Graan-Speculanten Een verhaal uit Chicago, door FRANK NORRIS. FIRMA H. BRANDENBURG» DE VRIES, Opticien «MEPPEL Abdijsiroop •lijmoploitend en hoe.t.tillend veelgeprezen bij BRONCHI TIS, INFLUENZA, KINK- en SLIJMHOEST, ASTHMA. Prü« per flacon f 1.25, (2.25, f 3.75. Eischt roeden band met onze handteekening: L.l AKKER. .X MEUBELFABRIEK NEDERLAND Binnenbetimmeringen. annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAME KOLOM Heesters Nieuwstijdingen. r i Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. Zaterdag 2T Februari 1918 34e Jaargang ■o. 35. I KNOOP HET IN UW OOR ii ij J. A. HUIZINGA, Groningen. GEMENGD NIEUWS. NIEUWE SHEERER COURANT H Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsoh* Algsmeene Vsrxs- 1AAA kerings-Bank te Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor AVVv hebben E h k' i Zitting •7^777^ T«4 Te Utrecht itggt het aantal kiezers van I FW» i Schrijver van „Vang-arme n”. (Vertaling van Jo Arenberg). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sïïïk Telefoon No. 150. coup bedacht, een speculatie van veel groote ren omvang dan zij totnutoe ooit hadden ge waagd. Laura, die weinig van de zaken van haar man wist, zag in de couranten, dat in één sta dium der zaak de „speculatie” op haar grond vesten trilde^ Maar Jadwin was nu rnet hart en ziel bij het spel. Hij behoefde nu Gretry’c aansporin gen niet meer. Hij was thans een stoutmoedig strijder geworden, vermetel tot in het onge looflijke, genietend van de hitte van het ge vecht, het opgeruimdst, het moedigst bij den hevigsten aanval. Bij deze gelegenheid, toen „de andere kant” zijn toevlucht nam tot de gewone taktiek om hem van de Beurs te verdrijven, bracht hij zijn vijanden ertoe één verkeerden stap te doen. Onmiddellijk zette Jadwin zijn heele, kolossale vermogen op het spel, zooals een generaal zijn zware artillerie verzamelt, en verpletterde de tegenstanders met angstaanjagende snelheid. Zegevierend kwam hij uit den strijd te voor schijn en pas veel later hoorde Laura hoe dicht bij zijn nederlaag was geweest. En weer daalde de prijs van de tarwe. In de eerste week van April, aan het einde van den derden winter van Jadwins huwelijksle ven, werd het graan aan de Beurs te Chicago verkocht tegen 64, de de julitarwe tegen 65, de September tegen 661/8. Gedurende Februari van hetzelfde jaar had Jadwin 500.000 schepels Meitarwe op termijn verkocht. Hij geloofde met Gretry en het grootste gedeelte der beurs lui, dat de prijs tot 60 zou komen. Maart ging voorbijz onder verdere dalng. Gedurende die heele maand en de eerste da gen van April was Jadwin ongewoon rustig. Zijn termijnverkoop boezemde hem geen zorg in. Hij was nu zoo rijk dat een simpel half millioen schepels hem geen angst aanjoeg. Het Intero. Telefoon 245, is a.a. Dinsdag 5 Pebr. in ’t Hotel SCHRAM te Sneek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN van 9 tot 1 uur. verwaarloost toch dat schijn baar onbeteekenende hoestje of kuchje niet, want Bron chitis, Pleuris of Longont- -Stekingkunnen(J aangrijpen. Verzorgt U bijtijds meteen krachtig ingrijpend middel, neemt de Rotterdam. Westersingel 2. Telefoon 118. Abonnement: per jaar f2. fr. p. poet f2.50. Losse Nos. 5 ct. Ad verten tién 15 reg. f0.35 verder per r*gel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting. De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogatoeslag van 20%, Gulpen. Dit is het hoogste bedrag, dat tot nu toe voor een dekhengst in ons land werd be taald. XXIV. (Ongecorrigeerd.) Ja, ja, goed, best, gaf zij toe. Ik schijn het vóór dit oogenblik niet goed begrepen te hebben. Van den beginne af moet ik je heb ben liefgehad zonder het te weten. En ik ben koud en hard voor je geweest en nu spijt het mij. Je hebt dien keer in de bibliotheek ongelijk gehad toen je zei dat ik niet demon stratief was. Dat ben ik wel ik heb je innig, innig lief en nooit zal ik je dit