De Wereldoorlog. k. FIRMA H. BRANDENBURG!! annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL BECLAMEKOLCm fllficieel Orgaan der Gemeente Sneek. Woensdag 91 November 1917 34e Jaargang Ro. 15. -1 het 1 Ni pit w«t ijd ingen Gaat gij naar Kantoor? Leer dan machineschrijven volgens het nieuwe 10-vingersy esteem bij R. FRANK, Kloosterdwarsstr. 29 NIEUWE SNEEKER COURANT Instelling van een handelsreglster. afwisseling Waar bovendien thans het Italiaansche leger deze kuur had naren. aan OS. Varkens. .Jeruzalem is vermpedelijk aanstaande. Uit Rusland. In de omgeving van Petrograd zijn de maxi- dat blijkt wel uit onder- Voetbal. F. C. A.Sneek 03. Zondag j.l. trok de voetbalvereniging Sneek naar F. C. A. te Bolsward en keerde met een 3—0 overwinning huiswaarts. Sneek heeft Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uit^ovors Skkkk Telefoon No. 150. werkgevers,die door de collectieve arbeids overeenkomsten gebonden zijn, ook aan niet- aangesloten werkgevers dit werk kan worden opgedragen, mits naar het oordeel van den directeur-generaal van den arbeid bij het de partement van landbouw, nijverheid en handel, de arbeiders bij hen onder geen ongunstiger voorwaarden werkzaam zijn dan bij de leden der contracteerende patroonsorganisaties. Deze bepaling komt ook tegemoet aan het bezwaar, dat uit de beschikking zou kunnen voortvloei en, indien druk- of bindwerk verricht zou moeten worden in een plaats, waar geen aan-- gesloten werkgevers gevestigd zijn. aan alle fabrikanten van exportslachterjjen Geworgd. Te Alpheh (Z.-H.) is de alleenwonende 73- jarige G. Verbeek geworgd op bed gevonden. Door uitsnijding van een ruit had iemand zich malisten de baas, staande berichten. Uit Petrograd: De maximalistische troepen hebben Gatsjina gemakkelijk verdedigbaar front innemen neg niet bereikt. De strijd moet verder worden voortgezet willen zij de vruchten van liuh mooie overwinningen op Cadorna plukken. Zoolang de Italiaansche legers weerstand Zoolang I bieden als thans kan er moeilijk sprake zijn Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ot. Advertentiên 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd meteen oorlogstoeslag van 20%. bezet en den staf van Kerensky gevangen ge nomen. Kerensky zelf is gevlucht: door middel van draadlooze telegrammen is bevolen hem In den grond geschoten. Hier te lande is bericht ontvanger, dat het motorstoomschip De Dollard, toebehoorende aan de Mij. Bestevaer te Amsterdam, door een Duitsche duikboot in den grond is geschoten. Er zjjn 6 man van de bemanning door een Spaansch visschersvaartuig te Vigo geland. Men vreest, dat drie leden dor bemanning zijn omgekomen. I in verhouding meer troepen eischt. De verbin dingslijnen der centralen zijn bovendien aan- verlengd en zoolang Venetië niet door de centralen bezet is, heeft de Oosten zij slechts geleidelijk terrein op. Ook hier trek ken zij langzaam naar de vlakte terug, waar de Fransch-Engelsche en de nieuwe Italiaan sche reserves heeten gereed te staan voor de nieuwe slag. Voorspellingen daaromtrent zijn natuurlijk niet te doen. Het heeft er echter de 1500 kozakken van Kerensky tusschen Gatschine en Tsarkoje Selo verslo.eg, uit 16,000 man bestond. Er is wanhopig gevochten in Kief, waar de partijen beurtelings de overhand hadden, doch waar, volgens de jongste berichten, de troepen der regeering thans meester van den toestand zijn. De kozakken van Kaledin beheerschen de omgeving van Kharhof en Voronetz en maak ten zich ook meester van Viazma, ten Zuid westen van Moskou, tegen welke stad thans 20,000 man oprukken. In Moskou begon de strijd op 10 Nov. De macht der regeering bestond uit 3000 man, militairen, kadetten