firaan-Speculanten annex Slficieol Orgaan der Gemeente Sneek FIRMA H. BRANDENBURG!! SHEERER COURANT en WYMBRITSERRDEEL Woensdag 27 Februari 1918 84e Jaargang ■o. 42. fd >0 .u ie er et 8- ite I- •t Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS 11 k r. I r- I, ?- Nieuwstijdingen. UB g&Kffi COURANT 7C gld. bij verlies CA gld. bij verlies van IC lv van een duim, vv een wijsvinger. tv voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe. Aljtmeene Verxa- 7000 V Schiedam zijn onze Abonnee verzekerd tegen ongelukken voor 4VVV la 22 I i F ■B* hoofd Bil »r. XXIX zekeren rijtuig dadelijk e- voorraad li ken. (Wordt vervolfd). gld. bij verlies van een vinger. ons vet >n re FB A BU ia ff. ar Een verhaal uit Chicago. door FRANK NORRIS. Schrijver van „Vang-arme n”. (Vertaling van Jo Arenberg). Uitrevora Snok Telufoon No 150. 3- r. zaamheid van diensten, commission of andere instellingen, welke met het oog op de buiten gewone tijdsomstandigheden op het gebied van de publieke zorg voor de levensbehoeften in den ruimsten zin van overheidswege zijn in het leven geroepen of te baat genomen. In de toelichting zeggen de voorstellers om. dat de publieke moraliteit en de zuiverheid van de zetten, ook der politieke zeden, gevaar loopen voor het dalen van haar peil. De ern stige beschuldigingen in verschillende gevallen, nog in den laatsten tijd voorgebracht, staan ieder voor den geest. Zij staan niet op zich zelf. geaonden. Hg werd eveneens door slis drie schotss. En nu het laatste. Het is uit Liverpool en je moet weten dat Liverpool de grootste kooper van tarwe is. Het is een zeer, zeer belangrijke plaats. Laura keek hem aan en zag dat zijn oogen plotseling groot werden. Postzegelnood. .Uit een Indischen brief heeft het Kol. Week blad het volgende overgenomen: ,,’t Laat zich aanzien, dat we hier binnen niet al te langen tijd gebrek zullen krijgen aan... bankpapier en.... postzegels, wegens de on mogelijkheid tot aanvulling van deze artikelen, die ons uit Holland werden toegezonden, toen Indië en Holland nog door stoomvaartlijnen waren verbonden, ’t Bankpapier in circulatie ziet er niet appetitelijk uit en 't stinkt naar gedroogde visch, een luchtje, dat u zich nog wel herinneren zult. Postzegels amper tida ada. In de postkantoren hangen aankondigingen waarop 't publiek aangemaand wordt zoo min mogelijk van frankeerzegels gebruik te ma ken en steeds met de hoogste waarde te fran- keeren. Alle couranten en tijdschriften zijn ge dwongen frankeering bij abonnement in te voe ren. Sedert maanden zijn geen zegels van cent meer verkrijgbaar en heeft men hier over drukken gemaakt op 2% cents zegels. En oude zegels, die al jaren lang uit de circulatie wa ren genomen, zijn in eere hersteld. Zoo ziet men hier weer de voor de jongeren onbekende kop van wijlen Willem III op brie ven geplakt.” Bon no. 22 0.15 K.G. koffie: Van 16 Maart tot 31 Maart op Bon n eener thee- en koffiek.iart .315 K.G. koffie Maar zij kon niets meer zeggen. Haar man had haar in zijn armen gesloten en haar woor- den afgebroken door allerlei uitroepen van zelfverwijt en zelfbeschuldiging. Hij was een beest, een domme, egoïstische ezel, die niet het recht had zulk een vrouw te bezitten; die niet één van de tranen waard was, welke thans aan Laura's wimpers hingen. Wij zullen en niet verder over spreken, I begon zij weer, ik geloof dat ik zelfzuchtig ben. Zelfzuchtig, onzin! Spreek zoo niet, ik ben - Maar, drong Laura aan, zal er niet een tijd komen waarop je voorgoed met dat spe- culeeren ophoudt? O, daar verlang ik zoo naar, Curtis. En waarvoor dient het eigenlijk? Wij J zijn thans zoo rijk dat wij ons geld niet kunnen uitgeven. Waarvoor wil je nog meer verdie- Abonnement: per jenr f 2.