n. De Wereldoorlog. I a ju. FIRMA H. BRANDENBURG!! ew t^Y^BmTSERftDEEL amnex RECLAMEKOLOM. Officieel Orgaan der Gemeente Sneak. N i eu wstijdin gen woensdag 14 November 1917 d°0r Ho* I3« naai* ig p«ö» Gaat gij naar Kantoor? Leer dan machineschrijven volgens het nieuwe 10-vingersyMeem bij R. FRANK, Kloosterdwarsstr. 29 Verbod van.vervoer per spoor van runderen. De Bomaanval op Sas van Gent en Axel. NIEUWE SNEEZER COURANT 91 leek. der van voordeel Finland voor de Catastrophe. wij tr mej. st de kunstenaars weer goed en wel op hunne regeering afgeweken. <8 lelgk No- het declte voor ring verklaarde, ht- )D1. ierd, 2.00 nter 300 elke ken tot ich- pen tot ette SUH, 80, on taal o 80 en ar- por Tevens wordt LES gegeven in Stenografie.. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skkik Telefoon No 150. burgeroorlog In Rusland feitelijk reeds is uitgebroken. Korniloff en Ke renski zijn beide op het oorlogspad tegen de Geen paardenvel. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de kozakken van Finland oprukt. Dit werd aangekondigd in het Smolny Insti tuut, waar het algemeen congres der Sovjets op Vrijdag 1.1. gesloten werd. Toen een lid van het militaire revolutionnaire comité deze aan kondiging deed, zeide hij: „Wij zullen niets onbeproefd laten om bloedvergieten te voor komen”. De bond van spoorwegbeambten welke tot dusverre handelde volgens de instructies van Lenin, heeft zich thans geheel en al aan de zijde van het Comité der Openbare Veiligheid geschaard, en daarbij verklaard, dat zij de be velen der extremisten niet langer zullen ge hoorzamen. Dat is een zeer zware slag voor de extremistische beweging, waartegen thans ook de post- en telegraafbeambten zich ver zetten. De bond van rijksambtenaren heeft zijn le den in 16 departementen last gegeven, het werk neder te leggen en aldus de handelingen van Lenin en de zijnen te verlammen. De rijks ambtenaren hebben zich ter beschikking van het Comité van Openbare Veiligheid gesteld. Verder wordt bericht, dat het grootste ge- het garnizoen van Moskou zich samengaan met de voorloopige regee- na een gevecht met partij gangers der extremisten op het Kremlin, waar deze laatsten een toevlucht hadden gezocht. Rodzianko zou een regeering te Moskou vor men, waar generaal Kornilof is aangekomen na uit Bykhof bij Mohilef te zijn ontvlucht, waar hij zich in arrest bevond. Op aandringen van den kozakkengeneraal Kaledin verklaarde generaal Kornilof zich tot chef van alle kozakken. Alle gematigde socia listen hebben het Smolny Instituut verlaten en zich ten stadhuize aangesloten bij het Comité van Openbare Veiligheid, hetwelk gepresideerd wordt door den burgemeester van Petrograd, Schröder. Dit Comité van Openbare Veilig heid is Kerenski toegedaan. t/x rw r, zl AM I—I'S 1 X A I woordde hij, is dat alleen eene quaestie van hoogere politiek. Voor ons antwoordde ik hem, I gaat het alleen maar om het leven. Zweden, dat zooveel tekort komt, heeft ons met wer kelijke grootmoedigheid compensaties gegeven f en doorvoerconsenten. Men heeft begrepen, Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20%. isdag idags olgt: „Finland’s volk sterft van honger, wanneer het niet geholpen wordt”, aldus begint een in terview, dat een medewerker van het Deen- sche blad „Politiken” had met Dr. Georg von Wendt, professor aan de universiteit te Hel- s’ngfors, die tot den 7en November in Kopen hagen vertoefde, om daar met verschillende autoriteiten, o.a. den Amerikaanschen gezant, te onderhandelen over de onmiddellijke leve rantie van levensmiddelen aan Finland. Wan neer deze onderhandelingen niet tot een goed resultaat voerden, zei professor Von Wendt, dan zou de heele stedelijke bevolking van Finland van den honger sterven. Het