I annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Officieel Gedeelte. Afhalen Bonboekjes. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Kiezerslijst. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Brandenburg, Boscfima&Co. Bekendmaking. Afvalproducten. Slatting van de Trekvaart van Leeuwarden naar Sneek in 1787. Nieuwstijdingen. Woensdag 4 September 1918 34e Jaargang 9®b 95a instructie 11 13 7 1 14 18 17 17 13 6 10 5 16 17 18 0 6 14 1 9 8 2 10 1 namid. Telefoon No. 150 1601-1800 1801-2000 2001—2200 2201-2400 2401—2600 2601—2800 2801—3070 Vergadering van den Raad der gemeen te Wymbritseradeel op Zaterdag den 7 September 1916 des voormiddags 9'/? uur. Punten van behandeling: Punt I. Notulen van den 3 Augustus 1918. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Punt III. Rapport der Commissie betref fende het onderzoek der gemeentereke- ning dienst 1917. Punt IV. Adressen betreffende aankoop van de Jarigsloot te Oppenhuizen. Punt V. Vaststelling van de voor den gemeente-veearts- Punt VI. Vaststelling van eene instructie voor de geneeskundigen, belast met de ge neeskundige armenpraktijk met rapport der commissie. Punt VII. Vaststelling van eene verorde ning, houdende bepalingen waarop kunnen worden aangegaan gemeenschappelijke're- gelingen met naburige gemeenten omtrent de toelating van kinderen uit die gemeente tot de openbare lagere scholen in deze ge meente. Punt V1U. Adres van ingezetenen van Oudega om aldaar een brandspuit te plaat sen. Punt IX. Adres van het bestuur der af- deeling Gauw, Goënga en Offingawier van Volksonderwijs om de verordening op de heffing van schoolgeld in deze gemeente te herzien. Punt X. Voorstel tot vaststelling van eene nieuwe salarisregeling voor het onder wijzend personeel. Punt XI. Machtiging tot uitvoering van het maken eener opslagplaats te Oosthem. Punt XII. Voorstel tot wijziging der be- grooting van Inkomsten en Uitgaven der gemeente, dienst 1918. Punt XIII. Benoeming van eene Commis sie voor de armenzaken. Punt XIV. Reclames tegen het school- geldkohier. Punt XV. Reclames tegen het primitief kohier van H. O. Amicitia- 201- 400 401- 600 601- 800 801-1000 1001-1200 1201-1400 1401—1600 NIEUWE SNEEZER COURANT Zitting w - Op. Barteles, te maar voer - 181. 2.0 van 53. 1.0 Samen 6 f36.691 in V UI1&VlllJOlUUC llllll Lclll vil 1 ill, dull Uv UUUv VUU1 IUOZ1II& V <111 U'v llvKVcltlll £v/HUCll vl CU Cp UIU Cl U.V het „bestellen van missiven en ’t oproepen bij Staten aan de betrokken Grietenijen en Steden F. J. DE ZEE. Briefkaarten. Binnenland. f12.783 - 5.640 - 1.793 - 3.152 - 1.184 - 491 - 131 - 816 - 262 - 231 - 1.118 - 759 - 1 552 - 1.841 - 730 - 768 - 135 - 262 - 223 - 504 - 438 - 1.135 - 454 - 277 Lemmer. Witteveen. Leeuwarden. Amsterdam. Veldleger. Appingadam. Rotterdam. 4 6 12 4 8 12 4 6 2 0 14 8 10 0 o 14 12 2 0 0 4 12 4 de volgende missive: „Edele, Veste, Lieve, Bezondere!' „Wij hebben ter conservatie van de Trek- 0 0 0 0 0 Verechijni DINSDAGS on VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Pre- mie „Poask” van Jan Poepjes te Lemmer. Klasse VII. Jollen, 4 deelnemers; prijs „Iris” van L. van der Weij te Sneek; premie „Water lelie” van H. Frankena te Sneek. