00 90 DE VRIES, RECLAMEKOLOM IU Ut de Jongfryske Biweging. FIRMA H. BRANDENBURG» MEUBELFABRIEK NEDERLAND I LINOLEUMS annex SNEEKER COURANT WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan der Gemeente Sneel Zaterdag I Juri 1918 Ho. 69. 34e Jaargang Nieuwijdingen. 91 f550 f800. f250 - f400. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers J. fè- Groningen. I Opticien BS E P 2s E L Interc. Telefoon 215, NIETO SNEEKER COURANT .ra. publieke I ver- i dol- ireind 5c Co. inheer MARTEN BAERSMA. Cd). i i orden in tri- ipakte jalerij nstige i der Lan- t hem .1 was n den ik als anden Voorja«rapfflnrd*nniffirkt, Woensdag j.l. waren alhier aan de voor- jaarspaardenmarkt aangevoerd gld. bij verli es van een vinger •A :tterd. lilliet d, ge- ewor- ig. De en en /aren, tzeren Skxsk Telefoon No. 150. De eenheidsworst. Schapenvleesch als aanvulling. Naar aanleiding van de onlangs gedane mede- deeling der regeerijjg, dat binnenkort schapen bruine boonen aanwezig waren, welke geschikt konden worden geacht voor zaaiboonen. De in specteur kwam echter tot de treurige ontdek king dat daar duizenden balen bruine boonen la gen opgeslagen, die door onoordeelkundige wij ze van behandeling niet alleep totaal ongeschikt zouden zijn geworden voor menschelijk doch zelfs voor dierlijk voedsel niet meer zouden kunnen dienen. De boonen, nog afkomstig van den oogst van 1915, waren voor het meeten- deel beschimmeld en uit vele zakken kropen mijten en wormen. De erwten konden nauwe lijks van de boonen te onderscheiden zijn. Is ’t niet treurig? En dat in dezen tijd van voedselgebrek, ’t Is te hopen, dat hiernaar een 1 1. -A. Wester sing el 2. Telefoon 118. oan it wirk feu Rooyaards. TT—"I «mi ll «Wl is a.8. Dinsdag 4 Juni in ’t Hotel SCHRAM te Bneek te spreken en te ont bieden voor de levering van BRILLEN vair 9 tot 1 uur. BRIEVEN UT LJOUWBRT. Mei in hielebulte oaren feu myn gelikens, dy’t hjar brea hjir yu ’e stêd fortsjinje, haw ik it foarrjucht net in stêdman to wêzen, mar myn éldershfts to hawwen op it boereléo. Fen de stêdljue as sadanich wol ik alhiel gjin forkeards sizze, myn sizzen doelt allinne op it foarrjucht, yens thus to hawwen yn in doarp. gestreng onderzoek zal worden ingesteld. De Kersen. De kersenverkoopingen vangen in de Betuwe 4 Juni aan. Op sommige plaatsen is het gewas zeer gering. In de buurtschap Eldik bijv, schat men, dat daar dit jaar f 12.000 minder aan pluk- loon zal uitgekeerd worden dan het vorige jaar. Een boomgaard kersen, die toen f 1185 deed, werd dezer dagen uit de hand verpacht voor f25. bleauwen tiehte by honk en founon wirk yn de stêd sols. En dyselden dy meitsje det it Snjeouto- jouns en Sneins en Meandeitomoarns op de wegen om de stêd hinne, altyd wakkere drok is, fen fytsers mei pakjes en kofferkes. Ik sei, det ik it foarrjucht hie gjin sted- man to wêzen en den doelde ik mei det foar rjucht it measte op dy iene joun yn ’e wike det men de stêd üttsjucht en op de Suein dot men thus is en wer frij omswalkje kin op de plakken, dêr’t men as jonge de Ijochte drea- men dreamde oer it libben, det komme seoe. Dy jonges, en famkes dy’t Sneins de stêd üt binne, kin men sa oars op strjitte al- meast net fen de waskechte stêdljue ünder- skiede, hwent hja hawwe deselde wize fen gean en dwaen yn hjar reizgjen laas ’s Hearen wegen. En mear as iea fynt Under dy stêd- Ijuo frjeonen. Mar dor kinne der him soms dingen foardwaen, dy’t daelk to sjen jowe. det der minsken en minsken binne, ik bidcel doarpsminsken en stêdljue. Stel op in joun is der hwet to dwaen en men rniont der by wêze to moatton en