De Wereldoorlog. firaan-Speculanten MEUBELFABRIEK NEDERLAND FIRMA H. BRANDENBURGIi annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAUEKOLOi Nieuwstijdingen. Kamerbetimmeringen. OHicibb! Orgaan der Gemeente Sneek. 1 Zaterdag 10 November 1917 34e Jaargang No. 12. naar ie. I L\L JE A. HUIZINGA, Groningen. Gaat gij naar Kantoor? Leer dan machineschrijven volgens het nieuwe 10-vingersysteem bij R. FRANK, Kloosterdwarsstr. 28 NIEUWE SHEERER COURANT I het le en de S. F volgende ingekomen XII. Westersingel 2. Telefoon 118. nomen, door sk d. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sneek Telefoon No. 150. n- ti- en m 9- er 3D ut ge ns sn in ie ■■xvf» Tot bestuursleden werden gekozen de heereu J. W. Wiersma, van Britswerd, en G. Struik- sma, van Wieuwerd; tot keurmeesters de hee ren D. Kuiken, I. v. d. Werf en M. Keuning, van Britswerd, en W. S. Wiersma, van Wieu werd. Tevens wordt LES gegeven in Stenografie. Een verhaal uit Chicago. door FRANK NORRIS. Schrijver van „Van g-a r m e n”. (Vertaling van Jo Arenberg). Voetbal. De Friesche Voetbalbond kondigt voor Zon- dag a.s. de volgende le klas wedstrijden aan: In zekeren zin was Landry Court een dub bele persoonlijkheid. Ver van de nabijheid en den invloed van La Salie Street was hij ver geetachtig, luchthartig, onpractisch, spoedig opgewonden, de laatste man ter wereld wien men eenige handelsverantwoordelijkheid zou toevertrouwen. Maar het gedonder der stra ten om de Beurs en bovenal de beweging en de atmosfeer van de Beurs zelf, riepen in hem een heel anderen Landry Court wakker. Een heel nieuw stel zenuwen ontstond bij het slaan van de gong van half tien; een heel nieuw stel hersens begon zich in beweging te stellen bij het eerste getal dat werd opgeroepen. En Men besloot, zoo mogelijk, tot het houden van een hardrijderij onder de leden en daar aan te verbinden een feestelijke herdenking van het vijftigjarig bestaan der club. foonkamer aan het andere. Het midden ‘van den grond werd ingenomen door de graanbeurs. Links voor Landry was de maishoek, terwijl verder naar het Noord- einde van de zaal, bijna onder de galerij veel grooter dan de twee andere de tarwehoek was. Vlak tegenover de publieke galerij, hoog aan den zuidelijken muur, was een groote wijzer plaat aangebracht en op die wijzerplaat was een wijzer die den prijs der tarwe aangaf, op en neergaande met de veranderingen in de Korenbeurs. Nu wees hij op 93%, de eind- koers van den vorigen dag. Totnutoe waren al de hoeken leeg. Het was ongeveer kwart over negen. Landry bracht hoed en jas in de kleedkamer en trok een oud, gestreept tennisjasje aan. Toen stak hij zonder hoed, met zijn handen in zijn zakken, de zaal over en ging zitten op een van de stoelen die in rijen op den grond stonden voor de ruimte van de telegraaf. Hij las nog eens de telegrammen en orders door die hij in zijn hand hield. Nadat hij ze goed in zijn geheugen had geprent, scheurde hij ze in kleine snippertjes, keek de zaal rond en ontwikkelde zijn plannen voor dien ochtend. O, best, antwoordde Hirsch. En zeg, heb jij al wat gehoord omtrent die Higgins-Pasha- zaak? Je herinnert je wel die herrie tusschen Engeland en Turkije? Men zegt dat de Brit- sche consul in Constantinopel het den Sultan flink heeft gezegd. De ander was vol belangstelling. Zoo? vroeg hij. Maar de markt heeft er niets van gevoeld. Het is zeker niets van be- teekenis. Doch ginds heb je Kelly. Hij zal het wel weten. Hij is nogal dik met de troep van Pofteous. Vraag het hem. Vraag jij het hem en vertel het hem. Ik moet naar de beurs. Het is bijna tijd dat de bel gaat. Hirsch’ broer