PEPERMUNT Firma Johs. Tromp, DUUR en SLECHT Graan-Speculanten Eee verhul uit Chicago. f ro FIRMA U. BRANDENBURG!! MEUBELFABRIEK NEDERLAND Kantoor-Meubelen 35 annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. 25 Nieuwstijdingen. Ï5 )5 >0 35 30 30 35 Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Zaterdag 11 Mei 1918 ■o. 63. 34e Jaargang ONVERBETERLIJK KOOP 1$ 1 J 1 i. J> A. HUBZIRGA, Groningen. J T S NIEUWE SIÏEEKER COURANT liep goed van stapel ons. Cj Mijnheer de Redacteur. TWEE SNEEKERS. IS mijn 1 een dus i. (Wordt vervolgd). te' (3 t Mr. August Philips. Binnenkort zal de ontslagaanvrage tegemoet gezien worden van mr. August Philips als Nederlandsch gezant van de Vereenigde Staten INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie - 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smkek Telefoon No. 150. Neemt proef. OVERAL TE h. 16 ct. p. Eu gros Telef. No. 208, SNEEK. is NIET van toepassing op onze beroemde zuivere medicinale 2 zeer gering was, willen eens in 11 S. of Gymnasium zjjn lange, gebogen gestalte krachteloos. Zijn oogen waren diep in de kassen gezonken, de jukbeen deren scherp en mager. Van tijd tot tijd slikte hij en bevochtigde zijn lippen Crookes knikte en wees hem een stoel aan. Hijzelf was kalm, onbewegelijk en wachtte tot Cressler sprak. Ik wou u spreken, mijnheer Crookes, be gon Cressler haastig. Ik had het al voor eer gisteren willen doen, maar ik heb het uitgesteld. Ik had gehoopt dat de zaken gunstiger voor ons zouden loopen. Maar nu kan ik het niet langer uitstellen.... Mijnheer Crookes, zoo gaat het niet langer. Ik moet mij terugtrekken. Ik heb geen contanten genoeg om dit vol te houden. Er ontstond een stilte. Crookes bewoog zich niet. Met zijn kleine oogen op den ander gericht wachtte hij tot Cressler verder ging. U zult je herinneren, vervolgde Cressler, dat ik toen ik mij bij uw partij aansloot als uitdrukkelijke voorwaarde stelde dat er niet gespeculeerd zou worden. U wist begon Crookes. O, ik zeg niets. Ik wist. Ik wist van den beginne af dat het speculeeren was. Ik trachtte mijzelf om den tuin te leiden. Ik enfin, dat in teresseert u niet. De zaak is dat ik mij moet te rugtrekken Cressler speelde- zenuwachtig met zijn hor logeketting. Ik ben bijna failliet. Nog 1/8 cent rijzing en het is uit met mij. Het heeft nu al mijn con tanten, mijn spaarpenningen van tien jaar ver slonden. Cressler ging voor het raam staan. Het telegraaftoestel begon weèr te tikken. Een dollar 10! Tien! riep Cressler uit. En ik zei u dat 1/8 meer mij zou doen springen. Daar gaan 50.000 dollar van mijn geld! Ik kan u wel vertellen wie ze krijgt als u het wil weten, zei Crookes. West er sing el 2. Telefoon 118.^ Toen ging de tijding van Curtis Jadwins „cor ner” door het heele land en de figuur en de naam van Jadwin stond eensklaps reusachtig en ontzagwekkend voor de oogen van het pu bliek Er was geen tarwe aan de markt te Chicago. Hij, de groote man, de Napoleon van La Salie Street, had alles. Hij verkocht ze of stapelde ze op naar welgevallen. Hij bepaalde de prijzen voor hen die ze van hem moesten koopen. Zijn hand was aan den wijzer van de groote wijzer plaat in de Beurs en hij bewoog hem in welke richting hij wilde. De couranten stonden vol van de geschiede nis van zijn „corner”, hoe hij hem had teweeg gebracht, de gevolgen ervan tot zijn naam bekend was in alle huizen, bij vrouwen en kin deren. Interviews met hem dikwijls verzon nen werden gedrukt. Zijn portret verscheen. Hij werd beschreven als een rustig, kalm man met koude, berekende oogen, scherp als die van een adelaar; als een wanhopig speler, brutaal als een zeeschuimer, met zwarte, woeste oogen een echte roover; als een zachtmoedige, klei ne man met een zwakke kin en minachtende manieren; als een vroolijke, leuke baas, die hield van actrices, soupeetjes en baden van cham pagne. In de democratische pers werd hij een