Graan-Speculanten RECLAMEKOLOM Brandenburgh, Bosdimafc Co. MEUBELFABRIEK NEDERLAND Kamerbetimmeringen. annex SHEERER COURAMT en WYMBRITSERADEEL Officieel Gedeelte. Afkondiging. Nieuwstijdingen. ’"25 ■o. 71. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. i' Verschijnt Geldleening. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdag 8 Juni 1918 i. I 1 J. A. HUIZIMGA, Groningen. NIEUWE SNEEKER COURANT 1 T9 B krenken.” ikS sleuteltje van een vischkaar in de luister naar XLIII. zei over II zonder erbij te denken. Je begrijpt mij niet. O ja, ik begrijp je best. Ik begrijp je beter dan je jezelf kent. O, riep Laufa eensklaps uit, waarom heb je mij dan ooit verlaten alleen omdat ik het je zei? Waarom heb je niet gezorgd dat ik mijzelf leerde kennen? Neen! snikte zij afwerend, neen, raak mij niet aan. Het is te laat. Het is niet te Iaat. Luister mij. O, waarom was je niet een man sterk ge noeg om de zwakheid van een vrouw te begrij pen? Je kunt mij nu alleen kwellen. O, ik haat je! Ik haat je! Je hebt mij lief! Ik zeg je dat je mij lief- hebt! riep hij hartstochtelijk. En voor zij het wist was zij in zijn armen, wa ren zijn lippen op haar lippen, op haar schou ders, op haar hals. Je hebt mij lief! Je hebt mij lief! Ik tart je te zeggen dat het niet zoo is! O, zorg dan dat ik je liefheb. Laat mij dan gelooven dat ik je bemin. Weet je niet hoe ik je heb liefgehad? O, van het eerste oogenblik af! Mijn liefde is mijn leven geweest, liefste, al die jaren lang. En nu- O neen, neen! Ik smeek je! Ik ben zwak, zwak. Eén woord zou mij alles doen vergeten. En ik spreek dat eene woord en je eigen hart antwoordt mij O, hijgde zij, ik heb je lief, ik heb je lief! •f regelen te wachten, vreest het ,,Hbl.” Veulens naar Duitsehland. Vanaf 5 Juni worden van uit verscheidene groote plaatsen in ons land, o.a. van uit Leeuwarden, 8000 veulens naar Duitsehland verzonden. Eindelijk sloeg zij haar oogen op. Met vele, hartelijke gelukwenschen, Sheldon Corthell, terwijl hij haar een ruiker donkerblauwe viooltjes toereikte. Laura sprong op met groote schitterende oogen. Jij? was alles wat zij kon uitbrengen. Jij? De kunstenaar glimlachte en legde de bloemen op tafel. Ik vertrek morgen voor goed, zei hij. Heb ik u verschrikt? Ik kwam u alleen vaarwel zeg gen en feliciteeren met uw verjaardag. O, jij hebt eraan gedacht! riep zij uit. Jij hebt eraan gedacht. Ik had het eigenlijk wel moeten weten. En Jadwin was het vergeten. De tranen kwa men haar in de oogen. O, jij, jij, hebt er aan gedacht! riep zij nog maals en stak hem haar beide handen toe. Hij greep ze in de zijne. Gedacht! Ik heb het nooit vergeten. Neen, neen, jij begrijpt mij niet. Ik sprak In de zitting gestaan K. W., 61 jaar, timmerman, zonder vaste woonplaats, voor landlooperg te Leeuwarden. Geöischt 5 dagen hechtenis en 2 jaar opzen ding en tot die straf veroordeeld. Een 15 jarige jongen te Sneek voor diefstal aldaar van puddingpoeder. Ter beschikking der regeering gesteld, zonder toepassing yan eenige straf. Een 14-jarige jongen te Sneek voor diefstal aldaar van een worst. Veroordeeld tot 6 maan den tuchtschool. De tranen stonden in Corthell’s oogen, toen hij antwoordde: God vergeve dengene, die je zoo diep on- gelukkig heeft gemaakt. Eensklaps klonk het rollen van wielen op het asphalt en het trappelen van paardenhoeven. Is dat je man? i Corthell wierp een snellen blik op Laura’s i verward kapsel, op een losgerukten krul in haar nek, op de gebroken en verdrukte rozen, op de roode vlekken op haar wangen. Is dat je man? Mijn man ik weet het niet. Met nietsziende oogen keek zij hem aan. Nooit, nooit! Waar is mijn man? Ik heb geen man. O, je laat mij weer denken! riep zij angstig.. Je laat mij denken. O neen, neen, jij hebt mij niet lief! Ik haat je! Hij boog zich snel en kuste haar. Ik kom je morgenavond halen, sprak hij. Ben je dan gereed met mij te vertrekken? Gereed? Ja, ja, om met je te vertrekken. Een