lot van België en Polen was niets, vergeleken bij dat van Finland. Laat mij zeggen, zeide Von Wendt, dat men mij altijd vraagt over de Fin- - - sche politiek, over onzen strijd voor zelfstan-, men moest vreezen, dat zij den jongen artist digheid, om het recht van een klein volk, zoo- als men dat zoo keurig in Engeland zegt, de werkelijkheid is, dat wij in de eerste plaats strijden voor ons leven, om niet van den hon ger om te komen. In den nacht van den 4en op den 5en Juli werd Finland’s noodlot beslist. De thermome ter daalde toen over geheel Zuid-Finland tot 5 graden vorst, met het gevolg, dat meer dan 100 millioen kilo rogge van de Finsche con sumptie van 300 millioen kilo werden verniq» tigd, zonder nog het gedeelte te rekenen, dat onbruikbaar werd. De aardappeloogst misluk te, aangezien er in Finland geen regen viel in het midden van Augustus. Het resultaat was allervreeselijkst. Er waren boeren, die in het geheel niets geoogst hadden, noch rogge noch aardappelen. Men zond een extra-trein naar Rusland, om levensmiddelen te ontvangen. Die werd ook geladen, maar de levensmiddelen werden er weer uitgehaald in Petersburg, waar, volgens Von Wendt, de hongersnood vreeselijk moet zijn. Toen men er toe over ging broodrantsoenen in Finland in te voeren, kreek ieder individu 175 gram brood per dag Later verhoogde men dat rantsoen tot 200 gram, maar thans kon men dat rantsoen in het geheel niet meer krijgen. De redacteur vroeg, of men in Finland boomschors met het meel vermengde. Ja, zeide professor Von Wendt, dat doen wij al lang en eveneens rendiermos. De helft van onze broodkaart bestaat daaruit en dat smaakt niet goed. Maar dat zou niet i zoo erg zijn, wanneer wij er maar mede kon den uitkomen. Maar het is thans zoo gesteld, waarvan de bevolking nog geen vermoeden heeft, dat de staatsbakkerijen nu dikwijls slechts meel kunnen krijgen, doordat men zich boven- menschelijke moeite geeft, om eenige ladingen samen te schrapen. Wij staan nu al een lan gen tijd iederen dag voor de catastrophe en het is mijne overtuiging, dat, wanneer wij geene hulp krijgen, de stedelijke bevolking zich voorloopig al niet door de eerstkomende drie weken zal kunnen doorslaan. Ik spreek hier van het allernoodzakelijkste. Alle luxe levens middelen zijn natuurlijk reeds lang uitgepnt. Voor enkele maanden b.v. ontvingen wij nog ^eenmaal in de week een tiende liter melk, maar “hans is er bepaald, dat alleen kinderen onder de twaalf jaar en oude menschen boven de 70 melk kunnen krijgen. Veel hoop op hulp is er niet, vervolgde de professor. Amerika zal ons misschien helpen. De Entente heeft zich steeds tot de spreek buis gemaakt voor de zaak en de rechten der onderdrukte volken. Ik heb een Entente-diplo maat gevraagd, of hei mogelijk was, dat men nu zou verhinderen, dat de Amerikaansche Voedselvoorziening meldt Naar het Echjjnt is men hier en daar de meening toegedaan, dat voor de samenstelling van het bak- en braadvet, dat van regerings wege wordt beschikbaar gesteld, ook paarden vel wordt gebezigd. Dit is onjuist. Het bak en braadvet bevat alleen rund- en kalfsvet en plantaardige vetten, alle van uitstekende kwa liteit. maximalisten of extremisten, zooals de „Ti- voorjaden^naar Finland gingen. Voor ons, ant- mes” ze noemt. Uit Petrograd wordt d.d. 10 Nov. aan de „Times” geseind: Kerenski is Woensdag te Lug aangekomen, waar het garnizoen de partij van de voorloo- pige regeering koos. Vrijdag kwam Kerenski. ---- te Galehina aan, op 25 mijlen van Petrograd :da WJ1 eet’ strijd om ons leven voeren. Maar verwijderd, waar hetzelfde geschiedde. Het is X°or Engeland en Amerika schijnt het moei- tevens bekend, dat regeeringsgezinde troepen zdn’ om dat te begrijpen. Het is mij, in Met