Uit'onza Raadszaal I De Man uit Frankrijk. MEUBELFABRIEK NEDERLAND Officieel Orgaan der Gemeente Sneeft. Verschijnt annex SLEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL R ECLAMEKOLOM, BINNENBETIM SERINGEN. Brandenburgh, Boschma&Co. I Zaterdag 7 September 1988 34e Jaargang ■o. 96 J. A. HÜIZINGA, Groningen. natuurkunde, werktuigkunde en cosmogra- iie. Punt IV. Benoeming van drie leden van de commissie voor strafverordeningen. Punt V. Benoeming van drie leden van de commissie voor de gemeente-reiniging. Punt VI. Benoeming van drie leden van de commissie voor de openbare werken. Punt VII. Benoeming van drie leden van de commissie voor rekeningen ejt begroe tingen. Punt VIII. Benoeming van drie leden van de commissie voor de gemeente-eigendom- men. Punt IX. Benoeming van drie leden van de committie voor de plantsoenen. I Punt X. Benoeming van drie leden van de commissie voor den gemeentelijken woning bouw. Punt XT. Benoeming van drie leden van de commissie voor de gasfabriek en'de wa terleiding. Punt XII. Benoeming van een voorzitter \en vier leden van de reclame-commissie H. O. Punt XIII. Aanbieding door B. en W. van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1919. Punt XIV. Voorstel van B. en W. tot re organisatie van het openbaar» lager onder wijs. Punt Notulen van de Verg, van 19 Aug. 1918. Punt II. Nieuwesstemming over het voor stel der jaarweddencommissie lot regeling van het salaris van den gemeente-architect. Punt III. Aanbeveling van B. en W. voor W. bjj Telefoon 118. Westersingel 2. S6S vroeger voor- en W. ten behoeve van waarom dit voorstel nu niet tor tafel gebracht XIII. dat (Wordt vervolgd) zou indien verklaren zonder an- door voorge- toe: onzen gezamenlijken DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers S»«sk Telefoon No. 15U. Volgens voorwaarden overeengekomen met de HollMtisoht Alg«me*n« V«rx«- 70ÜÜ kwrinjjsi-Bank t« Schiedam zijn onse Abonnés verzekerd tegen ongelukken voor Avvv EEN AVONTUUR VAN GEOFFREY GILL. DETECTIVE. door IVANS. goed! Ik voegde ik er zacht aan toe, i van onzen gast- Aan het ontbijt ontmoetten wij Lady Stockton en haar jongste dochter. Lord Stockton en Lady Edith waren niet verschenen. Eerstgenoemde deed G. G. om een onderhoud verzoeken, ten einde hern te berichten wat er 's nachts gebeurd was. Aan mij liet hij de taak, de beide dames daarvan off de hoogte te brengen. Zij luisterden ademloos naar mijn verhaal en schenen van oordeel, dat wij met een gevaarlijken strooper te doen gehad hadden. Beide meenden, dat de politie gewaarschuwd moest worden, maar ik gat haar den raad, zich in dit opzicht te richten naar wat G. G. besluiten zou. Ik liet haar in den waan, dat mijn vriend zijn nachtelijken tocht ondernomen had, om zich te overtuigen, dat men binnenshuis van den om het huis zwervenden man niets te vreezen had. Natuurlijk sprak ik niet over mijne ontmoeting met Lady Edith, en deze had daarover blijkbaar tegenover haar moeder en zuster ook gezwegen. De dames waren zeer ontdaan over G. G. 