Firms Johs. Tromp Mil oo SLECHT is NIET vaa toepassing op ouzo beroemde zuivere medicinale PEPERMUNT firaan-Speculanten Een verbaal uit Chicago. I MEUBELFABRIEK NEDERLAND *1 FIRMA H. BRANDENBURG!! De Bouwvereeniging „Gravis” ■o. 61. annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL REGLAMEKOLOM 8! Nieuwstijdingen. I Behangerij-Stoffeerderij. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Zaterdag 4 Mei 1918 34e Jaargang ONVERBETERLIJK KCOP 5? J. A. HUIZINGA, Groningen. J T S te Sneek, Tarwe tarwe tarwe tarwe- NIEUWE SNEEKER COURANT en ■7E gld. bij verlies CA gld. bij verlies van IC I v van een duim, vu een wijsvinger. v ons. S3 meter A L. H. ze XXXVIII. de ’b op de evenals hij schepel voor zoolang hij maar wil. Drommels! riep Gretry uit, het gevaar is Kactsan. Zoidag a s. wordt te Leeuwarden het Kaats- seizoen geopend door de Leeuwarder Kaatsclub, waren en gld. bij verlies van een vinger. Neemt proef. OVERAL TE a 16 ct p. En gros Telef. No. 208, SNEEK. moord to Haarlem. De Duitsche deserteur A. heeft bekend, dat hjj zgn hospes H. in diens woning in de Scher- merstraat te Haarlem heeft vermoord. Over het motief tot zijn daad laat hij zich niet uithg zegt niet anders dan dat H. er nu maar aan moest. Hg houdt vol, dat de vrouw van H. niets van de misdaad heeft af geweten. Westersingel 2. Telefoon 1LS. door FRANK NORRIS. Schrijver van „Vang-arme n”. (Vertaling van Jo Arenberg). schap kan worden gebracht op een maximum van f 8 per dag als zgn gevoelen kenbaar gemaakt, dat thans te tijd is aangebroken, om de steunverleningen, die in verschillende ge vallen zgnerzijds in den vorm van vergoeding bij de bevalling der echtgenooten, de betaling van huishuur, hypotheekrente, landpachtver- goediug, voor den aankoop van brandstoffen en aardappelen, doktersrekeningen werden ge geven, te doen ophouden. K om de eenvoudige raden dat dit ar tikel nog steeds GOEDKOOP is en van kwaliteit. Abonnement: per jaar f2.— fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiên 15 reg. f0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advortentie-pryzen zgn tijdelijk ver hoogd met eon oorlogstoeslag van 2O°/o. Een mand m«t si«r»n< Do Zwolsche Ct. vertelt als historisch Boer loopt over den straatweg door een groot Gel- dersch dorp. Aan zijn arm draagt hg een mand met 160 eieren, die hij zoo aanstonds zal afleveren voor don respectabelen regeerings- prgs van f0.14 por stuk. Zgn vrouw had hem nog nageroepen f 22 40 Voorbjj de pastorio gaand, telnet hem te binnen, dat hij nog wat aan dominee te zeg gen heeft. Hg belt aan. Mevrouw doet zelf open, glimlacht beteekenisvol tegen de mand, en laat boer, die de mand voorzichtig in de gang neergezet heeft, bij dominee in de stu deerkamer. Dominee is allervriendelijkst. Na een ge zellig oogenblik gaat boer goedgemutst heen. Hg neemt zgn mand weer op. Maar wat is die iicht geworden 1 Daar komt mevrouw al aansnellen om hom te bedanken. Boer lacht als iemand die "kiespijn heeft, en gaat met 't lichte mandje en looden schoenen weer naar Luis. Daar heeft hij van zgn Maggeltje op z’n pokkel gehad. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smkbk Telefoon No. 150. