BERICHT EVEN SNOEPEN? TROMP NIET verschijnen. Nieuwjaarswenschen Graan-Speculanten Een verhaal uit Chicago, door FRANK NORRIS. FIRMA H. BRANDENBURGH annex SHEERER COURANT en WYSHBRITSERADEEL RECLAHEKOLOH Nieuwstijdingen. g In verband met de Feest dagen en wegens Papier- schaarschte zal ons nummer van Dinsdag 25 December ETALAGES Officies! Orgaan der Cemeente Sneek. Zaterdag 22 December 1917 34e Jaargang Mo. 24. L ZIE DAN DE l BIJ FIRMA II. BRANDENBURGII. LAURA DEARBORN”. NIEUWE SNEEEER COURANT XIX. VIJFDE HOOFDSTUK. aan ons Zij draai- weten (Wordt vervolgd). D® nhuwe 4V2 Staafsleening van f 500,000,000. Blijkens ean advertentie in dit blad stelt de Regeering op 2 en 3 Januari a.s. van 9 uur 's morgens tot 1 uur ’s namiddags en op 4 Janu ari van 9 uur ’s morgens tot 4 uur ’s namiddags de inschrijving open op de nieuwe 414 pCt. vrij willige geldleening van den Staat der Neder landen tot een bedrag van f 500.000.000 Ia het eerste nummer van 1918 dat op 1 JANUARI wordt be zorgd, zullen Schrijver van „V a n g-a r m e n”. (Vertaling van Jo Arenberg). Verrchijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skekk Telefoon No. 150. De uitgever? van de Nieuwe Sneeker Courant en en over I ge- Op een heerlijken avond tegen het einde der lente, voegden zich Laura Dearborn en Page bij de Cresslers en hun gezelschap, die op de veranda voor het huis zaten. De meisjes Dear born kwamen thans bijna lederen avond op visite bij de Cresslers. Soms bracht Page haar mandoline mee. Elke dag van het warme weer scheen de schoonheid der zusters te verhoogen. Pages bruin haar was nooit weelderiger, de heerlijke tint harer wangen nooit bekoorlijken de slanke lijnen van haar figuurtje waren nooit Hefelijker geweest. Haar ernstige, grijsblauwe oogen ke ken peinzend de wereld in. Maar Laura was werkelijk koninklijk. Ze was nog zeer tenger, een slanke lenige gestalte, maar zij droeg haar groote lengte met rustig zelfvertrouwen, met de onverstoorbare zeker heid van een riddervrouwe uit den riddertijd. Zij droeg haar hooggekapt koolzwart haar alsof het een kroon was. De warmte van de heerlijke lentedagen had de bleekheid van haar gezicht licht getint, haar donkerbruine oogen glansden. S J8 EEK OO3TERDIJK -:- TEL No. 208. HET ADRES voor wedervsrkoopers. (Zondags is de zaak gesloten.) worden opgenomen tegea 25 cent per atuk. Daar ons blad juist op Nieuw jaarsdag wordt bezorgd is het voor hen, die een heilwensch willen rich ten aan Familie, Vrienden of Be gunstigers een geschikte gelegen heid om daarin een ad vet ten'ie te plaatsen. Vroeg ijdige inzending wordt vriéndelijk verzocht stelen was een briefje van Corthell gebonden. Hij schreef slechts één regel: „Het moest dus ten slotte toch „vaarwel” geweest zijn”. Laura liet Annie de rozen op Page’s kamer zetten. Zeg mijn zuster dat zij ze vanavond voor het bal mag hebben. Zij bleef twee uren weg en kwam frisch en blozend van haar wandeling terug. Annie opende de straatdeur voor haar en zei: Dadelijk nadat u weg was, is er een heer gekomen. Ik zei hem dat u weg was, maar hij wilde wachten. Hij is nu in de bibliotheek. Wie is het? Heeft hij zijn naam niet ge noemd? vroeg Laura. De dienstbode reikte haar het kaartje over van Curtis Jadwin. hopeloos zijn. Ik zal nooit genoeg van u hou den om uw vrouw te worden. Ik verzoek u vriendelijk nooit weer op dit onderwerp terug te komen. Het zou mij alleen verdriet doen. Met vriendelijke groeten, De inschrijving staat open ten kantore van den Agent van het Min. van Financiën te Am sterdam, bij alle betaalmeesters en verder bij de ontvangers der directe belastingen in gemeen ten, waar geen betaalmeester gevestigd is. De inschrijvingsbiljetten kunnen desgewenscht per post aan bovengenoemde kantoren worden gezonden. Indien op het couvert is