giet yn pontifikael de doar ütbood en boarde en mansjetten en stök, as hear dos. Men met in goekinde stêdman dy’t sahwet itselde doel hat en nei elkoar mei yens doel op ’e hichte brocht te hawwen, kuijert men togearre fierder, as twa hearen. Men „dopt” ea der wirdt for yen dopt, lyk as det wisérsje is mei hearen. Men hat in djipsinnieh petear oer yn- en ütlftnske polityk, men neamt de ministers □n de bütönlünske foarmannen gewoon by de namme, as hie men se lang as bürmau baws én dêr is ynienen in lyts eintsjo noch fen yen óf, de fearskipper, „de” fearskipper, hwent elts doarp hat mar ien. Hy hat in blaukile oan, alhiel ünder it moal en rüch fen de sok ken, en in platkauwe segaer, dy’t er hjir of dêr opdien hat, oan en ropt al fen fierren „Goejoun, kom, ek ris op ’e kujjer As jongkeardel mei-in-boeketas scoe mon faek not witte, hwet men dwaen moast. Net sjon, det kin net, hwent den waerd it njje wike op ’e bürren forteld, det dy jonge fengreatsk der net, mar syn frou, Co Balfoort, Magda Janssons, Hubert la Roche, binne den goed for dot men spyljen sjucht. It stik seis it is fen de Greatmaster Shakespeare, is in eigen- aerdich stik, det men net daelk yn ien sike wei mei Shakespeare neamo wolf’rftl de twa komyske figuren binne apart yn hjar soarte. Howol, yn det stik stiet de kluchtigens in hiel ein boppe dy yn de measte Hollénske en for- taelde blijspillen. En de trije haedpersoanen, de hartoeh, de sabeare tsjinstfeint en de gra- vinne, hwat is det dochs hiel hwet oars as de blgspilbaedfiguren dy’t men wend is. It is to hoapjen, dot de Fryske blgspilskriuwers hwet bare wolle fen Shakespeare, al wier it allinne mar ditte, det se ophéldden foartoan om fen dy brike, flauwe en platte kluchten ya ’e wréld to skoppen. Wy witte net hwet Shakespeare foarhawn hat, mei it skriuwen fen dit stik eft er de minsken oan ’t laeitsjen ha wollen hat en it oarS by de kemikelingen foege, om it gehiel bisteanber, alteast spylber to meitsjen, ef det er in stik libben oan de blauwe sé biskriuwe woe en dêr hwet 'wyndrige franjos oan- breide hat. Dit léste wol ik oannimme en al mei dy kluchtigens den hwet bütenwenstich wêze, ik doel hjir allinne op de beide fakljue-yn’t- süpen, it oare, de petearen twisken de har- toch en syn sebeare tsjinstfeint, is prachtieh, fèa tael, fèn oanklaejjing en de mesyk makket de idille folslein. En de hénling fen gravinne en de sabeare jongkeardel mefrou Rooyaards en Magda Janssens is al sa moai. Dy’t for it earst mei Shakespeare yn ’e kinde komt, troch it sjen fen dit stik, soil- it him faeks net bigripe kinne det dit fen de 'master is fen de drama’s en sonnetten, mar dochs, as er goed sjen wol, den sjucht er, det ek yn dit stik mear moaite sit, as yn hün- dert oare kluchten ef blgspillen. En dyselden hat by it blgspil fen Shakespeare, is fen bi- Jy’t soks n®t yen kinne, dy sjugge hjar sêd gjin oan ’t ein, de dream-yn-klanken, dy’toer dy lannon hinget dêrre oan de blauwe sé. It spyljen wier lyk as men det forwachtsje kin fen Reoyaards syn seiskip. Hysels wier n op vleesch zal worden gedistribueerd, hebben wij bij het rijkskantoor voor vleesch en vet eenige nadere inlichtingen gevraagd. Ons werd medegedeeld, dat het geenszins vaststaat, dat de eenheidsworst weer zal ver dwijnen, als het schapenvleesch beschikbaar komt. Vermoedelijk zal naast het schapenvleesch nog een klein rantsoen eenheidsworst worden verstrekt, aangezien het niet zeker is, dat de voorraad schapen zoo groot is, dat er geregeld en voldoende kan worden gedistribueerd."De re- geering acht het echter noodzakelijk om een groot