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Alg«m««ne 2000 k«ring«-Bank te Schiedam zijn onze Abonues verzekerd tegen ongelukken voor AVVV dofheid en hij scheen te slapen met half geslo- Iman- daalde de prijs bij den eersten aanval, ten oogen en onregelmatige ademhaling. i1,1 twintig minuten was hij een cent lager. Toen Een snelle stap klonk in de gang. Gretry i kwam de echte groote verrassing van den dag. kwam binnen. Jadwins Kamer in het Grand Pacific Hotel, tus- schen Gretry, Landry Court, twee van Gretry’s meestbetrouwbare helpers en Jadwin zelf. Twee resultaten had die bijeenkomst. Eén was een cij fertelegram naar Jadwin’s agent te Liverpool, dat, vertaald, luidde: ,,Koop alle tarwe die aangeboden wordt tot markt 1 penny stijgt.” De andere was de order, gegeven aan Landry Court en de vier andere commissionnairs voor de firma Gretry, dat zij den volgenden ochtend zonder veel drukte beginnen moesten de tarwe terug te koopen, die zij de heele week verkocht hadden. Elk hunner moest 1.000.000 schepels koopen. Dien Zaterdag verkocht Crookes meer dan ooit4 vol vertrouwen den Onbekende den nek gebroken te hebben vóór de gong ging als tee- ken dat de beurs sloot. Maar vóór de ochtend oni was, stee^ de tarwe twee cent. Kooporders hadden de beurs over stroomd. De prijs was bijna vanzelf gestegen. Boven den wijzer der groote wijzerplaat scheen een onzichtbare magneet te zweven, die hem steeds hooger trok, niettegenstaande al de po gingen der tegenpartij om hem naar de laagte te trekken. Een gevoel van zenuwachtigheid begon te heerschen. De kleine kooplui, die de eerste da gen der beweging vol opgewondenheid op ter mijn verkochten, begonnen Maandag hier en daar een weinig te koopen. Nu, verklaarde Jadwin dien avond, nu is de tijd om alle sluizen open te zetten. Als we morgenochtend flink beginnen, gaat de tarwe uit zich zelf omhoog tot een dollar. (Wordt vervolgd.) „Flctoheren*'. Iu de Nieuwe Ct. geeft „een huisvrouw” meer dan een gosden raad in deze benarde tij den, en schrgft dan „Ten slotte nog een raad, die m. i. nog meer waard is dan al de rest bij elkaar laat ons fletcheren, d. w. z. zeer lang kauwen en onze gezinnen daaraan wennen. Dan vermeerderen wjj daardoor alleen reeds de voedingwaarde van al onze meelspgzoa, dus van brood en aardap pelen, ruimstens mot 50 pCt. en heeft men lang niet zoo gauw honger van een ietwat schralen maaltijd. Ik doe het nu al meer dan een jaar. Het is probaat en heusch niets ver velend of erg tgdroovend, of onaangenaam integendeel, het voedsel krjjgt veel meer smaak. Om te fletcheren neemt men een iets grooter hap dan gewoonlgk en kauwt meer in het bg- zonder allo meelspijzen eenvoudig zóó lang totdat ze zoo fgn als maizenapap zgn geworden en haast zonder slikken verdwijnen. Voor zwak ke magen is dit bovendien een prachtrecept. „Door fletcheren veranderen de meelspijzen dank zg veel ruimer vermenging met ons speek sel, volkomen in glucose en pas dcor deze scheikundig verandering kan onze maag al het voedsel tot zjjn’rocht doen komen. Wie gewoon kauwt, laat een groot gedeelte van het voedsel verloren gaan. „Dat is toch te dwaas in deze tjjdon. Dat mag niet I „Huismoeders, laat ons dus 50 pCt. voeden de bestanddeelon aan schrale rantsoen toevoe gen door in ons gezin te zorgen dat cona more wordt gefletcherd. „Zouden de onderwijzers en onderwijzeressen het op school niet eens goed willen uitleggen en met een stukje brood voordoen „Elk helps ernstig mee en doe zijn plicht. Dan komen we deze moeilijke tijden nog wel door.” de orders voor vandaag geven. Precies om half tien, Dinsdagochtend begon Crookes Meitarwe op termijn te verkoopen en Van tijd tot tijd overviel hem een gevoel