's verwonding. Nadat ik mijn verhaal geëindigd had, zeide ik, dat ik met den middagtrein uit Tanfield naar Londen vertrekken zou/ waarheen dringende zaken mij riepen. Het scheen mij was het verbeelding? dat Lady Maud’s gezichtje bij deze mededeeling betrok, maar weer ophelder de toen ik zeide, dat ik den volgenden dag in den namiddag zou terugkomen om te zien, hoe het met mijn gewonden vriend stoxd. Dit ÏIBm SBHK OOJUI* Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer J. Spanjorsberg, phil. cand to Leiden. Itexoemd worden de -heeren A. Brouwer, R. S. H. Visser, Mr. P. S. Gerbrandy. Benoemd worden de heeren J. IJtsma, F. Blok, M. A. Kuyt. Benoemd worden de heeren J. G. W. Kie- zebrink, F. de Wolf, J. IJtsma. Benoemd worden de heeren G. L. Dokkum, M. A. Kuyt en U. Rjjpma. Benoemd worden de heeren J. Huges, F. de Wolf. Mr. P. S. Gerbrandy. Benoemd worden de heeren I Huges, F. Blok, Jobs. Faber. wordt. De heer Blok had liever gezien dat men met de reorganisatie gewacht had tot na de totstandkoming van de nieuwe wet op het lager «nderwjjs. Ook komt het Spr. voor dat B. 1 de voorstellen van B. week moeten geven. Verder willen B. en alle scholen een naar de eischen des tijde in gerichte gymnastiekschool met speelterrein oprichten. De beraadslagingen worden geopend. De heer de Wolf heeft tot zijn verbazing gezien dat in het rapport van B. en W. over de kosten met geen enkel woord wordt gerept. Spr. meent dat bjj een dergeljjk voorstel de Raad moeilijk een besluit kan nemen zonder te weten hoe duur daze reorganisatie de ge meente te staan komt. De V o o r z. acht het een zaak van onmoge lijkheid een begrooting te maken, zonder dat men weet in welke richting de Raad het onderwgse in de toekomst geleid wil zien. De heer Dokkum sluit zich bjj den beer de Wolf aan. Als B. en W. met voorstallen komen, moet de Raad over de kosten kunnen oordeel en. Spr. stelt een motie voor waarin B. en W. worden uitgenoodigd alvorens tot behandeling hunner voorstellen wordt ovor- Welnu waar de arbeiderskinderen al zooveel bij burgerkinderen achterstaan moeten hunne scholen niet nog extra bezwaard worden met hinderlijke elementen. Ook kan spreker zich er niet mee vereeni- gen dat het 7e leerjaar bjj wjjze van proef aan een der scholen wordt ingesteld. De billijk heid eischt dat er geljjk onderwijs aan alle kinderen wordt gegeven er aan alle scholen het zevende leerjaar wordt ingevoerd. Spr. zou er veel voor gevoelen dat ook op alle drie scholen Fransch werd onderwezen. Verder wenscht Spr. het ambulantismo der hoofden geheel afgeschaft te zien. Spr. wijst er tenslotte op dat sedert gerui- men tjjd bij B. en W. een voorstel IJtsma— Brouwer ligt inzake het bouwen van een be waarschool. Dit zou bij do reorganisatie var, het onderwps worden behandeld. Spr. vraagt te worden? den heeren wat hij mij reeds had omtrent den toestand zag, dat zijn bezoekers een blik wisselden. Lord Lowden schudde nauwelijks hei hoofd. Inmiddels was ik aan Lord Rutliven steld en Lowden stak mij de hand Hoe gaat het sinds - overtocht naar Calais, Mr. Hendriks? Dank u, Mylord, mij gaat het wenschte wel i dat ik hetzelfde zeggen kon heer. Lowden trok mij profiteerende van toen ik dien avond bij hem kwam. Hij was juist terug van een vermoeiende vergadering eti klaagde over hoofpijn en duizeligheid. Sinds het ongeval, hem te Nice overkomen, had hij daar van voortdurend last en hij vertelde mij, dat hij nog altijd het doffe gevoel in zijn hoofd had. Hij maakte zich daarover wew at ongerust, te meer omdat daarmede gepaard ging, dat hij soms namen en gezichten niet thuis kon bren gen. ’t Was hoogst onaangenaam, nu en dan tegenover iemand te staan, dien hij jaren lang kende, en dan plotseling met op zijn naam te kunnen komen. Hij had eens in medische boe ken gegrasduind en was daarvoor gestraft, zooals de meeste leeken gestraft worden, wan neer ze hun neus daarin steken: 'n heelen nacht had hij er niet van kunnen slapen! Her- senverweeking. progressieve'paralyse en dere afschuwelijke zaken speelden hem het hoofd. Mahr gelukkig had zijn medicus hem