—- j fr. p. pont f2.50. Ltm N«n. 5 ct, Advertenties 1—5 reg. fö36 verder per regel 6 oenl. Bij Abo»» nement belangrjjke kertiag De advertentie-pnjeen zijn tgdelgk ver- hoogd met een oerlogeto«»l«g vaa 20%, Volgens i keringa-Ba^ct te Schiedam zijn voor hen zijn. Jadwin keek haar verbluft aan. O, maar zoo gaat het niet precies, zei hij. Voor hij meer kon zeggen, kwam het meisje binnen en gaf Jadwin drie telegrammen. Toen het meisje weg was, zei Laura: Die dingen krijg je eiken morgen, zijn die ook een deel van je zaken?Wat staat erin? Ik zal ze je voorlezen. Het zijn telegram men van mijn agenten in Europa. Hier, dit is uit Odessa. Het is in cijferschrift, maar ik zal het voor je vertalen. Luister, vervolgde hij eindelijk. „Tarwe gestegen een cent schepel Liverpool beurs Europeesche prijzen niet aanlokkelijk voor ver- koopers.” Wat beteekent dat? vroeg zij. Dat Rusland geen tarwe zal uitvoeren, dat het niet meer dan genoeg voor zichzelf heeft, zoodat West-Europa ergens anders zijn tarwe moet koopen. En de andere? Lees mij die ook voor. Dit is uit Parijs: „Antwoord op een mil- lioen schepels tarwe in uw markt minder dan verwacht.” Wat beteekent dat? Zij willen weten hoeveel ik vraag voor een millioen schepels. Ze vinden het moeilijk daar het graan te krijgen precies zooals ik verwacht had. Zal je het hun verkoopen? Misschien. Ik zal er met Sam over spre- Scheuren van greide. Tusschen 1 Augustus 1917 en 20 Febr. 1918 is in deze provincie, volgens het Fr. Weekbl. ongeveer 1640 H.A. grasland gescheurd, waar voor een premie is aangevraagd. Hiervan is bestemd voor aardappelen plm. 255 H.A., voor rogge 214 H.A., voor haver 983 H.A.. voor tarwe 3 H.A., voor gerst 3 H.A. voor, peul vruchten 162 H.A., voor koolzaad 9 H.A. On der deze opgave is dus niet begrepen het wei land dat gescheurd is voor voederbieten enz. Stucadoors. Te Leeuwarden is opgericht een provinciale Friesche afdeeling van den Nederlandschen Stucadoorspatroonsbond. Statuten en huishou delijk reglement zijn vasttesteld. Aanvankelijk zijn 25 sticadoors-patroons uit verschillende plaatsen on-’er provincie als lid toegetreden. Tot voorzitter en secretaris zijn respectieve lijk gekozen H. J. Corde’ en H. Metz, beiden te Leeuwarden. De andere bestuursleden zijn J. Hartman, Heerenveen; joh. Wernpe, Sneek en H. Schumacher, Harlingen. Nederlandsch-lndischu tabak naar de Vereenigde Staten. De Amerikanen hebben in Ned.-lndië groote partijen tabak gekocht. Zij besteedden f 5.50 per Amsterdamsch pond. De totale koopsom bedraagt 17 millioen gulden. op den rug te springen. Des» trok zjjn ge laden geweer af en trof de man, de 27-jarig» 8. L. in do buik. Nu vluoktt» de menigte en in hun verbouwereerdheid lieten de sol- daten den deserteur los, wien drie schoten achterna werden getroffen en wel De toestand van deze beide personen is ernstig, terwjl twee andere personen licht gewond werden. Allengs liep de straat weer vo en do hou ding van de menigte was zóó dreigend, dat, waren de militairen op de straat gebleven, ze onverbiddelijk gelyncht zouden zgn. De politie geleidde hen door de Planten tuin weg. In den laatsten tjjd kwamen herhaaldelijk opstootjes voor wanneer t» Amsterdam deser teurs of dienstweigeraars vervoerd werden. De sergeant, die ditmaal de patronille aan- voerde, was een Fries en wist in Amsterdam den weg niet. Te Almkerk heeft een landstormer