aantal schapen voor de volksvoeding be schikbaar te stellen. Het rantsoen schapen vleesch staat nog niet vast Deze verstrekking zal het rijk op een groote besparing komen te staan. Op iedere K.G. een heidsworst legt het rijk f 1.10 bij. De distributie van schapenvleesch zal echter veel minder kosten. Vermoedelijk zal later het rantsoen scha penvleesch weer worden aangevuld met een rantsoen versch varkensvleesch, doch dit staat nog niet vast. De distributie van rundvleesch zal waar schijnlijk in de tweede helft van Augustus weer een aanvang nemen. (Tel.) Zes-en-veertig eeden. Voor het kantongerecht te Middelburg werd Zaterdag in 46 zaken dezelfde persoon als ge tuige gehoord; hij moest 46 maal den eed af leggen. De geschiedenis van een bok. i Een landbouwer te Haarlemmermeer kocht een bok voor f 100 aan iemand, die hem weer verkocht voor f 140. Een nieuwe kooper werd eigenaar voor f 180 en deze deed hem weer van de hand voor f 220. Toen eindigde het leven van dezen merkwaardigen bok, die het'even ver had gebracht als een fatsoenlijke koe vóór den oorlog. Voor liefhebbers van visschen. De vissoherij is dit jaar vroeger geopend dan anders, zegt de Fran. Crt. Met 23 Mei is de vastzitten, want, zegt deze, dit is een publieke verkoop, een veiling, waarop art. 55 e. v. der registratiewet van toepassing zgn en waarvan dus een half procent van de kooppenningen aan hat rgk had moeten worden betaald. Op passen is dus de boodschap. Men adverteere niet„Hoogste bod gevraagd op „Te koop voor den meestbiedende maar enkel „Te koop enz.”, dan heeft de fiscus geen vat op adverteerder of uitgever. Een howdtsnhart. Prof. Laurent, van de Btusselsche universi- teit, thans militair dokter van het Fransche 'eger, heeft naar uit Parijs aan de „N. R.Crt.” vordt gemeld, aan de Fransehe akademie van geneeskunde een opzienbarende mededeeling ge daan. Na langdurige proefnemingen is het hem ge - lukt aan een groot bloedvat van een levenden hond het hart, dat bg een anderen hond weg genomen was, vast to hechten. Dit tweede vooraf bloedeloos gemaakte hart vulde zich daarna met bloed en begon in volstrekte overeenstem ming met het normale hondenhart te slaan. Do proef wordt van groot belang geacht. Verdronken. De kerperaal 8., uit Zevenbergen, en ge detacheerd op het slot Loevenstein, is Dinsdag by het zwemmen in de Waal verdronken. Zgn lijk werd spoedig daarna opgehaald. Het Amserikaaneche Roede Kruis, President Wilson had den Amerikanen 100,000,000 dollar voor het Roode Kruis ge vraagd. Het avondblad van Maandag meldde, dat de stortingen die som hadden overschreden. Volgens een Reutertolegram uit Washington hebben ze in een week 144,000,000 dollar bij eengebracht. De Roode Kruisweek is Maandag afgeloopen. De Duitsche Prisenordnung. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft een antwoord ingezonden op eenige vragen van het Kamerlid den heer Van Hamel betref fende de wijziging in de Duitsche Prisenord- nung in verband met de Nederlandsche scheep vaart. In dit antwoord deelt de Minister o.a. mede dat door hem, toen bleek, dat de wijziging der „Prisenordnung” ook rechtstreeks tegen de Nederlandsche scheepvaart was gericht, ter stond aan Hr. Ms. gezant te Berlijn is opgedra gen krachtig tegen de bepaling bij de Duitsche Regeering te protesteeren. De Minister verzocht baron Gevers, er op te wijzen, dat het voorschrift een vermoeden van hulpverleening aan den vijand (neutralitats- widrige Unterstützung) schiep, dat eiken vol kenrechtelijke grondslag miste. Het feit, dat de Geassocieerde Regeeringen een deel der Ne derlandsche