volkomen gerustgesteld: een gewoon, maar voorbijgaand verschijnsel in dergelijke geval len. Intusschen, mooi onaangenaam! Zijn hand? O, dat ging wel: hij hoopte den doek spoedig te kunnen afleggen, maar een poos verbonden zou ze nog moeten blijven. Terwijl Lord Lidderdale aldus, spraakzamer dan gewoonlijk, half ernstig, half schertsend, over zijn gezondheidstoestand sprak, hadden wij voor den haard plaats genomen en onder het genot van een geurige havanna deed ik hem verslag van wat ons op Stockton-Court overkomen was, daarbij de aanwijzingen van G. G. nauwkeurig volgende. Mijn toehoorder luisterde in’ gespannen aandacht, evenwel zon der mij in de rede te vallen. Toen ik mijn ver- ihaal ten einde had, schudde hij het hoofd. Mr. Gill had zich niet aan dergelijke geva ren moeten blootstellen zeide hij. Zijn leven'Ik hoor, dat je 'n beetje aan den sukkel bent, is te kostbaar voor het algemeen, dan dat hij Dat moet nu maar uit zijn: we zullen eens iets het zoo roekeloos wagen mag! Ik beschouw bedenken om je wat op te vroolijken! bracht mij in den zevenden hemel; een wan deling mef Lady Maud door het park bracht mij in den’achtstcn als die er is! maar de hoogste zaligheid werd eerst bereikt, toen zij tot de ontdekking kwam, dat de beste methode om den dokter snel naar Stockton-Court te brengen was, hem met den „dog-cart” te gaan halen; „Cis”, haar lievelingspaard, had wel wat beweging noodig; zij zou zelve rijden en zij kon Mr. Hendriks meteen naar Tanfield bren gen! Zoo kwam het te gebeuren, dat ik 'n half uur later naast haar in den „dog-cart” zat; de zon lachte, de vogels zongen, het was lente.... en het scheen mij. of wij regelrecht den hemel inreden! Véél te spoedig waren wij te, Tanfield en aan het station; en toen ik haar zag wegrijden om den dokter te gaan halen, was mijn hart vol bitterheid, dat ik die dokter niet was. Vanuit het station telefoneerde ik naar Lord Lidderdale, met verzoek, mij dien avond voor belangrijke mededeelingen te wachten. En. denkende aan wat G. G. ’s naólits in het park gezegd had, informeerde ik bij den stations chef, of er met den nachttrein van 3 uur iemand naar het Zuiden vertrokken was. De man had zelf geen nachtdienst gehad, maar de onder chef wist te vertellen, dat er met dien trein twee passagiers vertrokken waren: een lange, slanke man, met een korten grijzen baard en wat slordig gekleed, die in een hoek van de wachtkamer op den trein had zitten wachten, met den slappen hoed over het gezicht getrok ken en de armen op de borst gekruist, blijk baar dommelende; èn een kort, dik jongmensch, als werkman gekleed, die op het perron had heen en weer geloopen. De eerste was waar schijnlijk onze vriend geweest. Zou hij nog te rugkomen? Lord Lidderdale ontving mij allerhartelijkst, hem in deze zaak, waarn ikzelf betrokken ben, als in mijn dienst en voel mij tot op zekere hoogte verantwoordelijk voor wat hem over komen mocht! Intusschen heb ik allen eerbied voor zijn moed en volharding! In het gesprek, dat nu volgde, ontdekte ik spoedig, dat Lordt Lidderdale’s aandacht voor al getrokken was door het zonderinge verdwij nen van het portret. Heeft Mr. Gill daaromtrent reeds een theorie gevormd? vroeg hij. Met de kamer goed afgesloten en den indringer buitenshuis, is het toch gewoon onmogelijk, dat het verdwe nen is! Is er goed naar gezocht? Ligt het niet ergens achter 'n meubel, onder 'n kleed of er gens anders, waar ’t niet ontdekt is? De heete geschiedenis is zoo wonderbaarlijk, dat zij nauwelijks te gelooven is. Ik kon, naar waarheid, verklaren