1. 8 9 I. De Man uit Frankrijk. "MEUBELFABRIEK NEDERLAND Brandenbirgh, Boschma&Co. i ije annex SLEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM Nieuwstijdingen. 9. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. de rt. Ls, FRANCO LEVERING. Zaterdag 13 Juli 1918 34e Jaargang Ro. 80. J. A. HUIZINGA, Groningen. n Hendriks. I III. ■üiwHiTimi imgMMn n inimmim KORT GEMENGD NIEUWS. NIEUWE SHEERER COURANT Skkik Telefoon No. 150 lO Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hoilandsoh* Algamccn* Verzs- 7000 kerings-Bank te Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor *uvv ICH gld. bij verlies ivv één hand, voet ol van suiker te wachten hebben, Twee de- 9 n voor mij denk, dat wij nog wel vertentie betreffende de uitvoering van staande de Fransche kleeren en het Fransche mes de man mij een Engelschman leek. Wij zullen zien antwoordde G. G. Verschijnt EEN AVONTUUR VAN GEOFFREY GILL, DETECTIVE, door IVANS. Gewijde muziek. Gaarne verwijzen wij naar achterstaande ad- „Ge- I wijde muziek” op a.s. Dinsdag, door H. H. Cor Kint en Gaillard, waarbij de gelegenheid wordt geboden kennis te maken met een voor ons on bekend instrument, n.l. de „Viola d’Amore”. De groote Fransche instrumentalist Hector I Berlioz (18031869) schreef daarover het navolgende: „De Viola d’Amour heeft een zoeten, weeken „klankzij heeft iets seraphynsch, dat vooral in „de flageolettenen van een wonderbaar effect is. „In hoofdzaak eigent zij zich voor den gebonden „stijl, voor droomerige melodiën, voor het uit zijn boodschap i te zwijgen, als we naar Engeland teruggaan. Zoo je er niets tegen hebt, doen we de reis sa men. Maar mondje-toe, tegenover iedereen, wie ’t ook zijn moge. Je maakt mij daardoor mijn taak gemakkelijker. Je taak? vroeg ik eenigszins verbaasd. Zeker! De Fransche politie begint nu met het onderzoek, maar.het spoor zal over het Kanaal voeren! Adieu, tot morgen!.... en met een snellen handdruk nam hij afscheid. Den volgenden ochtend, op de Promenade du Midi, verscheen G. G. eerst om ’n uur of twaalf. Ze hebben onzen vriend losgelaten was ’t eerste wat hij zei. De man had 'n afdoend alibi! Ik ben vanochtend al in Nice geweest. ’n Alibi? vroeg ik. En gisteren was men het er over eens, dat-i op 't oogenblik van den moord tenminste vlak in de buurt geweest moet zijn. Willy, zei G. G. met ’n afwerend gebaar, we spreken over deze zaak niet verder, ’t Moet je voldoende zijn te weten, dat-i de moordenaar niet is. Misschien heeft-i getracht het lijk te be- rooven, maar ook daarvoor bestaat geen be wijs. Dus van nu af is de zaak, voor zoover onzen vriend met de pet betreft, uit! Je zult wel verbaasd geweest zijn zei ik. Hij keek mij een oogenblik lachend aan. Beste jongen, zei hij, ik heb geen oogenblik gelooid, dat hij het gedaan had. Wat?! En je woede dan, gisteravond? Je dwaze drift? Want dwaas was die, dat zul je me nu wel toestefhmen. - In ’t geheel niet. Maar, waarde ‘vriend, waarom ik driftig was dat vertel ik je niet, I voordat we den schuldige te pakken hebben! En Ik nu dus, althans voorloopig, basta! ’t Is een heer- Nadat ik den kerel „overgenomen” had, haal de G. G. zijn zaklantaarn voor den dag, knielde naast het lichaam neer en onderzocht dat nauw keurig. Na een minuut of vijf richtte hij zich overeind. Willy, zeide hij, zet dien kerel op z’n bee- nen en laat hem los. Maar zorg, dat-i niet weg loopt. Ik voldeed aan zijn verzoek en de man leunde, bevend en klappertandend tegen den tuinmuur. Hij begon iets te prevelen: M’sieur vergiste zich, hij had niets met de zaak te maken, was even onschuldig als