I I I I Fa. 6. Meindersma Beschouw met aandacht onze ETALAGES en let daarbjj op de prijzen. Firma UNIE BAKKER. Fijne soorten BISCUITS, per ons 22, 30, 35 en 40 ct Bus-Groenten. 1 nieuw BUKGEKHIJIS met vrije Steeg en Erf, gebouwd onder Architectuur, voorzien van gas- en water leiding. L VLASKAMP, Anjelierstraat, Sneek. De Wereldoorlog. HEMELVAARTSDAG GESLOTEN. Van der Weij Postma, KUIST-HONIG. Va FIRMA H. BRANDENBURG!! Te huur gevraagd per ponds-pak 67V2 cent. Nieuwijdingen. Nette Kostgangers gevraagd. Brieven onder No. 137 Bureau dezer. Officieel Orgaan der Gemeente SneeL ag sn VIBOGEN SANATOGEN ENEBGEEN TEKAL BaCAHOUT E. P. Hemelvaartsdag is d@ Winkel gesloten. Aangeboden Limo nade-Siroo p per flesch f 1 50. FOSCO Te bevragen bij: „Hollandia” Boerejongens en ’g- Verschgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Telefoon 36. meerdere Voedingsmiddelen. Ruim voorradig bij DROGISTERIJ. Flinke Zeilboot Spinazie Andyvie Kropsla Spaart uw boter voor ’t middagmaal, en gebruik op uw Boterham Heerlijk en voedzasme Prijs per ponds pak 67% cent. VRAAGT JAVAANTJES per ons 22 SOEPEN. AFBRAAK 50.000 KLEINE GELE STEEN. Te bevragen bij TJ. BEETSTRA, Sneek. 175 125 175 175 flesch 250 i/2 flesch 125 bus f 1.60 i/2 - 0.85 v4 -0.47® Soeptablettun K> D. VOEDZAAM en SMAKELIJK. 7E gld. bij verlies EA i v van een duim, vu lange invaliditeit. materiaal I toege- I tl per tablet 14 ct. p. I s pe? bus 65 ot. per 1I3 bus 35 Snijboonen Slaboonen Wortelen Bloemkool Het leepe boertje. Een deftig heertje, nog wel uit Den Haag, kwam dezer dagen bij een onzer boeren binnen en zag daar tot zijn verbazing een versch ge slacht kalf hangen, schrijft het „Huisgezin”. „Zoo man, je bent er bij, ik ben kommies en zal den veldwachter even halen om proces-ver- baal op te maken.” Boertje keek erg beteuterd. Een uurtje daarna was heertje terug, bewust van zijn waardigheid, met den veldwachter. De ze ook vol verwondering, want hij zag een geit in plaats van een kalf hangen. Verontwaar digd zei hij tot het heertje: „Maar wat doen ze in Den Haag nu ook zulke lui te sturen, die geen geit uit een kalf kennen!” Heertje af! De slimme boer had gauw een geit geslacht en het kalf in den kelder opgeborgen!* aün. obd! tón: lod >d.- a, Sjtkbk Telefoon No. 150. Dure sigaren. Het gerucht, dat de sigaren weer eens in prijs naar boven zullen gaan, bevat waarheid, schrijft ’t Vaderland, en we kunnen er de voor de roc kers minder aangename tijding aan toevoegen, dat de stijging nog wel eenigen tijd zal aanhou den. Aan het algemeen betalen van 10 ct. voor een gewone sigaar zal in de toekomst niet te ontkomen zijn. De goedkoopste sigaren zullen nu bij den grossier f 60 per 1000 kosten. Enfin, de wal keert vanzelf het schip, merkt het N. v. h. N. op. Al dat opdrijven van de prijzen loopt toch op een groote Uitrop uit. Reeds nu is het merkbaar, dat er meer pijpen gerookt worden 'en veel minder sigaren. En er zullen wel heel wat rookers zich hebben bezuinigd in hun ge bruik. Eenigszins vreemd doet het echter aan, dat een Eindhovensche firma verleden week nog consent kreeg voor uitvoer van sigaren en er nog andere firma’s met ongeduld op consenten voor uitvoer zitten te wachten. Ons dunkt, dat kon men nu toch wel laten. Het beetje tabak en sigaren dat we nog hebben, kon men ons nu toch wel laten houden. We moeten er al duur genoeg voor betalen. Engelsche regeering door een neutraal bui- Samos Morgenwijn Rooda Port Witte? Port Advocaat per belemmeringen uit den weg te ruimen, o.a. door verzegeling bij de inlading in Duitschland onder toezicht van een Nederlandsche ambtenaar, door bewaking aan boord en door snelle uitkla- ring. Dit alles zonder in het minst afstand te doen van haar contractueel recht van controle. Zij is te dier zake nog in nadere gedachtenwis seling met de regeering te Berlijn. Ten slotte is de Duitsche regeering op aan dringen dezerzijds teruggekomen van hare aan vankelijke bezwaren tegen de voorschriften