dat wij overal gezocht hadden, maar zonder succes. Trouwens, hoe zou het portret van de tafel in zoo’n schuilhoek gekomen zijn? Terwijl wij nog over dit onderwerp spraken, werd Lord Lowden aangediend. Daar mijn taak afgcloopen was, nu Lordt Lidderdale op de hoogte was gesteld van onze wederwaar digheden. rees ik op om weg te gaan. Maar vóórdat ik afscheid genomen had, trad de aan gediende reeds binnen, gevolgd door een an der. veel jonger man. Beide heeren waren in avondtoilet. De jongste trad dadelijk, hand, op den heer des huizes toe. Goeien avond, Lidderdale! Excuseer mijn onceremonieus binnenkomen: ik ontmoette, in de voorhal, hier onzen half-Italiaanschen vriend en vond mijzelven niet van genoegzaam Jgewicht om mij afzonderlijk te doen aandienen! mok Kont nor opr. voor dat B. en W. bij dit voorstel op twee gedachten hinken daar de nieuwe school èn een M. U. L. O. school en een inrichting voor opleiding voor H. B. S. en Gymnasium zal worden. Voor dit laatste is z. i. geen M. U. L. O. inrichting noodig, dit kan de lagere school wel doen. De vraag is of er in deze gemeente genoeg leerlingen zjju die M. U. L. O. zullen ontvangen. Spr. betwijfelt dit en zou daarom meer voelen voor het betoog van dea heer de Boer om aan school no. 1 een 9e leerjaar toe te voegen en alzoo op deze school oen Mulo-kop te zetten. Spr. kan méégaan met het inzicht van den heer IJtsma over de wijkschool. De heer dr. Bouma betoogt dat B. en W. alvorens met dit rapport by den Raad te ko men, verschillende onderwijsmenschen ge raadpleegd hebben. Verschilllende ontwerpen werden aan de hand gedaan. Men kwam ten slotte tot het nu besproken plan waarbjj ook aan het armste kind bg goeden aanleg een ruime ontwikkelingskans wordt gegeven. Wat het toevoegen van een 9e leerjaar aan school no. 1 aangaat, beroept Spr. zich op de aaneenschakeling» commissie,die tegen groot» scholen ishet hoofd krijgt dan een te veel omvattende werkkring. Spr. meent dat de momenteele invoering van zuivere wijkscholex te ver gaat. De over gangszon dan opeens te groot worden. Men 1 ook niet veel leerlingen tellen. I heeft namelijk rekening te houden met het pauperisme. Spr. betoogt de wenschelykheid om do lastige elementen in die kringen in één school onder te brengen. Deze moet dan liefst zoo klein mogelijk worden. Deed men zulks niet dan liep men gevaar dat do meergegoeden een neutrale bijzondere school zouden oprichten en dan had men het instituut van de standen scholen binnengebaald. Teneinde het instituut van de wijkscholen zoover mogelgk door te voeren is het «choolgold zeer laag gesteld zeo- dat geen enkel werkman zjjn kinderen naar de z.g. »armen”-school behoeft te sturen. Bovendien zal ieder kind van alle drie scho len bjj voldoende aanleg op de M. U. L. O. school kunnen komen. In deze instelling zal men dus een centrale onderwijsinrichting heb ben, die alle standen verschil wegneemt. Een zuivere M. U. L. O school met drie leerjaren zou hier geen levensvatbaarheid heb ben. Eene zooals in het ontwerp bedoeld wordt wel. Deze voldoet ook op andere plaatsen uit stekend. Wat de invoering van het 7e leerjaar aan één school betreft, dit is naar spr.’s meening slechts een proefslaagt zjj dan wordt aan alle scholen dit leerjaar ingevoerdwie zjjn stem voor het voorstel van B. en W. geeft derljjke element der pauperkinderen gewezen, spreekt meteen de wenscheljjkheid uit aan w-i-x- *---•»i-ï-a--alle scholen een 7e leerjaar toe te voegen, zoodra dit leerjaar oen succes blgkt. Spr. is tegen de invoering van Fransch als leervak aan de