M’sieur zelf, enz. Tais-toi (zwijg) beet G. G. hem toe, terwijl hij hem met zijn lantaarn in het gezicht lichtte: ’n donker, verloopen gezicht met zwarte kringen onder de oogen, een half vergrijsde snor en ’n stoppelbaard. Hij zag eruit als ’n echte schooier, iemand die tot ’n moord wel in staat was, mits er voor hemzelven geen gevaar aan verbonden was; want dat hij laf was, kon men bij den eersten oogopslag bemerken. Toen G. G. zijn lantaarn weer in den zak ge stoken had, ging hij vlak vóór den man staan en begon hem tot mijn verbazing met een vloed van Fransche veigvenschingen te overstelpen. Ik had hem nooit zóó woedend gezien, ’n Paar I maal hief hij den arm op, alsof hij den schooier slaan wilde, en de man kromp dan inéén en hief Het. vcorloopig onderzoek door de politie had nog geen resultaat. Het Vleeschrantsoen. Te Utrecht worden in den laatsten tgd ongeveer 200 vette kalveren per week ter slachting aangevoerd, en is er dus ruimschoots üiafstal wan f50.000. Door een Duitschen goudwisselaar, die tij- delijk verbleef in een hotel te Arnhem, is aan de politie kennis gegeven van de vermissing van een portefeuille, inhoudende 50.000 gulden. Hij had de portefeuille mot inhoud in f' kamer achtergelaten, terwgl hg een „drukken van zoete vervoeringen en religieuse „aandoeningen. Meyerbeer wendde haar o.a. „met succes aan in de Romance van Raoul „(le acte Hugenoten). Het is dan ook waarlijk „wel zéér te betreuren, dat dit oude, heerlijke „instrument voor het concertgebruik verloren is „gegaan. Een opwekking onzerzijds, om deze buitenge wone uitvoering bij te wonen zal zeker niet noo- dig zijn, te meer waar de beide uitvoerenden een schitterende avond beloven. Hst ntsuwe Kablnsf'. Naar hot „Handelsblad” verneemt, is de mogelijkheid groot, dat reeds binnenkort een Kabinet gevormd zal worden, waarin alle ministers behooren tot de rechterzjjde. Relletjes te Franeker. Te Franeker trokken Woensdagmorgen paar honderd mannen en distributiebureau en drongen mere i weide. Toen hij geroepen werd, om weg te rij den, was inmiddels ,,de zieke vrouw” in een de ken gewikkeld reeds in het rijtuig. Nu ging het naar Tilburg. De kommiezen waren echter op hun post en hielden onderweg het rijtuig aan, openden het portier en onderzochten belangstel lend de zieke vrouw”. Het bleek echter, dat het in den deken gewikkelde een halve geslachte koe was. Treurig einde. Een militair, to Woerden in garnizoen, was met verlof te Haaksbergen wezen stemmen. Omdat hg zich niet op tgd weder had aange meld, werd hg door een patrouille gehaald, doch hij wist te ontvluchten. Een paar scho ten in do lucht werden hem nagezonden, waar van een hem in het hoofd trof. Hg was on- middellgk dood. i Het vleeschr«ntsoen, Blgkens een bericht in de „Goesche Ot.” hoeft de minister van Landbouw aan vertegen woordigers van5 den Zoeuwschen' slagershond in een onderhoud medegedeeld dat na 15 Juli het slachtverbod zal worden opgehoven en een rantsoeneering van 1 2 ons vleesch por week zal plaats hebben. Centraliseering wordt door den minister ernstig overwogen.' De duurdere soorten vleesch zulten in andere winkels ver kocht worden. Aan schadeloosstelling der sla- gersbedrijven kan niet worden gedacht. Naar het „Vad.” vernoemt, bestaat er goede kans dat het vleesclirantsoen weldra zal worden verhoogd. Hat auik»sT»nt*oen. Uit betrouwbare bron vernoemt „Het Volk”, dat we zoo spoedig mogelijk een rantsoeneering van suiker te wachten hebben, en dat het rantsoen op pond per week per hoofd zou worden gesteld. De.volla gevangenissen. Een der treurige gevolgen van den