I Bons voor Reparatieledei. Graan-Speculanten Een verhaal uit Chicago, door FRANK NORRIS. s Brandenburg, Bosch ma Co. ■o. 72. annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen a flfficieef Orgaan der Cemeenie Sneek. Officieel gedeelte. Levensmiddelenbedrijf Zeep. Woensdag 12 Jussi 1918 34e Jaargang KORT GEMENGD NIEUWS. NIEUWE SNEEKEH COURANT f» Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hoïlandscha AEgamaanaVerze- keringe-Bank te Schiedam zijn onze Abonnes verzekerd tegen ongelukken voor AVVV op De Burgemeester 8—9 nam. 6—7 i nam. het kamp XLIV. ge- EINDE. i en ie F Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Sfkxk Telefoon No. 150. 8— 9 9— 10 10— 11 11— 12 1—2 8— 9 9— 10 10— 11 11— 12 1— 2 2— 3 mevrouw Court verder? Ik ben blij, las Laura, dat mijnheer Gretry niet failliet is, ofschoon Landry zegt, dat hij een heele masa geld heeft verloren. Landry vertelt mij dat dien dag achttien makelaars-firma’s in Chicago gefailleerd zijn. Landry zorgt voor mij alsof ik een wassen poppetje ben. Maar ik wou dat hij wat meer op zijn eigen gezondheid lette. Hij wil als het regent nooit zijn waterproof dragen. Wij wensohen u beiden bón voyage en bon succès. Wat knap dat Jadwin die nieuwe zaak heeft op touw gezet, terwijl hij nog pas herstel lend was. Landry zegt, dat hij binnen eenige jaren wel weer een groot vermogen bij elkaar zal hebben. Vaarwel, Lauralief. Je altijd liefhebbende zus ter PAGE COURT. P.S. Gisteren hebben wij mijnheer Corthell op straat ontmoet. Hij vertrekt naar Europa. O, zei Jadwin, toen Laura den brief snel neerlegde. Corthell die schilder Laura stak een kam recht in haar haar. - Ik heb je immers alles omtrent hem ver bid, Curtis. Hij legde zijn hand op haar schouder en keek haar vlak in de oogen. Ik herinner mij alleen, Laura, dat alles mijn schuld is geweest. Ik heb je eenmaal lang ge leden gezegd dat ik begreep. En ik begrijp nu, meisjelief, ik begrijp, zooals ik het nooit te voren heb gedaan. Wij hebben beiden veel door leefd, schatje, zeer veel en wij beginnen thans alles opnieuw.... Ik geloof dat ik'het rijtuig hoor. 5— 6 6— 7 7— 71 1001—1100 van 1101—1200 1201—1300 1301—1400 1401—1500 1501—1600 1601—1700 1701—1800 1801—1900 1901—2000 Met het een der aanwezige leden of het niet wensche- Ijjk zou zijn aan volgende ledenvergaderingen een lezing te verbinden. Ook zou dit lid deze ris. morking. Zij stonden op en namen hun reistasschen in de hand. O Curtis, wat beteekenen bedienden, geld en al die dingen nu voor ons? Laura, nu geen bedienden die onze baga ge naar beneden dragen en de deur voor ons open doen, he? En een huurrijtuig in plaats van de victoria of de coupé, meisjelief. Zij zetten beiden tegelijk de reistasschen weer neer. Zij sloeg haar armen om zijn hals en bei den keken elkaar diep in de oogen. Toen kusten zij elkaar zonder een woord te spreken. Kom, zei hij. Jadwin sloot de huisdeur en stak den sleutel in zijn zak. De huurkoetsier hield het portier van het rij tuig open. Jadwin hielp Laura instappen, gaf den koetsier een adres op, stapte zelf in en trok het portier achtei^zich dicht. Kijk numog eens voor het laatst naar 'ons huis, Laura. Je zult het nooit terug zien. Maar zij wilde niet. Neen, neen, sprak zij, ik zal naar jou kijken, lieveling, naar jou en de toekomst, die gelukki ger zal zijn dan al de jaren