De Man uit Frankrijk. ro 1 t Boter. Kaas. annex SLEEKER COURANT en WYMBRITSER ABEEL fl, 5. Nieuwstijdingen Levensmiddelenbadrijf. OHicieel Orgaan der Gemeente Sneek. Brandenburg, Boschma&Co. >0 20 25 55 50 55 Z5 14 20 3t. Z5 Z5 ZO 52 15 18 20 J5 to >5 15 to J0 Officieel Gedeelte. Herziening uitbreidingsplan. Inkalken Kipeieren- Vrijstelling wegens kostwinnerschap 4h- Woencivag 14 Augustus 1918 34s Jaargang Ma. 89. li. 4 NIEUWE SNEEKEE COURANT 7C gW. bij verlies EA i v van een duim. vV te- hot de het IX. die I ‘.1 Rand van Hlndeloopnn. In zijn vergadering van Zaterdagavond hoeft Gemeente Sneek. eopend van 9 uur v.m tot 3 uur n.m. In werd dooi- slager). Is (lilt. gid. bij verlies van een wijsvinger. met naar Lord boven g«- be- Ven.chijni. DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers bjr»K Telefoon No. 150. (Wordt vetvoltd). Geslaagd voor de acte handteekenen (L.O.) de heer E. Wouda alhier. Voor de acte Fransch L. O. slaagde Mej. G. v. d. Sluis alhier. EEN AVONTUUR VAN GEOFFREY GILL, DETECTIVE, door IVANS. heer riep daarop den butler, wien hij een korte aanwijzing gaf. G. G. en ik gingen vervolgens de trap op naar onze kamers. Ik heb reeds gezegd, dat onze vertrekken aan elkaar grensden. Zij stonden met elkander in ge. .meenschap door een deur en G. G. trad met mij mijn kamer binnen. Er brandde een vuur in den haard en de ka De Burgemeester der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat door Gedeputeerde Staten bij besluit van 1 Augustus 1918. no; 136 is goedgekeurd het raadsbesluit van 17! VUUX XIV. XX IW VO LV.imy u.. wu vx sieningsplan van uitbreiding voor het gedeelte der gemeente, gelegen tusschen de Woudvaart,' Sperkhem, het Zomerrak en de Stadsgracht en dat de kaarten, op deze herziening betrek! king hebbende ter secretarie dier gemeente ter inzage zijn nedergelegd. Sneek, 9 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Even na elven meldde zich de butler. Hij kwam zeggen, dat de bode van Tamield terug gekomen was. Deze had verteld, dat hij op den terugweg in het park, dicht bij het huis een man had zien rondsluipen, die bij zijn nadering on- middellijk in het struikgewas was verdwenen. Het-was te donker onder het zware geboomte om hem in te halen, temeer omdat de bediende hem te paard toch niet door de struiken had kunnen volgen: en te voet was het eveneens on mogelijk geweest, omdat de voorsprong veel te groot was. De butler achtte het zijn plicht, Lord Stockton hiervan kennis te geven. Deze nam de zaak echter niet heel ernstig op: 'n verdwaalde strooper meende hij die zelf ’t meest ver legen is, nu hij zoo dicht in de buurt van het huis gekomen is. Ik zag, dat G. G., bij het hooren van dit be richt, de eigenaardige beweging met zijn hoofd maakte ‘n soort korten, haast onmerkbaren schok in hals en achterhoofd die ik steeds bij hem had waargenomen, wanneer hij onver wachts iets buitengewoons belangrijks hoorde. Hij beweerde altijd, dat deze onwillekeurige be weging zijn grootste gebrek als detective was. De d^mes schenen het geval niet bedenkelijk te vinden. Alleen Lady Edith was zenuwachtig en nog bleeker dan gewoonlijk. Kort daarop scheidden wij voor de nacht. Ik bemerkte, dat G. G. in de hal vóór het trappen huis nog eenige woorden met Lord Stockton wisselde. Hij sprak met grooten nadruk en scheen sterk op iets aan te dringen. Onze gast- haar Volgens voorwaarden overeengekomen met de HoUandsoh» Algtmtent V«rz«- 70(1(1 k«ring«-Bnnk te Schiedam zijn