betrapt hadden, temeer toen de dokter, na on derzoek, tot de overtuiging kwam, dat het slachtoffer nog geen half uur dood kon zijn. De verdachte bleek een bij de politic zeer bekend individu te zijn, half bedelaar, half inbreker; hij werd onder sterk geleide naar het station ge bracht om met den nachttrein naar Nice ver voerd te worden. Intusschen was het lichaam van den vermoor de ook door de politie aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen, waarbij men den Engel- schen detective uit beleefdheid aanwezig liet: die beleefdheid strekte zich ook tot mij uit, zoo- dat ik alles wat er geschiedde goed zien en hooren kon. De verslagene was een krachtig, zwaar-gebouwd man, gekleed in een dik, grof kostuum, blijkbaar gemaakt gekocht en met den naam van een Parijsch kleedermagazijn aan de binnenzijde van den borstzak. Naar het uiterlijk te oordeelen moest hij tusschen 30 en 40 jaar oud zijn: hij had ’n grof, gladgeschoren gezicht, ’n grooten mond en lichtblauwe oogen. Het wapen, waarmede de doodelijke wond was toegebracht, was een van die zware „Zweedsche” messen, waarvan men het losse lemmet-* door middel van een sterke veer vastzet op het ronde heft, zoodat, ook bij den krachtigsten stoot, dóór- zwikken onmogelijk is. Toén het voorzichtig uit de wonde verwijderd was, bleek uit het fa brieksmerk, dat het uit een bekende Fransche fabriek afkomstig was. Het ondergoed was grof en niet gemerkt. In de zakken werd niets ge vonden, behalve eenig los geld Fransch en Engelsch een een groot nikkelen horloge. Geen porteleuiile.geen losse papieren. Toen het onderzoek afgeloopen was en G. G. met mij langs de kade naar „Santa Maria” wan derden personen queu. Deze groote toeloop hield ditmaal nu eens niet verband met eenigen distributie-maatre gel, maar was een gevolg van een oproeping van den commissaris van politie aan belang hebbenden, wier rjjwiel gedurende den laatsten tgd is gestolen. De politie had n.l. eenige da gen geleden de hand gelegd op oen berucht opkooper van gestolen fietsen in den Jordaan. Bij hem werden ruim vijftig rijwielen in beslag genomen, die op twee groote sleeperskarren naar het politiebureau werden vervoerd en aldaar in alle mogelgke hoeken en gaten werden ge borgen. De opkooper en een paar dieven zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Ontsnapt. Gisternacht zijn uit de Emma-kazerne te Assen drie dienstweigeraars, die in arrest wa ren gesteld, ontvlucht. Zware atraf. De minister van oorlog heeft bepaald, dat militairen, die hun vervoerbewgs verliezen, geheel of gedeeltelijk aan anderen afstaan of verkoopen, behalve de aan hen op te leggen straf, gedurende een jaar verstoken zullen zgi, van vrg vervoer bij verlof. HOOFDSTUK III. Naar Engeland terug. Toen G. G. en ik vijf dagen later ’s ochtends vroeg in de „Gare de Lyon” te Parijs uitstap ten, werd mijn vriend aangeklampt door ’n po- litic-beambte, die blijkbaar op ons had staan wachten. M’sieur Gill? G. G. legitimeerde zich en nam een brief in ontvangst, waarna de politie beambte salueerde en den aftocht blies. Haastig las G. G. de mededeeling, die hij blijk baar verwacht had. In orde zei hij. Wij gaan dadelijk door naar Calais. Onwillekeurig moest ik glimlachen. G. G. be hoorde tot die menschen, die overal en steeds onbewust de leiding op zich nemen. Maar ik had niet het minste bezwaar dadelijk dóór te reizen en liet mij dus gewillig op sleeptouw nemen. Toen we in den trein naar Calais zaten, be gon mijn vriend uit zichzelven over het onder werp, dat hij te Menton niet verder had willen aanroeren. Willy zei hij, je