van onmiddellijk, tot verbazing van iederen beurs dofheid en hij scheen te slapen met half geslo-man’ daalde de prijs bij den die dan een wedstrijd aankondigt. Verschillende sterke parturen hebben zich hiervoor aangegeven. Onze stadgenoot A. Rienstra speelt in een partuur met T. Zglstra en R. Zaagmans, beiden te Witmarsum. Wij beleven een zorgelijke tijd. Wel blijft de oorlog buiten onze grenzen, doch het oorlogs wee wordt ons niet bespaard. Voortdurend nemen ook hier de moeilijkheden in aantal en omvang toe. De voornaamste voorwaarden van menschelijk bestaan worden reeds ernstig bedreigd. Naast de voedselellende is er schier overal in ons land een woningnood, een woningnood, die o.a. in onze stad zeer groote afmetingen heeft aangenomen. De talrijkheid der aanvra gen, die de Huurcommissie te behandelen heeft, zegt in deze genoeg. Wij weten, dat vele gezinnen in Mei a.s. ver stoken zijn van een woning. Het is als vast staand aan te nemen, dat een jaar later het ge. brek aan huizen nog erger zal zijn, nog veel erger tenzij hulp wordt verschaft Dit hulp schaffen nu is uiterst moeielijk. De eenige manier is het bouwen van nieuwe hui zen. Dit is thans zoo kostbaar, dat het parti culier initiatief eenvoudig lam gelegd is. Parti culieren natuurlijk uitgezonderd zij, die over vrij wat meer kapitaal beschikken, dan zij noo dig hebben, om in hun levensonderhoud te voorzien kunnen eenvoudig niet bouwen. Door sommigen wordt het nog sterker gezegd: er kan in dezen tijd eenvoudig niet gebouwd worden. Elk huis zal zooveel kosten, zooveel huurwaarde vertegenwoordigen, dat de per soon, voor wie het passend is, die huur niet zal kunnen betalen. De eenvoudige arbeiderswo ningen, die de gemeente sticht, eischen reeds zulke groote financieele offers van de gemeen schap, rijk en gemeente, dat verdere plannen eenvoudig onuitvoerbaar te achten zijn. Zoo redeneeren velen en bukken gelaten het hoofd voor de overmacht der omstandigheden. Naar do „N. II. Ct.” verneemt zijn de be- tprekingen met Duitschlaod, die de laatste weken tot eenigo spanning hebben aanleiding gegeven, dermate gevorderd, dat eene voor beide partijen bevredigende regeling is ver kregen, en eene mededeeliog dienaangaande binnen zoor kort kan worden tegenioetgezkn. NDlitievercjoedlng, Het Koninklgk Nationaal Steuncomité heeft aan do burgemeesters en plaatselgke steun comité’», nu de vergoeding voor kostwinner- Vo«tbal. Programma Zondag 5 Mei 1918: Fritsche Voetbalbond. Frisia 3 F.C.A. aanv. l’/a uul'. Sneek—Leeuwarden aanv. l1/^ uur. V A.C Friesland aanv. 10.15 uur. Te Leeuwarden slaagde voor het examen onderwijzeres mej. E. v. d. Meulen, van hier. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Vonnissen. In de zitting van 24 April hebben o.a. te rechtgestaan Een 14-jarige jongen, de 25-jarige zeeman J. v. d. B., thans militair, beiden te Sneek, en de 25-jarigo sigarenmaker A. de J thans mili tair te Assen, allen wegens diefstal te Sneek. Gcëischt de 14-jarige 1 jaar tuchtschool, v. d. B. 2 maanden en de J. 1 maand gevangenis straf eu veroordeeld de eerste tot 1 jaar tucht- rchcol, de beide andoren tot elk 3 maanden gevangenisstraf (voorwaardelijk, met 3 jaar proeftjjd De 16-jarige schildersleerling te Sneek (dief stal van appels) is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf (voorwaarde!jjk met 3 jaar proeftijd). WOÜDSEND, 30 April 1918. Hedenavond hield onze zoo nuttige vereeniging „Dorpsbe- ven