oogenblik bleef hij luisterend stilstaan. Ergens werd een deur gesloten. Goeden nacht, fluisterde hij. God zegen je! Tot morgenavond. En met deze woorden was hij verwenen. De straatdeur viel zacht in het slot. Een zware stap klonk bij de deur der biblio theek. Een onzekere hand schoof de zware por- tière opzij. Jadwin, haar man, stond voor haar. ‘Zijn oogen waren diep in de kassen gezonken, Algemeene Staatspartij. Dinsdagavond werd vanwege de Algemeene Staatspartij een openbare vergadering gehouden in Amicitia, dia zeer matig bezocht was. De heer G. H. H. Wjjchgel van Arnhem opende de vergadering en deelde mee dat dr. Z. Kamerling deze avond verhinderd was een Abonnement: per jaar f2.— fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advert en tlën 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdeljjk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20% <7E gld. bij verlies CA gld. bij verlies van }C gld. bij verlies tv van een duim, vu een wijsvinger. Lv van een vinger gaanood. Te Amsterdam moest over Mei 60 pCt. van het normaal verbruik gas bezuinigd worden. Er is slechts ruim 31 pCt. bezuinigd. Er staan dus in de naaste toekomst nog strengere maat- van onderwijzer 34 en voor 2 betrek- van onderwijzeres 64. Hot verloren sleuteltje. Een palingvisscher op Texel liet verleden jaar een sleuteltje van een vischkaar in de Roggesloot vallen en kon het ondanks alle moeite niet weer boven water krijgen. Toen hij echter dezer dagen paling wilde verkoopen, zag hg tot zijn verbazing, dat een der visschen het sleuteltje om ’t lijf had. Waarschgnlgk heeft de pigling reeds verleden jaar door het oog van den sleutel willen kruipen, hetgeen hem niet geheel gelukt is. Door den groei van den visch was de sleutel reeds aanmerkelijk in het lichaam gedrongen. spreekbeurt te vervullen. Verder wees Spr. er op, dat de naam Algemeene Staatspartij verkeerd gekozen was. Men wilde geen partg vormen, maar slechts een vereeniging van personen zgn, die zich tegen elke partij politiek verzetten. Daarna was het woord aan van ---- DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skickk Telefoon No. 150. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Aigemesne Verzn- kerings-Bankte Schiedam zijn onze Abonnés verzekerd tegen ongelukken voor 4vvv zijn gezicht was lijkbleek, zijn hand beefde. Een lang oogenblik bleef hij midden in de kamer staan en keek haar aan. Eindelijk' bewogen zich zijn lippen: Meisjelief schatje Laura stond op, haar hart klopte wild, de tra nen stroomden over haar gezicht. O man, man! Samen liepen zij naar de sofa en gingen dicht naast elkaar zitten, elkaar vasthoudend, bevend en bang als twee kinderen. —Schatje, fluisterde Jadwin na een poosje. Schatje, het is zoo donker, donker. Er is iets ge beurd.... ik herinner het mij niet meer.... maar het is donker zoo donker. Hij streek met een vaag gebaar over zijn, oogen. Het is donker, herhaalde zij zacht. Donker, donker. Er is iets gebeurd. Ja. Ik moet het mij niet herinneren. Zij spraken niet meer. Lange tijd verliep. Vast tegen elkaar aangedrukt zaten Curtis Jadwin en zijn vrouw in die groote, prachtige kamer, stil en bevend, vol namelooze angst het was donker, donker En terwijl zij daar zoo zaten, klonk eens klaps een lang gerekte kreet door de duistere straat: Extra tijding! Extra tijding! Faillissement van Curtis Jadwin! Extra tijding! Slot volgt. den heer M. J. Essen van Utrecht, die sprak over het onderwerp„Aan de boorden van den Ouden Rjjn laat hot Nederlaudsche volk zich niet Deze woorden zijn door Mr. Troel- stra in de Kamer gesproken, doch zgn als een phrase te besshouwen, daar het Nederlandsche volk gekrenkt wordt zoowel door het buiten land als door de eigen regeering. Door de regeering, daar in ons veergk land een tekort is aan vleesch, boter on kaas, terwgl enorme hoeveelheden naar Duitsehland werden uit gevoerd. Voort# door de rantsoeneoring van aard appelen en