0 De Wereldoorlog. Ut de Jongfryske Biweging. FIRMA H. BRANDENBURGH annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen. De Bondswedstrijd. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Woensdag 24 April 1918 ■o. 68. 34e Jaargang -I i >t 5 NIEUWE SHEERER MURW 7C gld. bij verlies EA Iv van een duim, vv l t 3 burger de groote de 1 net yn de kjeld fen MARTEN BAERSMA. F O A R J I E R. A. M. v. d. Hem. alle jierren komt der wer in nge dampkring om 1 1 Eert verblijdend verschijnsel in het afgeloo- pen jaar is de grootere belangstelling van land bouwers in Friesland voor de landbouwboek houding. De oprichting van een Coöperatieve Centrale Landbouwboekhouding is tot stand gekomen. dèt Gelove As bleaun is en bliuwe soil ho’t ek de tiden wirdeen de Maeitiid sterket det Geloave. De Eerste arbeiderswet stemmen. Hembrug tijd Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smeek Telefoon No. 150. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollsndsche Algemeen* Vsvxe- 700(1 k*rino*>B*nk tc Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor AvVV wirdt krekt oarsom alle wittenskip yo tsjinit steld fen in boppemiotte biskaefd en doehs sa djip sonken part fen it ininskdom, det it noch Het nieuwe Brood. Goed nieuws in deze dagen van broodge brek, zoo meldt de „Haagsche Post”. Men heeft het blad een brood getoond, goed van smaak, zeer voedzaam, zonder eenig graan er In. Dat brood wordt gemaakt uit grondstoffen, die bij verstandig beleid in voldoende hoeveel heden in ons land beschikbaar kunnen blijven. een Geiten. Slagers te Steenwijk, en wellicht ook elders, slachten in den laatsten tijd veel geiten. Tegen ongehoord hooge prijzen koopen ze deze die ren op en zij vinden vöor zeer hooge prijzen grage afnemers van het vleesch. Voor het vet wordt gaarne f5 per pond be taald. Russische fondsen. De Nederlandsche Commissie voor de Rus sische Fondsen deelt mede dat, blijkens de tot nu toe ingekomen opgaven, een totaal nomi naal bedrag van 941,905,566 Ned. gulden aan officieel genoteerde Russische fondsen In Ne derland wordt gehouden. De landarbeiderswet. Kamer heeft bet ontwerp-land- aangenomen met 23 tegen 8 Wijzen wij er Een voordeelig dier. Een schaap van iemand te Frieschepalen wierp 5 lammeren, wat op zichzelf reeds een zeldzaamheid is. Daar de eigenaar bang was dat het beest deze 5 diertjes niet kon voeden, verkocht hij twee stuks direct voor f2.50 per stuk. De andere drie werden verkocht vier weken oud voor f 57, samen f 62. Voor het vrachtje wol werd nog f8 geboden. Een totale opbrengst dus van f 70. Verlengde diensttijd bij militie en landstorm. Wetsontwerpen zijn ingediend tot verlenging van den duur van den dienstplicht bij den land storm en tot het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij den landweer en van Inge- lijfden bij de militie. in het blijft, De toestand. Nieuws van beteekenis van het Westelijk front is er niet. Zoowel in Vlaanderen als tus- schen Somme en Oise heerscht rust. De tweede doorbraakpoging der Duitschers op 9 April bij Armentières begonnen is dus ook mislukt. Hin denburg zal het er echter wel niet bij laten zit ten; er zal nog wel een derde stoot loskomen, waarvoor de Duitschers zich thans voorberei den, terwijl Franschen en Engelschen zich ge reedmaken tot het afweren er van. Intusschen ondernemen beide partijen op de rest van het front verkenningsaanvallen om de troepen der tegenpartij daar vast te Een zoodanige vrij groote aanval Duitsche zijde ondernomen op kaansch-Fransdie stellingen N.W. En alles bloeit en blommet En jüb’let