lagere schooldit heeft voor kinderen die slechts lager onderwys genieten weinig zin. Het is z. i. van veel meer gewicht, dat deze leerlingen meer algemeene ontwikkeling wordt bijgebracht. Bovendien, zal onderwijs in het Fransch iets geven, dan zal men er in de drie hoogste klassen wekelyks 6 uur aan moeten besteden en deze tjjd zou dan geno men moeten worden van dien bestemd voor het onderwjjs in lezen, schrjjven en rekenen. Wat eindeljjk de vraag van denbeer Brouwer betreffende School No. 1 aangaat, hierop weet Spr. goen antwoord te geven, de een zegt dit de ander dat. De heer Brouwer is met dit antwoord niet tevreden. Als hij als raadslid een vraag stelt, eischt hij dat het dag. bestuur hierop Lidderdale stond een «ogenblik als hetr beeld der hulpeloosheid. Toen scheen hij een kort be sluit te nemen, vatte de ïiem toegestoken hand en zeide: Goeien avond, Lowden! Beide heeren stonden verstomd. Maar, boste vriend, daar staat Lowden: ik ben Rutliven zeide de jonge man, na eenige oogenblikken van pijnlijke stilte. Daar heb je het nu!zeide Lord Lidder dale, zich tot mij wendende. Is hetniet om dol en daarop vertelde hij den bel- vroeger gezegd van zijn hoofd. Ik en merkbaar Benoemd worden de heeren J. IJtsma, J. G. W. Kiezebrink, P. Th. Potma. Benoemd worden de heeren J. G. W. Kie zebrink, F. Blok, F. de Wolf. Tot Voorz. wordt benoemd do heer Dr. G. Bouma, tot leden de heeren J. Huges, F. Blok, J. IJtsma, Rjipma. De Voorz. gaat over tot het trekken van de secties. Voor de eerste sectie worden aangewezen de heeren Kuyt, Mr. Gerbrandy, Kiezebrink, Dok kum, Huges, Potma en De Wolf Voor de 2e sectie de boeren Faber, Stock mann, Brouwer, Rijpma, IJtsma en Blok Punt XlIIa. Voorstel van B. en W. tot nadere aaststellinp van het vermenigvuld/yincts- cijfer op 4.778 voor de berekening ran de aan slagen op het primitief kohier van den H. O. dienst 1918. Z. h. st. hiertoe besloten. Reor(janis»tie Laysr Ondorwij*. Men zie omtrent deze voorstellen ons num mer van 20 Juli, waarin zo uitvoerig zjjn uiteen gezet. B. en W. stellen o.a. voor naast de drie bestaande lagere scholen een inrichting voor M.U.L.O. met vijfjarige cursus, aansluitende aan het 4o leerjaar van het L. O., op te richten. Deze M.U.L.O. zal tevens opletden voor H.B.S. on Gymnasium. B. en W. willen de mogelijkheid de benoeming van een leeruur in wiskunde, 6'.iar’g0 opleiding voor het toelatings-. van het voorstel hua aanmerkingen bij B. en W. indioten. Het bevreemdt Spreker dat de heeren die nu voor de motie-Dokkum zullen stemmen, toendertijd geen aanmerkingen be treffende het ontbreken van een raming hebben ingezonden. De heer Blok meent dat B. en W. heel goed een schema van kosten hadden kunnen geven. Te meer waar Spr. uit de woorden van dr. Bouma kan opmaken, dat de uitvoering van deze reorganisatie nog wel een paar jaar kan duren; dan had men alle tijd gehad om tenminste nog een raming te maken. De heer d r. Bouma heeft niet bedoeld dat de doorvoering der reorganisatie nog wel een paar jaar kan duren. Spr. acht de moge lijkheid aanwezig, dat msn de op te richten M.U.L.O.-school eerst eenige tjjd in een hulp- lokaal moet onderbrengen, in verband met de toestaad, alvorens tot de bouw van een nieuwe st-hool over te gaan. Dit gebeurt wel meer. De motie Dokkum wordt in stemming ge bracht en verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren de Wolf, Dokkum, Blok, Stockmann, Brouwer en Potma. Alsnu worden de algemeene beschouwingen voortgezet, De heer Brouwer wijst er op, dat, waar de behandeling van de reorganisatie van het lager onderwijs zoolang is uitgesteld, dit niet de schuld is van de reshtsche partjjen, maar dat de liberale meerderheid van den Raad steeds in onderwijszaken het laat maar waaien systeem heeft gehuldigd. Spr. verwacht niet veel heil van de voorgestelde op te richten M.U.L O.