De Wereldoorlog. E e FIRMA H. BRANDENBURG!! annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen. e N. f, Officieel Orgaan der Gemeente Snest Woensdag 17 April 1918 34e Jaargang Ho. 56. I b§: Handgranaatgesprongen. Afd. Snaek der Ned Ver. van Spoorweg- en Trampr.raoneel. NIEUWE SNEEZER COURAM 7E gld. bij verlies CA I v van een duim, vv stuk bewijzen, in ’t bijzonder degene, die er een Landbouw de bevoegdheid gziging in de zich zijn Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentlën 15 reg. fO.3S verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advortentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 2O°/o gld. bij verlies van JE gld. bij verlies een wijsvinger. *v van een vinger Kaatswerennlgiing „Smsek”. De jaarljjksehe algemeene vergadering van onze kaatsvereeniging werd Vrijdagavond op de bovenzaal van ’t Café Vos gehouden. ’t Jaarverslag gaf voornamelijk eea overzicht van de gehouden wedstrijden, in ’t bjjzonder de Internationale, die in 1917 weer boven verwachting slaagde. Hulde bracht ’t verslag aan den heer J. Buma, die gedurende al de jaren dat hg bestuurslid was, met hart en ziel de belangen der Vereeniging heeft bevorderd. Zjjn vertrek naar .Arnhem kon met recht een verlies voor de Vereeniging worden genoemd. Goliath III, van firma Schaap te Deersum Jan XXXVI, van J. S. v. d. Woude te Deer sum; Hercules VI, van P. J. Altenburg te TirnsKlaas, van B. U. Hofstra te Poppin- gawier’Pel Klaas, van S. S. Kooistra te Fojsgare; Marius Aaltje,, van Johs. Koopmans Gnsbaaparlng. De directeur van de Rgkskolendistributie heeft de volgende circulaire aan de gasfabrie- Mooi* *alarlaa*n. De best betaalde man en de best betaalde vrouw ter wereld zijn film-acteur en film-actrice, Douglas Fairbanks en Mary Pickford, beiden Amerikanen. Ze verdienen elk per jaar twee millioen zeshonderd duizend gulden. te IJsbrechtum. Intarnaaring Essgelach* krligagavasi- ganwn t* Lesuwarden Naar wij vernemen, is de in het internee- ringskamp te Groningen gedetacheerde gepen- sionneerde zeeofficier, kapt.’De Betou, aange zocht als gebiedscommandant voor Friesland op te treden. Aldaar zullen van de te Gro ningen geïnterneerde Engelsche krijgsgevan genen 400 officieren en 2500 minderen worden gehuisvest. Tagai» de prijsopdrijving. B. en W. van Almelo hebben een telegram aan den minister van Landbouw gezonden, waarin zjj hun volkomen adhaesie betuigen aan het verzoek door den heer E. Bergsma in de Eerste Kamer gedaan, om krachtige maat regelen te nemen tegen achterhouding van voorraden en opdrgven van pigzen. Tevens dringen zjj er op aan, dat ten spoe digste overgegaan zal worden tot distributie van de per stoomschip „Nieuw-Amsterdam” aange voerde rjjst. De Keizer slag. In het Westen raast de strijd voort. De slag bij Arnientières die ons aanvankelijk voorkwam als eene actie om de aandacht der geallieerden van het terrein bij Amiens af te leiden, blijkt inderdaad te zijn een nieuwe doorbraakpoging der Duitschers. Wannéér men thans terugziet op de gebeurtenissen der laatste maand dan komt men tot de volgende conclusies. Voor een doorbraakpoging van het Engelsche front had Hindenburg tegen 21 Maart een macht, weinig kleiner dan twee millioen man verzameld op het front bezuiden Atrecht, in de omgeving van St. Quentin en la Fère. Toen de voorhoede de zer legermacht op 21 Maart in actie kwam, gelukte het haar bij St. Quentin door te bre ken en een groot aantal gevangenen te maken, en veel buit te veroveren. De legergriep van den kroonprins bereikte het open veld en marcheerde op in de richting van Amiens, doch werd, dank zij het ingrijpen van een Fransch leger tot staan gebracht voor die stad beteikt was. Voor de geallieerden was dit een geluk. Immers over Amiens liep de groote verbinding tusschen de Fransche en Engelsche legers en zoo deze onmiddellijk was afgesneden zouden de Duitschers een pracht kans gehad hebben tegen elk dezer legers af zonderlijk. V erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skkkk Telefoon No. 150. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Algamean* V«rx*t» 7000 karings-Bankto Schiedam zijn onze Abonnes verzekerd tegen ongelukken voor iUVV Maar Clémenceau laat het er niet bij zitten. I Officieel meldt hij in het bijzijn van welke ge- i tuigen de brief overhandigd werd. Twee vrien- s den van Sixtus kunnen de echtheid van' het f stuk bewijzen, in ’t bijzonder degene, die er een I afschrift van maakte. Uit Weenen meldt men daarop dat men niet weet waar de brief vervalscht is en dus nie mand beschuldigt. Keizer Karl seint ten slotte aan den Duit- sche/i Keizer: „De aantijgingen vatl den heer Clémenceau tegen mij zijn zoo laag, dat ik niet van zins ben met Frankrijk verder over deze zaak debat te voeren. Ons verdere antwoord zij aan mijne kanonnen in het Westen. In trouwe vriendschap. Karei.” Keizer Karl komt in dit debat nu met het ar-, gument, „mijne kanonnen”. Dat is wel een tee- ken dat hij niet pterk staat! Zijn minister van buitenlandsehe zaken Czernin heeft er dan ook blijkbaar genoeg van. Hij gaat heen. II. Twenterstiereneen premie van f 40 toegekend aan Meine, eigenaar T. P. Hoekstra te LoëngaJan XXXIII, eigenaar J. 8. v. d. Woude te Deersum. III. Enterstiereneervol vermeld Ceres Al bert III, van S. A. v. d. Hem te Terzool Roland XIV, van firma Schaap te Deersum gld. bij levens JA A gld. ingeval van over- 1EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. A vu lijden binnen 30 d. ivv één hand, voet oi oog. Kroon f zg in hunne zonder schade voor kunnen worden gemist. ken gezonden „Ik heb de eer, u te berichten, dat het in verband met de onzekerheid of en, zoo ja, wanneer de aanvoer van kolen uit het buiten land wordt hervat, noodzakeljjk is, de over de zes maanden toegewezen hoeveelheid gas mot 10 pot. te verminderen. Naar mjjn meening zal het mogeljjk zijn genoemde 10 pet. te bezuinigen door verdere beperking van straatverlichting e.d. en door uw verbruikers nogmaals te herinneren aan wenscheljjkheid zuinig te zgn met gas, zoodat naar mjjn oordeel deze vermindering niet zal behoeven te leiden tot een wgziging in de minimum-rantsoenen, vastgestold in mijn cir culaire van 14 Maart j.l.” Bjj het werpen met handgranaten in de legerplaats Harskamp is opnieuw een hand granaat onder het wegwerpen gesprongen, waardoor de le luitenant K. W. B. van Boet- selaar, de 2e luitenant J, B. Leeuwenberg en de adspirant-cornet J. J.de Jong, allen gewond naar het hospitaal moesten worden vervoerd. Laatstgenoemde kon, na verbonden te zjjn, huiswaarts keeren. De beide officieren zijn in het diaconnossenhuis opgenomen. Luitenant Boetselaar kreeg een granaatscherf in de knie, luitenant Leeuwenberg een wonde in den rug. Hun toestand is niet zorgwekkend. Het graanaanbod. 'De Amerikaansche legatie te ’s-Graven- hage heeft het volgende bericht van hare re- geering te Washington ontvangen: Een nota is ter hand gesteld aan de Neder landsche legatie te Washington, waarin wordt medegedeeld, dat het s.s. „Hollandia”, dat zich naar vernomen wordt, te Buenos Aires bevindt, gebruik mag maken van alle fa ciliteiten, welke de geassocieerde regeeringen kunnen aanbieden om een lading graan in te nemen en naar Nederland te vertrekken, mits een overeenkomstig schip uit Nederland ver trekt naar een Noord-Amerikaansche haven en mits verder de „Hollandia” een aan te wij zen haven aanloopt om daar te worden onder zocht. De beide Nederlandsche stoomschepen „Ja va”, thans te Savannah en „Juno", thans te