ie n. 25 35 55 30 Brandenburg, Boschma&Co. MEUBELFABRIEK NEDERLAND anriex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. 15 No, Nieuwstijdingen ing nd. Officieel Orgaan der Gemeente Sneik. Zaterdag 15 Juni 1918 34e Jaargang 3 af 3. 5 tf ror- J. A. HUIZïHGAj Groningen. Oostersche Tapijten doeken, kleedjes, etc.' uiii iiwiNMii ■ihiiiniiiii111 iMNaaaaaMawNaiiii De bedorven bruin* boenen. UIEUWE sneekeh GOÏÏRMT E ID Ver achy nt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Snkik Telefoon No. 150. stukken en verantwoording Eenheidssigaren. Naar het Huisgezin verneemt, zijn dezer da gen tusschen de regeering en een groep sigaren fabrikanten de onderhandelingen beëindigd over d’e invoering van een eenheidssigaar, welke bin. nen niet te langen tijd, ongeveer een maand, in de sigarenwinkels verkrijgbaar zal worden ge- Wester sing el 2. Telefoon 118. aan da K. v. K. te waar een einde werd gemaakt aan het leven van Johan de Witt. Het bestaat uit: een terras met trappen, het voetstuk en de figuur van Jo han de Witt. De hoogte van het geheele monu ment is 6.70 M„ de breedte 6.14 M. De hoogte van de figuur van De Witt is 3.40 M. Het ge wicht van de bronzen figuur bedraagt ongeveer 1000 K.G. Het voetstuk en het terras zijn van fijn ge stokt Beyersch graniet. Op de hoeken van het terras staan zware steenen balustraden, verbon den door ijzer hekwerk. Op het voetstuk zijn aan de vier zijden bron zen platen met inschriften aangebiracht. Aan de voorzijde, die gericht is naar den Langen Vij verberg leest men naam en jaartallen. Op den eenen zijkant ziet men de spreuk: Hij was een volmaakt Hollander”, van William Temple, en op den anderen zijkant De Witt’s eigen woor den: „lek hebbe geduyrende de storm naar cranck vermogen alsmede helpen uytkuyken en selffs in ’t allerhartste van het weder boven ge staan.” Aan de achterzijde leest men de opschriften: Leider en dienaar der Republiek, Vormer harer machtigste vloten, Verdediger der vrije zee, Verzorger van ’s lands gelden. Wiskundige. steld. De eenheidssigaar zal door de fabrikanten aan de winkeliers verkocht moeten worden te gen f 38 a f 40 per mille, terwijl de détailhandel- prijs 5 cent per stuk zal worden. De inhoud van de eenheidssigaar zal zijn zui vere tabak, zonder surrogaten pf stelen. De fabrikanten zullen ze niet dan met verlies kunnen maken. Daartegenover zullen hen echter consenten voor uitvoer worden toegestaan, op dat de daarop te verkrijgen winst het op de een heidssigaar geleden verlies zal kunnen dekken. De handel in duurdere soorten blijft bestaan. In dit verband meldt het blad, dat een nieuwe prijsverhoogmg aanstaande is. Met de invoering van de -eenheidssigaar, wel ke vermoedelijk van Javatabak zal worden sa mengesteld, wordt een vervoerverbod verwacht van meer dan 100 sigaren, om den kettinghan- del in eenheidssigaren tegen te gaan. Turf. In een te Steenwijk gehouden druk bezochte vergadering van verveners uit deze en omlig gende gemeenten is, met het oog op den onhoud- baren toestand in de vele en uitgestrekte veen derijen besloten, zich tot het Rijkskolendistri- butiebureau te wenden met het verzoek de maximumprijzen van de turf ten spoedigste vast te stellen. Scheepsvrachten bij scheeps- vrachten, vele millioenen turven uitmakende, liggen ter verzending gereed, doch zullen, indien daartoe niet spoedig kan worden overgegaan, bij de aanhoudende droogte van thans en totaal ge brek aan dekking, daar de turf hoofdzakelijk eerste kwaliteit is, geheel verbrokkelen en on bruikbaar worden. Boter voor banketbakkers. Naar wij vernemen, zal de hoeveelheid boter, door het Rijkskantoor voor Boter