ingang van heden is tot nader order het vervoer per spoor van runderen in bin- nenlandsch verkeer verboden, met uitzondering van het vervoer van de stations te Amsterdam, Delft, Deventer, Gorichem, Hengelo, Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Purmerend, Rotterdam Rjjssen, Behagen, Sneek, Tiel, Utrecht en Zut- phen, doch uitsluitend op marktdagen in plaat sen nabij deze stations gelegen, torwjjl op die dagen alleen zendingen mogen worden aange nomen naar Amsterdam, Rotterdam en Utrecht of wel naar een station, dat op meer dan 50 K.M., langs den spoorweg gemeten, van het station van afzending verwijderd is. Dit verbod geldt voor alle runderen, onver schillig van welk geslacht, leeftijd of grootte, doch niet voor andere levende dieren als paar den, varkens, schapen, enz. Zichzelf verraden. Stuivertjes worden tegenwoordig druk ge vraagd om, in strjjd met de wet, naar Duitsch- land te worden uitgevoerd, waar nikkel duur wordt betaald. Een ingezetene van Zutphen had onlangs geschreven op een advertentie, waarbij stuivers te koop werden gevraagd. Dat is blijkbaar bekend geworden, althans de justi tie liet beslag leggen op den voorraad stuivers te zjjnen huize, 137 stuks. En nu werd door het O. M. bij het kantongerecht tegen hem f 50 boete met verbeurdverklaring der stuiver» geöischt wegens verboden opslag. voor van hier. HEEG, 10 Nov. Benoemd tot controleur aan de Coöp. Stoom Zuivelfabriek „Hoop op Zegen” de heer H. Bakker, thans als zoodanig werkzaam aan de Stoomzuivelfabriek der Firma A. Lankhorst alhier. IJLST, 12 Nov. Hedenavond kwam de „Veroeniging Electra” in vergadering bgeen Besloten werd wegens de hooge steenkool prijzen de prjjs van het licht te verhoogen en wel de moter-leden van 36 op 40 ct. de K.W. en de abonnementen van 21 op 28 ct. per week. STAVOREN, 10 Nov. Dag aan dag worden hier geladen Rijnkassen vaa enorme afmeting de haven binnengesleept we telden er van daag wel 5 om verder binnendoor via Delf- djl de bestemming in Duitschland te bereiken. Ze zijn met kolen geladen, afkomstig uit de Rijnstreek, die naar men wil, ter ontlasting vau het rollend materieel in Duitschland, per scheepsgelegenheid via Nederland naarNoord- Duitschland verzonden worden. Brand. WORKUM, 11 Nov. Hedennacht kwart over 1 werd een hevige brand ontdekt in de ban- kotbakkerjj van den heer J. C. Repko alhier. Bij het alarmeeren der brandweer stond het achtergedeelte van de woning reeds in vlam men. Met groote moeite is men er in geslaagd, den brand tot dit eene perceel te beperken. Het geheele pand is verwoest. De belendende pastorie van de Ned. Herv. kerk is behouden gebleven, maar heeft enorme waterschade. He denmorgen 10 uur konden de spuitgasten in rukken. L. C. Aamroür van Engelsche kolen. De stoomschepen „Noordstroom” en Nico- laas” hebben volle ladingen steenkolen uit Engeland aangebracht. der alhier. SLOTEN, 12 Nov. Te Groningen slaagde apothekers-assistento mej. F. Sjjbesma In beslag genomen. De Zaandamsche politie heeft in een week tijds in beslag genomen 21.750 K.G. tapioca- meel,- 33.080 K.G. cacaoboter, 27.975 K.G. cacao, 1825 K G. foelie, 6000 K.G. kaneelstok ken, 4000 K.G. cacaa-massa, 230 K.G. eiwit, 300 K.G. gruttersmeel, 1800 kisten lucifers, 1797 kisten g< condenseerde melk, 180 kisten zeep en 9 kisten slaolie. In zake overtreding van de Distributiewet 1916 heeft in de afge- loopen maand de politie 30 processen-verbaal opgemaakt. In een pakhuis in de Hardewjjkerstraat te Groningen is beslag gelegd op: 99 vaten soyaolie, 195 bussen vleeschconserven, 80 va ten soyaolie met benzol, 61 vaten cacaoboter, 59 vaten gezouten garnalen, 15 kisten cacao, 8 kisten lucifers en 18 vaten olie, ter gezamen lijke waarde van ongeveer f62,000. Voorts