Heeren Roikers! 1 i HOMP, r Brandenburg, Boschma&Co. asiwo. KEGLAMEK8L0M. FIRMA TT5t UaAfesm’! k I I M i SHEERER COURBOT en WYMBRITSERAOEEL. Officieel Orgaan dn Gemeeiiie Sneek. Nieuwstijdingen. BUITENLAND. 35e Jaargang Woenssdag 18 December 3088 a». 23. Het SUCCES met onze merken :enl js.) zit niet zoozeer in don prijs als wel in de kwaliteit. Onze kwaliteiten zijn inderdaad onverbeterlijk. De koopers zijn vol lof. Neemt proef. Aanbevelend, OOSTERDIJK, S N E E K. TELEF. No. 208. I VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek op Maandag 16 December 1948, ’s-namiddags 7K> uur. Punt 1. Advies van B. en W. op het voor stel van het raadslid den heer G. L. Dok kum tot afschaffing van de kermis. Verechijat DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Skiïk Telefoon No. 150. Abonnement: per jaar f 2. ft. p. post f2.50. Lo«se Nob. 5 et. Advertentiën voor Friesland 6 et. p. r., buiten Ftitsland 8 ei. Bij Abon nement; belangrijke korting De advertoniie-prijzen zija tijdolijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20% urn innoomn ÜJS SIGAREN BK! wordt verwon. gld. bij verlies van een wijsvinger. ia’ i Voorz.: de heer. P. J. de Hoop, Burg. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 13 leden. Afwezig -de h.h. Dokkum en Gerbrandy. Aan de orde is: De Kermis. De heer Dokkum stelt voor de kermis in het vervolg niet meer te houden daar z.i. de toe nemende criminaliteit en het zedelijk verval de afschaffing der kermis wenschelijk maken, te meer waar deze als instelling van volks vermaak zich zelf overleefde. De invloed er van acht voorsteller demoraliseerend. Zij werkt drankmisbruik en losbandigheid in de hand. B. en W. kunnen zich met dit voorstel niet gebleken dat zij, gaan zij daarmee voort, slechts op een zeer geringe steun van de kiezers kun- rnen rekenen. Om hunne kansen voor de N. V. toegevoegd, dat de geallieerden zoo noodig de te verbeteren, komen zij thans tot een gema- neutrale zone op den rechter Rijnoever t Noorden van het Keulsche bruggehoofd tot aan de Nederlandsche grens zullen bezetten. Voorts is de datum, waarop 5000 locomotie ven en 150.000 wagons en 5000 vrachtauto’s moeten zijn uitgeleverd, tot 18 Januari uitge steld. Den eisch, dat in plaats van den kruiser Mackensen, die niet gesleept kon worden, het linieschip Baden zou worden uitgeleverd, neemt Engeland niet terug. Bij het begin der zitting deelde maarschalk 7E gld. bij verlies EA so van een duim, vv gezinnen weer te geven. Mijne heeren! Wij naderen het Kerstfeest, het feest van den vrede! De huidige, na een diep-ingrijpende omwenteling gevormde Duit- j sche regeering, heeft herhaaldelijk sinds de on- derteekening van het wapenstilstandsverdrag, verzocht onmiddellijk de onderhandelingen over de preliminairen te openen, zonder dat ant- I woord van de geallieerden werd ontvangen. Ik I geef heden, in opdracht van deze regeering, op- nieuw dit verlangen te kennen, en verzoek u I ten spoedigste tijd en plaats vast te stellen. I Moge onze arbeid geleid worden door den ver zoenenden geest van het Kerstfeest, zoodat wij snel het doel bereiken: Vrede op aarde. Blijve dit beroep van Erzberger niet zonder gevolg. In ieder geval kan Duitschland thans levens middelen krijgen. Waarschijnlijk echter niet zonder groote moeilijkheden. Want de levens- I middelen kosten geld. Duitschland zou met J goud ruilproducten heeft het niet moeten betalen yn dit zou een nieuwe verwoesting onder het Duitsche crediet aanrichten. Mis schien dat de geassocieerden Duitschland het benoodigde bedrag zullen voorschieten. Want ook de geassocieerden hebben er toch belang bij dat Duitschland credietwaardig blijft. Het was toch voor den oorlog wel is waar een le verancier, maar toch ook een groot afnemer der geassocieerden. Zoo leverden de Vereenigde Staten voor den oorlog voor 300 millioen dollar per jaar aan Duitschand, zij betrokken uit Duitschand per jaar voor minder dan 200 mil lioen dollar. 4 -UW Al Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsche Varz»- 700(1 kcrtaftS-Benk SchEaedffim zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor 4VvU Britio Camacho, de leider der Unionistische --- - partjj, is onder bescherming der politie ge Erzberger zeide ter conferentie nog het vol- plaatst. gende: t Sidonio Paes, de vermoorde president, is Mijne Heeren!