hebt toevallig het begin van dat zaakje in Garavan meegemaakt: nu wil ik je ook niet heelemaal in duister laten. Maar nog eens tegen niemand een woord erover. Je hebt gezien, dat de couranten mijn naam niet in verband ermede genoemd hebben. Dat is op mijn verzoek gebeurd. Niemand, vol strekt niemand, mag weten, dat G. G. in de zaak betrokken is. Ik herhaalde mijn reeds gegeven belofte. (Wordt vervolgd). hier, benoemd tot rector van het Gymnasium te Dordrecht, nam Donderdagmorgen afscheid van zijn leerlingen. De heer de Boer bood namens de leerlingen, I den vertrekkenden rector een Friesche klok aan en sprak van de toewijding en de belangstelling, die dr. Verdam voor zijn leerlingen, zoowel in als buiten de school steeds heeft betoond. Dr. Verdam dankte geroerd voor dit ge schenk en voor de hem toegesproken waardee- rende woorden. Bijna altijd heeft hij bij zijn taak de steun gehad van leeraren en leeraressen zoo- wel als leerlingen, al had hij wel eens moeilijk heden met de laatsten. Deze Friesche klok acht spr. een bijzonder goed gekozen geschenk. In de vele jaren, die spr. in Friesland doorbracht, heeft hij liefde ge kregen voor het Friesche volk en land en spr. zal dan ook steeds met genoegen op deze jaren kunnen terugzien. Daarna nam Dr. Verdam met een handdruk afscheid van zijn leerlingen. Geslaagd voor het Mercurius-diploma Boek houden, onze vroegere stadgenoot de heer U. Noordenbos. een vrouwen naar het aan op oen rui- voorziening van de moest noodige levens middelen. Het daar ontvangen antwoord «chgnt de gemoederen nogal ontstemd te hebben. De stoet trok morrend, maar zonder ongeregeld heden vorder door de stad. Op de Voorstraat verbood de Inspecteur van politie optochten of samenscholingen en beval do menschen uiteen te gaan. Een hunner, de winkelier P. P., die niet direct wilde teruggaan, werd op bevel van den inspecteur in hechtenis genomen, doch toen sprong iemand uit het publiek, Joh. S., to hulp, waarop ettelijke sabels getrokken werden, het blinkende staal schitterde in de lucht en er werden gevoelige klappen uitgedeeld. De menigte verspreidde zich al spoedig, doch er bleek onder de menschen groote ontstemming te heerschen over wat men noemde het zoor ontactisch optreden der gewapende macht. Te gen bovengonoemden P., die een tgdje in de politiekamer is opgesloten is proces-verbaal opgemaakt, evenals Joh. 8., die de inhechte nisneming trachtte te verhinderen. F. C. Tram gsdcrslilaerd. De laatste Tram Joure-Lemmer had Woens dagavond een minder aangename ontmoeting. Een koe, die zich op de rails bevond scheen voor de naderende tram niet uit do weg te willen gaan en het gevolg hiervan was dat deze haar aanreed. De locomotief en het voorste rgtuig derailleerden en de weg was Donder dag morgen nog versperd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Gastolen fietsen. Eergistermiddag maakten voor het politie bureau Leidscheplein te Amsterdam eenige boa- i liet het wat grazen o.p een Ai nabijheid liggende T X v v1 D- DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skkkk Telefoon No. 150 smokkelaars, die relaties hebben met Holland- sche mannelijke collega’s, trokken de grens over om de feestvreugde te helpen verhoogen. Dat er bij deze gelegenheid grove verteringen zijn ge maakt, is te begrijpen. In enkele smokkelaars gezelschappen vloeiden dozijnen flesschen champagne. Gezinnen nederige landarbeiders, thans rijk geworden smokkelaars, hadden in een hotel kamers besproken en leefden als prinsen. Anderen hebben zich per rijtuig naar de ker mis laten rijden. Ja, er is daar als ’t ware ge worpen met geld. Het vervoer van rijwielen op de spoorwegen stopgezet. Vernomen wordt, dat met 1 September a.s. het rijwielvervoer op de spoorwegen zal wor den stopgezet. Deze bepaling geldt niet voor plaatsen, wel ke niet bereikbaar zijn door vervoer te water.