zijn 500 kisten zeep in beslag geno men van de lm- en Exportmaatichappjj, die opgeslagen waren in een pakhuis van die maat schappij aan den Nieuwen Weg. De politie te Oude-Wetering heeft gisteren in beslag genomen 50 vaten kootteer, 15 balen cement, 25 kisten harde zeep, 3 vaten carboli- neum, 5 vaten cacao en 7 kisten lucifers, die met speculatieve bedoelingen waren opge slagen. De politie te ’s Gravenhage heeft de navol gende goederen ten huize van een vogelkooi- handelaar in bezit genomen 30 kisten harde zeep, 8 kisten lucifers 4 1000 pak per kist, 8 kisten cacao, wegende 100 K.G., 28 K.G. koffiebooner, 1 kist vermicelli, 1 K.G. thee en 12 pak kaarsen. Van ambteljjke Duitsche zijde verneemt de „Deutscher Nachrichten Dienst” te ’s Graven hage. „Met betrekking tot den bomaanval op Sas van Gent on Axel, dat evenals bij vroegere dergeljjke incidenten, waarbij Nederlandsohe onderdanen gewond of gedood werden, hierbjj geen enkele Duitsche vlieger betrokken kan zijn”. Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. Vrijdag werd de 1000ste deelnemer aan de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs ingeschre ven. (Aantal deelnemers Eerste jaarbeurs 690). Ter gelegenheid van dit feit werd aan het ad ministratiegebouw der Jaarbeurs gevlagd. Aan den lOOOsten inschrijver, de firma F. A. J. van Kuyk te Amsterdam, werd namens den Raad van Beheer als herinnering een zilveren af slag van de Jaarbeursplaquette aangeboden. W aaghalzen. Meldden wij eenigen tijd geleden van een jongen, die een reis van Amsterdam naar En schedé had gemaakt, zittende op den gasketel onder een der wagens van een trein, Zondag morgen ontdekte men weer den knaap onder denzelfden trein, maar nu te Utrecht. Voor gezelschap had hij zijn broertje van 5 jaren oud medegenomen. De reislustige knaap zal wel zoolang stiekum blijven doortreinen, tot hem een ongeluk overkomt. raden verlangen een onmiddellijken wapen stilstand en onverwijlde onderhandelingen over een eerlijken vrede zonder annexatie en scha deloosstelling op den grondslag van het zelf bestemmingsrecht der volken. Arbeiders en arbeidsters! Tot u, die het spookbeeld van een vierde winterkampagnc voor oogen hebt, richt zich het proletariaat van Petersburg. De machten der reaktie in Rusland zullen alle krachten inspannen, om de revolutie naar de steden af te snijden en de kozakken tegen ons op te zetten. Zoowel de regeeringen der Centralen als die der „Entente”-landen zijn de bevrijding der volksmassa’s vijandig gezind. De centra len kunnen pogen, den Russischen burgeroor log te benutten, om den verflauwden oorlogs- geest van hun volken aan te wakkeren. De Bondgenooten zullen trachten de kontra-revo- lutie met geld te steunen. Proletariërs! sluit u aan bij de Russische revolutie. Geen schot mag meer gelost wor den. Verlaat u niet op vredes-frasen. Wij roe pen vertegenwoordigers van alle partijen op, die bereid zijn den strijd voor den vrede te voeren, naar Stockholm te komen. Verlangt onmiddellijk passen voor uw ge delegeerden! Verlangt vrijlating der gevangen genomen partijgenooten, die het vertrouwen van het internationale proletariaat genieten opdat zij aan den vredearbeid kunnen deel nemen!” De nieuwe Russische regeering verklaart zich tevens bereid alle vredesvoorstellen, haar door andere mogendheden voorgelegd, in over weging te nemen. doormidden zouden trekken, waren in staat hem gebonden te houden. Dwangbuizen, met moeite aangelegd in 7 minuten, wist hij te ontkruipen in niet meer dan twee minuten. Bjj de vertooningen van do twee Baltos (heer en dame) als acrobaten heerschte dood- sche stilte in de zaal. De uitgevoexde toeren grensden aan waaghalzerij en een zucht van verlichting ontsnapte velen uit do