1 Chocolade- I De Man uit Frankrijk. TROMP, Matrassen, Dekens etc. 8 MEUBELFABRIEK NEDERLAND 1 annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL RECLAMEKOLOM. J Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Brandenburg!?, Bosch ma Co. ii a (l. c.) Nieuwstijdingen Zaterdag 12 October ISIS 35e Jaargang J. A. HUIZINGA, Groningen. --f- i. dg..;,,-.. |EA gld. bij verlies lvV één hand, voet ol p. Se van i. Schrijven aan de Mij. Nijverheid inzake op vrjj zal worde». XIX ver- (Wordt vervolid). Weder ver koopera korting. Ook los verkrijgbaar. onderhandelingen het over geen Verschijnt DINSDAGS on VRIJDAGSAVONDS Uitgever» Sxkkk Telefoon No. 150. EEN AVONTUUR VAN GEOFFREY GILL, DETECTIVE, door IVANS. KORREL voor op de boterham of ter vervanging van Cacaopoeder in busjes van i/2 kilo, in aller fijnste kwaliteit in voorraad bij Wordt met alg. stemmen hesloten een ver zoek te richten tot Z. E. den Minister van Fi nanciën hiervan nota te willen nemen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. SN EEK. behoorlijk verzorgd uiterlijk ook in het buiten land. Deze man zag er wat verwaarloosd uit en de geheele indruk, dien hij maakte, was niet gunstig. Zelfs kwam een ©ogenblik' de ge dachte bij mij op, of hij wel inderdaad Lord Lowden was; noch Lidderdal'e noch Ruthven had hem vroeger gekend. Maar anderzijds had hij reeds eenige zittingen van het Hoogerhuis bijgewoond en daar natuurlijk bekenden ont moet. Neen deze romantische inval was al te dol; ik moest mijn fantasie in toom houden. Wanneer ik echter, wat de hoofdzaak betrof, juist oordeelde, dan was Lord Lowden een misdadiger van de ergste soort een dief en moordenaar. Ik moet bekennen, dat het mij toch koud over den rug liep, toen ik dit be dacht. Maar hoe meer ik alles wat gebeurd was, en ook de weinige aanwijzingen, mij door G. G. gegeven, naging, des te meer kwam ik tot de overtuiging, dat ik mij niet vergissen kón. Mijn vriend had mij zelfs voorbereid op een plotselinge en onverwachte ontmoeting met den jongen detective.... Natuurlijk had hij geweten waar die ontmoeting zou plaats vinden, ’t Was juist iets voor hem, het ge heimzinnige van de zaak te bewaren, maar mij toch op de verrassing voor te bereiden al was ’t alleen maar om mij nieuwsgierig te ma ken! Het leed geen twijfel: Lord Lowden was onze vijand of althans zijn handlanger!.... Tot dit besluit was ik gekomen, toen de stem van onzen gastheer mij tot de werkelijk heid terugriep. Kent u Lady Ackland, Mr. Hendriks? HOOFDSTUK XII. De curiositeiten-verzameling. Ik kende Lady Ackland niet. Mijn drie tafeï- genooten zagen haar echter dikwijls en hadden den vorigen avond een paar uur doorgebracht op een van de schitterende soirées, die zij ge woon was gedurende den „season” in Lon den te geven. Ook Lord Lowden was daar ge- Volgen» voorwaarden overeengekomen met de Hollandsohe Algemeen* Verxe- 7000 keringe-Bank te Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor 4VUV Westersingel 2. Telefoon 118. weest, hoewel hij zoo goed als nooit uitging. Zij was weduwe sinds vele jaren en had alle aanslagen op haar hart en hand vastberaden afgeslagen. Er was wel eens verteld dat zij een bijzonder zwak had voor Lord Lidderdale, maar zijnerzijds was nooit van een dergelijk zwak voor haar gebleken. Trouwens, zij was ouder dan Lidderdale en liep reeds aardig naar de veertig. Haar collectie diamanten, paarlen en juweelen was beroemd in geheel Engeland en zij was gewoon een groot deel daarvan op haar persoon te etaleeren, zoodat