en een kellner stond naast hem. Uw ontbijt staat klaar, mijnheer Jadwin. Hij had geen eetlust. Hij kon slechts een paar hapjes geroosterd brood eten en lang voor den afgesproken tijd zat hij in Gretry’s kantoor, wachtend op den makelaar, tromme lend op de leuningen van aan de knoopen van zijn jas en zichzelf afvra gend waarom al de voorwerpen om hem heen zich langzaam bewogen. Van tijd tot tijd overviel hem langen” een druk bezochte vergadering. Geen wonder was 'f, dat velen op deze vergadering aanwezig waren, want de Ver. had zich nu voor de tuinbouw gespannen en de beschik king over pl.m. 12000 vierkante meter tuin grond verkregen. De voorwaarden zgn als volgt: Ieder kan voorloopig ICO vierkante 5 cent krjjgen, terwpl het land cmgeploegd geleverd wordt; men kan desgewenscht voor 3 jaren huren,4ndien or vanwege do regeering gern bezwaren bg de eigenaars inkomen. Staande de vergadering gaven zich 60 per sonen voor bouwgrond op, terwyl men zich nog tot Zaterdag 4 Mei kan opgeven voor inhuren. Algemeen wordt er op do medewerking van de burgerij aangedrongen. De onderhandelingen mat Duitsohland Volgens den Haagschen correspondent van de „Frankfurter Zeituug” zou oud-minister van Oorlog Colijn, aan boord van een Nederland- sche torpedoboot Vrijdag naar Londen vertrok ken zgn, blijkbaar om aan de Engelscho ie- goering den toestand en den wil van Holland kenbaar te maken. Naar de »Ned.” echter uit volkomen be trouwbare bron verneemt, is dit bericht van eiken grond ontbloot. De reis van den heer Colijn naar Lorden houdt uitsluitend verband met private aange legen heden van commercieelen aard. De doorloopende bewaking van de tele graaf on telefoon, dag en nacht, op de stati ons is, raar het ,Vad.” meldt, weder opge heven. Naar wij vernemen ook de nachtdienst op de rgksielefooakantoren. Ik ben tegenwoordig prikkelbaar. Ik heb zooveel waaraan ik tegelijk moet denken. Ik word zenuwachtig. Gisternacht heb ik geen oog dicht gedaan en je weet den nacht daar voor ben ik pas om twee uur naar bed ge gaan. Goeden nacht, Sam. Tot morgen. En vóór de deur van de kamer was geslo ten, zat Jadwfn weer bij de tafel. Hij ging de plannen nog eens na, de aanteekeningen, de te legrammen. Soms sprak hij half luid tot zich zelf: Hm.... hier moet ik op letten.... daar kunnen zij ons niets doen.Dat Nickel Plate pakhuis zal bevatten.... eens zien.... een half millioen.. Als ik de tarwe koop binnen vijf dagen na aankomst, moet ik betalen.... Een uur verliep. Eindelijk duwde Jadwin de tafel weer weg, dronk een glas ijswater, stond op en rekte zich uit. He, ik moet zien te slapen, mompelde hij. Hij trok zijn kleeren uit en wierp zich op het bed, maar toen hij wilde slapen, klonk het weer in zijn vermoeide hersens: Tarwe tarwe tarwe tarwe Eensklaps kreeg hij hevige krampen in zijn heele lichaam. Zijn hart begon snel te kloppen, woningstichting voor arbeiders en middenstand niet te denken valt? Er is hier een vereeniging opgericht, die deze vragen ontkennend beant woordt. Zij zegt: er kan wel gebouwd worden. Zij zegt niet, dat het gemakkelijk is. De naam, die zij aangenomen heeft, luidt: „Gravis”. Dat woord beteekent „ernstig”. Ernstig moet ge werkt worden, om te slagen, maar het is mo gelijk.... als ook de belanghebbenden ernstig willen. In tweeërlei opzicht is dat noodig In de eer ste plaats moeten zij begrijpen dat de omstan digheden veranderd zijn. Behoudens enkele uit zonderingen moet