De Wereldoorlog. 1 Oostenrijk Italië. Brandenburg, Bosclnna& Co. annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL N i euwstijdingen Officieel Orgaan der Gemeente SneeL Woensdag 19 Juni 1918 Ho. 74. 34e Jaargang I GEMENGD NIEUWS. IIIEUWE SHEERER COURANT Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohc Aig«m*an* V»rx»- 7000 kerïnga-Bank to Schiedam zijn onze Abonné's verzekerd tegen ongelukken voor AVvu B. Briefkaarten. Bin n en 1 an d. van mej. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Hxikk Telefoon No. 150. Oldenzaal. Hydaard. Lemmer. Amsterdam. Veenhuizen. Leiden. - Alkmaar. Amsterdam. Leeuwarden. Heerenveen. Zwolle. Sneek. Leeuwarden. Rotterdam, ter benoeming van een werktuigkunde en de Italianen aan. De eerste stoot van Zaterdag j.l. heeft hun voordeelen opgeleverd, 10000 gevan genen, 50 kanonnen en een deel van de eerste Italiaansche linie. Elk offensief, welke partij dan ook de aanvaller is, levert dergelijke, of soort gelijke voordeelen. Nadere berichten staan ons echter nog niet ten dienste, en wij kunnen dan ook niet beoordeelen of de Oostenrijkers een goeden stap in de richting van hun doel een verpletterende Italiaansche nederlaag gena derd zijn. Volgens de berichten zijn de Oosten rijkers over de Piave gedrongen aan weerszij den van de spoorlijn OderzoTreviso. Deze laatste stad is voor de Italiaansche legers een belangrijk spoorwegknooppunt, dat zij met kracht zullen moeten verdedigen. Noord-Weste- lijk van Treviso staan in het gebergte Engelsche divisies, die belangrijke stellingen verdedigen. Tegen hen schijnen de Oostenrijkers nog geen groot succes gehad te hebben, tenminste een Engelsch officieel bericht meldt dat de aanval lende Oostenrijksche divisies slechts over een frontlengte van 2/4 mijl, een mijl diep in hunne stellingen hebben kunnen dringen. Nog kan worden gezegd dat de legergroep Boerovic aan de Piave aanvalt, de legergroep vop Hötzendorf in de bergen. Zooals wij reeds zeiden het succes van de aanvallen kunnen wij nog niet beoordeelen. Zou het.de Italianen gelukken deze aanval, zij het met terreinverlies, te doen doodloopen, dan zou dat van onberekenbaren invloed kunnen zijn op de toestand in Oostenrijk zelf. Die toestand is juist nu bijzonder slecht. Se dert Clémenceau door zijn onthullingen Czernin als minister van buitenlandsche zaken onmoge lijk maakte en Keizer Karei te Berlijn om rugge steun deed zoeken, geraakte de Oostenrijksche politiek al meer en meer in verwarring. De steun die Karei te Berlijn zocht, en die moest bestaan in een nieuw en eng verbond met Duitschland, vond bij het overgroote deel der onderdanen van Keizer Kar 1 bij Polen, Tsje chen, Slaven en bij de Duitsch-Oostenrijksche en Hongaarsche arbeiders geen bijval. Men is in die kringen min of meer anti-Duitsch ge zind en de Polen, Tsjechen en Slaven v r- wachten hun heil dan ook niet meer uit Weenen maar van de geallieerden. In Bohemen huldigt men Wilson, Clémenceau en Lloyd George. Tsjecho-Slavische regimenten geraken in op stand en voorzoover de geallieerden die rassen onder hunne krijgsgevangenen tellen, kunnen zij ér regimenten van vormen die tegen Oostenrijk en Duitschland strijden. Zoo vechten thans met de Italianen mede eenige dezer uit krijgsgevan genen gevormde legercorpsen. In Frankrijk staan eenige divisies van gelijke soort welke in Amerika uit Oostenrijksche onderdanen zijn ge vormd en in Rusland en Siberië vormen de eens door de Russen gemaakte Oostenrijksche krijgs gevangenen en de daaruit gevormde Tsjechisch- Slowakische divisies een macht welke geheel op de hand der geallieerden is. Een deel daarvan