dief, een verdrukker van ’t volk genoemd die de ar- men plukte en zich baadde in de weelde, de zwoegende bevolking ontstolen. Dag aan dag werd Jadwin in Gretry’s kantoor belegerd. Uitvinders, kleine financiers, agenten, fabrikanten, paardenkoopers, kleermakers en scheepsbouwers wachtten schouder aan schou der voor zijn deur. De Handley-Page vliegmachine. Een medewerker aan de „Daily Mail” schrijft: „Juist in den tijd toen de Fokker-machine de aandacht der pers begon te trekken, deden de eerste geruchten omtrent de nieuwe enorme En- gelsche vliegmachine de ronde. Bij een der eerste proefnemingen hadden 21 personen in een Handley-Page-machine plaats genomen en de vlucht gelukte volkomen, want zij bereikte toen een hoogte van 2500 meter. Ik geloof dat deze vlucht nog steeds een record is en in ieder geval was het een der schitte rendste praestaties welke tot dien tijd in de luchtvaart waren vertoond. Het resultaat van maanden en maanden stu die, proefnemingen en berekeningen van een uit vinder, Frederick Handley Page, was, dat En geland de eerste mogendheid was die een wer kelijk uitmuntende groote bommen-werpende machine tot hare beschikking had. De Admiraliteit nam den bouw van de Hand- ley Page machine of H. P. zooals zij bij af korting wordt genoemd ten gebruike bij den marine-vliegdienst. Thans beginnen de Duitschers de beteekenis van deze uitvinding ten volle te gevoelen. De om do eenvoudige reden dat dit ar tikel nog steeds GOEDKOOP is en van kwaliteit. aufenthalt für Kinder gedaan heeft. Kennisne ming hiervan heeft hem versterkt in de mee- ning, dat het wenschelijk zoude zijn, nu bij ons de nood zoo gestegen is, ook hier te lande te be proeven in dit jaar op groote schaal de uitzen ding van kinderen naar het platteland ter hand te nemen. De grondslagen, waarop de arbeid moet be rusten, zijn naar sprekers meening, de volgende: 1. de uitzending moet ten gOvde komen aan kin deren voor wie de behoefte daaraan het grootst is. Zoo mogelijk dragen de ouders eenig aandeel in de kosten aan de uitzending verbonden; 2. het aantal der uit te zenden kinderen en de duren van het verblijf op het platteland moet ruim ge nomen worden; 3. de uitzending moet in het al gemeen geschieden naar gezinnen, die bereid zijn de kinderen belangeloos op te nemen; 4. tij dens het verblijf der kinderen op het platteland en daarna moet geregeld toezicht op hen uitge oefend worden; 5. het geheel moet uitgevoerd worden onder leiding eener centrale commissie. Spr. stelde als leeftijdsgrens het 6de tot en met het 15e jaar en den duur van het verblijf van 6 en 8 weken tot drie maanden. Zooveel mogelijk moeten de gezinnen, waar de kinderen opgeno men worden, bereid zijn dit kosteloos te doen. In gevallen, waar dit niet mogelijk is, wil spr. een vergoeding geven van b.v. 2.50 per week en per kind. Met algemeene stemmen werd het door den heer Dekker ontwikkelde plan na discussie aangenomen. In de centrale commissie namen zitting: mej. dr. Hengeveld te Zwolle, dr. Nieboer te Nijme gen, dr. Josephus Jitta te Amsterdam, J. van Zutphen te Amsterdam, Van Rijsen, kamp te Roermond, kapelaan Wenne te Susteren, dr. Mourner te Zutfen, dr. Schukking, Kool, Utrecht, Pigeaud te Den Haag, dr. Crane te Den Haag, Bosch te Egmond aan Zee, Haverkorn van Rijs wijk, jhr. Röell te Den Haag, dr Dekker te Den Haag, dr. Hamelberg te Baarn en Kagey te De venter. Deze commissie is nog een voorloopige; zij kan vertegenwoordigers van andere corporaties aan zich toevoegen Doodgeschoten. Na herhaald haltgeroep werd te Groesbeek in het duister geschoten op twee vluchtende smokkelaars, die zeep vervoerden, met het ge volg, dat de 14-jarige Th. W. neerstortte. Ter wijl de eene ambtenaar den getroffene verbond, spoedde de andere zich per rijwiel naar een priester en den dokter. Bij hun aankomst bleek, dat een schot in het hoofd bijna onmiddelljjk den knaap van het leven had beroofd. Dit is daar ’t vierde slachtoffer der smokkelaffaire. Do duro drijfriemen. Te Tiel, is gevankelijk uit Buren binnen gebracht de 30-jarige J. F. M., die aldaar in de meubelfabriek een drjjfriem ter waarde van f 400 heeft gestolen, welke hg te Rotterdam verkocht voor.... f6. Doopkooperii eveneens opgespoord. Voetbal. De Zondag j 1. gehouden voetbalwedstrijden voor de competitie Friesche Voetbalbond had den de volgende uitslag Frisia—F. A. 0. 