De Wereldoorlog. FIRMA 11. BRANDENBURG» annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Officieel gedeelte. Nieuwijdingen. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Vrijstelling voor Geestelijken. Kennisgeving. VERKIEZING voor do Tweede Kamer der Statsn-Gerwraal. Zitting Keuringsraad. Woensdag 15 Mei 1918 34e Jaargang I I. Waarschuwing tegen kwade praktijken bij keuring van Lotelingen. bB NIEUWE SNEEKER COURANT <7E gld. bij verlies EA 1 v van een duim, v u D6. verbittering DS. I Wommels J I ingeschrevenen register onder hB Verschijnt DINSDAGS on VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sykek Telefoon No. 150. keringe-Btsnk te Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemeene kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie de ingeschrevenen voor de mi litie voor deze gemeente, lichting 1918, HET- T1NGA JOCHEM en VAN DER WOUDE, COR- NELIS voor één jaar hebben vrijgesteld wegens het zijn van student in de Godgeleerdheid. Van bedoelde uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum van deze ken nisgeving, bij H. M. de Koningin in beroep wor den gekomen door ieder der voor deze gemeen te ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Het bezwaarschrift, dat be hoorlijk met redenen omkleed moet zijn en op ongezegeld papier kan worden gesteld, behoort evenwel, op straffe van niet-ontvankelijkheid, te worden ingeleverd bij den burgemeester dezer gemeente. SNEEK, 10 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. De BURGEMEESTER van SNEEK, Brengt naar aanleiding van het nog steeds voorkomen van praktijken, om dienstplichtigen tegen betaling van 'n som gelcls hulp aan te bie den ter verkrijging eener verklaring van onge schiktheid voor den militiedienst, ter algemeene kennis, dat de bemoeiing van bedoelde perso nen in geen enkel opzicht tot afkeuring van den betrokkene kan leiden, terwijl de raadpleging dier personen den loteling slechts financieel na deel kan berokkenen. SNEEK, den 10 Mei. 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. ingeschrevenen register onder Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentièn 15 reg. f0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn Xijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 2O°/o gld. bij verlies van IE gld. bij verlies een wijsvinger. Lv van ^en vinger De BURGEMEESTER der Gemeente SNEEK brengt ter openbare kennis, dat het Kohier der Personeele Belasting dezer gemeente, dienstjaar 1918 door den heer Directeur der Directe Be lastingen goedgekeurd den 8 Mei 1918, aan den Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek, ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. SNEEK, den 11 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. De toestand. Van de oorlogsterreinen nog geen groot nieuws. Zoowel op het Westeljjk als op het Italiaansehe front doen de partjjon verkennings- aanvallen, welke de komende stoot moeten voorbereiden. Naar thans officieel wordt medegedeeld is het Amerikaansche leger in het Westen reeds meer dan oen half millioen man sterk. Keizerconferentie* Keizer Karei is in het Duitsche groote hoofd kwartier aangekomen. Baron Burian, de Oos- tenryksch-Hong. minister van huitenl. zaken is bij hem, evenals de chef van den staf. Uit de O«kraïn«. De afgetreden Oekrainsche regeering erkent de regeering van Skoropadski niet. De vroe gere regeering heeft niet opgehouden te be staan. Beide bestaan naast elkaar voort. Het Oekrainsche blad Dilo meldt, dat beide regeeringen op militaire macht steunen. De Oekrainsche ,troepen,' die tot nu toe tegen do holsjewiki streden, hebben de vijandelijkheden tegen hen gestaakt en marcheeren tegen Kief op. Het Lemberger Tagblatt meldt In de Oekraine is de burger-oorlóg uitge broken. Welke der beide partjjen zal zegevie ren kan men heden nog niet zeggen. Toen de holsjewiki tegen de rada (de afgetreden regeering) streden, was de rada buiten twijfel het zwakst. De holsjewiki waren in militair opzicht sterker en buitendien verloor de rada do meeste sympathieën doordat hij de Duit- schers in het land