trekt naar Wladiwostok om vandaar naar Wes telijk en Italiaansch front te worden vervoerd. Allemaal bewijzen hoe weinig deze onderda nen van den Oostenrijkschen Keizer voor hun regeering voelen. De Polen zijn een dergelijke politiek gaan vol gen sedert de vrede van Brest-Litowsk. Het ge volg van een en ander is geweest dat in Oosten rijk het parlement, waarin de méerderheid door Tsjechen, Slaven en Polen wordt gevormd naar huis is gezonden omdat de regeering, bij de on- derhandelingen met Duitschland over het nieu we verbond, natuurlijk niet belemmerd wil worden door een parlement dat eer Entente- dan Duitsch gezind is. Dit nu heeft een zeer on behaaglijke toestand in de Donaumonarchie veroorzaakt. Inplaats van in ’t parlement, lucht zich thans de ontevredenheid der partijen daar buiten in betoogingen, samenspanningen, enz. Iedereen inzonderheid ook de Duitsch-soci- aal-democratische partij is verbolgen over het naar huis sturen van de Kamers is ontevre den. Ministers treden af, nieuwe ministers ko men, maar er is niemand die aan dezen toestand een einde kan maken. Immers de regeering die het parlement bijeenriep zou komen te staan te genover een meerderheid met weinig minder dan anti-Duitsche gevoelens en met haar regee- ren zou waarschijnlijk niet gemakkelijk zijn, zoo lang Duitschland bondgenoot is van de Donau monarchie. Er is slechts een ding dat aan dezen onhoud- baren toestand een eind kan maken en dat is eene reorganisatie van den Oostenrijkschen staat opdat ieder ras zich kan uitleven. Een dergelijke reorganisatie is echter niet denkbaar tijdens den oorlog. Daarom behoeft Oostenrijk meer nog dan eenige andere staat den vrede. Dien vrede tracht het thans te bereiken door een nieuw offensief tegen de Italianen, onder opperleiding dus van de militaire partij. Slaagt het, sluit Italië een vrede dan is het mogelijk dat de Oostenrijksche staat gereorganiseerd wordt, maar dan waarschijnlijk met de harde hand der militaire sterk Duitsch-gezinde leiders, die dan wel aan het Duitsche ras in Oostenrijk een nog voordeeliger positie zullen inruimen dan het tot nog toe innam. Slaagt het offensief niet, dan is het moge- 1 ij k dat de partijen, die thans scherp tegenover de regeering staan, een dergelijken invloed op de volkeren der Donaumonarchie krijgen, dat zelfs een omwenteling en een afzonderlijken vrede met de geallieerden die deze partijen natuurlijk in de kaart trachten te spelen niet tot de onmogelijkheden behooren. Het thans ondernomen offensief is dan ook goeding te betalen voor het verlies van het loodsvaartuig en tevens de betrekkingen vau do slachtoffers van dat ongeval schadeloos te stellen. Postkantoor Susoek. Ljjsi van de aan dit kantoor en daar onder behoorende hulpkantoren terug ontvangen brie ven en briefkaarten, over de le helft der maand Juni, welke door onbekendheid van de afzen ders niet konden worden uitgereikt. Brieven. Binnenland. M. R. Bussiek, IJ. v. Gosliga, Mej. A. Grypstna, L. Homus, Nieuws v. d. Dag, Rijkswerkinrichting, v. Sminia, J. Weer», over de legers der geallieerden verklaard, dat het geen holle phrase is, dat binnenkort het ef fectief van 700.000 man tot meer dan een/fnil- lioen gestegen zal zijn. Wij hebben aldus de minister ’n overeenkomst aangegaan, waar- door Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Sta- j /eau Wijsmulle^ Enjjelsch* te*tuigfng van («edwezsn. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken doelt mede, dat big keus bericht van onzen gezant te Londen de Britecho regeering bereid i», als feit te erkennen, dat de mjjn, welker ontploffing den 15 Februari 1918 den onder gang van het stoomloodsvaartuig no. 14 ver oorzaakte, bij welk ongeval verscheidene op varenden omkwamen, door de Britsche marine was gelegd op e?n afstand van drie mijl buiten een door haar in 1916 aargekondigd mjjnotiveld. De Britsche regeering, die het plaatsen van deze mjjn slechts kan toesebrijven aan een vergissing in de navigatie bij het leggen van mgnen, heeft haar oprecht leedwezen daarvoor betuigd en zich bereid verklaard sebadever- In gemeenten, waar nog oude aardappelen zijn, moeten deze eerst worden opgegeten, voor nieuwe worden gedistribueerd. Vermoedelijk zullen echter in de laatste week van Juni aller wegen de nieuwe aardappelen in distributie zgn. Minister Posthuma laat voorts mededeelen dat nog niets beslist is over uitvoer van nieuwe aardappelen, „maar” zoo schrjjfc zijn bureau, het is waar dat de Duitschers reeds kratten naar Langendyk hebben gezonden voor het verpakken van uit te voeren aardappelen. Dat doet men in Duitschland alleen maar om tijdig gereed te zgn, als de minister eens mocht be sluiten aardappelen uit te voeren. Tegen de goldopkoopers, De minister van Justitie heeft op verzoek van den minister van Financiën alle justitieels en politioneele ambtenaren uitgenoodigd de uiterste diligentie te betrachten in het op sporen en vervolgen van opkoopers van zilver geld boven de nominale waarden. Gvtuw vardie^d. Bjj de gehouden verpachting van het gras gewas van de bermen van den N. O. L. S. in Groningen, worden 3 perc. lengte 2500 M., liggeade in de buurt van Wagenborgen, ver pacht voor f 1.25. ’s Avonds werden diezelfde perc. weer van de hard gedaan voor f 92, nota bene f90.75 moer. Schoenwerk. Het ligt in de bedoel ng, eerlang over te gaan tot rantsoereering van het publiek, betreffende het schoenwerk. Re chocoladoreepon. Hot Bureau voor Mededeolingen inzake de Voedselvoorziening meldt De fabrikanten met wie overeengekomen is omtrent de levering van chocoladereepen aan de gemeenten, hebben thans een voorraad ge produceerd, die in staat stelt spoedig met de distributie een aanvang te maken. Zg hebbon en dn gereedheid ge bracht. Deze sleepboot is voorzien van een draadlooze telegrafie-installatie van 2 kilowatt, de sterkste tot nu toe op de Nederlandsche koopvaardijvloot in gebruik. De benoodigde duikers en duikapparaten worden door de nieuwe bergingsmaatschappij, directie Dirkzwager te Maassluis, geleverd. Het vertrek kan binnen enkele dagen wórden tegemoet gezien. Spoozwogverkcer. Naar „de Tel.” van bevoegde zjjde verneemt, begint het inderdaad bjj de spoorwegmaatschap pijen, wat den kolennood betreft, te nijpen. Sedert 1 April zgn geen steenkolen uit Duitschland gekomen, zoodat hieraan begrij pelijkerwijs thans dringende behoefte bestaat. Men gebruikt thans vaak brandstoffen van slechte kwaliteit, wat meermalen tot treinver- traging aanleiding geeft. Men is natuurljjk huiverig om den toch reeds tot 43 pCt. beperk ten treinenloop nog meer te beperken en daar men nog steeds hoopt op het tot standkomen der regeling met Duitschland, is ook nog geen schema voor een nieuwe dienstregeling ont worpen. Komt evenwel geen spoedige hulp, dan zal men wel gedwongen zijn den treinen loop te beperken. De verschillende op de dienstregeling omraamde treinen, die op na der aan te kondigen datum zullen gaan loopen de z.g. seizoen treinen, en die gewoonlijk 1 Juli beginnen, zullen dan ook zoo goed als zeker voorloopig niet gaan loopen. Hoe zeer men den treinenloop reeds heeft ingekrompen moge blijken uit het feit, dat in den zomer dienst van 1914 per dag 95000 treinkilometers werden afgelegd, welk aantal in 1917 tot 65000 en in 1918 tot 