ik V Graan-Speculanten Een verbaal uit Chicago, door Geprobeerd PEPERMUNT Firma Johs. Tromp, 1 1 RECLAMEKOLOM. FIRMA II. BRANDENBURG!! MEUBELFABRIEK NEDERLAND Complete Meubileeringen. annex SNEEKER COURANT WYMBRITSERADEEL Officieel Gedeelte. Nieuwstijdinges. Ifiicieel Orgaan der Gemeente Sneek. «i MILITIE. Aanvragen van Vrijstelling Zaterdag 16 Maart 1918 34e Jaargang i )0 I r 1*, ie >r. 8, i' el r>0 n. L- 55 of in il- J T S p- 1. K- E- E rs lo. 47. J. A. HUIZINGA, Groningen. Ij - 1 da NIEUWE SNEEKER COURANT M flld- bij verlies IjQ gld. bij verlies van Volgens voorw&arden overeengekomen met de Holiandsoha Algsnteene 9000 keringn-Bank t« Schiedam zijn onze Abonnes verzekerd tegen ongelukken>oor AvUU 0- BB ui >r. ir. l8 do ds telefoon? waarvan vroeg zeker altijd te Steeds grooter wordt de om zet. OVERAL TE KOOP. 30 de »g 8- ir. ii- e- gld. bij verlies van een vinger. te >k o- r 10 18 ur ?t. kt 8- te evenaren. jo aa zv i- IU Verschijnt HNSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sxkbk Telefoon No. 150. vau den hoogen prijs der levens kei aantal kinderen eenigszins een Westersch schilder. Ik heb er nooit vee! aandacht aan geschonken. Kijk er nu eens naar. Ziet u niet dat de kunstenaar iets meer heeft gezien dan boomea en een vijver en een zonsondergang? Hij voel de dat de nacht kwam, terwijl hij aan den rand van dat vijvertje voor zijn ezel zat. Hij hoorde hoe de kikvorschen begonnen te kwaken en voelde de aanraking van den avondnevel op zijn handen. En hij was zeer eenzaam, zelfs treurig. In die diepe schaduwen onder de hoo rnen legde hij iets van zichzelf, de somberheid en de treurigheid, die hij op dat oogenblik voelde. En dat kleine vijvertje, stil en zwart en somber het heele ding is de tragedie van een leven vol donkere verborgen geheimen. En de kleine vijver is een hart. Niemand kan zeggen hoe diep het is of welke vreeselijke dingen men op den bodem zou vinden, welke verloren eerzucht of hoop. Dat kleine vijvertje zegt één woord zoo duidelijk of het ons werd toegefluisterd wanhoop. O ja, ik verkies het verre boven de nymphen. Ik schaam mij zeer, antwoordde Laura. Dat heb ik allemaal vroeger niet gezien. Maar thans zie ik het. Zeker is het beter. Ik zal thans meermalen hier komen en er naar kijken. Corthell keek rond. O, wat een heerlijk, verrukkelijk orgel, zei hij. Dat is het eenlge van al uw schatten dat ik u benijd. Mag Ik voor u spelen? Iets om die onaangenaamheid van die schilderij weer goed te maken? Ik zou het heerlijk vinden. Hij vroeg verlof de lichten af te draaien ea ging voor het orgel zitten. (Wordt vervolgd). Westersingel 2. Telefoon 118. FRANK NORRIS. Schrijver van „Vang-arme n”. (Vertaling van Jo Arenberg). heeft men het wel, maar GELUKT is het niet, om DE KWALITEIT van onze beroemde zuivere De BURGEMEESTER van SNEEK brengt .ter 'openbare kennis, dat voor het aanvragen van vrijstelling van den dienst bij de militie de vol- jgende bepalingen gelden. Vrijstelling wegens eigen vrijwillige dienst. j Door of vanwege den ingeschrevene, die vrij stelling verlangt wegens eigen vrijw'lligen 'dienst op grond dat hij vijf jaren bij de zee macht, bij het leger hier te lande of bij de kolo- Bniale troepen als vrijwilliger heeft gediend, en door of voor wien die reden van vrijstelling niet reeds bij de inschrijving is op gegeven, moet alsnog opgaaf daarvan worden ‘gedaan ter gemeentesecretarie op 23 Maart a.s. Voor de andere ingeschrevenen, die recht