onze Abonné's verzekerd tegen ongelukken voor 4UVV «loten, den afgetreden secretaris-boekhouder van de distributieregeling te verzoeken, deze functie weer te aanvaarden, echter met dien verstande, dat hij in het vervolg alleen de administratie zal voeren en het grossienchap by B. en W. zal berusten on do winst daar van aau de gemeente ten goede zal komen- L Ort. vetzuren bevatten behouden» uitzondering door tusschenkomst van het Rijkizeepbureau. In de Zwolsehe Courant richt do direc teur van de gemeentereiniging aldaar oen op roeping aan de burgers om alle etensresten, aardappelschillen en groenteafval zooveel mo gelijk apart te houden en afzonderlijk aau den vuilnisman mode te geven. Met dien afvai wil men trachten varkens-vet te mesten, voor welk doel reods een 25 knorrepotten zyn aan gekocht- Wie zich niet aan het voorschrift stoort, zal er in het vervolg geen aanspraak op kunnen maken, dat zjjn vuil gratis wordt weggehaald. De treinen in Dttitachlaud zuilen dezen winter niet verwarmd worden, alleen de snel treinen en de personentreinen dio langer d&u 2 uur rgden. Behalve gebrek aan voldoende brandstoffen is ook oorzaak hiervan te kort aan ver war mings- on remslangen. Bij Kluse, nabjj do Groningicho oost grens, zijn twee uit Holzminden gevluchte Engelscbo officieren door landstorm-soldaton gevat en teruggobracht. Zij behoorden bij de 29 Engelsehe officieren, die ontvluchtten. In eene to ütreoht gehouden vergade ring van gezagvoedors van door Amerika en Engeland geretireerde Nederl. schepen is be sloten eeno actio te voeren vosr schadever goeding. Ken Belgisch geïnterneerde had te Hii- varenbeek het ongeluk om, terwijl bjj bloots voets over een roggeveld van het landgoed „De Utrecht” wandelde, met zyn voet in een sikkel te trappen waardoor hem 4 teenen werden afgesneden. Aan ieder huisvader, die ten gemeente- huize te Hoofddorp de geboorte van een kind komt aangeven, wordt tegenwoordig door het levensmiddelenbureau van Haarlemmermeer gra tis een stuk karuemelkaeep verstrekt. mer was verlicht door een goote zilveren lustre met kaarsen, diè op de ronde, zwae tafel stond. De gordijnen waren gesloten. De deur, die naar het nevenvertrek voerde, stond half open: ook tiaar was de haard bran dende en troffen wij later dezelfde verlichting aaji. G. G. ging op een leunstoel bij den haard zitten, leunde daarin achterover en bleef een tijd lang zwijgend en niet gesloten oogen zitten. Ik wachtte mij wel, hem te storen; hij was aan het denken, redeneeren en eombineéren. Willy zei hij na een minuut of tien, kom hier eens bij mij zitten. Die andere leunstoel ziet er ook uitlokkend uit en ik heb je wat te zeggen. Ik voldeed aan zijn uitnoodiging. 'k Zou graag willen weten vervolgde hij, wat jij van de zaak denkt. Ik keek hem eenigszins verbaasd aan. Voor eerst zou ik moeten weten, wat je verstaat on der de zaak zei ik. En in de tweede plaats: aan mijn opinie in aangelegenheden, die je be roep betreffen, hecht je nu niet zoo bizondcr veelje hebt daaraan trouwens groot gelijk, want ik ben dom in het oplossen van puzzles. Waarom vraift je nu naar mijn meenhig? G. G. keek mij lang en ernstig aan. M’n beste jongen zei hij, maak geen gekheid over de zaak, waarin 't toeval ons gemengd heeft: ze is ernstig genoeg! Maar ik begrijp, dat je weten wilt, wat ik onder de zaak versta. Welnu, ik heb verwacht, dat men ons uit Londen hierheen vol gen zou. Er is iemand, die er belang bij heeft mij in mijn onderzoek te