De Man uit Frankrijk. EEN AVONTUUR VAN GEOFFREY GILL, DETECTIVE. I üitloting Geldleeningen. De Wereldoorlog. 2000 annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Officieel gedeelte. Nieuwstijdingen Officieel Orgaan der Gemeente Sneelr. örandenbürgh, Boschma&Co. Maximumprijzen. Woensdag 9 October 1918 85e Jaargang 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Sx»k Telefoon No. 150. Abonnement: per jmr f 2. fr. p. post f2.50. Lobie No». 5 et. Ad verten ti&n 1 5 reg. f0.35 verder per regel 0 cent. Bfcj Abos- nemens belangrijke korting De «dvertentie-prgEen zijn tijdslij k ver hoogd met een corlogstoeslag van 2O°/o 1 1 99K j NIEUWE SNEEKER CODRANT Volgen* voorwaarden overeengekomen met de Hollands oh» Alg»m»»n» V»rx»> kttringa-Bank t» Schiedam zijn onze Abonne e verzekerd tegen ongelukken voor gebied regeeringsbloem luiden op of macht voor gedachten XVIII. (Wordt vervolgd). Russische van Verhooging van den suikerprijs? Naar diet „Vad.” verneemt, wordt de sui kerprijs met ingang van heden verhoogd en gebracht van 28 op 30 cent per half K.G. door IVANS. Op Zaterdag 12 October 1918 dee namiddag» één uur zal ten Gemeentehuize van Sn«kk in het openbaar plaat» heb ben de uitloting der obligation behoorende tot do geldleeningen, aangegaan in 1890, 1894, 1904, 1900 en 1907. nadere inlichtingen vragen over de voorstellen om te kunnen constateeren Duitschland werkelijk bereid is ernstig te derhandelen over Wilson’s voorwaarden. 4 sche- tot tot 7 maanden; k» b. Bloem. Met ingang van 9 October e.k. f 0.42 per K.G. c. Brood. Met ingang van 16 October e.k. voor tarwe- van regeeringsbloem lijke raadgevers van den kanselier benoemd, maar aankondiging van grondwetswijziging waardoor dit verplichtend wordt en waarbij ’s Keizers macht beperkt wordt tot die van een zuiver constitutioneel vorst, missen wij. Flet is ook mogelijk dat de geallieerden eerst Duitsche of on- Dat niet, beste jongen, maar je kunt hem daarom toch wel tegen het lijf loopen. Neem maar aan, dat hij je gangen nagaat mij goed! Als je maar niet verbaasd bent en vooral niet verbaasd doet, als je hem onverwachts te zien krijgt. Ik haalde de schouders op en zweeg; nsiar G. G. werd nu opeens heel ernstig. Kom, Willy, je moet ’n grap kunnen ver dragen. Ik heb je zelf dikwijls genoeg gezegd, dat wij in een hoogst ernstige zaak betrokken zijn. Maar het is toch beter, ons goed humeur te bewaren dan ons door het bewustzijn, dat we in gevaar zijn, te. laten neerdrukken. En geloof me hier kwam er een hartelijke toon in zijn stem dat ik je niet in al'es kan inwij den, heeft dezelfde reden, waarom ik aan Lord Stockton niets zeg: hoe méér je weet, des te grooter is ’t gevaar dat je loopt! Beloof me dqs, dat je geen teeken van verbazing of her kenning geven zult, wanneer je onzen dikken vriend onverwachts ontmoet, waar ’t ook zijn moge. Mijn geraaktheid was weer verdwenen; ik beloofde het. Tegen den middag verlieten wij Stockton- Court. Onze gastheer had telegrafisch de noo- dige bevelen naar Londen gezonden om het huis in Grosvenor-Gardens voor zich en de zij nen in gereedheid te doen brengen. Binnen De officieele tekst. De Oóstenrijksche minister van Buitenland- sche zaken heeft den Oostenrijkschen gezant te Stockholm telegrafisch verzocht, de Zweed- sche regeering te vragen, den 4en October het volgende telegram aan president Wilson door te zenden. „De Oostenrijk-Hongaarsche monarchie, die den oorlog steeds als een verdedigingsoorlog J gevoerd heeft en 'herhaaldelijk van haar be- Wanneer wij van oordeel zijn dat de cen- tralen ten slotte zullen eindigen met in hoofd zaak Wilson’s 14 punten te aanvaarden en be langrijke concessies aan hunne vijanden te doen, dan gronden wij onze meening niet in de