riep. Slechts met behulp van de Duitsche troepen kon de rada zicjj Duur land. Hoe de waarde is vermeerderd der lande rijen in de laatste eeuw De vorige maand werd een hofstede te Zuid-Beierland met bjj- behoorend land publiek verkocht voor f 136.800 10 pCt. onkosten, welke bouwmanswoning volgens nog aanwezig koopcontract in 1818 door mevr. Rees te Dordrecht aan K. de Vos te Strgen en A. Reepmaker, te Dordrecht, verkocht werd voor f 8000, waarvan f 2000 werd betaald, terwijl de verkoopster hypotheek- houdster werd voor f 6000. Oïrecte belastingen. SNEEK, 11 Mei. Met ingang van 1 Mei 1.1. is het aantal inspecteurs der directe belastingen in deze provincie uitgebreid. Tal van ge meenten zjjn daardoor van inspecteurs ver anderd. Daar hieruit ten nadeale van de belasting schuldigen vergissingen kunnen ontstaan, doelen wij de veranderingen hieronder mee. De ge meenten die niet behooren tot de hierna ver melde kantoren, zjjn dus bg hun oude in spectie gebleven. Kantoren Grouw, Mantgum en thans Inspectie Sneek le Afd. Kantoren Bolsward, Balk, Workum, Koudum en Lemmer thans Inspectie Sneek 2e Afd. Kantoren Dragten, Bergum, Buitenpost, Kol- lum en Gorredijk thans Inspectie Dragten. We vestigen er do aandacht op dat men op brieven over dienstzaken nooit den n a a m van den betrokken ambtenaar moet zetten. Daaruit zjjn meermalen vertragingen en nog erger voortgevloeid. De Bondswedstrijd. Voor de Bondskaatswedstrjjd alhier Pinkster- Maandag te houden, is nog een medaille uit geloofd door den heer B. J. Boerrigter, die destijds bg de oprichting der Kaatsvereeniging „Sneek” als Voorzitter in het bestuur zitting had. Te Leeuwarden slaagden voor het examen voor onderwijzer de heeren J. Couperus te IJlst, K. Boerstra en N. E. Draaisma to Sneek. HEEG, 13 Mei. Benoemd tot a ssistent-direc- teur aan de coöperatieve stoomzuivolfabriek „Hoop op Zegen” alhier de heer M. Houtsma te Hemelum. den keuringsraad uitspraak is gedaan, kan bin nen 10 dagen, te rekenen van den dag, waarop de uitspraak in het openbaar is medegedeeld, bij den militieraad een nieuw geneeskundig onder zoek worden aangevraagd: lo. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Deze aanvrage, die, zoo zij geschiedt door een der hierboven onder 2o. bedoelde personen, op aannemelijke in de aanvrage omschreven gronden moet berusten, en die op ongezegeld papier kan worden gesteld, moet evenwel, op straffe van niet-ontvankelijkheid, bij den burge meester worden ingeleverd. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste hondervijftig gul den wordt gestraft de ingeschrevene, die niet voldoet aan een op hem rustende verplichting, om voor den keuringsraad te verschijnen of zch aan een meting of een geneeskundig onder zoek te onderwerpen. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden óf een geldboete van ten hoogste zes honderd gulden wordt gestraft hij, die opzette lijk een der hierboven bedoelde feiten pleegt. SNEEK. 10 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J DE HOOP. handhaven. Zeker is de nieuwe regeering nog minder populair dan de rada was en zal ze nog meer dan de rada op de hu'p der Duit- schers moeten steunen. Alles wjjst er op, dat ditmaal de aanhangers van de rada zich met hun vroegere tegenstanders zullen ver- eenigen om den hetman ten val to brengen. De Duitschers zullen niet zes divisies, doch het drievoudige jjoodig hebben om de orde in bot land te handhaven. I EKel-vierang in-Rusland. 200 politieke gevangenen vrijgelaten. Ter gelegenheid van de Mei-vioring in Rus land is een groot aantal wegens politieke mis drijven veroordeelden uit de gevangenis ont slagen. Te Petrograd werden o.m. vrijgelaten De ex-ministers van het tsaren- en Kerenski- regirne uitgesloten waren zjj, die wegens hoog verraad en verduistering in hechtenis waren. Ook voor dan oud-minister van Oorlog Suchom- linof, generaal Puriskewiisj en voor hen, die betrokken waren in bet complot tegen de Soviets, in totaal 200 politieke gevangenen worden de deuren van den Kresti kerker geopend. Bc Noordzee» De Daily Mail” schrjjft Er is door de Britseho