I Graan-Speculanten Een verhaal uit Chicago. r I Is I I I FIRMA H. BRANDENBURG!! annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL 200 150 Nieuwstijdingen. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. I I I J I ■o. 50. 34e Jaargang xxxn; i Woensdag 27 Maart i9!8 I I GEMENGD NIEUWS. NIEUWE SlfEEKEE COURANT ai eigen aan de Jan do Jong, beiden (Wordt vervolgd). op den grond en op de tafel, waar hij ze had neergegooid. Een bediende vertelde haar, dat Jadwin in de stallen was. Zij zag hem door het raam met een pet op en een winterjas aan pratend met den koetsier en een der paarden bekijkend. Maar na een poos je keerde hij naar huis terug en vond zij hem met een boek in de hand in zijn rookkamer. O, dat heb ik de vorige week gelezen, sprak zij toen zij den titel zag. Heel interes sant, he? Vindt je het niet mooi? gld. bij- levens lange invaliditeit. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smkïk Telefoon No. 150. De Kamerverkiezingen. De vergadering der voorzitters on secretarissen van R. K. kieskringbesturen en van het be stuur van don Algemeenon Bond op 28 Febr. en 16 Maart 1.1. te Utrecht gehouden, heeft naar .,De Tijd” mededeelt de volgende Igsten O ja het is heel mooi, gaf hij toe. Maar is het niet haast lunchtijd? Laten wij van middag naar de matinee gaan. O ja, het is Don derdag, dat vergat ik. Laat ik je wat voorlezen, sprak zij, haar hand naar het boek uitstekend. Ik weet dat het je zal boeien als je wat verder bent. Eerlijk gezegd, geloof ik dat niet, ver klaarde hij. Ik heb het al doorgebladerd. Het schijnt vreeselijk droog te zijn. Laura, vervolg de hij plotseling, wat zou je zeggen van Flo rida? O! riep zij uit. Laten wij de Kerstdagen aan Geneva Meer doorbrengen. Wij zullen eenige bedienden meenemen en een feestje geven. Dat gebeurde ook werkelijk. De Cresslers en de Gretry’s werden uitgenoodigd met Shel don Corthell en Landry Court. Het sprak van- i. zelf dat Page en tante Wess’ kwamen. Jadwin liet eenige paarden en sleden komen. Zij had den een grooten Kerstboom en Corthell had de woorden en muziek gemaakt voor een Kerst lied, dat veel succes had. Ongeveer een week later, twee dagen na Nieuwjaarsdag, toen Landry met den middag trein uit Chicago kwam, was hij vol van den grooten dag aan de Beurs. Laura kwam even voor het eten in het salon en vond een groepje heeren voor den haard, waar zware houtblok ken sisten en knetterden. Haar man en Cressler en Gretry luisterden vol aandacht naar Landry. Page zat op een afstand en keek naar Landry. In een hoek zat Sheldon Corthell in rokcostuum en verlakte lage schoenen, een sigaret tusschen de vingers en las in een deeltje Italiaansche verzen. Het was de bevestiging van het misluk ken van den Argentijnschen oogst, zei Landry, dat en de enorme vraag uit het buitenland. De markt opende met 83, maar zoodra de gong klonk, begon het. Koop, koop, koop! Iedereen zit .er nu in. Het publiek speculeert ook. Tegen één verkooper zijn er een dozijn koopers. Wij jonge vrouwelijke dieren. Bovendien is algemeen slachtverbod uitgevaardigd, waarvan echter ontheffing is verleend aan de mil. autori teiten en aan het Centraal Adm. kantoor. SIk dl* vlieg dood! Een vrouwelgke vlieg legt achter elkaar, vier pakjes kbine eieren van 120 stuks elk. Uit die eitjes komen larven, die zich in ongeveer 10 dagen ontwikkelen tot volwassen vliegen. Dat is dus in enkele dagen al een aardig getal. Gaat dat nu zoo door, dan kan een enkele vlieg in één zomer latea wjj dien op 3’\ maand rekenen oen nakomelingschap vóórtbrengen