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollendsohe Algemeen* Verze- JAAij keringe-Bank te Schiedam zijn onze Abonné s verzekerd tegen ongelukken voor 4WV Zeilwedstrijd Langweer. LANGWEER, 1 Sept. De jaarlijksche zeil wedstrijd alhier is uitstekend geslaagd. De lijst bevatte 40 mededingers. De afvaart van alle klassen, n.l. zoogenaamd „vliegend”, was hier wat nieuws. De startlijn bevond zich bij de „Groote Polle”. De eerste klasse startte precies om 1% uur, de andere vervolgens -in volgorde om de 5 mi nuten. De uitslag van dien wedstrijd was: Klasse I. Kiel- of milddenzwaardjaohten bo ven 8.50 M. lengte, 4 deelnemers; prijs „Martha” van E. H. Schaap te Tjerkgaast; premie „Friends” van K. Vrolijk Hzn. te Sneek. Klasse II. Kiel- en middenzwaardjachten tot en met 8.50 M. lengte, 3 -deelnemers; prijs „Re gina” van D. de Boer te Lemmer; premie „An na”, van H. de Boer te Lemmer. Klasse III. Kiel- of middenzwaardjachten tot en -met 7 M. lengte, 4 deelnemers; prijs „Jolly Joker” van S. Vermeulen te Leeuwarden; pre mie „Henry” van D. F. van der Kallen te Hee- renveen. Klasse IV. Tjotters, niet langer dan 4.80 M., 5 deelnemers-prijs „Nemo” van den -heer A. Faber te Langweer, premie „Argo” van mr. H. L. Sixma baron van Heemstra te St. Nicolaasga. Klasse V. Schouwen, -lengte 4.75 bij 1.42 M. breedte, 8 deelnemers; prijs „Reidhi-n II” van A. S. van der Veer te Grouw; premie „Trije Broerr-en” van G. van Dijk te Terho-rne. Klasse VI. Booten, wijdte tot 1.70 M., getuigd met gaffel- of sprietzeil, 12 deelnemers; prijs De Burgemeester van Sneek maakt bekend dat op Donderdag 12 September e.k., des voor- middags van 10—111,, uur, ten Stadhuize al daar, voor belanghebbenden de gelegenheid bestaat den Directeur van den Provincialen Keuringsdienst in Friesland te spreken, in verband met de werkzaamheden van den keu ringsdienst. Sneek, 30 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Leeuwarden. „Corrie” van P. van Gooi te Hommerts; Sneek. Utrecht. Britsum. Leeuwarden. Amsterdam. uur voorm. 0 0 0 0 0 van 0 0 0 0 n 9-10 10- 11 11- 12 2- 3 3- 4 4- 5 5- 6 Den 15 September 1787 werd door de op zichters, die in een scheepje peilingen deden, 1 door de natte zomer was er buitengewoon veel water gevallen en stond de vaart vol wa- I ter rapport uitgebracht aan de volmachten. Op deze vergadering op de Dille waren lang niet allen tegenwoordig, want, zegt het betrok ken procesverbaal: „dat deBEdel Mogende Hee- „ren Commissarien, derzelver Minister, bene. „vens eenige Heeren Gecommitteerden, wee- 1 „gens de hooggaande Oproerige Bewegingen I „in deeze Provincie, bij bovengedagte Opnee- „minge niet tegenwoordig hebben kunnen zijn.” I 0 nam. 0 0 Burgemeester en Wethouders der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de definitieve kiezerslijst van leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemee te vanaf heden gedurende acht dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij, die andere personen betreffen, kunnen gedurende acht dogen, te rekenen van heden af, bij den Baad dezer gemeente wor den ingebracht. Sneek, 31 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP. De Secretaris, P. SIKKES. De Burgemeester van Sneek miakt bekend, dat het met ingang van heden verboden is aardappelschillen en andere schillen, groentenafvallen, bloed Abonnement: por j’sarf2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiêu 1 5 reg. f 0.35 verder per regel 6 cent. Bij Abon- ceiuei belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdolgk ver hoogd mot een oorlogstee,slag van 2O°/o. CA gld. bij verlies van uv een wijsvinger. en vleezige slachtafvallen, alsmede vischafval anders af te leveren dan aan het personeel van den reinigingsdienst en aan de daarvoor aangewezen personen, die in het bezit eener door hem afgegeven legitimatiebewijs zijn gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het vervoer van bedoelde afvalproducten be halve door de bovenbedoelde personen ver boden is. Den ingezetenen wordt verzocht in dezen hunne medewerking te verleenen teneinde aan het gebrek van veevoeder zooveel mogelijk tegemoet te komen en er voor zorg te willen dragen, dat de schillen en ander afval afzon derlek en zindelijk worden