zij op haar soirées door haar gasten met verbazing, zij het ook niet altijd met bewondering, beschouwd werd wegens den overvloed1 van diamanten en andere kostbare versierselen, waarmede haar hoofd, haar schouders, ja meestal ook haar japonnen, tot zelfs haar schoenen, bedekt wa ren. In dit opzicht was zij bepaald een unicum: zij kende daarin geen maat. Den vorigen avond nu had zij opnieuw, in vele kleuren stralend en schitterend, te midden van hare gasten hare plichten als gastvrouw waargenomen. Toen zij, na afloop der soiree, dood-moe in haar slaapvertrekken gekomen was, had zij hare versierselen eigenhandig op de groote kaptafel gelegd en zich zoo snel mo gelijk door haar kamenier laten helpen; daar op was zij te bed gegaan. Des nachts was zij wakker geworden door gerucht in haar kamer. Een van de ramen, die in den fraai aangelegde tuin uitkwamen, was open geschoven en bij het licht van de kristallen nachtlamp zag zij hoewel onduidelijk een langen, gemas- kerden man bij haar kaptafel. Natuurlijk had zij geschreeuwd, d.e man was met één sprong bij het raam geweest en in minder dan geen tijd zag zij hem dwars door den tuin vluchten en in het hooge kreupelhout, dat achterin tegen den tuinmuur groeide, verdwijnen. 'Dadelijk daarop had zij een revolverschot gehoord; la ter bleek, dat een politieagent den man over den tuinmuur had zien klimmen en geschoten Aangenomen voor kennisgeving. i. Afschrift adres van de Vereeniging van Dir. en Com. der Posterijen inzake de benoe ming van een Directeur-Generaal der Poste rijen. Voor kennisgeving aangenomen. Aboonement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentiën voor Friesland 6 et. p. r., buiten Friesland 8 ei. Bij Abon* nomen! belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogsteeslag van 2O°/o i van 7E gld. bij verlies Eü gld. bij verlies van ién hand, voet of oog. v van een duim, vu een wijsvinger. had, maar zonder succes! De dief had zich uit de voeten kunnen maken en de juweelen van Lady Ackland waren mét hem verdwenen! Zooals vanzelf sprak, was de politie den da der op het spoor altijd volgens de couran ten. In werkelijkheid had deze niet het minste spoor achtergelaten, dat tot zijn ontdekking voeren kon. Na de duistere vermoedens, die bij mij.gere zen waren omtrent onzen gastheer, was het voor mij een welkome afleiding naar het ver haal wat er ten huize van Lady Ackland was voorgevallen te luisteren. Ik keerde daarmede weer tot de werkelijkheid terug en vond ge legenheid mijn gedachten weer op mijn omge ving te concentreeren; mijn verstrooidheid zou anders zeker opgevallen zijn. Wij tafelden ta melijk lang en eerst om tien uur betraden wij Lord Lowden’s werkkamer, die eveneens luxueus ingericht en bizonder gezellig was. Een hoogvlammend vuur brandde in den haard en het electrische licht werd aangenaam gedempt door lichtgekleurde, kristallen omhulsels. Wij kwamen thans tot het eigenlijke doel van dezen avond: het bezien van de nieuwe collectie kostbare curiositeiten, die Lord Lowden onlangs gekocht had. Mijn groote collectie is in Italië zeide hij, op dit ©ogenblik veilig geborgen bij een groote Bank in Florence. Wat ik er nu bij ge kocht heb, had ik hier reeds bij mijn bankier in bewaring gegeven; maar ter eere van de heeren heb ik alles hierheen laten brengen. Morgen-ochtend wordt het weer afgehaald. W« zullen dus maar hopen, dat de vriend, die La dy Ackland in den gepasseerden nacht met zijn bezoek vereerd heeft, niet op den inval komt, vannacht ook mij de eer van zijn gezelschap te schenken. j. Schrijven aan den Directeur van 't Electr. bedrijf in Friesland omtrent elec. installatie. 