van ongeveer 341,000,000,000,000,000,000 stuks. Vrcuwcnd»0- Zondagavond werd in Amicitia de aange- kondigde Vrouwendag gehouden, georganiseerd door de Scc. Dem. Vrouwenclub „Sneek.” Na de opening door Mevr. Sikkes, voerde dr. J. van Leeuwen uit Utrecht het woord. Spr. verheugde zich, dat thans ook in Sneek deze Internationale Socialistische Vrouwendag wordt gehouden. Sinds 1910, toen te Kopen hagen werd besloten tot ’t houden van een speciale dag om te getuigen van de wil dor vrouwen om mede te strgden in de worsteling tot vrjjmakiitg van ’t proletariaat, wordt deze dag in een telken jare grooter wordend aan tal plaatsen gehouden. En zoo getuigen dan ook op deze dag over heel Europa de socialistische vrouwen van haar wil tot vrjjmaking der arbeidende klasse in ’t algemeen en van de arbeiders-vrouwen in ’t algemeen ’t bijzonder. Want welke groote belangen de vrouw bij deze strjjd heeft, bljjkt wel ten duidelijkste wtb ii,-.—i.... - door FRANK NORRIS. Schrijver van „Vang-arme n”. (Vertaling van Jo Arenberg). heden. Naar men ons meedeelt, hebben de 's-Gravenhage vertoevende Eugolsche offi ren, gezamenlijk met de elders vertoe' nd collega’s een scherp protest gericht tegen de regeoringen der Geassocieerde Mogendheden, in verband met haar optreden tegenover het neutrale Holland. Mat een beroep op do groote welwillend heid, die de Engelsche onderdanen ia ons land allorwege ondervinden, de vriendschappelijke verhouding, die er bestaat tusschen het Ne- derlandsche volk en de geïnterneerden van alle geassocieerde rjjken, spreken de Kngelsche officieren hun verontwaardiging uit over de daad van Engeland en Amerika. Wjj vernemen voorts, dat dit protest aan en Amerikaansche regeeringen toegezonden is. (Ned.) Vieesch-tHMribufie. Daar de veestapel van 1.578.697 stuks in 1910 teruggoloopeu is tot 1.346.000 stuks in 1918 heeft de minister besloten tot rantsoe- neering van vleesch. Deze zal alle vleesch omvatten, dus niet alleen van runderen (kalveren hieronder be grepen), maar ook van schapen ea varkens en alle daarvan bereide producten. De minister stelt zich voor het rantsoen te bepalen per vier weken, waarbij aan de ge meente eenige vrijheid van verdoeling wordt gelaten. Het rantsoen zal ia deu eersten tjjd slechts gering kunnen zijn. Het is door den minister aanvankelijk be paald op 200 K.G. per week per 1000 inwo.- nerr, waarbij kinderen beneden hot jaar niet worden med’-gerckend. Wellicht kan het ver bruik eener beperkte hoeveelheid (hoogstens 10 °/o) boven het gemeentelijk rantsoen wor den toegestaan ten behoeve van restaurants, centrale keukens enz. Daarentegen worden geen rantsoenen beschikbaar gesteld voor gezinnen aau wie na 1 April toestemming voor huis- slachting zal worden verleend. Verboden is het slachten van dragende en jonge vrouweljjke dieren. Bovendien is een Haar kind ssrmoord. Het mismaakte 2-jarige zoontje van de 25- jarige koopvrouw C. M. uit Goriohem, die te Dordrecht logeerde, werd bjj de politie als ver mist aangegeven. De politie vertrouwde de zaak echter niet en onderwierp de vrouw aan een streng verhoor. Toen kwam aan het licht, dat de moeder, met behulp van do 84-jarige lomp>mkoopman L. B., eveneens te Gorinchem gedomicilieerd, baar ongelukkig kind verdron ken had. Als reden van haar monsterachtige daad gaf de vrouw op, dat de verzorging van het ventje haar te zwaar viel. Dura schilderijen. Te Berljjn kwam de schild erijen verzameling van Wilh-lm Gumprecht onder den hamer. Vaa Nederlandsche meesters werden o.a. ver kocht: Frans