I De Wereldoorlog. Ut de Jongfryske Biweging. Brandenburgh, Boschmafc Co. I” I k. I annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL N ieu wstijdin gen Briefkes fen in L.W.S. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Eenheidsworst. I Rijksbotsrkaart Dmnkwet. Officieel gedeelte. Levensmiddetenb^drijf Gemeente Sneek. Woensdag 24 Juli 1818 flo. 83. 34e Jaargang nd nt O 0 d. t. Ne- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Shr««K Telefoon No, 150. i- r OkS i Punt II. Rapport inzake woningbouw. S 4 GO. Punt lil. Aanbieding Gemeenterekening 1917 en armvoogdijrekening. Punt IV. Wijziging verordening H. O. met rapport. wierpen de Duitschers verder terug. Vergadering van den Raad der Gemeente Ijlst op Vrijdag 19 Juli, 's avonds 6SA uur. Punt I. Mededeeling van ingekomen stuk ken. NIEUWE SNEEKER COURANT 5 de welke niet licht T. G. D. id. goedge- uitg. is aantal I. n April 1 S 11. Fjildleger to Laren. en eare ek wer idealisme jown hat. i ifn Woensdag 24 Juli ia verkrijgbaar bij alle slagers, op bon 540 een ons eenheidsworst. De toestand. De aanvallende beweging, door generaal Foch maakt vorderingen. Soissons is nog steeds in Duitsche handen, hoe wel de stad voortdurend onder Fransch vuur van de aangevallen Duitsche linkervleugel aan de MarneChateau- 1 April 1918) het adres aanvangssalaris, f 625 na 3 jaar, f 700 na 6 jaar. Ingekomen is nog een adres van de hoofden v. Technischeu dienst in Friesland om het sala ris van den gemeente-opzichter van Ijlst op f 300 tót f 375 te brengen. Beide stukken zullen worden behandeld bij punt IV. Een adres van „Gemeentebelangen” om steun, Fry«k-5«lskip Waling Dijkstra” to B««sum< Snein de 14e fen Heamoanne baldde it boppeneamd selskip yn „Concordia” in feestdei Thierry, heeft Hindenburg aan de Amerikanen moeten afstaan. Het is een bittere pil voor het Duitsche volk op deze wijze tot het besef te moeten worden gebracht dat de Amerikaansche troepen hoewel de Duitsche generaals steeds het tegendeel beweerden militair volwaardig zijn. Foch heeft zijn aanvalsfront nog uitgebreid door zijn troepen ook ten Zuiden van de Marne en bij Reims op de Duitschers te werpen.Dit heeft reeds tengevolge gehad dat de Duitschers over t* En mids dizz’ swide wielde Forjit ’k de noare tiid Do’t leedzje en smerte wennen Kin ’k laitaje jong en bliid 1 A. M. v. d. HEM. De Simmcrtwirren wynd'ije. De simmertwirren wynd’rje En rüzje bol en bliid It gouden sin’ljocht glanzget Oer fjild en wftld en wiid. De Burgemeester van Sneek brengt door deze nog eens nadrukkelijk ter kennis der ingezetenen, dat bon No. 7 der Rijksboter- kaart geldig is tot en met Woensdag 24 Juli e.k. Winkeliers die voor 25 Juli op bon No. 8 verkoopen, worden van verdere distributie uit gesloten. komt bij de begrooting aan de orde. De daartoe benoemde commissie adviseert tot verbouw van de oude school tot twee woningen. Dit zal kosten f2000 a f2150, maar de huur die f 60 a f 65 per woning kan bedragen, wettigt de uitgave wel. De VOORZ. dankt de commissie voor haar rapport maar adviseert er niet op in te gaan, daar de begrafeniswet het bouwen van wonin gen zoo dicht bij de begraafplaats verbiedt, en de besmettelijke ziektewet eischt het instand houden van de ziekenbarak, welke in de oude school is ondergebracht. De heer VISSER, lid der commissie, zegt, dat het hier niet geldt het bouwen, maar het ver bouwen van woningen. De ziekenbarak kan door een eenigszins ande re constructie der