het schandelgk lage broodrantsoen. Daarom zijn do boven aangehaalde woorden van Mr. Troelstra niet juist. Wel had deze afgevaardigde gelgk, toen hg zeide „wij staan voor een failliete boedel.” Waarom heeft men dit echter niet vermeden Men had het toch aan zien komen. Maar den leden van de Tweede Kamer werd de mond gesnoerd. Zg hadden het te druk met hun partg-politiek om zich om de groote belangen van het Nederlandsche volk te bekommeren. Zg namen zitting in Commissies en verloren daardoor het recht op kritiek. Zij hebben te veel gesproken, te weinig gedaan, terwgl toch de A. 8. P. hen steeds heeft gewaarschuwd. Deze jonge partg heeft steeds aangedrongen op betere voedselvoorziening, op stopzetten van de uitvoer, en nu na twee jaar dralen is ein delijk de uitvoer stopgezet. Zg heeft steeds bestreden het Posthuma- beleid waarbg de grootste handelaar tevens adviseur van den Minister was. De A. 8. P. heeft altgd opbouwend gewerkt en steeds ad viezen gegeven. Nu het te laat is ziet men het belang dezer adviezen in. Nu staat het Nederlandsche volk voor een hongersnood, die straks misschien zal leiden tot een revolutie. En dat alles door het wanbeheer der Neder landsche regeering en van het lichaam dat op deze regeering had moeten toezien, maar deze dure plicht schandelgk heeft verwaarloosd. Daarom moet er nieuw bloed in die Kamer komen. Spr. besluit met de woordenDe nieuwe kieswet dwingt u partg te kiezen, zorgt dat gg de partij kiest, die slechts het algemeen belang op het oog heeft eu de vijand is van alle partg-politiek, de A. 8. P. Do heer G. H. H. Wggchel uit Arnhem had alt onderwerp: „Waarom is de A 8.P noodig.” Veje leden van de 2e Kamer hebben reeds tientallen jaren zitting en boomden daar heel gezellig. Van de 100 leden zgn er 75 Meesters in de Rechten, die elkaar met spitsvondigheden te Igf gaan, veel spreken en weinig doen. Dit wordt door velen voooral van de middenstand gevoeld en hierdoor kreeg men vooral bij deze stand afkeer van politiek De A. S. P. wil mot kracht deze misbruiken bestrijden en her vorming van de 2e Kamer, zoodat er minder gesproken eu meer gedaan wordt. Mannen van de praktgk moeten in de Kamer, minister Pos- thuma moet worden vervangen. Door de tegenwoordige politieke indeeling naar godsdienst eu maatschappelgke klassen, is het Nederlandsche volk verdeeld. Men voelt zich niet in de eerste plaats Nederlander, maar partgman. De tegenwoordige partgen hebben niet het algemeen maar slechts het partijbelang op het oog. Voor een slechte kieswet is de O. L. school verkocht* De nieuwe kieswet is on-democratisch. Zg geeft geen vrouwenkiesrecht en is veel te in gewikkeld, terwijl de kiezers veel te weinig invloed hebben op de samenstelling der lijsten. Ook de troonsopvolging had moeten worden geregeld. De vrees voor Duitsehland beheerschi onze geheele politiek,1 wg moeten economisch onaf hankelijk van dit land worden. Verder staat de A. S. P. aan op behoud onzer koloniën tot deze voor zelfbestuur ge- Ontploffing. Van verschillende zgden ontving het Meteo rologisch Instituut in De Bilt berichten over heftige trillingen in ’den nacht van 30 op 31 Mei jl. omstreeks 1 [uur waargenomen. Deze trillingen zijn door de seismografen in De Bilt opgeteekend een halve minuut voor 1 uur (en zeer waarschgnlgk afkomstig van een sterke munitieontploffing te Zaebpugge.) Wsipiefhsbbsrs* Voor de betrekking van hoofd de school aan de met 1 Sept. a.s. te openen openbare lagere school in de Nieuwe laan te Veendam hebben zich 55 sollicitanten aangemeld, voor 3 betrek kingen kingen voor diefstal aldaar van een brood. Geëischt 3 maanden gevangenisstraf. Beklaagde is vrij- gesp roken. Een Friesche Bijbel. In de te Leeuwarden gehouden vergadering der Friesche afdeelingen van het Nederl. Bijbelgenootschap is na een inleiding van dr. Wumkos en na uitvoerige besprekingen met 18 van de 25 stemmen aangenomen een motie, waarin de afgevaardigden zich uitspraken voor het steunen van pogingen tot het totstand komen van een Frieschen Bjjbel. Kerknieuw*. Geref. kerken. Beroepen te Schildwolde (Gron.) ds. W. Popma te Oudegate Wjjckel en Balk K. Prins, oand. te Wormer (N.