vond Kelly te midden van een troep beurslui. Zeg, kerel, begon hij, jij zult het wel we ten. Ze vertellen mij dat er misschien herrie komt tusschen Engeland en Turkije om die Higgins-Pasha-zaak en dat het Engelsche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken den sultan met een ultimatum heeft gedreigd. Als dat het geval is, zal het wel invloed op de markt heb ben. Niets van waar, zei ■Kelly. Maar ik moet er toch het mijne van hebben verduiveld! Intusschen was Landry boven gekomen en rechtsaf gaande ging hij een groote deur door en kwam in de eigenlijke Beurs. Het was een groote ruimte, aan alle kanten verlicht door groote ramen van gekleurd glas, het dak gesteund door mooi versierde ijzeren pilaren.' Links waren de zwarte borden voor de bulletins en daarachter in den Noord-West hoek was het kantoor van de Western Union Telegraph achter ijzeren leuningen. Rechts, aan de andere zijde van de zaal, stond een rij tafels, beladen met netjes gere gelde papieren zakjes, halfvol graanmonsters, langs den heelen oostmuur van den ingang der publieke zaal aan het eene einde tot de telc- ;e- it- .ar an ral m- lit >k- >or en de en :t- n- et is- ■e- ti- te „L. S. C.-”— „Friesland”. Aanvang 1 uur „Harlingen”„Sneek”. Benoemd tot onderwijzeres te Akkrum vroegere stadgenoote rnej. W. Koetzier, thans tijdelijk aldaar. WOMMELS, 7 November. Benoemd tot wijk verpleegster van het Groene Kruis, afdeeling Hennaarderadeel, standplaats Wommels, zuster A. Fennema te Akkrum. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 7 November. Een „wrijving” van belang is er in den mid dag van 12 Augustus tusschen de buren J. E., 69-jarig kalfslager te Sneek, en Tjipke Walstra aldaar geweest. Een kind van laatstgenoemde had iets gedaan, dat het misnoegen van E. op wekte. Hij ging te keer, de moeder nam het voor haar kind op, E.’s gramschap keerde zich tegen de moeder, hij schold haar uit en mishan delde haar. Toen Tjipke de bui zag drijven, was hij er dadelijk bij, E. liet zijn hond los, die boven op den ter aarde gevallen Tjipke sprong en hem wilde bijten en ten slotte is E. nog met den puthaak gekomen en heeft ook Tjipke zijn gramschap doen gevoelen. Zoo verklaren de getuigen. Maar E. zegt: „allemaal leugens” es hij roept God als getuige aan, waarop de president hem toevoegt, dat hij den Haam van het Opperwe zen niet ijdel gebruiken mag. Beklaagde gaat weer kalm naar zijn plaats en blijft de getuigenverklaringen onwaar noe men. Hij is „schandalig” door de familie Wal stra behandeld, hij als oud man. Eisch tegen hem niettemin 14 dagen gevan genisstraf. L. C. adressen om zakenverlof en uitstel oefening. Reeds door ’t D. B. afgedaan. f. Uitnoodiging van het Bestuur van „Mid denstand” alhier tot bijwoning eener vergade ring op 15 October ter bespreking van spoor wegplannen' in den Z.-W.-hoek. De secretaris heeft den leden hiervan op dato in kennis gesteld. De heer Priester, die deze vergadering als voorzitter der commissie uit de Kamer heeft bijgewoond, brengt hier over rapport uit. g Afschrift adres van de Kamer van Koop handel te Harlingen aan de directie der Ned. Tramweg-Mij." inzake verbinding met Gronin gen. Vanaf de stations der lijnen Harlingen— Leeuwarden, HarlingenStiens en Stavoren Leeuwarden kan de reis naar Groningen heen en terug op één dag slechts gedaan worden, indien men met den sneltrein van 8.45 uit Leeu warden gaat over Meppel en Assen; aankomst Groningen 12.24. Er vertrekt evenwel ’s mor gens 8.25 een tram uit Leeuwarden naar Drach ten, daar aankomende te 10.12. Van Drachten vertrekt 9.51 een tram naar Groningen, aan komst aldaar 