woningen, nog wel behouden worden. De h.h. v. d. GOOT en NAUTA vreesden ook f 12000 op f 18000. dat Ged. Staten wettelijke bezwaren tegen den 1C11UC UCI1 11 CHLClllU'UjJ I tuigd. Het adres der De mylde swietrook stiget Ut blossom, krfid en blomt Hweroer de flinters flod’rje En ’t warb’re bgke bromt. Nou is wer rounom wille Wylst alles groeit en bloeit.. O, ho dochs al dit moaije Mya dreamjend herte boeit! Burgemeester en Wethouders der gemeente Sneek, Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van JAN WIJKSTRA, koffiehuishouder, wonende aldaar, om verlof tot verkoop van alcoholhoudende dranken, an deren dan sterken drank, in het perceel gelegen aan de Bothniakade, wijk 1, no, 107 en dat tegen het verleenen van het ge vraagde verlof binnen twee weken na dagtee- kening dezer bekendmaking schriftelijk bezwa ren bij hun College kunnen worden ingebracht. Sneek, den 24 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd: P. J. DE HOOP De Secretaris: P. SIKKES. Geopend van 9 uur v.m tot 3 uur n.m. Vanaf Woensdag 24 Juli zal deze week Sago worden verkocht bij alle winkeliers, tegen inname van bon No.'539 met roode streep, op vertoon der legitimatiekaart. De verdeeling zal als volgt plaats hebben: Gezinnen van 13 personen ontvangen l/2 pak. 4 1 1Hj 10 en meer „2 Prijs per pak 30 ets., per V2 Pa^ 15 ets. De winkelier moet de nummers van de le- getünatiekaart, het aantal personen en de af geleverde hoeveelheid op lijsten noteeren, en deze inleveren bij het Levensmiddelenbedrjjf. Gerritsen werd getroffen, waarbg een gedeelte der onderkaak, de schouder en een stuk uit de zijde werden weggescheurd. Onmiddellgk’werd door den anderen post do batterij telegrafisch gewaarschuwd, maar deze loste nog een tweede schot, ditmaal gelukkig zonder iets te raken. Het ongelukkig slachtoffer werd hierna uit den kuil gehaald en gaf spoedig den geest. Bg de oefeningen was geen geneesheer aan wezig, zoodat deze telefonisch moest worden opgeroepen. De militair, die zich met Gerritsen in den waarnemingskuil bevond, is met den schrik vrijgekomen. kan worden vastgesteld dat de Fransche opper bevelhebber een groote overwinning op zijn te genstander heeft bevochten. Een overwinning, welke in beteekenis niet achter staat bij de overwinning in’ September 1914 aan de Marne, onder opperleiding van Joffre bevochten. Die overwinning stuitte de Duitsche opmarsch naar Parijs zoo afdoende dat slechts de afval van Rusland de Duitschers opnieuw in staat kon stellen haar te hervatten. De overwinning tusschen 18 en 21 Juli door Foch 'aan Marne en Aisne behaald, stuit de Duitsche opmarsch naar Parijs opnieuw en zoo niet alle teekenen bedriegen voor goed. Voor den afloop van den oorlog heeft de nieuwe Marneslag eene beteekenis, overdreven kan worden. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandscb® Algemacne Vorza- kerlngc-Bank t* Schiftdem zijn onze Abonné s verzekerd tegen ongelukken voor AvvV Phosphaten. Nabij Ootmarsum zijn bij onderzoek gesteen ten in den grond aangetroffen, die phosphaten bevatten. Phosphaat is een voor vele landbou wers bijna onmisbare kunstmeststof. Door eeni- ge heeren te Almelo is reeds aangekocht het recht om uit een terrein, groot 1 hectare, die ge steenten te delven. Door genoemde heeren zal een naamlooze vennootschap, welke zich ten doel stelt de bereiding van phosphaten, worden opgericht. Vervalschen van overlijdensacten. Tegen een directeur van het Algemeen Be grafenisfonds te