enz. aan de banket- en koekbakkers te verstrekken, slechts 12 pet. bedragen van de hoeveelheid bloem, welke hun door het C. B. K. is toegewezen. Een gevolg hiervan zal zijn, dat de koek- en banket bakkerij nog meer zal worden ingekrompen dan thans reeds het geval is. In verband daarmede bestaat bij tal van banket- en koekbakkers het voornemen* slechts aan vaste afnemers te ver- koopen, die dan, naar gelang van de hoeveel heid koek, welke zij wenschen te betrekken, één of meer boterbons daarvoor moeten afgeven. Het standbeeld van Johan de Witt. Het standbeeld van Johan de Witt is Woens dagmiddag te ’s-Gravenhage, in tegenwoordig heid van de vorstelijke familie, de ministers, eenige ministers van Staat, de voorzitters der Kamers der Staten-Generaal, de opperbevelheb ber en tal van andere militaire en gemeentelijke autoriteiten, onthuld. Minister Gort v. d. Linden vervulde de ont- hullingsplechtigheid, na het uitspreken van een rede, waarin hij de beteekenis van De Witt voor land en volk had uiteengezet. Namens de gemeente verklaarde tenslotte de heer Van Karnebeek, het monument te aanvaar den. Het monument, dat het werk is van den beeld houwer F. E. Jeltsema te Scheveningen staat op de Plaats, op de plek het „groene zootje” Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Algemeen* lOOft keringe-Bank te Schiedam zijn onze Abonné s verzekerd tegen ongelukken voor 4vVv Gewetensgeld. Bij den inspecteur der directe belastingen te Sneek is ontvangen f334.88, f20.46 f 16.63, f 10.20 en f66.65 wegens te weinig betaalde belastingen. Met ingang van 10 Juni is tot Wacht meester bij de Brigade Marechaussee te Leeu warden benoemd, de wachtmeester J. Brink alhier. De vorige Week slaagde te Utrecht voor het Candidaats-examen plant-en dierkunde onze vroegere stadgenoote Mej. E. J.van der Molen, voor de militairen van 150 gram teruggebracht op 100 gram. Voor het toelatingsexamen voor de H. B. S. alhier hebben zich aangemeld 56 candidaten. Tot leeraar in ’t Timmeren (vac. Reisma), aan de Ambachtsschool alhier is benoemd de heer G. J. Schoorl, No. 1 der voordracht, als- zoodanig werkzaam te Oostburg. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 12 Juni. Vonnissen. In de zitting van 5 Juni hebben terecht ge staan Een 17-jarige boerenknecht te Koudum en een 16-jarige onder Workum, wegens diefstal van een koperen aker te Koudum op 10 Maart j.l. Veroordeeld respectievelijk tot f40 en f30 boete. Subs. 1 maand tuchtschool voor ieder. H. H., 34-jarigekarrjjder te Sneek, wegens mishandeling van een hond aldaar. Geëischt f 20Jboete of 40'dagen hechtenis en ?tot“f lO boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld.ji|®§ G. D., 27-jarig electro-monteur, gedetineerd in Den Haag, wegens diefstal te Sneek. Geëischt gld. bij levens- 1GH gld. ingeval van over- 1EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. AVU lijden binnen 30 d. Ivv één hand, voet of oog. IE gld. bij verlies van een vinger De trekschuit in eer hersteld. Tusschen Assen en Veenhuizen is weer een trekschuitdienst ingelegd, nu de motordienst is stop gezet. De vleeechvoorzienling. Binnenkort is te verwachten een vervoer verbod en in beslagneming van schapen. Dure biggen. In den Golderschen Achterhoek is de fok kerij van jonge varkens zeer verminderd. Het gevolg is, dat het den kleinen landbouwers moeite kost om jonge varkens te krjjgen. De prijzen zjjn dan ook bijzonder hooger wordt reeds f40 f45 per big betaald. Vóóreenige jaren betaalde men voor deze jongen f4 f5 en voor twee jaren toen de voedernood begon, gaf men ze weg voor een sigaar of nog min der. Naar de Nieuwe Haarlemsche Courant mede