oen moordaanslag op een luitenant gepleegd, door hem met oen schot aan den hals te verwonden. De dader heeft daarna zelfmoord trachten te ploegen. De officier verkeert niet in levensge vaar, de landstormer wel. Bijgeloof. In een Gronlrrgsch grensdorpje werd een oude, waardevolle stoeltjesklok dezer dagen zéér goedkoop verkocht aan een expres uit Amsterdam ontboden koopman, om daarmee te voorkomen, dat.... ziekte en dood het huls weer zouden binnenkomen. Bij 'n buurman was voor eenige jaren hetzelfde voorgekomen. Na den dood van een der familieleden was op aan raden van de „oude Geessien” de klok ver kocht aan een Hollander, om maar niet dicht in de buurt te zijn. Genoemd vrouwtje oordeel de, dat met het overlijden van een der familie leden ook de huisklok diende te verdwijnen. Dan alleen was alle kwaad geweken! GEMENGD NIEUWS. Te Maastricht zijn drie Diritsche deser- tears in uniform aangekomen, van wie twee beneden de 18 jaar. Twintig Belgen zijn over de Nederlandseh- Belgische grens gekomen. Met een isoleer- tang hadden zij den electrischen draad door geknipt. De kantonrechter te Zwolle heeft, naat do Nederl. meldt, zeven landbouwers uit Stap horst leder tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis veroetdeekl wegens het op den openbaren weg te Staphorst vloeken. Philips' Gloeilanmpenfabrieken te Eindho ven hebben over 1917 een winst gemaakt van f5.186.362, vorig jaar f4.856.039. De wonin gen om de fabriek zijn nu reeds 512 in tal. Ze vormen een dorp op zich zelf: „Phllipsdorp'' genaamd. Uit het kantoor der gasfabriek te Tzum- marum Is bij nacht ruim f 500 gestolen. Spe ren van braak zijn niet te vinden. Dat is nu 1R korten tijd de derde maal, dat in dit kanioor ingebroken wordt. Het aantal veroordeelden in ons land be droeg in 1914, 16.050, in 1915 28.446 en In 1916 47.694. Het cijfer der veroordeelden is dus in twee jaar tijds met bijna 200 pCt. gestegefi. De smokkelhandel is hiervan goeddeels de oorzaak. Volgens den Veenkolonialen Boerenbond zijn er in de Veenkoloniën niet minder dan 1 millioen H.L. aardappelen verrot. Pl.m. duizend ingezetenen van Hengelo hebben op een rondgaande lijst verklaard, dat zij niet bij machte zijn meer dan 9 ets. per kub. meter gas te betalen en dit ook niet zullen doen. Te Zwolle zal gedistribueerd worden.... bedstroo. hoe ik die haat en vrees. Wel, meisjelief, dan zal er een eind aan komen. Ik wil je voor al de tarwe der wereld geen oogenblik ongelukkig maken. En je houdt dus op met speculeeren? Wel, ik kan niet zoo onmiddellijk ermee ophouden, maar zoodra zich een kansje voor doet, trek ik mij terug. In geen geval mogen mijn zaken onaangenaamheden tusschen ons brengen. Ik vind het evenmin prettig als jij. Wat is het al lang geleden sedert wij samen een boek gelezen hebben, sedert jij mij voorlas. Niet sinds wij van Geneva terug kwamen. Ja, ja. Je hebt gelijk Laura. Maar je hebt er geen idee van hoe die graanspcculatie je in haar macht krijgt. En dan, wat moet ik uitvoe- reti. Wij matigen die ons geld verdiend hebben, kunnen toch niet stil zitten en met onze dui men draaien. Ik houd met van .’labs of wed rennen of vegels schieten of vossen jagen. Speculeeren is liet eenige dat mij aantrekt en ik heb mij er hals over kop ingeworpen. Je weet niet hoe een genot liet is het sleept je mee Maar je vertelt er mij nooit iets van. Ik weet nooit was je uitvoert. Ik hoor de dingen van mijnheer Court en mijnheer Gretry, maar nooit van jezelf. Denk je dat je mij niet kunt vertrouwen? Ik wil in alle opzichten je leven deelen. Curtis