die wij ooit gekend hebben. Jadwin antwoordde niet, maar nam haar hand in de zijne en zwijgend reden zij door de stad, naar den trein, die hen naar een nieuw leven zou brengen. Schrijver van „Vang-arme n”. (Vertaling van Jo Arenberg). Page uit New-York gehad. De eerste na haar huwelijk. Wil je hooren wat zij schrijft? Hij stak een sigaar op. Vooruit. Wat heeft mevrouw Court te ver tellen? Liefste zuster, begon Laura, eindelijk zijn Landry en ik in New-York. Wij zijn erg ver moeid na die lange reis, maar het hotel is net jes. De eigenaar kookt zelf en iedereen spreekt er Fransch. Mijn accent wordt veel beter en Landry heeft al verscheiden zinnetjes geleerd. Vanavond gaan wij naar een concert. Tante Wess’ heeft aangeboden onze vroegere woning in Chicago van je te huren en dan weer de heele benedenverdieping aan Landry en mij onder te verhuren. Zij is zoo’n goede oude ziel dat wij het best samen kunnen vinden. Eergisteren hebben wij mevrouw Cressler.een bezoek gebracht. Zij is hier nu al Ven dag of veertien en woont bij een ongetrouwde zuster in een prachtig huis tegenover Central Park. Die arme mevrouw Cressler Enz., en?. zei Laura haastig. Neen, neen, ga voort Laura. Wij zullen over een week of drie terug zijn en dan begint Landry zijn werk bij die spoor wegmaatschappij. Hij moet niets meer van spe- culeeren hebben, zegt hij. Hij spreekt voortdu rend van Jadwin. Hij zegt, dat Jadwin een genie is, de grootste financier van het heele land en hij is zeker, dat Jadwin gewonnen zou hebben als zij hem niet allemaal tegelijk hadden aange vallen. Hij zegt, dat Jadwin de vriendelijkste, beste man is dien hij ooit heeft gekend Och onzin! riep Jadwin uit. En wat zegt Nieuwe aardappelen. Het ligt, naar het „Hdbl.” meldt, in het voor nemen, 18 dezer een aanvang te maken met de verkrijgbaarstelling van nieuwe aardappelen volgens de reeds gepubliceerde regeling. Aardappeldrogerijen. De regeering is in onderhandeling met de ei genaren van alle stropcartonfabrieken, meldt men, o>m deze fabrieken over te nemen, tenein de ze in te richten voor aardappeldrogerijen. hetzelfde tijdvak is verkrijgbaar alleen bij de firma J. Zjjlstra Hz. gemalen sneeuwwitzeep a 27 cent per pakje, waarvoor 2 bons No. 487 moeten worden afgegeven. Bovenstaand kwantum is het rantsoen voor de maand Juni. uur voorm. 9—10 10— 11 11— 12 1— 2 2— 3 Abonnement: per jaar f2. fr. p. poet f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentifin 15 reg. f0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd meteenoorlogstoeslag van 20% 7E gld. bij verlies EB gld. bij verlies van o van een duim, v" een wijsvinger. te krjjgen, die noodig zijn om de beeldhouw werken in marmer te doen uitvoeren. Eieren. Nergens bjjna zjjn eieren voor den maximum prijs te krijgen. Eenige weken geleden nog wel, maar nu kan men geen ei meer bezetten. Toch worden ér nog genoeg kippen gehouden maar de maximumprijzen zjjn heeren verkoopers te laag. Zij kunnen hun waar clandestien beter van de hand doen. Zoo werd dezer dagen te Bar neveld in een vergeten boerderij in een der buitenwijken der stad een geheime markt ge houden waar eieren van 175 18 ct. per stuk verhandeld werden. Te Almelo heeft de politie op last van den Minister van Landbouw alle ter markt aange voerde eieren, ongeveer 10.000 stuks, in bezit genomen. Verder dienen eieren