Curacao, of andere schepen onder Nederland sche controle van ongeveer even groote ton nage, welke de Nederlandsche regeering daar toe mocht aanwijzen, mogen dadelijk graan la den in een Gulfhaven der Vereenigde Staten en naar Nederland vertrekken, met dien ver stande, dat schepen welke gezamenlijk onge veer denzelfden tonnenmaat hebben uit Ne derland zullen vertrekken naar een Noord- Amerik. haven, op ’t oogenblik van het ver trek van deze schepen uit de Vereenigde Sta ten naar Nederland. De Amerikaansche regeering schat dat deze schepen te zamen met de „Hollandia” de gele genheid zullen bieden om onmiddellijk voor Nederland ongeveer 14.000 ton broodkoren in te hemen, welke hoeveelheid natuurlijk op re kening zal worden gesteld van de 100.000 ton broodkoren, welke is aangeboden om ter be schikking van de Nederlandsche regeering te worden gesteld. De nadruk dient er op te worden gelegd, dat de<gevallen van de „Hollandia” en de beide andere bovenvermelde schepen een uitzonde ringskarakter dragen en alleen worden toege staan als een maatregel om onmiddellijk den toestand in Nederland te verlichten. Burgerlijk* dienstplicht. Ingediend is het wetsontwerp op de burger lijke dienstplicht. Artikel 1 bepaalt, dat voor alle manneljjke Nederlanders en alle ongehuwde kinderlooze Nederlandsche vrouwen, die zich binnen het Kijk in Europa bevinden, en die den leeftijd van 17 jaren bereikt, doch dien van 60 jaren niet overschreden hebben en niet in werkelijken Do waarnemende penningmeester, de heer Faber, gaf daarna een overzicht van ’t beheer der financiën over ’t afgeloopen jaar. Zijn ver slag over de kas wees op een nadeelig saldo van f 52.635. Van 197 leden was nl. ont vangen f 197 van 2.donateurs f6 voordeelig saldo op 1 Januari 1917 f 13.99 gezamenlijke ontvangsten f216.99; uitgaven f268.625; na deelig saldo op 1 Januari 1918 f 52.635. Na 2e vrije stemming werd met 10 stemmen tot bestuurslid geközen de heer K. Christian. Bjj acclamatie benoemde de vergadering tot afgevaardigde naar de Algem. Vergadering te Franekar de heer D. Zuiderbaar, Voorzitter der Afdeeling. Op de vraag van een dor leden, waarom men niet door ’t houden van eon ledenverga dering in ’t najaar in de gelegenheid werd gesteld om voorstellen op den Beschrijvings brief te krijgen, antwoordde de Voorzitter dat de druk der tgden daarop zoo langzamerhand van invloed was geweest. De Beschrijvings brief kwam daarna aan de beurt. De keuze voor de'vacatures in ’t Hoofdbestuur viel mot algemeene stemmen op de aan beurt van aftreding zjjnde bh.Westra te Franeker en O. Hiemstra te Wommels. Als plaats voor ’t houden van do Bondspartjj in 1919 werd uit de voordrachtBblsward, Dronrjjp, Leeuwarden, laatstgenoemde plaats gekozen met 8 stommen. Plaatsvervangster werd Dronrijp. Do Bondspartjj van „Jong Nederland” waar voor van dit jaar in aanmerking komen Arum, Franeker of St. Jacobi- Parochie, wenschte men voor 1918 een stemmig in eerstgenoemde plaats te zien gehouden. Besloten werd voor Sneeker jongens beneden den 14-jarigen leeftijd op den Bondswedstrijd, dia hier 20 Mei wordt gehouden, een entrée te heffen van 30 cents. Met ’t voorstel op den Beschrijvingsbrief, om op de Bondspartdj 50 cent entrée te laten betalen, ging men accoord maar dan de zitplaatsen vrjj te laten. Een soort Kaats-almanak, die ’t Hoofdbestuur wonscht uit te geven, beschouwde men alge meen ais een groote aanwinst voor de Sport- loctuur. Aan de Afgev. werd opgedragen ’t Hoofd bestuur er op te wijzen, met de exploitatie van die almanak terstond aan te vangen. De overige punten van den betrekkelijk soberon Beschrijvingsbrief gaven toeh nog dikwjjls aanleiding tot drukke besprekingen. Meegedeeld werd o.m. dat ’t Bestuur den dag van don 20 Mei wsa