hebben op •vrijstelling wegens eigen vrijwilli- gen dienst, worden de noodige stukken zonder leenige aanvrage van hunne zijde opgemaakt. Vrijstelling wegens broederdienst. Door of vanwege den ingeschrevene, die vrij stelling verlangt wegens broederdienst, moet 'tusschen 21 en 31 Maart a.s. ter gemeente secretarie aanvraag worden gedaan tot het op maken van een getuigschrift betreffende de wet- i tige broeders en halfbroeders van den inge- schrevene. Door of vanwege den ingeschrevene wordt daarbij gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Voor het doen opmaken van bedoelde ge tuigschriften zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven op 23 Maart a.s., namiddags van 2% tot 6 uur. Vrijstelling wegens aanwezigheid van in het zelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Omtrent den tijd van aanvragen voor de vrij stelling wegens aanwezigheid van in hetzelfde Zooals hierboven blijkt hebben de Geassoci eerden echter weer een nieuwen eisch gesteld door te vragen dat de Ned. schepen die voor hen zullen varen ook in de gevaarlijke door duikbooten bedreigde gebieden zullen moetea varen. H»t Rusthuiefonda, De vereeniging „Het Rusthuis” geeft op 2 April in »Amicitia” een kunstavond ten bate van het fonds der Vereeniging. Daar zullen optreden de bekende Hênri Brondgeest, die zal voordragen „Das Hexenlied” en „De Kuras- siers van Canrobert“, Nelleke Hildebrand v. d. Men met Hollandsche en Terschellingsche lied jes en de danseres Marion Gray. Een der grootste nieuwsbladen schrijft van haar dansen: Haar bewegen is één met het karakter der melodie, nu eens rustig, gedragen, dan plots spontaan en heftig. En deze bewegingsschoon- heid die nochtans nooit sensueel is te noemen wordt nog verhoogd door de plooi van haar goed-gekozen, bevallige kostuums. ^Elke dans heeft iets eigens, iets porsoonljjks, maar het meest sprak tot ons toch hare Dance macabre van Saint-Saëns. Daarin kwam het best tot uiting de fijne plastiek van Marion Gray’s kunst, die toch zoo ongekunsteld is en daardoor zoo logisch,^vanzelfsprekend. Het is louter inspiratie-door-de-muziek, die zij geeft en hoe kan het dus anders, dat wij momenten Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advert en tién 1 5 reg. f 0.3S verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdeiijk ver hoogd met een oorlogstoealag van 20®/o. aangediend, was haar man er nog niet. Maar terwijl zij de hal doorging, om naar het salon te gaan, zei een der dienstboden haar, dat mijnheer Jadwin juist had getelefoneerd, dat hij over een half uur thuis zOu zijn. Is mijnheer nu nog aan de Waarvandaan telefoneerde hij? Maar het bleek dat Jadwin had „afgescheld” zonder, te zeggen waar hij was. Het rijtuigje is teruggekomen, zei de be diende. Mijnheer zei dat Jarvis niet behoefde te wachten. Hij zou per tram thuiskomen. Laura beval dat men nog een half uur met eten zou wachten. Wij moeten nog een poosje wachten, zet zij tot Corthell, nadat zij elkaar hadden be groet. Curtis is laat vandaag. Zij gingen ieder aan een kant van den haard zitteh en meer dan drie kwartier hield Corthell haar bezig met zijn beschrijving van zijn ver- Ja, over een maand ongeveer. Zoodra ik een aangelegenheid hier in orde heb gebracht. Maar vergeef mij, ik heb om elf uur een bijeen komst. Hij nam afscheid en Laura draafde in opge wekte stemming huiswaarts. Zij was zeer blij dat Corthell was feruggekomen. Zij had altijd van hem