tegenwoordig ook als veevoeder, nu er zoo’n gebrek aan krachtvoer Paarden vooral komen hiervoor in aan- Rundvse. Een groot aantal kleine veehouders te Olst heeft den minister van landbouw verzocht, klei ne veehouders vrij te stellen van de verplichte veelevering, daar bua bedrijf anders ten groude zou gaan. De invallen der militairen. Men vertelde ons aldus de „Enkh. Crt.” Een paar dagen van te voren was in een der dorpen onder de rook van Medemblik de komst der militairen afgekondigd, die zich met de huiszoeking zouden belasten. Zeer streng werd gekeken en onherroepeljjk de voorraden erwten, boonen, koffie en thee in beslag ge nomen. Maar moeder de vrouw (listig als wijlen Elsje van Houweningen, die Hugo de Groot in de boekenkist verstopte), bedacht een mid deltje, om d’er gehamsterde waar aan ’t oog der militaire machthebbers te onttrekken. De erwten in de beide kussensloopen, de boonen in ’t voetenkussen, pakjes thee en koffie tusschen de dekensen moederte bed, op de juist niet al te zachte peluw. De meid ontving de noodige instructies en de mili tairen verschenen, doorzochten stallen ea schu ren, hooiberg, kortom alle verborgenheden tot ze ook in de huiskamer verschenen ze asjeblieft héél stilletjes wilden onderzoeken, want de boerin lag met hevige koorts te bed. De dokter had absolute rust voorgeschreven”. En op de teenen geichiedde nu de inspectie die niets opleverde. Men had hier bepaald met eerlijke menschen te doen, wien alle hamsteren vreemd was. Een paar uur later zat moeder weer praesus in d’r hoakie. De koorts was voorbij, en ’t „bakje thee” smaakte as koek. De meid kreeg een koppie met een extra scheppie suiker. Een vaderlandslievende koffie*>grossi»r» Voor de rechtbank te ’s-Gravenhage word behandeld de zaak tegen een grossier aldaar. Hij had op 23 September 1917 koffie verkocht aan de „Witte Sociëteit” zonder daarvoor machtiging van den minister van Landbouw te hebben. Beklaagde betoogde in een lang pleidooi, dat zjjn daad eenigszins vaderlandslievend was, omdat de kopstukken der regeering van deze koffie gebruikten, en zij zonder hun kleintje koffie moeilyk hun zware plichten konden vervullen. De officier requireerde, niettegenstaande dit patriotisme, f 25 boete, subsidiair 25 dagen hechtenis. 20012100 van 2101—2200 2201—2300 2301—2400 2401—2500 2501—2600 2601—2700 2701—2800 2801—2900 2901—3000 3001—3070 Zonder legitimatie-kaart worden de Reparatlebons niet afgegeven. bon No. 487 alle bonboekjes (dus niet alleen op die met roode streep) worden gekocht stuk Dek- kerszeep 16| cent per half stuk. Gedurende 1—100 101—200 201—300 3O1—4OQ 401—500 501—600 601—700 701—800 801—900 901—1000 Donderdag 13 Juni. uur voorm. Gemeente Sneek. Geopend van 9 uur v.m tot 3 uur n.m. Van 11 tot 22 Juni kan van 5— 6 6— 7 Vrgdag 14 Juni. uur voorm. nam. IE gld. bij verlies Lv van een vinger Rusthuïsvnreeniging. De Rusthuisvereeniging hield Vrijdagavond onder voorzitterschap van den heer S. Henstra, een ledenvergadering in het café „Onder de Linden”. Behalve het Bestuur waren slechts 2 leden aanwezig. De notulen werden met dank aan do secre taris onveranderd vastgesteld. Uit het jaar verslag van de penningmeesteres, mevr. Volkers gld. bij levens- }BB gld. ingeval van over- |EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. Avv lijden binnen 30 d. I v V één