en studenten. Zij beschik ten over drie kanonnen, een groot aantal ge weren en eenige mitrailleurs. Vjin, de 100,000 man van het garnizoen, waren ongeveer 15,000 op de hand der Bolsjewiki. De overigen ble ven in de kazernes. Het revolutionnaire militaire comité bedien de zich van 15 kanonnen om het centrum der stad voortdurend te beschieten. Tot 14 Nov. waren 3000 personen, in hoofdzaak vredelie vende burgers, om het leven gekomen. De lij ken bleven dagen lang liggen waar zij waren Het offensief tegen Italië. De Italiaansche tegenstand neemt in kracht toe, het blijkt uit alle berichten welke men ontvangt. Aan de Piave houden zij nog steeds stand zelfs hebben zij daar Oostenrijksche voorposttroepen, die de rivier waren overge-1 gevallen. De kathedraal, de trots en glorie van stoken, teruggeworpen; in het gebergte geven het Kremlin, is door het bombardement ver nietigd en de'kerk St. Basil werd in brand geschoten. De „Wiener Alg. Zeitung” deelt mede, dat grootvorst Nicolaas in het hoofdkwartier van Kaledin is aangekomen. Deze droeg hem het bevel op over de kozakken en verklaarde, dat hij hem, als hij de Bolsjewiki versloeg tot re gent zou uitroepen en de monarchie herstellen. Neratof, gewezen minister van buitenland sche zaken, houdt zich schuil, na de verdra gen met de geallieerden, (die de maximalisten openbaar wilden maken) in veiligheid te heb ben gebracht. De maximalisten hebben zijn gevangenneming bevolen. Uit de Vereengde Staten. In Amerika hebben zich 2 millioen vrijwil ligers aangegeven. Bij regeeringsbesluit worden de beschikbare negen millioen mannen voor militairen dienst opgeroepen. De kostwinners onder hen zullen het laatst worden opgeroepen. De Vereenigde Staten vertegenwoordigd in den oorlogsraad. Reuter’s agentschap verneemt, dat kolonel House, het hoofd van de Amerikaarische mis sie en de bijzondere vertegenwoordiger van Wilson in Europa, een telegram van den pre sident heeft ontvangen, waarin met nadruk ver klaard wordt, dat de Amerikaansche regee ring de eenheid van plan en controle tusschen alle geallieerden en de Vereenigde Staten als een hoofdvoorwaarde voor het tot stand bren gen van een rechtvaardigen, duurzamen vrede beschouwt. De President legt er nadruk op, dat die eenheid bereikt moet worden, als de groote hulpmiddelen van de Vereenigde Staten zoo voordeelig mogelijk gebruikt willen wor den. Hij verzoekt House met de geallieerde regeeringen overleg te houden over een zoo nauw mogelijke samenwerking. Wilson heeft House verzocht, de eerste vergadering van den oppersten oorlogsraad met generaal Bliss, den chef van den Amerikaanschen staf, als militair raadsman, bij te wftnen. Men hoopt dat die vergadering voor het einde van deze maand te Parijs zal gehouden worden. is maar: het onverkorte front front met geringe troepenmachten te verde digen, het nieuwe front is een vlaktefront dat merkelijk rijksche vloot geen kans aan de verdediging van het nieuwe zeefront mede te werken. Waar bovendien thans het Italiaansche leger zich schijnt te hebben hersteld en versterkin gen heeft ontvangen van de andere geallieer den hebben de centralen hun doel: de Italiaan sche legermacht verpletteren en in Italië een gemakkelijk verdedigbaar front innemen nog invt ic uocu. nci neen er eenter allen schijn van dat de centralen een nieuwe slag zullen moeten slaan voor zij Venetië kun nen binnentrekken en de Italiaansche troepen I zoodanig kunnen slaan dat de centralen in het i voorjaar van 1918 groote troepenmachten vart dit terrein vrij zullen kunnen maken voor het Westelijk front. Het is waar dat thans reeds het front der I centralen in Italië meer dan de helft verkort t was een