schepen hadden in beslag geno men, teneinde deze onder belligerente vlag in de vaart te brengen, leverde geenerlei Bewijs, dat het overgebleven deel, onder neutrale vlag varend, zich aan „neutralitatswidrige Unter stützung” schuldig maakte, of zelfs maar om de formuleering te gebruiken in artikel 55 C der Prisenordnung daarvan gegeven in het belang der vijandelijke oorlogvoering was i iu de vaart gebracht. Deze ongemotiveerde omkeering van den be wijslast zou, zelfs bij de meest onpartijdige toe passing door de prijsrechtspraak, de Neder landsche scheepvaart aan buitensporig nadeel blootstellen ingevolge van het oponthoud door de opbrenging en de prijsprocedure veroor- kan zaakt. gld. bij levens- IA A gld. ingeval van over- IEA gld. bij verlies van lange invaliditeit. *vv hjden binnen 30 d. 1 vv één hand, voet of oog. Door een koe aangevallen. De ongeveer 35-jarige vrouw van een tim merman te Bathmen had een haan opgevan gen, waarmee' zij door de weide liep, waarin hpn koeien graasden. Op het hanengeschreeuw kwam een der koeien op haar toeloopen en gaf haar een stoot, waardoor zij in het gras viel. Vervolgens trapte de koe haar en verwondde haar ernstig. Ondanks de pogingen, die de haar vergezellende koopman deed om de koe te verwijderen, gelukte zulks niet voor er meer hulp kwam opdagen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd zij in hoogst deernis- waardigen toestand naar het ziekenhuis te De venter gebracht, waar zij reeds den volgenden avond aan de gevolgen overleed. Bekentenis. Na wekenlange ontkenning, heeft A., verdacht van den moord op den spoorwegbeambte Hu bert in de Schermerstraat te Haarlem, in de ge vangenis en later voor den rechter-commissa- ris een volledige bekentenis afgelegd. Hij ver klaarde, dat (hij, geheel alleen, zonder dat iemand er iets van wist, den moord gepleegd heeft en dat mej. Hubert geheel onschuldig is. Als< motief voor zijn daad geeft hij op, dat hij van mej. Hubert, niettegenstaande zij niets van hem wilde weten, zooveel was gaan houden, dat hij niet langer kon duldejt, dat zij een ander toebehoorde. Daarom, en daarom alleen, had hij, nadat hij de vrouw met verschillende leugens gedurende eenige dagen uit huis had gelokt, tij dens haar afwezigheid den moord gepleegd. 'n Duur poesje. De heer H. A. Wissink Jr. te Tiel verkocht dezer dagen zijn Angorakat voor f80. gesloten tijd geëindigd voor de visscherij op barbeel, blank, voorn, brasem, kolblei, meun, ruischvoorn, snoekbaars, winde en zeelt in alle wateren des Rijks. Ook mag na dien datum in de binnenwateren onzer provincie gevischt worden met alle vischtuigen. Met 16 Juni zal eindigen de gesloten tijd voor het visschen op karper. 246 paardea 11 veulecs Totaal ,257 stuks. Prijzen le soort paarden f 1000 f 1400. 2e Veulens geen notoering. Der wirdt in bulte klage troch de heitea en memmen dy’t hjar jonges hwet leare litte wolle en dy’t it einliks net utknikke kinne. Hwent as de jongoljue net alle dagen mei trein ef tram hinne en wer kinne nei stêd, don is it de Alden faeks tofolle m^nsk om for bjar- ren in kostbas to biteljen. Dit is sa, in hopen Alden op in doarp seoene graech tichterby ef yn de stêd wenje, allinne om de bern. Mar om sokke dingen tinkt men as jong- keardel fen sechstsjin oant tweintieb jier, net. Men fytste nei stêd ef gyng, as it raer waer wier mei trein of tram en fierders seach men moaije dingen yn ’e stêd, dêr’t de stedsbern seis, neat fen sjugge. En fensels, men learde it libben ek in bytsje fen in oare kant as de maten dy’t altiten thus bleauwen en oars neat learden as hwet