-H.) Een Nederlandseh vissohorsvaartuig in den grond geboord. Een telegram aan de Noorsche bladen meldt, dat Donderdag 30 Mei te Egersuud in Noor wegen twaalf man van een Nederlandschen vischkotter zgn aangekomen, ’s Maandags was hun schip op 120 K.M. van de Noorsche kust door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Zij hadden slechts beschuit en drinkwater in hun boot mogen meenemen. Het weer was goed geweest, maar ’s nachts hadden de mannen last van de kou gehad. Duurtctoaslaq gspsnsionnssrden. Prov. Staten van Friesland hebben aange nomen een voordracht tot het geven van een duurtetoeslag ad 20 pCt. aan gepensionneerden, met een minimum van f 60. Tw«« hengelaars verdronken. Twee hengelaars uit Amsterdam, die naar den Osdorperbovenpolder waren getrokken om uit een der diepe veenpiassen een paar visch- jes op te halen, hebben daarbg zooveel ster ken drank gedronken, dat zij te water zgn geraakt en verdronken. Beiden waren gehuwd, een hunner heeft zelfs een talrijk gezin na gelaten. gld. bij levens- lAA gld. ingeval van over- |EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. aVV lijden binnen 30 d. 1 vu één hand, voet of oog. Esa verhaal uit Chicago, door FRANK NORRIS. 1 Schrijver van „Vang-arme n”. (Vertaling van Jo Arenberg). Hij sloot haar vast in zijn armen. Vergeet al je verdriet. Vergeet de groote vergissing die wij beiden hebben begaan. Ver geet alles, alles, alles behalve dat wij elkaar liefhebben. Laat mij dan niet denken. Niet denken. Laat mij alles vergeten, elk uur, elke minuut die vóór vandaag is verloopen. O, als ik één keer weer zou denken, zou ik je vermoorden met mijn eigen handen. O, ik weet niet wat ik zeg, kermde zij, ik ben gek. Met wijdgeopende oogen keek zij hem aan. Wat heb ik gezegd? Wat hebben wij ge daan? Waarom ben je hier? Om je te halen, zei hij haar vlak in de oogen kijkend. Om je met mij mee te nemen, om je mijn heele leven te geven en te zorgen dat je vergeet ooit ongelukkig geweest te zijn. En zal je mij dan nooit alleen laten nooit? En met een stem, zwak als van een kind, sprak zij: Ik ik ben zoo bang alleen te zijn. O, ik moet nooit weer alleen zijn zoolang ik leef. Ik geloof dat ik zou sterven. Dat zal ook nooit weer gebeuren. O, dit is ook mijn geboortedag, lieveling. Ik ben van avond herboren. Laura hing in zijn arm. En zal je mij altijd liefhebben, liefhebben, liefhebben? fluisterde zij. Sheldon, Sheldon, heb mij altijd lief, altijd, met heel je hart, je ziel en je kracht. schikt zgnstaatspensioen op 60-jarigen leef tijd zonder premiebetaling, verbetering van ons belastingstelsel, maatregelen in belang der volksgezondheid, algemeene ontwapening na den oorlog, drooglegging der Zuiderzee. De partg-politiek heeft veel tegengehouden door hervorming der Kamer zou veel meer gedaan kunnen worden. Op het gebied van sociale wetgeving wil de A. S. P. invoering van een wettelijke maxi mum werktijd, aandeel in de winst voor den werknemer. Verder wil men zooveel mogelijk vrijhandel en zoo weinig mogelijk protectie daar deze oor log kan kweeken, ontginning van woeste gron den en openstelling van bosschen voor het pu bliek en hervormingen op het gebied van be lastingen en wetgeving. Na de bespreking van het program komt Spr. tot het verschil tusschen de Economische Bond en A. S. P. De Econ. Bond die zich ook tegen partg-politiek richt is behoudend, terwijl de A. 8. P. democratisch is. Daarom is voor hen, die genoeg hebben van de partij politiek en in democratische richting willen de A. S. P. de aangewezen partij. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door ds. Horreus de Haas. Kritiek vindt steeds weerklank in de tegen woordige omstandigheden nu er aan alles ge brek is en daaraan schrijft debater het applaus dat do spreker oogstte dan ook toe. Dit neemt niet weg dat de kritiek zeer oppervlakkig is geweest en personen en partgen vaak ongema nierd en onverdiend zijn aangevallen. Ook de 8. D. A. P. oefent kritiek maar neemt daarbg in aanmerking, dat de regeering met groote moeilijkheden te worstelen heeft en men mag eerbied hebben voor iemand als minister Loud én die alles doet om voor ans land ’n eerlijke neutraliteit te bewaren. Spr. protesteert tegen de aantijging als zou de 8 D. A. P. slechts partij-politiek gevoerd hebben, en zich niet hebben ingelaten met de levensbelangen van ons volk. Met nadruk wijst Spr. er op, dat toen de A. S. P. begon met haar adressen aan de re geering inzake de levensmiddelen-voorziening, mannen als Alberda en Sannes, reeds lang in de Kamer pleitten voor ’n geheel nieuw stel sel van volksvoorziening. En wanneer de Spr. 'r.aief (of brutaal vraagt, waarom heeft men dan de boel niet veranderd, dan weet heel het volk wel, wat de hceren van de A. S. P. niet schgnon te snappen, dat men met 16 man in de Kamer hot ten slotte niet te zeggen heeft. En tegenover ’t algemeen verwgt aan de bestaande partijen, meent Spr. te mogen stel len, dat al zien do verschillende partijen de zaken heel verschillend, alle toch meenen op hunne wjjze ’t best het algemeen belang te dienen, ejon goed als de A. S. P. dat zegt te willen. Wil men inderdaad ernstig naar een demo cratische, economische gemeenschap, dan is niet de partij van de sprekers de aangewezene. Want ook deze handhaaft het kapitalistisch stelsel, dat uit winstbejag de groepen tegen elkaar opjaagt, als ’t moet met wapengeweld, zooals thans. Wil men ernstig naar een betere samenleving, dan dient men een macht te vor men en te strijden tegen hot kapitalisme, vóór een betere en hoogere volksgemeenschap, voor een klassenvrge maatsehappjj, een gemeenschap, waarin iets van de groote idealen van vrgheid en broederlijkheid en waarheid zal worden verwezenlijkt. Dat gaat slechts langs de oude weg van de „vereeniging van de proletariërs aller landen”, dat'is voor onze tijd en ons land, door bg de stembus te stemmen op de strgders, die hun heele levon gaven voor de bevrgding van het arbeidende volk, op den man die als symbool van die strgd mag worden genoemd, op Mr. P. J. Troelstra. De tweede debater, de heer Bakker, had gedacht dat de A. 8. P. op godsdienstig en politiek gebied een neutrale partjj was, dit blijkt nu niet het geval te zgn. Spr. onder schrijft veel van wat de A. 8. P. op haar pro gram heeft maar keurt de persoonlijke aan vallen op de tegenwoordige Kamerleden|ten zeerste af. De misstanden in de Kamer zijn vooral --- Wester sing el 2. Telefoon 118. Onze veestapel. In een vergadering te Rotterdam zeide een deskundige o. a. dat de 100.000 H.A. te scheu ren grasland geen motief zijn tot verdere in- J. T., 18 jaar, rjjwielreparateur te Sneek, krimping van den veestapel, want op deze 100.000 H.A. kan ten hoogste zeer, zeer ruim genomen 300.000 stuks vee worden gevoed. Onze veestapel is sinds Maart 1917 met 500.000 stuks verminderd, dus hebben we voor het overbig vende land reeds te weinig vee. Bedenkt men daarbg, dat de vermeerdering in de laatste jaren 50.000 per jaar bedraagt, dan beseft men dat er reeds nu tien jaren noodig zullen zjjn om den veestapel te herstellen op den voet van 1916. Voretsohade. Men meldt dat in de provincie Groningen vele boonen en aardappelen zgn afgevroren. Ook uit Friesland komen daarover berichten. Schepen uit Amerika. Volgens hier te lande ontvangen bericht zou den de Java en de Stella, met graan geladen, Woensdagochtend van New Yorkvertrokken zjjn. Verbouw van koolzaad- De minister van Landbouw acht het ge- wenscht met het oog op de vetvoorziening van het volgende jaar, om den verbouw van kool zaad op gescheurd grasland met kracht aan te moedigen. Terwgl 1 H.A. grasland in den vorm van boter en vet van slachtvee