EVEN SNOEPEN? 9 tromp, firaan-Speculanten I annex FIRMA II. BRANDENBURG!! MEUBELFABRIEK NEDERLAND J. HUIZINGA, Groningen. ■o. 22. SNEEKER COURANT en WYMBR8TSERADEEL RECLAMEKOLOK ETALAGES Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Franco Severing Nieuwstijdingen. 34e Jaargang Zaterdag 15 December 1917 lig I I I I NIEUWE SNEEKER COURANT ZIE DAN DE slag van fl.50 per week), terwijl de arbeids- P trokken begroetingen zullen zjjn te verdoelen. ge- Toen bed. 11 (Wordt vervolgd). SN EEK, OOSTERDIJK TEL. No. 208. HET ADRES voor wederverkoopers. (Zondnga is do zaak gesloten.) BW Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smeek Telaf-on No. 150. duur is verkort tot 60 uur per week. In manskiooren. Een Duitsche deserteur en i te Rotterdam aangehouden als verdacht goed met dat schermutselen ophouden. Meisje, meis- West er sing el 2. Telefoon 118. Een verhaal uit Chicago. door FRANK NORRIS. Schrijver van „Vangarme n”. (Vertaling van Jo Arenberg) Grondwetsherziening. Do afkondiging der grondwetsherziening had hier Woendagmiddag twaalf uur op de voor geschreven wjjze plaats. Van de pui van het Stadhuis, zoowel als voor de deur van het Ge meentehuis van Wjjmbritseradeel werd de af lezen. Op de Marktstraat had zich een vrij groot aantal belangstellenden verzameld, waarvan een deel na afloop de „Internationale” zong. ’s Avonds had in „Amicitia” een goed bezochte vergadering plaats, georganiseerd door de Afd. S. D. A. P. en de'Sneeker Bestuur - dersbond, waarin de beteekenis van de nieuwe Grondwetsartikelen voor de arbeidersbeweging werd uiteengezet door de h.h. J. IJtsma en G. H. de Haas. De eerste schetste de geschiedenis van de beweging voor algemeen kiesrecht. Nu ’taan de mannen is gegeven zal hun eerste plicht zijn te zorgen dat zij dit nieuwe wapen ge bruiken om deze eerste burgerplicht ook voor alle vrouwen te veroveren. Spr. bracht hulde aan den grooten leider P. J. Tr'elstra, onder wiens aanvoering de strijd voor ’t A. K. was gevoerd en tot eon goed einde gebracht en Spr. wekte de aan wezigen op waardige volgelingen van dezen grooten voorman te worden. zjjn vrouw zjjn - C van diefstal met braak te Alkmaar gepleegd. Ook te Dordrecht maakten zp zich aan diefstal schuldig. Nadat de man aangehouden was, zocht men te vergeefs naar de vrouw. Wel was in zijn gezelschap een andere Duitscher, doch die gaf zich uit voor zjjn jongeren broe- Later bleek, dat die jongere broeder zjjn vrouw was, die zich in manskleeding gestoken XVIII. Ik zeg je dat de betoovering van die Beurs speculaties iets is waarvan iemand die het niet heeft doorgemaakt, geen flauw begrip heeft. Ik geloof dat het erger is dan drank, erger dan morphine. Als het je eenmaal te pakken heeft, houdt het je vast en trekt je naar zich toe, steeds dichter en hoe dichter je bij het einde bent, hoe gemakkelijker het schijnt te winnen, totdat plotseling o, daar is de draaikolk. J., blijf er vandaan, mijn jongen! Jadwin lachte, boog zich voorover, legde zijn vingers op Cresslers borst alsof hij een kraantje omdraaide. Nu juffrouw Dearborn, zei hij, hebben wij hem dichtgedraaid. Charlie bedoelt het goed, maar nu en dan stoot iemand tegen hem aan en zet dat kraantje open. Cressler lachte goedig met de anderen, maar Laura’s glimlach was oppervlakkig en haar blik was ernstig. Eindelijk was de repetitie van het tooneel- stukje afgeloopen. Monsieur Gerardy had alles zoo vaak laten herhalen, dat om tien uur al de