-school, daar de 7e en 8e klasse van school no. 1 Voor zulk osderwjjs is blijkbaar niet veel animo. Spr. voelt meer voor het voorstel van het hoofd van school 1, om daaraan een ne gende klas toe te voegen. Spr. vraagt bovendien hoe het komt dat zooveel leerlingen van school no. 1 naar de bjizondere school overgaan. De heer IJ t g m a meent dat het voorstel van B. en W. »»n stap in de goede richting is. Spr. is dankbaar maar niet voldaan, daarom hebben de heer Faber en bjj een reeks amendementen ingeaiend, die zjj te hunner lagere schoten, tijd wel zullen toelichten. Waar B. en W. de eerste stap doen in de richting Wijkscholen, zou spreker geheel met het ingtand houden van standemcholMi willen breken en de »chool voor minvermogenden ver vallen willen zien. Onder het bestaan van standenscholen toch Ijjdt het onderwas voor de kinderen van onvermogende ouders en het geeft aan de kinderen der rijken het besef dat zg eigenlijk beter zijn, dan de.minder rijken. Door het standenverschil zullen de kinderen in hun later leven wél zooveel te Ijjden hebben, dat men hen hiermee in hua schooljaren waarlijk niet behoeft lastig te vallen. Door tegenstan ders van wjjkscholon wordt vaak op het hin- Abonnement: per jaar f 2. fr. p. pont f2.50. Losse Nob. 5 et. Advertentiên 15 reg. f0.35 verder per reg?l 6 cent. Bij Abon- nemen' belangrijke korts ng De advwtentie-prijzen zijn tijdolijk ver hoogd meteen, oorlogstoaslag van 2O°/o. gld bij levens- IRA gld. ingeval van over- (EA gld. bij verlies van <7E gld. bij verlies ZA gld. bij verlies van flld bij verlies tenge invaliditeit. 2üv hjden binnen 30 d. IvU één hand, voet of oog. Iv van een duim, vv een wijsvinger. Ad van een vinger. gegaan, de Raad alsnog een raming der kosten voor te leggen. De heer d r. Bouma meent dat het heel moeiljjk is een begrooting r,e maken alvorens do Raad zich heeft uitgesproken hoe het onderwjjs moet zijn. De koeten toch bestaan uit het salaris der aan te stelten onderwijzers, plus het bedrag noodig voor het bouwen van nieuwe localen. Voor beide is moeilijk een raming te maken. De salarissen der onderwjjxers zulten binnen kort herzien worden en een begrooting voor nieuwe lokaliteiten zou na een of twee jaar geen waarde meer hebben. Bovendien zulten de kosten bjj de voorgestelde reorganisatie ongeveer g^ljjk zjjn aan dia welke zouden voortvloeien uit eenigerlei andere ver betering van den tegenwoordigen toestand. In het laatste geval zouden 7 of 8 lokalen moeten worden bijgebouwd (school no. 1 voldoet reed» lang niet meer aan matige eischen.) En wat de ouderwijzer» betreft, voor een bepaald aan tel kinderen moet men toch een bepaald aan tel onderwjjzers hebban. Dit aantal zal, hoe men ook wil raorganteeeren, toeh ongeveer gelijk moeten zjjn. De heer IJtsma meent dat men hier met een principieete kwestie te doen heeft. Het gaat er hier om hoe het onderwijs in de toe- kom»t zal ingericht zijn. Een andere vraag is hoe deze inrichting moet worden uitgevoord. Hierover kan de Raad later beslissen. s Men zou een Babylo nische verwarring krijgen indien men deze twee zaken tegeljjk behandelde. Spr. zal tegen de motie stemmen. De heer Dokkum heeft alle respect voor Weth. Bouma, maar vindt het toch niet goed enkel op gezag van dozen aan te nemen