zeg mij, wat doe je tegenwoor dig? Welnu, ik zal het je vertellen. Het spreekt vanzelf dat je er niet over praat. Het is niet bepaald een geheim, maar het is altijd goed over die dingen te zwijgen. Zij gaf hem haar woord en ging met de elle bogen op tafel leunen om aandachtig te luiste ren. Jadwin drukte een klontje suiker fijn in zijn kopje. nen? Och, het is niet om het geld. Het is het op wekkende van de zaak, de opwinding Dat is het juist, de opwinding. Je weet zelf niet Curtis, hoe het je verandert. Je bent soms zoo zenuwachtig en vaak luister je niet wanneer ik tot je spreek. Ik zie precies wat je geëst bezig houdt. Tarwe tarwe tarwe tarwe tarwe anders niets. O, als je wist De Vloeschtiood. Niettegenstaande een inaximuin-prijs voor rundvleesch is vastgesteld van 1.25 per K.G. zijn, naar de „N. R. Ct»’ verneemt, in de ge meente Overschie bij hét voor de militaife etappe-siachteriji gevorderd vee door de taxateurs, aanges.eid vanwege den burgemees ter, prijzen getaxeerd vjni ƒ1.30 1.80 per K.G. Tengevolge van liet besluit van de slagers te 's-Gravenhage. om geen rundvleesch meer te verkoopen, zijn de prijzen van het kalfs- yleesch omhooggeloopen. Er wordt 4 per K.G. betaald. De gemeente Delft heeft 20 stuks koeien ge kocht en deze aan de slagers overgedaan om tegen de door de regeering vastgestelde prijzen te verkoopen. Bij elk pond vleesch zal een half worden verstrekt. Verbazend stamelde hij, wat is dat? Wat is het? vroeg zij. Is h»t zoo belang rijk? Doch Jadwin hoorde haar niet. O, vertel het mij alsjeblieft, vroeg zij. Jadwin schudde ongeduldig het hoofd en hief waarschuwend de hand op. Wacht, wacht, zei hij, wacht een oogen- bllk. Woord voor woord ontcijferde hij het tele gram en bestudeerde het ijverig. Zoo, zoo, zei hij eindelijk. Toen stond hij op. Ik geloof dat ik vanmorgen genoeg ont bijt heb gehad, verklaarde hij. Hij keek op zijn horloge, drukte op de elek trisch» schel en toen het meisje verscheen-, zei hij: Zeg Jarvis, dat hij het voor brengt. Maar, lieve, wat is hét? herhaalde Laura.- Je zei dat je mif alles zou vertellen. Zie Ie, je hebt zelfs mijn hèele bestaan vergeten. Als er sprake is van tarwe, tel ik niet meer mee. En nu, terwijl je dit telegram las, kwam er zulk een vreemde trek op je gezicht, zoo wreed, zoo zegevierend, zoo opgewonden Jij zou ook opgewonden zijn als je het begreep. Lees het zelf maar. Hij had haar het telegram In handen gege ven. Boven elk cijferwoord had hij de verta- ling geschreven en zijn vrouw las: „Groote firma’s vragen en verkeeren in ver legenheid door te weinig aanvoér Argentinië. Kart verkoopen vijf millioen tarwe als prijs re delijk Welnu? vroeg zij. it Wald”, troch do sopraen-solo Bunder ionige pretinsje, nayf, mar dêrtroch krukt sa slcit- terjeud moai songen, makke mei it wémoedich bromstimmen-akkompanjemint iu tige yndruk. As do hoar Wiersma trochgiet en de mu- sykliteratuer iverich bistudearret, is fen him for üs Fryske sang folie goeds to forwacht- sjen. En at sya sukses oare Fryske musici oanfiterje niocht'‘hjar ek to war to setten, om Frysk-nasjonale^musyk to skriuwen, by al da moaije ferson dy’t noch‘5 toanset wirde kinne, dan meije wy hoapje, det wy mei koarten neist its opbloeijend Frysk literair-libben” in like soune en krêftige Fryske toankinst oanwize kinne. Voetbal. Frisia III -Sneek 4-6. ’t Big ft maar steeds mot de voetbalclub „Snoek” overwinning op overwinning. Zondag j.l. trok zg met twee invallers uit naar Frisia lil te Leeuwarden en wist met 64 goals te winnen. De goals worden gemaakt’door