Gorinchem en zijn echtgenoote werd voor de rechtbank te Dordrecht wegens het vervalschen van overlijdensacten resp. een gevangenisstaf geëischt van 1 jaar en 3 maan den en 6 maanden. De vervalsching van acten werd tallooze malen gedurende een reeks van 18 jaren gepleegd. Verdronken. De heer S. uit Eindhoven deed Donderdag een roeitochtje op de Tongelreep. Onder Stra tum zag hij bij een bundeltje kleeren een box- hond liggen, die smartelijk te keer ging. Een on geluk vermoedende, ging de heer S. op de bad inrichting te Eindhoven hulp halen en weldra troffen de badmeester en diens zoon den hond aan, thans rondzwemmende in de beek. De hee ren doken daar ter plaatse en vonden op 4 M. diepte een lijk, dat bovengebracht, herkend werd als dat van den 69-jarigen manufacturier, den heer M. J. Adang te Eindhoven. Een smokkelende politieagent. De recherche te IJmuiden heeft wegens ver voer van een aantal kazen aangehouden een. politieagent in uniform, die de verboden waar onder zijn groote pelerine meedroeg. De aange houdene is onmiddellijk jjeschorst. Luchtpostverkeer. Er worden, aldus het „Hbl.” proeven met wa tervliegtuigen genomen met het doel gegevens uit der Hwerom’t wy ut de trein moasten hwerom’t dy hast leech fierder spoarde en in oare lege ekstratreiu üs meinimme scoe ik wit it net, ik tink om’t de koal sa krap is. Mar ik wier do, nei in kear om- en in kear öfhongesn to hawwen, al wer aerdich goed soldaet en den bikroadet men yen net mear om dy dingen, dêr’t de deagewoane boargers alles en noch hwet om dogge ef litte. Wel né 1 Koal- bisparjen en dy soarte fen dingen? hat neat om ’e hakken, kofje, det wier it, hwer’t soldatebrein efkes om yn wirking kaem. En ja man, al gau siet ik mei noch in pear oaren yn in kreaze boargerkeamar oan de kofje mei in klüntsje. Tiid genöch. As de trein kaem, seoed er wol op üs wachtsjewachte er net, welnou, den misten wy him. Mar wy rekken noch mei. Fensels hongen der inkelde ljue yn mei de jas los, de foetten üt it forban, de wynsels om it sketsje en mei in segaer oanbja wieren L.W.S. lyk as wy en alhowol't hja ek mei de earste gelegenheid komme moasten, hienen hja tocht: dizze trein kaem ridlik goed üt. Men sjucht dalik, det dy ljue net safolle forleard wier as üs, hja hienen it hjar oan eene \ya_ I de Marne terugmoesten en een aantal stellingen verbetering behoeft en stelt voor het met f 75 te verhoogen (met ingang van 1 April 1918) en zich niet te vereenigen met het adres der hoofden v. techn. dienst. Z.h.s. aldus besloten. De heer DE VRIES zou gaarne zien dat tweede heffing H. O. dit jaar de inkomens be neden f700 bespaard bleef en wou voorstellen deze vrij te stellen. De VPORZ. en de heer v. d. GOOT betwij felen, hoe gaarne zij deze vrijstelling ook wil len, of dit kan. Na onderlinge bespreking, besluit de raad op voorstel van den heer NAUTA de tweede hef fing mogelijk te maken door opneming van een desbetreffende ibepaling in de verordening, doch dan tevens deze verordening voor goed zoo te wijzigen dat de aftrek voor eerste le vensonderhoud wordt gebracht op f 500, de kin deraftrek met f 10 wordt verhoogd, terwijl het maximum-bedrag H. O. wordt gebracht van Aan het adres der gerrrèente Workum betref- j fende den treinenloop zal adhaesie worden be- gemeente Utingeradeel j over de turfprijzen, wordt voor kennisgeving aangenomen. tiid dien, hienen earst noch nei de Wielen west, hienen hiel kalm brea-iten en sa, en kamen dochs noch fiks op