door de Nederlandsche regeering aan hare con sulaire ambtenaren in België verstrekt, krach tens welke voor uit dat land in- of door te voe ren goederen de verklaring, dat deze niet zijn militaire voorraden, oorlogsbuit of gerequireer- de goederen, niet mag worden afgegeven ten aanzien van goederen, die zijn onderworpen aan een regime, gelijkstaande met requisitie. De Duitsche regeering erkende n.l., dat deze voorschriften tot geen klachten aanleiding gaven. De militaire verloven zullen in het begin van deze week weer worden verleend. Ook zal aan de troepen de gebruikelijke bewegingsvrijheid weer worden toegestaan. Eea heel verschil. E-w. treffend staaltje van de gewjjzigdo so ciale toestonden in Frankrijk geeft „L’école et la vie”Een vrouw uit het volk had twee dochters. De eene leerde niets en doet nu dienst als straatveegster. De andere deed exa men en werd onderwijzeres. De laatste ver- liende de afgeloopen maand 95 francs, de eer ste 200 1 I. Inge mot ruime Kajuit te koop ge vraagd, of Boot welke geschikt »is tot pleiziorboot omgebouwd te Iworden. Br. met uitersten prijs lett. P 775 N.V. v/h Adver. Bur, O. W. BETCKE Coolsingel 68. Rotterdam. - een BURGERHUIS cf BOVEN WONING op Juli. Brieven No. 139 Bureau dezer. tenlander een Nederlander namens de Duitsche regeering vredesvoorstellen zjjn ge daan. De Engelsche regeering zou deze voorstellen van de hand hebben gewezen. De Britsche autoriteit, tot wien de voorstellen werden ge richt, zou o.m. gezegd hebben „Ge kunt aan von Kühlmann vertellen, dat de f uitdrukking „vrede door vergslgk” in het Engelsche woor denboek niet meer voorkomt en dat de term „ruwe grondstoffen” weldra niet meer in het Duitsche woordenboek zal voorkomen.” Wjj wet&n niet of er inderdaad dergelijke pogingen zjjn gedaan, maar uit hetgeen de bla den in dio landen schrjjven kan men wel de gevolgtrekking maken dat Engeland en Amerika de tjjd nog niet gekomen schjjnen te achten om vredesvoorwaarden in overweging te nemen. Duitschland spreekt tegen dat het onder- handelingen voorstelde. Ierland. Veldmaarschalk French is tot onderkoning van Ierland benoemd in de plaats van lord Wimborne, die afgetreden is. Edward Short wordt eerste-secretaris van Ierland in de plaats van H. E. Duke, die tot opperrechter aan het Hof van Appèl is benoemd. Aanbevelend, Oosterdijk 65, Kleinzend 19. f OBAT Satoe komt T Wat is Obat Satoe E 1 Waarvoor is Obat Satoe? E 1 Voor wien is Obat Satoe? j Bij wien komt Obat Satoe? a J Obat Satoe komt van k g Verum Company Vlissingep. k per bus 80 ct. i/2 bus 425 per ll2 liters pot 140 Londonderry Schildpad Oxtail per liters pot 275 Boeremeisjes was gemaakt. Tegen zoodanigen doorvoer in onbeperkte hoeveelheden zonder controle verzette de Ne derlandsche regeering zich aanstonds, aange zien zulks strijdig zou wezen met haar welbe kende opvatting van de neutraliteitsplichten. De Duitsche regeering gaf daarop zelve een maxi- mumcijfer voor de toe te stane hoeveelheden aan, n.l. 600,000 ton per jaar. Daarmede verviel voor de Nederlandsche regeering het principiee- le bezwaar, dat zij geopperd had. Immers het genoemde cijfer bleef beneden het maximum, dat zij in haar, aan de Staten-Gene- raal bekende, briefwisseling met de beide be trokken regeeringen had vastgesteld, als haars inziens benoodigd voor gewoon onderhoud en herstel van de Belgische wegen. Zij kon daarom ook zonder overwegend bezwaar laten verval len de door haar in laatste instantie gestelde voorwaarde, dat een commissie van controle In België moest worden toegelaten, eer de door voer hervat kon wordenreen voorwaarde, wel ke de Duitsche regeering thans onaanneembaar had verklaard. De Nederlandsche regeering heeft deze schik king gereeder kunnen aanvaarden, omdat op haar verzoek de Duitsche regeering zich bereid heeft verklaard, het niet-gebruik voor militaire werken van de door te voeren materialen in de te wisselen nota’s vast te leggen. 