en plezier’t! O, rouuom is wer Ebben O, hiel de stepping tier 't 1 De wite wolkjes farre Oan himels heech en wiid De bolle wyntsjes waejje, De sinne strielet swiid. Nou kaem it rike Foarjier De skrouske winter gong.... Ho’n moed tynt nou yn ’therte Ho brttzet 't bloed sa jong Zeilveree^igtag „Sneek’L In Amicitia hield Vrjjdagavond de Zeilver. „Snoek” haar jaarvergadering. Over 1917 had de gewone dienst een na- deelig saldo opgeleverd van f277.66, het kermis terrein een voordeelig saldo van f 299.81, zoodat in totaal ’n bate van f22.15 is gemaakt. Bovendien is uit deze dienst het zg. „kraaien nest” aangekocht voor f 315.Deze groote extra-uitgaaf maakt het echter onmogelijk dit jaar een obligatie uit te loten in de leaning groot f 1700.(aankoop Kolmeersland.) Bjj do begrooting is er op gerekend, dat de wedstrijd gewoon door kan gaan. Het is echter zeer goed mogelijk, dat men, in verband met de kolennood, ditmaal geen stoombooten kan huren voor do leden. Dan zullen ver schillende wijzigingen noodig zgn. Ofschoon de meeste vereenigingen het aantal klassen belaugrgk inkrimpen, wil ’t Bestuur Het is niet langer een experiment, maar succes, verzekert het blad. Rantsoeneering van vetten. De minister van Landbouw heeft aan burgemeesters de volgende circulaire gezon den: Met ingang van een nader te bepalen datum zal overgegaan worden tot de invoering van eene rantsoeneering van vetten, die zoowel het bak- en braadvet als de margarine en de bo ter omvat. In verband hiermede ligt het in de bedoeling, in de toekomst ééne bepaalde soort margarine te doen vervaardigen, die in de plaats komt van het bak- en braadvet, de normaal-marga- rine en andere goedkoope soorten margarine. Daarnaast zullen verkrijgbaar worden gesteld een tweetal mengsels van margar'ne met boter, en wel eene mélange A, bevattende 25 pet. bo ter en 75 pet. margarine, en eene melange B, bevattende 50 pet. boter en 50 pet. margarine. Voorts zal nevens deze drie soorten ook boter verkrijgbaar worden gesteld. De prijzen waarvoor deze artikelen de be volking zullen bereiken, zullen de navolgende zijn: nonnaalmargarine 50 cents en boter f 1.60, beide per K.G. De juiste bedragen voor de margarine-mengsels kunnen nog niet met ze kerheid worden genoemd: zij zullen vermoede lijk worden gesteld op 75 cent per K.G., voor wat de mélange A en op f 1.10 per K.G. voor wat de mélange B betreft. Het rantsoen van vetten, dat per hoofd der bevolking beschikbaar wordt gesteld kin- eu de saneamde „heidens” üt de binnenlannen fen Afrika ef Amerika, forsteld fen stean seoe- nen, sa divels-folslein as dy binne. En al is de minsklikens by de foarmanuen by tiden noch net alhiel foart, yn safier den, det elk him frjjpleitsje wol fen da skild oan dizza oarloch en elk seit dot it giet om rjucht en heil for it eigen lüa, ho ünmjitlik djip hja stean o Ouder it peil fen minske, det kin men alle dagen yn de kranten léze. As nei in greate slach, dy’t tüzenen fen min- sken it libben koste hat on tüzenen nei lichem en geast for altyd britsen, as men wer oan ’t slachtsjen west bat, sa wreed en dierlik det in dier, ai it aen hie hwet skamjen is, him skamje sooe as er der skild oan hie, as allinno in divel in glimke fen foldienens op syn hellc- troanje krjje kin oer sa’n konkerinsje fen de hel, den sjucht in Wilhelm der Zweite from en foldien nei boppen en tanket (syn) god, for sa’n oerwinning. Den seit in Clémenceau, as er op it slachtfjild komt en de boel ris op- nimt, as men him freget, hwet hy der fen seit, „ik bin tofreden, dübeld tofreden.” Sa ut er je