dwarsboomen. Heb jij eenig begrip, wie dat zijn kan? Ik was nu werkelijk verbaasd. Hoe kwam hij eraan, dat wij vanuit jonden gevolgd waren? En met welk doel zou dat gebeurd zijn? Deze gedachte was gloednieuw voor mij en 't scheen mij niet zeer waarschijnlijk. ’k Begrijp niet, hoe je aan dat denkbeeld komt. In Engeland zijn Lord Lidderdale, jij en ik De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaaahl dat het verboden is verache kipeieren te verwerken tot kalkeieren. behoudens door hen, aan wien door deRijks- commissie van Toezicht op de Eiervereeniging ontheffing is verleend. De Minister van L.; N en H. heelt bepaald, iniuiotvl V CUM YUU (JU LV1 I VU u axvviv dat het ten strengste is verboden koemelk, gemeenteraad met algemeens stemmen be- geitenmelk of schapenmelk op boter te verwer- - - - ken; eveneens is het verboden wei of room op boter te verwerken. Ontheffing van het verbod kauworden verleend| door t Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten te 's-Gravenhage Inlichtin gen hieromtrent worden verstrekt door het Levenstniddeienbedrijf. De Minister van L., N. en H. heeft bepaald dat het met ingang van 20 Augustus a s. verboden is kaas te maken, tenzij de verwer ker in het bezit is van eene ontheffing van het Rijkskantoor voor Melk en Kaas Aan vraagformulieren moeten worden aangevraagd bij het Levensmiddelenbedrijf. De BURGEMEESTER van Sneek brengt ter algemeene kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie op de aanvrage om vrij stelling wegens kostwinnerschap voor SALOMON MACH1EL BLINDEMAN, ingeschrevene voor de militie uit deze meente, lichting 1919, afwijzend hebben schikt. Van bedoelde uitspraak kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum van deze kennisgeving, bij H M de Koningin in beroep worden gekomen door ieder der voor deze gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Het bezwaar schrift, dat behoorlijk met redenen omkleedt moet zijn en op ongezegeld papier kan wor den gesteld, behoort evenwel op straffe van- niet-ontvankelijkheid te worden ingeleverd bij: den burgemeester dezer gemeente. Sneek, 10 Aug. 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J. de HOOP. TE gld. bij verlies Av van een vinger. dere grondstoffen, vertegenwoordigend een waar de van f 70.000 it vernield. Een begin van brand was ’s middags gebluscht. Alle» was verzekerd. JOp het bureau van 't Leven»middolenbe- dryf te Maaitricht zijn niet minder dan elf personen ontslagen als verdacht van fraude of wegens gebleken ongeschiktheid. Te Ter Apel werd door de commiezen een rijtuig aangehouden, ’t Bleek dat de juf frouw, Ju hot rijtuig, zat op twee geslach te schapen. Naar de «Tel” verneemt, is Zaterdag de heer dr. P. Molenbroek, redacteur vau da pro-Duitsche „Toekomst” gedeballotoerd als lid van de bekende Witte Sociëteit in den Haag. In het zuiden van Limburg bij Vaals in de buurt moet by grondboringen sterk ijzer houdende grond zjja gevonden. Men heeft nn verdere onderzoekingen ingcsteld naar het voorkomen van dit orts in den omtrek. Te Heerenveen zal 17 en 18September a.s. een gemeentedag van doopsgezinden wor den gehouden voor het Noorden (Friesland, Groningen, Drente en het Noorden van Over- y sel.) Een landbouwer te Ugquert verkocht een boerderij, welko hij twee jaar geleden had gekocht, voor f 2100 per bunder en verdiende 1 hiermede het peulschilletje van f 35000. Bij een te Gorinehem gehouden publieke verkooping van fruitgewassen in een 40*tal