11.58. Indien er nu gelegenheid werd gegeven tot overstappen op den hoek der Folgerenlaan, waar de lijnen elkaar ontmoeten, dan zouden de reizigers om 12 uur te Gronin gen zijn. Komt deze aansluiting tot stand dan zullen ongetwijfeld vele reizigers de route per tram prefereeren boven die per trein via Meppel. De Kamer alhier stemt er mee in, dat deze verbinding voor de reizigers uit Harlingen en ’t Noorden van Friesland gewenscht is, doch daar van uit Sneek de stad Groningen te be reiken is èn met de tram ’s morgens 5.20 over Drachten èn met de tram van ’s morgens 7.20 via Meppel, wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. h. Mededeeling van het Ministerie van L„ N. en H„ dat met het oog op de hooge papierprij- zen de oplagen der vanwege het departement verspreid wordepde publicaties, zooveel moge lijk zullen worden verminderd. Behalve de „Handelsberichten” wordt de verzending ge staakt. Voor kennisgeving aangenomen. i. Mededeeling dat op initiatief van den Con sul der Nederlanden te Genève aldaar is opge richt een Ned. Kamer van Koophandel, als zijn de noodzakelijk voor de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tusschen Zwitserland en Nederland. Voor kennisgeving aangenomen. j. Schrijven van het „Verbond van Neder- landsche Fabrikanten-Vereenigingen”, dat op de eind September door het Verbond aan alle fa brikanten rondgezonden Bruinkoolcirculaire met aanvraagformulier een groot aantal aan vragen zijn ingekomen en dat verdere bespre king met de Rijkskolendistributie thans tot het plan heeft geleid bij genoegzame onderlinge samenwerking de regeling zooveel mogelijk onder eigen centrale leiding aan de fabrikan ten zelf over te laten. He't Verbond heeft zich bereid verklaard, zulks in overeenstemming met bovengenoemde circulaire, ook voor fabrikan ten, niet-leden, deze leiding op zich te nemen en daartoe een bijgevoegde regeling ontworpen Het Verbond verzoekt de Kamer reeds ter stond een aanvang te maken met de bijeenroe- ping van belanghebbenden en een commissie- vorming daaruit. Alvorens hiertoe over te gaan, heeft de Ka mer zich eerst voorzichtigheidshalve in verbin ding gesteld met de Rijkskolendistributie daarop een tegenspraak ontvangen. Genoemd schrijven wordt daarom van agenda afgevoerd. 5. Bij den rondvraag komt ter sprake, dat in de vorige week geen voldoende passage was voor schepen vanaf de Oppenhuizerbrug en ’t Zomerrak naar de Oosterpoortbrug en om gekeerd. Waar aan de stadzijde twee of drie booten lagen der Scheepvaart-Mij. Holland Friesland werd aan den overkant aan de Oos- terkade pulp (nog wel bestemd voor buiten de stad) gelost door 2 groote tjalken, ook ge flankeerd door pramen. De passage was daar door op dezen hoek bijna onmogelijk, zoodat meermalen stremming van het verkeer plaats had. De Kamer vindt het daarom wel gewenscht, dat het toezicht alhier er voor waakt, dat op drukke punten als deze de noodige doorvaart- ruimte blijft bestaan. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Op het Westelijk front. In Vlaanderen hebben de Engelschen een nieuw succes van beteekenis behaald door de verovering van het dorp Passchendaele. Dit dorp ligt op de heuvelkam, waarvan de be- heerschende posities thans in handen der En gelschen zijn. Zij zien thans in de vlakten, waar de Duitsche stellingen zijn, neer. Welke waarde de Duitschers hechtten aan het bezit van het dorp blijkt uit de volgende dagorder van Hindenburg: „Indien de kam tij delijk verloren ging, moet hij dadelijk door een tegenaanval hernomen worden. Mogen alle aanvoerders en soldaten vleten, dat van het behoud van Passchendaele het