berg- i te verde- Zeegevecht bij Helgoland. Engelsche vlootafdeelingen hebben in de om geving van Helgoland een aanval gedaan op deelen der Duitsche vloot, die zich onder be-^ toegang tot zijn woning verschaft. Vermoe- dedeelingen kunnen bouwen als op een rots. Art. 24 luidt als volgt: Hij die opzettelijk eene onjuiste of onvolle dige opgaaf doet, bestemd voor inschrijving in het handelsregister, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste twee jaren of geld boete van ten hoogste vijfduizend gulden. Hij die wettelijk gehouden is een opgaaf te doen voor inschrijving in het handelsregister, wórdt, indien het aan zijn schuld te wijten is dat die opgaaf, gedaan door hem zelven of door een ander, onjuist of onvolledig is, ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar Bf geldboete van ten hoogste driedui zend gulden. En art. 25: Hij die niet voldoet aan zijne wettelijke ver plichtingen tot het doen van opgaaf voor in- 'a schrijving in het handelsregister, wordt ge straft met geldboete van ten hoogste vijfdui zend gulden. Hevige carbidontplofflng. Zaterdagmorgen te half 12 had aan boord van den motorschoener „Cornelia Clasina”, geladen met carbid uit Noorwegen, liggende te Rotterdam en welke vracht voor de firma Stokvis bestemd was, een ernstige ontploffing plaats, toen een man met een brandende lamp in de machinekamer afdaalde. Het schip sloeg uiteen en zonk brandende. De kapitein werd weggeslingerd en overleed tijdens het over brengen naar het ziekenhuis. De kok Huizinga werd in het vooi onder door de ontploffing verrast en is met het schip onder gegaan. De machinist Planje stierf aan de bekomen ver wondingen. 3 personen werden licht gewond. Van de fabriek van Hoboken en de Bie wer den alle ruiten verbrijzeld. De gasontwikkeling der 150 ton carbid duurt natuurlijk onder water nog steeds voort Dit kan echter wel eenige dagen duren. Voor dien tijd is het evenwel onmogelijk het schip te lichten, daar een duiker niet in de nabijheid van de brandende massa kan komen. De Rijksinkomsten. De October-rijksinkomsten waren zoo gun stig dat thans totaal over de verloopen tien maanden van 1917 bijna 30 millioen gulden meer is ontvangen dan het vorig jaar in den- zelfden tijd. Ruim de helft daarvan komt van de inkomstenbelasting. H. Spiekman, f Te Rotterdam is in den ouderdom van 43 jaar overleden het Tweede Kamerlid Hendrik Spiekman. Reeds een jaar geleden moest de heer Spiekman rust nemen; niet ’t gewenschte gevolg. De overledene begon zijn loopbaan als let terzetter aan het „Dagblad van Rotterdam” en spoedig wist hij zich op te werken tot re dacteur aan dat blad. In 1908 werd hij als raadslid benoemd, in 1912 bedankte hij als lid der redactie van het „Dagblad van Rotterdam” en werd bezoldigd redacteur-correspondent van het „Volk” en bezoldigd propagandist van de S. D. A. P. In 1913 werd hij voor Roterdam II gekozen in Kamer en Staten. in Rotterdam, waar Spiekman bovenal po pulair en bemind was, heeft de doodstijding groote emotie verwekt. Spionnage. Door do politie te den Haag zjjn aangehou den een korporaal der infanterie en een hotel bediende ter zake het misdrijf brdoeld bij art. 98 W. v S.het opzettelijk openbaar maken dan wel mededeelen aan of in handen spelen van een buitenlandsche mogendheid van be scheiden berichten of inlichtingen omtrent eeni- e zaak, waarvan hij weet dat de geheimhou ding door het staatsbelang wordt geboden. In b*slag werden genomen geheime kaarten en plannen nop-ns opstelling van het geschut, loop graven, geheime gangen enz., uitmakende de verdedigingswerken op Zuid-Beveland, welke <>en Duitscher te koop werden aangeboden. De 33e broodkaart. thans 4 wedstrijden gespeeld en alle gewon nen. L. S. C.Harlingen uitgesteld. Friesland—V. A. C. 15. Korfbal. De Sneeker korfbalvereeniging „Doel” wist Zondag j.l. op het L. S. C.