vermeld: „Leeningwet 1917”, is frankeeren van den brief onnoodig. De schuldbewijzen aan toonder zijn groot f 100, f 500 en f 1000 en worden uitgegeven te gen den koers van 100 pCt. De 5 pCt. obligatiën van het jaar 1914 wor den voor 10014 pCt. harer nominale waarde in betaling aangenomen op de toegewezen bedra gen in de nieuwe letning, mits het gezamen lijke nominale bedrag der tot storting te bezi gen obligatiën op de aangegeven wijze in het ins’chrijvingsbiljet is vermeld. Worden deze obligatiën niet voor storting gebezigd, dan wor den zij a pari (dat is 100 pCt.) afgelost. De aflossing van de nieuwe leening begint met het jaar 1919 door uitloting telken jare op 1 Augustus van ten minste 0.94 ten honderd van de geheele schuld, vermeerderd met het bedrag der door die verplichte aflossingen vrij gevallen rente. De aflossing geschiedt pari. De leening zal in uiterlijk 40 jaren zijn afge lost. De aflosbaargestelde obligatiën verjaren 30 jaren na den eersten dag waarop zij aflosbaar zijn. De formulieren voor de inschrijving zijn ver krijgbaar van 20 December af aan bovenge noemde kantoren, alsmede aan alle postkanto ren. Desgewenscht wordt aan alle kantoren waar formulieren verkrijgbaar zijn, hulp ver leend bij de invulling daarvan. De inschrijvingen moeten beloopen bedragen van f 100 of veelvouden daarvan. De inschrijvingen waarvoor de 5 pCt. obliga tiën van 1914 woiden gebezigd zullen ten volle worden toegewezen. Ingeval de inschrijver de stukken terstond bij de Nederlandsche Bank wenscht te beleenen jde Nederl. Bank neemt genoegen met 5 pCt. surplus) is nu daaromtrent bij de inschrijvings- kantoren een bericht verkrijgbaar. Indien op de vrijwillige leening niet ten minste voor vierhonderd millioen gulden wordt inge schreven en toegewezen, wordt eene 3 pCt. ge dwongen leening tegen den koers van 100 pCt. uitgeschreven, waarin personen, die aangeslagen zijn of alsnog worden in de Vermogens belasting over het belastingjaar 1917/18 (ver- mogentoestand op 1 Mei 1917) voor een vermo gen van f 75.000 of meer, zullen hebben deel te nemen voor 1% pCt. van vermogens van 1 75.000 tot f99.000, oploopende tot 10% pCt. voor vermogens van 10 millioen gulden en hooger. Naamlooze vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verze- keringmaatschappijen, welke in de Rijksinkom- stenbelasting zijn of worden aangeslagen we gens uitdeelingen tot een bedrag van f 10.000 of meer over een boekjaar, dat geëindigd is in het tijdvak van 1 Mei 1916 tot en met 30 April 1917, zijn verplicht deel te nemen tot eene som gelijk aan drie vierde der volgens de wet op de Inkomstenbelasting 1914 belastbare uitdeelingen over het hiervoor aangeduide boekjaar. Wenscht men dus zeker te zijn 414 pCt. obli gatiën tegen 100 pCt. te verkrijgen in plaats van 3 pCt. obligatiën tegen denzelfden koers bij uitgifte van de gedwongen leening, dan schrijve men reeds aanstonds op de vrijwillige leening een zoodanig bedrag in, als, met inbe grip yan de nominale waarde der tot storting te brengen 5 pCt. obligatiën 1914, overeenkomt met het bedrag, waarvoor men in de gedwon gen leening zou worden aangeslagen (zie laat ste bladzijde van het prospectus). Het mag niet zoover komen, dat van eene gedwongen leening moet worden gebruik ge maakt. Daarom moeten allen naar vermogen in schrijven op deze soliede geldbelegging, dus ook zij, die eventueel van deelneming in de ge dwongen leening zouden zijn vrijgesteld. Ik wil niet dat u denkt dat ik aan iemand verplichting wil hebben. Zeker Landry, ik begrijp je. O, riep hij uit, u weet niet wat het voor mij is te kijken in de oogen van een vrouw die mij volkomen begrijpt. Verbaasd keek Laura hem aan. Wil jij het licht voor me uitdraaien Landry? vroeg zij. Ik kan er niet bij. Hij deed de straatdeur open en