Hals, mansportret, voor 310,000 Mark, met bestemming naar Kopenhagen Jan van Kessel, Bleek bjj Overveen, voor 76,000 Mark. I J 1 H. C. L. E. Berger, 3. mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst; Friesland, Groningen, Drente, 1. A. C. A. van Vuureu, 2. W. Franssen, 3. mr. J. Hermans, 4. H. Brouwer. Deze lijsten wor den als volgt gecombineerd: 1. A. H. J. En gels, 2. A. C. A. van Vuures, 3. dr. H. C. L. Berger, 4. W. Franssen, 5. mr. A. E. ba ron van Voorst tot Voorst, 6. mr. J. Hermans, 7. H. Brouwer. hebben vanmorgen eenige warme uurtjes aar; de Beurs gehad. Laura zag Jadwins oogen glinsteren. Ik zei je wel dat het zoo zou gaan, Sam, sprak hij den makelaar toeknikkend. O, er is tarwe genoeg, antwoordde Gre try. Wacht tot we dollartarwe krijgen en zie dan hoe het loopt. De landbouwers hebben nog niet alles verkocht. Er zijn altijd nog een troep potters, die hun graan opsparen en er mee voor den dag komen als' je genoeg be taalt. Er is tarwe genoeg. Ik heb dat meer be leefd. Jaag den prijs maar hoog genoeg op en ze zoeken hun laatste korrels bijelkaar om ze naar je toe te gooien. Je hebt geen idee uit welke afgelegen uithoeken het voor den dag komt. Ik zeg je, Sam, zei Jadwin scherp, dat de overvloed van tarwe het land uitgaat en snel ook. En iederen dag hoorde Jadwin de geruch ten van de Beurs. De maalstroom in La Salie street draaide thans met inachtiger golven dan hij het in jaren had gedaan. Donderend zond hij zijn kringen tot ver over het land, van oceaan tot oceaan de tarwe in zijn golven mee- sleepend, ze inslikkend en weer uitbrakend in de reusachtige trillingen van zijn eb en vloed. En hij, Jadwin, die ieder golfje kende, die elk rimpeltje kon voorspellen, hij stond er bui ten. Hij zat niets te doen, terwijl het geraas van de beurs iederen dag luider werd, terwijl an dere mannen, mannen met bekrompen geest, met beperkte verbeelding, blindelings hun oogen sloten voor het rijzen van het water, de kans lieten voorbijgaan die hij, Jadwin, met zulke kolossale resultaten had weten te ge bruiken. De groote Gebeurtenis, die hij lang geleden had voelen aankomen, was nog niet af- geloopen. Het groote Feit, het groote Resul taat, dat uit dien maalstroom zou opduiken, was nog niet gekomen. Zou het wachten met verschijnen tot ’n meesterhand, almachtig, ver metel, de hefboomen greep van de sluisdeuren Wierda, TerzoolP. Offringa, Smilde, R. Fok- kema, Arum, afd. Burgerl. BouwkB. v. d. Zgpp, Warns J. Bakker, Oudega (W.)G. de Boer, Woudsead J. Aris, Sneek; S. Jeltema, Tims S. de Graaf, Poppingawier. Korfbal. Zondag j.l. hoeft de korfbalvoreea. „Doel” alhier voor de competitie Nederl. Korfbalbond met 20 weten te winnen van de Bolswarders. ’t Burgerhuis in de Kloosterstraat, in huur bij den heer Kuiper en eigen aan de h.h. Glastra en W. de Boer, is door dezen on derhands verkocht aan den heer Boonekamp van Joure voor f4700. Eind-sxamen M. T. Schooi voorj Bouwkunde. Geslaagd alle 8 candidaten, n.l. .voor bur gerbouwkunde de h.h.K. Duursma van Drach ten, J. Huitema van Beotsterzwaag, J. Loop stra van Beetsterzwaag, J. Lootsma van Sta voren, H. Wiersma van Abbega, A. Witteveen van Oudega (W.)voor Waterbouwkunde de h.h. H. Jongbloed en Jan do Jong, beiden alhier. Ovcrgangs-exsmsn M, T. S. Bevorderd van klasse I naar II E. Metz, Sneek; G. de Wolf, Sneek E. Harmsma, Beet sterzwaag J. de Groot, Ben.' KugpeB.v. d. Vean, LemmerJ. Altenburg, Rien. Niet be vorderd 4 leerl. Van klasse II naar III: afd. Waterbouwkunde, R. Hjjlkema, DoersumA. Starkenburg, Grouw; S. Jager, Dr. Compagnie. Afd. Burgerl. Bouwkunde, P. Tijm, Hoogkar- spel, B. Westendorp, LonnekerB. Weis, Drachtea. Niet bev. één. Van klasse III naar IVAfd. Waterbouwkunde, W. lest, Drach ten P. Postma, WoudsendIJ. Huismans, Scharnegoutum IJ. Boomstra, Snoek H. Koet zier, Sneek T. Abma, IJsbrechtum. Afd. Bur gerl. Bouwk., D. IJbema, Schettens A. Sin terna, Sneek. Van klasse IV naar V, afd. Wa terbouwkunde, W. Huistra, Scharnegoutum, A v. d. Werf, AalsumS. de Wolf, SneekD. opgesteldOverijsel, 1. At H. J. Engels, 2. dr. Ten nadeele van hot gemeentelijke elec- trisch bedrijf te Rgswjjk is 500 meter dik koperdraad gestolen. Bij Hengelo is hot vierjarig kind van T. door een trein uit Enschedé o rerreden en op slag gedood. De kapitale boerderij der wed. Midden dorp te Beemte is totaal afgebrand .lies ging verloren ;ook 6 melkkoeien en 2 paarden. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Volgons „de Tel." werd in een vendn- huis te Utrecht dezer dagen een Amsteleet- servies verkocht voor f 126,000. Iemand te Murmerwoude, wiens zwarte kat dezer dagen gestorven was, verkocht het velletje voor f 8.50. De gemeente Utrecht heeft voor ruim f 100.000 oen partij rundvet van 30000 kilo aangekocht ten behoeve van de Centrale Keuken. N. V. Centrale Bouwmaterialen voorziening enz. In „Amicitia” te Leeuwarden is eene ver gadering gehouden van de afdeeling „Friesland" der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, ter bespreking o.a. van het belangrijke onder worp de oprichting der N. V. Centrale Bouw materialen Voorziening. Uit de besprekingen bleek, dat de grootste gemeenten ia ons land voornemens zjjn te trachten door samenwerking de uiteraard schadelgke concurrentie bg het inkoopen van materialen voor gemeentelijke woningbouw enz. buiten te sluiten en oanoodige prgsopdrjjving tegen te gaan, opdat de schaarschte en duurte dier materialen die bouw zooveel mogeljjk voortgang zou kunnen vinden. Daartoe uitgenoodigd heeft de vereeniging die de donderende golven van de Beurs in be dwang hielden? Hij wist het niet. Was die stroom wachtend op een Napoleon? Zou iemand anders, niet hij, zien waar zoo- velen met gesloten oogen rondliepen en de al machtige plaats innemen? Jadwin leed vreeselijk onder zijn werkeloos heid. Zijn ongeduld prikkelde hem als een steekvlieg. Hij maakte lange ritten over de eenzame landwegen of wandelde over de ber gen of het bevroren meer, peinzend, in zichzelf gekeerd. Hij had nog steeds zijn plaats aan de Beurs, nog steeds zijn agenten in Europa. lede ren morgen bracht hem nieuwe telegrammen, elke avondcourant bevestigde zijn voorspel lingen. 0, ik ben er voor goed uit, verzekerde hij zijn vrouw. Maar ik ken den man, die de heele Crookesbende met één hand als een eierschaal dn elkaar kon knijpen. En een zware vuist werd gebald toen hij deze woorden sprak. Landry Court vertelde Page vaak van de gebeurtenissen aan de Beurs en ongeveer twee weken nadat de Jadwins naar de stad waren teruggekeerd, bracht hij haar 's avonds een bezoek en liet haar twee ochtendbladen zien. Heb je dat gelezen? vroeg hij. Zij schudde het hoofd. Welnu, zei hij, zijn oogen samentrekkend, wij hebben heel rumoerige dagen aan de Beurs. Het heele land spreekt erover. Hij las haar enkele gedeelten uit de tneege- brachte kranten voor. Het eerste artikel ver telde, dat onlangs een nieuw element aan de Beurs was gekomen. Blijkbaar was een „haus- sierskliek” gevormd, waarschijnlijk bestaande uit New-Yorksche kapitalisten, die de troep van Crookes de baas werd en gaandeweg de heele markt