gehouden. Thuisgekomen, telefoneerde zij onmiddellijk naar mevrouw Cressler. - Wat! riep deze toen zij haar het nieuwtje had verteld, is die Sheldon Corthell terug? Wel, lieve help, aan hem zou ik nu nooit meer gedacht hebben. Ik herinner mij dat hij mooie ramen schilderde en dat hij altijd zoo keurig netjes en elegant was en dat zijn handen en zijn stem zoo mooi waren. Hij dineert vanavond bij ons en ik wou graag, dat u en mijnheer Cressler ook kwaamt. O. Lauralief, dat gaat niet. Charlie heeft een. man uit Milwaukee over en die eet hier, blijf in de steden van Noord-Italië. Maar ein- Vervelend, hé? Ik moet nu zitten luisteren, hoe die twee zeuren over commissies en per centage en al die dingen, terwijl ik hier had kunnen hooren hoe Sheldon Corthell praatte over kunst en poëzie en gebrand glas. Ik ben toch een ongeluksvogel. Om kwart voor zessen zat Laura dien avond in de bibliotheek voor het vuur in haar zwart fluweelen japon en sneed de bladen van een toman open. Van tijd tot tijd keek zij zenuw achtig naar de pendule op den schoorsteen mantel. Jadwin was nog niet thuis en zij vond het vervelend met het diner te moeten wach ten. Gewoonlijk kwam hij om vijf uur en zelfs vroeger uit de stad terug. Hij- moest toch al thuis zijn! Vijf minuten voor zessen, toen Corthell werd jaar geboren broeders of halfbroeders, zal na dere bekendmaking plaats hebben. Vrijstelling van hen, die een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend ambt bekleeden of daartoe worden opgeleid. Ter gemeentesecretarie liggen ter inzage twee tabellen, waaruit blijkt, wie op bovenbe doelde vrijstelling aanspraak kunnen maken en welke verklaringen daarvoor moeten worden overgelegd. Door of vanwege den belanghebbende moe ten die verklaringen worden ingeleverd ter se cretarie der gemeente, waar hij is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot: lo. voor 1 April a.s., ingeval de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 Maart a.s.; 2o. ingeval de reden van-vrijstelling ontstaat na 21 Maart, verdient het aanbeveling de vrij stelling aan te vragen zoodra mogelijk, nadat de reden is ontstaan. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. Door of vanwege dengene, die vrijstelling verlangt wegens kostwinnerschap, moet ter gemeentesecretarie aanvraag worden gedaan tot het opmaken van den voorgeschreven staat van inlichtingen: lo. tusschen 21 en 31 Maart a.s., ingeval de reden van,,vrijstelling aanwezig is op eerstge- noemden datum: 2o. in de maand November a.s., ingeval de reden van vrijstelling ontstaat tusschen 21 Maart en 1 November a.s.; 3o. binnen een maand, nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, ingeval dit plaats heeft op of na i November a.s. Bovenstaande bepalingen zijn ook van toe passing op het vérkrijgen van vrijstelling in het geval, dat een dienstplichtige, aan wien geen vrijstelling is verleend op grond van kostwin nerschap, zoodanig persoonlijk onmisbaar is voor de instandhouding der middelen van be staan van zijn gezin of van dat, waartoe hij be hoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen of van personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dat zijn aanwezigheid daarvoor drin gend noodzakelijk is. Onder de aandacht wordt gebracht: dat hij, wien vrijstelling wordt verleend we gens eigen dienst, broederdienst, het aanwezig zijn van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders of kostwinnerschap, niettemin