bewaard. Sneek, 29 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. De kerk als smokkelbergplaats. De smokkelarij tiert in Veenendaal zoo welig, dat, naar Het Volk, imedit, men zelfs de kerk gebruikt, om de smokkelwaar te verstoppen. In een hoekje van de Hervormde kerk werd een -kaas gevonden, naar men zegt afkomstig van den koster. Deze koster is tevens kruide nier en gebruikt de kerk, waar hij meent het veiligst te zijn, om zijn smokkelwaar te ver stoppen. Smokkelende rijksambtenaren. Een kommies te Neeritter, die naar hij later verklaarde dit baantje gekozen had om spoe dig rijk te wonden, is aangehouden, terwijl hij bezig was vijf gestolen koeien over -de grens te brengen. Eén koe kwam over d-e schreef, de andere vier werden aangehouden, terwijl de'on trouwe ambtenaar achter slot en grendel is ge borgen. gld. bij verlies van een duim. Samen De „extra ordinaris” uur voorm. 0 0 0 0 0 0 0 0 DONDERDAG 5 SEPTEMBER Prjjs van ieder de besteedinge” f 105, aan Johs. de Wal Leeuwarden voor geleverd Zilver f 300. De totale kosten ad f 36691.6.6 werden over de verschillende steden en dorpen omgeslagen „vaart van Leeuwarden naar Sneek dienstig De rekening en verantwoording van den ont vanger P. W. Jellema werd den 21 Februari 1788 goedgekeurd, en daarbij werd besloten om f 300 beschikbaar te stellen voor „een stuk zliver” ter gedachtenis aan de Commissaris sen. De eene Commissaris, Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, Grietman van Wonseradeel, stierf echter plotseling, zoo- dat diens „gedagtenis” aan de erven werd ge offreerd. Volgens de rekening waren de onkosten als volgt: Voor de dammen met overwerk Voor de slatting met overwerk Voor extra ordinaris uitgaven en moesten in 12 jaren elk jaar */n gedeelte „geoordeelt U Agtb. bij deezen aan te schrij- aan ’t Landschap worden afbetaald. De verdeeling was alsvolgt: Sneek Wymbritseradeel Nieuw-Clooster Bosum Deersum Bernstrabuuren Rauwert Oosterwierum Britswert Wieuwert Mantgum Winsum Weidum Jorwert Beers Jollum Lions Huins Baard Oosterlittens Hylaard Boxum Deinum Leeuwarden. 6 Het aandeel van Sneek was zoo hoog, omdat deze stad boven eigen bijdrage ook had te be talen het deel van Wymbritseradeel, Nye- Clooster, Bozum, Deersum, Bernstrabuuren, Boxum, Deinum en Leeuwarden, en 2/s van Rauwerd en van alle dorpen van Baarde- radeel. Bij de bovenomschreven berekenig zijn deze Vs en 2/s deelen dan ook reeds afgetrok ken. Om in het vervolg te waken voor verwaar- loozing van d-e trekvaart zonden Gedeputeerde Dir. Rijksk. Vee, J. de Jong, Huis v. Bewaring, D. Reitsma, Ryksk. Vee, Suiker, Tabak, 8- 9 9- 10 10-11 11 12 2- 3 3- 4 4- 5 bonboekje 3 ets. Gepast geld s.v.p. Ieder wordt verzocht de goederen vooraf te halen, of de nog geldige bons u t d boekjes te nemen. Speciaal geldt dit No. 571 welke bon mogelijk nog dienst moet doen voor visch of vleesch van noodslachting. C. Bruinzeel, Jongeh. Kichle, Mej. Ebeling, S. Groot, D. Kok, R. Plenge, V. Scheltinga, Ongeluk te IJsbrechtum. Zondag had bjj IJsbrechtum weer oen aan- rjjdingmet de tram plaats, die nog al betrek- keljjk goed is afgeloopen. De heer K. Boer- sma, veehouder te Goünga, bevond zich met zijn echtgenoote por rjjtuig op weg toen zij de tram zagen naderen. De heer B. stapte uit om hot paard bjj de bek to nemen, maar kon wegens de harde wind niet verhinderen, dat het wiel van de tilbury in aanraking kwam met de tram. Het rijtuig kantelde met het gevolg, dat de vrouw onder de tilbury viel en mei de locomotief van de tram in aanra king kwam. Doordat de machinist van de tram onmid dellijk remde, werd erger voorkomen. Toch liep de vrouw zoo ernstige kwetsuren op, dat zjj naar ’t St. Anthonius Ziekenhuis te Sneek moest worden