beheerschte. Dientengevolge^steeg de prijs der tarwe steeds meer. toor een paar brieven en kwam om vijf uur weer thuis. *s Avonds nam hij Laura, Page en Landry Court mee naar den schouwburg. Den volgenden dag, toen hij na het ontbijt zijn krant .had gelezen, stond hij op, stak zijn handen in zijn zakken en keek over de tafel heen naar zijn vrouw. Wel, zei hij, wat zullen we nu doen? Zij legde dadelijk den brief neer dien zij las. Zou je een ritje door het park willen ma ken? Het is zoo’n mooie ochtend. Hm-m-ja, antwoordde hij langzaam, laten wij een ritje door het park maken. Maar zij zag wel dat dit vooruitzicht hem niet aantrok. Neen, sprak zij, neen. Ik geloof niet, dat dit je aantrekt. Ik geloof liet ook niet, gaf hij toe. Och zie je, Laura, dat park ken ik nu al van buiten. Staat er wat goeds in de tijdschriften Ze haalde ze voor hem en hij ging op zijn gemak in de bibliotheek zitten met een kistje sigaren naast zich. He! zei hij met een zucht van verlichting in den luien stoel neervallend. Dat is nu eens behagelijk. Beter dan ronddraven en loopen in La 'Salie Street met je geest vol zakenbeslom- meringen. Dat is- nu mijn wijze van genieten van het leven. Maar een uur later, toen Laura die haar morgenritje had opgegeven in de kamer Maar dit is de laatste keer, nietwaar? zei Laura. Ja, gaf Jadwin diep ademhalend toe. Nu speculeer ik niet meer. Laat iemand anders het nu maar eens probeeren. Laat ze eens probee- ren 5.000.000 schepels vast te houden tot den geschikten tijd. O, o, wat ben ik moe zooals ik al zei. Komt die thee niet, Laura? Wat heb je in je hand? antwoordde zij glimlachend. Jadwin keek grappig naar het kopje dat hij in zijn hand hield. Wel, wel! riep hij uit. Ik moet wel in de war zijn. Mijnheer Corthell, zei hij tusschen twee slokjes in, volg mijn raad op. Koop Mei- tarwe. Daar heb je meer aan dan aan je kunst. O neen, zei de kunstenaar. Ik zou mijn verstand verliezen, als ik won en mijn geld als ik niet won. Dat is zoo. Houd u erbuiten. Dat is al leen een spelletje voor een rijk man. Enfin, la- keek, was hij daar niet. De tijdschriften lagen ten wij nu niet meer over zaken spreken. U bent kunstenaar, mijnheer Corthelll. Wat zegt u van ons huis? Later, toen Corthell vertrokken was, sprak zijn vrouw tot Jadwin: En nu is het uit voor goed? Ja, sprak hij, haar geruststellend. Den volgenden dag ging hij maar twee of drie uren naar de stad, inaar hij bleef op een afstand van de beurs. Hij schreef op zijn kan- Plaftelanderebond' Te Leeuwarden is opgericht eene afdeeling Friesland van den 'Plattelandersbond en zgn tot leden van het voorloopig bestuur be noemd de heeren Th. Hofman te Jorwerd, T. Bloemhof te Giekerk, P. D Bosch te Bartle- hiem, H. Oostenbrug te Rgperkerk en Voet- berg te Oldeboorn. E«n protest van Engelnoh* officieren. Het door de Geassocieerde Mogendheden genomen besluit, om onze schepen in beslag te nemen, heeft riet alleen groote ontroering gewekt in ons land en daarbuiten, niet alleen aanleiding onzerzgds gegeven tot scherpe protesten en fel-hatelijke beschouwingen in de bladen der Csntrale rijken, maar heeft zelfs geleid tot een protest van de zich in ons land bevindende onderdanen der Entente Mogend- Voluene voorwaarden overeengekomen met de Hollandschr Alg«m**ne V*rze- 7000 kering*-B@nk t® Sohisdam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken’voor 4 VVV in deze oorlogstad, nu de arbeidersellende zich nog scherper afteekent dan ooit. En waarvoor dat alles vraagt Spr. En hij schetst hoe heel deze oorlog in wezen niet