hand, voet of oog. De Burgemeester van Sneek brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat Woensdag 12, Donderdag 13 en Vrjjdag 14 Juni op de uren achter ’t nummer hunner Legitimatiekaart vermeld, kunnen worden afgehaald bij het POLITIE-BUREAU, Marktstraat BONS voor REPARATIE-LEDER. In aanmerking komen alleen die ingezetenen, wier inkomen (volgons het kohier van de floofdeljjke Omslag) niet meer bedraagt dan f 1300, onder dien verstande dat ten hoogste voor ieder lid van het gezin één bon wordt uitgereikt. Leden van een gezin welke reeds in het bezit werden gesteld van een bon, komen thans hier voor niet in aanmerking: Woensdag 12 Juni. van Typhus te Akkrum. In Akfkrum hebben zich in de laatste dagen eenige gevallen van typhus voorgedaan, die zich nog al ernstig lieten aanzien. De ziekte breidde zich uit tot een tiental gevallen en zocht haar patiënten zoowel onder kinderen als onder volwassenen. Op advies van geneeskundige zij de is daarom het waaggebouw ingericht tot ba rak, waarheen de patiënten voor zooveel mo gelijk Zaterdagochtend overgebracht zijn. Twee verpleegsters zullen de zieken hier verzorgen. Een meisje van 20 jaar is reeds aan de ziekte overleden. Een inspecteur der volksgezondheid heeft den toestand onderzocht. De eerste Amerikaan. Ondar da geallieerde vliegers, die deze week op Vlieland geland zijn en geïnterneerd werden, was de vaandrig Eaton uit Springfield (Massa- chusets, Vereenigde Staten). Hij behoort tot de marine der Vereenigde Statenen is de eerste Amerikaan, die in ons land geinternéerd werd. Ete torpadearing van „de Koningin Regentes”. Het hospitaalschip „de Koningin Regentes” is, zooals uit de verklaringen der opvarenden bljjkt, getorpedeerd. Dit feit heeft groote en algemeene verontwaardiging verwekt. De „Nieuwe Ort. schrgft over de torpedee- ring van het hospitaalschip „Koningin Regen tes o.m. De dolle zeehond” heeft zjjn nobel werk ge daan. Op een oogenblik nog wel, dat er in Den Haag zal worden geconfereerd over uit breiding van de uitwisseling van gevangenen. Is een der duikboothelden bevreesd geweest, dat door die conferentie de oorlog een wat menschelijker karakter zou kunnen krjjgen Moet men hier denken aan de daad van een waanzinnige In dat geval zullen zjjn supe rieuren zich haasten, hém op te sluiten wegens het ontzettende gevaar, dat hjj vormt voor de gemeenschap. Wil men dit niet aannemen, dan blijft der Duitsche regeering, wil zij zich niet medeplich tig maken aan deze misdaad tegen de mensche- Ijjkheid, dezen moord op het personeel van een onzjjdig hospitaalsschip, niets anders over, dan den naam van dit individu aan de verachting der wereld prjjs te geven. Met de vermelding welke straf aan hem is opgelegd” De Duitsche regeering heeft zooals uit een ander bericht in dit blad bljjkt ontkend dat het schip door een harer duikbooten getorpedeerd is. Maar hoe katt zij dat nu reeds weten Eenige dagen pas na de ramp. Zij kan nog geen onderzoek hebben in gesteld omdat de duikbooten nog lang niet alle weer binnen zjjn. Vooralsnog is deze ontkenning niets an ders dan een poging om de verdenking van zich af te schuiven. Een Duitsche tegenspraak. Uit Berlijn wordt gemeld (Officieel). Volgens berichten uit Nederland zouden verschillende leden van de bemanning van de „Koningin Regentes” beweerd hebben, dat hot schip