vervoerd. De classis Sneek hoeft toegelaten tot de Evangeliebediening in de Geref. Kerken de heer K. Prins, beroepen predikant te Wijckel en Balk. NULAND, Op de te Groningen gehouden harddraverij werd de eerste prjjs f400 ge wonnen door Faust van don heer P. Kramer alhier. IC gld. bij verlies 4u van een vinger. ii. Bij de op 13 Juni gehouden besteding werd de slatting aangenomen voor 26187 gulden 8 stui vers en 2 penningen. Het werk werd verdeeld in 65 perceelen. In de voorwaarden werd ook weer ,,’t Landschaps Tugt- en Werkhuis” aan- gehaald, terwijl mede werd bepaald, dat de generaal ontvanger Jellema eiken Zaterdag avond op de Dille voor eiken werkman tien 1 stuiver per dag zou uitbetalen. Elke aannemer I mocht niet meer dan drie perceelen aannemen en in elk perceel niet minder dan acht perso nen laten werken. Enkele aannemers, waaronder Oost-Friezen, lieten het werk in den steek; den 9 Augustus werd van deze perceelen een herbesteding ge- I houden. Vele militairen, die als polderwerkers I waren aangenomen, werden door de Staten opgeroepen en ontvingen van de voortvluchti- ge aannemers geen loon, ’t Was het bekende jaar 1787, toen ook in onze provincie eene op- i roerige beweging tusschen Prinsgezinden en Patriotten op touw werd gezet, en militaire bij- stand dringend noodig was. Vooral te Frane- keer was de toestand critiek. Uit de rekening I blijkt echter, dat de militairen later schade loos zijn gesteld. Postkantoor Snoek. Ljjst van de aan dit kantoor en daar onder beboerende hu’pkantoren terug ontvangen brie ven on briefkaart! n, over da 2e helft der maand Aug., welke door onbekendheid van de afzen ders niet konden wordon uitge^oikt. Brieven. Binnenland. N. Amsterdam gld. bij levens- 1AB gld. ingeval van over- 1EA gld. bij verlies van HZ lange invaliditeit. lijden binnen 30 d. luu één hand, voet of oog. <u f 770. 2. 0 f 29975. 9. 4 f 5945.15. 8 dezelfde voor verteeringe bij de besteedinge der Slatting dezelfde voor verteeringe opzichters dezelfde voor verteeringe bij com- paritien -enz. - 307.18.0 De „verteeringe1’ bestond in hoofdzaak „uytgeschonken Jenever”. Voor „watermaalen van de Deinumer Moo- len” werd uitgegeven 164 gulden, aan diverse andere molens 520 gulden. Aan salaris werd betaald: P. W. Jellema f 200, Jelte Hinnes f 408, de vijf opzichters, hier boven genoemd, elk f 190. Aan Paulus Jans te Oosterwierum voor brood aan „Uitlandse” Arbeiders f 47, Albert Jacobus te Weidum voor idem f 49, aan de bo vengenoemde militairen fill, aan de bode voor Aardappelen, H«t bureau voor mededeelingon inzake de voedselvoorziening meldt Voor verscheidene artikelen worden, goljjk men weet, naar de kwaliteit verschillende prjj- zen in rekening gebracht bjj de distributie. Naast een soort, waarop door het rjjk toeslag wordt gegeven, is dan een tweede soort ver- krpgbaar gesteld, waarvan de maximumprijs beantwoordt aan den kostenden prjjs. Zoo wordt toeslag gegeven op bruinbrood, groene erwten, bruine boonen, witte suiker en margarine en margarine-melanges, terwjjl daarneven, maar tegen heogeren prjjs, ook te bekomen zjjn wit tebrood, capucjjners, witte boonen, bruine sui ker en boter. Hetzelfde stelsel zal nu voortaan geljjk trouwens roods in het voorjaar bjj de behan deling van de distributieeredieten in uitzicht werd gesteld worden toegepast op de aard appelen. Naast den prijs voor zand- en veen aardappelen die, dark zjj den rjjkstoeslag, op 5’/2 cent kan worden gesteld, komt de prjjs 91/, cent, overeenkomende met den kostenden prijs voor kleiaardappelen, Dit prjjsverschil zal gelden zoo lavg er zand- en veenaardappelen zullen worden gedistribueerd. Indies die niet meer beschikbaar zijn, wordt de prjjs van de kleiaardappelen 61/, cent, evenals het vorige jaar. De Kabineta-Crisfs. Naar de „Tjjd” verneemt, zal een afzonder lijk departement van Onderwjjs, Kunsten en Wetenschappen worden irgesteld. Ook wordt er een vereenvoudiging in zekere regeerings- l .erkzaamheden gebracht. Nekkramp. Te Harderwijk is een Nederlandsch militair aan nekkramp overleden. Fraude. De directeur van het levensmididelenbedrijt te Alkemade is wegens fraude ontslagen. Er is in de kas een tekort van f 106, terwijl de bij- houding der boeken was versloft. L. C. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK, van Zaterdag 31 Augustus. Vonnissen. In de zitting van 19 Au ustua hebban terechtgestaan J. H., 37-jarig arbeider te Uitwollingerga, wegens poging tot diefstal aldaar. Geëischt 8 maar.deB gevangenisstraf en tot 6 maanden, met aftrek van preventief, veroordeeld. J. L., 20 jarig bakkersknecht te Sneek, wegens diefttal aldaar. Geëischt 3 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk, met 2 jaar proeftijd en tot die straf veroordeeld. W. C., 48-jarig veekoopman te Sneek, wegens diefstal aldaar. Geëischt 8 maanden gevangenis straf en tot die straf veroordeeld. (L. Ct.) Het Zeebad (■Hlndeloopan”. Uit welingelichte bron verneemt de L. Ct., dat het Zeebad te Hindeloopen zal overgaan van de N.V. in handen van een belangstellend gefortuneerd particulier. Weer thuis gekomen. Sedert Dinsdagmorgen vermiste do veehan delaar K. de Reek (N. Br,) eene koe, die bjj den vorigen dag te Wychen (Gld.) had gekocht, lie koe was Maandag langs een binnenweg, vervolgens langs den Rjjksweg tot het Graaf- sehe veer, waar met de pont de Maas gepas seerd werd, verder door het stadje Grave en dan verder weder Lings den Rijksweg eindelijk in eene weide te Reek terecht gekomen. Deze koe is nu in den nacht van Maandag op Dinsdag uitgebroken en is langs donzelfden weg te Wyehen bjj den vorigen eigenaar terug gekeerd, echter met dit verschil, dat het dier nu zwemmende do Maas te Grave is overge stoken. f 36691. 6.12 uitgaven vereischen eenige nadere omschrijving, want daaronder zijn enkele, die aan de vergetelheid, dienen ont rukt te worden. De post „verteering” bijv, geeft eene aardi ge illustratie van de tijden, toen de leuze „sluit Schiedam” nog onbekend was. Aan Roelof Roelofs,, hospes op de Dille voor verteeringe bij de besteeding der Dammen f 133. 2.0 Ruiling van achepan. Eindelijk is het nu tusschen do Duitsche ea Ncderlandsche regeeringen tot volkom-’n overeenstemming gekomen inzake de vervan ging van do indertijd in ’t Eagelsche Kanaal getorpedesrde zes Nederla dsche schepen door Duitsche in lud’.ë. Naar uit Batavia geseind wordt zjja thans zes Duitsche schepen, van ongeveer gelgko grootte als do getorpedeerd?, aan do betrokken Nederlandsehe maatschappjjon overgedragen. Zij zullen zoo spoedig mogeljjk dokken. „ven en ordonneeren om effective ordre te stel den, dat de Gebruikers van de Landen aan de „overzijde der Trekweg gelegen voor zooveel „U aangaat haar wallen jaarlijks naar behoo- „ren, afsteeken, ophekkelen en schoonhouden, „op dat voorschreeven Vaart niet wederom „koome te begroeijen met Riedt en andere „Vuiligheid, als voor deezen, en dat mede zor- „ge worden gedraagen om de wallen opge- „hoopt leggende van oude zoowel als nieuwe „Slat-Aarde ten spoedigste weg te brengen en „te slegten, ten einde dezelfve door het uittre- „den van Beesten of menigvuldige Stortregens „niet in de Vaart koome te vallen; met wijdere „last om ten minste eens in het jaar Schouwdag „te houden, ter visitatie in hoeverre aan deeze „ordere is voldaan door gedagte Gebruikers „en alsdan de naalaatige naar behooren te boe- „ten. „Waartoe ons verlaate’nde, syt Gode be- voolen. „Leeuwarden, den 8 May 1788. UEd. goede Vrienden. De Gedeputeerde Staaten van Vriesland, R. VAN LIJNDEN. Ter Ordonnantie van Hun Ed. Mog. H. H. VAN WYCKEL. 