it doarpslibben to learen joech. De earste jierren fen altyd-weroan-learen binne nou foarbyde maten fen it fêste ploechje det op ’e fyts fen en nei stêd teach en de leden fen de treinklub, dy’t bast in koupé ef tominsten in hiele bank yn bislach namen en der gjin bien yn seagen, om yn it sket twisken hjar öfdieling en dy feu de „vrou wen” gatsjes to fykjen om sa de konfersaesje mei de fammensbern dy’t ek alle dagen hinne- en-wer reizgen, oan to hélden, dy mate» binne nou net mear leden fen in ploechje ef klub, mar stonden sims wech-ende-wear üt elkoar. Der waerd dreamd fen gouden bergen, fen moage bitrekkings, wit-ho-fier foarten gtidden rekken in ein üt ’e reek. Mar oaren steanewerde bloegende parrebeammen as greate 'wite rükers, yn it donkergriene gêrs mei giele en wite blomkes fen de hóren, bigjinne wer de hagen to bloegen en komme de beammen wer yn ’t blêd. En lyk as altyd, liket de hiele ierde jong to wêzen, en bliid as in breid en komt der in maitiidsgeait oer de minsken, in geast dy’t de hope sterk makket, ho bot ek de wréld üt bjar foegen wêze mei. Oan de greate oarloch wirdt sa’n bytsje tochtit is noch sa fieróf, noch sa’n great ein büten de libbenskrite. Elk libbet mar foart yu syn eigen wréldtsje en forjit de dingen dy’t der büten steane. Allinne as it neger liket to kommen, den skrillet elk op üt syn eigen tinzewréld, den is der ynienen oer alle mineken it witten, ho ticht det ófgryslike doehs alle dagen by üs is. Wy hawwe it dizze dagen wer sjoen, ho bang den elk is det dar oarloch komme geil. Mar oars, och, sadré’t it hwet saksearret, den makket elk himsels wer wys det it sa slim net is, det it wol hwet tafalle scil en libbet syn eigen libben sa’t er det wend is. Lést Moandeitojouns wier Rooyaards syn sel- skip yn de Harmony mei Shakespeare’s „Drie koningenavond”. Dy’t op it stik fen toanieloanklaeging oars net wend is, as hwet men troch de bank sjucht op it fryske toaniel, howol dit frül de léste tiid, skoan ütkin tsjin de measte Hollénske selskippen dy’t hjir komme, dy wier it as in soarte fen iepenbiering, do’t it doek om- heech gyng. Earst wier it noch tsjuster, mar ynienen waerd it Ijocht en dêr seach men in toaniel, sa moai fen forhélding en kleuren en de minsken sa ryk en swierich klaeid, det men miende to sjen ien fen de Iliryske peloi- zen dêr’t Couperus syn remans spylje. En den de mssyk. De mesyk dy’t Humperdinck makke Abonneraeat: per j'aar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertcntiën 15 reg. f0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon- uement belangrijke korting De advertentie-prijzen zgn tgdelgk ver hoogd met een oorlogsioeslag van 20% JE gld. bij verlieg EA gld. bij verlies van TE Iw van een dttim. vv een wijsvinger. De markt werd druk bezocht, doch door de hooge vraagprijzen bleef de handel kalm. Benoemd is tot rector van het gymna sium te Dordrecht dr. H. D. Verdam alhier. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woeasdag 29 Mei. In den avond van 12 April j.l. omstreeks halftien hoorde E. Feonstra, bakker te Sneek, hoe de voordeur van zgn winkel werd open- geworpen en kort daarop glasgerinkel. Hg liep naar voren en zag, dat de lamp in den winkel was vernield, buiten hoorde hg een gejoel van vele stemmen. Later is gebleken, dat dien avond een troepje deugnieten hier en daar hun slag hebben ge slagen. Hier werd worst, elders werden zuurtjes buitgemaakt. Bg den bakker was ’t te doen om een brood uit de étalage machtig te worden. Althans dit is aan den 18-jarigen J. T. rij- wielreperateur ter plaatse, die zgn aandeel van de