heil van het le ger in Vlaanderen afhangt!” Zoo de Engelschen niet van plan zijn dit jaar hun stoot tegen de Vlaamsche kust voort te zetten (hetgeen, vooral in verband met de hulp die Italië verleend moet worden, mogelijk schijnt) is de verovering van dit dorp een goe de sluitsteen voor het offensief in 1917. In Palestina. De Engelsche generaal Allenby op wien wij bij zijn benoeming tot opperbevelhebber van het leger in Egypte de aandacht vestigden als een troepenleider van groote bekwaam heid heeft een succes van groote beteekenis behaald. Hij heeft nl. de Turksche legers die de toegang tot Palestina versperren verslagen en Gaza aan de kust van Palestina ge- De Engelschen, die gesteund worden Italiaansche en Fransche hulptroepen, hebben nu een goede kans Jeruzalem te ver overen, en daarmee het Turksch gezag weder een klap toe te brengen, die gelijkwaardig is aan die welke zij bi^ Bagdad opliepen. Palestina zou voor de geallieerden ook een kostbaar vuistpand kunnen worden. Toch annexaties? De Lokal-Anzeiger beweert dat in een kroon- Abonnement: per jaar f2, fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiën 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20%. „.i ligt hun nieuwe tront: aan de orenta otonze Mincio. Zoo dit het geval is^-en gezien de reus achtige verliezen is het mogelijk, dan moet Ve netië prijs worden gegeven. De centralen zul len dan alvast in bezit hebben een kostbaar „vuistpand”, tenzij zij bij hun verder oprukken in de Po-vlakte duchtig geklopt worden. Dit echter is een waarschijnlijkheid, waarmee zelfs ernstige Engelsche beoordeélaars van den toe stand- geen rekening houden. Zij achten het waarschijnlijk dat de centralen tenslotte ge keerd zullen’ worden, doch waarschuwen hun landgenooten voor te optimistische vewachtin- gen omtrent een groote nederlaag der centra len. De oplossing voor twee vrouweiijke vooroordeelen. De vrouw heeft gelijk als zij het er voor houdt dat de frischheid van de kleur en de glans van den blik twee wezenlijke voorwaar den zijn, om er lief uit te zien. Hoe zuiver ook de lijnen van haar gelaat zijn, een vrouw ziet er dan eerst lief uit, wanneer geheel haar we zen gezondheid ademt. Vandaar komen alle kunstmiddelen om zich kleur te geven en schit terende oogen te hebben. Maar de kostbaarste zalven en de zeldzaamste reukwaren zullen nooit iets anders geven dan een voorbijgaan- den schijn, want noch zalven noch reukwaren kunnen ooit de zuiverheid en den rijkdom van het bloed verschaffen, waarvan alleen de frisch heid der kleur en de glans van den blik afhan gen. Om de zuiverheid en den rijkdom van het bloed te bewaren of weer te krijgen, is het noodig gebruik te maken van de Pink Pillen, die het van zijne onzuiverheden bevrijden en de roode bolletjes ervan vermeerderen. Boven dien zijn de Pink Pillen om meer dan eene re den onmisbaar voor de vrouw. Deze pillen zijn niet uitsluitend de groote herstellers van het bloed; zij maken ook een krachtig verster kingsmiddel voor de zenuwen uit en zetten alle levensfuncties tot werkzaamheid aan. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de ongemakken en ongevallen die zoo dikwijls bij vrouwen voorkomen, als bloedarmoede, bleekzucht der jonge meisjes, zenuwuitputting, maagpijnen, verlies van eetlust, neurasthenie, kritieke leef tijd. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per dpos en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam. Voof Sneek en Omstreken bij de Erven Joh. W. Meijer en fa. B. Meindersma te Sneek en verder bij goede Apotheken en Drogisterijen. van dit oogenblik tot het sluiten der Beurs was geen enkel koopman, geen enkel make laarsbediende meer op zijn hoede, slimmer, of zekerder van zichzelf dan die zelfde jonkman, die niet meer wist welke afspraak hij voor dien avond had gemaakt. De Landry Court dien de meisjes Dearborn kenden, was geheel verschillend van hem die nu met zijn ellebo gen leunde op zijn stoel op de vloer der Beurs, met’ saamgeknepen oogen, opeengeklemde lip pen, en zichzelf begon af te vragen hoe de Beurs dien ochtend zou zijn. Intusschen begon de zaal vol te loopen. In de afgesloten ruimte waar de honderden tele graaftoestellen stonden, kwamen de telegrafis ten bij kleine troepjes. Zij hingen hun hoeden en jassen aan de haken in den muur achter hen en gingen in linnen jassen of in hun hemdsmouwen op hun plaatsen zitten, elkaar dingen toeroepend, plagend, moppen tappend. Sommigen begonnen dadelijk te werken en men hoorde hier en daar het tikken van een toestel als een vlijtige krekel, die al de anderen vóór was. De groepjes kooplieden gingen langzamer hand naar den graan- en tarwehoek. Winston, een groote, breedgeschouderde man van een jaar of vijf-en-dertig, die met Landry de orders der firma Gretry Converse uitvoer de, kwam naar hem toe en zei langzaam: Wat beteekenen die praatjes omtrent her rie tusschen Turkije en Engeland? Doch voor Landry kon antwoorden, kwam een derde bediende van Gretry bij hen. Dat was een jonge man, mager, met zwart haar en altijd glinsterende, opgewonden oogen. Zeg! riep hij uit, er is toch wel iets van waar! Er is toch wel iets van waar! Waar heb je dat gehoord? vroeg Landry. O overal Rusbridge maakte een vage armbeweging. Wordt vervolgd. Vetdistrlbutie. De min. van Landbouw heeft een vetdistri- butieregeling vastgesteld. Ze betreft alle vet van runderen, kalveren, schapen en varkens met uitzondering van aan gewassen vet dat aan het vleesch wordt ver kocht. Het is verboden vet af te leveren of te ver voeren. Van elke slachting moet 24 uur vóóraf aan den burgemeester opgave gedaan worden. Alle vet moet worden gezonden aan door het ministerie aan te wijzen vetuitsmelters, de darmen aan aan te wijzen darmenslijmers. Klompen, schoenen en sajet. Omtrent de voorziening met goedkoope klom pen, schoenen en sajet kan het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening het volgende berichten: Het spreekt vanzelf, dat de verzending van 1,600,000 bons voor klompen en van niet min der dan 2,000,000 bons voor schoenen groote technische en administratieve moeilijkheden oplevert. Men is nu evenwel zoo ver, dat de klompenbons alle verzonden zijn. De distribu tie van klompen zal deze maand plaats vinden. Intusschen wordt de verzending der schoe nenbons voorbereid. Er zullen echter nog wel een paar weken mede gemoeid zijn, voordat men daarmede gereed is. Behalve de bons voor goedkoope schoenen zullen ook 60,000 paren schoenen ter beschik king der gemeenten worden gesteld, waarop dezer dagen de hand is gelegd. Dit zijn afgekeurde militaire schoenen, die in orde wor den gemaakt en dan nog zeer goed bruikbaar zijn voor particulier gebruik. Deze schoenen zullen op ongeveer f 3 per paar komen. Wat de sajet betreft, blijkt thans dat de be schikbare wolvoorraden toelaten ongeveer der aangevraagde hoeveelheden te verstrek ken. De fabrikanten zijn met den aanmaak bezig; door enkelen is met de aflevering reeds een begin gemaakt. De te leveren sajet zal zijn 3-draadsche sajet (10,000 meter per K.G.); de kleur wordt z.g. grijs mêlée, een samenstelling in rood, zwart en wit, die niet in den handel is. De wijze van distributie wordt aan de gemeentebesturen overgelaten, mits de distributieprijs niet