iedereen zijn eischen belang rijk lager stellen, dan voor den oorlog. Veel van de destijds algemeen heerschende zucht naar weelde zal moeten verdwijnen. Ook ten opzichte van de woning sta doelmatigheid met vermijding van het overbodige op den voor grond. In de tweede plaats moeten zij, die zonder huis zitten of aanstonds komen te zitten zelve medehelpen. Zij kunnen dat niet beter doen, dan door samen te werken. Als meerderen, die in geil‘is van dë angst die-veler deel in deze da gen is geweest, n.l. dat Item de huur wordt op gezegd of dat deze wordt verhoogd. Zooals ongeveer even groot als wanneer je ging vechten tegen de Engelschc Bank. Met iederen cent dien de prijs daalt, verminder je de waar de van ongeveer 40 millioen dollars die je be- i zit. Doe wat ik zeg je zult zien dat ik ge- zijn stoel,’ plukkend heb- R°ep je mannetjes, dan zullen wij Landry Court, de bekende vertegenwoordi- O, J.! Ben jij al hier? Wel, Crookes zal ser der firma die al zoo lang geholpen had den beginnen te verkoopen zoodra de gong gaat. Pfijs op te jagen, verscheen aan de beurs en in Zoo! zal hij verkoopen? Jadwin was opgestaan. Onmiddellijk de uitgeputte zenuwen weer gespannen werkte de hersenmachine tot in de kleinste wieltjes. Hij wil dus verkoopen, he? Best. Wij zul len ook verkoopen. Wij zullen zien wie het meeste kan verkoopen. Crookes of Jadwin. Verkoopen! Koopen bedoel je zeker. Neen, ik heb erover gedacht sedert je gis teravond bent heengegaan. Tarwe is precies waard waarvoor ze vandaag wordt verkocht. Ik heb ze geen achtste te hoog opgejaagd. Crookes denkt dat ik dit wel heb gedaan. Wel ik kan hem doorzien! Hij denkt dat ik het goedje boven zijn waarde heb opgejaagd en dat een duwtje liet zal doen dalen. Hij kan het drukken tot tien cent als hij wil, maar het springt weer op als een elastieken bal. Ik zal schepel verkoopen plaats van te koopen, wierp hij alle mogelijke voorspellingen en berekeningen ondersteboven door even hard te verkoopen als de mannen van Crookes zelf. Drie dagen duurde het gevecht. Voor de buitenwereld zelfs voor de Beurs scheen het minder een gevecht dan een slachting. De Groote Onbekende was eindelijk geslagen. Hij had de prijs der tarwe opgejaagd, hij had een valsche, kunstmatige, onverantwoordelijke rij zing veroorzaakt en nu werd hij verpletterd. O, Crookes wist wel wanneer hij moest toe slaan. Hier was de groote generaal de wer kelijke leider die zich zoo lang op den achter grond had gehouden. Vrijdag ’s middags hadden Crookes en zijn mannen 5 millioen schepels tarwe op termijn verkocht, belovend tarwe te leveren, die zij niet bezaten, maar hoopten te koopen tegen la ger prijs. De markt sloot dien dag met 95. Vrijdagavond was er een groote conferentie in gld. bij levens- TDÜ gld. ingeval van over- |EA gld. bij verlies van langeinvaliditeit. ”JV lijden binnen 30 d. luu één hand, voet of oog. I eens een huis heeft gekrégen, blijft er in wonen i tegen de eens bepaalde huur. In dit opzicht j heeft hij dus dezelfde voorrechten als hij, die een eigen huis bezit. In zooverre kan hij zich i nog eigenaar voelen, dat hij zelve volle mede- ke wijze dat mogelijk is, zullen de volgende in- lichtingen, hoop ik, duidelijk maken. De steun, die het Koninklijk Nationaal Steun comité blijkens het medegedeelde in het vorige artikel, verleent, verlaagt reeds aanzienlijk de bouwkosten. Mede geschiedt dit, zij het ook in veel mindere mate, door het ontwerpen en