admiraliteit een nieuwe mijnonversperriug dwars door de Noordzee ge maakt, waarvan den zeelieden mededeeling wordt gedaan in de bladen. Daaraan zjjn millioenen besteed. De duikbooten zullen de beide uitgangen van dn Noordzee nu versperd vinden, voor zoover de internationale wet het afsluiten van een zee toelaat. Lang geleden werd een soortgelijke versper ring gelegd in het Kanaal. Nu is de Noorde lijke uitgang van de Noordzee geblokkeerd van do Engelsche kust tot do Noorscho territoriale wateren. Alleen door het Noorsche kustwater zullen do Duitschers met hun duikbooten ia den Atlantischen Oceaan kunnen komen. Dit weet ook do admiraliteit, dio natuurlek zal weten hoe ze, ten opzichte van dit overmjjde- Igk gat, zal hebben te handelen. De kanalen, dié onze vloot moet bewaken, zjjn nu belangrijk versmald, waardoor de con trole moer effectief kan zijn. De admiraliteit heeft door daze versperring een belangrijke taak verricht. Brandswlj&monopclle In Bultschlnnd De commissie uit den Rijksdag heeft Zator- terdag in beginselbeslfiten tot invoering van oen brandewijumonopólin'iu Duitschland. Het artikel van het wetsontwerp bepaalt daarom trent, dat de binnenslands vervaardigde bran dewijn uit de branderg tegen een bepaalden prijs aan het rjjk moet worden afgeleverd. De fabricatie van drink-braadewijn en de handel daarin zal uitsluitend door het rjjk mogen ge schieden en voor rekening van hot monopolie- departement plaats vinden. Dit artikel nu werd met 14 tegen 12 stem men aangenomen. De meerderheid bestond uit de conservatieven, de leden der Duitsche fractie, de nationael-liboralen en de sociaal democraten, tot de minderheid behooren de vrjjzinnigen, het centrum en de onafhankelijke sociaal-demccraten. gld. bij levens- 1AA gld. ingeval van over- |EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. >vv lijden binnen 30 d. Ivv één hand, voet of oog. Be vleeschnood. 147 afgekeurde kalveren zjjn, naar hot „Vad.” meldt, in den verbrandingsoven van het slacht huis te Venlo verbrand. En dat in dezen tijd van vleeschnood. Graast uit Amerika. Naar men verneemt is thans definitief beslo ten, dat de Nederlandsche regeering zeer spoe dig zal beginnen met gebruik te maken van het aanbod der geassocieerden in zake het halen van graan uit Amerika. Daartoe echter moeten nog eonige moeiljjk- heden uit don weg worden geruimd, die be treffen een afspraak met Duitschland in zake de veiligheid onzer schepen. Men verwacht echter, dat za geen hinderpaal meer zullen vormen voor onze regeering, om nu zeer bin nenkort het graan te laten halen, hoewel er op gewezen dient te worden, dat een definitieve verklaring van Duitschland wel lang uitbljjft Als zich thans geen onverwachte bezwaren voordoen, kan reeds vrjj spoedig het eerste met graan of meel geladen schip uit Amerika hier te laude worden verwacht. Het is echter niet overbodig er den nadruk op te leggen, dat daaruit niet aanstonds zal voortvloeien een vermeerdering van hot brood rantsoen. Onze regeering stelt zich op het standpunt, dat eerst een botrekkelijk groote hoeveelheid graan hier te lande most zjjn aan gekomen, alvorens tot die vermeerdering zal kunnen worden overgegaan. Volgens hier te lande ontvangen berichten zal de lading van de -Java bestaan uit 1500 ton maïs, 2000 ton meel en 2600 ton graan, en de lading van de Stella uit 2000 ton tarwe en 1600 ton meel. Verwacht kan worden, dat deze schepen nu dezer dagen gereed zullen zijn om de reis naar Nederland te aanvaarden. Stikstof uit d® lucht» Naar men verneemt, zjjn do Amsterdamsche Superfosfaatfabriek en de Vereenigde Chemische Fabrieken ;tvoornernens om voor gezameelpke rekening plannen tot het vastleggen van atmos- pherische stikstof in voor landbouw en industrie bruikbaron vorm ten uitvoer te brengen. Ontevreden boeren. Naar de „Msb.” bjj geruchte verneemt, zou do ontevredenheid der landbouwers over de door de regeering bevolen onderzoekingen en inbeslagname van voorraden zich uiten in schan delijke represailles. Hier en daar zouden zij zelfs de thans te velde staande tarwe en rogge hebben omgeploegd. Dat