. Lloyd George zeide o.a. „Ik wou dat ik een spoedig einde van den oorlog kon voorspellen, maar wat er ook moge gebeuren, de taak, die het volk ter hand heeft genomen, moet worden volbracht. „Geen enkele verklaring is er m.i. meer op berekend geweest dezen vreeselgken oorlog te verlengen, dan die von Ktlhlmann in den Rijks dag heeft afgelegd, dat Euitschland er onder geen voorwaarde aan denkt eenige concessie inzake Elzas-Lotharingen aan Frankrijk te doen. En er kan geen twijfel aan bestaan wat deze Hoe lang ook de Ingeland zal van zgn dapperen Frankryk striiden, onderdrukte kinde- vreemde juk heeft

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1