dat de kosten van verschillende wjjzen van reorganisatie niet zoover zulten uiteon loopen. Spr. hand haaft zijn motie. De heer Blok acht de argumanteering van den voorsteller der motie zeer juist. Hier was wel degelijk een becjjforing te maken. De kosten zijn in dit geval een der hoofdzaken, daar men bij deze reorganisatie verschillende wegen kan inslaan. Men zou behalve aan neming voorste] B. en W. b.v. kunnen over gaan tot het bouwen van meer tot het toevoegen van een 9a leerjaar aan school no. 1, tot het oprichten van een Mulo- school met 3 jarige cursus, enz. Had men nu een schema van de hieruit voortvloeiende kosten, dan zou men .40 plannen naast het voorstel van B. en W. kunnen leggen en er zoodoende beter over kunnen oordeelen. De heer d r. B o u m a zegt dat het zeer gemakkelijk geweest was enkele cjjfers te gevan, maar het is positief onmogeljjk eenigszins waardevolle cjjfers te geven, vooral ook waai de bouw van nieuwe lokalen of schoten in deze oorlogsjaren veel bezwaren zal opleveren. De heer Dokkum is niet overtuigd. Hadden B. en W. een begrooting, gebaseerd op do tegenwoordige toestand, ingediond, dan had men toch altijd een basis gehad. Men zegt, het beste is niet te goed voor het kind, maar het duurste is niet altjjd het beste. Had men nu een raming van kosten, dan zou men uit de verschillende ontwerpen het beste kunnon zoeken. De heer IJ t s m a wordt hoe langer hoe meer overtuigd dat de motie Dokkum niet moet worden aangenomen. B. en W. hadder hier gemakkelijk eenige cjjfers kunnen geven, maar do vraag is wat men ran zulk een waar- delooze raming heeft. Het beste is niet te goed voor het kind. Welnu, laat men dan eerst het beste uitzeeken. Dan heeft de Raad het nog altjjd in zijn macht om te beslisten hoe dat citj baste moet worden uitgevoerd De kosten zijn hier «iet de hoofdzaak, maar de inrichting van het te geven onderwg s. Al de raadsleden konden vóór de behandeling Vergadering van den Raad der Gemeente S N E E K op Dinsdag 8 Sept. 1918 avonds 7| uur. Voorz.: de heer P. J. de Hoop, Burg. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 13 leden. Afwezig de heeren Kuyt en Gerbrandy. Deze wordon onveranderd vaitgesteld. Óver dit voorstel staakten de vorige keer de stemmen. De commissie stelde voor, het minimum te stellen op f2200 mot vjjf tweo-jaarlj;k»cbe ver- hoogingen tot een maximum van f3200. Daar enboven zou de architect vrije woning genieten die geschat wordt op f400. B. èn W. handhaafden hun stel. Het voorstel der commissie wordt met 8 tegen 4 «temmen aangenomen. Builen stemming de heer Kiezebrink. Tegen de heeren Huges, Visser, Bouma De Wolf. vau de •examen KBS? on Gymnasium handhaven. De drie lagere schoten zulten een geljjk leerplan hebben. Aan één zal als proef een 7e leerjaar worden toegevoegd. Het vak Fransch zal van het leerplan worden afgevoerd. Op een der lagere scholen zal kosteloos onderwjjs gegeven worden, torwjjl een cursus voor schipperskinderen zal worden ingevoerd. Do hoofden der lagere schoten zullen volggns de voorstellen van B. en W. 12 uur les per met uitgestrekte een eindje ter zijde en de omstandigheid, dat Ruth ven een druk gesprek met Lidderdale begon nen was, zeide hij zacht: Het is diep-treurig! Wij doen allen, of wij niets merken, maar de arme kerel is heel ziek. Hij vertelde mij daar juist, dat zijn dok ter er niets bedenkeijks in zien kan. Ja. die zal Item vertellen, wat hij heeft! spotte Lord Löwden. Op dit oogenblik keerde Lidderdale zich weder tot ons.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1