als militleplichtige zal groeten worden ingelijfd om geoefend en, zoo noodig in werkelijken dienst gehouden te worden, daar de vrijstelling eerst op een later, thans nog onzeker tijdstip zal in gaan, en dat de vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid, in tegenstelling met vrijstelling wegens kostwinnerschap, ingaat ten spoedig ste nadat zij verleend is. SNEEK, 11 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd: P. .1. DE HOOP. Schipperskinderen in Friesland. Te Leeuwarden is gehouden de jaarverga dering van het „Schoolfonds voor Schippers kinderen” in Friesland Dit het versjag van den directeur, den heer H. 0. Dornseiffen, bleek, dat onder het toe zicht der respectieve plaatsnlijke corresponden ten 276 kinderen ter verkrijging van geregeld onderwijs werden uitbesteed, n.l.te St. Anna- Parochie 1, Balk 3, Bergtrn 5, Berlikum 4, Bolsward. 12, Bozum 1, Buitenpost 12, Dan- tumawoude 6, Deinum 3, Delfstrahuizen 1, Dokkum 2, Drachten 5, Dronrgp 1, Echten 6, Eernewoude 1, Franoker, 6, Gaastmeer 3, Gargp 7, Gorredgk 1, Grouw 2, Harlingen 10, Heeg 2, Heerenveen 4, Huizum 1, Hjjlaard 1, Irnsum 1, Joure 5, Kollum 1, Koudum 2, Langweer 6, Lemmer 4, Leeuwarden 3, Mak- kum 3, Metslawier 2, St. Nicolaasga 8, Oen- kerk 10, Oldeboorn 3, Oosterend 2, Ooster- littens 2, Oostermeer 6, Oppenhuizen 1, Oude- ga (W.) 7, Paezens 7, Nes (W.-D.) 2, Rotte- valle 2, Sloten 1, Stavoren 1, Stiess 1, Sneek 8, Suawoude 1, Surhuisterveen 3, Terhorne 5, Ternaard 2, Tjalleberd 1, Tzummarum 1, Veenwoudon 7, Wargal, Warns 2, WartenaS, Wirdum 1, Wolvega 2, Wommels 1, Workum I, Woudsend 4 en IJlst 2. Tengevolge middelen is ingekort. Behalve de rgkssubsidie f 8478.36, bedroegen de jaarlgksche bjjdragen, ongeveer als vroeger, f 2852, terwijl f 339.30 aan giften werd ge schonken voor dadeljjk gebruik os. f 300 voor kapitaalvorming. Van do uitbestede kinderen bezochten 9 de roomsch-katholieke, 115 de christelijke en 152 de openbare school. De rapporten betreffende schot.Ibezoek, gedrag en vlgt waren van 2 matig, van 43 goed, van 154 zeer goed en van 74 uitmuntend. Een nieuwte brinndst«iffenre^®lïng. Van 1 April 1918 tot 1 April 1919 geldt een nieuwe brandstofregeling. Het minimum- rantzoen is voor dat jaar op 11 eenheden ge bracht (voor de zomermaanden 1 eenheid, van Oct. tot April 10 eesheJA..)- De klassen II tot VIII ontvangen boven dit minimum weer een aaavulliugsrartsoen, overeenkomstig het aantal haardsteden. Het wordt nu1 haardstede 11 eenheden 2 143 18; 4 22; 5 26; 6 30 7 en meer 34 centrale verwarming 50 u/o van de zoo zuinig mogèlijk vastgestelde normale behoefte. Woningen zonder gasaansluiting kunnen voor de zomermaanden 5 brandstof-eenheden voor het koken krjjgen, Buiten het stook- seizoen zal voor kookdooleinden als minimum 20 jjub. M. gas per maand beschikbaar worden gesteld, vermeerderd met 2 kub. M. voor eiken bewoner. Voor klasse I wordt het dus in het algemeen zoowoning met gasaansluiting zomermaanden 1 eenheid plus per maand 20 kub. M. gas plus 2 kub. M. gas voor iederen bewoner wintermaanden 10 eenheden. Woning zonder gasaansluitingzomermaanden 1 een heid plus ten hoogste 5 eenheden voor keken wintermaanden 10 eenheden. Voor de hoogere klassen komen daarbij de aanvullingsrantaoenan. De dure kachel. Dezer dagen werd te Fraueker op oen boel» goed een keukenkachel voor f25 verkocht, een prjjs, die in deze tjjden zelfs vrjj hoog is en dit zeker nog meer wordt, wanneer