deelt, zjjn 1200 zakken bruine boonen uit de veemen te Amsterdam, die totaal voor men- Abonnemeat: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentièn 15 reg. f0.35 verder per regal 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 2O°/o 7E gld. bij verlies EA gld. bij verlies van iv van een duim, vu een wijsvinger. daargelaten of zij werkelijk plaats vinden dan wel denkbeeldig zijn, aanleiding tot de wildste praatjes en gissingen onder de monarchisten en de bourgeoisie, die bereid zijn om hetzij een Ro- manof of keizer Wilhelm te volgen, als hen dat van de bolzjewiki bevrijdt. Ik verneem, dat de Tsaar, ten gevolge van den jongsten Tsjechisch-Slowakischen opstand, die naar den Oeral en Jekaterinenburg over sloeg, eerst naar Kief en toen naar Moskou is gebracht. Een Zweedsch blad echter, dat uit verschillende bronnen inlichtingen krijgt, ver neemt dat er onderhandelingen gaande zijn, om de familie Romanof over Roemenië naar Zwit serland te expedieeren, waar Nikolaas zijn da gen in rust en vrede zou kunnen voleindigen. De mijnvegers. Men schrijft aan de N. R. Crt: De talrijke ridderorden, die onlangs in Frankrijk, door den minister van marine zijn overhandigd aan de equipages van de mijnve gers, hebben op ’t oogenblik de aandacht geves tigd op die dappere hulptroepen van de Fran- sche marine. Men spreekt in ’t geheel niet van de mijnvegers: zij zijn de vergetenen, de onbe kende helden van den zee-oorlog. Toch is hun geschiedenis prachtig; de diensten da® ze be wijzen, zijn onschatbaar. Zonder hen zouden de landen, die het meesterschap der zee beweren te hebben, in werkelijkheid gevangen zijn, opge sloten in een doodelijken cirkel van ijzer en ont plofbare stoffen, en zouden ze onmogelijk meenschap met elkander kunnen hebben zich van voedsel voorzien. Zonder hen GEMENGD NIEUWS. In 4 maanden tjjds zjjn. in Amsterdam niet minder dan 1600 fietsen gestolen. Op een te Leeuwarden gehouden ver gadering is besloten tot oprichting van een provincialen bord van geitenfokkersvereeni- gingen. OORLOGSNIEUWS. Uit Frankrijk. De Times-correspondent heeft de eerste ge autoriseerde beschrijving van het werk der Amerikanen in Frankrijk beëindigd. Hij ver klaart Er zullen aan het front eenige verrassin gen zijn, wanneer het program voor de Ame- rikaansche actie in de lucht in volle werking zal wezen. Er zijn reeds groote afdeelinigen voor de vervaardiging, verscheiden reusachtige vliegscholen, herstellingswerkplaatsen en vlie- ger-centra in Frankrijk, benevens verscheiden vlieger-bestuurders, die, naar de correspon dent overtuigd is tot de beste vliegers aan het front zullen behooren. Een van die installaties voor den vliegdienst, welke typeerend is voor de overige werd door den correspondent bezocht. Zij beslaat een op pervlakte van 6 Eng. mijl bij 1 E. M. De bouw, het in elkaar zetten en de herstelling van Ame- rikaansche vliegtuigen zullen daar spoedig wor den uitgevoerd op een schaal, als nooit te vo ren is aanschouwd. Een „tusschen-afdeeling” bestaande uit tal van verschillende inrichtingen op één groot terrein, welke inrichtingen onder ling op bekwame wijze zijn verbonden door spoorlijnen, maakt een groot deel uit van het Amerikaansche plan, tot het snel verwerken van de voorraden voor een leger van millioe nen. Op één plaats worden rij na rij van stalen geraamten voor opslagpakhuizen gebouwd. Zij zijn bestemd om de voorraden voor 30 dagen voor een leger van ’n millioen man te bevatten. Overal voelt men een atmosfeer van gespannen energie, en het resultaat van een jaar werk is een prachtige verrichting, die de belofte inhoudt voor nog grooter dingen in de naaste toekomst.