zelfs maar voor een enkel oogenblik doen vergeten. Eensklaps dacht Jadwin aan den avond in de bibliotheek, waarop zij doelde. O, onze overeenkomst herinner jij je die? Je was dit dus toch niet vergeten? Ja, ja! riep zij uit. Ik vergat ze wel. En dat is juist het heerlijkste van het geval. ZESDE HOOFDSTUK. De maanden verliepen. Weldra waren drie jaren verstreken en de derde winter sedert de huwelijksplechtigheid in St. James’ Kerk naderde zijn einde. Sedert den dag dat Jadwin zijn millioen schepels op termijn had verkocht, was de prijs der tarwe voortdurend gedaald. Van 93 en 91 was hij tot in 84 gekomen. Groote oogsten over de heele wereld hadden bij die daling Er dienen thans 249 Nederlanders in het Amerikaansche leger. Ten radeele van de firma Begeer aan den Kneuterdgk in den Haag heeft men door middel van oplichting vier gouden damestas- Bchen ontvreemd ter waarde van f3000. Te Velsen is een fraude met broodbons ontdekt. Er moet brood verkocht zgn op oude, gebruikte bons die ter vernietiging naar de papierfabriek aldaar gebracht-waren. De zaak is in onderzoek. Een bakker te Velseroord, lid van den raad, moet te dezer zake gestraft zgn met 66 dagen verstoken zgn van regee- gehopen. Niemand wilde tarwje koopen. Lager en lager zonk de prijs, nu eens was hij 75 en dan weer 72. Van alle kanten in het land kwamen de verpletterende massa’s graan de prijzen drukkend, Chicago en de koren beurs binnen rollen. Seizoen na seizoen had den al de landb. in de heele wereld ’n goeden oogst. Hij was god in Argentinië, in de Russi sche steppen. In Indië op de kleine bouw hoeven van Burmah, van Mijsore en van Sind kwam jaren achtereen het graan op, weelderig, zwaar, dik. In het San Joajuindal te Cali- fornië waren de hoeven één bron van vrucht baarheid. Uit de heele Vereenigde Staten, uit Dakota, uit Nebraka, Iowa, Kansas en Hil- nois, uit de heele graanstreek kwamen steeds de 'berichten van goede oogsten. Maar tegelijkertijd hield de lage prijs van het graan de landbouwers arm. Nieuwe hypo theken werden genomen op hoeven die al een zwaar „zilveren dak” hadden, zelfs de oogst was al te voren verhypothekeerd. Geen nieuwe landbouwwerktuigen werden gekocht. In de landbouwgemeenten van het „Midden westen” kocht men niet langer rijtuigjes en orgels. Ergens in een uthoek der wereld maak te het goedkoope graan dat goedkoop brood beteekende het leven gemakkelijker en bracht welvaart, maar in de Vereenigde Staten werk te de armoede van den landbouwer op al de schroeven en wielen van de heele, groote handelsmachinerie. Het was alsof de olie der machine was op gedroogd. De schroeven en wielen werkten langzaam en met schokken. In één woord, „de tijden waren slecht”. Dat duurde zoo drie jaar. Jadwin was weer onvermijdelijk tot de Beurs aangetrokken. Hij had nogmaals een grooten slag aan de Beurs geslagen. Twee maanden daarna hadden Gretry en hij een nieuwen was de „toestand” die zijn aandacht bezig hield. Op de een of andere onverklaarbare wijze, gewaarschuwd door dat gezegende zesde zin tuig, dat hem tot den gelukkigen speculant had gemaakt, voelde hij dat een verandering zou komen. Zouden de omstandigheden, die ge durende drie jaar zoo vast geweest waren, nu veranderen? Hij wist niet, hij kon het niet zeggen. Maar hij voelde een verschil. De „tijden” begonnen beter te worden, de zaken minder slap. De handel ging vooruit. In manufacturen, in aardewerk, in al de fa brieken scheen een andere geest te komen, naar hij 'zich verbeeldde de geest van het optimisme. De menschen schenen rijker, de banken leen den meer, fondsen schenen vast, solide. In New-York gingen de effekten omhoog. Er werd geld verdiend, geleend, uitgegeven, gewisseld. Het werd niet meer in brandkasten, safes en geldksten opeengehoopt, als een vaste massa, maar hetw erd, als het ware vloeibaar, zoodat het zich verspreidde en het heele land door trok. Het, Volk had geld. Dat