getorpedeerd is. Na de door de Duitsche regeering met Ne derland getroffen overeenkomst betreffende een veilige overtocht en do dienovereenkomstig aan de onderzeebooten gegeven orders, is het vol komen uitgesloten, dat de „Koningin Regentes” door een Duitsche duikboot beschoten is. Daar om moet de, overigens in tegenspraak met uitlatingen van andere waarnomers staande, verdachtmaking in een deel der Nederlandsche pers, alsof een Duitsche duikboot schuld zou hebben aan het verlies van het stoomschip en verscheiden menschenlovens, ten sterkste afge wezen worden. Luitenant Mallinckrodt. Zjjn de geruchten die ons bereiken juist zoo schrijft het U. D. dan is luitenant Mallinckrodt, de bekende Nederlandsche avon‘- tuur-zoekeade infanterie-officier, in ons vader land teruggekeerd. Zooals men weet, is lui tenant Mallinckrodt, (één van de officieren met het toezicht op de Belgische geïnterneerden in het kamp van Zeist belast) eenige jaren geleden gedeserteerd naar het Oostenrjjksche leger. Hjj zélf schjjnt van oordeel, dat het géén de sertie was, dat hg integendeel volkomen vrjj was in zijn beweging, wijl hg indertgd tgdens de troebelen in Albanië, ontslagen was uit het Nederlandsche legér. Hjj is na dien wel weer in dienst getreden, maar schjjnt niet opnieuw te zjjn beëedigd. Hoe het zjj, hjj heeft dienst genomen in het Oostenrjjksche leger en de laatste berichten omtrent hem zjjn geweest, dat hjj gewond werd. Ook in het Oostenrjjksche leger heeft hjj het bljjkbaar niet kunnen hou den. De geruchten vertellen althans dat hij in Finland is terechtgekomen, waar bij heeft gestreden in de gelederen van de Witte Garde. Daarna is hjj naar Zweden getrokken, waar hjj op een of andere vrachtboot dienst nam als matroos, om zoodoende het vaderland te bereiken. Hier te lande aangekomen meldde hij zich aan bjj den commandant van het kamp van Zeist waar men hem vanwege zjjn desertie in arrest heeft gesteld. De pokken te Eeeen. Volgens mededeeling van in Nederland te- rugkeerende arbeiders zjjn te Essen de pokken uitgebroken. Uit Duitschland terugkeerende arbeiders worden te Enschede ontsmet. De Raad der gemeente Leeuwarderadeel heeft besloten om verschillende perceelen grond, tezamen 26 pondemaat, te scheuren voor de volksvoeding (bruine boonen). Te Amsterdam wordt thans f 17 en te Rotterdam f 17.10 geboden voor gouden tientjes. Aan het station te Maastricht werd een bewoner van Njjmegen aangehouden, die pla tina vervoerde ter waarde van ongeveer f 10,000. In de maand Mei j.l. zjjn op de Neder landsche kust aangetroffen 41 mjjnen, waarvan 39 van Engelschen, 1 van Duitschen en 1 van onbekenden oorsprong. Dit brengt het totaal der sedert het uit breken van den oorlog aangetroffon mjjnen op 4559, onderverdeeld als volgt3682 Engelsche, 80 Fransche, 335 Duitsche en 462 van onbe kenden oorsprong. Gisteren zijn door de marechaussée te Roosendaal gearresteerd, op aanwjjzing van een rechercheur, een vaandrig, een sergeant en 3 soldaten, allen van het garnizoen aldaar, die verdacht worden van spionnage. Zaterdagmorgen openbaarde zich aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam het gebrek 4an zilverbons en pasmunt. Gedurende drie kwartier kon de afdeeling postwissels niets dan groot geld uitbetalen. Inmiddels kwam een kleine hoeveelheid pasgeld van de Neder landsche Bank, zoodat de betalingen weer voortgang hadden. Te Oldenzaal zijn bjj den Twentschen Boerenbond 16,000 eieren in beslag genomen wegens overtreding van den maximumprjjs. Te Neukölln (Berljjn) werden een vierja rig meisje, dat voor een winkel wachtte ter- wjjl haar moeder inkoopen deed, door een vrouw de bovenkleeren van het lichaam ge stolen. De weduwe van D, te Lisse heeft bg de politie te Leiden aangifte gedaan, dat zjj een portefeuille met f30,000 aan bankbiljetten heeft verloren. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen De V., klerk bjj het Zandvoortsche distributie bedrijf, die te Haarlem brood- en vetkaarten verkocht voor onderscheidenlijk 70 en 50 ets. aan iemand, die de kaarten weer verkocht voor f 1 50 en f2. De V. heeft al gedurende 16 weken kaarten, als hij die moest inpakken, verduisterd. De laatste maal verduisterde bjj 125 brood- en 30 vetkaarten. Zaterdagnacht is een smokkelaar uit Sas van Gent door een soldaat-commies getrof fen. Hjj sprong daarop in het kanaal. Zjjn Ijjk is opgevischt. ’t Is V. D., een pas gehuwde jonge man. zeil wel moe zijn Laura. Heele dagen ook nachten hebben ze mij verteld heb mijn kamermiet verlaten. Ik ben benieuwd, sprak zij ook op een kist plaats nemend, hoe het in het Westen zal zijn. Ik geloof dat ik het er prettig zal vinden, Curtis. Wij zullen weer heelemaal van voren af moeten beginnen, meisjelief, zei ‘hij waarschu wend het hoofd schuddend. Ik vrees, dat het heel moeilijk zal zijn. Zij lachte. Moeilijk! Nu? Zij nam zijn hand en legde ze tegen haar Wang. Eigenlijk moest je mij haten, begon hij. Wat heb ik anders gedaan dan je kwetsen en je ten slotte Maar zij legde haar hand op zijn mond. 'Stil, mijn lieveling, jij hebt mij het groot ste geluk van mijn leven gegeven. De heeje we reld staat voor ons open. En dit groote huis en het heele leven, dat wij daarin hebben geleid, was slechts een hoofdstuk in ons leven een afgesloten hoofdstuk. Het schijnt zoo naar die kamer te oordee- len. Er is niets anders overgebleven dan het be hangsel. Wat denk je dat er in die kisten is? Zij zijn gemerkt „boeken en portières”. Ik ben benieuwd wie ze gekocht heeft. Ik vond het wel erg dat het huis en alles zoo spot goedkoop is weggegaan en de „Thetis” ook. Hij keek op zijn horloge. Het rijtuig moest nu al hier zijn. O, ja! riep Laura uit, haar taschje opne mend. Ik heb vanmorgen een langen brief van LAATSTE HOOFDSTUK. De avond was vochtig en nevelachtig weest. Den heelen dag had een kille wind ge waaid en om acht uur, toen Laura en Jadwin naar beneden kwamen in de ontredderde bi bliotheek, viel een zware regen. Laura gaf Jadwin haar arm, terwijl zij de kamer doorgingen hun voetstappen weer klonken vreemd op de naakte planken. Ziezoo, lieve, sprak zij. Geef mij het hand- taschje. Ga nu op die pakkist zitten. Ben je moe? Zet je hoed op; het tocht hier nu al de meubels en de gordijnen weg zijn. Neen, neen, het is best zoo, meisjelief. Is het rijtuig er al? Nog niet. Ben je zeker dat je niet moe bent? Je bent leelijk ziek geweest en dit is pas de eerste week dat je op mocht staan. Je herin nert je hoe de dokter Ik heb een veel te goede verpleegster ge had, zei hij haar hand streelend, dan dat ik nu niet zoo gezond als een visch zou zijn. Je zult bleek dat de ontvangsten f 536.45, de uitgaven f488 hadden bedragen en er dus een saldo was van