-terrein alhier met 8—1 punten te winnen van de Leeuwarder korfbalvereeniging. Over het geheel genomen gaven de Sneekers een fraai spel te zien. Gezelschap Max Raffles. Het specialiteitengezelschap Max Raffles dat Zondagavond in Amicitia optrad, heeft de aan wezigen een zeer genoegelijke avond bereid. Om te beginnen met den directeur zelf: deze heeft ’t publiek verstomd doen staan, door zijn haast ongelooflijke handigheid, om zich los te werken uit allerlei boeien en dwangbuizen. Daarvoor is wel een heel bijzonder stel spie ren en gewrichten noodig; en Raffles toonde in de sterke toeren, die hij verrichtte, deze zeer zeker te bezitten. Was ’t geen hij vertoonde interessant, het werken van het duo Baltos wekte aller be wondering niet ’t minst doordat alle bewegin gen even correct en afgewerkt werden uitge voerd. Zelden zagen we van een heer en dame dergelijke acrobatiek! Voor een prettige afwisseling zorgden jjef van Dam en mevr. Annie Foort, die met hun zangnummers heel de zaal hebben doen schudden van 't lachen. Vooral „Jeffie met zijn Puckie” was een succes. Ook Billy Poor verwierf luid applaus in zijn musical Excentric act. Kortom het is een aardige avond geweest, en de afwezigen hadden ditmaal beslist onge lijk. Een volgende maai verwachten wij Ami citia geheel vol. Het huis aan de Leliestraat bewoond door den heer F. Reisma en eigen aan den heer J. Groninger, is onderhands aangekocht door den heer Bosma, landbouwer te Folsgare. Th. Camphuis. Te Apeldoorn is op 88-jarigen leeftijd over leden de heer Thomas Camphuis, in Sneek, waar hij de eerste 72 jaren van zijn leven sleet, voorzeker geen onbekende. Van 1881 tot 1901 was hij lid van den Sneeker gemeente raad en schonk zijn beste krachten aan de be hartiging van de belangen onzer stad, zooals velen onzer oudere stadgenooten zich zullen herinneren. WOMMELS, 17 Nov. De „Staatscourant” be vat de wijzigingen in de statuten van Het Groene Kruis in de gemeente Hennaardera- deel, gevestigd alhier. k«uk«n. HEERENVEEN 19 Nov. De gemeente Schoterland zal met 15 December a.s. alhier een Centrale Keuken openen in het: vroegere schoolgebouw in de Kerkstraat. Smokkelen. Toen er eergisteravond in den trein tusschen Schin op Geul en Valkenburg gecontroleerd werd, is een smokkelende soldaat uit den trein gesprongen. Hij werd achtervolgd door den kommies Bakker, die een uur daarna in het veld werd gevonden, gewond door verschil lende messteken. Er werd ook een soldatenke pie gevonden. De ernstig gewonde ambtenaar is naar het gesticht Calvarienberg te Maas tricht gebracht. Tevens wordt LES gegeven in Stenografie. scherming van de Duitsche slagvloot terug trokken. Geen van beide partijen leed verlie zen van beteekenis. Het kanongebulder was Zaterdagmorgen ook in Friesland te hooren. De buit der Centralen. Van half Juli tot half November hebben de Centralen 45.550 vierkante K.M. terrein ge wonnen. In deze periode maakten zij 390.500 gevangenen en veroverden 3233 kanonnen. Opstootjes in Zwitserland. Zaterdagavond is in Zurich voor het dis- trictsgebouw (waar de leiders van de vrede- betooging van Vrijdag, welke zich tegen de munitie-fabrieken richtte, gevangen zitten) een betooging gehouden. De beweging ging uit van opgeschoten jongens. Verscheidene duizenden menschen namen er deel aan. Het kwam tot ernstige rustverstoring. De politie trok de blan ke sabel en schoot met revolvers. Er werden barricades opgeworpen en er vielen vier doo- den, o. w. een agent, en vele gewonden. Een machine-geweerafdeeling