meespelenden uitgeput waren. Een klein souper werd voorgediend en spoedig daarna stond Laura op om heen te gaan. Zij vroeg zichzelf af wie haar zou thuis brengen, Lan dry, Jadwin of Sheldon Corthell. De dag was warm en zonnig geweest, maar sedert negen uur was het weer veranderd en nu stortregende het. Mevrouw Cressler vroeg de zusters en mevruow Wessels bij haar te blijven logeeren, maar Laura weigerde. Jadwin Wilt u niet binnen komen? sprak zij. Er brandt een vuurtje in de bibliotheek. Maar hij zei neen en eenige oogenblikken bleven zij in-de vestibule praten. Toen trok Corthell zijn rechterhandschoen uit en zei: Ik heb dus mijn antwoord gekregen. U wenscht geen verandering. Ik begrijp u. Daar mee wil u zeggen dat u mij niet liefhebt. Als u mij liefhadt zooals ik u bemin, dan zou u juist een verandering verlangen. U zoudt even verlangend zijn als ik naar die heerlijke, won derbare verandering die een nieuwen hemel en een nieuwe aarde schept. Dezen keer antwoordde Laura niet, zei Corthell: Ik zal weggaan. Weggaan? Ja, naar New-Ybrk. Misschien naar Pa rijs. Er is een nieuwe methode van glasbran- den uitgevonden, waarvan ik mij gaarne nader op de hoogte wil stellen. Niet dat mij dit nu zoo zeer interesseert. Maar hei is misschien 1 - Hij stak haar zijn hand toe. Laura zag dat hij glimlachte. Wel, juffrouw Dearborn vaarwel. Maar waarom zoudt u heengaan? riep zij wanhopig. Ga toch niet. Waarom zou u het doen? Zal ik blijven? drong hij aan. Vraagt u mij te blijven? Zeker doe ik dat, antwoordde zij. Uw vertrek zou het heelê tooneelstukje in de war brengen. Het zou mijn rol bederven. U bent immers mijn medespeler? Och, blijf alstublieft. - Moet ik blijven terwille van uw rol? Is er niemand dien u liever hebt? Hij keek haar glimlachend in de oogen en zij raadde wat hij bedoelde. Ze glimlachte terug en uitdagend antwoord de zij zijn blik opvangend: Er is niemand dien ik liever heb. Plotseling greep Corthell haar hand. Laura, riep hij uit, laten wij voor loof dat het heel belangrijk was voor an deren. Voor mij is er tegenwoordig maar één ding belangrijk en dat is in uw nabijheid te zijn. Het is verbazend. U hebt er geen idee van hoe ik mijn heele leven daarnaar heb in gericht. Alsof u verwacht, dat ik dit zal geloo- ven, antwoordde zij. Het is vreemd, vervolgde hij zonder op haar woorden in te gaan. Ik ben niet langer een jongen. Ik heb al veel vrouwen gekend en heb genoeg gezien van hetgeen de groote massa liefde noemt om te weten hoe nietig die is, hoe leeg, hoe ijdel. Ik had mij verbeeld dat de dichters ongelijk hadden, idealisten wa ren, die de dingen in hun verbeelding zagen en niet in werkelijkheid. En nu overkomt mij dat geluk, mij, mij. En het wonder, het won- derbaarijlke is er, in mijn hart, in mijn hand als een geheimzinnige, schoone vreemde plant. De dichters hebben ongelijk. Zij zijn lang niet idealistisch genoeg geweest. Ik wenschtewel ach neen, niets Wat wenscht u wel? vroeg zij toen hij plotseling zweeg. Maar wat kan ik zeggen? Ik weet het niet ik wat kan ik zeggen? Het moet voor mij ja of neen zijn, barstte hij uit. Zoo kan het niet langer gaan. Maar waarom niet? Waarom niet? zei stelde Cressler voor de coupé te laten voor komen om de beide zusters naar huis te bren gen, toen Corhell bij Laura kwam. Ik heb al lang twee hansoms laten voor komen, sprak hij. Zij wachten buiten. De kunstenaar scheen het dien avond wonnen te hebben! Bij de straatdeur ezi Page