menigte, als Het verkeer met InriiS. Uit Batavia wordt van den 8»n dezer ge seind In de laatste dagen werden in Indië weder eenige handelstelegrammen uit Londen ontvangen. De diefstal te Amsterdam. De Amsterdamsche politie weet nu, dat er ten huize van mej. Mok in do Maarten Jans- zoon Kosterstraat voor een waarde van f 10.000 gestolen is. De dader is nog niet opgespoord. De dienstbode, die naar het politiebureau was gebracht, omdat vermoed werd, dat zij inlich tingen zou kunnen geven, is weer in vrijheid gesteld. Heeft deze oproep geen succes en dit is niet onwaarschijnlijk dan zal een moeilijke tijd voor de Russische revolutionnairen aan breken. Een afzonderlijke vrede sluiten met de officieele Keizerlijke regeeringen der cen tralen is ih strijd met hunne principes. Zij zul len dus noodgedwongen de strijd slepende moeten houden en bijna zeker is het dat zij dan zullen bloot staan aan de aanvallen van de Russische partijen die een tegenomwente ling willen, en welke wel de steun zullen ge nieten van de andere geallieerden, die bij een poging tot een tegenomwenteling alles heb ben te winnen, niets meer te verliezen. Het is echter mogelijk dat de maximalisten succes hebben. De centralen Oostenrijk ze ker willen wel weer onderhandelen, dat blijkt uit hetgeen het officieuse Wiener Frem- denblatt over het voorstel schrijft nl.: „Volgens het officieele Petersburgsche Te- legraafagentschap heeft het congres der sovjets bijna onmiddellijk na het constitueeren van de nieuwe regeeringsmacht stappen gedaan om het gewichtigste propagandapunt van het nieu we regime: de oplossing van het vredesvraag stuk af te doen. Het heeft de grondtrekken uitgewerkt voor een vredesvoorstel, dat de Russische regeering allen oorlogvoerenden staten zal voorleggen. Of deze laatste dat concept ongewijzigd zullen aannemen en uit werken, of dat er veranderingen in zullen aan gebracht worden, staat thans nog niet vast. Wanneer er nu vredesvoorstellen van Rus land zullen komen, dan zal het de taak zijn der regeeringen van den Vierbond het zoo spoedig mogelijk ^ens te worden over het te geven antwoord op de vraag, die van Russi sche zijde klaarblijkelijk gedaan is in vollen ernst om den vrede te verkrijgen. Al ligt dit voorstel nog niet voor ons, mag het toch niet voorbarig heeten reeds thans te dien opzichte met enkele woorden stelling te nemen. De vrede, dien de nieuwe Russische regee ring wenscht moet een rechtvaardige zijn, zoo als de centralen dien reeds van begin af aan bedoelden en zooals ook de paJis zich dien voorstelde. Een vrede zonder annexatie en zonder schadeloosstelling, dus een vrede door over- overeenkomstig het plan van den zich bij Petrograd ophouden, terwijl een divisie!let algemeen gesproken, een raadsel, waarom -• m. j -Engeland ons en de andere noordelijke lan den in de armen van Duitschland wil drijven en daarmee dat land een grooten dienst wil bewijzen. Het is onbegrijpelijk, dat de verlich te Engelsche politici niet inzien, waar hunne politiek toe leidt. Wij komen er toe, dat Euro pa in zijn geheel een slaaf wordt van de niet- Europeesche mogendheden. Her Buigaarsche oorlogsdoel. Zaterdag is de Sobranje tot 1 December verdaagd, na een rede van den minister-presi dent Radcslowof, die verklaarde dat de oor logsdoeleinden van Bulgarije bekend zijn, n.l. de vereenigiag der Bulgaren binnen de histo rische grenzen door het herstel van het onrecht, op het Congres van Berlijn en van Boekarest begaan. Wij willen Macedonië de Dobroedsja en de Bulgaarsche gebieden, die vóór de stich ting van den Bulgaarschen staat door Servië zjjn woggerukt. Deze doeleinden zijn slechts rechtmatigwjj hebben ze den geallieerden en den neutralen uiteengezet en niemand kan er iets op