zuiverde het plein met losse schoten, ’s Nachts om een uur was de rust hersteld. Later: Tot 's middags twee uur waren er zes dooden, namelijk drie mannen, twee jon gens en een politieagent Een koopman en drie agenten hebben ernstige schotwonden gekre gen. In het geheel zijn 30 menschen in hech tenis genomen. De troepen handhaven de orde op het Helvetia-plein en in de Baden-straat, waar de opstootjes plaats hadden. Zondag zijn nieuwe troepen aangekomen, kolonel Reiser is belast met het bevel. ’s Middags om twee uur zijn nieuwe inhech tenisnemingen uitgevoerd, met name van jon gens die officieren beschimpt hadden. Een te gen Maandagavond beraamde protestvergade- ring op het Helvetia-plein zal niet doorgaan. De sociaal-democratische partij zal echter een vergadering met gesloten deuren houden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot instelling van een handelsregister. In de memorie van toelichting zeggen de ministers van justitie en van landbouw, enz., o.a. het volgende: Tot dusverre ontbreekt in onze wetgeving een regeling omtrent de wijze, waarop men kan ervaren, door wie bepaalde handelszaken worden gedreven, welke de vorm van de zaak is, welke de bevoegdheden van den bestuur der zijn en in hoeverre deze aansprakelijk is. Meer en meer blijkt de wenschelijkheid om een voorziening te treffen, waardoor het publiek omtrent deze en andere punten, handelszaken betreffende, gemakkelijk kan worden ingelicht. De te verwachten oprichting van veel nieu we zaken na den oorlog eischt dit des te klem mender. Daarom is het inrichten van een han delsregister noodig. Het verdient aanbeveling het register te doen houden door de organen van handel en nijverheid zelve. Tot dusverre berust de vertegenwoordiging van handel en nijverheid in handen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Bij die Kamers zelve wordt de behoefte aan reorganisatie sterk gevoeld. De minister van landbouw is voornemens eene ingrijpende wijziging van de geldende re geling betreffende de Kamers van Koophandel te bevorderen, en daarbij zal er naar zijne mee- ning voor gezorgd moeten worden, dat handel en nijverheid, waar ook in het land geves tigd, in een Kamer van Koophandel en Fabrie ken vertegenwoordiging vinden en zal dus ge broken moeten worden mét het stelsel, dat slechts voor die gemeenten, waar de gemeen teraad het initiatief neemt, Kamers van Koop handel bestaan. Er zal dan op andere wijze moeten voorzien worden in de kosten dier Kamers, die thans door de gemeenten, zij het dan ook veelal niet op overvloedige wijze, worden gedragen. Dit zou echter bij invoering van het handelsregis ter kunnen geschieden. Wanneer, zooals de be doeling is, het houden van het handelsregister goede diensten kunnen bewijzen, omgedragen en elke ingeschrevene eene kleine jaarlijksche retributie betaalt, dan ligt het voor de hand, dat die gelden aan de Kamers van Koophan del ten goede komen. Zoodoende zouden de Kamers, ook al bedraagt de retributie slechts enkele guldens per jaar, een zeer voldoend be drag verkrijgen om hare kosten te bestrijden Door deze regeling zal tevens worden ver kregen dat de K. v. K. zeker gezag krijgen Het ontwerp wijkt ook in dit opzicht van de beide voorgangers af, dat het niet voor schrijft de bekendmaking van de inschrijvin gen door middel van de Nederlandsche Staats courant. Hiervoor bestaan verscheidene rede nen. De kostelooze inzage voor een ieder, die het handelsregister komt raadplegen, geholpen door de noodige klappers, schijnt inderdaad aan alle redelijke eischen van publiciteit te voldoen. Uit het „houden” van het handelsregister door de secretarissen volgt dat de inschrijvin gen