waren de financieele omstandigheden. D? lente was koud, scherp, guur geweest en Jadwin begon te vermoeden, dat de oogst in zijn land totnutoe zoo overvloedig en van uitstekende kwaliteit nu mager en slecht zou blijken. Hij begon op het weer te letten, het oog te houden op de rapporten der graancentra in de wintertarwe-staten. Deze schenen zijn vermoeden te bevestigen. Van Keokuk in Iowa kwam de tijding dat de wintertarwe leed door gebrek aan regen. Benedict, Yates’ Centre, en Douglas in Z. O. Kansas, zonden berichten van droog, winderig weer, dat het jonge graan in alle richtingen doodde en dezelfde toestanden schenen in de middenstaten te heerschen. In Illinois, van Quincy en Waterloo in het westen en van Ridgway in het zuiden, kwamen voortdurend berichten van vorst en gure winden. Doch de Ohio-oogst scheen veelbelovend, evenals die van Missouri. In Indiana echter zou dacht Jadwin de hoop zelfs op een middelmatigen oogst teleurgesteld worden. Aanhoudende koude, winter tot den eersten April scheen die kwestie beslist te hebben. Maar voornamelijk lette Jadwin op Nebras ka, op den staat die één enkel korenveld is. Hoe zou het Hebrasha gaan, Habrasha, dat alleen wel een een heel volk kon voeden? Op de Beurs bleef men den prijs drukken. Niemand waagde een poging de prijs op te houden. Op den loden April kwam het officieele rapport van den stand der wintertarwe. Hij lager dan de gemiddelde stand in tien Esn treurig* vergissing. Benige dienstweigeraars te Alkmaar zouden van de bovenzaal der huishoudschool naar de arrestlokalen in de Cadettenschool worden over gebracht, doch ze weigerden de huishoudschool to verlaten en verwekten zoo een groot tumult, dat in een handgemeen eindigde. Een paar luitenants werden geroepen, doch het gelukte hen evenmin de dienstweigeraars tot kalmte te brengen. Toen by het handgemeen de luitenants, met sergeant Vledder zich ijlings naar beneden begaven, meenden twee jeugdige schildwachts dat de dienstweigeraars wilden vluchten, het was laat op den avond, zoodat ze moeilijk iets konden onderscheiden. Ze losten twee schoten on troffen den luitenant Rutgers en sergeant Vledder, die ernstig gewond werden. Hun toestand is zorgwekkend, doch men hoopt hen nog in het leven te behouden. Van andere zjjde wordt gemeld dat de dienst weigeraars een kapitein niet wilden groeten en daarom overgebracht moesten worden. Bij het handgemeen moet luitenant Rutgers een dienst weigeraar zoo’n slag hebben toegebracht, dat deze bewusteloos neerviel. De anderen ontstaken hierover in woede, waarop luitenant Rutgers en sergeant Vledder zich, om versterking te halen, naar beneden begaven, waar zij door de schildwachts, die orders hadden ontvangen om alles wat naar beneden kwam neer te schieten, werden ver wond. De dienstweigeraars, die in de beneden verdieping van de huishoudschool zaten opge sloten, braken uit, daar zij meenden dat een der hunnen was getroffen. Zij verleenden dadelijk den verwonden militairen alle hulp. Wsslde-ultspattingsn. „De Nederlander” heeft een artikeltje over een der verschijnselen, die zich in dezen oor log op duidelijke wjjze hebb m geop mbaard do verplaatsing en de nieuwe concentratie van kapitaal, met als gevolg daarvan een dikwijls ergerlijke verkwisting en parvenu-achtige luxe van menschee, die bij verschillende banken soms fabelachtige sommen hebben uitstaan. Er zijn talrjjke bedrjjven, zoo schrijft het blad, als sche?pvaartmaatschappijen, het bankwezen in het algemeen, cultuurmaatschappijen, in dustrieën enz., die tengevolge van dezen oor log ongelooflijke winsten hebben gemaakt. Dit surplus verleidt tot onaoodig, onnut uitgeven van geld. „Niet alleen in de oorlogvoerende landen kan men zulks waarnemen, maar ook in ons goede, eertijds om zyn spaarzaamheid bekerde vaderland is dit op ergerlijke wjjzo het geval. Wg’ hebben hier niet het oog op gepaste uitgaven, die iemand, die