3. Behandeling der volgende ingekomen stuk ken: a.f. Verzoeken om adhaesie-betuigingen aan adressen om zakenverlof, overplaatsing en I verklaringen van invoer. Deze zijn reeds door den secretaris na goed keuring van 't D. B. verstrekt. g. Mededeeling van den directeur van den Postcheque en girodienst in antwoord op mis- i sive 949, dat deze bereid is in een door de Ka- I mer bijeen te roepen vergadering een lezing te houden. Na gehouden bespreking, waarbij op het nut i van dezen dienst wordt gewezen bij algemeene I deelneming, wordt met algemeene stemmen besloten hierop te antwoorden, dat de Kamer met belangstelling deze kennisgeving heeft ont vangen, dat zij van haar standpunt om het al- I gemeen belang te dienen gaarne medewerking wil verleenen. maar geen gelden uit de kas hiervoor kan uittrekken. h. Schrijven van Ged., Staten van Friesland I nopens de rekening der kamer over 1917. Draadlooze verbinding met Oost-Indië. Het Hbld. deelt mede dat de Marconi-maat- schappij te Londen herhaaldelijk heeft gevraagd voor het Nederlandsche station ook een aan bieding te mogen doen; zelfs heeft zij aange boden een harer ingenieurs hierheen te zenden, teneinde alle gewenschte inlichtingen aan de autoriteiten in Den Haag te verstrekken. De Nederlandsche regeeriag, ovenals de af- deeling Telegrafie van het departement van waterstaat, heeft echter botweg geweigerd de Marconi-Maatschappij tot mededinging toe te laten en in te gaan op het voorstel van de Marconi-Maatschappij, een harer ingenieurs hierheen te zenden. Zoodoende werd zonder eenige concurrentie de opdracht gegeven aan de Telefunken-Maatschappij, waarbij ook de le vering der stalen torens, waarvoor eenige be kende Nederlandsche fabrieken eveneens ge vraagd hadden in aanmerking te mogen ko men, en die Nederlandsche fabrieken, tot leve ring volkomen in staat, voor een heelen tijd werk hadden kunnen geven, in Duitsche han den kwam. De Nederlandsche reseering krijgt nu een 1 elefunken-station, waarbij een geregelde ver binding overdag niet gegarandeerd wordt, ter wijl zij van de Marconi-Maatschappij een aan bieding had kunnen krijgen (van een opdracht stal aldaar. regeering gesteld, ee urge straf. -Boun fen Fryske Toanielselskippen. Yn in to Ljouwert hélden gearkomste is in Boun fen Fryske Toanielselskippen oprjuchte. De Wognummers. Men schrijft aan het „Vad.”, dat er zich se dert eenigen tijd te\Wognum een nieuw zang koor heeft gevormd, waarin'voornamelijk le den van het oude koor zijn opgenomen. De heer Saai Jr., de zoon van den overleden directeur, is de leider van het gezelschap. De nieuwe Nederlandsche Staatsleening. Naar de „Dag. Beurset.” verneemt, moet het bedrag der nieuwe leening bepaald zijn f 350 millioen en het rentetype op 5 pet. Evenals bij de laatste 414 pet. leening zal de 5_ pet. vrijwillig zijn met dien verstande ech ter, dat, zoo de leening niet volteekend mocht worden, een gedwongen inschrijving zal vol gen. TC gld. bij verlies *v van een vinger gld. bij levens- TDA gld. ingeval van over langs invaliditeit. lijden binnen 30 d. ïïieüwe sneeker courait Het moet in de bedoeling liggen in dit geval niet enkel de vermogens doch ook de hooge inkomens hiertoe te verplicoten. Het is intusschen te verwachten, dat het per centage van deelneming meer volgens de wer kelijkheid zal worden vastgesteld dan bij de 414 pet. leening. Ruim 200 slagers