hjar foar de hiele wrftld twa foar- mannon. En de goaden wirdt tank brocht. It neiteam scil him skamje oer sokke foar- ftlden, sa wreed, sa falsk, sa goddeleas. Hwent al docht men yens bést om foar to stellen, det dizze oarloch in utering wêze scoe fen it djippe, hilligo gefoel det in kloft min- sken feu ien aerd en tael oan elkoar forbynt; it gefoel det de krêft en Ijeafde fen sa’n kloft helpt om sa goed as it kin in diel to wézen, fen de Geast fen Wierheid en Echtens dy’t net fen grinzen omfieme wirdt, mar lyk in i en oer de hiele wrkld is, al docht men yens bést om det gefoel de driuw- fear lykje to litten, men fi?lt sa klear, det ef- ter dit mombakkes fen rjucht en heitelAns- greatsk is op syn dioden, dér’t de middeliouwen Ijeafde, do echte divelstroanje sit fen babsjucht on rlo Vaosslr»»»»** vil: rlji onlnnq nijd GD f| 1 Oï*l 1 If OflR Ja, by alles hwet men nou bilibbet, tinkt men oan de Moard, oan it Hellefeest. Oan dis tiid ta, kaem it hjirre ncch net sa oan it gefoel, mar nou’t de kniper op ’e skine komt, nou’t it krap wirdt mei alles en troch- alles kinne djür, nou komme in hopan pas goed oan 'e weet, det oer de hiele wrftld it mien- skiplik libben üt ’e foegen if. Lyk as mei alles, as der hwet oan it mien- skipslibben mankearret, it binne wer de leoch- sie klassen, dy’t de skerpe kanten it earste en slimste fiele. Dit kin men fen tinken wol ha, as men nei- giet det it fortsjinst dér likernöch birekkene wirdt en den altyd hwet minder is, as det se nedich ha om to libjen. En nou’t seis in dü- beld fortsjinst net iens felle bate scoe, om’t it iten krap is, nou is oan de earste eask om to libjen net to foldwaon. It folk ropt om brea en it is to bigripen. En ek is to bigripen, det de forkearde ele- minten romte fiele for hjar sjucht om op to stean tsjin it b.wÊld. om to fornielen, to skreau- wen, wyld to dwaen. Hjirre yn ’e stêd hat it wer bliken dien. Mar it wirdt net rommer fen stikkene ru- ten en sok soarte fen dingen. En docks, by alles hwet der bart, al dftrret de oarloch al mar foart, al wirdt it hjirre ek krap, al steane ek wy faeks for rare, neare tiden it libben giet syn gong. Lyk as alle jierren komt der wer in nge maeitiid. Ik wol leauwe det it minskdom stadichoan houden, werd van de Ameri- van Toul, waar zij 183 gevangenen maakten. In een te genaanval heroverden de geallieerden het ver loren gegaan terrein. Het is nauwelijks aan te nemen dat de Duit- schers hier in het versterkt gebied tusschen Verdun en Belfort een doorbraakpoging zou den ondernemen. Hunne legers die nu al zware verliezen hebben geleden, zouden waarschijn lijk in dit gebied te veel slijten, tenzij generaal Foch aan dit front zulke massa’s troepen heeft onttrokken dat de Fransche linie zeer dun be zet is. Wij blijven de nieuwe poging der Duitschers Westelijk van Verdun verwachten en achten haar het meest waarschijnlijk tusschen Reims I en de-zee, waar de legers van den Duitschen Kroonprins en den Kroonprins van Beieren staan. Over de kansen van het nieuwe offensief kan natuurlijk niets gezegd worden. Italiaan- sche troepen zullen waarschijnlijk aan de po ging tot afweer van den nieuwen stoot deel nemen. yn diekrêft en libbensmoed efterütgean scoe, as net alle jierren weroan in werberte pleats hie yn de skeppinge om üs binne. Hwent de maeitiid hat hwet yn him, det men net fyut yn de greate gleone dagen fen de simmer, det net is yn ’e wietens en wyn- drigens fen de hjerst en net yn de kjeld fen de winter. Is it net by namme to neamen hwet det is, it is ónsjenber en ünneamber, mar nammensto mear