1-0. V. A. 0.Friesland 2-1. Sneek—Leeuwarden uitgesteld. Het protest Friesland—Sneek, het toekennen van eonldoelpunt door den scheidsrechter in de wedstrgd FrieslandSneek, welke eindigde met 10 ten voordeele van Sneek, is door Sneek gewonnen, en de stand blijft in de com petitie voor Sneek als ze reeds was, n.l 6 ge speeld en 6 gewonnen. Friesland beweerde dat die goal „buitenspel” was. OPPENHUIZEN, 8 Mei. Te Leeuwarden slaagde voor de acte L. O. de heer G. de Jong van hier. Nieuw* dienstregeling. Naar wg vernemen, zal de nieuwe dienst regeling op de Nederlandsche spoorwegen in gaan op 3 Juni a.s. Kinderen naar het platteland. Vanwege de Ned. Centrale Vereeniging tot be strijding der Tuberculose is te Utrecht ’n verga dering gehouden ter bespreking van de uitzen ding van kinderen naar het platteland op groote schaal De heer C. Dekker te ’s-Gravenhage, secreta- ris-penningmeester der Vereeniging, die tot de ze plannen de aanstichting heeft genomen, wees op hetgeen in Duitschland de Verein für Land- Onze koffie. Van de zes stoomschepen der Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, die te Gribraltar wer den opgevorderd ten behoeve van het Britsche gouvernement, hadden de „Danae” „Rhea” en „Thalia" te zameu o.a. 22.715 balen koffie aan boord, bestemd voor Nederland. Be Kamerverkiezingen. In de gehouden vergadering van den Plat- telandersbond zjjn de navolgende heeren defi nitief candidaat gesteld voor de Tweede Kamer 1. F. Bos, Lonneker 2. A. Braat, Hekelingen 3. K. Dilling, Arnhem4. S. Jensma, Pop- pingawier5. E. J. Los, Zoeterwoude6. C. Wolmerstett, Ouder Amstel7. A. v. d. Hove, Alblasserdam8. H. J. Kruidenier Hzn., Rot terdam (oud-Charlois)9. J. van Meerveld, Zuiderdorp 10. G. B. Tiekstra, Schoonoord 11. A. H. Verweij, Berkol. De heeren mr. H. J. Doude v. Troostwijk, NieuwersluisA. N. Vaandrager, Rotterdam (oud-Charlois)J. Kaptein. Ouder Amstel, en C. in ’t Veld. Ambt-Ommen, hebben voor de candidatuur bedankt. Die Groote Onbekende Wel, voor mij is hij geen Groote Onbe kende. Ik ken hem. Het is Curtis Jadwin. Hij is de man tegen wien wij al dien tijd gevochten hebben en binnen drie of vier dagen zullen al de duivels var de hel hier losbreken. Hij heeft de markt in handen. Jadwin! Bedoelt u J. Curtis vriend? Crookes knorde bevestigend. Maar hij heeft mij verteld dat hij voor goed met spëculeeren heeft opgehouden. Crookes stak zijn handen in zijn zakken en keek Cressler aan. Weet hij het? stamelde Cressler. Denkt u dat hij vernomen heeft dat ik tot uw bondge- nooten behoor? Niet als u het hem zelf niet hebt verteld. Cressler stond op en schraapte zijn keel. Ik heb het item niet verteld, mijnheer Crookes. En u zult mij een grooten dienst be wijzen door niemand, niemand te vertellen dat ik bij uw partij heb behoord. Drommels! riep Crookes, u denkt toch ze ker niet dat ik klets? Wel goeden morgen, mijnheer Crookes. Goeden morgen. Alleen gebleven, liep Crookes de kamer op en neer. Jadwin, mompelde hij. Hm!.Je denkt dat je nu de baas bent, he? Denkt dat ik je met rust laat, he? O ja, je zult een „corner” in tarwe maken. Pas op, mijnheer Curtis Jadwin. Zorg dat je niet zoo groot wordt dat al de anderen Je kunnen zien en je met steenen gooien. Hij ging zitten en streek met zijn magere hand over zijn dunne lippen. Neen, mompelde hij, ik wil niet meer trach ten je te vermoorden. Jij hebt een „corner” in tarwe, he? Best.Je eigen tarwe, mijn jon gen, zal je den nek breken. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Kollandsoh* Algemeen* Verze» 7000 keringe-Bank te Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor 4VVV XXXIX Dinsdagochtend kocht Gretry-Converse weer 5.000.000 schepels. Onder dien prikkel steeg de prijs met de lichtheid van een veertje. De zenuwachtigheid der beurslui nam steeds toe. Misschien was ten slotte Crookes toch niet zoo almachtig. Misschien had de Groote Onbe kende toch nog kracht genoeg overgehouden! Dadelijk spraken allen van „hoogere prijzen”. Iedereen wilde nu even graag koopen als zij de vorige week verkocht hadden. De prijs ging met sprongen omhoog. Crookes durfde niet koopen, durfde de tarwe niet koo- pen die hem de verplichte levering mogelijk zou maken, uit vrees dat hijzelf daardoor den prijs nog hooger zou opjagen Vol verdriet en vernedering hielden hij en zijn mannen zich stil en keken naar de vreeselijke stijging; tegen beter weten in hopend dat de markt weer zou dalen. Maar nu werd het moeilijk tarwe te krijgen. Plotseling verkocht niemand. De koopers begon- i nen tegen elkaar op te bieden, boden een dollar j en twee cent. De tarwe „kwam” niet Zij bo- den 1 dollar 2)4, 1 dollar 2 5/8, nog geen tarwe. Half razend duwden zij hun vingers Landry J Court en de andere commissionnairs van Gretry bijna in bet gezicht en schreeuwden: Een dollar 2 7/8! Een dollar 3! 3 1/8! 1/4! 3/8! Vi\ Maar de anderen schudden het hoofd. Behal- i ve tegen de buitengewone aanbieding van een Zooals velen reeds gelezen zulleu hebben, bestaat het plan cm in Sneek een afdeeling op te richten van de Vrgwillige Landstorm. Daar toe was een vergadering bgeen geroepen op Vrijdag 19 April 1.1. Daar de opkomst toen i we hierin de zaak nog 't kort uiteenzetten. Zg, die op H. B. i en de leeftyd van 17 jaar bereikt hebben, kunnen teekenen bg de Vrgwillige Landstorm voor de duur der mo bilisatie. Ze worden dan opgeleid voor korpa- raai, enz., tot vaandrig toe, en gaan in afê rang over bg ’t leger, als ze voor de Militie in aanmerking komen. Ze zga verplicht om 2 maal ’s weeks in Sneek te oefenen. In de groote vacantie komen ze 4 weken samen met andere afdeelingen in een kamp, van waaruit marsehen enz., gemaakt worden en waar ze gezellig on der elkaar zjjn. Er zal eerstdaags weer een vergadering be legd worden, waar de verdere noodige inlich tingen kunnen verkregen worden. Mogen velen zich dan de moeite getroosten om deze vergadering bij te wonen. door FRANK NORRIS. Schrijver van „Vang-arme n”. (Vertaling van Jo Arenberg). liep goed van stapel en de jongelui met fa milie kwamen ongehinderd ter kerke. N au we ighs echter was men daar gearriveerd of een drietal militairen kwam om den jeugdigen echt genoot als „deserteur” op te halen. Nadat do huwelgksformaliteiten voorbij waren, moest hij tegen wil en dank mee naar zijn garnizoen de bruiloft moest dan maar zonder bruidegom doorgaan, tot groote droefenis van het bruidje, ’s Avonds trok de schoonvader naar het garni zoen en wist te bewerken, dat schoonzoon toch nog vrgaf kreeg en zoo kon de gestoorde brui loftspartij in een genoeglijke bijeenkomst ein digen. IE gld. bij verlies Xu van een vinger beteren en bij U zal dat moeilgk gaan 1” Kattenpastei. Het Parijsche blad „L’Oeuvre” vertelt: „We zagen een blikje, waarop stond „Haze- pastei, merk O. G.” En op het blikje stond het portret van den haas. Maar op den ande ren kaat van hetzelfde blikje stond deze aan beveling „Oader waarborg samengesteld met varkons- vleesch van eerste kwaliteit”. Er stond daar geen portret van het varken bg. „L’Oeuvre” besluit „Misschien zat binnen in het blikje een derde dier”. Een vlucht over den Juagfrau. Vrgdag vloog de in Thun gestationneerde - Zwitsersche militaire vlieger Schadler over den Jungfrau en bereikte een hoogte van 800 M. boven den top. Hij werd vergezeld van den vliegtuigbouwer Hapfell. Voor deze vlucht had hij 