feesteljjk karakter wonscht te gaven. De ontvangst van de afgevaardigden heeft die dag plaats in Amicitia, waar zich bjj die gelegenheid „De Marsaug” alhier zal-Jaten hoeren. Bij de rondvraag stolde men de ledon- kaatspartjj voor ’t kiezen van een Bondspartuur, vast op den Zondag vóór Hemelvaartsdag. De Internationale wedstrijd tusschen Belgen en Friezen hoopt men te houden dea 23sten Juni a.s. Op voorstel van den heer A. Rienstra, werd don heer J. Buma, thans te Arnhem, ’t eere- lidmaatschap der Vereeniging aangeboden. Vóór ’t sluiten der vergadering spoorde de heer Tjallema deleden nog aan, zooveel mogffijk deel te nemen aan den van ’t zomer te houden leden-wedstrijd. Steeds, zoo liet de Secretaris zich uit, moet ’t Bestuur zich beklagen over gebrek aan mededinging. Zondag 14 dezer hield de afd. Sneek van de Ned. Ver. van Spoor- en Trampersoneel eon feestelijke vergadering op de bovenzaal van het Café >De Drie Friezen”. Als feestredenaar trad op de heer Groene- woud, hoofdbestuurslid van bovengenoemde vereeniging, die aantoonde dat door den enor- men groei der organisatie en door het eer daags toetreden van ruim 2000 man locomo tief personeel er, niettegenstaande de benarde tijdsomstandigheden, wel degelijk reden tot feestvieren was. Verder legde hg vooral den nadruk op het onverantwoordelijke van niet georganiseerd zjjn. Voordrachten, een tooneelstukje. getiteld „De Heilige Dienst” en keurige muziek van dq heereu Molenaar vulden verder den avond. Alles liep vlot van stapel en viel zeer in den smaak der aanwezigen, getuige het meer malen daverend applaudisseren en terugroepen der spelers. De afdeeling kan met voldoening terugzien op dezen feestavond. De zaal was goed bezet. Mejuffrouw L. Siemer van hier slaagde te Amsterdam voor acte A voorbereidend onderwijs. RAUWERDERHEM. Do lammeren worden in deze gemeente reeds bjj voorkoop opgekocht voor den prijs van f 20 en meer (6 weken oud.) RAUWERDERHEM. Een huurboer in onze gemeente vroeg aan z’n landheer, een hoog geplaatst ingezetene in ons gewest verlof drie pondemaat land te mogen scheuren. Zulks werd geweigerd en slechts mot moeite kreeg deze veehouder toestemming oen heel klein stukje land om te breken, ’t Ware zeker van belang, dat ook zulke landeigenaren straks, bij njjpenden nood werden uitgesloten van distri- butie-artikelen. GOËNGA, 18 April. De districts-stieren- keuring alhier had tot uitslag: I. Driejarige en oudere stierenDorus, eigenaar H. A. Bajoma te RauwerdJan XX, eigenaar J. 8. v. d. Woude te Deersum; Edi son, eigenaar 8. A. Leenstra te Terzool, alle f 60 onderhoudspremie. O* Smokkelaar*. Ondanks alle maatregelen wordt er, volgens „hot Volk”, langs de Brabantsche grens lustig op los gesmokkeld. Vooral in de buurt van Bergen op Zoom enz. worden ’s nachts heel wat smokkelaars gesnapt, waarbg soms groote partjjen waardevolle smokkelwaar in handen der militairen en kommiezen vallen. Dezer da gen reisde een correspondent met een pas uit de gevangenis ontslagen smokkelaar, die 15 maanden had zitten brommen. Hij had 8 toch ten over de grens gedaan en daarmee 23 dui zend gulden verdiend. Het smokkelen is dus wel zeer verleidelijk. Hjj was dan ook voorne mens eens goed uit te zien en dan weer met do smokkelarjj te beginnen. Zoo denken er ve len over. Er rijdt dan ook geen trein door Brabant of er zitten opgepakte smokkelaars in, die door marechaussees weggebracht worden. Scheur greidel Een landbouwer te Steggerda was bezig bij zjjn woning grasland te scheuren. Plotseling legde het ploegmes niet minder dan 180 groote zilveren geldstukken uit de zeventiende eeuw bloot zeker eea souvenir uit niet minder be narde tjjden dan de tegenwoordige. D* komend* vatrantaoenearing. Volgens „Het Volk” zal met