boomgaarden werd van f 13 tot f 15 per HL. appelen eu noten aan don boom besteed. Verboden is ,de verkoop, aflevering es vervoer van alle reinigings-, wasch- of schuur middelen ongeacht of de producten zoop of EHEERENVEEN, 11 Aug, De slager S. v - d. L. alhier, pas veroordeeld wegens frauduleus slachten van een varken, waagde dit gisteren weer. Een vet beest, ongeveer 300 pond schoon, was geslacht, toen de maréchaussee het ont dekte en het spek in beslag nam, dat onder de gemeentenaren van zEngwirden gedistribu eerd werd. De slager kie»g proces-verbaal. G) WOUDSEND, 10 Augustn», Toezegging van beroep by jde doopsgezinde gemeente te Noord en Zuid Zijpe ds. de Lange alhier. HEEG 10 Augs. Te Groningen slaag de voor de hoofdacte Mej. G. A. Mulder van hier. ingekrompen. Raapolie op de boterkaart. De minister van Landbouw heeft aan gemeente besturen een schrijven gezonden, waar in hy bericht, dat de in het land aanwezige voorraad raapolie zoo gering is, dat van een geregelde distributie van dit artikel geen sprake kan zijn. Toch meent de minister, dat, waar het artikel in natura evenzeer, zoo niet beter, te gebruiken is dan margarine, er geen aanleiding bestaat bet eerst tot margarine te verwerken vooraleer het in konsumptio te brengen. Het ligt mitsdien in zijn voornemen om te eeniger tyd voor die gemeenten welke daar toe den wensch hebben doen kennen, een ge ringe hoeveelheid raapolie beschikbaar te stel len, dio voor éénmaal op bon van de Rijks- vetkaart zou kunnen worden gedistribueerd. De minister stelt zich voor, dat op een bon van 250 gram vet of boter 2 d.L. raapolie zou kunnen worden verstrekt. De verstrekking der raapolie is dus niet een aanvulling van het vetrantsoen doch komt in de plaats daarvan; op een bon, waarop raap olie wordt gekocht kan bijgevolg niet tevens boter, margarine of margarine mélange ver kregen worden. Uittoraard kan de houder van den bon beslissen of hij daarop raapolie dan wel een der bovengenoemde vetten wil be trekken. Het kwaad keert zich tepen den bedrijver Men meldt aan de Enkh. Crt„ dat vele arbeiders, die tot voor kort geregeld hot smok kelbedrijf uitoefenden, bij den distributioamb- tenaar ta A. om méér rijst, méér meel, méér vet, meer boter en spek kwamen aankloppen. De leuke ambtenaar gaf hun de raad het over de grens gebrachte maar rug te halen. in t« lijven troepen 1919 Van de militielichting 1919 zullen ingelyfd worden 1. tusschen 1 en 5 October de dienstplich tigen van het eerste in te lyvon gedeelte, toe-: gewezen aan de vestingartillerie, de genietroe-l pen de veld- en de rydende artillerie 2. tusschen 14 en 18 October de dieutt-l plichtigen, toegewezen aaa de infanterie, waar-t onder begrepen zyn do grenadiers en jagersi en administratietroepen, en bestemd voor h«t> tweede in te lyven gedeelte. De tot groep 2 behoorenden, in ’t bezit vam het bewys van voorgeoefenheid, worden 2| maanden later ingelyfd. Inspectie. Do dienstplichtigen der landwoorlichtingew 1916a, 1916b, 1916c, 1916d en 1917, voor zoo-» ver zy dit jaar niet reeds zijn of worden op-i geroepen voor het houden van zesdaagsehd oefeningen, zullen in September voor Oén dag moeten opkomen voor inspestie. Dit geldt ook voor de militieplichtigen van de lichtingesj 1906, 1907 en 1908 der boredeu korp»en, delf pauserfortartillerie en der torpediston. Mond «n klauwzeer. Onder Wadenoijen en ook te Zullen is mond! en klauwzeer geconstateerd. Do besmette voel beslagen zyn afgemaakt. Voor de