1 uur 10 miu. noodig. De Jungfrau, 4167 M. hoog, is thans voor het eerst overgevlogen. Examest-Humop. Op een dezer dagen afgenomen onderwijzer examen, vroeg de examinator naar het verschilt tusschen„zich schamen over” en „zich scha men voor”. „Wat zou beter wezen, dunkt U, dat ik moest zeggen„ik schaam mg voor mgn zoon”, of „ik schaam mg over mgn zoon 1” „Dan-was ’t beter dat U moest zoggen „ik schaam mg over mgn zoon” antwoordde de candidaat. „Waarom „Uw zoon is nog jong, die kan zich nog heelen cent tegelijk was er geen tarwe te koop. Bij dien laatsten prijs gaf Crookes toe dat hij verslagen was. Ergens was een fout geslopen in zijn groot plan. Ergens had hij verkeerd gere kend. Zoo lang hij en zijn bondgenooten ver kochten en verkochten en verkochten daalde de prijs. Zoodra zij trachten te koopen was er geen tarwe te krijgen en begon de prijs te stijgen met een kracht, die niemand kon bedwingen. Hij en zijn bondgenooten hadden nu al verlies van verscheidene centen per schepel op de 5.000.000 die zij hadden gekocht. Zij hadden nog niets kunnen koopen en de toestand was precies als voor zijn aanval en de Groote Onbe kende stond sterker dan te voren. Hij zei tot zijn bondgenooten, dat zij „nog maar wat moesten aanhouden in de hoop van een ommekeer", maar hij begon zelf in alle stil te zich te dekken voor zijn aandeel in de 5 mil- lioen die zijn troep had gekocht. Hij maakte zich vrij, weliswaar met verlies, maar niet meer dan hij kon dragen. Hij vond dat „elk voor zich zelf” moest zorgen. Eenige dagen daarna zat Crookes in zijn kan toor. ’t Was ongeveer elf uur. Zijn droog, klein baardeloos gezicht trok een weinig om de mond hoeken, terwijl hij luisterde naar het tikken van het toestel achter zich. Hij wist wat het meldde. Er was dien ochtend een nieuwe rijzing aan de beurs geweest. Binnen 36 uur was de tarwe 3 cent gestegen en hij wist wel dat op dit oogen- blik aan de beurs 9 cent boven den dollar werd geboden voor Mei tarwe en dat zij ze niet konden krijgen De markt was in oproer. Heel La Salie Street luisterde, heel Chicago, het heele volk, de heele ereld. Laat ze maar razen. Zij kunnen Calvin Hardy Crookes geen kwaad meer doen. Kunt u mijnheer Cressler ontvangen? vroeg een bediende bij de deur. Met haastigen, onregelmatigen stap kwam Cressler binnen. Zijn haar was verward, zijn Smokkelen. De vorige week ontmoatten twee soldaat- kommiezon uabg de grens te Babberik den landbouwerszoon J. H. uit Didam met paard en wagen. Terwijl de ambtenaren het paard vergeleken met het vertoonde vervoerbewijs, roken zg een sterke zeeplucht. Ondanks hun onderzoek konden zg op den wagen niets ont dekken, wat hun vermoeden wettigde, totdat men den bodem eens nauwkeurig inspecteerde. En nu kwamen de verblufte mannen tot de verrassende ontdekking, dat de kar schier on zichtbaar van een dubbele beschotting was voorzien, opgevuld met bgna 100 pond zeep. Paard, wagen en inhoud worden verbeurd verklaard. Gisteren werd van Tiel een 12 meter lange boomstam per mallejan naar Wamol vervoerd. Aan de overzgde word do vracht onderzocht door een paar kommiezen, die bevonden, dat hij uitgehold was. In de daarontstane ruimte was een hoeveelheid kwatta, ter waarde vau f7000 geborgen. Het vrachtje was bestemd voor Borg en Dal bij Njjmegen. Natuurlijk heeft het zijn bestemming niet bereikt. Bijgeloof. Voor het gerechtshof te Arnhem stond in hoo- ger beroep terecht R. v. O„ boomkweeker te Opheusden, die door de rechtbank te Tiel den 21 Maart j.l. voorwaardelijk was veroordeeld wegens mishandeling van eën dier Het betreft hier de bekende bijgeloofzaak. Men had n.l. een zwarte kip levend in een pot met kokend water®gestopt, om daardoor een ziek kind, dat men geloofde, dat betooverd was, te genezen. De beklaagde zei dat hij niet geloofde dat het iets hielp, maar hij heeft het gedaan, omdat de ouders van het kind het vroegen. De beide ouders