tot Landry: Je moest met ons tot aan huis gaan, zoo dat je daar een van onze parapluies kunt lee- nen. Je kunt bij tante Wess’ en mij instappen. Er is ruimte genoeg. Je kunt in dien storm niet zonder parapluie loopen. Eerst weigerde Landry. Hij mocht dan te arm zijn om te bluffen met hansoms, maar hij was te trotsch om erin te rijden als een ander ervoor betaalde. Wat een onzin, zei Page. Bespottelijk Wees toch niet zoo dwaas. Moet je longont steking krijgen voor zoo een hersenschim? Best, antwoordde hij, <ik ga mee als ik den koetsier een dollar mag geven. Page drukte haar lippen op elkaar. De man die foodtjes van een' dollar kan geven, sprak zij, kan ook wel zelf een rijtuig I j En toen antwoordde hij haar: Ik wenschte ik wenschte dat u iets Ik zou mij door zoudt zeggen iets tot mij. Zoo weinig zou naast haar had plaats genomen: Wat een vochtige avond. Wie had ge-verandering. Aha, we zijn thuis, dacht dat het .zou regenen. Ik was eerst bang dat u niet zoudt komen. Aan tafel zei me vrouw Cressler dat u een belangrijke verga dering hadt een prijsuitdeeling nietwaar? O ja, antwoordde hij onverschillig. Ik ge- Distributie rundvloeeoh. In de vergadering van den gemeenteraad van Dordrecht heeft de heer van Zanten, wet houder, meegedeeld, dat de rijks-vleeschdistri- butie waarschijnlijk binnen 14 dagen zal be ginnen, en dat de prjjs van het vleesch ver- moedeljjk 70 cent per K.G. zal zjjn. Wilde de regeering voor goed vleesch zorgen, dan zou zg zjjns inziens moeten rekenen op een bjjslag van ten minste 50 cent per K.G. □raadl.-telegrafi scha gemeenschap tusschen Nederland en IndiB, Bij de 2de nota van wijziging betreffende de regeling van inkomsten en uitgaven van de posterijen, de telegrafie en telefonie voor het dienstjaar 1918 wordt aan de Tweede Kamer voorgesteld het totaal van inkomsten en uit gaven te verhoogen met f5,000,000 en mits dien nader vast te stellen op f44,357,162. De minister, acht het wenscheljjk, dat onver wijld wordt overgegaan tot het oprichten in Nederland van een ontvang- on zendstation voor draadloostelegrafische gemeenschap tus schen Nederland en Nederlandsch Oost-Indiö. Hij heeft gegronde aanleiding om te onder stellen, dat, indien dit station besteld wordt bjj de „Gesellschaft für Drahtlose Telegraphie m. b. H.” (Telefuoken) te Berljjn, het te verwach ten is, dat de ontvanginstallatie over ruim 3 maanden, de zendinstallatie over ongeveer l’/j Daar uitteraard in de tegenwoordige omstan digheden de kosten niet met eenige zekerheid kunnen worden bepaald, en evenzeer de ver- deeling daarvan voor de verschillende onder- deelen van het werk onzeker is, wordt voor het totaal, met inbegrip van het terrein, een ronde som van f 5,000,000 aangevraagd. Omtrent de keuze van het terrein van stich ting van het station is bereids een commissie werkzaam, van wie de minister spoedig daar omtrent rapport meent te mogen verwachten. Daar de installatie zoowel in het belang van het moederland als van de koloniën strekt, zal het nog een punt van overweging uitmaken, in welke verhcuding de gezamenlijke kosten van de installaiies in Nederland en in Neder landsch Oost-Indië over de beide daar bjj be- jelief, ik bemin je met al de kracht van het goede dat in mij is. Laat mij het beste zijn dat een man kan wezen voor de vrouw, die hij liefheeft. Laura glimlachte stralend. Als u kan maken dat ik u lief genoeg krijg, antwoordde zij. En gelooft u dat ik dit kan? U hebt