Rechtbank. Tijden?, de zitting der Bossche Rechtbank op Donderdag deed zich eea vermakeljjk in cident voor. Terecht stond Lombertina de W., uit Sint Oedenrodo, beklaagd uit een kast in de woning van Vughts van Kuringen een bedrag vau f 40 te hebben ontvreemd. Het was verklapt; dat bekl. voornemens was tijdens do strafzitting flauw te vallen. Lambertina speelde haar rol prachtig. Ter» wyl de president haar ondervroeg, begon zé hi ar wangen te vertrekken on viel .magnifiek tegen don grond, zoodat haar breode witte Noord-Brabantsche muts er bij af tuimeld» Groote consternatie in de rechtzaal. Dr. Mettrop werd geroepen, die bekl. ondert- zocht en bij de hervatting dar zaak voor de Rechtbank verklaarde, dat haar niets scheeldd De president vermaande haar nu maar goen tweede stuip te krijgen, want ’t was zonde van haar muts. Het O.M. oischto een maand gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS. Eea loods van do Erdall-fabriek te Hi|r versum is afgebrand. De inhoud, vet en an- Aboanemeat: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentie» 1 5 reg. f 0J15 verder per regel 6 cent. Bij Abon nement boiangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdolijk ver hoogd meteen ooriogétoealag van 2O°'o. Men seint uit Terschelling nog aan Hbld. Gisteren had hior voor de kust een gevecht: plaats tusschen zes kleine Engeliche moterboo- ten (dnikbootjagers) en vijf Duitsche vliegma chine», wuarby zich later nog een zeppelin voegde. Het. eerst werd oon vliegmachine neer gehaald, daarna drie moterbooten tot zinken gebrrcht en de overige drie buiten gevecht gesteld. Een daarvan kon nog het strand be reikende beide andere werden door Neder-l landsche torpedobooten op sleeptouw genomen en hier binnen gebracht. Van de bemanningen der booten zyn gered door de kustwacht zes man, onder wie drie gewonden en door de torpedobooten 13 man, onder wie 1 gewonde. Verinoedelijk was de Zeppelin ondertusschen in gevecht geraakt met Engelscho vliegtuigen althans kort na het gevecht met de booten zag men het luehtsehip op grooten afstand van een aanzienlijke hoogte braadend in zee itorten. Bij de redding der drenkelingen heb ben verschillende kustwachter» zich byzonder onderscheiden, o.a. doordien zjj twee der ge wonden al zwemmende aan land wisten te brengen. Waar de «leren blijven Mee suhryfl aan Het Volk: Reist men per trein in Gelderland, dan treft men telkens reiziger» aan, die instappen in tusschengelegenplaatsen stations, beladen met tassohen, koffers of doozen, gevuld met eieren. Die eieren worden-in hoofdzaak vervoerd naar Amsterdam, Den Haag, verschillende pension» geen kleintje vervaard. Je tegenwoordigheid zou mijn gevaar eer vermeerderen dan vermin- deren. Ik ben niet van plan; in het midden van de breede parkwegen te gaan paradessen mijn weg voert over gras en door struiken. En ‘twee maken dan meer leven dan één. Bovendien beste vriend, je moet ons korthaar portret be waken! Van slapen zal vannacht dus niet veel in komen! Als je slaap hebt,begin dan met een dutje in je stoel te doen zeide G. G. De butler zal mij precies om één uur uitlaten. We hebben dus nog der. tijd O, daarover heb je zeker Stockton gesproken, voodat we gingen. Je observatie in deze is even juist als je deductie! Maar zonder gekheid, probeer wat te slapen. Misschien wacht je een nacht vol interessante avonturen: verzuim niet, de noo- dige krachten daarvoor op te doen. Ik zal in- tusschen in de kamer hiernaast de noodige