dit gerucht niet geheel ongegrond is, big kt uit wat men uit Haarlemmermeer aan de (anti-rev.) „Rotterdammer” schrjjft „Het gaat niet goed. We vreezen, dat de zaak verkeerd loopt. In deze gemeente is de distributiebrigade nu eenige dagen aan het werk en neemt bjj de landbouwers letterljjk al het graan, ook de kleinste hoeveelheden, die bestemd waren voor de voeding van hun eigen gezin, in beslag. We hoorden, dat zelfs bjj sommige boeren allo kippenvoer, ja, zelfs zakjes met een paar liters bruine boonen werden in beslag genomen. Dit wekt zóó’n verbittering, dat we reeds sommige landbouwers en waarschjjnljjk niet de eersten de besten, de bedreiging hebben hooien Se Kamerverkiezingen., Do drie groepenlijsten, waarmede de antirev. partij bij de a.s. verkiezingen zal uitkomen, zijn door het centraal comité aldus vastgesteld Noordeljjko groep: 1. dr. Scheurer 2. Duy- maer van Twist3. A. Colijn4. A. Zijlstra 5. P. Wielenga6. ds. Hofstede; 7. mr. Ger- brandy8 ds.Petersen9.C. Smeenk 10. mr. Goedbloed. Middengroep1. mr. Heemskerk2. C. Smeenk 3. mr. De Wilde4. De Vlugt 5. Schouten; 6. Briët; 7. A. Colijn; 8. Wirtz; 9. Harms10. Dam. Westeljjko groep1. Idenburg2. ds. Van der Voort van Zijp3. mr. Rutgers 4. J. T. van der Molen 5. dr. Beumer6. De Monte Verloren7. mr. de Wilde 8. De Veer 9. A. Coign10. Kruithof. Duitsche vliegtuigen. Schipper van B?elon, van den logger K.W. 142, heeft te IJmuiden aangebracht den Dnit- schen luitenant ter zee H. Metzner en den obermatroos H. Heincke, die 6 mjjl Noordoost van het lichtschip Haaks in een zinkend water vliegtuig werden aangetroffen. Zij werden er met de scheepsboot van dea logger afgehaald. Het vliegtuig had maehinedefecten, dia niet hersteld konden worden. De officier bracht met enkele revolverschoten het vliegtuig tot zinken. Bij Uithuizen (Gron.) is oen Duitsche twee dekker neergekomen. De beide inzittenden zjjn geïnterneerd. Schorsing van klein verlof. De minister van Oorlog heeft aan de bur gemeesters eene circulaire gezonden, waarbjj wordt medegedeeld, dat verschillende lichtin gen van de militie en landweer in den loop van dit jaar voor don tijd van 1 tot 11 dagen onder de wapenen zullen moeten komen. De verwanten van do betrokken dienstplich tigen kunnen weder in het genot treden van hetzelfde bedrag aan kostwinnersvergoeding en bjjslag, dat zij over het vorig verbljjf onder de wapenen van den dienstplichtige laatstelijk genoten, indién de omstandigheden, waarop de uitkeering beruste, nog onveranderd bestaan. Distributie hooi oogst. Het ligt in het voornemen van den minister van Landbouw don hooi-oogst 1918 te distri- bueeren. De BURGEMEESTER van SNEEK, Gezien artikel 35 der Kieswet en artikel 2 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no 692); Brengt ter algemeene kennis, dat op Dinsdag 21 Mei as. zal plaats hebben de candidaatstel- ling voor de verkiezing van leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal in den kieskring XIV (Friesland); dat op dien dag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, bij den burgemeester der gemeente Leeuwarden, zijnde de voorzitter van het hoofdstembureau in dien kieskring, lijsten van candidaten voor dat lidmaatschap kunnen worden ingeleverd. De candidaten worden, met vermelding van hunne voorletters, en woonplaats, op de lijsten geplaatst in de volgorde waarin door de onder- teekenaars -aan hen de voorkeur wordt gegeven, terwijl bij iedere lijst moet worden overgelegd eene schriftelijke verklaring van lederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in de plaats hem op de lijst aangewezen. De ondertee- kening van deze verklaring moet door den bur gemeester van de woonplaats van den candi daat zijn gelegaliseerd On dezelfde lijst mogen ten hoogste tien can didaten worden geplaatst en dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan ééne van de lijsten, welke in denzelfden kieskring zijn inge leverd. De lijst van candidaatstelling biedt gelegen heid tot het aanwijzen van een gemachtigde en een plaatsvervanger, bevoegd tot het verbinden tot eene groep van die lijst met