mijn toestemming om het te pro- beeren. Zij hoopte vurig dat hij nu zou heengaan. Zij begon te vreezen dat zij te veel op zijn kieschheid had vertrouwd. Weer stak Corthell haar de hand toe. Het is dus „goeden nacht’ en niet „vaar wel”. Het is „goeden nacht", zei Laura. Met een diepen zucht van verlichting sloot zij de deur achter hem. Page en Landry waren nog in de bibliotheek. Laura voegde zich bij hen en eenige oogenblik ken stonden zij met hun drieën voor den beter dat ik ga. Nu dadelijk, nóg deze week, haard te praten. Even later ging Page naar J-Iil cfolz Li o o»- 'ziiii li-irizl I ouro anrr rl q 1}CC1 Denk eraan, sprak zij streng tot Laura, de deur te sluiten en het gaslicht in de vesti bule uit te draaien. Annie is al lang geleden naar bed gegaan. Ik moet ook heengaan, verklaarde Landry toen Page weg was. Hij knoopte zijn jas dicht. Laura volgde hem in de vestibule en gaf hem een parapluie. U was heel mooi vanavond, zei hij. Prach tig. Ik kon mijn oogen niet van u afhouden en luisterde naar niemand anders dan naar u. En nu zal ik den heelen nacht uw oogen zien en uw stem hooren. Ik wil het u ook nog uit leggen van die hansoms omtrent dat thuis komen met juffrouw Page en mevrouw Wes sels. Het waren de hansoms van mijnheer Cort hell.Maar ik wilde een parapluie hebben en ik heb den koetsier vijfenzeventig cent gegeven. O zeker, zeker, zei Laura niet begrijpend waar hij heen wilde. Abonnement: per jaar f2. fr. p. poet f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentièn 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20.% VERGADERING van den Riad der Ge meente IJLST op Dinsdag 11 December, ’s avonds 6% uur. Voorzitter de heer H. P. Fleddoius. Aanwezig 6 leden. Afwezig met kennisge ving de heer Walinga. Na opening der vergadering op de gebrui kelijke wijze is aau de orde Punt I. Notulen der vorige vergadering. MededeelingenIngekomen stukken. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgeiteld. De V o o r z. deelt o.a. mede dat binnen den kosteloozen kring zjjn besteld in October 75, in November 76 telegrammen. Vooits dat behalve dankbetuigingen voor ver leende toeslagen enz. ingekomen is een prov. blad bevatteude besluiten betreffende de afkon diging dor grondwetsherziening, waarvan de V o o r z. lecture geeft. Alles voor kennisgeving aangenomen. O« brandstoffen. Punt 11. Verzoek van eenige corporaties be trekkelijk toeslag op turf, met rapport omtrent een en ander. De commissie tot onderzoek van deze zaak benoemd en bestaande uit de h.h. Visser, de Vries, Loojjenga en Walinga deelt mede dat de financierde gevolgen van het verleenen van een toeslag van f3 per 1000 turven zal zgn dat wanneer alle huisgezinnen die niet meer dan f 1200 inkomen hebben er van profiteeren dit de gemeente zal kosten f3540. Wordt de maatstaf inplaats van f1200 H. O., f200 zui ver inkomen dan zou het bedrag worden f 2600. Gezien deze lasten durft de commissie geen voorstel doen’de toeslag te verleenen. Wel is zjj er voor gunstig te beschikken op een adres van Patrimonium om toeslag'op pe troleum, zjj zou deze toeslag willen zien be paald op 19 ct. per L. De heer v. d. Goot erkent dat het moei- het algemeen kiesrecht is niet een einddoel, maar een begin, een middel, een wapen, een plicht in de handen der arbeiders ter verwe zenlijking van het sociale ideaal. Want evenals de toekenning van ’t kiesrecht aan de derde stand in de Fransche revolutie beteekende de