geschieden door of vanwege deze ambte- De belanghebbenden zelven schrijven niet in, zij verschaffen slechts de noodige ge gevens voor de inschrijving, zij doen de bij de wet bevolen opgaven. Volgens het ontwerp zal een ieder wiens bedrijf valt onder het begrip „handel” of „nij verheid”, zonder eenige kunstmatige beper king, in beginsel vallen onder de heerschappij der voorgestelde regeling. De koopman, de eigenaar der zaak is in de eerste plaats aangewezen, de vereischte opga ven te doen. Deze1 verplichting behoort onder alle omstandigheden te blijven bestaan. Zij geldt ook, indien de eigenaar zelf de zaak niet drijft, doch dit aan een ander heeft overgelaten. Een natuurlijk gevolg van deze verplichting is, dat waar een zaak in eigendom toebehoort aan meer dan één koopman, zooals o.a. bij eene vennootschap onder eene firma, allen verplicht zijn de opgaven te doen. Wat betreft de nationaliteit eener naamlooze vennootschap heeft de regeering gemeend openbaarmaking van de namen en woonplaat sen van aandeelhouders alleen te moeten voor stellen, wanneer niet-volgestorte aandeelen uit gegeven zijn en zich in de andere gevallen te moeten bepalen tot de nationaliteit van be stuurders en commissarissen. Heeft eene open bare uitgifte van aandeelen plaats gehad, dan komt, evenals bij de commanditaire vennoot schap op aandeelen, mede in aanmerking de nationaliteit van degenen door wier bemid deling de uitgifte is geschied wat laatstgenoem de personen betreft, wórdt ook opgave gevor derd van het land hunner inwoning, vermits daardoor allicht eene aanwijzing is te verkrij gen van het land waar de aandeelen geplaatst zijn. De coöperatieve vereeniging is ten aanzien van het handelsregister grootendeels met de naamlooze vennootschap gelijk te stellen. Voorts bevat het het gewichtig beginsel van de rechtsgevolgen der inschrijving. Men is gebonden aan wat men voor de in schrijving heeft opgegeven. Tegenover het pu bliek geldt die verklaring als waarheid, en het publiek moet, wil de instelling haar doel niet geheel en al missen op de verklaringen en me- Do directeur van het Centraal Broodkanto or maakt bekend dat de broodkaart van het 33ste tijdvak loopt van 18 tot en met 28 November. Doorvoer van zand en grind geweigerd. Aan 39, Donderdag uit Duitschlsnd te Lo- bith aangekomen schepen met grind, zaud en basaltslag voor België is de doortocht gewei gerd. Deze schepen moeten terugkeeren naar Duitschland. van het onttrekken van groote centrale leger machten aan dit front. Immers wanneer dit zou geschieden, zou, al naar de staf der ge allieerden dat aanbevelenswaard zou achten, I óf een offensief tegen Oostenrijk worden on dernomen, óf ook groote Italiaansche troepen- I machten aan dit front worden onttrokken voor deelname aan den strijd in het Westen. In Palestina. De Turken hebben weder verder moeten I terugtrekken. De bekende havenstad Jaffa is in handen der Engelschen, de verovering van i te vatten. Blijkens berichten uit Moskou zijn daar de vijandelijkheden gestaakt. Er is een overeen- I komst geteekend, bepalend dat de z.g. „witte garde” van Kerensky de wapens neerlegt en het comité van openbare veiligheid wordt ont- i bonden. Onder de voorwaarden, waarop de maxima- listen bereid zijn toe te treden tot een regee- •ring, waarin alle socialistische partijen ver tegenwoordigd zijn, is de eisch van toezicht op de troepen te St. Petersburg en Moskou en vorming van een leger van werklieden over geheel Rusland. Dat de socialistische partijen in Petrograd gescheiden worden door groote meeningsver- schillen blijkt uit het feit dat de commissaris sen voor binnenlandsche zaken, handel, land bouw en voorraden en vijf leden