worst en zuurtjes verklaarde te hebben genoten, ten laste gelegd. Hij ontkende. De substituut-officier achtte echter door de aanwijzingen het ten laste gelegde bewezen, noeiide het feit zeer ernstig en vorderde voor poging tot diefstal 3 maanden gevangenisstraf. In de zitting van 22 Mei hebban terecht gestaan J. H. 87-jarig koopman te Wolvega, wegens diefstal van vee uit do weide te Deersum. Ge- eiseht 6 maanden gevangenisstraf en tot die straf veroordeeld. J. L. 28-jarig zilversmidsknecht te Snoek, wegens mishandeling aldaar Geëischt 6 wekeo gevangenisstraf en tot 1 maand veroordeeld. (E. C.) Uitvoer »an ïoesq* pvmrrian. Het bestuur van de Provinciale Vereeniging van Veehouders in Zuid-Hollaud heeft eergis- Volgens voorwaarden overeengekomen met de HotSsisvdsiaisie RSgesweesse Vnrx*» JflOfl kerissQ*-Barck 4® Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor AVVV teren aan den minister van landbouw, nijver-1 heid en handel geseind dat de uitvoer van 8000 joage paarden in hooge mate nadeelig is voor de vleeschvoorzie- ning van ons volk, en dat de slachting daar van onzen veestapel ten goede zou komen. Het dringt er bij dea minister op aan, dezen uit voer alsnog niet toe te staan. Rimen en Teltsjes. In den loop van dit jaar zal bij den uitgever R. v. d. Velde te Leeuwarden een geïllustreerde uitgaaf verschijnen van de Rimen en Teltsjes van de Gebroeders Halbertsma. Geen geschrif ten hebben zeker meer bijgedragen om de be langstelling der Friezen in hun meer dan 20 eeuwen oude taal wakker te roepen dan die der Gebr. Halbertsma. In hun vertellingen gaven zij meesterlijk het leven der eenvoudige men- schen uit hun omgeving weer en verrijkten de Friesche letterkunde met menig eenvoudig ge voelvol vers. Geen wonder dat voor dit in ze keren zin klassieke werk een vijfde uitgaaf noodig bleek. Wat aan deze nieuwe ui (gaaf een hooge waarde zal verleenen, zijn de illustra ties van den in Friesland zoo gunstig beken den kunstschilder Ids Wiersma, bovenal om de taak, die deze zich stelde, n.l. om Zboveel mo gelijk voorwerpen uit den tijd der Gebr. Hal bertsma, voor het meerendeel aan de Friezen van heden onbekend, in beeld te brengen. Ge durende twee jaar zwierf de schilder in Fries land rond om te zoeken wat van zijn gading was, met het gevolg dat thans ruim 100 platen het boek zullen verluchten. De geschiedvorscher dr. G. A. Wumkes, schreef de historische inleiding, terwijl de tekstverzorging aan den Frieschen letterkun dige O. H. Sytstra werd toevertrouwd. Finan- cieele steun van nakomelingen der Gebr. Hal bertsma maakte de onderneming mogelijk en stelde den uitgever in staat het werk in het bereik van velen te brengen. Verwacht mag worden dat de Friezen deze uitgaaf, die zeker een belangrijke gebeurtenis in de Friesche let terkunde mag worden genoemd, met graagte Zuilen ontvangen. H. M. de Koningin heeft deze belangrijke Friesche uitgave met haar inteekening vereerd.* Groate Dioscoup. Naar „de Telegr.” verneemt, heeft de heer A. Tuschinsky te Rotterdam, van de gemeente Amsterdam voor ongeveer een half millioen gulden een groot complex van krotwoningen gekocht, zich uitstrekkend tusschen Reguliers- breestraat en Reguliersdwarsstraat. De bedoe ling van den kooper is, deze huizen te doen sloopen en er een bioscooptheater van zeer groote afmetingen te stichten. Barrevoets naer school. Het gebrek aan zoolleder begint te Apeldoorn zoodanig merkbaar te worden, dat tal van ouders zich genoodzaakt zien, huune kinderen barrevoets naar school te sturen. Aanvankelijk was dit verboden en werden de kinderen, die op