seine hat det wttuder yn, f’rftl nou, yn dizze tiden nou’t de takomst, stoffelik en geast- likr sims sa near liket, sa albiel sünder dy fredige libbensomstannighedens, lyk as wy dy weed wieme foar de oarloch. Det noflike igale libben fen do, wy witte it allegearre, wier ek fol lyUens en skyn, mar men wol sa graech leauwe, det it grouwelike det him nou iepen- bieret, net bistie en bistiet. En men libbet mar foart en mient det yens eigen lyts libbentsje yens eigen ünnoazel wrkldtsje, it greate Lib ben en it Hielal is. Och ja, men libbet mar foart. En as de sinne skynt en it earste teare grien- flues oer de beammen leit, as de fjilden opnij bigjinne to grienjen en dérboppe yn de hego kleare loft it Ijurkeliet klinkt, den fielt men det de maeitiid komt. En yn de bfitenwiken fen de stêd, dör kuiorja yn de Igte en de sinne, de memmen mei hjar bern yn 't weintsje. den boartsje de greate bern yn ’t görs en springe en rinne en geane oan, as kaem in lokkich libben. En as men bütenüt it grien hast groeien sjucht, en men komt in troep sjongende sol daten tsjin, dy’t dochs wol efkes yen yn ’t sin bringe det der oarloch is, as men troch de sinnige strjitten fytst en men heart ynienon op in hoake, in oargel spyljen ef in stikman- nieh blaespoepen, o, den wol men sa gra»ch leauwe det it Ebben gewoan if, as alearflak Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ot. Advertentiftn 1—5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zgn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20% gld. bij verUee van gld. bij verlies een wijsvinger. iv van een vinger gld. bij levens JAA gld. ingeval van over- |EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. 4vU lijden binnen 30 d. Ivu één hand, voet of oog. trachten hier de wedstrgd gewoon te doen doorgaan. Alleen de klasse vracht- en beurt schepen wil men laten vervallen. De ervarin gen hiermee verleden jaar opgedaan zijn van zoo onaangenamen aard, o.a. deelen der prjjzen, dat er niet voor geveeld wordt, voor deze klasse weer ’n zoo groot bedrag aan prijzen uit te trekken. Trouwens de deelname in de andere klassen is de laatste jaren zoo groot, dat men toch van een mooie wedstrgd verzekerd kan zijn. Daar voor de prjjzen slechts f 220 beschik baar is en alles verbazend duur is, wordt ua lange discussie besloten ’n inleggeld van f 2.50 f 5.te vragen, behalve van enkele kleine klassen. De heer J, G. Hibma word als bestuurslid h rkozen en in de plaats van den heer van Ham, die bedankte, do heer J. B. Feenstra. Den heer van Ham word dank gebracht voor ’tvele dat hg in 5 jaar als penningmeester voor de Ver- eoniging heeft gedaan. Als kas-eommissie voor 1918 werden aan gewezen do bh. F. Dothmers en S. J. Oljj. De heer Hibma deed mededeelingen over aansluiting bij de Vereenigde Zeil vereen) gingen, waartoe werd besloten, indien de finantiëele verplichtingen zulks niet onmogolgk maken. Doel is meerdere eenheid in de wedstrjjden, door doorvoering van verschillende eenheids- klassen. Bij do rondvraag deelde do Voorz, nog mede dat getracht was deze zomer een Friesche „Zeilweek” te houden, door de wedstrjjden te Lemmer, Sneek en Grouw (Oostergo) direct na elkaar te houden. Men zou dan meer wedstrjjd-schepon uit Holland trekken. Voor 1918 bleek dit echter om practisehe redenen nog ónmogelijk. Te Leeuwarden slaagde 'voor do acte L. O. mej. G. Demmer alhier. Voor de acte L. O. slaagde te Groningen de heer C. Hettema van hier, leerling van de Rjjkskweekschool voor onderwijzers te Gro ningen. Op de voordracht voor de benoeming tot directeur van de nieuwe gemeentelijke hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Gronin gen is geplaatst als no. 1 dr. B. Sypkens direc teur van de gemeentelijke hoogere school met 5-jarigeii cursus alhier. De landbouw in Friesland. In liet jaarverslag over 1917 van den land- bouwconsulent van Frier.’,.. .