van den Raad van Arbeiders en Soldaten ontslag genomen hebben. Zij zijn van meening dat er een kabi net van alle socialisten moet worden ge vormd, hetgeen de maximalisten niet schijnen te willen. De ambtenaren van het ministerie van fi nanciën weigeren middelen uit de schatkist aan de maximalisten te overhandigen. De di recteur en de onder-directeuren van de Staats bank zijn in hechtenis genomen, maar vervol gens weer vrijgelaten. De Amerikaansche gezant heeft een trein gevraagd om 200 Amerikanen naar Charbin te brengen. De Engelsche gezant heeft geweigerd den leider der maximalisten, Lenin, een onderhoud toe te staan. In Zuid-Rusland schijnen de kozakken de baas te zijn. Blijven zij dit dan Is het niet on mogelijk dat de oom van den ex-Czaar, groot vorst Nicolaas de gewezen opperbevelheb ber een kans krijgt, zooals hieronder uit Weenen wordt gemeld: De „Daily Chronicle” verneemt uit Petro grad, dat de strijdmacht der Bolsjewiki, die delijk was diefstal de drijfveer. Er is een zakje met f 30 gestolen. Inlijving in het Amerikaansche leger. Van verschillende zijden vraagt men het „Hdbl.” inlichtingen naar aanleiding van het gerucht, dat neutralen, dus ook Neder landers, in de Vereenigde Staten gevestigd, bij het leger zouden worden ingelijfd. Bij informatie bij de Amerikaansche legatie deelde men aan het blad mede, dat hierom trent nog geen officieele mededeelingen ont vangen zijn. Wel worden de neutralen gere gistreerd, doch alleen ter vaststelling hunner identiteit. Een voorstel, om tot inlijving der neutralen over te gaan, is bij het congres der Vereenig de Staten ingediend, doch de behandeling er van is uitgesteld tot December. Uit onze provincie vernemen we echter van enkele gevallen van inlijving. De betrokkenen, Friesche jongens, zijn reeds eenige maanden in het leger opgenomen om te worden geoe fend. Hun was 90 dagen gelaten, om naar Europa over te steken, doch.... er was geen scheepsgelegenheid. L. C. Druk- en bindwerk. De minister van binnenl. zaken heeft aan Ged. Staten medegedeeld, dat hem gebleken is, dat de patroons, die gebonden zijn door de collectieve arbeidsovereenkomst in de typo grafie, besloten hebben geen arbeiders te ont slaan en het loon van hun arbeiders niet te verminderen ten gevolge van de moeilijkhe den, welke zij in hun bedrijf ondervinden door de beperking in de verstrekking van brandstof fen, gas en electrischen stroom. Uitteraard zul len zij zich ten gevolge van dit voor hun arbei ders gunstige besluit verplicht zien, hun prij zen eenigszins te verhoogen. Door drukwerk, dat voor den publieken dienst moet worden uitgevoerd, zooveel mogelijk aan hen op te dragen, kan worden bevorderd, dat zij niet door de concurrentie van niet-gëorganiseerde werkgevers worden gedwongen op dit besluit terug te komen. Tegen het gevaar, dat de prijzen door hen te hoog zouden worden opgevoerd, heeft de minister gemeend eenig tegenwicht te moeten vinden in de bepaling, dat behalve aan de De minister van landbouw heeft een be- ‘chikking genomen, welke practisch neerkomt op het verbod van aflevering van het vervoer van andere regeeringsvarkens. Het slachten zal Hechts kunnen geschieden voor ten hoogste de helft van het vroeger aantal regeerings varkens Bepaald is, dat het vleeschwaren en aan exportslachterjjen tot nader aankondiging verboden zal zijn af te leveren geslachte varkens, gezouten of gerook te halve varkens, versch varkensvleescb, spek, worst, geslachte runderen, kalveren, schapen, rund-, kalfs-, en schapenvleesch en bereide vleeschwaren. Van dit verbod kan ontheffing worden verleend door de Rjjkscommissie van toezicht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1