eerste plaats op de vredesgezindheid van Duitschland. Zeker, ook daar is het volk oor- logsmoe, maar de weerstand van Duitschland is nog niet gebroken. Dit is ongetwijfeld wel het geval met Öos- tenrijk-Hongarije en Turkije, en wanneer straks deze drie mogendheden aan de groene tafel zitten tegenover de twintig andere oorlogvoe renden, dan zal Duitschland daarmede hebben rekening te houden. Het zal de vredesprijs moeten bepalen naar de zwakste zijner bOnd- genooten of het risico moeten loopen dat' de Donaumonarchie en Turkije thans vrede slui ten en Duitschland alleen blijft staan, in welk geval Duitsöhland’s ondergang toch maar een kwestie van tijd zou zijn. De vraag blijft nu of de geassocieerden op het voorstel der centralen zullen ingaan. Alles hangt hierbij van Wilson af. Neemt hij genoe gen met het voorstel van onderhandelen, tian zal hij ook zijn bondgenooten wel zoover we ten te krijgen. Het kan echter ook zijn dat hij eischt onvoorwaardelijke aanneming van fczijn voorstellen en zelfs dat 'hij, nn de zaak derige- allieerden er zeer gunstig voor staat, nieuwe zware eischen stelt. Wij zijn hier in Nederland niet voldoende op de hoogte om daarover teen oordeel te vellen. Veel zal er ook van afhan gen of men aan geallieerde zijde' vertrouwen heeft in de nieuwe Duitsche regeering. Uir de toezegging inzake België blijkt dat deze laatste er veel aan gelegen is een goeden indruk- op de geallieerden te maken. Aan de andere aijde is het jammer dat de door haar aangekonüig- de binnenlandsche hervormingen niet zoover schijnen te gaan dat Duitschland een democra tisch geregeerd rijk zal worden. We! zijn de leiders der meerderheidspartijen tot onmidtlel- -- bloedvergieten een einde te maken en tot een rechtvaardigen en eervoller) vrede te komen, richt zich hiermede tot den president der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika met het voorstel, met hem en zijn verbondenen een on- middellijken wapenstilstand te land, ter zee en in de lucht te sluiten en onmiddellijk daarmee aansluitend in onderhandeling te treden over het sluiten»van een vrede, waarvoor de veer tien punten van de Boodschap van den heer president aan het Congres van 8 Januari 1918 en de vier in de rede van den heer president van 12 Februari 1918 vervatte punten als grondslag zouden moeten dienen, terwijl ook de uiteenzettingen van den heer president van 27 September 1918 in aanmerking genomen zouden kunnen worden.” Een soortgelijke nota is door Duitschland via Zwitserland aan president Wilson gezonden. Turkije zond eveneens een telegram van den- zelfden inhoud. meer gezien had. Ik dacht aan de vermaning van G. G. en trachtte mijnerzijds evenmin eenige verbazing of verrassing te toonen. Ik kon echter niet beletten, dat mijn gedachten zich voortdurend met de reden van zijn aan wezigheid bezighielden, zoodat ik gedurende het eerste deel van het middagmaal stil en afgetrokken was. Gelukkig liep het gesprek over de beraadslagingen van het Hoogerhuis, waarover de drie heeren zich zeer warm maakten, vooral tengevolge van de radicale denkbeelden, door Lord Lowden ontwikkeld. Mijn stilzwijgen viel daarom minder op. Ziehier den gang, dien mijn gedachten na men. Ik beschrijf dien wat uitvoerig, omdat het besluit, waartoe ik kwam, zóó buitenge woon en verrassend was, dat ik er nauwelijks zelf aan gelooven kon. En toch was het de eenige verklaring, die met de feiten klopte. De dikke, jongeman zou mij waarschuwen, als mij gevaar dreigde. Was hij daarom ge komen en diende deze maskerade daartoe? Dit scheen mij, op zijn minst genomen, onwaar schijnlijk. Om mij te waarschuwen, was die omslag niet noodig: hij had mij desnoods kun nen opzoeken. Was hij dan gekomen om mij te gen een mij hier dreigend gevaar te bescher men, als dat noodig mocht zijn? Ik begon met ook deze gedachte te verwerpen. Maar het volgende oogenblik viel mij in, dat G. G. mij eens gezegd had, dat het voor den detective ’n fout is, een denkbeeld te verwerpen, omdat het vreemd is en indruischt tegen wat men, voor zichzelven, natuurlijk vindt. Aangenomen dan, dat mij hier gevaar dreigde, van wien dreigde mij dat? Van één mijner drie mede- aanzittenden? vrije naties, verheugt. 