pre- paratieven voor mijn nachtelijke wandeling gaan maken. Hij stond op en er heerschte een oonenblik diepe stilte. Toen gebeurde er iets zonderlings. In het nevenvertrek hoorden wij duidelijk, dat er zacht een>deur werd toegedaan! In minder dan geen tijd waren we in G. G.’s slaapvertrek. Ik keek rond, maar kon niets .bij zonders ontdekken. G. G. vloog naar de deur en wierp een blik in het corridor. Ook daar was niets te zien. Er brandde nog voldoende licht om de breede gang in zijn volle lengte af tq, zien en de'tijd witsite kort geweest dan dat een indringer zich zóó spoedig had kunnen ver bergen. in liet Prachtig! riep G. G. uit. Een laatste gunst, Mylord! Zoudt u bereid zijn bij den Ei<- gelschen consul in Moscou telegrafisch te infotf- meeren; of Mr. Olivier zich daar op dit oogen- biik bevindt en of Robertson nog bij hem is? Met het meeste genoegen antwoordde Lord Stockton. Is er haast bij de zaak? Groote haast! Ik geloof, dat er veel leed voorkomen kan worden, wanneer wij spoedig handelen. En zoudt u mij dan direct naar Londen bet antwoord willen melden? Om u te bewijzen, dat het mij ernst js u te helpen, zal ik nog hedenavond een bediende naar Tanfield sturen met het telegram. Geen kwartier later was de man, goed bere den. onderweg, en onze gastheer ging ons voor naar de „drawing room”, waar de dames ons wachtten. Dien avond zong Lady Maud dit is de groo te, de bijna eenige indruk, die mij van de eerst volgende uren bijgebleven is. Ik zal mij niet in dithyramben verliezen over haar stem en spel. Haar persoonlijkheid had mij betooverd zingen maakte mij hopeloos ende hopeloos ver- Méfdl'Den avond vloog om en liet was elf uur, toen ik langzamerhand weer tot besef kwam, dat ik Willem Hendriks was, jong-advocaat, met 'n beetje geld en m’jt heele- toekomst nog te ma ken. De nuchtere remmer klom weer op den wagen. de eenigen, die iets weten omtrent de treurige zaak, die ons hierheen gebracht heeft. Je zult toch niet aannemen, dat Lord Lidderdale ons is nagereisd Neen! zeide G. G. met nadruk. Welnu dan. als we gevolgd zijn, zou dus vanuit Frankrijk moeten zijn! G. G. knikte toestemmend. Je spreekt mijn eigen gedachte uit; Willy! Het doet mij genoe gen, dat we elkaar zoo goed begrijpen. Maar nu: Waaróm vervolgt men ons?.... Plotseling had ik een himineuzen inval. Om dat portret, natuurlijk! - riep ik uit. Dat is im mers de sleutel van het geheele geheim? Bravo! Je logica is scherper dan ze ge weest is. En nu luister verder. Het is van het allergrootste belang, dat wij weten, wie ons ge volgd -is. ff'M Maar m’n waarde G. G. zei ik ’n beetje ongeduldig. Je neemt nu maar steeds als bewe zen aan, dat wij gevolgd zijn. Ik zie daarvoor geen schaduw van 'n bewijs! Die zoogenaamde strooper, park ontdekt is Zou op óns loeren? Ik geloof er niets van! Nu, we zullen er niet over twisten. Maar je zult er wel niets op tegen hebben, dat ik han del naar mijn eigen inzicht. Tegen een uur of één vannacht zal ik eens poolshoogte gaan ne men in de onmiddellijke omgeving van het huis. Dat portret, waarvoor je zoo bezorgd bent, iaat ik hier. Bewaak het, als 'n trouwe wachter! Dit zeggende, legde hij het op de tafel. Wij kunnen nu gerust zijn - vervolgde hij. Ook al wordt ik aangevallen, de buit ontgaat den aanvaller toch! Maar loöp jijzelf geen gevaar? vroeg ik, on willekeurig wat bezorgd. Laten we samen gaan! Maak je niet ongerust, Willy antwoord de G. G. Ik ben behoorlijk gewapend en voor in 't Gooi en naar de