politieke vrjjheid voor die derde stand met als gevolg de breeds ontplooiing der liberale idee, zoo beteekent de toekenning van het kiesrecht thans aan alle arbeiders in ons land hun politieke vrjjheid en gelijkheid. Maar die is niet voldoende; ook de econo mische vrjjheid moet door hen worden ver overd. Pas dan kan de leuze vrjjheid, geljjk- heid en broederschap werkelijkheid worden. En^at is ’t mooie in de arbeidersbeweging, dat haar streven ten slotte gericht is op een nieuw gemeenschaps-ideaal, op een betere we reld van vrede en recht. Er heft een streven naar recht in die beweging, een uiting van naastenliefde en deze krachten zgn het die de nieuwe wereld, de ware tempel der mensch- heid zullen bouwen. Door den heer L. Bakker werden eenige dienstweigeringsargumenten te berde gebracht, welke door ds. De Haas werden beantwoord. Hierna sloot de Voorz. de heer Joh. Faber de vergadering, die door de Zangvereeniging „Morgenrood” was opgeluisterd met eenige goede zangnummers. Voetbal. De Friesche Voetbalbond kondigt voor Zon dag a.s. de volgende le klas wedstrijden aan: jaar gereed zal kunnen zgn. FrieslandHarLngou. V. A. O Leeuwarden. L. S. O.—F. O. A. Eerstgenoemde club is ontvangende. Huilebro«.ck. Emiel Hullebroeck heeft Dinsdag in „Ami citia” gezongen. Voor hen die den grooten Vlaamschen zanger kennen, zou deze mede- deeling eigenlijk voldoende zijn. Want zjj weten dat een zangavond van Hul lebroeck steeds een succes is. Dat bleek wel ten duideljjkste uit ’t feit dat ’t overgroote deel van hen, die hem twee jaar terug hoor den, ook nu weer aanwezig waren. En, we twjjfelen niet of ook een volgend maal zullen zjj weder present zjjn. Want aardige liedjes goed te hooren vertolken, bljjft een genot. Er. Hullebroeck heeft nu eenmaal een bjjzondere gave om de liedjes voor ons te doen leven. Zgn mooie soepele stem, zgn prettige voor dracht, ’t uitstekend eigen-accompagnement maken het tot een lust naar hem te luisteren eoom mee te zingen. En we gelooven wel, dat dit ’t schoonste succes voor den zanger moet zgn, wanneer door zgn optreden weer meer belangstelling en liefhebberjj voor goede volkszang valt te boeken. Het bakkersbedrijf te Amsterdam. In het Amsterdamsehe bakkersbedrgf is door een beslissing van den directeur-generaal van den arbeid uitspraak gedaan in een loonge- schil tusschen patroons en arbeiders. De ar beiders zijn in ’t geljjk gesteld. Zjj ontvangen een loonsverhooging van ongeveer f3.50 per week, met terugwerkende kracht van 10 Juli af, (verminderd met de reeds toegestane toe- het Kon. Nat. Steuncomité kan misschien sub sidie worden verkregenook doet de fa. Nooit- gedagt haar schrjjven vaa 26 Mei j.l. gestand. De Voorz. geeft een overzicht van het verloop dezer zaak en vestigt er de aandacht 'op dat do fa. Nooitgedagt destijds voorwaarden stelde, die onaannemelijk waren. Als men tot bouwen overgaat doet de gemeente beter ge heel alleen te bouwen. z, De heer v. d. Goot betoogt dat de fa. ko“dl81JDg Nooitgedagt, als ze haar schrjjven gestand doef, vasthoudt aau onaannemelijke eischen. De hoer N a u t a wil de zaak in handen van een commissie stellen. De heer Visser moet reeds bjj voorbaat weigeren deel uit te maken van een derge lijke commissie omdat deze nutteloos werk zal doen. Het bouwen is nu veel en veel te duur, zelfs van noodwoningen. De heer de Vries. die alsnog overl g met de fa. Nooitgedagt gewenscht acht, wil do zaak den gemeonte-opzichter in