uitgesloten van de distributie. Vanwege de directie van het abattoir te Am sterdam is aan ruim 200 slagers medegedeeld, dat zij voor vier weken van de vleeschdistri- butie waren uitgesloten, omdat zij te weinig bons hadden ingeleverd. De talrijke klachten van het publiek sommige slagers, die gezegd hadden vleesch in voorraad te hebben en waarvan de directie de absolute zekerheid had, dat zij wèl vleesch in voorraad hadden, hebben, naar aan de „Tel.” wordt medegedeeld, dezen maatre gel noodzakelijk gemaakt. .Intusschen hebben de slagers dagelijks gelegenheid aan de direc tie aan te tonnen, dat zij bij den verkoop van vleesch geen onregelmatigheden hebben ge pleegd; blijkt dit juist te zij- dan zullen deze slagers terstond tot den vleesohverkoop wor den toegelaten. De onderhandelingen over onze scheepvaart. Op desbetreffende vragen van het Kamerlid Treub deelde de minister 'au Buitenlandsche Zaken mede, dat het Kabir et doordrongen is van de wenschelijkheid, zoo spoedig mogelijk te voorzien in de vertegenvi oordiging van Ne derland bij Amerika en dat het zonder verwijl deze aangelegenheid ter ha rd nam. Betreffende het aanbod v.m Amerika tot be schikbaarstelling van levensmiddelen en andere artikelen, zeide de minister, dat op den grond slag der economische schikking van Januari 1918 tengevolge der inbezitneming van sche pen geen definitieve overeenkomst tot stand kwam, dat minister Loudon daaromtrent inder tijd aan den Britschen gezant mededeelde, dat het aan de geassocieerden stond hun nadere bedoelingen kenbaar te maken en zich daarna bereid verklaarde over te gaan in den Haag tot opneming van afgebroken onderhandelin gen. Minister Van Karnebeek ontving kort na zijn optreden van alle geassocieerde regeerin- gen het bericht, dat zij tot onderhandelingen bereid waren. Ofschoon daarop aangedrongen is, is nog niet van alle geassocieerden bericht ingekomen tot aanwijzing van de plaats voor onderhandelingen. Men mag vertrouwen, dat dit punt binnenkort zal woré.n beslist, waarna onderhandelingen zooveel rnogelijk zuilen be spoedigd worden. Betreffende de onderhandelingen met Duitschland tot vermindering van het duik- bootgevaar heeft het vorige kabinet over de voorwaarden tot verleening van een Duitsch vrijgeleide een schikking met Duitschland voorbereid welke nog niet is geratificeerd, al werd zij in bepaalde gevallen toegepast. De heer Van Karnebeek hoopt, dat het thans bij de onderhandelingen met beide partijen zal gelukken in een voor onze scheepvaart en eco nomische voorziening onhoudbaren toestand verbetering te brengen. De geschorste onder handelingen nopens een economische schikking met de centrale mogendheden zijn dezer dagen ingevolge bepalingen van de kolen- en crediet- overeenkomst van 31 Juli j.l. weder opgenomen. Melk-reserve. Er is, naar het „Hdbl.” meldt, voor den ko menden winter eernreserve aan gecondenseer de taptemelk gevormd, overeenkomende met 50 millioen liter. De suikerprijs verhoogd. Met ingang van Dinsdag is de maximum- behoefde daarbij nog niet gesproken te worden) met garantie voor een geregelde dag- en nachtverbinding. Er is wel eens gezegd, dat de Marconi-Maat schappij thans nog niet tot levering in staat zou zijn; daarmee is, naar men hier opmerkt, geheel in strijd, dat deze maatschappij juist thans draadlooze onderzeebootstations aan de Nederlandsche Marine levert. GEMENGD NIEUWS. .De Times" melit uit Tandzjer d.d. 3 October, dat de Spaansche griep zich daar, tengevolge van de zorgeloosheid van de Moo- ren, vreeselijk verspreid en veelal in long ontsteking overgaat. Honderden bezwijken in Tandzjer en de omliggende plaatsen. Dezer dagen hebben personen van een viertal graven op de R.