hebben af te dingen, daar wij in den grond slechts do verwezenlijking onzer nationale eenheid na streven. Daarom kan het Sobranje er zeker van zijn dat Bulgarije de verwachte voldoening zal erlangen. Wet-Limburg. In verband met de tot standkoming van de wot-Limburg, waarbij hot promotiereoht aan de oud-leerlingen der H.B.S. wordt verleend, waaide gisteren de vlag aan de Westersingel. In een volgend no. zal de beteekenis van die wet nader worden uiteengezet. Bij de dienst der directe belastingen is de rjjksklerk 2e klerk G. Dopper verplaatst van Bolsward naar Sneek. Troep Max Raffles. Zondag a.s. treedt in Amicitia alhier op de troep onder leiding van Max Raffles die zelf wordt aangekondigd als „Amerikaansch uit breker”. De Alkmaarsche Courant schrgft over de uitvoering aldaar o.a. Goede pianomuziek werd gegeven en mej. Oiua Boelen zong aardige liedjes, terwjjl Billy Poor het Publiek aan het lachen bracht met aommers van distributie-bons, onderwijl kg musiceerde. Jos. Boelen had veel succes met de uitbeelding van hoege persenen uit de di plomatieke wereld. Leuk was ook Jef van Dam en.hartelijk werd srelachen om het Theatre Fan- toche, een soort Jan-Klaassenspel Maar het meest in verrukking kwam het publiek bij het optreden van Max Raffles, Amerikaansch uit breker. Geen boeien of dwangbuizen, hoe ook gesloten door 5 6 man uit de zaal, waarbij boenen stonden. Tot onderwijzer aan een o. 1. school te Groningen is benoemd den heer S. D. Mul- eenkomst Vierbond. De definitie, welke het congres van sovjets van ’t woord annexatie geeft, is ongetwijfeld iets geheel nieuws en gaat ver buiten het be stek van wat tot nog toe volgens het volken recht en het algemeen spraakgebruik daaron der werd begrepen. Dit heeft het Russische college klaarblijkelijk ook zelf wel ingezien, omdat het zijn voorstel niet als beslissend wil beschouwd hebben, maar op tegenvoorstellen rekent, die het dan gaarne aan een onderzoek wil onderwerpen.’ Voorzoover de Russische voorstellen val len buiten het kader van wat door graaf Czer- nin, de Duitsche Rijksdagmeerderheid en von Kühlmann als vredesformule is omschreven, moéten tegenvoorstellen gedaan worden, die onze opvatting weergeven betreffende het zelf beschikkingsrecht der volken. Het essentieele van den voorslag der Rus sen schijnt te zijn: de eerlijke wil om tot een vrede te komen. Wanneer onze andere vijan den er evenzoo over denken als Rusland en de Vierbond, dan zou de vrede op komst zijn”. In verband met deze beschouwing haast het blad zich dan ook mede te deelen dat het be ruchte annexatie-praatje Polen-Lithauen-Koer- land onwaar is. Het'blad schrijft: „Geen haarbreed wordt van het program der Het doel blijft het zoo spoedig mogelijk bereiken van een eervollen vrede. Polen is een zelfstandige staat en zal over zijn eigen lot beslissen. Als Polen, wanneer de vrede gesloten wordt, den wensch tot nau were aansluiting bij Oostenrijk-Hongarije uit, is er geen reden het koninkrijk van ons af te stooten”. Na het schrijven van het bovenstaande ont vingen wij berichten welke er op wijzen dat de Het offensief tegen Italië. De troepen der centralen, welke uit het Oos ten de Italiaansche vlakte binnenrukten, staan thans voor de Piave. Het dient nu afgewacb' of de Italianen hier meer dan achterhoede-ge- vechten zullen leveren. Daar zij echter ook uit Trente terugtrekken, en dus de Oostenrijk- t sche troepen die hier staan kans krijgen de Piave-linie in de flank aan te vallen, lijkt het ons niet waarschijnlijk. Wij vermoeden dat de nieuwe Italiaansche opperbevelhebber gene raal Diaz bezig is zijn troepen een zwenking te laten volvoeren, waarna men wel verder van zijn plannen zal hooren. Of hij er in ge slaagd is zijn troepen die tusschen