e’tiid. Wy skammen üs, det wy sokke heale soldaten wierne. Us trein, in ekstra-soldatetrein, it sprekt fensels, dy stoppe net by dy stasjons hwer’t oars dochs net as dea gewoane boargers yn- stappe koenen. Yn Grins stie ik foretold, yn ho’n moaije tiraljeurs liny dêr in oanfal dien waerd op de stasjons-karkes en de sükeladedoazen. Men moat net forjitte, det dor gjin ofsieren mei ütlitsen «abels oan it haed fen de linys stienen; it gyng allegoarre samar sünder kommando, mar mei de kriigiropbier, spuit, sükela. Net ear der as d'o’t alles sahwet op wier, gyng men werom yn de stelling» en do pas koe de trein fierder gean. It hie de sjef en de kondukteurs net mooglik west, om earder foart to gean, woenen se tominsten net in lege militaire trein yn Assen brin^e. Under- weis wier der gjin nijs. Is det in hunnebed sei ien, „och hearken, suver neat as in heapke balstiennen.” En oars heide en bosken, en 8 ‘rich noat ef greide-dy’t-er-skrael-foar-lei. Sa seinen de boeren ünder de L.W.S.-en. :usschen de Marne en Reims hebben moeten prijsgeven. Maar daarbij bleef het niet. De Fran- schen trokken op hun beurt over de Marne en ta fiering fen hjar 121/J-jierrich bistean. De wirklist feu de middeis-gearkomsto stio alhiel yn Mienskips kleed. As sprekker wier oer- kommen de wolbikende Sjonke de Zee. Hy hüldde in krêftige, pittige speech oer de „Fryske Striid.” Yn syn koarte, mar dêrtroch net minder trêftige ynlieding joech er wer, hwet der tsjinwirdich to sjen is yn lytse naesjes, dy’t troch greatere en stérkere foltsen twongen wirde hjar net folslein geastlik to üitjaen. Hy helle de wirden oan fen da greato Noarske skriuwster Selma Lagerlöf dy’t yn hjar sköging oer dy geastlik-net-frjje foltsen, ek wiist op Fryslftn en teffens hwet der for dy naesjes to dwaen fait. Fierders bibanle hy düd’lik en koart hwet de Friezen dien hienen oangeande de „Striid” skatste it forrin fen üs skiednis en liet üs sjen, hokfor greate wearde derya siet. Wol wier de tiid fen de striid op it slachtfjild bioedich en ünfoech, dochs scoe min dêr in moaije skat fen it aid fryske aerd en brükmen yn fine. Hwet folsleiner waerd de fryske letterkinde fen de léste pear hündert jier bihandele hjir waerd f’ral wiisd op de fryske dichter Gysbert Japiks en op da broerren Halbertsma. Dr. E. H. Halbertsma waerd neamd de man, dêr’t de Friezen fen hjoed noch folie goeds oan to tankjen hawwe hy, de ienfftldige dokter üt Grou, dy’t yn syn ienfaldige lietsjes echt werjaen koe it folkslibben yn it moaiste wetterlan fen it Hoitelün, wier dêryn in great bouw zouden aanvoeren. Bij nadere overweging echter kan het zijn, dat deze wettelijke bezwa ren geringer zijn dan aanvankelijk gedacht werd. Beide hebben echter bezwaar tegen het feit dat, wanneer de oude school tot woningen verbouwd wordt, de ziekenbarak onder hetzelf de dak met die woningen zal blijven. Dè heer VISSER vindt in ieder geval, dat men eens bij Ged. St. moet trachten het voorstel er i door te krijgen, desnoods kunnen het noodwo- ningen worden. De VOORZ. zegt, dat wanneer men inderdaadtegen de üu'techers begonnen woedt voort en het karakter van noodwoningen aan fleze ge- I bouwen wil geven, de zaak misschien wat ge- j i I ligt, maar het steunpunt gld. bij levens- IRA gld. ingeval van over- IEA gld. bij verlies van 7E lange invaliditeit. AVv lijden binnen 30 d. één hand, voet of oog. «v Eindexamens H, B. S» 2e groep. Te Leeuwarden slaagden voor bovengenoemd examen de h.h. J. Noordenbos en Stoelingen van de H. B. S. alhier. Voor het eindexamen middelb. Kolon. Landbouwschool te Deventer slaagde dezer da gen onze vroegere stadgenoot de heer E. R. Regenbogen. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Maandag 22 Juli. Aan den 18-jarigen G.. M kantoorbediende te Nunspeet verbljjvende, thans gedetineerd, is ten laste gelegd, dat hg zich op 26 Maart j.l. te Sneek hesft schuldig gemaakt aan diefstal, sub sidiair heling van twee pakken sigaren, afge zonden aan Bergstra te Abbega, althans uit winstbejag die sigaren, van diefstal afkomstig, heeft verborgen en beide pakken heeft verzon den naar Amsterdam met verzwijging van den naam van den afzender. Een zestal getuigen werden gehoord. Beklaagde ontkende. De officier vorderde veroord'eeling tot 6 maanden gevangenisstraf, terwijl de verdediger ambtshalve, mr. Römer, in een uitvoerig pleidooi de gronden aangaf voor zgn overtui ging, dat in dezen het bewijs voor het ten laste gelegde niet werd geleverd en dat dus vrijspraak zal moeten .volgen. Subsidiair drong pleiter, mede met het pog op beklaagde» jeugd en de reeds ondergane vrijheidsberooving aan op groote clementie.. L. C. OUDEGA. (W.) Omstreeks middernacht van Zaterdag op Zondag j.l. werd de huizinge van de veehouder S. Boechma alhier door den bliksem getroffen. In een oogenblik was ze een vuurzee. Rappe handen wisten uit de voor- woning nog eenige dingen te reddenook zgn er geen menschenlevens te betreuren. Voor de nabij gelegen panden had men de ladders klaar staan en de emmers gevuld, want- ’n brandspuit is voor Oudega een al te groote weelde. Huis met hooi en vee was verzekerd en wel voor een gedeelte bij „Tiel” en een ander deel bij „Woudsend”. SIJBRANDABUREN, 22 Juli. De alpha- b etische voordracht voor onderwijzeres alhier bestaat uit de damesA. A. Bax, Sneek, G Rhodens, tjjdeljjk Irnsum, M. Schurink, Sneek en R. Terpstra, Huizum. FOLSGARE, 22 Juli. Geslaagd te Groningen voor de hoofdacte de heer A. Grankist van hier. Ongeluk bij schietoefeningen^ Z tterd agmiddag heeft op ’t Wassonaarsehe slag bg den Haag, ter hoogte van post 2000, een ernstig ongeluk plaats gebad. De houwit- serafdeeling uit de Alexanderkazerne te ’s Gra- venhage was daar bezig met schietoefeningen voor do commissie van proefnemingen, waarbij de milicien-stukrgder der veldartillerie uit do Alexandorkazorne Gerritsen belast was met de waarnemingen ia den waarnemingspost, terwijl nog een tweede militair ter assistentie bij hem aanwezig was. Er werd geschoten met 7 c M. kanonren, waarvan een dor granaten door de dekkings- plaat van den waarnemingspost heen is gegaan, met hst noodlottig gevolg dat de militair Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentlën 15 reg. f0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement b e 1 a n g r ij k e korting De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver- boogd met een oorlogstoeslag van 2O°/o. gld. bij verlies EA gld. bij verlies van TE gld. bij verlies van een duim, vu een wijsvinger. Ld van een vinger De Jelles noi de Mienskip Eeltsje bigjinnende lans in kloft nei ’t ,,Ald’’ Selskip en „Eimelers.” En do kaem 1915. Oer de fryske fjilden, oer bou en graide is in stoarmwyn gien, dy’t it goede sparre mar it forkearde yn ’e rispinge fen üs letterlün, delslein hat, sa goed, det it uea wer oerein rize scil. En oan soks moat mei eare de namme D. Kal ma forboun wirdedêryn hat hy folie goeds dion en scil en moet eltsenien him