* De Rhea. Blijkens hier te lande ontvangen bericht is het stoomschip Rhea van de Koninklijk Nederland- sche Stoomboot Maatschappij, een der indertijd door Engeland gerequireerde schepen, gezon ken. (De Rhea was in 1917 gebouwd en mat 1'308 bruto ton. Red.) Over de grens gekomen. krijgsgevangen Russen zijn onder Eibergen over de grens gekomen. Bij Delden zijn 3 Russische vluchtelingen over de grens gekomen Te Posterholt zijn twee Duitsche serteurs over de grens gekomen. De Spaansche griep. In het Engelsche interneeringskamp te Gro ningen is de Spaansche griep uitgebroken. Er zijn ongeveer 100 gevallen. Men hoopt dat de patiënten binnen 2 dagen genezen zullen zijn. Te Losser zijn reeds 38 personen door de Spaansche griep aangetast. Naar wij vernemen zijn ook te Rotterdam en kele gevallen van Spaansche griep geconsta teerd. Toelatings-examen H. B. S. Tot de 1ste klasse zijn toegelaten: A. D. Bou- ma, C. Ras, beiden Sneek; H. J. Speerstra, IJs- brechtum; G. de Haas, R. T. Dijkstra, beiden Sneek; S. Zondervan, IJsbrechtilm; J. W. v. d. Zijpp, J. A. de Jong, beiden Snèek; G. Nauta, IJ. IJkema, J. Jorritsma, A. Hiddema, allen Bols- ward; A. J. v. Heuven, Hemelum; *A. R. v. d. Kallen, 'S. M. Obbema, *A. Koopmans, *M. C. Veen, *P. Beetstra, *G. Postma, allen Sneek; *fB. J. v. Welderen Rengers, IJsbrechtum: *H. B. de Gavere, Langweer; *J. Anema, Oos- terend; E. Baarda, D. Brouwer, beiden Sneek; A. Visser, UitwellingergaK. Ruardi, A. Brou- Aaniokkelijk. De predikanten en ouderlingen der Chr. Geref. Kerk, die de in Juli te Utrecht te houden Synode zullen bijwonen, hebben, naar men aan De Ned. meldt, een reden te meer om deze niet te ver zuimen. Ds. Berkhof, predikant der Chr. Geref. kerk te Utrecht, ontving dezer dagen van een belang stellend vrouwelijk gemeentelid uit het Zuiden des lands een hoeveelheid thee en koffie, vol doende om de afgevaardigden gedurende de sy node een smakelijk kopje thee en een sterke kop koffie te verstrekken. Als dat vooral in onze dagen niet trekt! Kermis in 't smokkelaarsgebied. Te Zevenaar was kermis. Honderden Duitsche Wester sing el 2. Telefoon 118. I wer, J. Ruiter, M. v. d. Meer, allen Sneek; P. Smeding, Bozum; J. v. d. Meulen, K. J. Verhoef, i R. S. de Vries, J. Hamersma, P. Muller, allen Sneek; A. J. de Vries, Sijbrandaburen; H. S. Henstra, S. IJlstra, beiden Sneek; B. D. Faber, Workum. Afgewezen 12 candidates Toegelaten tot de 2e klasse. Th. v. d. Werf, Bolsward. Zijn meisjes. Afscheid van Dr. Verdam. Dr. H. D. Verdam, Rector van het Gymn. al gid. bij levens- YAA gld. ingeval van over- langeinvaliditeit. XUu lijden binnen 30 d. Een der treurige gevolgen van den oorlog zijn de vollo gevangenissen. Sinds een jaar is er toenemend plaatsgebrek, schrgft mr. F B. Enthoven in het „W. v. h. R.” De gevange nissen zijn zoo vol, dat vele veroordeelden hunne straf in huizen van bewaring ondergaan en als gevolg daarvan is in die inrichtingen geen plaats voor preventief gedetineerden. De toestand is in hooge mate ernstig en kri tiek. Het geheele land wordt onveilig gemaakt d»or benden inbrekers en roovers, die niet op geborgen kunnen worden. Smokkelwaar. Bij een rijtuigverhuurder te Tilburg kwam te gen.den avond een man eeij rijtuig bestellen om zijn zieke vrouw nog denzelfden avond van l Moergestel naar Tilburg tei vervoeren. De niets kwaad vermoedende rijtuigverhuur- i der maakte een rijtuig 'gereld en de knecht reed naar Moergestel. Daar aangekomen, moesf de koetsier wach ten, daav de vrouw nog niet gereed was om te vertrekken. De koetsier spa ide het paarderf doen. Terugkcerende was ze verdwenen. Abonnement: por jaar f2.— fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ot. Advertentièn 15 reg. f0.35 verdar per regel 6 cent. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd meteen eorlogstoeslag van 2O°/o van 7C gld. bij verlies CA gld. bij verlies van JE gld. bij verlies ién hand, voet of oog. 1 v van een duim, vu een wijsvinger. Lv van een vinger verzoekschrift gericht tot al de oorlogvoerende partijen om vrede te sluiten. De negers willen al de voorradige cacao gatis geven om de oor logskosten daarmede te dekken! Nl9nsch«lijkh«id in den oorlog. Als tegenhanger van de vele berichten over mishandeling van krijgsgevangenen vertelt miss Colenso in do Under the Clock-rubriek van de „Daily News” van 28 Juni de geschiede nis van een jongen Schot, die krijgsgevangene in Duitschland is. Op zekeren dag ontving hij een brief van thuis, meldende, dat ziju moeder ernstig ziek was en volgens het oordeel van den doktor nog slechts enkele weken had te leven. De Duitsche commandant, die den jon gen aan diepe smart ten prooi vond, vroeg hem, wat er aan scheelde, en zeide, toen hjj de oorzaak van zgn droefenis had vernomen „Zou je naar huis willen om je moeder nog eens te zien?” De jongen sprong op en riep verontwaardigd„Hoe kunt u den spot met mg drgven, terwijl u weet dat het onmogelijk is.” i,Maar je moogt gaan, zeide de comman dant. „Ik zal je reis betalen, op voorwaarde, datje mij op je eere woord belooft, weer terug te zullen komen”. De jongen ging naar Schot land en bleef meer dan drie weken bij zgn moeder tot haar dood toe, waarop hg, trouw aan zjjn woord, naar Duitschland terugkeerde. De Under the Clock-medewerker teekent hierbij aan „Ik ben het met miss Colenso eens dat aan waar gebleken geschiedenissen van deze soort publiciteit moet worden gegeven”. To Warendorf, even over de grens, heeft een landbouwer, die verplicht was zijn vader jaarlgks 700 Mark voor levensonderhoud uit te keeren, zijn ouden vader vermoord. Hij is gearresteerd. In Overjjsel en Gelderland, resp. in de gemeenten Lonneker, Haaksbergen en Winters wijk worden groote gzerertsbeddingen vermoed te zgn. De ingenieur A. L. M. v. d Lande te Heerlen heeft nu concessie aangevraagd om deze velden te ontginnen. Hij is voornemens door het verrichten van boringen den bodem te verkennen en, zoo de resultaten gunstig zijn, de ontginningen met kracht ter hand te nemen. In het dorp Goltsbüren bij Cassel is de gemeentebode, die sedert tal van jaren die funetio bevredigend uitoefende, tot burgemees ter benoemd. Eenige dagen geleden trad te Almelo iemand in 't huwelijk. Nog dienzelfden mid dag viel hy in slaap. Vier en een halve dag heeft'de man geslapen, toen is hg, zonder tot bewustzgn gekomen te zgn, overleden. De aartsbisschop van Weenen doet moeite om hier te lande huisvesting van 300 Oosten- ryksche kinderen gedurende de maand Augus tus te verkrygen. De Velpsche omroeper riep dezer dagen met luide Stem, begeleid door bekkenslag „Er is verloren een gouden horloge wie het zelve terugbezorgt” enz., totdat hg in het dorp gekomen, het verloren horloge op den grond vond en zoo bij het omroepersgeld tevens de gebruikelijke belooning kreeg. gezond en levenslustig heeft de heer J. v. d. Boom te Voorthuizen zgn lOlen verjaardag gevierd. Onder degenen die den grijsaard kwamen