* De onderhandelingen met Duitschland. De „Times” verneemt van haar bijzonderen correspondent in Den Haag, dat de groote moei lijkheid met betrekking tot de aanstaande over eenkomst met Duitschland, betreffende de leve ring van kolen voor Nederland hierin bestaat, dat, behalve de onmiddellijke leverantie van vleesch en vetten in ruil voor kolen, ook con cessies voor na den oorlog verlangd worden. Zoo oefent Duiiitsohland thans pressie uit om de beschikking over een deel van de Nederland- sche tonnenmaat te krijgen voor ’n tijdperk van 10 jaar na het sluiten van den vrede. De corres pondent verneemt, dat de meerderheid in het Nederlandsche kabinet er sterk tegen is dit toe te staan. Wij kunnen de inededeelingen van den Haag- schen corespondent van de „Times” in ooverre bevestigen, dat de Nederlandsche onderhande laars de gestelde eischen, betreffende de Neder landsche tonnenmaat, als onaannemelijk hebben afgewezen, waarop Duitschland ze heeft laten vallen, om thans echter den eisch te stellen, dat de Schepenvorderingswet na den oorlog ge handhaafd zal blijven. (Tel.)* Het proces tegen tsaar Nicoiaas. De Daily Express verneemt uit St. Petersburg d.d. Maandag: Het aanstaande proces tegen den Tsaar belooft opzienbarend te worden. Volgens de laatste berichten uit Moskou is de soviet be zig met het verzamelen van telegrammen en brieven, die hij aan Europeesche vorsten en an deren gezonden heeft, o.w. de koningen van Italië, Bulgarije, Griekenland en België, aan den Duitschen keizer, Raspoetin en Poincaré. Het merkwaardigste punt van beschuldiging is dat de Tsdar bij de gedenkwaardige samenkomst te Potsdam tot een geheime afspraak met den Kei zer kwam. Uit telegrammen en brieven, die de Tsaar in den tijd van de samenkomst heeft afge zonden, blijkt, dat hij en Wilhelm een woordelijk beklonken bondgenootschap tegen Frankrijk en Engeland hebben gesloten en dat Nikolaas aan Wilhelm de belofte heeft gegeven om de Duit- schers in Turkije niet te hinderen, als Duitsch land daar éen militaire missie onder Anders pasja heen zond. Intusschen geven de reizen 6 maanden gevangenisstraf en tot die straf ver oordeeld. L.C. OOSTHEM, 10 Juni. Benoemd tot onder wijzer aan de christelijke school alhier de heer IJ. Koldjjk te Oudega (W.) DEERSUM, 10 Juni. Onze vroeger plaats- genoote mej. Harmke Mejjer thans werkzaam ten Secretarie te Nijmegen slaagde te Zeist voor ’t examen adj. Commies tor Secretarie. Zilver in beslaggenomen. Aan het station van de Zuid-Holl. Elec. Spoorwegmaatschappij, op het Hofplein, te Rot terdam, zjjn aangehouden twee Haagsche rijwiel handelaren, die in het bezit waren van ongeveer 500 guldens en 30 rijksdaalders. Op vertnoeden- dat deze mannen dit zilvergeld boven de nomi nale waarde hebben opgekocht, is het in bezit genomen en gedeponeerd aan de bijbank van de Nod. Bank. Aan de rijwielhandelaren is een gelijk bedrag als in bezit genomen, in zilver borg uitbetaald. Ontaarde moeder. Een vrouw te Leiden, die haar a«ht kinde ren onverzorgd achterliet, zoodat de kleinen half naakt, zonder bed, Izonder eten, huilend van den honget on bedekt met een huiduitslag werden gevonden, hoorde voor de rechtbank 2 maanden gevang, tegen zich eischen. Ook veevoeder. De Toewijzings-commrssie voor veevoeder heeft in Friesland regeerings-turf-melasse ver strekt f21.80 de 100 K.G. voor varkensvoeder. Een boer liet de melasse onderzoekenze bevatte 4/s pet. suiker, torwjjl melasse-voeders ten minste 15 pet. suiker moeten bevatten. De scheikun dige, met het onderzoek belast, waarschuwt het mengstel niet aan varkens te voederen, de dieren zullen er van sterven. Past