door ijver en vlijt een buitenkansje had, zich kan v«r- oorlooven. Maar wij hebben het oog op de uitspattingen op het gebied van luxe, zooals men die dagelijks in een stad als onze resi dentie ziet plaats grijpen. Men behoeft slechts een juwelier te vragen om te dien opzichte de meest ergerlijke staaltjes te vernemen. Het is geen zeldzaamheid als men tegenwoordig een dame, die vroeger de grootste zuinigheid moest betrachten, een bontmantel van vijf tot tien duizend gulden in een kwartier tgds,ziet koo pen. Er zgn modemagazijnen, die van één adres een bestelling ontvingen van 9 toiletten ineens en zulks tegen een prijs van 1500 tot 2000 gulden ’t stuk. Wij hoorden het geval van een tuinman die, vóór den oorlog op den rand van een faillissement, zich nu ’n villa had la ten bouwen. De inrichting mocht vooral niet minder dan tweehonderdduizend gulden kos ten. De meubelmaker moest maar zorgen, dat het mooi was, want de cliënt zelf had er geen verstand van. Zoo kan men doorgaan, schrijft het hlad. Het ergste hiervan is de mcreele ver- nu beide koordje. un. dan knoopt ge dezen r.»4 .oor aluid in Uw oor en vergeet r nooill TE gld. bij verlies 4u van een vinger gld. bij levens- 1AA gld. ingeval van over- IEA gld. bij verlies van '7E gld. bij verlies EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. mvV lijden binnen 30 d. ivv één hand, voet of oog. IJ van een duim, vu een wijsvinger. wording die ons volk, met deze verkwisting onder oogen, in alle lagen dreigt te onder gaan. De wuftheid en de weelde nemen hier te lande hand over hand toe en bedreigen on zen staat met bederf. Stikstof meststoffen. In een vergadering te Groning n Prof. Van Swaay uit Delft en de heer J. Vor- heyen, bestuurslid van da N. Brab. electrici- teitsmjj. betoogd dat de eloctrische centrale te Geertruidenberg in staat is met behulp van een daarnaast te bouwen fabriek 20 000 ton kalkstikstof per jaar te bereiden. Sedert vier maanden zgn de plannen bg den minister, maar daai wordt de zaak op de Jango baan ge schoven. De regeering moet in deze tgd echter het tinanciëele risico dat op 5 a 6 mil lioen gulden wordt geschat, overnemen. Do kostprgs van deze kalkstikstof zou nL onderdo buitengewone omstandigheden f 750 per ton bedragen de steun der regeering dient er voor om deze prijs tot f 390 te verlagen. Het is te wenschen dat deze voor onze levens middelenvoorziening zoo belangrijke zaak spoe dig in orde komt. Esn ongewone huwelijksvoltrekking. Een zekere H., afkomstig uit Voerondaal, die verblgf hield in de strafkolonie Veenhuizen, wilde trouwen. Dit werd toegestaan. Onder begeleiding van oen paar marechaussees werd hg toen naar Heerlen getransporteerd, waar zgn bruidje hem wachtte. Na de huwelijks voltrekking, welke plechtigheid eveneens door de gendarmen werd „opgeluisterd”, is de brui degom weer onder hetzelfde geleide, naar Veenhuizen op transport gesteld. Het bruidje bleef treurend achter. renveen vergaderd onder voorzitterschap van den heer P. van Dijk, van Workum. Door het bedanken van jden voorzitter en den secretaris werden tot bestuursleden geko zen de heeren A. Feenstra, van Hjjum, H. Stalling», van Lemmer en W. v. Oostrum, van Drachten. Als afgevaardigden naar do al- gemeeno vergadering te Utrecht werden be noemd do heeren J. Westra en H. Stallinga. Met algemeene stemmen werd besloten te noe men voor de a.s. kamerverkiezing als voorloo- pige candidaten voor de politie-partjj de hee ren Vink en G. v. Putten, beiden te Amster dam. Het voorstel van het bestuur in zake de salarisactie werd aangehouden tot de volgende vergadering. Over de grens gekomen. Twss Duitsche vliegersgedeserteerd. Eergisteren zgn bg Oldonzaal twee Duitsche militaire vliegers over de grens gekomen. Ze waren met hun vliegtuig bjj 'Ochtrup gedaald en hadden het toen vernield. Vervolgens zgn ze per rgwiel gedeserteerd. Bg Varsseveld zijn twee Duitsche deserteurs