8. Al het Fransche gebied moet bevrijd worden, en de bezette gedeelten hersteld. Het onrecht, in 1871 door Pruisen aan Frankrijk aangedaan ter zake van Elzas-Lotharingen, hetwelk bijna vijftig jaren lang den wereld vrede onzeker maakte, moet ongedaan wor den gemaakt, opdat de vrede opnieuw hecht verzekerd worde, in ons aller belang. 9. De grenzen van Italië moeten herzien worden, volgens duidelijk erkenbare nationali- teitsprincipes. 10. Den volkeren van Oostenrijk-Hongarije, welker plaats onder de naties wij verzekerd en beveiligd wenschen te zien, moet allereerst de gelegenheid tot een autonomen ontwikke lingsgang worden geboden. 11. Roemenië, Servië en Montenegro moeten ontruimd worden; het bezette gebied moet worden hersteld; aan Serivë moet een* vrije en veilige weg naar zee worden verzekerd, en de betrekkingen tusschen de verschillende Balkanstaten onderling moeten beheerscht worden door vriendschappelijken raadslag, langs de historisch vastgestelde lijnen van ver wantschap en nationaliteit; internationale waarborgen der politieke efi economische on afhankelijkheid en territoriale onschendbaar heid der verschillende Balkanstaten behooren te worden vastgelegd. 12. De Turksche gedeelten van het tegen woordige Turksche Rijk moeten souverein worden verklaard, maar aan de andere natio naliteiten, die thans onder Turksch bewind le ven, moet onvoorwaardelijk zekerheid voor hun leven en een volstrekt ongehinderde ge legenheid worden gegeven, om zich zelfstan dig te ontwikkelen. De Dardanellen moeten open blijven als een vrije doortocht voor schepen en handel van alle naties, onder inter nationale waarborgen. 13. Er moet een onafhankelijke Pooische staat worden gesticht, die ook het gebied moet omvatten, hetwelk door een onbetwistbaar Pooische bevolking wordt bewoond, aan het welk een vrije en veilige weg naar zee moet worden verzekerd, en welks politieke en eco nomische onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid gewaarborgd moeten worden door een internationale overeenkomst. 14. Er moet een algemeene Bond van Naties gevormd worden onder specifieke waarborgen voor politieke onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid aan groote zoowel als kleine naties te verschaffen. enkele dagen zouden zij ons naar de hoofdstad volgen. Het bewustzijn daarvan maakte mij het-af scheid minder zwaar. Lady Maud.... Maar het lust mij niet mijn denken en droothen hier neer te schrijven. Ik schrijf de geschiede nis van een merkwaardig geval uit de tge- schiedenis der criminaliteit, en geen liefdes roman. Lady Maud zou spoedig in Londen dijn! Dat zegt genoeg voor elk, die jong is geweest. Den daarop volgenden Donderdag gaf ik ige- volg aan de uitnoodiging van Lord Lowden.'om bij hem het middagmaal te gebruiken. Het tvas op Maandag geweest, dat wij uit Tanfieldi te ruggekomen waren, en reeds den volgenden dag had G. G. mij gezegd, dat hij voor enkele dagen op reis moest, in verband met de zdak. Verder wilde hij zich niet uitlaten, ’t Speet hem, dat hij mij niet meenemen kon, maar ’t was voor mijn eigen veiligheid beter in Don den te blijven. Mocht, in eenig opzicht gevfaar dreigen, dan zou ik gewaarschuwd wortien door den jongen man, die mij reeds vroeiger gevolgd was, en die hoewel ik hem in «die dagen niet te zien kreeg niettemin op1 de een of andere geheimzinnige manier over itiijn veiligheid scheen te waken. Een paar dagen vroeger zou ik over dit gewichtig gedoe gelachen hebben. Onze avonturen op Stockton-Court hadden mij eth- ter in dit opzicht wat zwaartillender gemaakt. Ik begreep, dat er veel was, dat ik niet be greep, en daaronder het gevaar, waaraan- ik bloot stond. Maar sinds G. G. mij -gezegd had, dat wij uit Frankrijk gevolgd waren, was de mogelijkheid van zoo’n gevaar mij duidelijk ge worden. Ik hield mijn oogen goed open en let te er in ’t bizonder op, of ik niet gevolgd werd. Ik kon echter wel bijna met zekerheid zeg gen, dat dit niet het geval was, noch door den dikken beschermengel, noch door het geheim- Een fatnilie-draina. Te Het Zand (N.-H.) heeft zich een ernstige vergiftigingszaak voorgedaan. Een viertal jaren wonen aldaar een tweetal zusters Neeltje en Anna Vader, een paar een voudige menschjes van ongeveer 40 jaar. Eenige dagen geleden werd Neeltje ziek eh de dokter constateerde roodvonk. De ziekte had een zoodanig verloop, dat er verschijnse- ---Ésa.---: alleen het geheele, groote huis, dat lang geslo ten was geweest, in orde te laten brengen. Hij huisde in eenige groote, luxueus gemeubel de vertrekken op de eerste verdieping, met ais eenig mannelijk personeel zijn ouden Ita- liaanschen kamerdienaar. Het bleek, dat hij voor het zeer geëlaboreerde middagmaal, dat hij 'voornemens was ons aan te bieden, eenige knechts geëngageerd had om aan tafel te be dienen iets, waarvan menig Engelsch aristocraat gegruwd zou hebben. Lord Low den was inderdaad iemand, in wien de liefde voor het eenvoudige en die voor het luxueusë zonderling dooreengemengeld schenen. Een zeldzame tafelweelde, maar gehuurde knechts! Deze combinatie was, om zoo te zeggen, een symbool van zijn levenswijze. Toen ik binnenkwam, vond ik de twee an dere gasten reeds aanwezig en met hun gast heer in druk gesprek. Lord Lowden begroette mij met groote beleefdheid en zei, dat hij bi zonder verheugd was, mij te zien. Zeer spoe dig gingen wij aan tafel. Nauwelijks waren wij gezeten en liet ik mijn oogen door de fraaie, eenvoudige, maar kost baar gedecoreerde eetkamer dwalen, of er wachtte mij een dier groote verrassingen, waaraan de laatste dagen zoo rijk geweest waren. In een van de twee gerokte bedienden, die bij -het buffet stonden te wachten op het binnenbrengen der voorspijzen herkende ik den dikken, jongen man, mijn beschermengel! Wat deed die hier? Waarom had hij zich hier als bediende ingedrongen? Hij, de detective? Mij was hij niet gevolgd dat stond vast! Wat had hem bewogen, zijn werkmanspak tegen den kellnersrok te verwisselen? De man gaf geen teeken, dat hij mij herken de: en ook later, toen hij ons bediende, was uit geen enkelen blik, uit geen enkele beweging maar had 'het niet noodig gevonden voor zich van zijn strak gezicht op te maken, dat hij mij waterbrood 'gebakken f0.16 per 400 gram. Nieuwe vredesvoorstellen. De redevoering in den Rijksdag, waarnfcde Prins Max van Baden zijn kanselierschap is begonnen, is zonder twijfel belangrijk. Men verwachtte er van dat ze zou bevatten een vredesprogram dat de geallieerden meer tege- moet zou komen dan tot dusver ooit was «ge schied. Deze verwachting bleek echter biet juist, maar in de redevoering deelde de kan- selier mede reeds een stap in het belang van den vrede te hebben gedaan, door zich tele grafisch tot Wilson te wenden. „Gesteund”, aldus Prins Max, „door de i in stemming van alle daartoe bevoegden in het rijk en de instemming der gemeenschappelijk met ons handelende bondgenooten, heb ik in den afgeloopen nacht, door bemiddeling van Zwitserland, tot den president der Vereenügde Staten van