de vetrantsoe- neering wel niet worden begonnen vóór Mei a.s. Zeer waarschijnlijk zal een vetkaart worden ingevoerd, op iederen bon waarvan voorloopig per dag en per persoon wordt verstrekt 85 gram normaal margarine, margarine-melange, boter- melange, of natuurboter. Wanorde botcekent hongersnood, In een manifest van den burgemeester van Rotterdam tot de de ingezetenen gericht, zegt ag Gedurende de laatste dagen hebben op straat ongeregeldheden plaats, die niet geduld kunnen worden en die dus moeten ophouden. Aan de politie en aan de militaire macht ie last gegeven onmiddellijk en met de meeste kracht op te treden tegen samenloopen en baldadigheid. Tusschen de slechtgezinden en nieuwsgieri gen kan daarbjj geen onderscheid worden ge maakt. Nieuwsgierigen, die getroffen worden, hebben dat dus aan zichzelven te wijten. Ook de baldadigheid van kinderen zal met terdaad worden tegengegaan, zoodat de ouders hiermede gewaarschuwd zjjn. Ik hoop dat alle weldenkenden zullen be grijpen, dat de moeilijkheden der voeding door gemis aan orde zullen toenemen en zelfs noodlottig zullen worden. Een ieder moge in de dagen, die wjj door leven, deze woorden voor oogen houden wanorde beteekent hongersnood. Geen uitvoer van voedingsmiddelen. De directie der Nederlandsche Utivoer Maat schappij deelt mede, dat zjj ingevolge verzoek van den minister van landbouw van 13 dezer af geen uitvoer-vergunningen meer zal endos- seeren voor voedingsmiddelen. Alle nog in om loop zgnde uitvoervergunningen voor deze ar tikelen zjjn gisteren ingetrokken. De schepen, die met het eerstvolgende convooi naar Engeland zouden vertrekken, moesten he den gereed zjjn. Naar wjj vernemen, weigert de douane echter, in verband met het uitvoer verbod voor voedingsmiddelen, deze schepen uit te klaren. Waarschijnlijk staat dit uitvoerverbod in ver band met het feit dat Duitschland geen steen kool zendt. Het verloop der verdere gebeurtenissen heeft aangetoond hoe de geniale veldheer die de Duitsche troepen leidt zich zijn verdere plannen had gedacht. Na de scheiding der geallieerde legers bij Amiens, zou hij de Engelschen te lijf gegaan zijn bij Arnientières, op het punt van het front waar de Portugeezen stonden. Deze zouden zooals de gebeurtenissen ook hebben geleerd dit offensief niet hebben kunnen weerstaan, en in een paar slagen zouden de Engelschen waarschijnlijk zijn afgemaakt, zonder dat de Fianschen te hulp konden snellen, en zouden de Kanaalhavens in Duitsche handen zijn. Daarna had Duitschland de handen vrij tegen net Fransche leger. Men weet dat de plannen niet geheel zijn ge- loopen zooals Hindenburg schijnt te hebben verwacht. Amiens werd niet bereikt de legers der geallieerden bleven één geheel. De aanval bij Arnientières aanvankelijk bedoeld als een slag tegen het van de Frafi- schen gescheiden Engelsche leger was ech ter in elkaar gezet en Hindenburg besloot toen met behulp daarvan tot een nieuwe doorbraak poging, in de verwachting dat hij veel sneller dan Foch zijn reserves in het nieuwe gat zou kunnen werpen en dus een beslissing afdwin gen voor de Franschen weder ten tooneele ver schenen. Het Engelsch-Portugeesche front werd inderdaad ingedrukt nog niet door gebroken ipmeaw vielen duizenden gevan genen in handen der Duitschers, Arnientières viel opnieuw vechten de Duitschers om een doorbraak. Deze" doorbraak die zij aanvankelijk zochten bij Amiens, trachtten zij op 9 April te zoeken in de richting Bèthune in een stoot recht toe recht aan op de Kanaalhavens ge richt. Béthune hield echter stand en zijn plannen wijzigend naar de resultaten van den strijd wierp Hindenburg nu zijn massa’s in de richting MervilleHazebroek, waa- hij het minst tegenstand ontmoette. Merville werd ge nomen maar bewesten