-J, dr. H. Molhuy- sen te Leeuwarden, wordt o.a. gezegd: Aan den binnenlandschen afzet zal in toekomst meer aandacht moeten worden ge wijd. Daartoe zal een nauwe samenwerking tot stand moeten komen tusschen de coöpera tieve producenten- en consumentenvereeni- gingen. In de toekomst zullen de akkerbouwers zich ook meer moeten toeleggen op den gemeen- schappelijken verkoop van hun geteelde pro ducten. De coöperatieve organisatie kan ook hier bevorderen, dat de producent den grootst mogelijketi prijs ontvangt, maar ook, dat de vruchten zoo goed mogelijk bewaard en behan deld Avorden. Schr. behandelt in een afzonder lijk hoofdstuk de resultaten, welke met de on derscheidene coöperatieve productie- en af- zetvereenigingen zijn verkregen in het afge- loopen jaar. In een hoofdstuk over de rund veestapel wordt o.a. gezegd, dat de melkpro ductie in Friesland in 1917 voortdurend is af genomen. In 1917 bedroeg de totale hoeveelheid melk aan de zuivelfabrieken ontvangen 593,265,463 K.G. en in 1916 708.895.776 K.G., dus een vermindering van 115.630.313 K.G. In het eerste kwartaal vhn 1917 bedroeg deze ver mindering 17.954.286 K.G. in Jiet 2de kwartaal 36.708.709 K.G. in het 3e kwartaal 24.886.885 en in liet 4e kwartaal 36.080.433 K.G. deren beneden den leeftijd van één jaar niet rnedegerekend zal 250 gram per week be dragen. Het ligt in de bedoeling, dat genoemde veL ten uitsluitend op bons verkrijgbaar zullen zijn. Elke kaart zal in totaal 13 bons bevatten, elk recht gevende op 250 gram van de op de kaart vermelde soort vet. De kaart is bijgevolg gel dig gedurende eene periode van drie maan den en elke bon gedurende één week. Ik voeg hieraan nog toe, dat de rantsoenee ring der vetten algemeen zal werken, en dus b.v. niet aan hotels, restaurants, lunchrooms, volksgaarkeukens, centrale keukens, en derge lijke met boter of margarine bereide spijzen zullen verkregen worden, zonder dat daarvoor bons worden afgegeven. Waar het uit den aard van het bedrijf niet mogelijk zal zijn koek- en banketbakkerijen in de Wer geschetste regeling der vetrantsoenee- ring te betrekken, ligt het in de bedoeling aan deze ondernemingen buiten de rantsoeneering om vetten te verstrekken op de basis van 25 pct. van hun normaal verbruik. Voor de hier bedoelde ondernemingen zal uitsluitend boter beschikbaar worden gesteld. De graanvoorzlenlng na den oorlog. Van bevoegde zijde wordt aan de N. R. CrL medegedeeld, dat reeds thans maatregelen in studie zijn, om er voor zorg te dragen, dat Ne derland onmiddellijk na den oorlog over vol doende graanvoorraden kan beschikken. Zoo- dra de plannen een vasten vorm zullen heb ben aangenomen, zal hieraan verder publici teit worden gegeven. Stakende Rijkswerklieden. De staking van losse werklieden aan de Hembrug heeft zich aanzienlijk uitgebreid en omvat nu 3700 3800 munitiewerkers. Aan de marinewerf staken ongeveer 950 personen. On geregeldheden kwamen niet voor. De artillerie-Inrichtlngen aan de en Kattenburg zullen voor onbepaalden worden gesloten. Aan niet-stakers zal het volle loon worden uitbetaald. Mon «chryft ons Het getuigt van de populariteit van ons kaatsspel zeker, wanneer bovenstaande titel vol- doende is, om ook ons Sneekers direct te doen I verstaan welken wedstrgd hier wordt