bouwen van een aantal huizen van hetzelfde type tegelijk. Besparing wordt ook gevonden, doordien de vereeniging goedkooper geld krijgt dan parti culieren. Dit geld komt van 4 pct.’s aandeelen, welke ook niet direkt belanghebbenden nemen (voor een deel reeds genomen hebben) en obli gaties, welke, naar verwacht wordt, tegen 4K> pet. zullen te plaatsen zijn. Besparing heeft ook plaats althans ten opzichte van een eventueele bouw aan den Bolswarderweg doordat het Old-burgerweeshuis dit zeer ge schikte terrein op voordeelige voorwaarden aan de gemeente heeft verkocht en zoodoende aan deze.de gelegenheid heeft geopend tot het voor lagen prijs beschikbaarstellc:: van buiten gewoon fraaie bouwterreinen. Door dat alles worden de kosten en daarme de de huurprijzen sterk verlaagd. Ook wordt hierdoor ten.deele het risico gedekt, dat aan bouwen in den tegen-woordigen tijd verbonden is. Ten deele, nog niet voldoende. Voor de ver dere risicodekking is de medewerking van be langhebbenden noodig. Het coöperatief karak ter der vereeniging brengt mede, dat ieder ge bruiker van een huis ook aandeelhouder moet zijn. Onze Statuten stellen als eisch, dat dege ne, die een huis van de Vereeniging wil bewo nen, zooveel aandeelen van honderd gulden moet nemen als het dubbele bedrag der huur waarde volle honderdtallen aan guldens be draagt. Deze last is voor ieder dragelijk ge maakt door de bepaling, dat de leden het recht krijgen, om het bedrag der aandeelen in tien jaarlijksche termijnen te storten. Iemand die dus een huis huurt van een huurwaarde van f 200 of meer doch onder f 250, zal f 400 aan aandeelen te nemen hebben en op deze, indien hij in termijnen wil storten, jaarlijks f40 afbe talen. bij huurwaarde van f350 tot aan f400 is dit bedrag f 70 enz. (Bovendien is een inleg- geld van f 10 verplicht.) De aandeelen geven, zooals gezegd, vier procent rente. Deze last is voor de meesten gemakkelijk te zijn adem stond stil. Geheel wakker ging hij overeind zitten. Hm wat een schok ik heb zeker gedroomd Langzaam streek hij met zijn hand over zijn oogen. Plotseling was dat vreemde, onbeschrijflijke gevoel in zijn hoofd, het was alsof een zware band strak om zijn slapen was gebonden. Zeker te veel gerookt! Maar hij wist best dat dit de reden niet was en terwijl hij sprak, gevoelde hij een overweldi genden, nameloozen angst. Hij haalde snel en hijgend adem, ging over eind zitten en streek met zijn handen over zijn gezicht. Wel wat drommel! mompelde hij,* wat zou dit zijn? Langen tijd bleef hij overeind in bed zitten en keek naar de muren van de kamer. Toen werd hij ietwat kalmer. Ongeduldig trok hij zijn schouders op. Kom, kom, zei hij, ik ben toch geen school meisje. Niet zenuwachtig zijn! Het is meer dan tijd om te slapen, anders ben ik morgen niet te gen Crookes opgewassen. Maar hij kon niet slapen. Om vijf uur was het hem onmogelijk langer in bed te blijven. Hij stond op, nam een bad, kleedde zich, be stelde zijn ontbijt en ging naar beneden om de ochtendbladen te lezen. Eindelijk viel hij met de couranten in de hand in slaap. En nog in zijn slaap klonk hem het refrein in de ooren: Het was alsof duizend, millioen, veertig mil lioen stemmen hem dit toeschreeuwden. Met een schok sprong hij in zijn stoel overeind. De zon scheen door het venster. De klok sloeg ze is dat noodig? Is het waar, dat aan verdere dragen. Alleen de geheel onvermogenden met orhoirUrc sn mijdnnctiind een beperkt