men Eenig leverancier Telef. No. 208, SNEEK. gld. bij levens- gld.ingeval van over- jCil gld. bij verlies van lange invaliditeit. It vV lijden binnen 30 d. Ivv één hand, voet of oog. beleefden van innige harmonie Aan de vleugel krijgen wg Josephine Lulofs. Het wordt een mooie avond naar wij hopen ook voor het fonds. Niet mej. de wed. Baarda, maar de wed. Dijkstra, Lotxmagracht, is eigenares gewordon van de burgerwoning bewoond door den heer S. de Boer. Nieuwe aardappelen. De tuinder P. Zwijns te Numansdorp heétt Maandag, naar de „N. R. Ct.” meldt, de ogff ste nieuwe aardappelen gerooid. Een nieuwe voedselplant. Bij het openen van de laadbouwhoogeichool te Wageningen is aan een morgenmaal voor gediend een soort pap van gerstmelde, een plant, die in Duitschland tegenwoordig zeer de aandacht trekt en met weinig kosten ook hier te lande ingevoerd zou kunnen; worden. De zaadjes zjjn eenvoudig te bereiden en smakeljjk te maken, zoodat de bereide spgs zich all havermout laat nuttigen. De plant geeft aeu zeer groote opbrengst en stelt naar verhouding geringe eischen. Bjj een proefneming aan het Zaadcontrole-station op sedert jaren onbemesten grond werd geen maximale opbrengst verkre gen, wat onder de gegeven omstandigheden ook niet te verwachten was, maar toch werd van elk zaadje, waarvan een plant geteeld werd, do dertienduizendvoudige hoeveelheid geoogst. De hoeveelheid zaaizaad per H.A. benoodigd is zeer,"gering. 800 gram is daarvoor voldoende. Indion alle verloren plekken en alle braak liggend land hiermede bezaaid worden, zou hiervan nog een in totaal reusachtige oogst gewonnen kunnen worden. Ook als veevoeder speciaal als vogel voeder, is het zaad uitstekend te gebruiken. De samenstelling is zeer gunstig en laat zich het best vergelgken met die van zeer goede havervooral het eiwitgehalte 11 relatief hoog. Kardinaal van Rossum. Kardinaal van Rossum is benoemd tot pre fect der propaganda. Legerpromotln. Bg de afgekomen groote legerpromotie zjjn onder meer eervol gepensionneerd de generaals- majoorOphorst, stellingcommandant te Am sterdam, d’Hamecourt, commandant der Nieuwe Hollandsche WaterliniePiepers, inspecteur der cavalerieLatour, commandant der 3e divisie van Delft, commandant der la divisie. Benoemd zijn onder meer tot generaal-ma joor, commandant van de stelling Amsterdam, kolonel Oyerduijn, commandant der 2e infan- terie-brigadetot commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, kolonel van der Voort Maarschalk, commandant van het 3a regiment vesting-artillorie. Bij de land weer-infanterio zjjn benoemd tot reserve-kapitien de reserve Ie luitenants F. Wiersma en H. Faas, beiden van het le ba taljon. FINANCIËLE MEDEDEEUNGEN. Insulalrn Hypotheekbank te Zaerikxee. Aan het verslag over 1917, het 13de boek jaar, cntleenea wjj het volgende. In 1917 wer den gesloten 81 laeningen groot f 2.686.150. Op 31 December j.l. stond op hypotheek uit f7.019.652.50 (v. j. f5 594.800) verdeeld over 445 leeningen. Executies hadden ook in 1917 niet plaats. Op 31 December j.l. was er gee- nerlei achterstand van rente. In 1917 werd voor f 1.632.450 pandbrieven verkocht. Het af- geloopon jaar is afgesloten met een bedrag aan in omloop zijnde pandbrieven groot f6.908.050 (v. j. f5.586.350). De netto-winst bedraagt f 39.234 146 waarvan niet minder dan f20.126.40 ten goede aan het Reservefonds komt, dat hierna f45315.04 bedraagt. Aan deelhouders krjjgen 10 °/0 (v. j. 8 °/0) divi