badplaatsen aan de Noord zee. Voor 2 cent boven den maiimumprys leveren de kippenhouders gaarne hun eieren af. Voor 25 30 «ent per stuk gaan ze grif weer van do hand en natuurlyk komen ze terecht bij men»chen met geld. D« pranaat-ontploffing. Men herinnert zich, dat eenige weken ge leden in een perceel aan de Wateringschestraat te Den Haag een handgranaat i» gosprongen, waarby de elfjarige B. gedood werd, terwijl zijn moeder zéér ernstig en zyn vader en zuster ernstig"gewond werden. De „H. Ct.” verneemt, dat, hoewel aanvan kelijk voor het leven van de moeder gevreesd word, alle drie patiënten die zich nog in het ziekenhuis bevinden naar omstandig heden wel zijn. Van geen hunner is eenig lichaamsdeel geamputeerd behoeven te worden. Een verdwaalde kog«l. de duinen aan hot Wassenaarschoslag een heer, die daar rustig zat te lezen, oen verdwaalden kogel in den rug ge troffen. Gelukkig waren padvinders in de nabjjheid, die het eerste verband konden leggen. gld. bij levens- TAD gld.ingevaluan over IEA gld. bij verlies van lange invaliditeit. Avv lijden binnen 30 d. IvU één hand, voet of oog. Een gevecht bij Ameland. Het was Zondag den geheelon ochtend zeer druk in de lucht, zoo wordt van Ameland ge meld. Voor 8 uur zag men reods oen 20-tal vliegtuigen met een Zeppelin, die jacht maak ten op een Engelscho flottille motor-duikboot- jagers. Naar verluidt zouden een zestal dezer motor-duikbootjagers zyn getroffen en m don grond geboord. De Zeppelin werd door het geschut dor tor pedobooten naar omlaag geschoten; brandend viel hy in zee, ongeveer 7 myl uit de kust, vlak voor den Amelander wal. De reddings boot van Hollum werd uitgebracht. Dit alles gebeurde om Later kwam, opgehaald door een Duitsche machine, een 10-tal Duitsehe vliegtuigen met een aantal Duitsche torpedobooten op de plaats waar de Zeppelin werd neergeschotende Duitschers bleven ter plaatse kruisen. De toestand van den gewonde is bevredigend. Smokk«i«n< Als Amsterdam’» burgerij minder gesmokkeld vleesch euet, dan komt dat voor ’n deel door den belastingkommies X. „Wat heb je nu ’t laat«t gesnapt „Een «lager, een postbode en een kafee- houder”, zegt hij. i „Hoe kwam dat „Ik dacht, ik moot den postwagen eens visi- teeren. Een slager zat «r op, en waarernpel vier rollades er in .Voor wien zyn die vraag ik. Hy wou ’t niet zeggen, ik moest 'i er uit wringen als uit 'n natten vaatdoek, ’t Was voor ’t kafoe „De vyf groone boomen.” Nou moest ik daar bewys van hebben, die ongeveer 10 uur hedenmorgen. kaf8ehouder zou natuurlyk zeggen, dat ie van niets wi»t. Dus telefoneer ik hem te Hoorn op. „Hallo, Meyer.” „Met wie spreek ik „Met Van Tuinon (zoo heette de Ik heb ’n wagen met vleesch voor je. goed „Acciord. Ik zal de staldeuren open zotten.” Toen wandel ik naar 't kafst) en Mayor staat voor z’n open stal ’n pijpje te rooken. ♦"Je hebt je deuren vroeg open.” „Ja” zeit ie, „mooi weer, he z „Verwacht je vleesch „Wel nee”, zeit ie. .Denk je dat ’t zal gaan regenen „Je hebt toch zoo juist getelefoneerd” „Ja”, zegt ie, en hij kykt me heel schuin aan; hy begon nattigheid te voelen. „Nou, die Van Tninen, waar je mee sprak, was ik.” Toen viel ie door de mand.« De kommies zwosg in stil nagenieten. (Volk.) inkrimping «ponrwvgvarkecr. Met ingang van 1 November zal de dienst regeling op de spoorwegen wederom worden i nrmlrmmn«n Staten bij besluit van 1 Aui Juni 1918, no. 11 tot vaststelling van een her-f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1