andere lijsten. De tot invulling bestemde formulieren voor de candidatenlijsten en de vorenvermelde schrif telijke verklaringen der candidaten zijn koste loos ter gemeente-secretarie verkrijgbaar en wel gedurende drie weken vóór en op den dag der candidaatstelling. Iedere lijst moet onderteekend worden door ten minste 25 kiezers bevoegd tot deelneming aan deze candidaatstelling en die voorkomen op de kiezerslijst van eene gemeente, gelegen bin nen den kieskring no. XIV (Friesland). Achter den naam van eiken onderteekenaar moet de gemeente vermeld worden op welker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelfde kiezer mag niet meer dan ééne can- didateniijst onderteekenen. De inlevering der lijsten moet geschieden persoonlijk door ééne der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De burgemeester biengt hierbij in herinnering artikel 147 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene lijst, als bedoeld in art. 35 inle vert, wetende dat zij voorzien is van handtee- keningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handtee- keningen geen voldoend aantal voor eene gel dige lijst zou overblijven, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, weten de dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij art. 35, heeft onderteekend. SNEEK, 29 April 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt be kend, dat de keuringsraad voor de lichting van het volgend jaar voor deze gemeente zitting zal houden te SNEEK in het voormalig Paleis van Justitie op: Woensdag 29 Mei 1918 de vermeld op het alphabetische volgns. 1 t/m 42; Donderdag 30 Mei 1918 de vermeld op het alphabetisch volgns. 43 t/m 92; Vrijdag 31 Mei 1918 de overige ingeschreve nen Voor den keuringsraad behoeven niet te ver schijnen de ingeschrevenen: lo. die bij onherroepelijk geworden uitspraak van den dienst, hetzij voorgoed of tijdelijk zijn vrijgesteld, hetzij voorgoed of voorloopig zijn uitgesloten; 2o. die doen blijken door ziekte of gebreken buiten staat te zijn voor den keuringsraad te verschijnen; 3o. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrich- ting, een rijksopvoedingsgesticht of een tucht school; 4o. die verpleegd worden in een krankzinni gen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht; 5o. die hun beroep maken van de buitenland- sche zeevaart of van de zeevisscherij buitens lands; 6o. die woonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland; 7o. die zich in vrijwilligen militairen dienst bevinden; De onder 5o. en 6o. bedoelde ingeschrevenen kunnen zich echter desgewenscht bij den keu ringsraad aan een meting en, zoo noodig, aan een geneeskundig onderzoek onderwerpen, al thans i.idien zij niet reeds op andere wijze een meting en een geneeskundig onderzoek hebben ondergaan. De Commissaris der Koningin kan op verzoek van een ingeschrevene bepalen, dat deze zal worden onderzocht voor een anderen keurings raad dan dien in het district, waarbinnen hij voor de militie is ingeschreven. De ingeschre vene moet het zelf vragen; een verzoek van den vader, de moeder, den voogd of den cura tor is niet voldoende. De ingeschrevenen kunnen bij den keurings raad hun wenschen met betrekking tot de inlij ving kenbaar maken. Van een ingeschrevene, omtrent wien door uiten, dat zjj uit misnoegen en verbittering een gedeelte van hun te veld staande tarwe zullen uitploegen. Dit zou zeker zjjn te lakenmen vraagt zich echter af, of men in den Haag dan totaal blind is en niet zien wil, dat men door het doen dezer huiszoekingen en het ontnmnen van alle graan voor het gezin van den producent, den boer op zjjn hart trapt. We hopen, dat do boeren hun bedriegiug niet ten uitvoer zullen brengen.' Maar is het niet hoog tjjd, dat de regeering eens terdege kennis neemt van wat er nu ten plattelands broeiende is En dat wel, voor het te laat is 1" Bulfachland-Nederland. Op een vraag van het Kamerlid Dresselhuis waarom de toestand tusschen ons en Duitsch- land als gespannen voorgesteld was, heeft mi nister Loudon o.a. geantwoord „De redenen, welke de regeering er toe ge bracht hebben