waren als getuigen gedag vaard. Zij verklaarden dat hun kindje thans ge storven is. Door den president over hun bijgeloof onder houden, zeiden ze dat ze wel aan heksen geloo- ven. Door middel van een zwarte kip waren in Opheusden al meer kinderen genezen en zij wil den alles doen om hun kind~te-redden. Er zijn wel een paar borrels gedronken, doch er is niet uit den bijbel gelezen. De advocaat-generaal achtte het feit van den bekl., die zelf er niet in geloofde, doch een paar borrels had gekregen, ernstig. Hij meent, dat de rechtbank ten onrechte hier een voorwaarde lijke straf heeft uitgesproken. Eisch 1 maand ge vangenisstraf. Gtetricurile bruiloft. Het introkken der militaire verloven heeft in de afgeloopen week te Didam een gestoorde bruiloft tengevolge gehad. Daar ter plaatse zou een landweer-soldaat Maandag in den echt tre den. Het voornemen was. reeds Zoadag thuis te komen en met zgn bruidje alles voor den grooten dag te regelen. De man was dien dag in zijn garnizoen te Doesburg en mocht na tuurlijk, in verband met het opschortan der militaire verloven, de stad niet verlaten. Niet temin gelukte het hem den weg naar Didam per rijwiel te bereiken. Na onderweg eenige malen door surveilleerende sergeants te zjjn aangehouden en dus weer teruggezonden te zga, wist hij tenslotte langs veel omwegen zjjn dorp te bereiken. Den volgenden ochtend zou de huwelijksvoltrekking plaats hebben. Alles Handleys hebben het leeuwendeel in de bom aanvallen die als represaille op de door de Duit schers uitgevoerde tochten van dien aard wor den ondernomen. Twee jaren geleden begonnen de Handley- Page machines uitsluitend de Duitsche strijd krachten aan te vallen. Nu echter, na de her haalde provocaties, zorgen zij er voor dat de Duitsche steden langs den Rijn weten wat het beteekent als 's nachts dood en verderf uit de lucht komen neerstorten. Maanden geleden verdwaalde een bestuurder van een Handley-Page machine achter de Duit sche stellingen, zoodat deze onbeschadigd in handen der Duitschers viel. Blijkbaar is de Gotha-machine naar dit model gebouwd. Maar de Handley-Page is veel beter afge werkt dan de Gotha, en zij is ook grooter. De totale lengte van de machine is ruim zeventig voet. De draagvlakken kunnen achterwaarts omgeslagen worden, zoodat de machine in de hangar minder plaats inneemt. De vierbladige schroef wordt bewogen door Rolls Royce motoren en trekt het gevaarte door de lucht met een snelheid van meer dan zeven tig knoop; en indien een van de motoren wei gert kan de machine met de anderen voort vliegen. In de neus der machine is een kleine kooi, welke de waarnemer door een smal deurtje heen bereiken kan om bommen af te werpen of de voorste machinegeweren af te vuren. Achter deze kooi zijn de plaatsen voor den bestuurder^ achter bevinden zich de motoren en de fuselage. De bommen zijn onzichtbaar weggeborgen. Overal zijn op de machine Lewls-geweren ge.- plaatst. Men moet al een heel goed gymnast zijn om zonder ladder in de machine te klimmen en als ge voor de eerste keer op de bestuurders plaats zit en naar achter kijkt door de fuselage, komt het u voor dat ge een eindelooze gang voor u hebt. Met volledige munitielading weegt de Handley Page ongeveer 4 ton. De merkwaardigste pres tatie dezer machines was dat een daarvan een tocht maakte van Engeland over Frankrijk en Italië, bommen wierp op Constantinopel en met vijf inzittenden behouden terugkeerde.” Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentlên 15 reg. f0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zgn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 2O°/o. gld. bij levens- 'TAB gld. ingeval van over- 1EA gld. bij verlies van 7E gld. bij verlies EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. lijden binnen 30 d. Ivv één hand, voet of oog. lu van een duim. vV een wijsvinger.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1