draaide het licht in het dofroode ballonnetje uit. Onmiddel lijk waren zij in volslagen duisternis. Goeden nacht, sprak zij. Wat is het don ker. Hij stak zijn hand uit om de hare te grijpen, maar inplaats daarvan raakten zijn vingers haar taille aan. Plotseling voelde Laura zijn arm om haar heen en voor zij tijd had zich te verzetten, had hij haar op haar wang gekust. Toen sloeg de straatdeur dicht en zij stond eensklaps alleen, ademloos, verbluft, met wijd geopende oogen, Haar eerste gevoel was alleen dat van ver bazing. Snel hield zij haar hand tegen haar wang en fluisterde verward: Wat? Waarom? Waarom? Toen liep zij met wuiyende rokken naar bo ven, alsof zij vluchtte én sloeg de deur van haar kamer hard achter zich dicht. de het gaslicht op en bekeek haar gezicht in den spiegel zonder eigenlijk zelf te waarom. Eensklaps werd zij woedend. Zij, Laura, juf frouw Dearborn, die geen enkelen man lief had, die nooit iemand eenige vrijheid toestond, De brief aan Curtis Jadwin luidde: „Waarde mijnheer Jadwin. Toen u mij vanavond hebt gevraagd uw vrouw te worden, hebt ge een eerlijk antwoord verdiend en in plaats daarvan antwoordde ik u uit grilligheid en coquetterie op een wijze die ik thans diep betreur en die ik u verzoek te vergeven en te vergeten. Ik heb u gezegd dat u in mijn dwaze woor den een aanmoediging mocht vinden. Het spijt mij, dat ik zoover heb vergeten wat ik mijn zelfrespect en uw eerlijkheid schuldig was. Als ik bij u de gedachte heb opgewekt, dat ik ooit geneigd zou zijn uw vrouw te worden, dan haast ik mij thans die fout te herstellen. Wat ik ook vanavond tot u heb gezegd, thans moet ik u antwoorden zooals ik toen al ge daan moest hebben eerlijk en oprecht neen. Dat moet het laatste woord zijn dat over dit onderwerp tusschen ons gewisseld zal wor den, indien wij zooals ik hoop zeer goede vrienden willen blijven. Hoogachtend, LAURA DEARBORN”. Zij deed de brieven in hun envelop, plakte de postzegels erop en schelde Henri. Laura gaf hem de brieven om in de bus te doen. Toen hij weg was, bleef zij op haar ellebo gen geleund langen tijd met haar handen voor de oogen aan haar schrijftafel zitten en toen zij ze eindelijk wegnam, waren haar vingers vochtig. Den volgenden morgen ontbeet zij tusschen tien en elf in haar bed. Vroeg in den middag werd Landry Courts antwoord gebracht. Het was een onsamenhan gend epistel, hier en daar besproeid met tra nen. Landry verdedigde zich, smeekte, wierp zich voor haar in het stof. Zijn heele brief was één langgerekte, wanhopige klacht. Kalm scheurde Laura hem in stukjes, wierp die in het vuur en las verder in het boek dat zij zich had laten brengen. Een weinig later besloot zij een wandeling te maken in Lincoln Park. Terwijl zij bij de straatdeur stond gaf Annie haar een kartonnen doos zooeven door een loopjongen gebracht. De doos was vol Jacqueminot-rozen, aan de Voetbal. De Friesche Voetbalbond kondigt voor Zon dag a.s. de volgende le klas wedstrijden aan: L.S.C.-F.CA. HarlingenV.A.C. FrieslandLeeuwarden. Wedstrijden 2e Kerstdag SneekV.A.C. F.C.A.—Leeuwarden. FrieslandHarlingen. Eerstgenoemde club is ontvangende. Korfbal. Zondag a.s. trekt de Sneeker Korfbalver- eeniging „Doel” uit naar Leeuwarden om al daar tegen de Korfbalvereeniging „Friso II” een competitiewedstrijd te epelen. De drie huizen aan de le Oosterkade, eigen aan mej. de wed. Houtman en bewoond door den heer Holster, mej. de wed. Leenstra en den heer Keuning zgn onderhands door ge- De voorzitter„Ben jullie er voor Geen blwordt hier gedaan Zie b.v naar wat ik straks gezegd heb, dat hg (dit is de bur gemeester) zich vervoegen moest bg de Tweede Kamer met een klacht over de dure turf'by den minister helpt het niet't Ijjkt wel een zwgnenboel, ’t schynt wel een dievenbende te zgn. En dan blijft