deze plaats konden de Duitschers niet vorderen. Calais werd ge dekt door een sterke Engelscne (of Fransche) legermacht. Opnieuw zij i piaime.n aanpassend aan den toestand, wierp Hindenburg nu zijn reserves in Noordelijke richting naar IJperen en Uzer. Zijn doel werd nu afsnijding der Bel gische en Engelsche legers aan den Uzer door een doorbraak in de rug van Yperen. Dagen lang wordt nu al om deze doe braak gestreden op de linie Meteren Bailleul -Wulverghem. De beslissing is nog niet gevallen Een brief van Keizer Karl. Men weet dat de Fransche minister Clé menceau meedeelde dat Keizer Karl van Oos tenrijk in een brief verklaard had dat de aan spraken van Frankrijk op Elzas-Lotharingen rechtvaardig waren. Keizer Karl ontkende dat. i Nu komt Clémenceau echter met den brief zelf. Hier volgt de tekst van den eigenhandigen brief, die den 31en Maart 1917 door prins Six tus van Bourbon, zwager van den keizer van Oostenrijk, is medegedeeld aan president Poin caré en door dezen met goedvinden van den prins onmiddellijk ter kennis gebracht van den voorzitter van den Franschen ministerraad: „Mijn waarde Sixtus, Het einde van het derde jaar van dezen oor log, die zooveel rouw en leed over de wereld gebracht heeft, nadert. Alle volken van mijn rijk zijn nauwer dan ooit vereenigd in den ge- meenschappelijken wil de integriteit van de monarchie te beschermen, zelfs ten koste van de zwaarste opofferingen. Dank zij hun een heid, de edelmoedige medewerking van alle nationaliteiten van mijn rijk, heeft de monar chie sedert welhaast drie jaar weerstand kun nen bieden aan de ernstigste aanvallen. Nie mand zal de militaire voordeelen kunnen be twisten, die er door deze zelfde troepen be haald zijn, in het bijzonder op het oorlogstoo- neel in den Balkan. Frankrijk heeft van zijn kant een prachtige weerstandskracht en bezie ling getoond. Wij bewonderen allen zonder voorbehoud de bewonderenswaardige, tradi- tioneele dapperheid van zijn leger en de opof feringsgezindheid van het geheele Fransche volk. Het is mij dan ook in het bijzonder aan genaam te zien, dat, al zijn zij op het oogen blik tegenstanders, geen enkel werkebjk ver schil van inzicht of neigingen mijn volk van Frankrijk scheidt en dat ik mag hopen, dat mijn levendige sympathieën voor Frankrijk, gevoegd bij die, welke er in de ggheele monar chie heerschen, voor goed een terugkeer zul len beletten van den oorlogstoestand, voor wel ken mij in geen enkel opzicht verantwoordelijk heid kan treffen. Daartoe en om op nauwkeu rige wijze de echtheid dezer gevoelens te doen blijken, verzoek ik je in het geheim en niet- officieel aan Poincaré, den president vati de Fransche republiek, mede te deelen, dat ik, met alle middelen en gebruik makend van al mijn persoonlijken invloed bij mijn bondgenooten, de rechtmatige eischen der Franschen ten op zichte van Elzas Lotharingen zal steunen. Wat België betreft, dit moet geheel in zijn souvereiniteit hersteld worden, met behoud van zijn Afrikaansche bezittingen, zonder na deel voor de schadeloosstelling, die het zal kunnen ontvangen voor de verliezen, die het geleden heeft. Wat Servië betreft, het zal in zijn souvereini teit hersteld worden en ten bewijze van onzen goeden wil zijn wij bereid het een behoorlijken en natuurlijken uitweg naar de Adriatische Zee en breede economische concessies te verze keren. Van zijn kant zal Oostenrijk-Hongarije als volstrekte hoofdvoorwaarde stellen, dat het koninkrijk Servië in de toekomst geen betrek kingen meer onderhoude met en een eind ma ken aan het bestaan van vereenigingen en groe pen welker politieke doel strekt tot een uitel- kaar vallen van de Qostenrijksch-Hongaarsche monarchie, in het bijzonder de vereeniging Narodna Obrona; dat het eerlijk