-Katb. begraafplaats te Buiten veld bg Nieuwer Amstel, alle kettingen rond deze graven ontvreemd. Deze kettingen, van brons-koper, vertegen woordigen een waarde van plm. f2000. Een leerling van de Rgkskweekschool voor Onderwijzers te Deventer is spoorloos zerdwenen, met medeneming van de reiskas der school, bevattende f175. Prins Karei van Roemenië heeft, vol gens de „Neue Freie Presse”, zg» ouders ver- jokerd, dat hjj vastbesloten is, afstand te loen van zgn rechten als troonopvolger. De coning on de koningin doen moeite om het huwelijk nietig te laten verklaren en de koning moet Zizi Lambrino 20 millioen lei hebben aangeboden, als zij daartoe wilde medewerken, doch de jonge vrouw heeft het aanbod afge wezen. Op de Mooksche Baan onder Malden is Zondag de 63-jarige landbouwer L. door de .ram (Maas-Buurtspoorweg) overreden. Zgn schoonzoon J., die hem had trachten te redden, kwam ook met de tram, welke in volle vaart was, in aanraking. L. was onmiddellgk dood, en J. werd bewusteloos opgenomen, zgn toe- Lord Ruthven kende ik, zoolang ik te Lon den was. Ik had hem dikwijls bij Lord Lidder dale en elders ontmoet: een wat lichtzinnige jonge man, geestig en amusant, bizonder goed hartig, iemand, die iedereen in Londen kende en wiens leven, met alle deugden en gebreken, een open boek was. Hij was het zeker piet, 1 van wiens zijde gevaar dreigde! Nog veel minder kon het Lord Lidderdale zijn. Hem kende ik sinds meer dan een jaar; j hij was een hoogstaand man, ee» leider in zijn I kringen, ’n man, wien iedereen een onbegrensde hoogachting schonk en wiens leven eveneens I een open boek was. Als iemand boven alle ver denking verheven was, dan was hij het. Lord Lowden, onze gastheer? Wat wist ik eigenlijk van Lord Lowden? Zijn naam zag men nu en dan in de nieuwsbladen. Hij woon de in Italië en leefde nu hier, op eenigszins zon derlinge manier voor 'n Peer van Engeland, al leen met ’n ouden Italiaanschen kamerdienaar, 1 in enkele appartementen van zijn eigen huis. Bij zijn standgenooten was hij niet bemind. Hij was pas weer in Engeland.En hier ging er plotselingeen licht voor mij op, zóó verblin dend, dat ik er zelf van schrikte. Lord Lowden was mèt Lord Lidderdale in Nice, toen wij in Menton waren, dat wil zeg gen op nog geen twee uur sporens afstand. Hij was ’n bejaard, maar ’n krachtig man met ’n i sterke constitutie., iemand die voor geen I kleintje vervaard scheen. En hij was mèt ons naar Engeland overgestoken! Hoe kon ik zóó blind geweest zijn? Wie anders dan hij was ons uit Frankrijk gevolgd? Die geheimzin nige vervolger, was hij, volgens G. G. niet be trokken in wat er op Stockton-Court gebeurd was? Had G. G. den dikken, jongen detective niet te hulp geroepen? En vond ik dien detec tive niet hier, in Lowden’s huis? En nóg eens: was hij niet de eenige, van wien ook G. G. weten kon, dat hij ons gevolgd had van de Ri viera uit? Had hij niet de gelegenheid gehad, met dat pistool van Lord Lidderdale te „knoeien?”