over de grens gekomen. Te Oldenzaal is een sergeant van het Nederl. leger, tevens buitengewoon kommies, aangeko men, die op 10 Maart 1917 door de Duitsche grenswacht nabjj Beek (Geld.) werd gevangen genomen toen hij zich, zooals zoo vaak gebeur de, even over de grens begaf. Sinds dien tgd had hg te Paderborn in een gevangenkamp moeten verblgven. Thans was hem toegestaan naar Nederland terug te koeren. Hst dure vleusoh. Een slager uit Leeuwarden kocht Dinsdag hier op de markt een beste vette koe zeld zaam exemplaar in deze dagen die 110 pond vet bleek te.bevatten. Het beestje kostte de man met acejjns inbegrepen ongeveer f 1000,— of ruim f 1.10 per pond. Onze ievensmiddelenvoorziening. Op verschillende plaatsen in de gemeente Baarderadeel ziet men, aldus de L.C. reeds de paarden voor den ploeg loopen, om grasland te ichiuren en tot bouwland in te richten. Voor namelijk heeft men op het oog voerbieten en andere gewassen te telen ten behoeve van de veevoederveorziening. Toch hoort men ook stem men opgaan, zoo schrgft men ons uit die ge meente, die het zaaien van graan of het poten van aardappels op den voorgrond steller, ten einde de hoeveelheid meascheljjk voedsel te ver- greoton. Ook zijn er plaatsen, waar men ar beiders en burgers in de legenheid wil stel len een gedeelte van hun nooddruft te verbou wen, door greide voor tuinbouw beschikbaar te stellen. Toch is de nood, zoo het schjjnt, nog niet hoog genoeg gestegen, om algemeen de bezitters van geschikten grond te doen inzien, dat nog veel meer groenlanden in bouwland moeten worden omgezet, zal de scheuring eeni- germate de voedselvoorziening ten goede komen. Daarom ncht menigeen direct-ingrjipen van de regeering noodzaki Ijjk, ten einde door dwang te bereiken, wat niet goedschiks, na verzoek en voorlichting door deskundigen, wordt uitge voerd. Smokkelaar-distributie directeur. In een ingezonden stuk in de N. Rt. Ct. deelt een inzender mede, dat in een groote grens gemeente een van de beruchtste en gevaarlijk- sto smokkelaars na zgn terugkeer in ’t in staat van "beleg verklaarde gebied is aangesteld go- worden totdirecteur van het gemeentelijk distributiebedrijf I Ou'jr b««stje. De Belgische kampioen hengst „Indigene de Lessines”, tot nu toe gestationeerd tn Sluis in Zeeuwsch-Vlaanderen werd voor f 52.500 aangekocht door de hengstenvereeniging te Door ’t Bestuur zullen de statuten worden vastgesteld. Bestuurslid van ’t Kringbestuur werd Dr- Hertzberger, plaatsvervangende leden mevr. Poppinga en mevr. Groeneveld - Kooistra. Totafgevaardigden naar de Algemeene Kring vergadering werden mjkozen Dr. Hertzberger en de dames Popping! en Groeneveld. Kerknieuws. Gerei. Kerk. Beroepen te IJselnoonde ds. S. Idema te Workum. Ds. G. A Wumkes zal Zondag 3 Februari in de Groote Kerk te Leeuwarden een preek in 'het Friesch houden. Tengevolge van de bemoeiingen van Aan pakken is het laagste predikantssalaris bg de Ned. Herv. Gemeenten op Zuid-Beveland tot f1500 verhoogd. Wjjlen mej A. Visscher, vroeger wonende te Hoogezand, overléden te Groningen, heeft aan de Ned. Herv. gemeente te Sappemeer vijftig duizend gulden vermaakt. Jongfrysk Selskip to Rotterdam. To Rotterdam is oprjuchts in Rotterdamsk Selskip fen Jong Friezen (R. 8. f. J. F.), kok ker selskip ta wyt hat studzje to meitsjen fen al it jinge der op it gebiet fen Fryske kinst yn ’t Ijocht komt ef komd is en fierders ek de Fryske kinst en it oplibjen fen de Fryske biweging mear hiem to meitsjen ónder de Frie zen to Rotterdam. Hja wirket for in great part yn it selskip „Friso” mar scil ek bisiikje bó ten it gebiet fen det selskip forbining to krjjen. Men is dwaende in lézerij yn inoar to setten, dy’t alle kans fen slagjen liket to hawwen. It selskip hat hjar oansletten by de Jong Fryske Mienekip as stypjend lid, omdet hja yn de Mienskip net allinnich it liedende lichem sjucht fen tsjinwirdich, men ek fen de ta- komst. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. van Woensdag 29 Januari. Vonnissen. van 16 Januari heift o.a. ta in de zitting rechigrstaan R. G., winkelier te Workum, wegens over treding der Distributiewet. Geöischt f200 boete of 4 maanden hechtenis en tot f25 boete of 25 dagen veroordeeld. Hst algemeen kiesrecht. Te Rotterdam komen thans op de kiezers lijst ruim 108.000 natnen voor, tegon 75.000 namen in 1917. Het aantal is dus door invoe ring van het algemeene zkie«recht mot bijna 45 aangegroeid. Het aantal stemdistricten aldaar mqet wor den uitgebreid van 51 tot 107. Te Leeuwarden kom»n thans op de kiezers lijst voor 9899 kiezers tegen 6467 het vorig jaar. Een vermeerdering van maar eventjes 53 pet. Te ’s-Gravenhage stggt het aantal kiezers met 43 pet. tot 74.583, het aantal stemdis- tricten van 41, op 84. TT a Li’ 21800 tot 30.200.' Het aantal kiezers te Amsterdam bedraagt 151.197 tegen verleden jaar 105.266. Ds ouderdomsrente wssr ingedisnd. De Tweede Kamerleden, de heeren Duys, Mar chant, de Muralt, van Raalte, Teenstra en Troolstra hebben aan de Tweede Kamer aan geboden een voorstel van wet, woordelyk ge lijkluidend aan het ontwerp van wet tot ver- leening van ouderdomsrente, zooals het luidde na de aanneming op 18 Mei 1916, door de Tweede Kamer. Ook politis-candldaten. De afdeeling Friesland van den Bond van politie-beambten in Nederland heeft te Hee- was jaar. Het April-verslag werd den lOden ’s mid dags publiek gemaakt. Dienzelfden avond noodigde Jadwin Gretry en zijn vrouw uit om bij hem te dineeren in het nieuwe huis op North Avenue en na het diner lieten zij mevrouw Gretry en Laura in het salon en gingen hij en de makelaar naar de biljart zaal. Doch toen Gretry de ballen in dendriehoek had gelegd, begonnen de beide mannen niet dadelijk te spelen. Wel Sam, begon Jadwin, wat dunkt je van het Verslag?,, De makelaar bestreek klam zijn queue met krijt. Ik vermoed dat er een kleine reactie zal komen, maar de markt zal wel weer dalen. Ik zei "dat ze tot 60 zou gaan en dat zeg ik nog. Het duurt nog lang tusschen nu en Mei. (Wordt vervolgd! Bsgrafsnis-ondsrneming „Snstk.” Met ingang van 2 Febr. aanvaardt boven genoemde onderneming haar werkzaamheden. Ondernemers zijn de hh. E. Bergsma en Sj. Hoekstra. Men zie voorts adv. in dit nr. Roods Kruis. Dinsdagavond kwam in de Openbare Lees zaal op de leden-vergadering van’t Ned. Roode Kruis, afdeeling Sneek, in behandeling de Re organisatie der Vereeniging. Medegedeeld werd door den Voorz. dat deze thans is verdeeld in kringen, l.g. in afdeelingen. In ons land zgn thans 17 kringen, van welke Friesland Kring 8 vormt, ’t Bestuur daarvan zetelt te Leeuwarden. ’t Voorstel om hier een afdeeling op te rich ten, vond algemeenen bgval, waarom daartoe werd besloten. ringsmeel. Tusschen Noordwgk en Leiden is 1300 M. telefoondraad ontvreemd. De telefonische gemeenschap is gestoord. Te Utrecht is in een sigarenfabriek een hevige uitslaaude brand uitgebroken. Het perceel is gedeeltelijk uitgebrand, ruim 150,000 sigaren verbrand. En dat bg het tekort aan rookmatenaal. Een kwarteeuw geleden werkten er 17,000 mensëhen in de giet-staalfabriek bij Krupp, thans meer dan 110,000. Toen dacht niemand aan de mogelgkheid van vrouwenar beid in de fabriek, nu zijn er ongeveer 80,000 vrouwen en meisjes in Krupp’s bedrijven aan den gang. Toen besloegen de fabrieksterreinen slechts 100 Pruisische morgen, nu 600. Door den chef-veldwachter Schepel is proces-verbaal opgemaakt tegen don land bouwer P. de Jong te Surhuisterveen, wegens het voederen van voor de consumptie geschikte aardappelen aan het vee. De politie te Almelo heeft o.a. voor oen waarde van ongeveer f15.000 aan cheviot in beriag genomen. De afd. Franeker van de Fr. Mij van Landbouw betaalt, ter bestrjjding van de mus- schen, 1 cent voor elke gedoode musch.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1