priizgjeLokje moatte wy do par- faek nei te verzamelen omtrent de mogelijkheid technisch oogpunt van een verzending overzeesche post per vliegtuig. GEMENGD NIEUWS. Naar verluidt, zal de Duitsche oud-staats- secretaris van buitenlandsche zaken, de heer Von Kühlmann, zich eerlang in Nederland vesti gen, waar hij in het huwelijk zal treden met een weduwe, wier naam ons wordt genoemd. (Tijd.) Tengevolge van den hevigen winddruk raakte een 7-jarig jongetje te Brunepe onder een gierbak; hij was terstond dood. In verschillende veemen en pakhuizen te Rotterdam zijn in beslag genomen 370.000 K.G. en 10.000 K.G. eikels, 35.000 K.G. carbolineum, 12000 K.G. teerolie en 20.000 K.G. grondstoffen voor thee-surrogaat, bestaande uit gedroogde bladeren. In den loop van de volgende week moeten in Pruisen alle zaken van koper en messing in geleverd worden, die zich bevinden aan de win kelramen, huisdeuren, vensterdeuren enz. Ook de koperen daken worden opgevorderd. Vaderlandslievende Amerikanen hadden gewetensbezwaar om zuurkool te eten. Sauer kraut toch werd beschouwd als het voedsel bij uitnemendheid van de Duitschers. De voedsel- controleur heeft nu medegdeeld dat men best zuurkool eten kon, zonder een slecht vaderlan der te zijn, want dat men in Holland nog meer zuurkool at dan in Duitschland! -WgW ik him beech. Hy hat üs hearre liften in pear goede fersen fen Piter Jolles, en nei in koarte ynlieding ek de „Werberte” fen D. Kalma, dy’t nou troch follen bigrepen waerd. Dizze joun hat for de Mienskip wer goede fruchten jown, hwent de forkearde miening oangeande det krêftige selskip is by follen weinomd en it ledetal is ek wer oanwoun. „De Bütldnssoan’’. batig saldo van den vorigen dienst, dat ook gunstig is. De toestand is echter aanmerkelijk slechter geworden door het feit, dat het t e k o r t op de distributie voor 1918 op f 1600 geraamd, wel f 6100 za| bedragen, zoodat er nu nog wel een f 4500 zal moeten worden gevonden om de begrooting sluitend te maken. Gedep. Staten hebben gewezen op de moge lijkheid van een tweede heffing voor dit jaar op d en H. O. en noodgedwongen zal men daartoe moeten overgaan, mede gezien ook de salarisverhoogingen, welke in de vorige vergadering zijn toegestaan en met 1918 ingaan., Alsnu worden eerst behandeld het burge- meesterssalaris, salaris ontvanger en dat van man. En hilde hat it fryake folk him bewiizge yn it boarstbyld to Grou. Harmen Sytstra waerd neamd de dichter en taalkenner fen greaitere biteikenis as ca ien foar him;.hy wier net de folksman, mar mear de djippore tinker en ferseu-skriuwer fen wiore kinst. Sytstra wier folsleinder. En yn dy man moist min ien fen de oprjuchters fen it „Aid” Selskip sjenmar yn det selskip mear seac’a as det it sjen liften hat. Fon det tiidfek wirde düd’lik de twa ünderskate rjuchtingen, dy’t, yn do Fryske Striid to sjen binne op it heden felle better as ea tofoaren. iene fen Harmen Sytstra 14ns Piter de oars by Dr. „Rimelers” de bjoeddoiske makkelijker wordt. Z.h.s. wordt besloten dat men zich eerst tot Ged. St. zal wenden om inlichtingen of het voorstel der commissie kans heeft keurd te worden. De gemeenterekening sluit als volgt: ontv. i 53992.33%, uitg. f 52381.30%; batig saldo f 1611.03. Armvoogdijrekening: ontv. f 3188.64, f 2529.99%; batig saldo f 658.64%. Ter oriderzoek in handen gesteld van commissie bestaande uit de h.h. Bakker, linga en Visser. De VOORZ. deelt mede, dat sedert in de vo- Niet alleen zijn dus