op de fiets. In Friesland zijn in de laatste dagen rijwiel handelaars bedrogen door een net gekleeden oplichter, die zich voordeed als inspecteur van de N. O. T. Hjj vervoegde zich bij de fiets- handelaren om de registers der banden in te zien, teekende deze voor „in orde” en pro beerde dan, onder mededeeling dat er nog wel banden zijn te krijgen, waarvoor hy zorgen wil, een fiets zonder betaling mee te krjjgén, wat hem hier en daar gelukte. Bjj de N. O. T. is de man als inspecteur onbekend. Wildecliade. Op de Veluwe worden gamsche veldeu totaal kaal gevreten door de hazen en konjjnen. Wjj zagen er, zegt het „Centrum”, op een fietstocht een akker, beplant met 1000 prachtige bloem- koolen, die door de korhoenders in 4 nachten geheel en al waren afgepikt, zoodat het land wederom wordt omgeploegd, ’t Is treurig in dezen tjjd van voedselnood, De bewoners zjjn zeer ontstemd. Ter herinnering aan droeve tijd. B. en W. van Woensel (N.-B.) hadden de volgende namen voor nieuwe straten uitgezocht: Distributiestraat, Mobilisatiestraat, Posthuma- straat, Woningnoodstraat, Wereldoorlogstraat, Inkwartieringsstraat, Crisisstraat, Rantsoenee- ringsstraat, en Eenheidsworststraat. De naam Crisisstraat is reeds toegepast. Als nu zoo voor en na ook de andere volgen, heeft Woensel een praehtig stel straatnamen. Een Duitsch vliegtuig. Dinsdagavond half negen is nabij Schoondijke (Zeeland) een Duitache tweedekker gedaald. De vlieger-sergeant-monfeur werd geïnterneerd. Wal er gerookt wordt. In den Dnitschen Rjjksdag deelde een af gevaardigde mede, dat in den laatsten tjjd als „oorlogstabakmengsel” aan het leger een goedje is verkocht, dat grootendeels beukenbladeren bevat en door de troepen als ongenietbaar moet worden weggeworpen, terwijl het legerbestuur er toch groote sommen voor betaalt. Hij vroeg welke maatregelen de Rjjkskauselier zal nemen om aan dit bedrog van leveranciers paal en perk te stellen. Het convooi waar indifi. Naar wjj vernemen, is het nieuwe vracht schip Bengkalis, van de Stoomvaart-Maatschap- pjj Nederland, voor een reis naar Indië en terug, verzekerd voor 5 millioen gulden. Met de reeds genoemde bedragen voor de Neordam en Tabanan beloopt de verzekering een totaal bedrag van 18 millioen gulden. De eenheidsworst voor militairen. De minister beeft het rantsoen eenheidsworst ge- - - - -en zich van voedsel voorzien. Zonder hen zou Frankrijk niet in staat zijn, op zijn grondgebied de golven van mannen en materiaal te ontvan gen, die Engeland en dë Vereenigde Staten het toezenden; zonder hen zouden de geblokkeerde havens zich niet meer kunnen openen voor den uitvoer of invoer voor de voedselvoorziening van 36 millioen inwoners. Zij zorgen voor de politiedienst van de kusten en havens, ope nen de moorddadige mijnen, die de vijand over al overvloedig gezaaid heeft, jagende en opha lende, de tallooze wegen der zeeën en maken die vrij. Zij worden bij duizenden geteld in de Noord zee, in het Kanaal, in den Atlantischen Oceaan, in de Middellandsche Zee. Als men tan Frank rijk naar Engeland gaat, of naar Algiers, of van Frankrijk naar Amerika ziet men ze overal, be scheiden en actief, stil hun werk volvoerende, den dood die bij iederen stap op hen loert trot- seerende, onvermoeid de mijnen zoekende om ze te vernielen of op te halen. Het zijn kleine stoombootjes, dikwijls eenvou dige treilers, vroeger voor de vischvangst ge bruikt, met een geringe waterverplaatsing, maar die aan de golven flink weerstand bieden. Officieren van de marine voeren er het bevel over, de equipages zijn bemanningen van de oorlogsvloot. Zij opereeren noodgedwongen precies in de' streken