handen geven. De Voorz. ziet noch heil in een commis sie, noch in onderhandeling met de fa. Nooit gedagt. Oader deze tijdsomstandigheden kan de gemeente niet bouwen. Do heer v. d. Goot bepleit in ieder geval verder onderzoek, doch gevoelt niet voor ver dere onderaandelingen met de fa. Nooitgedagt. Do heer Nauta stelt voor om den ge- meente-opzichter een berekening te laten ma ken en fa. Nooitgedagt te vragen of zjj bereid is 29 jaren voor de huur der nieuwe per- ceelen in te staan. Aldus besloten. Punt IV. Benoeming gemeente-geneesheer. Mot algemeene stemmen word herbenoemd voor een jaar Dr. Holtkamp. Punt V. Wijziging gemeente-begrooting, dienst 1917, met voorstel tot het aangaan cener geldleening ad ƒ2500 tot dekking van het te kort op dien dienst vanwege de distributie. De Voorz. doelt mede dat een en ander noodig is daar op 21 Nov. do inkomsten be droegen f 17954.27 on do uitgaven f20515 99| en 6 Dec. dit nadeelig verschil f 2740 63| be droeg. Wordt besloten over te gaan tot een leening groot f2500 tegen een rente van 4’/2 Bij de rondvraag erkent de heer Nauta dat do uitdrukking „rare dingen” op een vo rige verg, bij zeker punt gebruikt, misplaatst was. Spr. bedoelde „eigenaardige dingen”. Ver der doet hij verslag betreffende het rooien van boomen op het Kerkhof Er zullen 2 gerooid worden, de doolhof zal gekapt worden en op de weg naar de belt zullen om de andere de boomen gerooid worden. Aan do Laan zullen ds coïsle 11 bcomeii stainae aan het gemeente- land gerooid en hiervoor jonge boomen ge plant worden, de wilgen-boomon zullen nage zien en zoo noodig aangevuld worden. De, Raad machtigt B. en W. tot het een en ander. Do heer Visser brengt hulde a in den Voorz. voor zijn toewjjding inzake de dis tributie. De heer Loojjenga sluit zich hierbij aan doch wenscht nog te spreken over de veevoc- der-voorziening. Daar de boeren op zandgrond grooter hoeveelheid ontvangen dan op de klei, bevreemtihet hem dat IJht gerangschikt was onder kleigrond en Wjjmbritseradeol onder zandgrond. Den Voorz. bevreamt dit ook. Hjj zegt een onderzoek toe. Het deed Spr. goed woor den van waardeering te hooren, ook hij brengt zjjn dank aan allen die zich in dezen’verdien- steljjk hebben gemaakt. Spr. hoopt dat de oor log spoedig ten einde mug n«men eu dankt Hf m die ons land nog altijd voor de ver schrikkingen van den krijg bewaard heeft. Hierna sluiting. betalen. Vijf-en-zeventig cent dan, verklaarde hij beslist. Geen cent minder. I'.. 1-.- minder erg vernederd voelen. i zoo veel zijn. Wil je mij alsjeblieft naar het rijtuig bren- i gen, Landry Court? riep zij uit. En zonder verder praatjes gehoorzaamde Landry. Nu, juffrouw Dearborn, als u gereed'bent!': zei Corthell tot Laura, terwijl hij de parapluie Laura. Waarom moeten wij er een einde boven haar hoofd hield. j aan maken? Waarom laten wij de dingen niet Laura ging gemakkelijk in het hoekje zitten, op hun beloop? Wij zijn zóó immers gelukkig. trok haar rokken glad en zei tot' Corthell die Nooit ben ik zoo gelukkig geweest als in die laatste drie of vier maanden. Ik verlang geen X r ZX o z4 ZX x-1 »-i rv Alxrx xvvzx >x 4 L ir» De hansom hield voor het huis stil. Tante Wess' en Page waren al binnen. De meid stond in de vestibule met een parapluie in de hand, i En de hansom reed weg. Corthell en Laura liepen de stoep op. Ijjk is een toeslag op de brandstoffen te ge ven, hoewel dit, nu een nieuwe regeling is gekomen, nog noodiger is. Bjj