. Ik peinsde en peinsde. Alles klopte, en hoe onzinnig het op het eerste gezicht ook schij nen mocht meer en meer raakte ik er van overtuigd, dat Lord Lowden niemand anders was dan„de man uit Frankrijk.” En G. G. had dat lang geweten; geen wonder, dat hij mij had uitgelachen, omdat ik zoo stompzinnig was geweest! De heele kwestie was alleen maar, dat ik nooit er aan gedacht had. Lord Lowden in dit licht te beschouwen. Nu ik een maal achterdochtig was geworden, was het of mij een sluier van de oogen viel. Maar welk een ontdekking! Ik nam mijn overbuurman, met mijn nieuw-geboren moedens, nauwkeurig op. Hij had een scherp, intelligent gezicht, kortgeknipte, grijze haren, een hoog voorhoofd en een korte grijze baard. De oogen waren bruin, scherp en doordrin gend, maar rustten nooit lang op hetzelfde voorwerp en keken iemand ook zelden recht aan. Ik verbeeldde mij, dat zij nu en dan een schuwe uitdrukking hadden. De kleeding was zeer nonchalant. Op de revers van den rok ontdekte ik hier en daar aschvlekken, de das zat wat scheef, de handen waren niet heel goed verzorgd. Het was wel waar, dat de man uit een land kwam, waar reinheid nu juist niet het karakteristieke kenmerk der bevolking is. Maar een Engelsch edelman bewaart ge woonlijk zijn voorliefde voor reinheid en een stand is niet ernstig. Uit betrouwbare bron wordt gemeld dat het veelbesproken bureau „Biets” zal verdwijnen, evenals het hooi- en stroobureau, zoodat de handel in bieten, hooi en stroo, VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 9 October. Vonnissen. In de vorige zitting hebben terecht gestaan: W. D„ 38-jarig zwerveling en H. V„ 30-jarig arbeider, beiden te Sneek, wegens diefstal on der IJsbrechtum. Geëischt elk 6 maanden vangenisstraf en tot die straf veroordeeld. Een 12-jarige jongen te Sneek, wegens dief- Beklaagde is ter beschikking der zonder toepassing van j. Afschrift adres van de Kamer van Koop handel te Harderwijk aan Z. E. den Minister van Financiën inzake ’t groote gebrek aan pasmunt. Aangenomen voor kennisgeving. k. Schrijven van de Afd. Sneek der Mij. .Nij verheid, betreffende de verkiezing van 4 loden van de Kamer in November. Wordt besloten genoemde Afdeeling mede .te deelön, dat de Kamer met genoegen van hun besluit kennis heeft genomen. Tevens besluit de Kamer aan de heer R. Gorter een dankbetuiging te zenden voor zijn goede diensten in ’t belang van handel en nij verheid bewezen tijdens zijn lidmaatschap. l. Antwoord van den Directeur van 't Electr. Bedrijf in Friesland op missive 951. inhoudende bezwaren tegen het aanbrengen van een in stallatie, wegens groote schaarschte der be- noodigdheden en de abnormaal hooge prijzen. Aangenomen voor kennisgeving. m. Reglement van den Raad van Arbitrage voor Nederl. fabrikanten enz. met model-for- mulier tot ’t aanhangig maken van geschillen bij dezen Raad. Wordt besloten dit bij de leden te laten cir- culeeren. n. Toezending door den heer Van Kuik van zijn ingezonden stuk „Belastingmoeilijkheden" in het Handelsblad van 2 Oct. j.l. inzake ac countantsdienst in verband met onjuiste aan giften. De schrijver vindt het een billijke eisch, dat alvorens het accountants-rapport wordt inge zonden, aan den belanghebbende de gelegen heid wordt gegeven, indien hij dit wenscht, in zage van het rapport te nemen, ten einde zoo doende na te gaan of er ook abuizen, ver keerde opvattingen enz. in het rapport, hetwelk zijn zaak beoordeelt, voorkomen. kleinhandelprijs voor suiker vastgesteld op 30 cent per pond, voor suiker bereid onder rab binaal toezicht 3414 cent per pond. Spaansche griep. Te Weenen heerscht de griep zoo erg, dat de scholen voorloopig voor een week zijn ge sloten. Om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan, zijn buitengewone maatregelen getrof fen. Geruchten over de gevallen van longen- pest spreekt de Weensche pers als