hoo- ger wordt dan f 6 per K.G., d. i. 50 cent per 100 gram, of f 0.30 per halve knot Ons dagelijksch brood. Naar de „Tel.” verneemt, zal in de samen stelling van ons brood spoedig een verande ring worden gebracht. Op het oogenblik is deze als volgt: 40 pet. tarwe, 25 pet. mais, 25 pet. aardappelmeel, 5 pet. ongebuilde rogge en 5 pet. zemelen. Daar proeven hebben aangetoond, dat door grossiersknecht te Sneek, droging van den aardappel ca. 10 pet. meer voor het voedsel beschikbaar blijft dan door vermaling, is besloten in het vervolg de aard- appeldroging aan te wenden voor de brood- bereiding. Vermoedelijk zal dat proces met ongeschilde aardappelen plaats vinden. In ieder geval zal deze nieuwe broodberei- ding zeer spoedig voor het leger worden in gevoerd. De groentendrogers hebben zich bereid ver klaard, de zorg van het drogen op zich te ne men. De capaciteit der fabrieken acht men ruimschoots voldoende om op groote schaal ven f 279.1314 en het batig saldo dus f 28.37)4. jit werk der aardappelmeelfabrieken over te nemen. Verhooging van het broodrantsoen is van dezen maatregel niet te verwachten, daar men nog steeds met gebrek aan grondstoffen te kampen zal hebben, zoo lang van buiten af geen aanvoer plaats heeft. raad te Berlijn beslist is dat Polen, waarbij Galicië wordt gevoegd, tot regeerder krijgt Keizer Karl van Oostenrijk en dan in een „per soonlijke Unie” bij de Donaumonarchie wordt gevoegd. Met de Russische provinciën Koer land en Lithauen zou Pruisen zich dan tevre den stellen; beide provincies zouden Keizer Wilhelm onder den titel van grootvorst tot re geerder krijgen. Een ander Duitsch blad spreekt dit bericht tegen. Het is te hopen dat deze tegenspraak juist is. Anders zouden de herhaalde verzeke ringen van de leiders der centralen ook aan den Paus gegeven dat zij een vrede zonder annexaties willen waardeloos zijn. Immers men moge het dan noemen een persoonlijke Unie, wanneer de centralen dit plan doorvoe ren annexeeren zij een groot stuk Russisch gebied en leggen zij de grondslag voor een nieuwen oorlog met Rusland, dat niet eeuwig verlamd zal blijven. Hm, bromde hij. Je zult voor de maand om is een hoedvol ervan zien. Dienzelfden morgen bevond Landry Court zich om negen uur in de gang van de parter- reverdieping van de Beurs. Hij had juist het kantoor verlaten van Gretry, Converse Co., waar hij en andere beursklerken der firma hun orders voor den dag hadden ontvangen. Terwijl hij eenige appelen kocht aan het stalletje op het einde der gang, voegden zich Semple en Hirsch beursklerken voor kleine firma’s in La Salie Street bij hem. Hallo, Court, hoe is het ermee? - Hallo, Barry Semple! Hallo Hirsch! Landry bood ze ieder de helft van zijn twee de appel aan en zij bleven alle drie onder aan de trap staan babbelen en appel eten van de punt van hun zakmessen. Ik voel mij vanmorgen niet lekker, zei Semple tusschen twee happen in. Was gister avond op een jongeluispartijtje. Een vriend van mij is uit Europa teruggekomen en de jongens gaven te zijner eer een dineetje. Die vriend van mij is overal geweest, heeft het grootste gedeelte van zijn tijd doorgebracht in Constantinopel. Was daar zooiets als jour nalist. Het schijnt daar een raar zootje te zijn, het heele Turkije en de Sultan incluis. Mijn vriend zegt, dat Constantinopel hem deed den ken aan een operettetooneel, dat in de modder was gevallen. Zeg, Court, hij zegt dat de stra ten er nog vuiler zijn dan in Chicago. Semple keek op zijn horloge. Ziezoo, het is geloof ik tijd om naar bo ven te gaan, zoowat half tien. Met hun drieën gingen zij de trap op. Daar werden zij staande gehouden door den broer van Hirsch. Zeg, ik heb dat kistje sigaren voor je. VERGADERING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIE KEN TE SNEEK. Vergadering op Dinsdag 6 November 1917. Aanwezig de heeren: P. Reinouts van Haga, voorzitter, W. Nieveen, E. Priester, H. Bren- ninkmeijer, S. v. d. Meulen Szn. en J. Linde man, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren: Henstra en R. Gorter. Punten van behandeling: 1. Opening der vergadering door den voor zitter. 