en met alle middelen die het ten dienste staan alle politieke ophitsing verhindere zoowel in Servië als bui ten zijn grenzen (hier volgt in het telegram een onleesbaar woord) en dat het hier zeker heid voor geven zal onder waarborg der mo gendheden van de entente. De gebeurtenissen, die zich in Rusland hebben voorgedaan ver plichten mij mijne denkbeelden over dit punt voor te behouden, tot op den dag, dat een wet telijke regeering definitief gevormd zal zijn. Na je aldus mijn denkbeelden uiteengezet te hebben, wilde ik je vragen mij op jou beurt, na met die beide mogendheden te rade gegaan te zijn, allereerst de meening van Frankrijk en Engeland te doen kennen, teneinde aldus een terrein van overeenstemming voor te bereiden, waarop officieele besprekingen aangegaan zou den kunnen worden en tot een voor allen be vredigend resultaat zouden kunnen komen. Laat ons hopen, dat wij aldus weldra vah bei de zijden een eind kunnen maken aan het lijden van zoovele millioenen mannen en van zoovele gezinnen, die in droevenis en angst zijn. Wil gelooven in mijn zeer hartelijke broederlijke genegenheid. Karei.” Een merkwaardige brief zeker. Nu meldt men echter weer uit Weenen dat de bief vervalscht is. Officieel wordt medege deeld: Omtrent den door Clémenceau gepubliceer- den brief verklaart het ministerie van buiten- landsche zaken op keizerlijk bevel, dat keizer Karei zijn zwager prins Sixtus van Bourbon in het voorjaar van 1917 een zuiver persoon lijken particulieren brief heeft geschreven, die geen verzoek tot bemiddeling bij den president van de Fransche republiek of bij iemand an ders inhield, noch een verzoek om den inhoud van den brief aan anderen mede te deelen of van anderen daaromtrent \erklaringen uit te lokken en in ontvangst te nemen. Deze brief repte in het geheel niet van het Belgische vraagstuk en bevatte nopens Elzas- Lotharingen de volgende passage: „Ik zou mijn geheelen persoonlijken invloed ten gunste van Frankrijks aanspraken op herkrijging van El zas-Lotharingen hebben aangewend, indien die aanspr.'ken rechtmatig waren. Dat zijn ze ech ter niet.” dienst zgn bij zee- of landmacht, burgerlijk dienstplicht bestaat. Burgerleken dienstplicht worden reeds geacht te vervullenzij die in dienst zijn van eenig publiek-rechtelgk lichaamwerkzaam zgn in het wetsontwerp genoemde bedrgven, in inrich tingen waar zieken of gewonden worden ver pleegd, of in inrichtingen van onderwjjs, een geesteljjk of godsdienstig menschlievend ambt bekleeden of daartoe worden opgeleidof werkzaamheden verrichten nader door den aangewezen, een en ander voor zoover gewone werkzaamheden niet het algemeen belang Het wetsonswerp geeft den minister van 1 aan eiken burger lijk dienstplichtige, wiens arbeid een lands belang is en die in een bepaald bedrjjf pleegt werkzaam te zijn, onder de noodige waarborgen te vergen, dat hg naar bepaalde regels dóór werk®, zoolang het noodig wordt geacht. Voorts regelt het wetsontwerp de bevoegd heid der regeering om burgerlijke dienst plichtigen, die nog geen burgerlijken dienst plicht vervullen, daartoe op te roepen naar voorafgaande inschrijvingen. Het ontwerp beoogt aan de regeering voor geval van oorlog de beschikking te geven over alle voorhanden krachten, en reeds nu de ge legenheid te geven allen, wier werkzaamheid in ’s lande belang niet mag stilstaan, te nopen die werkzaamheid door te zetten met terzijde stelling van alle grieven, en elk geschil. Schild*rij-prijz*n. Bg een schilderjj-veiling te Den Haag is een doek van Jozef IsraSls, Levensschemering, verkocht voor ff 43000Morgenrit aan het strand, van Anton Mauve, bracht f 19000 op, en Het eenvoudig maal, van Albert Neuhuye, f 14.500.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1