Noord-Amerika, een nota gericht, waarin ik hem verzoek mede te werken aan de verwezenlijking van den vrede en daartoe met alle oorlogvoerende staten in verbinding te treden. De nota komt reeds heden of mor gen in Washington aan. Zij richt zich tot den president der Ver- eenigde Staten, omdat deze in zijn Congies- Boodschap van 8 Januari 1918 en in zijn late re verklaringen, vooral ook in zijn New- Yorksche rede van 27 September, een pro gram voor den algemeenen vrede opgesteld heeft, dat wij als grondslag voor de bespre kingen kunnen nemen.” Tot zoover de mededeeling van den Kan selier. e De oproeping der lichting 1919 uitgesteld. Is de „Tijd” wel ingelicht dan is dit uitstel een gevolg mede van de zeer groote opbrengst der lichting, waardoor bij de depóts moeilijk heden konden ontstaan voor de huisvesting. De lichting 1919 is met de uitgestelde manschap pen van vroeger zóó groot, dat de oefenings- compagniën te uitgebreid zullen worden. Bovendien keeren er voortdurend heel wat verlofgangers naar hun kantonnement terug. Hier en daar zijn reeds personen, die het in dienst wat lastig maakten, door de comman danten geweigerd, wijl ze blij waren van de lastpakken verlost te zijn. Een tweede reden voor het uitstel der inlij ving moet gelegen zijn in de noodzakelijkheid om overal het kader en de geoefende man schappen in gereedheid te hebben voor alle mogelijke gebeurtenissen aan de Zuidergrenzen. Het vredesprogram van Wilson. De 14 punten van Wilson’s program als volgt: 1. Publieke verdragen, in 't openbaar geslo ten, waarnaast geen geheime verdragen, welk gebied ook, mogen bestaan. 2. Absolute vrijheid der zeeën buiten de ter ritoriale wateren, zoowel in oorlogs- als vre destijd, behalve wanneer de zeeën geheel gedeeltelijk zijn gesloten ten gevolge eener internationale actie ten beltoeve van de inter nationale overeenkomsten. 3. Opheffing, voor zoovcf iiogelijk, van alle economische beperkingen en. invoering van ge lijke handelsvoorwaarden voor alle naties, welke instemmen met den vrede en zich aan eensluiten voor de handhaving er van. 4. Voldoende waarborgen moeten worden gegeven, dat de nationale bewapening terug gebracht zal worden tot het uiterste minimum, noodig voor de handhaving van de binnen landsche veiligheid. 5. Een vrije, openhartige en volstrekt onpar tijdige regeling van alle koloniale aanspraken, gegrondvest op een strenge inachtneming van het beginsel, dat, bij het oplossen van al der gelijke vraagstukken van souvereiniteit, de belangen der betreffende bevolkingen even groot gewicht in de schaal moet leggen als de billijke aanspraken der regeering, welke zullen worden vastgesteld. 6. Ontruiming van het geheele gebied en een zoodanige regeling van alle quaesties betreffende Rusland, dat hierdoor de beste en de meest onbeperkte samenwerk'ng der andere wereldnaties worde verkregen bij de taak, Rusland een onbelemmerde gelegen heid te verschaffen, zijn eigen politieke ont wikkeling en nationale politiek onafhankelijk te besturen en te voeren. 7. De gansche wereld zal het er over eens zijn, dat België ontruimd en hersteld moet worden, zonder dat eenige poging worde ge daan om de souvereiniteit te beperken, waarin ‘hét zich, gemeenschappelijk met alle andere Ongeregeldheden op een Nederlandsch oorlogsschip. Aa>i boord van het pantsersohip „Koningin schijnlijk brave vrouw, ooit gedacht. Regentes” 'hebben zich te Ambon (Ned.-Indië) relletjes voorgedaan in verband met het ver strekken van rijst, niet ontdaan van het zilver- vlies. Een groot aantal manschappen werd gear resteerd en stond voor een krijgsraad terecht. 