inkomen worden hierdoor uitge sloten. Voor deze zorgt trouwens de tegen woordige gemeentebouw. Voorzeker zal iedereen die last gaarne aan vaarden als men de volgende groote voordee- len overweegt. De aanstaande bewoner kan zelf aangeven hoe hij de woning het liefst inge richt ziet. Met die wenschen wordt zooveel mogelijk rekening gehoiiden. Ieder begrijpe ech ter dat ten slotte omvang en inrichting van het huis bepaald worden door de huur die beschik baar is. Het is duidelijk, dat voor hetzelfde geld niet meer een even groote en luxueuse woning kan verkregen worden als in 1914. Dat bewijst trouwens de enorme stijging van koop en huurprijzen der bestaande huizen. De ver eeniging zal dat verwacht zij, goede d.w.z. gezonde en doelmatige woningen beschikbaar kunnen stellen tegen een voor den tegenwoor- digen tijd zeer billijke huursom. (Gravis ge zond; rustig, aangenaam verblijf in Sneek.) Een derde, en zeker zeer te waardeeren voordeel is, dat de aanslaande huurder ontsla- «-A 5 r- X.#-»»-» 'Ia All AA 1 ril VI z 1 o gelijke moeilijke omstandigheden verkeeren en hun best willen doen, de handen ineenslaan, zal het hun mogelijk zijn, met betrekkelijk weinig ^këëd, kan'die VeHioo^\ë’zoo’‘beLngrijk’ëÜn, moeite te bereiken, wat aan ieder afzonderlijk,dat zij geljjk staat lnet opzeggi„g. Itl de Ver- ook ten koste van de sterkste inspanning, on- eeniging komt zoo iets niet voor. Degene die mogelijk is. De ernstige wil der belanghebbenden deze wij?e opgevat en uitgedrukt js grondslag, welke de nieuwe bouwvereeniging als voorwaarde stelt. Als die voorwaarde aan wezig is, dan zal er gebouwd worden. Op wel-1 ye\ëre7nigëng. De'leden kiezen uit hun midden het bestuur. De aandeelen worden als regel tegen boek waarde terugbetaald indien een lid-huurder overlijdt, metterwoon de gemeente verlaat, en in sommige andere gevallen. In de Statuten wordt dat alles nauwkeurig omschreven. Van andere bepalingen wil ik alleen verwij zen naar art. 12 bevattende het volgende: De leden hebben met inachtneming van het in art. 10 bepaalde (d.i. het nemen van aandee len) het recht een woning in huur te bekomen naar de volgorde hunner toetreding, waarvan een rooster wordt opgemaakt, behoudens bij huishoudelijk reglement tè. maken uitzonderin gen. Voor de leden, die gelijk tijdig toetreden, wordt de volgorde bij loting bepaald. Als gelijktijdig toegetreden worden be schouwd: de leden, die staande de eerste alge- meene vergadering op 8 Mei 1918 zijn toege treden. De stichters vertrouwen, dat die loting on- noodig is, althans ondergeschikte waarde heeft. Zij hopen aan allen, die zich op bedoelde ver gadering als huurder aanmelden een huls vóór of op Mei 1919 te beschikken. Het groote belang, dat in een bouwonderne ming, als hier geschetst voor Sneek en de Snee kers gelegen is, geeft het volle recht tot het verwachten van de meest mogelijke medewer king zoowel van overheid als van particulie ren. Het valt niet te betwijfelen, dat die krachti ge samenwerking van belanghebbenden en be langstellenden ook het beste argument is bij het vragen om subsidie en steun aan regeering en regeeringsorganen. De algemeene vergadering op 8 Mei zal doen blijken, dat groote moeilijkheden, zooals wij ze tegenwoordig ontmoeten, hier in Sneek niet be antwoord worden door zuchtend berusten, maar door een prikkeling tot hoogste inspan ning, door een: „wij willen”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1