I. Langius 2, H. de Jong 2, 8. Broodwinner 1 en J. Langius 1. Eveneens speelden aldaar do club van dien naam en Friesland aldaar met den uitslag 2—0 ten voordeele van Friesland. Een Enquête. De leden van de Tweede Kamer, de hee- ren van Raalte, van Hamel en Heeres, hebben bij de Kamer een voorstel ingediend, om te besluiten tot het instellen van een enquête (onderzoek) naar bepaalde naar voren ge brachte of alsnog naar voren te brengen ge vallen van hetzij onrechtmatige bevoordee- ling van bijzondere personen, door misbruik van positie of schending van vei trouwen, het zij opzettelijke benadeeling van het algemeen belang, gepleegd in verband met hunne werk- Wel, begon hij, ik heb niets opwindends gedaan behalve het koopen van tarwe. Waarom? Om ze weer te verkoopen. Zie je, ik be hoor tot de lui, die gelooven dat de tarwe zal stijgen. Ik was de eerste die dit begreep, al in April. Nu in Augustus van dit jaar, toen wij op het meer waren, kocht ik 3,000,ÖÜO schepels. Drie millioen schepels? Maar wat wil je daarmee doen? Waar laat je die? Hij trachtte haar uit te leggen dat hij alleen maar het recht had gekocht op een datum het graan op te eischen, maar zij be greep dat niet goed. Dat doet er ook niet toe, Curtis, ga ver der. Welnu, in het einde van Augustus begre pen wij dat het natte weer in Engeland een slechten oogst zou geven en in September kwam het bericht dat Siberië niet genoeg zou opbren- gen om de zuidelijke provincies van Rusland te voorzien. De Vereenigde Staten en de Ar- gentijnsche Republiek waren dus de eenige die de heele wereld moesten voeden. Dat zou do tarwe zeer in waarde doen stijgen. Het schijnt dit jaar overal een slechte oogst te zijn en ik zag dat de tarwe steeds hooger zou ko men, zoodat ik in October nog een millioen schepels kocht en in het begin van deze maand weer een millioen. Dat is alles. Zie je, ik ver onderstel dat zeer spoedig de menschen in En geland, in Italië in Duitschland de menschen die tarwe eten geneigd zullen zijn ons in Amerika hooge prijzen ervoor te betalen, om dat ze zoo moeilijk te krijgen is. Zij moeten de tarwe hebben helt is hun voedsel. O, maar waarom aeef je ze hun dan niet? riep zij uit. Geef het dijen armen menschen je vijf millioen schepels izouden een gave Gods jld. bij levens- gld. ingeval van over- JEA gld. bij verlies van angeinvaliditeit. Avu hjden binnen 30 d. lv" één hand, voet of oog. Jongfrysk Sjoxgkoar. It Jongfrysk Sjongkoar bat üs Snjeontojouu yn „Amicitia” in tige moaijo joun biskikt. In joun dy’t fêst fortuien dwaen soil for de Jong- f'ryske saek. Wy seagen finder de oanwêzigen in stik- mennich dêr’t wy fen witte, det hja neat fen det JongfrysEe gedoch hawwo moasten. My tinkt, nei hwet bja Snjeon heard bawwe, moatte hja wol bikeard wéze. En dêrom wier it Ba spitich, det de seal net stampfol'wier. Der binne noch sa folie, dy’t forachtsum delsjugge op dy Jong-Friezen ef de skouders oplftke oer hjar wirk. En docks, det wirk kin bisjen Ijje Wier it den safolle byetlnders, soil inen freegje.