1 schepeling werd tot 12 maanden veroor deeld; 1 schepeling tot 10 maanden; pelingen tot 9 maanden; 1 schepeling tot 8 maanden; 2 schepelingen tot 7 maanden; 5 schepelingen tot 6 maanden; 1 schepeling tot 5 maanden; 62 schepelingen tot 4 maanden; 7 schepelingen tot 3 maanden militaire gevange nis, terwijl aan 35 schepelingen het recht is ont zegd om langer bij de gewapende macht te dienen. TE gld. bij verliea *v van een vinger 7E gld. bij verlies Eft gld. bij verlies van IJ van een dnim. vu een wijsvinger. bij voortduring door tocht gld. bij levens- TAA gld. ingeval van over lang» in validiteit. 4Vu lijden binnen 30 d. ISA gld. bij verlies van vu één hand, voet ol oog. len van vergiftiging geconstateerd werden. Dr. Oudendaal waarschuwde als behandelend geneesheer den chef-veldjvachter en zond een hoeveelheid braaksel van de patiënte en een hoeveelheid uit het melkglas, waaruit de pa tiënte al een deel had gedronken, ter onder zoek naar Utrecht. In melk en braaksel werd arsenicum gevon den. De burgemeester, de heer De Moor, en de chef-veldwachter, de heer Bult, stelden hierop ten huize van de zusters een onderzoek in. De verplegende zuster werd aan een streng ver hoor onderworpen en bekende, dat zij haar zuster heeft willen vergiftigen. Vijf maanden geleden stierf de broeder van de zusters, die ook bij haar inwoonde, onder verdachte om standigheden, waaraan geen aandacht was ge schonken. De politie onderwierp de misdadig ster nu in verband met dit sterfgeval ook aan een scherp verhoor en de ontstellende beken tenis kwam,-dat ook deze door haar was ver giftigd. Voor acht jaar terug woonde de familie aan de Groote Keeten. Destijds stierf een zuster en de misdadigster bekende ook deze te heb ben vergiftigd. Als drijfveer voor haar handelwijze wordt opgegeven, dat er een testament bestond, dat bepaalde, dat de langst levende bezitter werd van het gansche kapitaal. Anna had het vergif van een elders wonenden broer, die de arse nicum voor het wasschen van zijn schapen ge bruikte. Zij had het gevraagd, om er, naar zij beweerde, ongedierte op haar hoofd mede te dooden. De broer en de zusters bezaten een aardig kapitaal en het hebben van het beheer over dit geheele bezit is zeer zeker de drijfveer tot deze misdaden geweest en met welk scherp overleg deze vrouw gehandeld heeft kan blijken uit het feit, dat zij alleen overging tot het toe dienen van het vergif, als de een of andere on gesteldheid den betrokken personen overviel, zooals thans met haar zuster Neeltje het ge val was, die roodvonk kreeg. De verdachte Anna Vader is onder geleide van politie dadelijk naar Alkmaar getranspor teerd en in het Huis van Bewaring opgesloten. De toestand van de patiënte Neeltje Vader is thans zoo, dat er nog groot gevaar voor-haar leven bestaat en nog niet is kunnen worden overgegaan om haar te verhoeren. Het spreekt van zelf dat de ontsteltenis on der de bewoners van Het Zand zeer groot is. Niemand had zooiets van deze stille, oogen- selier in zijn rede genoemd n.l. volkomen her stel van België naar onafhankelijkheid en ge biedsomvang; vergelijk over de schadevergoe ding. De tot dusver gesloten vredesverdragen (die van Brest-Litowsk, en Boekarest) mogen geen beletsel voor den algemeenen vrede vormen. In de Baltische landen, in Lithauen en Polen zul len spoedig volksvertegenwoordigingen worden gevormd. (Duitschland is dus bereid de gehee le vrede in het Oosten er aan te geven!) Elzas-Lotharingen heeft recht op zelfbestuur en wordt een bondsstaat. Aansluiting van Duitschland bij den Volke renbond. Men ziet, de voorwaarden door Duitschland genoemd zijn niet volledig er wordt bijv, niet over de koloniën gesproken en die van de geallieerden verschillen er zeer belangrijk van, men zie bijv, maar eens hun eisch betref fende Elzas-Lotharingen en de Duitsche voor waarden. Maar zooals wij zeiden, Duitschland