per jaar niet meer dan ruim 120 K.G. vet oplevert, kan van een redeljjk gewas koolzaad per H.A. wel 600 tot 800 K G. olie worden verkregen, waarbg nog is te voegen 1000 tot 1209 K.G. voedzame veekoek. Om den verbouw van koolzaad op gescheurd grasland aan te moedigen heeft de minister de i van L -- ireeniging, ^welker leden (de suikerfabrikan- 1 over een gr00f aantal per en hoofdagenten om den propage eren. De Suikervereeniging heeft daartoe ingericht een koolzaadkantoor, gevestigd te Rotterdam, Reederijstraat 5. Het koolzaadkantoor sluit met de land bouwers contracten af voor den verbouw van koolzaad op perceelen grasland, gescheurd na 15 Juni 1918. De verbouwers ontvangen een scheurpremie van f 450 per H.A. (zaaien sveld), waarvan uiterlgk vóór 1 October 1918 een voorschot van f 300 per H.A. wordt verleend. het gevolg van het parlementarisme hetgeen een noodzakelgk kwaad is. Het houden van onze koloniën acht Spr., een moreel onrecht. De Sprekers wezen in hun antwoord er op, dat de kritiek op min. Posthuma gerecht vaardigd is. Al de dwaze maatregelen zgn veroorzaakt, doordat er geen handelsmenschen in de Kamer zitten. De S. D. A. P. heeft al deze 4 jatr de re geering gesteund. Had ze ’n motie van afkeu ring tegen Posthuma’s beleid gericht, ze had ’t grootste deel van ona volk achter zich gehad. En wat de principieele kwestie betreft, acht Spr. ’t kapitalisme niet de schuld, maar slechts wanneer ’t kapitaal in handen van enkelen wordt opgehoopt. Dat wil Spr. vermgden, door de erfenissen aan de staat te brengen. En de arbeiders moeten aandeel in de winst hebben. Slechts wanneer men belang heeft bij de re sultaten zal iemand met pleizier hard werken. Wat Indië bstreft acht Spr. een Statenbond van alle volkeren d e oplossing van alle inter nationale kwesties. Hiermede zou ook de Indië-vraag opgelost zjjn. De vergadering werd hierna gesloten. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Vonnissen. van 29 Mei hebben terecht- Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat door den Raad dier ge meente in zijne vergadering van 5 Februari 1918, no. 7, is vastgesteld de volgende ver ordening: Verordening tot aanwijzing van stemlokalen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Art. 1. Voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, wor den de volgende lokalen aangewezen voor stemdistrict I een lokaal van het ge rechtsgebouw aan de Marktstraat voor stemdistrict II een lokaal der o. 1. school no. 1 aan de Oude Koemarkt voor stemdistrict III een lokaal der o. 1. school no. 3 aan de Kerkgracht voor stemdistrict IV een lokaal der o. 1. school no. 2 aan de Kloosterstraat. Art. 2. 1. Deze verordening treedt in wer king bij de eerstvolgende, overeenkomstig de bij de wet van 29 November 1917, (staatsblad no. 662) gewijzigde Kieswet, te houden ver kiezingen. 2. Alsdan vervalt de verordening, vaetge- steld bij raadsbesluit van 23 Mei 1911, no. 12. Waarvan afkondiging is geschied den 6 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP. De Secretaris: P. SIKKES. Gemeente Sneek. Ten laste der gemeente Sneek zal worden aangegaan eene geldleening, groot f64000.— tegen eene rente van 4'/2 De inschrijving op die leening is openge- ■teld tot 14 Juni 1918. Het plan van geldleening is t«r secretarie verkrggbaar. De Burgemeester der gemeente Sneek, noodigt de ingezetenen, die niet op de laatst va#tge#telde Kiezerslijst voor leden der Kamers van Koophandel en Fabrieken in deze Ge meente voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden ge plaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.s. ter Se cretarie dezer gemeente aangifte te doen, vol gens het daarvoor vastgestelde model, hetwelk kosteloos verkrijgbaar ii. Sneek, den 7 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. 1CL de Suiker- medewerking ingeroepen ve: ten) beschikken sonen, agenten verbouw te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1