-Ja, yndied, it wier bysüaderAs wy ai leek in oardiel ütsprekke wolle, den kinne wy net oars, as us oanslute by hwet de hear Zwart fen Grins nei öfrin spriekDet it sjon- gen elts gefoelsminska yn it hert grypt hat en det wy yn üs Jongfryske koar as it sa troch giet mef gauwons in Frysk Wognum sjen meye. Det tankje wy wol yn ’e earste pleats oan ’e bisieling dy’t ufgiet fen ’o lieder, de hear J. P. Wiersma, dy’t foaral ek in syn egen com- posysjes bliken dien hat fen in severe smaek en folie gefoel. En Borders tankje wy it, oan it idealisme, det üt hiel dit koar fen jonge minskon spriek it witten, det hja moi-inoar arbeidzje oan in moai en beech ideael. Det idealisme spriek ek lit de treflike rede, fen Sjouke de Zee, dêr’t er it jonge Fryslên yn opróp, om mei to stridon for de Fryske saek. Binne wy Friezen den sa folie better as oaren, frege de'sprekkor Né, det net. Wy hawwo üs brekmen like good as alle oare minsken. Mar wy bawwe ek üs goejjo siden. En foaralwy hawwo in e g e n kant. En in ogen kant, dy’t weardich is yn wêzen to blin- wen on net ünder to gean troch ynfloeden fen büten. Det is hwet de Jongfryske biweging wol dy ngen Fryske geast wer nei fouren bringe en hjar in frgo utering en ftnbihindore ünt- jowing forsikerje. Det is do saek dêr’t hiel jong Fryslftn for yn it spie1' moat. Do hear Sipma, de JÈenskipsfoarsitter hie dp gearkomste iepone en slaat mei in tige for- tsjinno wird fen tank oan allegearre dy’t mei- wirke hisnen dizze jonn sa goed slagje to litten. De sopraen-solisto kriege blommon dy’t wol forstjinne wieren. Efternei dounsjen wier der net. It is in gryf fen de Jong-Friezen tsjin it Aide Selskip, det De eenheidsworst. Het Bureau voor Med&eelingen iu zake de voedselvoorziening meldi? Het Rijks Centraal^* Administratiekantoor heeft thans aan de^gemoentebesturen bericht, dat zij. met inganz Maart e.k. bestellin gen op venhtiüsvtW'sP’wJ'u'eii iiizsuden, bere kend naar eene hoeveelheid van 100 K.G. per 1000 inwoners per week en voor een behoefte van 2 weken. Voor het vervolg zal de bestelling kunnen geschieden per vierweeksche periode. De bestellingen zullen wekelijks voor het vier de deel worden uitgevoerd. Indien de weke- lijksche gefabriceerde hoeveelheid dit vordert zal het aangevraagde kwantum tot een zeker percentage worden teruggebracht. De worst, die gefabriceerd wordt in be paalde toegelaten fabrieken, onder behoorlijk hygiënisch toezicht, zal voorzien zijn van een loodje, houdende den naam van den fabrikant. De maximumprijs van deze worst, vervaar digd uit lü pCt. varkensvleesch en 90 pCt. rundvleesch, wordt in den kleinhandel 1.10 per K.G. De Rijksmiddelen. De maand Januari bracht f 17,420,072,60 in 's Rijks schatkist, terwijl in Januari 1917 de Opbrengst f 16,098,796,7434 was. In Januari 1916 was ingekomen f 13,574,488,57 Het zijn ditmaal de inkomsten- en vermo- gens-belastingen, gesteund door de accijn op liet geslacht, de registratierechten en hei statistiekrecht (dat verleden jaar nog niet werd geheven), die dezen voorsprong op Ja nuari 1917 hebben veroorzaakt. De overige accijnzen, benevens de invoerrechten en de loodsgelden, toonen door hun lagere opbrengst duidelijk aan hoe de economische toestanden hier te lande achteruitgaan. De belastingen in verband met de bui tengewone omstandigheden brachten op f 22,796,565,08% (verleden jaar f3,008,231,38) waarvan f 18,827,286,96 oorlogSwinstbelasting en de rest verdedigingsbelastlngen, terwijl de opcenten, geheven ten bate van het Leenings- fonds 1914 een totaal hebben opgeleverd van f 2,602.878.72 (in 1917: f 2,491,255,43%). De 42e Broodkaart. De Directeur van het Centraal Broodkan- toor maakt bekend, dat de broodkaarten van het 42e tijdvak loopen van 25 Februari tot en met 7 Maart. Treffen tuaschen «en patrouille «n burgara. Te Amsterdam wilden twee soldaten en een sergeant een deserteur orerbrengen. Een aan tal personen namea in de Hoogstraat een dreigende houding aan. ZJj volgden de pa trouille en in de Jodenbreestraat wilde een ■nan den deserteur bevrijden, door den sergeant yn bjar