noemtreidwilligheid blijk gegeven heeft, om aan het zijn laagste bod en wanneer het verklaart Wil son’s program als basis te nemen, blijkt daar uit de geneigdheid verder te gaan. De geassocieerden zijn dan ook zedelijk ver plicht op een dergelijk aanbod van de centra len nader in te gaan om zich te vergewissen of Wilson’s eischen thans niet langs diploma- tieken weg bereikt kunnen worden. Daarentegen is het voorstel der centralen aan Wilson om onmiddellijk een wapenstil stand te land, ter zee en in de lucht te sltiterf waarschijnlijk niet voor aanneming vatbaar. De wapenstilstand zou Daitschland m staat stel len zijn materiaalvoorraden aan te vullen, waaraan de laatste maanden zoo zware eischen zijn gesteld de centralen hebben tusschen 18 Juli en heden niet minder dan 4300 kanon nen en 30000 machinegeweren verlorenDe militaire leiders der geassocieerden zullen niet kunnen toelaten dat dit materieel vernieuwd wordt tijdens de rust aan het front. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld de volgende maxi- mum-kleinhandelsprijzen a. Appelstroop. Los verkocht f 0.90 per K.G., 10 ets. p. Vic K.G. in potten of glazen netto inhoud 450 gr. fD.55 700 -D.85 900 -1.10 zinnige personage, dat ik in mijn „den man uit Frankrijk” noemde. Des Woensdags had ik mijn kantoorwerk- zaamheden hervat. Mijn Oom Bruce had mij hartelijk welkom geheeten en voor den volgen den dag bij zich aan tafel genoodigd. Ik zeide hem, dat ik dien dag met Lord Lidderdale en Lord Ruthven bij den ouden Lord Lowden dineeren zou. Flink zoo, Willy! zei hij, met ’n greintje spot. Als dat zoo doorgaat, kijk je ons. arme burgermenschen gauw niet meer aan. Drie Peers van Engeland en jij! Die omgeving zal je goed staan. Ik zeide, dat Lord Lowden ons speciaal hrd uitgenoodigd om zijn verzameling oude juwee- len en kostbaarheden te zien, Een gevaarlijk bezit, Willy, zei mijn oom. Heb je de ochtendbladen al gezien? Ik antwoordde ontkennend. ’n Juweelendiefstal bij Lady Ackland van nacht: ’n gemaskerde man, ’n ontsnapping door ’t raam en ander romantisch tuig. Zelfs ’n revolverschot, dat niemand getroffen heeft... Maar kbm, Willy, je werk wacht je. En die geschiedenis kun je in kleuren en geuren le zen, als je er zin in hebt. Zoo was ik weer aan het werk gegaan, en den volgenden avond om half acht klom ik de breede trap op van Lord Lowden’s huis, dat in de buurt van Kensington-Gardens gelegen was. Lord Lowden was, zooals ik vroeger reeds gezegd heb, meer Italiaan dan Engelschman. Ook nu was hij niet van plan langen tijd in Engeland te blijven. Hij was gekomen om eenige belangrijke zittingen van het Hooger huis bij te wonen Lord Lowden was een verwoed radicaal en stond daarom bij vele zijner’ standgenooten in geen best blaadje In de Boodschap van 8 Januari 1918 ont vouwde president Wilson zijn bekende 14 flun- ten men vindt ze hieronder nog eens en niet velen zullen verwacht hebben dat! de Duitsche regeering reeds nu spreken wil over Elzas Lotharingen en over Duitsch Polen. I Nu moet men niet gelooven dat Duitschland ^ich, door deze boodschap als grondslag te nemen,, reeds bereid verklaard heeft alle 14 voorwaar den zoo maar aan te nemen, het wil er echter over spreken, en wij achten het gansch nietfon- mogelijk dat de centralen er tenslotte mee zullen eindigen ze in hoófdzaak aan te nemen. De vredeskwestie is er een van loven en bie den. Men begint bij het laagste bod, en fcoo men den vrede graag wil en ernstig noödig heeft, eindigt men met een bod, dat dichter ligt bij de eischen welke de tegenstander stelt dan bij het eigen laagste bod. Wat is nu Duitschland’s laagste bod naar den vrede. Een deel van den prijs is door den Kian- 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1