bloote voeten naar school, kwamen teruggostuurd. Thans echter hebben B. en W. der gemeente de hoofden van de verschillende scholen aan geschreven en hen medegedeeld, dat in het vervolg ook kinderen, die barrevoets ter school komen, moeten worden toegelaten. Onze levensmiddelen. Dezer dagen hield een bekend landbouwer, aldus wordt aan „de Tijd” gemeld, als deskun dige een inspectie in de veemen te Amsterdam, teneinde te onderzoeken of aldaar voorraden wier. Stean bliuwe, doart men ek hast net, om de stedljue, it stiet sa raer. Nou is det hwet oarsmen neamt goed lüd do tiid fen de dei ef bliuwt effen staan, al nei’t it to pas komt. Mar yens maet dy is troebpandere en bliuwt in ein fierder stean en tipelt hwet mei syn stók om. En as men den wer fiorder kin en yen wer by de maet foeget, den stüket it praet earst, sa’n ünfortsoenlike boer ek, samar ien oau to hélden. Mar men is seis bliid, noch diel to hawwen oan it doarp.-libbcn. Twadde gefal. Op in dei rint men mei in kollega de strjitte léus en tinkt fensels net om de bütenljuwe dy’t foar C. en A. by de glêzen op steane. Mar krekt wylst men der oan ta is, draeit in ien- faldich wyfke, alhiel yn ’t swart mei silvren earizer, swarte kyps en swart tienen bras- koerke, hjar om en scil bast tsjin yen oan stuitsje. Den sjucht se yen oan, men sjucht hjar oan en glimket en den is ’t„jonge noch ta, det hie ’k nea tocht, det ik jo hjir sjen scoefoldocht it goed men is twisken twa al jierren yn 'e stêd, mar it minske hat yen eren as jonge wol kennen om’t se faek by de éldeljue kaem en hearde letter det de jongkeardel „yn-e’-stêd” wier. Amice kollega, op syn bést in Hollander, stiet wer in eintsje fierder en as men den wer by him komt en hy is in gre.pmakker, den seit er gnyskjend: ,,’n Oude vlam mar tinkt: dy ljue sjeneare hjar nearne for. Sa dogge den hjar soms fen dy dingen foar, mar slimme dingen binne it net, hwent as men de ljue sa oantreft, den hat men ek wis moage Snjeontojounen en Sneinen tbüs yn ’t aldershüs, hwent it is in blyk det de soms aeklik binypte opfettings fen de stêdljue, oer minsken en minsken, gjin fet op yen ha De Maitiid komt wer lyk as alle jierren. Lyk as altyd giet de healens en deadskens dy’t oer de fjilden leit, linkendewei foart en komt stadichoan wer de wielde fen büntbi- blomme mieden mei it tüzenstimmich fügelliet Een hondenslachterij. De politie heeft in een huis aan de Vierwin- denstraat te Rotterdam een hondenslachterij ontdekt, ’n Groote geslachte hond is daar in be slag genomen en naar het abattoir gebracht, waar het vleesch voor menschelijk voedsel is afgekeur-d. Het voornemen bestond dat vleesch voor f 2 per half kilogram te verkoopen. D<s Amst«i-damsoh« C. K. De gemeentelijke Centrale Keuken te Amster dam, die totautoe een 50.000 porties per dag leverde, heeft het tengevolge van de gasrant- soeneering den laatsten tgd ontzaglijk druk gekregen. In enkele dagen stegen de aanvrage tot 75.000 per dag. Aan zoo’n groote uitbre,- ding kan niet maar zoo dadelijk worden vol daan. Voorloopig kan men hot tot 60.000 bren gen, maar voor ’t overige zal men eerst maat regelen moeten nemen wr.nk na« adwartaTrders. Blijkens een ervaring, die do Zwolsche Ct. Weet mee te doelen, dient men met het stellen van te koop advertentiën in de courant eenige zorg te betrachten. Als men adverteert '„Voor den meestbiedende te koopof „Bod gevraagd op dan komt, volgens de nieuwste aanschrijving van den Minister van Financiën, de registratie-entvanger mot ee; bekeuring, waar een boete van f 100 aan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1