hij (d. i. de burg.) maar zitten kykenhij verdhet immers, wat te doen! Do zaak valt zoo in duigen Maar ik zal er ty’dig bij zyn Ik ben eer voor verlaging dan voor verhooging. Hos denken jullie er over De andere raadsleden stemmen hiermee in, maar zitten er verlegen mee, wie het moet zoggen. De voorzitter Roep ze maar, dat zal ik ’t wel uit naam van den raad zeggen. De heeren komen binnen. De voorzitter Aan gezien de slechte toestan den hier in de gemeente, kan ik u namens den raad meedeelen, dat wg eer voor verlaging dan voor verhooging zijn. Want de boel is hier lang niet in orde op ’t gemeentehuis en inde gemeente. Hiermee was dit punt afgedaan. Bommsn ep Sas vsn Gent. Woensdagnacht zjjn tusschen half twaalf en 12 uur uit een vliegtuig bommen geworpen op Sas van Gent. Twee bommen zijn neerge komen bij de groentodr'igerjj „Canisvliet,” één bg de Coöp. Suikerfabriek en één bij de sui kerfabriek van den heer Nalotaux. Er is geen schade aangoricht. De drie fa brieken waren alle verlicht. Uit Duïtschlnnd ontvluchten. Hoe weten de uit Duitschland ontvluchte krijgsgevangenen .Jat ze in Holland zyn? In hoofdzaak, aldus wordt aan hot H.bl. geschreven, zegt hun dat landkaart en kompas, ook wel een vriendelijke boar, maar vaak hoort men hierover aardige anecdoten. Een Engelschman o.a. vertelde dat zijn vrienden hem hadden gezegdals gjj weer veel katten ziet en als er veel honden op straat loopen, dan zijt ge in Holland. Hij had dat een goed her- kenningsteekea gevonden, omdat do honden en katten in Duitschland niet meer op straat zijn, maar in de worst 1 Een andere Engelschman had Holland ge vonden door een bordje waarop in Latijnsche letters „verboden toegang” stond aldus be greep hij dat daar Holland was. De Franschen en Engelschen zijn allen vol verlangen om naar het front te mogen terug- keeren. Van Belgen zyn er Ook velen, die dat wenschee, maar in ’t algemeen is er onder de laatsten niet zooveel animo. Ook de Italianen schynen genoeg te hebben van 't vechten en onder Russen is geen onkele strijdlustige. Terwjjl de Franschen en de Engelschen vluchten om zoo spoedig mo- g Jyk weer te ka nen helpen aan de verdedi ging van hun vaderland doen de Russen het meestal omdat ze in Luitschland weinig eten krjjgen en hoel hard moeten werken. Bedrog. De politie te Bussum heeft aldaar aange houden de 22-jarige M. M., uit Amsterdam In den afgeloopen zomer had zij te Bussum met inteekonlijsten, voorzien van valsche stem pels van do burgemeesters van Amsterdam en Bussum, een collecte langs de huizen gehou den, zoogenaamd ten bate van verwaarloosde kioderun. Ook bleek bij onderzoek, dat zij z:cb te Amsterdam, Arnhem, Haarlem, Hilversum en mei r plaatsen aan dezelfde practyken had schuldig gemaakt. Verbindiszg tuaschs^ Engeland en Frankryk, Do Fransche ingenieur Sebillot heeft een coquetteeren. Zij zou daaraan thans een einde maken. Daarvoor stond zij te hoog. Zij zou haar nieuw leven anders beginnen, die mannen doen begrijpen dat zij hun niet de minste vrijpostigheid zou toestaan. Zij riep haar dienstbode, Annie, wier man de concierge van het huis was en die op de bovenste verdieping sliep. Als Henri nog niet naar bed is, zei Laura, zeg hem dan dat hij moet opblijven tot ik hem roep. Hij moet nog eenige brieven voor mij wegbrengen. Het was bijna middernacht. Laura wierp hoed en mantel op het bed en trok haar stoel bij de schrijftafel. Haar eerste briefje was voor Lan dry Court. Zij schreef het en dateerde het zorg vuldig, opdat hij kon, zien dat zij het had ge schreven onmiddellijle nadat hij haar had ver laten. „Ik verzoek u geen pogingen te doen mij ooit onder welke omstandigheden weer te zien. Ik wil u zeer duidelijk doen begrijpen, dat ik onzen omgang als geëindigd wensch te be schouwen”. Haar brief naar Corthell