2o. Onbelemmerde uitvoer uit Nederland naar België tot een hiaxirnum van 250.000 ton per maand. Tengevolge van het sinds korten tijd hier te lande bestaande vervoerverbod was n.l. de overigens vrije uitvoer van zand en grint zeer bemoeielijkt. Tegen inwilliging van dit verlangen betreffen de een product van den Nederlandschen bodem, dat aan geen uitvoerverbod onderworpen is, had de Nederlandsche regeering evenmin op eenigen principieelen grond aanleiding zich te verzetten. 3o. Herstel van het bij den aanvang van den oorlog door de Duitsche regeering zelve ge staakte goederenverkeer per spoorweg tusschen België en Duitschland over Roermond. Tegen dat herstel kon van Nederlandsche zij de geen bezwaar gemaakt worden, omdat Ne derland krachtens het verdrag met Duitschland van 13 November 1874 (Stbl. no. 18 van 1875) verplicht is, het bedoelde spoorwegverkeer mo gelijk te maken. De Duitsche regeering verlang de vrijen doorvoer ook langs dien spoorweg van alle goederen, op drie uitzonderingen na, te we ten: vliegtuigen, wapenen en munitie. Van troe penvervoer was geen sprake. De Nederlandsche regeering mocht echter op grond van het volkenrechtelijk beginsel, uitdruk kelijk neergelcgd in artikel 2 harer neutraliteits- proclaniatie, geen doorvoer van legerproviand toelaten. Zij gaf derhalve aan de Duitsche re geering te kennen, dat die vierde uitzondering een beslist vereischte was voor de toelaatbaar heid van den verlangden doorvoer. De Duitsche regeering heeft thans verklaard, met de aldus 'gestelde beperkingen van den doorvoer accoord te gaan. Ook heeft zij te ken nen gegeven, zich te vereenigen met de door de Nederlandsche regeering gewenschte omschrij ving van het begrip: wapenen, als omvattende alle voorwerpen van bewapening en uitrusting. 4o. Vereenvoudiging en bespoediging van de maatregelen, door de Nederlandsche regeering genomen tot wering van den frauduleuzen uit voer aan boord van de door- en uitvarende Rijnschepen, en die naar het oordeel der Duit sche regeering de vrije vaart, door het Rijn- vaartverdrag gewaarborgd, aanmerkelijk be lemmerden. De Nederlandsche regeering, zelve van die wenschelijkheid overtuigd, heeft op zich genomen, het uiterste te doen om de gewraakte harerzijds gestelde voorwaarde, dat vooraf door een commissie van deskundigen een onderzoek in België zou worden ingesteld naar het gebruik, OBAT Satoe komt 2 Wat is Obat Satoe? J Waarvoor is Obat Satoe Voor wien is Obat Satoe? 1 Bij wien komt Obat Satoe? 2 Obat Satoe komt van Verum Company Vlissingen. koming der Distributiewet niet van meaning Jat van het vroeger doorgevoerde veranderd dat eene algemeen aan de landbou wers op te leggen teeltdwang in de praktjjk niet uitvoerbaar is en de toepassing daarvan derhalve schadelijk voor de voedselvoorziening moet worden geacht. Ten einde echter ook hier over zoo ruim mogelijk bevoegdheid te kunnen beschikken is in art. 7 eerste lid, de bepaling, dat ook de verbouw van gewassen kan worden geboden, zoo ruim mogeljjk geredigeerd. Met betrekking tot de prijsbepaling wordt o.a. nader voorgesteld te bepalen, dat ook afle vering boven vastgestelden maximumprijs ver boden zal kunnen worden. Teneinde te voor komen dat daardoor het in voorkoop gekochte goed bij den verkooper blijft liggen en aldus aan de distributie wordt onttrokken tot tjjd en wjjle het afleveringsverbod zal zijn inge trokken wordt voorts uitdrukkelijk bepaald dat overeenkomsten, voor zoover nog niet afgc- wikkeld, van rechtswege ontbonden zullen zijn. Ook zjjn bepalingen gemaakt omtrent de waardebepaling van goederen die den ketting- handelaren worden onteigend. Ieder geval zal op zich zelf beoordeeld worden, doch als alge meens regel wordt aangenomen de waarde van goed van dezelfde soort op een aan te geven datum, toen de prijzen nog niet ongemotiveerd waren opgedreven. Of een definitie van „kettinghandel” in de wet moet worden opgenomen, heeft een punt van ernstige overweging uitgemaakt. Ten slotte is die vraag