bedoeld. Wat de tgdeu toch veranderen Roep u nog eeus in ’t geheugen den vorigen Bondswedstrijd in 1904, nu reeds 14 jaar ge leden. Wie herinnert zich nog dien echoonen Pink- ster-Maandag, toen feitelijk de eerste groote wedstrgd te Sneek werd gespeeld en duizenden I vreemde gezichten, menschen die anders nooit naar Saits” gingen, onze mooie winkelstraten bewonderden, rissen jonge meisjes en jongens BRIEVES! ÜT LJOÜWBRT. iv. By alles hwet men tsjinwirdich bilibbet, hinget as in dröve, troch-alles-hinne neare en I driigjende wolken, it witten fen de oarloch ef- T ter üs tinzen. It witten, det der nou al jierren oanien in i oarloch fierd wirdt, sa wreed en ünminskelik, as yn de skiednisboeken net to finen is. In forneatigingswirk fen stoffelik on geas- j telik goed, sa folslein as seis net ien fen de foaroansteanden op it gebiet fen oarlochs- en I moardnerswittenskip ea dreamd hat. De diedea fen it minskdom-det-yn-oarloch-is, seoene gelyk stean mei dy fen in saneamd hei dendom, as it net wier, det de oarloggen dy’t eren fierd binne, neat oars wieren as tsjinel- koar oer setten fen kloften minsken, dy’t oars net folie striidark hienon, as hwet se seis meitsje koenen, stek-, smyt- en slachark. Nei de üt- fining fen it kr&d, wist men sjitterjj gear to I stallen en brükte det om fierder en wisser as I alear mei slingerjen en smiten, stiennen ef kft- gels nei de fijün ta to krjjen en sa noch mear forniele to kinnen. En howol. elk minske op himsols yn dy tiid, mülk wreder wier en min der bang wier for bloed as wy, it minsk dom fen tsjinwirdich stiet yn syn wizo fen oarlocbfieren, ünneamber folie leger, as it sa neamde heidendom en de tlnbiskaefde wrAld fen do. Hwent men hat sa graech leauwe wollen, det de minske foarüt gyng yn de rin fen de ieuwen en men meat de foarütgong nei de foardering en tmtjowing fen de wittenskip. En ynpleats det al dy foarderings mei brfikt waar den om it dierlike yn de minske to bistriden, zingende - per fiets onze poorten binnenreden. Zulke dagen doen goed aan onzen naam van tweede stad van Friesland, vestigen onze re putatie van flinke ondernemende kooplui te zijn, Of denkt u soms dat het geen introductie is, wanneer men komt uit een stad, waar men weet den Vreemdeling te ontvangen Wij hebben sedert dien hier reeds vele groote wedstrjjden gehad. De groote „Internationale” een „Schlager” op sportief gebied van algemeene bekendheid is den kaatsliefhebber zelfs eene behoefte ge worden. Maar toch is de Bondswedstrgd nog weer iets andere, meer een massa-meeting van de kaatswereld. Wg hebben ons archief nog eens nagezocht en vinden over dien vorigen wedstrijd het vol gende aaugeteekend, wat betreft den uitslag le prgs (de Muliers-bal) „Witmarsum” (S. Kooistra, C. Werkhoven, J. Kuperus.) 2e prgs „Jan Bogtstra”te Franeker (H. v. d. Heide, S. Bollema, A. v. d. Werf.) 3e prijs „Beetgum” (M. de Vries, A. Groene- veld, K. Terpstra.) 4e prgs „Pingjum” (J. Réitsma. H. Hiem- stra, T. do Jong.) 5e prgs „Zurich” (A. Elgersma, D. Tilstra, E. Banning.) Tot kaatskoning werd uitgeroepen S. Kooistra. De prgs voor den versten bovenslag, aan geboden door onzen vroegeron stadgenoot de heer G. C. v. Gorkum, word behaald door J. v. d. Steegh te Makkum, met een slag van 55.30 M. Wat al oude namen niet waar 1 is ’t niet of heel die rg van beroemdheden voor ons voor bij trekt Allen reeds afgedaan Maar wat ons vooral in ons verslag frappeerde, was de zeldzame samenwerking van alles wat iets op het gebied van festiviteit beteekende. Vreemdelingenverkeer, Commissie voorStede- Ijjke en