volslagen ongegrond tegen en een officieele kennisgeving zegt dat er voor ongerustheid geen reden is. Ook in de gemeente Lonneker zijn alle scholen gesloten, wegens het veelvuldig voor komen van gevallen van Spaansche griep. Smokkelen. Uit Beek wordt aan de Gelderl. gemeld: De gewone posttram van half acht kwam Maandagavond ver over tijd te Beek aan. De schuld lag aan de soldaat-kommiezen, die de tram hadden halt doen houden om den wagen eens aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. Reeds lang verdachten de kommiezen den bestuurder van den tramwagen van mede plichtigheid aan sluikhandel. En dezen keer tastten de kommiezen niet mis. De tramwagen werd geheel onderzocht en er werd voor een waarde van duizenden guldens aan rubber uitgehaald. De wagenbestuurder, die onder verdenking staat van medeplichtigheid, werd aangehouden. Geen stijfselnood meer. Epn prachtig middel om stijfsel te vervangen is volgens De Nederl. het volgende: Wilde kastanjes ontdoet men van de bast, raspt ze fijn en laat ze dezelfde bewerking ondergaan die men voor aardappelmeel toepast. Resul taat is: Prachtige stijfsel. Sigaren Berekend wOrdt, dat er nog voor twee a twee en een half jaar sigaren in ons land in voorraad zijn. "'Een tuchtigingsmiddel gevraagd voor een Kerkeraad. In opdracht van het provinciaal Kerkbestuur van Noord-HoHand, verzocht het klassicaal be stuur van Hoorn aan den Kerkeraad van Oost- woud, om te overwegen of er geen termen aan wezig zijn om op kerkvoogden en notabelen (als lidmaten van de gemeente) een tu :hti- gingsmiddel toe te passen, daar zij uit de ker kelijke fondsen f 8000 hebben geschonken voor de electrificatie van het dorp, schrijft het Hbld. Het ontgroenen te Utrecht. De rector van den Senaat van het Utrecht- sche Studentencorps noemt in hoofdzaak ver zinsels de berichten omtrent de beweerde schandalen bij ’t ontgroenen. Waar is evenwel het schieten op een studentenkamer bij wijze van bangmakerij. Er is evenwel niet over ge klaagd. Intusschen is de student, die het schot heeft gelost, gestraft met ontzegging van het recht om aan den verderen groentijd deel te nemen. Dit Senaatsbesluit werd met den volle digen naam van den gestraften student opge nomen in de Vox Studiosorum, terwijl er aan plakking van geschiedde in de Universiteit. Een dergelijke straf was in geen jaren aan een corpslid opgelegd. De Senaat was van mee- ning, dat met kracht en met klem moest wor den opgekomen tegen iedere behandeling van dezen aard gedurende den groentijd, met kracht en klem tegen elke daad, die de ont groening in het algemeen zou kunnen schaden, opdat ten duidelijkste zou blijken, welk stand punt door het corps zelve ten deze wordt in genomen. Vandaar deze zeer strenge bestraf fing, met publicatie in het openbaar. VERGADERING van de KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN te SNEEK op Dinsdag 8 October. Aanwezig de heeren: S. Henstra, voorzitter: W. Nieveen, E. Priester, S. y. d. Meulen Szn. en J. Lindeman, Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren: I Reinouts van Haga en H. Brenninkmeyer. Punten van behandeling: 1. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 2. Lecture der uitgegane stukken. af. Verklaringen invoer en adh.-adressen om zakenverlof; g. Schrijven aan B. en W. van Sneek we gens 't bedanken van den heer R. Gorter; h. Schrijven aan de Dir. van de Postcheque en Girodienst omtrent uitbreiding van reke ninghouders; verkiezingen;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1