die door de andere sche pen gevreesd en vermeden worden, dat wil zeggen: in de mijnvelden. Zóó leven zij, van het eerste uur van den dag af tot aan de duisternis, en se jert jaren, op het meest geniepige en geduchte slagveld; zij leven letterlijk omringd door bedreiging en dood; iedere schok, die den steven onder water doet duiken, kan doodelijk zijn. Maar de bemanning, altijd vroolijk, onbezorgd, denkt slechts aan één ding: de mijn aanhaken. Als die er een in ’t oog krijgt, slaakt ze een zege-kreet. Als de mijn in het dregnet verward raakt en aldus de ma noeuvre hindert, bieden zich dadelijk tien man nen aan om haar los te maken en iedereen weet dat dit werk, oneindig netelig, de totale verbrij zeling beteekent door èèn verkeerde beweging. Een der grootste zorgen van den officier van den mijnveger is den ijver van zijn zeelieden te te temperen en elke nuttelooze onvoorzichtig heid te vermijden. De dreg-toestellen, door de vegers gebruikt, snijden over ’t algemeen de kettingen van de mijn door; de mijn, gescheiden van het doode gewifcht dat haar onder water houdt, stijgt, dank zij haar drijfvermogen, naar boven, en ver schijnt aan de oppervlakte. Bijzondere geleide- vaartuigen, die de mijnvegers volgen, volvoe ren dan het werk door de mijn door middel van geweerschoten te doen zinken. Maar het gebeurt wel eens, dat de scharen niet normaal werken, en de ketting van de dreg blijft haken. Daar het onmogelijk is altijd maar door 170 kilo’s ontplofbare stof en 600 kilo’s mijn voort te sleepen, moet men de dreg wel van deze machine losmaken. Zoo heeft, den 25en Mei 1917, de kwartier meester Le Navenant zich langs een dreg laten afglijden, met een bizondere schaar in de hand, om den ketting twee meter van de mijn af door te knippen, op gevaar van óf te verdrinken óf de mijn te zien ontploffen. Hij heeft door die daad van moed en stille bekwaamheid een zeer mooie vermelding bij dagorder van het leger verdiend. Zoo’n geval laat de mijnvegers ernstige geva ren loopen. Tweemaal heeft, in de Noordzee, een mijnveger een mijn zien ontploffen op een afstand van vijf tot zes meter van het schip, op het oogenblik dat hij zijn dreg ophaalde. Eveneens dient gesignaleerd te worden de koelbloedigheid van den eersten schipper Fil- liatreau, die een mijn verwikkeld ziende in zijn dreg, op het oogenblik dat deze reeds bijna ge heel binnen was, het achterste gedeelte van zijn schip heeft doen ontruimen, zich alleen rekenschap ging, geven van de toestand, de mijn op zes mëter afstand zag ontploffen en die eveneens een vermelding bij het legerorder heeft verdiend. De annalen der marine staan vol van die heldhaftige feiten, die den kleinen mijn- VERGADERING van do KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te SNEEK op Dinsdag 11 Junijj 1918. Aanwezig de hoeren: P. Roinoutsvan Haga, Voorzitter, 8. Henstra, W. Nieveen, E. Priester, H. Brenninkmojjer, S. v. d. Meulen Szn. en J. Lindeman, Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer R. Gorter. Punten van Behandeling 1. Lezing en goedkeuring notulen der vo rige vergadering. 2. Lecture der uitgegane a. Aanbieding Rekening aan den Raad. b. Schrjjven aan de Mij. „Njjverheid” in zake medewerking. c. Schrijven Min. van Financiën inzake ver- krggbaarstelling zegels. d. Mededeeling hiervan Raamdonksveer. eg. adhaesieadressen voor zakenverlof en verklaring invoer. 3. Behandeling der volgende ingekomen stukken c. Verzoeken om zakenverlof, overplaat sing en verklaring van invoer goederen.