f48.45. Het kapitaal was op 31 Oct. 1917 gestegen tot f 11252.61. De algemeene wensch der vergadering was dat het Bestuur meer voeling zou houden met de administrateurs van het Rusthuisfonds. Het verslag van de commissie tot het nazien van de rekening over 1917 werd uitgebracht door den heer Groeneveld, die voorstelde de penningmeesteres volkomen te dechargeeren hiertoe besloten. Tot leden der commissie tot nazien van de rek. over 1918 werden benoemd de hh. Groe neveld en van der Me uien. De som over te dragen aan de stichting is vastgesteld op f 500. oog op d§ slechte opkomst vroeg volgende ledenvergadoringei winter voor de propaganda een tooneelstukje willen laten opvoeren. Beide voorstellen vonden bijval bij de ver gadering. Besloten werd de verdere uitwerking aan het bestuur op té dragen. Daarna sluiting. Aan de firma Joh. Volkers Zoon al hier werd opgedragen het doen van c.a. 45 grondboringen voor grondonderzoek ten be hoeve van de Marine in de omstreken van Vlissingen. Tot onderwijzeres te Wapse (gem. Dié- ver) is benoemd mej. N. J. Velsing alhier, tjj- delijk werkzaam te Joure. Te Leeuwarden is de algemeene jaarverga dering gehouden van de Vereeniging tot Ex ploitatie van het Friesch Volkssanatorium „Herema-State” te Joure, onder voorzitter schap van den heer J. H. H. Piccard, van Witmarsum. Het jaarverslag 1917 en het finan cieel verslag 1917, waaraan we reeds een en ander hebben ontleend, zjjn goedgekeurd. De rekening 1917, waarvan we de eindcijfers mede deelden, werd vastgesteld. De heeren jhr. P. B. J. Vegelin van Claer- bergen, H. M. Tromp en ds. O. Noordmans werden tot leden van het hoofdbestuur her kozen. Tot leden der fioancieole commissie werden herbenoemd de heeren D. A G. Vastenou, A. Engelsman en T. Nauta. Het qootum voor de kringen werd weer be paald op 1 °/0. De voorzitter en dr. J. Geers deelden bij de rondvraag mede, dat enkele giften waren ingekomen, w.o. een van f2000 vooreen Rönt gen-inrichting, giften, welke dankbaar zjjn aanvaard, nu de toestand der kas niet zoo roos kleurig is. Dr. Geers schatte het tekort voor het komende jaar, nu o. a. de prijzen der levensmiddelen steeds stijgen, op 8 a 10 mille, in verband waarmee er bjj het hoofdbestuur, dat intusschen niet stil had gezeten, op werd aangedrongen, middelen te beramen om den financieelen toestand te verbeteren. Ease mooi besluit. De beeldhouwer Pier Pander heeft eenige jaren geleden een werk ontworpen waarin hij de hoogste bedoelingen van zgn kunstenaars geest heeft uitgedrukt. Dit werk bestaat uit vijf figuren die de vgf krachten voorstellen, welke, volgens de maker, voor de tot stand brenging van elk werk een afgerond geheel moeten vormen, n.l. de tTicA.- tend, het Ontwakend Gevoel, de Opkomende Gedachte, de Kracht en de Moed. Gedreven door den wensch een groot gewestgenoot te eeren, besloot het gemeentebestuur van Leeu warden om voor rekening van deze gemeente het gebouwtje, waarin de beelden naar Pan ders bedoeling zouden komen te staan te stich ten op een, in overleg met hem. te kiezen plaats in een der stadstuinen. Reeds is een commissie gevormd, bestaande uit de heerenMr. J. Patjjn en R. Buisman te Leeuwarden en den heer T. van Welderen Baron Rengers te Oenkerk, ten einde pogin gen aan te wenden om de f20.000 bij een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1