Nationale feesten on Kaatsveieeniging hadden de handen in elkaar geslagen en de dag werd een ongedacht succes, in plaats van een tegenvaller zooals de zwartkijkers hadden voorspeld. Snoek heeft dien dag geleerd. Hot heeft ge zien dat er door aanpakken, door eendrachtig sameuwerken nog wel iets anders kan gebeuren dan de gewone feesten. Laat ons ook nu weer toonen dat wjj de eer en hot vertrouwen van den Nederlandschon Kaaisbond waard zijn. Toen Sneek het vorige jaar op de Algemeene Vergadering in herstem ming met Leeuwarden werd aangewezen den 22en Bondswedstrijd te ontvangen op haar terrein, heeft de afgevaardigde de belofte af gelegd, dat Sneek zgn best zou doen. Die belofte dient ingelostNoblesse oblige tenslotte even op waarom de strijd gaat. Het Duitsche offensief is, onder lei ding van Keizer Wilhelm persoonlijk, begonnen om den vijand te verslaan. De richting van het offensief heeft duidelijk in het licht gesteld dat men daaronder aan Duitsche zijde verstaat een vernietiging der Engelsche legers, waarvan na tuurlijk een gevolg zou zijn het veroveren der Kanaalhavens door de Duitschers. Tot nog toe hebben de Duitschers plaatseiijke voordeelen behaald, 117000 gevan genen gemaakt en 1550 kanonnen veroverd, doch hun doel nog niet bereikt. Wanneer dat •doel alsnog in de komende weken bereikt wordt, zal dit offensief geslaagd kunnen hee- ten en hebben de Duitschers de Keizerslag ge wonnen. Bereiken de Duitschers dit doei ech ter- niet, dan hebben zij ondanks hun terrein- winst en buit de nederlaag geleden en de KeL zerslag verloren. faeks en igael en stadich, sender greate fin- gelokken, mar dochs rom en great en moai. Sa graech wol men leauwe, det it Ebben on de wrAld Ijocht is, stinder wrange, wrede din gen, dy’t alle moaite en wierens de dea oan- doggo. En al is den lyk in nachtfroast oer jonge teare blommen, in wrede wyn oer de ierde gien, al is den folie det noch yn it üntjaen wier, stoarn, wy leauwe det ienkear opnjj bi- goun wirde scille oan it wirk, det de Geast fen Kristus as driuwfear hat. Det leauwe wy, en binne der bliid om, det Onze broodkaart. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: Van meer dan één zijde is er op gewezen, dat het zeer bezwaarlijk is, het broodrantsoen zóó over veertien dagen te verdeelen, dat niet aan het eind der periode een tekort ontstaat. Men meent, dat het gemakkelijker zou vallen een rantsoen van 1400 gram brood te verdee len over één week. De regeering heeft nu be sloten, aan dezen practischen wenk gehoor te geven. Intusschen zou er geruimen tijd mede gemoeid zijn, wanneer gewacht moest worden op het drukken van de broodkaarten, die op een rantsoen van 1400 gram voor zeven dagen zouden zijn ingericht. Daarom is de volgende regeling getroffen: lol. en met Vrijdag 26 April blijft de thans loopende broodkaart voor het 46ste tijdvak op de gewone wijze geldig. De broodkaart voor het 47ste tijdvak, die dan aan de beurt komt, zal echter slechts dienst doen voor de week van 27 April tot en met 3 Mei, maar de bakker zal steeds een dubbel aantal bons in ontvangst nemen, c^jis voor 200 gram, brood, die hij af geeft, bons voor 400 gram, voor 400 gram brood bons voor 800 gram, enz. Op dezelfde wijze zal gehandeld worden met de broodkaart voor het 48ste tijdvak, die dus gelden zal van 4 tot en met 10 Mei en zoo vervolgens. Er komt dus geenerlei verandering broodrantsoen, dat 200 gram per dag inaar de huismoeders kunnen nu de broodkaart over één week, inplaats van over 14 dagen verdeelen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1