geirkomsten it doanejen feeks de haud- saek is, En dat moat not. In fryske joun moat mïtehlik wêze ek sounder dounsjen, allinnich om de Fryske saek s.els Mar al wier der den gjin dounsjen efternei, det de Jong-Friezen net bang binne for fleur en wille, die wol bliken oan it gesellich jounmiel dêr’t nei öfrin de sjongers en inkelde ütnoegen hjar oan for- ienigen en dêr’t it tige fleurich fagyng. It wier in moai bislüt fen in tige moaije joun. It docht üs goed oan it boppensteande noch taheakje to kinnen it oardiel fen in fakman, üs stêdgenoat de hear Jac. N. D. Hoogslag. Hy wier oer it algemien naar tige ynnomd mei de prestaesjes fen it koar en seach deryn in Unthjit for do takomst fen ’e Fryske sang. Yn forgelyk mei oaro koaren foei klankgehalte, suverheid en foardracht to priizgjen. De ien- heid wier moastentiids in wünder. Der wieren oanmerkings to meitsjen. Sa waerd bg. it Krystsankje fen L. A. Dokkum to wichtich, to swier opfette. Dot moat alles folie ienfftldiger songen wirde. En don de al- gemiene bimerking det de faeks ald-tiidske, üthiemske musyk net past by de Fryske tokst, in biswier, det de measte sangen üt üs beide Licteboeken for dizze tiid minderwoardich makket. Mar dêrneist wier de hear H. tige foldien oer it wirk fen ’e lieder seis. Foaral „Joun yn Thee eti koffie. Het is niet mogelijk gebleken, in Maart de distributie van thee weder te doen plaats vin den. Behalve de bonnen no. 15 en no. 17 zijn voorshands niet geldig de bonnen ito. 19 en no. 21. Het rantsoen koffie voor de tweede helft van Maart is vergroot met het oog op de in dien termijn vallende feestdagen. Uit dit vermeer derde rantsoen mag derhalve niet worden afge leid, dat de verdere rantsoenen de grootte van 0.15 K.G. zullen behouden. Van 1 Maart tot 15 Maart zal aan verbrui kers mogen worden afgeleverd op: H«t licht in den nacht, Inte Onsman hoeft in dit stuk eon uitste kend propagandawerk ’geleverd voor de vredes beweging. Van de twee zonen van een Duitsehen man denmaker, een door den oorlog van ’70 blind- gewordene, gaat do een, gezond van lijf en leder, ten oorlog. De ander mismaakt/ big ft thuis. Ook hg echter heeft te lyden van de ongunst der tgdenzgn anti-oorlogs-propa- ganda brengt hem do gevangenis in. Zoowel de feiten, als do woordon van dezen propagandist, brengen do omlevonden aan bet denken. Hot eerst is Greta bekeerd, het meisje door beide broeders begeerd, diehaar beslissing tot na den oorlog had uitgesteld. Maar ook zelfs da vier gegoede burgers, wier avoudpartglje in het tweede bedrgf tentooneele wordt gebracht, wankelen op hunne solide grondvesten, en natuurlgk zal ook de blinde vader aan het einde een ander man bljjken dan aan bet begin. Dien vader wordt in den nacht zijaer blindheid bet licht geopenbaard van de nieuwe tgd, die gaat komen I Maar ook voor Heinrich, die evenals ee.'.B zgn vader, blind uit den oorlog terugkomt sebgat u licht in den,nacht; de lie’fde van Greta, die nu haar keus doet en den blinde kiest, die haar liefde 't meest behoeft Het stuk maakte diepen indruk op de tai- rgke aanwezigen. En dat is voor een goed deel te danken aan het over 't algemeen goe de spel der optredendon. Hadden beroepsspe lers misschien vaak vlotter, vaster spel gege ven, het feit, dat de spelers zich volkomen in hun rollen konden inloven en hun taak met liefde en vuur vervulden, vergoedde ruim schoots wat aan de techniek ontbrak. jT-Meu mag dan ook bij de tweede opvoering op a.s. Zondag stellig weer op eeu volle zaal rakenen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1