dend. Aan het verslag is toegevoegd eene ver handeling, getiteld Over de belangen van pandbrief houders XXXI Briefje? Neen, ik heb geen briefje van u ontvangen. O, nu begrijp ik wat er gebeurd is. Curtis is vanmorgen heel haastig weggegaan en heeft op het laatste oogenblik al de brieven in zijn zak gestoken. Ik wist dat mijn brieven er ook bij waren. Maar het maakt geen verschil nu, ik u heb ontmoet. Ja zeker, kom vanavond dineeren. Wij maken geen complimenten. Wij dineeren om zes uur en ik zal mijn best doen de anderen te krijgen. O ja, mhar Page is er niet. Zij en Landry Court dineeren bij tante Wess’ en gaan daarna samen naar een lezing. De kunstenaar nam de uitnoodiging aan. Weet u waar wij wonen? vroeg zij. U weet dat wij sedert zijn verhuisd. Ja, dat weet ik. Ik had mij voorgenomen vanmorgen een lange wandeling door het Park te maken en ging dus uw huis voorbij. Ik ver klaar u eerlijk dat uwe woning mij eerbied in boezemde en de stijl is buitengewoon goed. Maar waarom spreekt u heelemaal niet over uzelf en wat u hebt gedaan sedert uw vertrek? Och, ik heb geluierd, een beetje geschil derd en in Avignon en Sienna glas uit de der tiende eeuw bestudeerd. - En keert u daarheen terug? Beurs. Alleen van tijd tot tijd blijft hij zoo laat in de stad. Vanmorgen heb ik hem juist flink onder handen genomen om zijn speculee- ren en heb ik hem laten beloven dat niet zoo veel meer te doen. Ik haat speculeeren. Het neemt de rhenschen zoo in beslag en ik geloof niet dat het goed is, wanneer iemand zoo al leen aan zijn zaken denkt. Onder allerlei gesprekken was het diner af- geloopen voor zij het wisten en zij praatten nog opgewekt toen zij van tafel opstonden. Wij zullen koffiedrinken in de schilde rijenzaal. zei Laura, en u moogt rooken. Hij stak een sigaret aan en samen traden zij de groote ruimte binnen. Hier is de schilderij, waarvan ik het meeste houd, sprak Laura voor de Bougereau staande. Zoo? vroeg hij, de schilderij peinzend bekijkend. Hm, dat is zeker omdat zij minder inspanning van u eischt dan sommige andere. Ik begrijp u. U vindt ze mooi, omdat ze u zoo gemakkelijk voldoet. U begrijpt ze zonder eenige inspanning. O, dat weet ik niet Bourgereau is „iemand” dat weet ik, maar ik kan zijn kunst niet bewonderen. Maar, stamelde zij, ik dacht dat Bour gereau werd beschouwd als de grootste als een van de grootsten zijn prachtige vleeschtinten, de teekening, de kleuren Maar als u nadenkt, zult u zien dat een mooie vaas hetzelfde effect op uw muur zou maken. Bekijk eens deze schilderij. Hij wees op een klein doek rechts van de badende nymphen, een avondlandschap voor^ stellend. O, dat, zei Laura, dat hebben wij hier in Amerika, in New-York gekocht. Het is van geschiedenis van deze kachel wat nader ^kent. Zg was toch voor enkele jaren door iemand voor fl.25 gekocht en weer wat opgeknapt. Met een voor dien tijd aardig winstje werd zij weer verkocht voor vier gulden en de koopar heeft er tot heden plezier van gehad. Nu door sterfgeval de kachel publiek werd verkocht bracht zg meer dan zes maal de som op, waar voor zij voor vier jaar was geleverd en 20 maal het bedrag, waarvoor het oude ding vroe ger van do hand was gedaan, omdat men eigen- Igk niet wist wat er mee aan te vangen. Fr. Crt. Plaittalandersbond. De Plattelaudersbond heeft een groslijst samengesteld van candidaten, zoowel uit de rechtsche als linksche partgen, welke hg bg de komende Kamerverkiezingen wenscht te