tjltót. vxjichten rige vergadering gesproken werd over den fi- 'Duitschen aanval van 15 Juli reeds verloren ge- nancieelen toestand, zich een aantal nieuwe gaan, maar de Duitschers worden thans op hun factoren hebben geopenbaard. beurt tusschen Soissons en de Marne veel ernsti- 80 last compost zijn verkocht a f 25 per last, ger bedreigd dan zij het de Franschen op dien Een mooi financieel voordeel. Daarbij komt het en de volgende dagen ten Zuiden van de Marne hebben kunnen doen. Nu zeggen de officieele Duitsche berichten, dat de Franschen niet hebben kunnen doorbre ken. Dat is inderdaad waar. Maar ditmaal mag men gerust aannemen dat een doorbraak niet in de bedoeling van Foch kan hebben gelegen. Dat de geallieerden daartoe een poging zouden doen met legers, die nauwelijks sterker zijn dan de Duitsche, behoort tot de zeer groote on waarschijnlijkheden. Al wat Foch kan gewenscht hebben is het ini tiatief aan Hindenburg te ontwringen en dat is hem tot nog toe schitterend gelukt. De Duit schers zeggen dat dit tot, oorzaak heeft een nieuwe aanvalstaktiek waarop zij niet waren voorbereid n.l. dê infanterieaanval zonder artil- lerievoorbereiding maar met een groote massa tanks. Inderdaad past Foch deze taktiek toe, en zij heeft tot nog toe succes. Mogelijk is het dat Foch nog meer groote voordeelen op dit front zgl behalen, waarschijnlijk is het echter niet, daar Hindenburg thans zijn reserves ter verde diging naar het front werpt en een verdere op marsch de Franschen groote offers zou kosten. Eer lijkt het waarschijnlijk, dat Foch thans elders zal aanvallen, bijv, op h’et Engelsche front. Het is ook mogelijk dat Hindenburg op dit front een aanval zal ondernemen om te trachten het verloren initiatief te herwinnen. Wat er echter ook zal gebeuren, reed's thans Voorz. de heer H. P. FLEDDERUS, burge meester. Aanwezig alle leden. Aan de orde is: De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. De VOORZ. deelt mede dat over Juni 79 tele grammen binnen den kosteloozen kring zijn be zorgd: dat bij verificatie de kassen van gemeente ontvanger en secr.-boekhouder van het B. A. in orde zijn bevonden. Ingekomen is een bericht van Gedep. Staten, waarin advies verzocht wordt op een voorstel hunnerzijds om het salaris van den burgemees ter der gemeente op f 1400 (na zesjarigen dienst tijd) te stellen en voor den secretaris op f 1300, met dien verstande, dat, nu deze betrekkingen den gemeente-opzichter. vereenigd zijn voor het waarnemen van het se.De burgemeester zal door het nieuwe voor- cretarisambt zal worden betaald 7/10 van diens j stel van Gedep. St. f 240 meer krijgen, aanvangssalaris (1100). Z.h.s. besluit de raad op voorstel van den Voor den ontvanger wordt voorgesteld f 550 1 heer VISSER Ged. St. in gunstigen zin over dit voorste! te adviseeren; hetzelfde advies zal'op voorstel van den heer VISSER gegeven wor den op het voorstel betreffende den ontvanger, die dan f 100 meer zal ontvangen. De heer VISSER heeft de vorige vergade ring ongewild verzuimd het salaris van den gemeenteopzichter ter sprake te brengen. Hij is echter van meening, dat ook dit salaris (f 175) Niet alleen zijn dus 41U».V£iichten van den goeds soanlike kwesjes dy’t hjiryn sa foarea kamen. De tiid üntbriek him fierder to gean mei syn rede, dy’t by ’t folie goed» en wiers üs ek wer idealisme jown hat. Yn det léste is de Zee altiid de man üt Fryslün, dêryn priizgje

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1