arders is dan de strgd tusschen de twee groote belangen-groepen van internationale kapitalisten, onder leiding van Engeland eenerzijds, Duitschland anderzijds. En het vSrsehrikkelijke in deze vernietiging is wel, dat er aan worden opgeofferd de mil- lioenen, die niet in ’t minst belanghebbenden zgn, maar daartoe worden gedwongen door de machten, die geen kans zien anders de be slissing in hun voordeel te doen uitveehton. Dat roept de socialisten tot de strgd tegen den oorlog. Een strijd, die nog meer de vrouwen moet trekken, omdat de vrouw nu eenmaal vrouw is, en sterker nog dan de man voelt het verzet tegen de noodelooze vernietiging van al die jonge levens. De vrouw is de natuurlijke bestrijdster van den oorlog. En, de veranderde positie van do vrouw in ’t politieke on maatschappelijk leven maakt 't haar mogeljjk haar invloed te doen gevoelen. De grondwetsherziening hoeft de vrouw verkiesbaar gesteld voor onze vertegenwoor digende lichamen, en de mogelijkheid voor ’t actief vrouwenkiesrecht geopend. En de taak die de vrouw door de oorlog in ’t maatschap- peljjk leven heeft ingenomon. Spr. wijst bijvoorbeeld op 't vrouweljjk hulpleger der Kngelschen en de vrouwenarbeid tot zelfs in de mijnen in Duitschland maakt haar meer en meer tot de gelijke van den man. Maar die vrouwelijke plichten brengen ook rechten voor do vrouw mede. En zij zullen tevens de vrouw meer en meer doen gevoelen, Oudvaart" vormoedelgk dezen zomer in dat haar plaats naast den man is, in de strgd voor een betere maatschappij voor beide ge slachten, een maatschappij, waaria de menseh in beide meer zal worden gewaardeerd en zich beter zal kunnen uitleven dan in de onze. Tot die strgd wekt Spr. de aanwezigen krachtig op. De Zangver. „Morgenrood” zong eenige Smokkeldrama. Te Susteren is door de soldaat-kommiezen vuur gegeven op een bende smokkelaars, die op het haltgeroep niet stil hielden. De 19-ja- rige Ch. v. Thoor werd op slag gedood4 anderen gevangengenomen en een kar smokkel waar in beslag genome. Middel tegaaa aan hekas De rechtbank te Tiel veroordeelde A. van Olderen te Opheusden wegens dierenmishan deling het smoren van een kip in een pot met heet water, teneinde een heks te ontdek ken voorwaardeljjk tot een gevangenisstraf van één maand met een proeftjjd van twee jaar. De eisch wa» één maand gevangenisstraf. 8e vergoedingen. Van reederszijde verneemt de „N.Rott. Ct”, dat de geassocieerde regeeringen voor het ge bruik van de gerequireerde Nederlandsche sche pen betalen f24 per maand en per ton (de Engelsche readers krjjgen f 7.20 per maand en per ton). Voor het verlies van een schip wordt f625 per ton vergoed. Onzes *ch*p*n b«wap*nd In de Oceaanvaart. Reuter verneemt uit New-York, dat de re- georing van zins is om de Nederlandsche sche pen te bewapenen, die Donderdag werden over genomen en ze zoo spoedig mogeljjk in de oceaanvaart te brengen, in hoofdzaak om levens middelen naar de geallieerden te brengen, of schoon sommige voor transporten zullen wor den gebruikt, als ze daarvoor meer in de termen vallen. Voetbal. Naar wjj vernemen zal alhier vermoedelgk 21 April, zulks in verband met de toestand van het speelterrein, een interessante voetbal wedstrijd plaats vinden tusschen eene' L S.C.- Sneek-Combinatie en de Cadetten-club „Forr ward" van Groningen. 1‘aasch-Maandag worden er te Bolsward serie-wedstrgden gehouden, waaraan „Sneek” meedoet. Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Lose») Nob. 5 ot. Advertentiën 15 rog. fO.BS verder per regel 6 cent. Bjj Abon nement belangrijke korting Do advertentie-prijzen z^n lijdelijk ver hoogd met een oorlogatooslag var 20*/o gld. bij verlies van 7E gld. bij verlies gld. bij verlies van IE gld. bij verlies één hand, voet oi oog. Iv van een duim, vv een wijsvinger. Lv van een vinger. van Nederlandsche gemeenten aan de- verdere besprekingen tot oprichting eener vennootschap, voor dit doel deelgenomen, omdat alle ge meenten daarbjj groot belang hebben. De bedoeling is samen een kapitaal van f 1.500.000 bgoon te brengen on wel Amster dam, ’s Gravenhage, het Rjjk en de Vereeniging ieder f 350.000 on Utrecht f 100.000. De gemeente Rotterdam had ook nog toe zegging van medewerking gedaan, terwijl Apeldoorn reeds voor f 30.000 had ingeschreven. Getracht zal worden zooveel mogelijk bouw materialen te importeereg en deze te bewerken en bouwmaterialen te fabriceeren. Een voor deel zal ook zijn, dat de sterke concurrentie de buitensporig hooge prgzen der bouwmate rialen die ook door kettinghandel veel te hoog zjjn in het particulier bedrijf zullen drukken. De gemeenten aangesloten bij do oud- vereeuiging van gemeenten ruim 350 leden tellende, zullen gemiddeld een aandeel moeten nemen van f 1000, waarop voorloopig slechts 10 pCt. behoeft te worden gestort. TIRNS, 23 Maart. Benoemd is tot onder wijzer te Akkrum de heer K. Broersma, thans alhier. RAUWERD, 22 Maart.. Bij de opening van de jaarvergadering van het waterschap „de Heerenborg” sprak do voorzitter, de heer H. B. van Slooten, eenige waardeerondo woorden ter nagedachtenis van wjjlen den opzichter J. M. Bleoksma. De rekening werd goedgekeurd in ontvangst op f6022.15| en in uitgaaf op f 6328.05|. De begroeting werd vastgesteld op f 1030. Omdat het waterschap „De Sneeker jo - i wer- i' king zal treden en de Heerenborg c. a. alsdan wordt opgeheven, werd besloten voor opslag en buitengewone werkzaamheden geen posten op de begroeting te brengen. L.C. Eene Rogaerinasverklaring over da distributie. De Minister van Binnenlandsche Zaken d.^.7üx j—x— ».t ..Mig. instemming der regeermg en ook van de mi nisters Postliuma en Treub, meda, dat de regoering onder den indruk der gebeurtenissen der laatste dagen overtuigd is, dat de productie van levensmiddelen zoo hoog mogeljjk dient opgevoerd te worden. Daarom diext de aan voer van weeldo-artikolen te kunnen worden belet. Er moeten bepalingen omtrent vervoer worden getroffen, lot het tegengaan van don kettinghandel en prijsopdrijving de instelling van rogeeringscommissar..i>ïB zal worden uit gebreid, evenals decentralisatie en controle. Ook de rautsoeneeriug dient uitgabreid te worden. Veraenigingea en commissies inclusief de commissie van bjjstand moeten omgezet werden in ambteljjke commissies. De productie prijzen mogen niet zoo laag zjjn, dat de pro ductie daardoor niet zal worden bevorderd echter ook niet zoo hoog, dat te groote oorlogs winst zal worden gemaakt. Voor de onder verschillende omstandigheden werkende be drijven moeten verschillende prijzen worden vastgqsteld. Er zal voeling worden geheudea met de 'andbouw-organisaties. De noodige ontwerpen, w.o. tot wjjziging dor Onteigeningswet worden met spoed voorbereid. Er zal een raad van beroep voor crisiszak -n worden ingosteld. Hoewel niet ten volle voldaan, wil minister Treub met het ontwikkelde stelsel genoegen nemen. De credit taan vrage zal zoo worden gewijzigd, daï het crediet strekken kan tot October. Over de dekking zal de minister mede- detlingen doen bjj de behandeling van het opcenten-ontwerp.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1