stellen. Daarop komen uit Friesland voor de hh. S. Jensma, Poppingawier (1.) en B. Tamminga, Sneek (r.) Het aantal candidaten dat zal worden ge steld bedraagt 20. Ons brood. In do Twoede Kamer heeft minister Pos- thuma het volgende gezegd De stand van de graanlevering is zoo dat da broodvoorziening voor een maand langer is verzekerd dan is ge raamd, n.l. tót de maand Juli. Spr. doet dan ook een beroep op de land bouwers, om geen graan voor menschelijk voed sel achter te houden. Wie zich daaraan schul dig maakt, begaat eene misdaad tegenover zijn land, die zal terugvallen op zgn eigen hoofd, daar hem in het uiterste geval ook niets voor eigen gebruik zal worden galaten. D® ■conomlsche overeenkomst. Da minister van Buitenlandsche Zaken heeft, tsn geleide van zijne aangekondigde nota over de economische onderhandelingen een schrgven tot de voorzitters der beide Kamers van de Stafen-Goneraal gericht, waarin hg meedeelt, dat hem sedèrt het opstellen der nota het be richt gewerd, dat do Geassocieerde Regeerin- gen (Entente en Amerika) weaschon terug te komen op hare toezegging, dat genoegen ge nomen zou worden met de van Nederlandsche zgde gestelde voorwaarde dat voor geassoci eerde rekening varende Nederlandsche schepen niet in de z.g. gevaarlgke zóne worden ge bruikt. Uit de nota zelve big kt dat het resultaat de besprekingen met de geassocieerden is go weest dat geregeld zoudan worden de vol- geido: 1. De toevoeren naar Nederland; 2. De uitvoeren van Nederland; 3. Het Nederland- scha scheepvaartverkeer. Nederland zou tegemoetkomingen verkrijgen voor den aan voer van op oen Igst vermelde artikelen, alleen om in het strikt noodzake lijke te kunnen voorzien; veevoeder en kunst mest, alleen indien de uitvoer naar de cen- tralen werd stopgezet of beperkt. De uitvoer van landbouwproducten mocht big ven. Tegen beperking van den uitvoer had Duitschland principieele bezwaren, waarop onze regeering aanleiding vond in dezen zin geen voorstellen te overwegen. Duitschland verzette zich voorts tegen vorgrooting van de tonnage in overzee- scho landen, maar de verwachtingen bestaan, dat Duitschland zich niet verzet tegen het uit varen van een Nederiandsch schip, in ruil voor een dat in overzeescha landen ligt De ver traging van de totstandkoming der regeling deed de regeering een poging wagen, thans reeds 100.000 ton tarwe te verkrggen in af wachting der definitieve regeling. Amerika en andere regeeringen hebben zich hiertoe be reid verklaard, mits onzerzgds gehandeld werd alsof de definitieve schikking reeds bestond, door tonnage volgens de voormelde basis-be- sprekingon beschikbaar te stellen. De regeering onderzoekt thans of het moge- Ijjk is, zoodanige transactie aan te gaan en hoopt spoedig tot een besluit te komen. delijk werd aangekondigd, dat het diner ge reed was. Is mijnheer al thuis gekomen? Laura den bediende. Neen, mevrouw. Ik begrijp niet, waar Curtis zoo lang blijft, sprak zij zacht. Nu, wij zullen niet langer wachten, mijnheer Corthell. Curtis zal wel gauw komen. Maar dat deed hij niet. In de groote eet zaal, door dofrood licht beschenen, vervuld met den geur van lelietjes van dalen, dineer den mevrouw Jadwin en Corthell alleen. Mijnheer Jadwin heeft het druk, zei de kunstenaar. O neen, antwoordde Laura, hij zegt dat zijn gewone zaken vanzelf loopen en gewoon lijk doet mijnheer Gretry zijn zaken aan de van belanghebbenden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1