de met Duitschland ontstane verhouding als gespannen te beschouwen, lagen in den nadruk, waarmede de Duitsche regee ring heeft kenbaar gemaakt, wat zij van de Nederlandsche verlangde on dat al aanstonds voor een deel onaanneembaar bleek. Bij monde van haren gezant alhier gaf zij zoowel aan den tjjdelgkon voorzitter van den ministerraad als aan den ondergeteekende te verstaan, dat het gold een na grondig overleg vastgesteld com plex, dat in zijn geheel moest worden aanvaard als minimum, waarop niet viel af te dingen. Dat de niet-inwilliging hoogst ernstige gevol gen voor ons land zou hebben, werd in het bgzonder aan den Nederlandschen gezakt te Berlgn onomwonden te kennen gegeven.” Op de vraag of de geassocieerden ons we gens de overeenkomst mot Duitschland moeie- Igkheden inden weg zouden leggen, antwoordde minister Loudon, dat hij er zich te voren van overtuigd had, dat dit niet het geval zou zjjn. Kaatsen. Op de groote internationale kaatspartjj, He melvaartsdag te Wijnaldum gehouden, waren 14 parturen aanwezig, waarvan twee Bel gische, een gecombineerd met een Fries. Na vinnigen kamp werd de 1 ste prjjs behaald door de Belgen van Lierde, Herphelin en Hoyois; de tweede door Miedoma, Staalstra, Franeker en Roukema, Harlingende derde door van der Veen, Knol en Hamstra, Harlingende vierde door Sjjtsma, Werkhoven, Franeker, en Hamstra, Dronrjjp. Een groote menigte belangstellenden volgde dezen eersten wedstrijd op kaatsgebied. Wegens grove overtreding van het^kaatsre- gloment tijdens de kaatspartjj te Wijnaldum op Hemelvaartsdag ziet het hoofdbestuur van den Nederlacdsthen Kaatsbond zich genoodzaakt, de strafbepalingen, voorkomende in dat kaats- reglemont, toe te passen op de kaatsers J. Reitsma Jr. te Pingjum, A. Smidts te Fra- neker en I. Roukema te Witmarsum. Deze drie spelers worden gedisqualifieeerd en bjj den Bondswedstrijd op Pinkster-Maandag uit gesloten. Zij mogen aan geen enkelen afdee- lingswedstrgd in 1918 deelnemen en de afdee- lingsbesturen mogen genoemde drie personen geen toegang tot hunne terreinen verleunen. Dit bericht zal door het hoofdbestuur worden gezonden aan de betrokken personen, aan hun eigen afdelingsbestuur en aan al de bjj den Bond aangesloten afdeelingen. Eenheidskatoen. Bij de regeering zijn plannen aanhangig tot bet laten vervaardigen van eenheidskatoen. Het ligt in de bedoeling bepaalde fabrieken te verzoeken zich met het fabriceeren te belasten, waarna het tegen een vastgestelden prijs in den handel gebracht zal worden. Afslachting paarden. Het is waarschjjnljjk, dat binnen korten tjjd met de afslachting van paarden zal worden begonnen. Naar de „Veehandel” verneemt, zal dr. Remmelts de technische leider der rege lingen zjjn. Steenkool voor paarden. Naar de „Veehandel” meldt, zal er een niet onbelangrijk getal mins naar Duitschland worden uitgevoerd, in ruil voor kolen. Om de schearcchte. Kleine jongen (van school komend): „Pa, is het nu werkelijk zoo erg met dien papiernood?” Vader: „Zeker jongen.” Kleine jongen„Is het dan geen schande, dat de meester mg vgfhonderd keer laat schrjjven „ik moet stilzitten Kerknieuws. Ned. Herv. kerk. Bedankt voor Stavoren (toez.) ds. P. W. P. Ooms te Zgderveld. KORT GEMENGD NIEUWS. Vleesch is niet moer to bekomen, maar bokking nog wel, als men er gauw bij is. En ais men dan 3 ets. per stuk betaalt, dan heeft men, volgens Dr. Van Hamel Roos, voor 't zelfde geld maal meer eiwitstoffen en 110 m‘ al meer vet dan van vleesch. Da distributie op de levensmiddelen kost onze schatkist thans f 45 per hoofd der bevol king en per jaar. In de strafkolonie te Veenhuizen zgn tegenwoordig allerlei slag van menschen op geborgen, meest smokkelaars. Zoo bevindt er zich thans ook een bekende baron. Het gemeentebestuur van Veendam heeft voor de leerlingen van de R. H. B. S. een stuk tuingrond beschikbaar gesteld voor een school- en werktuin. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Algemeen* Verse- 70(10 kerinaa-Bank te Schiedam ziin onze Abonné’s verzekerd teaen onaelukken voor 4vVv

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1