ontkennend beantwoord. In het algemeen gesproken valt daaronder iedere in voeging op den weg van het goed van fabri kant naar consument van onnoodige schakels, die den prjjs steeds doen oploopen zonder eenig economisch nutderhalve verkoopan van fa brikant aan fabrikaat, van grossier aan grossier, van detaillist aan detaillist, enz. en van consu ment aan detaillist of grossier of fabrikant, gepaard gaande met een op den prijs gelegde winstmarge. Ook valt daaronder de handel van de soort als in een aantal café’s onzer groote steden ge dreven wordt door lieden, die nimmer tot den bonafide handel hebben behoord. Waar in deze mag worden aangenomen, dat bg volledige ken nis van feiten de beoordeeling. of in eeaig voor komend geval al dan niet van kettinghandel sprake is, geen bijzondere moeilijkheden zal opleveren, kan de ontwikkeling van dit begrip met gerustheid aan de rechtspraak worden overgclaten. in casu aan de in uitzicht gestelde crisisrechtspraak. Nederland en Duitschland. Mededeeling van minister Loudon. Aangezien de Tweede Kamer eerst Dins dag bijeenkomt, en de minister van buitenland- sche zaken dus geen gelegenheid had vóór dien tijd een mondelinge mededeeling aan de Ka mer te doen omtrent de moeilijkheden met Duitschland, heeft de minister hieromtrent Za terdagavond laat de volgende schriftelijke mede deeling aan de Tweede Kamer doen toekomen, welke tevens aan de Eerste Kamer is zonden De spanning, die een tijdlang bestaan heeft tusschen Nederland en Duitschland, is geweken. De Duitsche regeering verlangde maatregelen, welke slechts ten deele voor inwilliging vatbaar waren. Die maatregelen waren de volgende: lo. De hervatting van den sedert 15 Novem ber 1917 gestaakten doorvoer van Duitschland naar België langs de Nederlandsche waterwe gen van zand, grint en steenslag, zonder hand- jAbonneiaentper jaar f2. £r. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertenti&n 15 reg. f0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd mot een oorlogstosslag van 20%. gld. bij verlies van Iff gld. bij verlies een wijsvinger. Lv van een vinger. Grenadine - 1 30 Lemon Kwast - 1,30 Boomsma’s Mersina p. flesch - 1.60 per flesch f 150, A f0.75 SCseSssss. Het Bondspartuur dat op Pinkster-Maandag alhier voor onzs Kaatsveroeniging zal uitkomen bestaat uit de volgende 3 kaatsers A. Rienstra, J. de Vries en J. Jillings. Gravis. Door een misverstand droeg het artikel aan bovengenoemd onderwerp in ons vorig nr. ge wijd, niet den vollen naam van den schrgver, den he r L. Hertzberger. Boeretólsenbaftk Roodhuis. Alhier had de algemeen e tor zake teeltdwang gehouden bij de totstand- De toestand. Van het Westelijk front geen nieuws van beteekenis. In Finland zijnthans de Finsch-Russische troepen der Roode Garde door de Duitsche en Finsche regeerings gezinde troepen versla gen, zoodat do Finsche regeering thans vast in het zadel zjj;. Natuurlijk zoolang zjj handelt naar de eischen der Duitichers. In Oeks*Qïne. De Duitschers zjjn ur na de laatste be richten is daarover geen twjjfel meer in geslaagd zich het grootste gedeelte der be volking van de Oekraine tot vgand te maken. Toen de Oekraine niet bleek te kunnen leve ren waarop de centralen hadden gehoopt een flinke hoeveelheid levensmiddelen en de bevolking geen neiging toonde tot zaaien over te gaan greep de Duitsche veldmaarschalk von Eichhorn in. Het zaaien werd verplicht ge steld. Deze order heeft bg de Oekrainsche be volking en regeeringskringen hevig verzet ge wekt, waarop dc Duitschers een deel dezer regeering hebben gearresteerd. Tegelijkertijd schynt een groep Duitsohgezinde grondbezitters de oude regeering omvergeworpen te hebben en een nieuwe regeering oogenschijnlijk pro- Duiticho te hebben ingesteld. Dit begrij pen wij ton minste uit de officiöele medodce- lingen in de Duitsche Rjjksdag gedaan. Er werd voorts nog medegedeeld dat een deel der vroegere regeering van de Oekraine tegen het Duitsche bezettingsleger