boven- Piave en het gebergte zijn samengedrongen te redden is nög niet bekend. Zoo ja, dan heejt de generaal die met de leiding van de terug tocht van dit troependeel belast was, een meesterlijk werk verricht. De slag den Italianen toegebracht heeft voor de Entente dit voordeel gebracht, dat hij heeft geleid tot het vormen van een Entente-staf voor het Westen. De generaals Foch, Wilson en Cadorna, resp. vertegenwoordigend Frank rijk, Engeland en Italië, maken er deel van uit. Hierdoor is het Italiaansch front in het Engelsch-Fransche opgenomen en zal men eindelijk in het Westen die eenheid van actie bij de geallieerden krijgen welke bij hun te genstanders reeds lang en zeer tot hun bestaat. Nadat wij het bovenstaande hadden ge schreven, ontvingen wij het bericht dat de Oostenrijksch-Duitsche troepen in Lagarone 10,000 gevangenen hebben gemaakt en voor Feltre staan. De Italiaansche généraal die de terugtocht uit het gebergte leidde van een le ger dat wel een paar maal honderdduizend man’ sterk zal zijn, heeft dus een kleine ach terhoede opgeofferd, doch zijn hoofdmacht uit het hoefijzer weten terug te trekken. Keizer Karei in levensgevaar. Keizer Karei van Oosten: ijk heeft met ko- ning Ferdinand van Bulgarije een bezoek ge bracht aan Görz en Palmanova. Bij den terugtocht bleef de auto van den keizer bij een poging om een van de in de Isonzo uitloopende bergstroomen over te trek ken, steken. De auto kon niet uit de rivier- b dding gehaald worden. De lijfjager Reisengickler, en de wachtmees ter der garde Tornek trachtten daarop den keizer naar den oever te dragen. De jager werd door den stroom weggesleurd en de kei zer liet in zijn levensgevaarlijken toestand den jager niet los en werd eveneens door den stroom weggeslagen. Dank zij de houding van zijn gezelschap, vooral van prins Felix van Parma, die zich onmiddellijk in den stroom wierp, werd de keizer na veel moeite weer op1 het land ge bracht. De keizer maakt het goed. De Vereenigde Staten en de oorlog. Officieel wordt medegedeeld dat een buiten gewoon gezantschap van de Ver. Staten in Londen is aangekomen, onder leiding van ko lonel House. Deze zal deelnemen aan de con ferentie der geallieerden te Parijs, welke zal zijn een o o r 1 o g s conferentie, d.w.z. er zal niet over vrede worden gesproken maar al leen over de middelen om den oorlog krachtig voort te zetten. In Palestina. De opmarsch van generaal Allenby in het Heilige Land vordert. Askalon is genomen, de legermacht der geallieerden staat thans op geveer 60 K.M. van Jeruzalem. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft reeds verklaard dat Palestina zal worden een kolo nisatieland voor de Israëlieten. Uit Rusland. Geen betrouwbaar nieuws over de krachten welke thans in Rusland aan het werk zijn staat ons ten dienste. Over het algemeen beschouwen de Engel sche en Fransche bladen de staatsgreep der maximalisten ajs een daad, die bedoelt de En tente schade, de centralen voordeel te bren gen. Zij beschouwen dus deze maximalisten als verraders. Wanneer men echter leest het hiervolgend manifest door de nieuwe Russische regeering gepubliceerd, dan vindt men daarin geen grond voor deze beschuldiging. Eer krijgt men den in druk dat de Russen zich richten niet tot de regeering van welk land ook, maar tot alle oorlogvoerende volkeren, om gezamen lijk, buiten de officieele diplomatie om, over een rechtvaardigen vrede te onderhandelen. Groote kans dat deze poging zal slagen is er echter dunkt ons niet. De Duitsche zoowel als de Engelsche regeering zitten nog vrij vas1 in het zadel! Het manifest luidt: „Het eerste woord van Petersburg is de 1 vrede. De Russische Arbeiders- en Soldaten-1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1