was moeilijker en zij maakte wel twee of drie kladjes voor hij naar haar zin was. „Waarde mijnheer Corthell, u hebt mij van avond verzocht een einde te maken schermutselen. Ik ben het volmaakt met 11 eens dat dit wenschelijk is. Voor uw vertrek sprak ik, aan een opwelling gehoor gevend, op een wijze die ik zelf ten zeerste betreur. Ik wil niet dat u mij verkeerd begrijpt of mijn houding in eenig opzicht verkeerd uitlegt. U hebt mij gevraagd uw vrouw te worden en, zeer dwaas en zeer slecht, gaf ik u opzet telijk een antwoord waarin u eenige aan moediging hebt kunnen vinden. Ik zeg u thans duidelijk, dat ik niet wil dat gij uw best doet mijn liefde te winnen. Geloof mij, dat zou totaal was gezoend als een schoolmeisje, als een kamermeid, in het donker, in een hoekje. En groote hemel door Landry Court. Door den jongen die zooveel eerbied voor haar had. Landry Court had haar durven kus sen, had haar deze afschuwelijke, alledaagsche bclcediging durven aandoen, had haar op één lijn durven stellen met een kellnerin, had haar durven belachelijk maken. In haar volle lengte opgericht, bleef zij staan, de gebalde vuisten half opgeheven, hijgend, met schitterende oogen en gloeiend gelaat. Van tijd tot tijd stamelde zij: Wat denkt hij wel dat ik ben? Hoe durf: hij? Hoe durft hij? Dat was de grootste beleediging die haar ooit was aangedaan en daar haar waardigheid, welke zij zoo op prijs stelde, zoo diep was gekwetst, was zij woedend omdat zij tevens belachelijk was gemaakt. Maar zij zou zich wreken en Landry Court zou spijt hebben van den dag waarop hij zijn voorgewenden eerbied tegenover haar had ver geten. Hij had haar dus al dien tijd voor den gek gehouden. Omdat zij dwaas een wei nig minder stijf tegenover hem was geweest, omdat zij hem een zekere intimiteit had toe gestaan, maakte hij er op deze wijze misbruik van. O, zij zou hem wel mores leeren. Zoo waren de mannen. Ze had moeten weten, dat het zoo zou gaan. Opzettelijk hadden zij haar verkeerd begrepen, hadden misbruik gemaakt van haar vrijmoedigheid, haar goedigheid, haar kameraadschappelijken omgang. Zij was al dien tijd zeer dwaas geweest had gecoquetteerd met Landry en Corthell Jadwin. Ongetwijfeld hadden zij onderling haar gesproken. Misschien hadden zij wel wed wie haar het eerste zou kussen. Of ten minste was er niet één die haar niet gekust zou hebben als zij hem de gelegenheid had gegeven. Als zij in eenig opzicht verantwoordelijk was voor hetgeen Landry had gedaan, dan zou zij daarvoor nu boete doen. Zij had haar waardig heid vergeten, zij had er aardigheid in gevon den die mannen aan te moedigen, met hen te j noemde drie bewoners aangekocht. Bij de Chr. Geref. Kerk te Rijnsburg is beroepen de heer H. Biesma, cand. alhier. HEM. OLD. en N00RDW., 19 Dec. Op do voordracht voor hoofd der openbare lagere school te Njjega (H. O. en N komen voor de heeren: 1. J. v. d. Weide te Ureterp, 2. R. Dykstra te Bergumerheide, 3. L. Brandsma te Hemrik. Op de voordracht voor controleur der ge- meonte-belastingen en armmeester van Home- lumer Oldephaert c. a. komen voor (alphab.) J. Dykstra, commies bij de rgksbelastiugen, en H. Posthuma, gemeente-veldwachter, beiden te Koudum. Vl««gmachine gedaald. Te Heithuizen bij Roermond is een Duitsche vliegmachine neergekomon. De inzittende offi cier en onderofficier werden geïnterneerd. Na«uwe maximum-prljzere van kaas. Naar de „Tel.” verneemt, is binnenkort de vaststelling te verwachten van nieuwe maxi- ruum-prgzen van kaas. De thans sinds 30 November geldende waren niet in overleg mét deskundigen of belanghebbenden vastge steld en bleken in de practijk tot moeilijk heden te leiden. Met name de Kaasvereeniging ging met de jongste prysverhooging niet aeoeord en wei gerde tegen de nieuwe prijzen te dhtribueeren. maximumprijs