gelukwenschen, behoorde zgn ruim 91-jarige schoonzuster uit Apeldoorn. Gisternacht zjjn uit een oesterput van den heer Z. te lerseke niet minder dan 500 K. G. kreeften ontvreemd, vertegenwoordigende .een waarde van tenminste f 2000 Volgens een officieel rapport, zijn verleden jaar in heel Engeland en Wales slechts 7 geval len van pokken, 4 van typhus en 8 van pest (alle te Londen) voorgekomen. voor iedereen kalfsvleesch te bekomen. En hier, in het vee-land, moeten wij het vast met 1 ons worst in de twee weken doen. Negers en de vrede. Een origineele mededeeling brengt de „Basler Mission”. Het heet daarin, dat er negers aan de Goudkust in een uiterst moeilijken toestand ver- keeren. Het voornaamste voortbrengsel van het land, de cacao, hoopt zich wegens den duikboo- tenoorlog en het gebrek aan scheepsruimte zoo danig op, dat zij niet weten, wat er mede aan te vangen. Er zijn geen koopers en de waar, die gekocht is, blijft liggen. De negers hebben er geen belang meer bij, de vruchten van de hoo rnen te plukken. Daarom laten zij de cacao- vruchten hangen. Op sommige plaatsen gebrui ken zij de vruchten als brandmateriaal. De wensch naar vrede is dientengevolge bij de ne gers wellicht nog sterker dan ih Rusland. De negerkoningen der Goudkust hebben nu een van zijn kant den arm op om den dreigenden slag af t» weren. Het vreemdste was, dat Geof frey z’n stem geen enkele maal verhief boven ’n soort van sissenden fluistertoon. Niettegen staande zijn wel wat onverklaarbare drift, scheen hij het toch te willen vermijden gerucht te maken. Eindelijk maakte hij zich zóó boos, dat hij den man zijn smerige pet van het hoofd rukte en hem dien met een vloek voor de voeten wierp! Toen scheen hij langzamerhand te be daren; hij liep eenige malen heen en weer en streek zich met de hand over het voorhoofd. Raap op! beval hij, op de pet wijzende. De man, wiens tandengeklapper men duidelijk hoo ren kon, gehoorzaamde bevend en zette het armzalige hoofddeksel weder op z’n verwarde haren. Wat bezielt je toch, G. G.? kon ik niet nalaten te vragen, maar G. G. deed alsof .hij niets gehoord had. Ziezoo zei hij, nu geheel gekalmeerd. Het wordt tijd, dat wij de politie in dit zaakje halen. Wil je zoo goed zijn, Willy, even links-om de kade op te gaan? In vijf minuten ben je bij de Fransche douane, en daar vindt je zeker ook politie. Dit bleek inderdaad het geval te zijn en met behulp van een drietal kleine, maar flink-ge- spierde politie-agenten, werd het lichaam van den vermoorden man, tegelijk met den verrnoe- delijken moordenaar, naar het douanekantoor gebracht, waar weldra ook een lange, magere man verscheen, die zich voorstelde als politie- dokter. Men had hem onmiddellijk gewaar schuwd, alsook verschillende andere autoritei ten, die merkwaardig snel ter plaatse waren. G. G. en ik werden natuurlijk scherp onder vraagd. Toen mijn vriend zich als een Engelsche delde, waagde ik de opmerking, dat niettegen- detective legitimeerde, veroorzaakte dit niet weinig sensatie. Niemand scheen er aan te twij felen, dat wij den moordenaar op heeterdaad meer van Je l'jke daggen niet te warm. Laten we vanmiddag zaak zullen hooren. En vervolgde hij, toen wijnaar St. Agnès wandelen, 'k Heb behoefte aan voor, het hek van mijn hotel stil stonden je j beweging; klouteren en transpireeren! Va- zoudt mij verplichten door over het heele geval 'cautie, jongen, vacantie! -’s Middags gingen we naar St. Agnès en za gen héél in de verte een zwarte streep Corsica! Voorwoord van Mr. Willem Je j beweging: ’s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1