tamenspando en plan had de Duitsche officieren te vermoorden. Wjj hooron de geschiedenis maar van één kant en zullen dus moeten afwachten wat van dit alles waar is. Maar als deze samenspan ning inderdaad bestond valt het op dat de Oekrainsche regeering, die de Duitschers te hulp riep togen haar eigen bevolking, later blijkbaar duchtig het land aan de bevrgders heeft gebregen. Hoe het ook zjj, het is wel voldoende be kend dat de eigenlijke Oekrainsche bevolking noch achter do oude, noch achter de nieuwe regeering staat. Zg wil van geen Duitsche inmenging in de Oekrainsche zaken weten en voelt voor eea Unie met Rusland. De nieuwe regeering der Oekraine, doelt, naar de Duitschers officiëel melden, niet do inzichten dor oude betreffende hot grondbezit. En juist op dit pust schijnen do inzichten der bevolking dezelfde geweest te zgn ah die der oude regeering. Immers de Oekraiuiers zjju in meerderheid voorstanders van het gemeen schappelijk grondbezit, en de oude regeering was daar voorstandster van, de rieuwe niet. Gezien deze feiten is het zoo goed als zeker dat de nieuwe regeering te Kief en met haai de Duitschers steeds op verzet van de Oskrain- sche bevolking zullen blyveu stuiten. Dit ver zet zal natuurljjk vanuit Rusland gesteund worden. De geheele Russische kwestie zal de cen tralen dan ook stellig nog heel wat moeite veroorzaken. Uit Oostenrijk. Het Oostenrijksche parlement wordt ver daagd, omdat de regeering er geen meerder- derheid meer heeft en den minister-president in de komende den de handen vry moet hebben om de oorlog tot eene beslissing te brengen. Met betrek king tot de economisehe toestand der Donau- monarchie deelde de minister mede dat deze hoogst ernstig, maar niet hopeloos was. Nieuwe vredespogingen. Vanuit Engeland komen berichten dat de Vermicelli Keny Rgst Groente IFIEUWE SHEEKER ÜOÏÏRMT annex SNEEKER COURANT en WYMüBRITSERADEEL - Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Algemesne Verze- gld. bij levens- IDD gld. ingeval van over- ICD gld. bij verlies van kerings>Bnnk Se Schiedam zijn onze Abonnós verzekerd tegen ongelukken voor AvvU lange invaliditeit. *vv lijden binnen 30 d. Ivv één hand, voet of oog ROODHUIS. w ledenvergadering plaats dor bedoelde Bank. Het verslag van den kassier over het dienstjaar 1917 luidde als volgt: Op den Isten Januari 1917 was het beginsaldo spiargelden f353534.36; in het jaar bijgebracht f 171945.78 aldus totaal f 525480.14. Er werd tei-ug- betaald f 114171.11 zoodat op 31 Deo. 1917 een saldo bleef van f 411309,03. Aan voor schotten stond op 1 Jan. 1917 uit f 48910.00 er werd bjjgeleend f 3000.00 aldus totaal f 51940.00. In het jaar werd afgelost f 30640.00 zoodat er aan voorschotten bleef staan op 31 Dec. ’17 f 21300.00. Bjj de Centrale Bank was gedeponeerd op de le Jan. ’17 de som van f292093 18, er werd bggezondenf 165358.77 aldus te zamjn f 457451.95. Teruggevraagd werd f 103174,33 dus op don 31en Dcc. T7 bleef een saldo vau f 354277 62. Aan renten, diversen enz. werd ontvangen f 12408.50 en aan idem idem uitgegeven f 12189.68. Het aftredend bestuurslid de heer H. Rjjpma, werd herkozen en eveneens het aftredend lid van do R. v. Toezicht do heer J. Flapper. Aan do kassier werd oen duurtetoeslag van f 40.00 toegekend. Cc Distrffeutiewet. Do rogeering heeft eenigo wijzigingen in de deze regeering, volgons distribute voorgestold waardoor do beginselen in de komende maan- dier wet onaangetast bl^en> doch °aarm6e beoogt wordt eon venuiming van de bestaande bepalingen. De bevoegdheden van den minister ton aanzien van het vragen van bepaalde opgaven, enz. worden uitgebreid. Wat de quaestie van het verbouwen van be having door de Nederlandsche regeering van de paalde gewassen aangaat, is do minister van landbouw sinds de diepgaande besprekingen Bij de Waag, Lemmerweg, Oosterdijk, Noorderpoort, Woudvaart en HEEG en bij Mej. G. PIERSMA, Kloosterdwarsstraat.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1