kalkeiernn. De maximum kleinhaudelprgs voor kalk- oieren is bepaald op 10i/2 cent per stuk. In besf&g gekomen, Op last van den burgemeester vau Emmen zijn te Nieuw-Amsterdam vopr honderddui zend gulden manufacturen in beslag genomen. Ouderdomsrente. Zy die recht hebben op ijen ouderdomsrente en door een onwillekeurig verzuim daarvan tot nog toe verstoken bleven, kunnen zich thans per ongezegeld adres tot den minister van Wa terstaat wenden. Hun aanvraag zal alsdan na der worden overwogen. Afgepoeierd. Men schrgfc aan hit „Volk’’: In den gemeenteraad van Lienden een dorp in do Betuwe, kwam aan da orde een Bchryven van Gedeputeerde Staten omtrent verhooging der salarissen van don burgemeester, de wet houders, den secretaris en den ontvanger. Na voorlezing verwijderden zich deze heeren en werd het voorzitterschap opgedragen aan deu heer Leccius de Ridder. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Lossa Noa. 5 et. Advertentlên 15 reg. f0.35; verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogatoeslag van 20.% nieuw plan ontworpen om Frankrijk en Enge land te verbinden. Niet door een brug of tunnel, maar heel eenvoudig door een dam van 130 voet breedte tusschen beide landen te leggen. De op deze wyze verkregen land engte zal bestaan uit rotsblokken, afkomstig van de klippen van Calviedos en Cotentin. Bg voldoende arbeidskrachten kan het werk in 4 a 5 jaar gereed zyn. In de eerste plaats is aan de strategische voordeelen bij dit ontwerp gedacht. In tegenstelling met een brug of tunnel kan de dam voor allerlei oorlogswerktuigen onaan tastbaar zijn. Natuurlyk eischt de scheepvaart ook haar rechten. Daarom zullen in'den dam twee brug gen gebouwd worden, zoó hoog, dat ieder schip er door zal kunnen. Het spreekt vanzelf, dat deze bruggen gemakkelyker verdedigd kunnen wor den dan een tunnel of een brug van 60 bogen. Om den dam tegen aanvallen van onderzeeërs te beveiligen, zal. hij van een groot aantal vuur torens en een electrische verlichting voorzien worden. Sebillot schat de kosten op 32 millioen pond. KORT GEMENGD NIEUWS. De jager J. W. te Nieuwkoop heeft dezer dagen een zeldzame vogel aangeschoten en naar „Artis” opgezonden. Het bleek een ijsduiker (Columbus Glacialis,) te zyn, waarvan „Artis” slechts één exemplaar bezat. Men hoopt den vogel in het leven te houden. Een inwoner van Edinburgh (Schotland) heeft een bedrag van ongeveer 3.000.000 gul den gelegateerd, bestemd voor kankeronderzoek en kankerbestrijding. Van de 38000 slagerswinkels in Duitseh- land hebben wegens oorlogsomstandigheden 7400 moeten sluiten, terwyl er 10.500 door vrouwen worden bestuurd. Het Amerikaansqho leger telt op bet oogenblik 1.815.820 man, de marine 271.571 man, totaal 2.087.391, waaronderc.a. 1.400.000 vrijwilliger». Tegen 1 Jan. zullen nog 500.000 man onder de wapenen komen. Te Hippolytushoef is beproefd ’n aange- dreven mijn in het arrestantcnlokaal op te ber gen Do boosdoener bleek echter te dik voor de deuropening. Te Makkum is een myn aangespoeld, welke gedemonteerd is en 120 K.G. buskruit bevatte. Volgens een bericht zyn in Zwitserland alle scholen wegens kolengebrek gesloten. By een landbouwer te Westendorp bracht een koe binnen 11 maanden 4 kalveren ter wereld. Het café „do Karseboom” te Amsterdam. I is verkocht voor f307.000. Er komt een bioscoop Een winkelhuis in de Kalverstraat te Amsterdam, groot 90 viork. meter, is verkocht voor f 92.500, dat is ruim f1027 per vierk. meter. In de papierfabriek Reiderland te Win- fchoten is men begonnen papier uit riet te fabriceerer. New-York heeft thans Londen als de grootste stad der wereld overvleugeld. Op het oogenblik tolt New-York 7.300.000 zielen, ter- wgl Londen 7.250.000 inwoners heeft.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1