41000 werd verminderd. Er loopen thans a/s van het aantal treinen van den vorigen zomer en als het publiek evenveel reist als het vorig jaar, zullen de treinen die toen reeds zoo groot mogelijk waren anderhalf maal zooveel reizigers moeten vervoeren dan verleden jaar. Als men denkt aan de volgepakte treinen van den vori gen zomer, dan kan men zich voorstellen, dat het reizen in het zomerseizoen niet bepaald een pretje zal worden. Geleidelijk heeft men ook de snelheid der treinen vrij aanzienljjk verminderd. Mej. Bakker, Blokker, Dirk en Agnes, Geyer, Hamstra, I. H. Jakobs, Mej. A. Pey, T. Posma, Terhorst, Op voordrachten leeraar in de wis- en wis- en natuurkunde aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Aruhem komt o.a. voor drs. F. H. Mejjer alhier. Voetbal. Zondag j.l. had op het sportterrein in Bols- ward een wedstrjjd plaats. Sparta”, Snoek te gen „Bolsward”, Bolswhrd, welke eindigde met een overwinning voor „Sparta” 21. Beide partgen waren vrijwel aan elkaar ge waagd Eind-itxsmen Gymnasium. Bij het alhier gehouden eind-examen het gymnasium slaagden voor dipl. A 0. W. Nanninga en de heer J. H. de Muinck Keizervoor diploma B mej. E. F. Beekhuis en de heeren J. E Priester en S. 8. van der Werf. Afgewezen geen. Te Utrecht slaagde voor het le theor tandheelkundig-examen onze vroegere stadge- noote mej. W. van der Moulen. Op de aanbeveling van B. en W. van Groningen voor de benoeming van een bouw kundige aan het bureau der gemeentewerken zgn geplaatst de heeren 1. J. O. van den Berg, bouwkundig in genieur to Rotterdam. 2 J. L. Flipse, architect der gem. Sneek. 3. J. I. Planjer, bouwkundig-ingenieur te Leiden. Zaterdag slaagde te Groningen voor het examen apothekers-assistente Mej. F. S. M. A. Swildens, leerlinge van den heer IJ. v. d. Feer, apotheker, alhier. Le vcoruiucal ter box.u. mmg van een onderwijzeres aan de O. L. School te Oude- haske bestaat uit de dames H. Scholte te Kuinre M. Schurink, alhier; N. J. Velsing, alhier (tgdelijk Joure) en G. Wassenaar te Erstrum. Iterknisuws. Gem. van Gedoopte Christenen. Aangenomen naar StavorenWorkum door Reilingh, cand. te Amsterdam. Aordnppelschillsn. Binnenkort is het verboden aardappelschillen en andere schillen, groentenafvallen, vischafval en visscherg-afval, bloed en vliezige slacht- afvallen af te leveren aan anderen dan door het bestuur der gemeente voor die aflevering aan gewezen personen of aan hem, die zich legiti meert als door het bestuur te zijn gezonden om voren bedoelde goederen namens hem in ontvangst te nemen en te vervoeren. De godiskwaiifico*rd« kantoors, De uitslag van de stemming over al of niet weder toelating vsn de gediskwalificeerde 3 kaatsers is geweest, dat 32 afdeelingen vau den Kaatsbond er zich voor verklaarden hen met 1 Juli weer toe te laten, terwijl 13 er zich tegen verklaarden en 2 afdeelingen blanco stemden. Van de 51 afdeelingen namen er dus vier niet aan de stemming deel. Dc Ned. Kaatsbond heeft dus hiermee gedeeltelijke gratie verleend en genade voor streng recht laten gelden. Voor de gediskwalificeerde spelers en zeker ook voor de andere kaatsers is ’t een goede les geweest om voortaan ’t kaatsreglement stipt na te komen. (Fr. Crt.) Kaatsen. Van de to St. Jacobi-Parochie gehouden kaatspartg, waaraan door 18 parturen werd deelgenomen, is de uitslag als volgtPrgs f 75 A. van Lierde, E. Hoyois en G. Hetphelin te Harderwgk premie f 45 D. Gérard, V. Pa ternoster, beiden te Zeist en J. B. Ferrin te Abonnement: per jaar f2. fr. p. poet f2.50. Lossa Nou. 5 et. Advertentiën 15 rog. f0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zgn lijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 2O°/o gld. bij levens- TA A gld. ingeval van over- 1EA gld. bij verlies van gld. bij verlies EA gld. bij verlies van 'll: gld. bij verlies lange invaliditeit. *Vv lijden binnen 30 d. Ivu één hand, voet of oog. Iv van een duim, vv een wijsvinger. Lv v&tl een vinger Op hetzelfde oogenblik dat Oostenrijk-Hon- garije een staatscriSis doormaakt zooals zelfs deze monarchie nog nimmer beleefde, werpen haar militaire leiders de legers in een nieuwen grootschen aanval op de Italianen. Men kent het doel van het offensief. Het is tweeledig: n.l. eene poging om te verhinderen dat een deel der Italiaansche reserves naar het Westelijk front wordt gezonden en een poging de Italianen zoodanig te verslaan, dat zij bereid zullen zijn een afzonderlijken vrede met OoS- tenrijk-Hongarije te sluiten. Generaal Arz, de Oostenrijksche opperbevelhebber heeft het nog kort geleden gezegd: „We moeten thans eens en voorgoed met Italië afrekenen.” Die afrekening is dan thans begonnen. Over een front van 150 K.M. van het plateau van Asiago tot de zee vallen de Oostenrijkers de inderdaad een zeer gevaarlijke proefneming van de regeering van Keizer Karei. Temeer omdat dit offensief uitgevoerd moet worden door be trouwbare troepen, dus zonen van het Oosten- rijksoh-Duitsche ras, dat de vruchten van dit of fensief, zij ’t zoete of wrange, in ieder geval met bloed en veel bloed zal moeten betalen. Op nieuw zal Oostenrijk daardoor beroofd worden van duizenden zijner zonen, die juist den staat in de toekomst waarschijnlijk het meest zouden schragen. De strijd tegen de dulkbooten. Admiraal Sims, Amerikaansch opperbevelheb ber in de Europeesche wateren deelde aan de correspondent te Londen van de N. Rott. Crt o.a. het volgende mede: Het geduchtste wapen in den strijd tegen de duikboot heden ten dage is het schot in de diep te, dat al eenige jaren geleden werd uitgevon den en op een zich gestaag verruimende schaal in gebruik is. Het is een buis met ontplofbare stoffen. Alle torpedojagers hebben verscheiden dozijnen daarvan aan boord. Ze kunnen automa tisch van den achtersteven uit worden losgela ten en eveneens door middel van een soort mor tier zijwaarts worden weggeslingerd. Ze ont ploffen onder water op automatisch vastgestel de diepten tot verscheiden honderden voet toe en hebben voor duikbooten rampzalige gevolgen, zelfs op aanzienlijken afstand. Ze zijn nu in den trant van spervuur in zwang. Wanneer nu een torpedojager op een mijl of 1'00 afstands een duikboot in de gaten krijgt, ijlt hij met zijn veel grootere snelheid daarheen en vuurt dieptesehoten af met bepaalde tusschen- poozen en met een bepaalden straal. Bij zoo’n verrichting bestaat er groote kans om de duik boot te raken. Sims vertelde, dat -een Ameri kaansche duikboot eens bij vergissing aangeval len was. De schok der ontploffing onder water was zoo schrikkelijk, dat de bemanning ten eenenmale buiten westen was en een dag of nog langer nergens voor deugde. Britsche duikboo- tentreilers en sloepen maken insgelijks op Duit sche duikbooten jacht, die op den koop toe voor netten en mijnen hebben op te passen. Het leven der Duitsche duikbootbemanningen in de omstandigheden, door de meedoogenlooze aanvallen der geallieerde vloot in het leven ge roepen, moet afschuwelijk zijn. Elk oogenblik staan ze aan een onverhoeds intredend onhelil bloot, soms gevolgd door een langzamen en wreeden verstikkingsdood. Dui kers hebben een keer of twee een Duitsche duikboot aanschouwd, die midden in actie in den grond was geboord, en de ijselijke toonee- len daarbinnen beschreven: mannen, die zich de