- d. Verslag van de Alg. Vergadering te Utrecht van de Binnenscheepvaart-Commissie en afschrift adres aan de Tweede Kamer, hou dende verzoek tot opheffing der tegenwoordige vervoersregelingwordt besloten deze stukken benevens het verweer van den Alg. Schippers boud, by de leden te laten circuleereu. e. Mededeeling dat te Zwijndrecht is op gericht eene nieuwe Kamer van Koophandel. Aangenomen voor Kennisgeving. Afschrift adres van de Kamer van Koop handel te Groningen inzake ’t ontwerp-voorstel tot wijziging van de wet op de oorlogswinst- belasting. Idem van den „Raad van Vereeniging der belanghebbenden bjj de Ned. Im- en Export” en van het „Verbond van Voreenigingen van Sigarenfabrikanten.” Wordt besloten in beginsel hiermede adhaesie te betuigen, doch de uitvoering te verdagen tot de volgende vergadering. g. Afschrift adres van de Afd. Sneek van Tiet Algemeen Nederlandsch Verbond van Han dels- en Kantoorbedienden aan den Raad der gemeente Sneek houdende verzoek nu eene verordening in ’t leven te roepen, strekkende tot vaststelling van een sluitingsuur voor winkels, magazijnen en daarmee gelijk te stellen inrichtingen. De Afdeeling verzoekt hieraan adhaesie te betuigen. Uit de gehouden bespreking blijkt dat de Kamer algemeen van oordeel is, dat het in de te genwoordige gedrukte en abnormale tjjden, niet wenscheljjk is de handel en ny verheid nog meer aau banden te leggen. Met algemeene stommen wordt daarom be sloten aan dit adres geen adhaesie te verleenen. Met het oog op de' dit jaar te houden ver kiezing voor de Kamer zal een advertente ic de Nieuwe Sneeker Courant worden geplaatst tot aanwyzing en opwekking voor de aangifte van nieuwe kiezers. Hierna sluit de voorzitter de vergadoring. scheljjk voedsel ongeschikt zjjn, thans vervoerd naar de firma Verhoog en Bos te Halfweg en v. Waveren (L.) Ceres te Hillegom, ten einde „gepoetst" en geschoond te worden, om te trachten ze langs dien weg nog voor veevoeder geschikt te maken. Het blad vernam, dat de boonen totaal be dorven en verschimmeld zjjn, de zakken één smerige, kleverige massa vormen, en zoodra men ze aanvat, stuk scheuren, doordien ze totaal verstikt zjjn van de breiachtigen bedor ven massa, die de boonen zjjn gaan vormen. Van de andere zijde vernam hetzelfde blad nog, dat ook bij de volgende firma’s aanzien- Ijjke partijen boonen uiij de Amsterdamsche veemen zullen gepoetst worden Van Gelderen, te Wormervcer, Holsnruller te Amsterdam, Hero de Jager te Zaandijk en Vlaanderen en Doets te Amsterdam. Rijwieldiefstallen. Het paleis vau justitie te Arnhem is lang zamerhand een pakhuis geworden van in be slag genomen rijwielen. Het aantal waarover nog geen verbeurdverklaring is uitgesproken, steeg tot 850. Centrale Keuken-restaurant. Het gemeentebestuur van Urecht heeft een eetgelegenheid' bij de Centrale Keuken in ’t le ven geroepen. Zaterdagmiddag tusschen 12 en 2 uur werden er ruim 400 porties zuurkool gege ten. Een verslaggever van het „Utr. Dgbld.” zag er Zaterdag: studenten (ook meisjes-studenten) leerlingen van Burgerscholen, die elders wonen, maar hier overbleven om vanmiddag nog lessen te volgen; handwerklieden, personeel van werkplaatsen en magazijnen; beambten van kantoren; van alles en nog wat. Iedereen roemt de gezellige mrachting en flinke organisatie. Men voelt er zich thuis en apprécieert de plei- zierige entourage, die in alles verraadt, dat hier het streven voorzit, óm het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Herhaaldelijk hoort men dan ook van nieuwe bezoekers de bekentenis: „Wij wisten niet, dat het hier zóó gezellig was.” Nu en dan namen heele gezinnen vader, moeder en kinderen of clubjes schoolkinderen of werklieden plaats aan de ta feltjes. van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1