deze nieuwe regeling wordt immers vastgesteld dat zij die meer dan 10 brandstoffen-eenheden ontvangen, voor het meerdere een veel hooger prjjs dan tot heden zullen moeten betalen. Van hen, die reeds meer dan deze 10 eenheden ontvin gen, zal het prjjsyerschil worden nagevorderd. De menschen in klasse II die reeds 12 een heden ontvingen zullen dus eerstdaags f2.60 moeten storten. Dit zal zeer moeilijk gaan. Spr vindt het ook stuitend, van deze menschen, voor het meerendeel tot de lagere klasse be- hoorend, weer geld te moeten halen. Daarom zou Spr. willen dat de gemeente deze f 2.60 voor de goheele klasse II voor haar rekening nam. De beer Nauta zet de werking van het centraal verreken kantoor voor de brandstoffen uiteen en doet zien hoe het komt dat de brand stoffen thans zoozeer in prjjs zullen stggen. Dat van hen, die reeds meer dan 10 eenheden ontvingen het prijsverschil wordt nagevorderd is op zichzelf niets onbillijks, integendeel, im mers anders zouden die personen bevoordeeld worden boven hen, die thans nog hun brand stof moeten ontvangen. Niet te ontkennen valt (chter dat de navordering voor de 2 eenhe den van klasse II een zware beproeving voor de menschen is, daarom kan Spr. zich voreeoi- geu met hotgeen de heer v. d Goot zoide. De heer Visser ziet nu meer in het voor stel-v. d. Goot dan in de petroleum-toeslag. Hij kan dan ook wel met genoemd voorstel meegaan. Do heer v. d. Goot zou echter de patro- bum-toeslag bovendien willen zien toegekend, bijv, inplaats van voor 3 maanden zooals de commissie wilde, voor twee (Jan. en Fobr.). Misschien kan hot bedrag dat de gemeente aan de brandstoffen-commissie moet betalen, als de navordering voor klasse II niet doorgaat, later als de brandstoffen-commissie likwideert door haar gedeeltelijk aan de gemeente worden te ruggegeven. De heer Visser zou er dan ook wel voor zijn de petroleum-toeslag te doen doorgaan. De kosten daarvan zouden f250 zgn. De heer Nauta zou van de petroleum- toeelag alleen willen laten profiteoron klasse I der brandstoffenregeling, ni«t echter klasse II, die reeds van de navordering ontlast wordt. Dan zal de petroleum-toeslag slechts f 50 kosten. De Voorz. berekent dat mot deze voor stellen totaal f 770 tot f 1000 gemoeid zal zijn. De heer Visser stelt nu voor dat de ge- gomeente aan de brandstoffen-commissie zal vergoeden de f2.60 welke elk gezin in klasse II voor do laatste twee eenheden aan de commissie anders meer zou moeten betalen. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. De heer De Vries geeft in overweging bjj eventueele toekenning van een petroleum- toeslag een inkomen-grens vast to stellen. De heer Nauta bljjft er voor voelen de potroleum-toeslag alleen te doen golden voor klasse I. be heer v. d. Goot wgst er op dat juist in klasse II de gezinnen zijn ingedeeld die do toeslag misschien het meest zullen behoeven. De heer Visser stelt alsnu voor in Janu ari on Februari een toeslag van 19 ct. per L. op de petroleum te verleenen aan een ieder, wiens zuiver belastbaar inkomen de f200 niet overscbrjjdt. Z. h. s. wordt ook dit voorstel aangenomen. Woningbouw. Punt III. Verzoek van eenige Corporaties betrekkelijk bouwen van werkmanswoningen. Een aantal arbaiders-organisaties verzoeken zoo spoedig mogelijk tot woningbouw over te gaan, daar met Mei 7 woningen vervallen. Van Want, aldus de tweede Spr. ds. De Haas, der. had.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1