keel hadden afgesneden of blijkbaar hun offi cieren hadden aangevallen of doodgeschoten. De schrik voor dit ellendig einde moet de be manningen erg drukken. Onlangs hebben ver schijnselen er op gewezen, dat hun moreel zakt en waarachtig, men kan ze niet gispen, viel de admiraal zichzelf in de rede hun aanval len op koopvaarders lijken dikwijls naar niets. Gevangenei^doen daarvan kenschetsende ver halen. Ik kan daarbij voegen, dat ik te Queenstown van een uit 30 koppen bestaande duikbootbe- manning hoorde, die zich aan de zeven opvaren den van een treiter overgaf. Tegen Augustus, zei hij, zal er een millioen Ameriikaansche soldaten in Frankrijk staan en zij zullen onverpoosd! blijven toestroomen. Het is het Amerikaansche volk bittere ernst om het niet op te geven. Uit alle berichten blijkt, dat het volk onvoorwaardelijk vastberaden is. De entente en de Tsjechen. De nationale raad der Tsjechische en Slavi sche landen maakt bekend, dat de Tsjecho- Slavische beweging in de landen der geallieer den bestuurd wordt door den nationalen raad der Tsjechische landen te Parijs en dat het Tsjecho-Slowakische leger georganiseerd is in Frankrijk, Italië en Rusland onder leiding van genoemd college. Ten opzichte van de landen, waar zich de Tsjecho-Slowakische legers bevinden, neemt dit leidend lichaam in juridisch en politiek opzicht een bijzondere positie in. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken heeft het secreteriaat-generaal van den nationalen raad een telegram gezonden, waarin deze bijzondere politieke positie wordt erkend, evenals in Frankrijk en Italië. Het officieel erkennen van den internationalen raad der Tsjechen door de Engelsche regeering heeft zeer groote voldoening gewekt in de lan den der geallieerden, vooral in Italië, waar de regeering en de publieke opinie een politiek steunen, die gevoerd wordt ten bate van alle door Oostenrijk onderdrukte nationaliteiten. ring over te gaan. Gelgk men weet,' ii de kleinhandelprgs voor de chocoladereepen, gevuld of ongevuld, be paald op 12cent verpakt en 12 cent onver pakt. De reepen moeten minstens 30 gram wegen, indien ze ongevuld en 35 gram, indien ze gevuld zgn. Het desartcurskamp te Bepgen. In het kamp te Bergen zijn thans, naar aan het Hbl. wordt gemeld, ongeveer 700 perso nen. Op 1 Juni waren er 556 Duitschers, 27 Oostenrijkers, 1 Deen, 1 Spanjaard, 1 Arme niër, 31 Russen, 56 Polen, 2 Amerikanen, 1 Roemeniër, 9 Chineezen, 1 Singalees, 1 Ara bier, 1 Boliviaan, 4 Italianen, 11 Belgen en 1 Luxemburger. Mr. Trovlstra naar Landen. Do Weensche „Sociaal-Democratische Korros- pondenz” deelt mede, dat de voorzitter van het Internationale Socialistisch Comité, mr. P. J. Troelstra, ter gelegenheid van het op 28 Juni bijeengeroepen congres der Engelsche arbeiders partij een conferentie zal hebben met de entente- socialisten. Ten einde zich voor zijn vertrek van de meaning dor «ocialistische partgen van de cen trale mogendheden op do hoogte te stollen, heeft hij vertegenwoordigers van deze partijen verzocht te ’s Gravenhage bijeen te komen. Do partijleiding der Duitsche sociaal-demo- cratio in Oostenrijk besloot aan deze uitnoodi- ging gevolg te geven. Spionnage. Te Middelburg ztfn gearresteerd de Belg M. S., wonende te Middelburg, de soldaat W. P. v. L. van het garnizoen te Biggekerko en zekere I. L. uit Souburg, ter zake van spionnage. Do soldaat, die gedegradeerd sergeant i», bad een lergeant van den staf te Vlissingen verzocht geheime militaire stukken te leveren om ze te verkoopen aan iemand ten behoeve van een der oorlogvoerende landen. De ser geant zegdo dit toe, maar lichtte zgn »upe- rieuron in. Ten slotte ontstond een complot van 6 personen, waarvan een de stukken zou koopan. Deze kooper, een inspecteur der re cherche te Rotterdam, was in het huis van den Belg aanwezig met de drie gearresteerden, den sergeant en een burger, die in dezen de politie belangrijke diensten verleende. Nadat do koop gesloten was, werd het drietal gear resteerd on naar Roosendaal overgebracht. Nog meer personen worden verdacht. HaS hooi. Door de gemeente-politie is tegen den vee houder H. K. te Kooten procesverbaal opge maakt wegens het vervoeren van twee wagens hooi in de richting zijner woning, zonder het vereischte vervoerbewgs. Hot hooi, ruim 1000 K.G., is in beslag genomen en voorloopig in een schuur ondergebracht. Bg een grasverkoo- ping in het begin dezer maand is voornoemde K. eigenaar geworden voor f260, terwgl de taxatieprijs f180 was. Het hooi zal worden toegewezen aan iemand, die niet in staat was volgens den maximum prijs of daar beneden te huren. Tsr dood veroord«t*ld. De Parjjsche correspondent van bet „Hdbl.” seint: H“t cassatieberoep van den Nederlander Otteu, door den krijgsraad te Grenoble ter dood veroordeeld w«gen» medeplichtigheid aan spion nage, is door het Hof van Cassatie verworpen. De officier van justitie eischte voor de Dordtsche rechtbank tegen ’n 26 jarige vrouw terzake van het verdrinken van haar zoontje, omstreeks 4 Maart j.l. een gevangenisstraf vau 12 jaren. Een officieel bericht meldt, dat er in ons land voldoende peper aanwezig is om in alle behoeften te voorzien. Naar de Ned. Sport Verneemt, zullen de mitrailleusehonden binnenkort publiek wor den verkocht. Zij worden dus afgeschaft. De Britsche regeering heeft zich bereid verklaard volledige schadevergoeding te beta len voor het verlies van het Nederlandsche loodsvaartuig, dat in Febr. 1.1. door, een En gelsche mgn verongelukte in het z.g. veilige gebied, terwgl tevens de betrekkingen van de omgekomen manschappen schadeloos gesteld zullen worden. De gemeente Amsterdam geeft f120,000 voor de uitzending, gedurende 4 maanden, van 4000 kinderen naar het platteland, om daar wat te kunnen opknappen. De Ned. Tramweg My. heeft over 1917 gewerkt met een verlies van f212.144, waar door het nadeelig saldo van de winst- en ver liesrekening, dat reeds f149,329 bedroeg, is geklommen tot f316.273. Men maakt zich zeer ongerust over een met 14 koppen bemande zeillogger uit Maas sluis. Dit vaartuig vertrok 8 Vs week geleden naar zee, met voor 6 weken proviand aan boord totnutoe is niets omtrent het schip vernomen. Voorbereid wordt een regeling omtrent de distributie van stroo. In Pruisen moeten alle inwoners, die meer dan twee pakken bovenkleeren bezitten, deze aan de overheid afstaan, om in den klee- dingnood te voorzien. Een telegram uit Washington meldt dat de heele tarwe-voor tbr engst in Amerika 931,000,000 bushels zal bedragen, dat is 30 procent meer dan in 1917. Het Amerikaansche leger. Harderwijk; 2e premie f24 M. Miedema, N. dan ook machtiging gekregen"om’tot afleve- Baker, de Amerikaansche minister van oorlog ^taalstra, beiden te Franeker en I. Roukema heeft, naar aanleiding van von Stein’s bewering Harlingen. Het onderzoek op de „Koningin Regentes”. i Voor het door de Nederlandsche marine uit te i voeren onderzoek op het in ongeveer 20 vadem water gezonken stoomschip „Koningin Regen tes” wordt de zeesleepboot „Zeeland”, van Bu ten en Italië in Frankrijk de grootste strijd- Zeesteepvaartmaatschappij macht vereenigd hebben in dienst der gerechtig- bracht. Deze deenhnnt i« heid, welke de wereld ooit gezien heeft.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1