2. De notulen der vorige vergadering wor- de.n gelezen en goedgekeurd. 3. Lecture der uitgegane stukken: ae. Adhaesiebetuigingen aan adressen om zakenverlof. f. Adhaesiebetuiging aan het adres van den Bond van Friesche Veehandelaren aan den Raad van Sneek. 4. Behandeling der stukken: ae. Verzoeken om adhaesiebetuigingen aan Het offensief tegen Italië. Voor zoover men thans de gegevens kan be- oordeelen is de terugtocht der Italianen van de Tagliamento geen gevolg van een door braak van het Tagliamentofront door de cen tralen. De Italianen hebben deze achterhoede- linie opgegeven toen hun hoofdmacht zich bui ten het bereik der centrale legers had gesteld. Dit mag worden afgeleid uit het feit dat de centralen tot heden tijdens de vervolging van de Tagliamento niet meer dan 17000 gevan genen hebben gemaakt en 80 kanonnen vero verd. Dit cijfer wijst er op dat de Italiaansche bevelhebber slechts achterhoedegevechten le verde. Het totaal aantal gevangenen bedraagt thans niet minder dan 250,000 man, dg buit 2300 kanonnen. De centralen staan thans aan de Livenza, de Italianen er over. Het is mogelijk dat Cadorna hier opnieuw tegenstand zal bieden, om zijn hoofdmacht en de Fransch-Fngelsche hulplegers gelegenheid te geven zich in de gekozen stel lingen nog beter voor te bereiden voor de bot- sing met de legers der centralen. Waar deze stellingen liggen is natuurlijk niet bekend. Mogelijk is de Piave het einde van de Italiaansche terugtocht, mogelijk zullen zij ech ter ook daar slechts tijdelijk weerstand bieden en ligt hun nieuwe front: aan de Brenta of Vonnissen. In vorige zittingen stonden terecht: S. B„ 67-jarig wegens openbare schennis der eerbaarheid aldaar. Geëischt 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met 3 jaar proeftijd en over eenkomstig den eisch vonnis gewezen. M. H., 31-jarig opperman te Bolsward, we gens weerspannigheid aldaar en diefstal te Sneek. Geëischt 3 maanden gevangenisstraf en tot die straf veroordeeld. WIEUWERD, 6 Nov. Gisteren hield de ijs club „Britswerd-Wieuwerd” haar jaarvergade ring, waarin bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar bedroegen f 307,51, de uitga- Jadwin lachte. Sam, sprak hij, ik zal erom opgooien. Och, onzin, zei de makelaar. Toen riep hij uit, terwijl het spelersinstinct bij hem ontwaakte: Goed. Kruis of munt. Maar geef mij je woord dat je je eraan zult houden. Kruis doe je mee, munt niet. Wil je mij je woord daarop geven? Och, dat weet ik nog niet, antwoordde Jadwin glimlachend. Hij wierp het muntstuk omhoog en dacht in zichzelf: Kruis valt. Het kan niet anders. Ik weet dat kruis zal vallen. En werkelijk viel kruis. Best, sprak hij, ik doe mee. Voor een millioen schepels? Ja voor een millioen. Hoeveel onder pand verlang je? Gretry rekende een oogenblik op den ach terkant van een envelop. Vijftigduizend dollar, zei hij ten slotte. Jadwin schreef de chèque op een hoekje van de schrijftafel en hield ze een poosje voor zich uit. Vaarwel, zej hij tot het stukje papier. Vaarwel, ik zal je gelijken nooit weerzien. Gretry lachte niet.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1