1788. Hef schijnt, dat hieraan, althans de eerste t jaren, flink de hand is gehouden; de volgende slatting heeft eerst in 1837 plaats gehad. Voor velen een levenskwestie, voor de be trokken streek een drukke periode, en voor deel „eksteur” met zijn „adstinten” een buitenge wone drukke tijd om orde onder de polderjon gens te houden; dat is in ’t kort de algemeene indruk van de slatting in 1787. Aan de hand der oorspronkelijke stukken heb ben wij getracht een kort en duidelijk overzicht te geven. Groningen. De Burgemeester van Sneek brengt ter al- gemeono kennis, dat de nieuwe bonboekjos moeten worden afgehaald op ondorstaande dagen en uren, op vertoon der legitimatiekaart, in de Voorkamer vaa WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1— 200 van 8-9 Lid Tweede Kamer. Het Centraal Stembureau heeft iin zijn gis termiddag ten den Haag gehouden vergadering in de plaats van mr. Th. Heemskerk, die zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aan nam, tot lid dier Kamer benoemd verklaard, den heer J. F. Heemskerk, te Middelburg, die inge volge de rangschikking dier candidaten op de betreffende lijst daarvoor in aanmerking kwam. Bramen. In het duin te Katwijk wordt druk naar bra men gezocht, om er een stuk brood mee te ver dienen. Het levert een aardig stuk geld Voor een kop wordt 30 ets. besteed. Een ver dienste voor een jongen van een jaar of 13 kan men gerust op ruim f 20 stellen, ’s Morgens vroeg kan men er heele drommen op uit zien trekken. Gelijk loon voor man en vrouw. Onder de leuze „gelgk loon voor gelijken arbeid” staakt het personeel van een aantal Londensche tube-ljjnen. Zp eischen evenveel salaris voor vrouwen als mannen in dienst van de ondergrondsche spoor. GEMENGD NIEUWS. Het ledental der Chr. Nat. geheelont- houdersvereeniging bedraagt thans ongeveer 13000, het getal afdeelingen 223. Te Groningen is letterlek gevochten bij de distributie van rundvleesch. De politie moest met de sabel tusschenbeiden komen. En kelen werden gewond. In Puitschland krjjgt men thans per week en per hoofd nog een half pond rund vleesch, maar van vet, boter of olie is geen sprake. Iemand te Wijk bjj Duurstede ontving de jutteperen van één boom f297.94. De politie te Amsterdam heeft aange houden een negenjarig meisje wegens zakken rollerij en haar 33-jarigo moeder wegens mede plichtigheid. Sommige koemelkers te Delfzijl vinden de laatste dagen hun koeien des morgens uit gemolken. Gisteren arriveerde te Amsterdam het stoomschip Eemstroom, van de Koninklijke Hollasdsche Stoomboot-Maatschappjj, inhou dende van het stoomschip Lombok 3000 kisten thee en voorts koffie; van het stoomschip Tha lia kurk, en van het stoomschipip Tellus wjjn on kurk. Den concierge van den Rotterdamschen Raad van Beroep, afdeeling Ongevallenverze kering, zjjn twee mandaten ter waarde van f!079.44| en ruim f500 ontroofd. Hjj moest ze verzilveren bij den rijksbetaalmeester. Bij een kommies der rijksbelastingen te Edam is een „dame” uit Amsterdam gekomen, die hem f 100 per week toezegde, als hjj bij het smokkelen van vleest h geen toezicht hield. De poging tot omkooping werd aangehoord door een anderen commies en den veldwach ter, die in een aangrenzend vertrek waren. Er is proces-verbaal opgemaakt. Het beroemde klokkenspel van het Krem lin te Moskou speelt thans eiken dag de inter nationale en ’s ochtends een socialistisch gezang, dat mm voornemens is ook nog tweemaal des nachts te laten hooren. Het vervoer van rijwielm als bestel- goed, (dus niet op wielorkaarten) is w?er ver boden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1