*Wij staan voor de verlenging ongeveer 50 jaar oud geworden. Hij was reeds van den wapenstilstand, die, naar ik hoop, zeer vroeg de republikeinsche begins len toegedaan, spoedig tot een duurzamen rechtsvrede zal Hjj is minister van financiën geweest, gezant voeren en den zwaarbeproefden volken de mo- te Berlijn en is na den staatsgreep tegen Alfonso Costa, in April van dit jaar, president der Portugeesche republiek geworden. pleinen en flinke boulevards met huizen, waar- 1 voor rustende boeren, evenals te Gron., bereid 1 zijn f 1500 huur te betalen. Daar komt het voor- stel Dokkum binnen. Onmiddellijk daalt de stemming bij B. en W. van de groote in de 1 kleine terts. Ja, de voorsteller acht de kermis wel een schurftige dolle hond, maar B. en W. vinden het een vermaak nog goed genoeg voor de arbeiders, die het mogen streelen en in de zen duren tijd nog met duizenden guldens mo gen voeren. Dat brengt geld in de gemeentekas (door de verhuring van de staanplaatsen). Maar spr. vraagt moet daarvan nu het geld komen. Niet alleen de Anti-rev. en Chr. Historischen, neen, ook de heer IJtsma heeft geprotesteerd tegen de kermis. Hij wil wel een volksfeest, maar een dat veredelt Dat kan van de kermis niet worden gezegd. Daarom roept spr. allen op voor het voorstel-Dokkum te stemmen. De heer KUIJT beziet het kermis-vraagstuk van twee zijden: de financieele en de ethische. Hij zou de voorstanders van het voorstel-Dok kum willen vragen: hoe kunt gij het met uw ambtseed als raadslid verantwoorden de ker mis te willen afschaffen, en daarmee een kapi taal van 100.000 wegwerpen. Want dat wordt vertegenwoordigd door het bedrag aan pacht sommen, dat per jaar ontvangen wordt, wan neer men het als rente beschouwt. Op de be langen van slagers, bakkers, caféhouders enz. letten de voorstellers dok maar niet. Zij han delen slechts uit het enge gezichtspunt van hun puriteinsche opvattingen. Spr. komt tot de ethische zijde en geeft toe dat er eenige mo reels inzinking is waar te nemen, maar in alle kringen is dat het geval, ook in kerkelijke. La- ten de kerkelijke voorgangers de menschen zooveel zelfbedwang leeren dat zij alleen kun nen loopen en niet bang behoeven te zijn voor een caroussel. Bij alle feesten komen uitwassen voor. Spr. heeft op een Oranjefeest wel eens ’n kerkelijke op ’n tafel zien dansen in zijn ver- I langen eens uit de band te springen. Men zie eens naar de Joden. Zij zijn geen antl-kermis, II noch anti-alcoholmenschen en toch heerscht er onder hen het minste zedelijk verval. Daartegen de kermis te willen afschaffen is een lapmiddel. Dan zou men ook Hemdijk en Kerk(iofslaan moe ten afschaffen, want wie weet wat daar ge beurt! Veredel de menschen en de kermis wordt een onschuldig vermaak. Ten slotte vraagt spi* of Sneek, dat de laatste drie jaar geen kermis had, nu zedelijk hooger staat dan Leeuwarden, a»"*1 viLvu^lellu enJlcl verwon- waar de kermis doorging. ,^a.t de gego&e burgerij hier ter stede De heer FABER is geen reusachtig bewonde raar van de Kermis. Maar een groot deel van het volk stelt haar nog op prijs en zoolang me.i er niet iets beters voor in de plaats weet te stellen, is Spr. er tegen dat volk dit vermaak te ontnemen. De moreele schade wordt over dreven. Ook bij Oranjefeesten, Chr. Jongel.- vergaderingen, meetings komen uitwassen voor. Men spele die dus niet tegen de kermis uit. Spr. constateert dat het peil der kermissen de laatste jaren hier was gerezen; dank zij de geheelonthouding die hier zoo is doorgedrongen. Een middel om de kermis te vervangen zou zijn de stichting hier ter stede van een schouw burgzaal, waarin het volk goede kunst zou kunnen genieten. Wat betreft de kwestie der moreele inzinking, spr. wijst er op dat deze op de kermis slechts tót schade van bepaalde in dividuen werkt. Tot zijn leedwezen vond hij echter toen hij ook hier opkwam tegen andere verschijnselen van moreele inzinking, zooals de O. W. makerij, waaronder ook onschuldigen lijden, vaak geen steun bij hen, die nu zoo tegen de Kermis optreden. Den heer BLOK spijt het dat de heer Dok kum. verhinderd is zelf de verdediging van zijn voorstel te voeren. Spr. onderschrijft echter zijne memorie van toelichting en betreurt het dat in dezen tijd waarin zoo gesproken wordt van vooruitstrevendheid, beschaving, enz. er raadsleden zijn, conservatief genoeg om de kermis te willen handhaven. Zelfs B. en W. ge ven toe dat de kermis niet verheffend is. Welnu drankmisbruik en losbandigheid zijn gevolgen van de kermis, dat zijn toch demoraliseerende factoren. Ook voor het opkomende gesla-ht acht spr. de kermis hinderlijk, daar ze aange- prezen wordt als volksfeest. B. en W. willen de kermis behouden zoolang er geen ander feest voor is in de plaats gesteld, waaraan het geheele volk kan deelnemen. Maar dan houden we de kermis, want zoo’n feest waaraan ieder deelneemt is er niet. De een wil óen Oranje feest, de ander een Meifeest, enz. Met den ambtseed is het voorstel tot afschaffing van de kermis juist wel overeen te brengen, immers de kapitalen op de kermis besteed, gaan uit de gemeente tot schade der burgerij. Wil men een kinderfeest behouden, wie zal zich tegen een poppenkastvertooning verzetten? De voorgan- g?Ts der Kerkdijken bereiken nu eenmaal niet alle menschen en kunnen dus ook niet allen van de kermis afhouden. Tegenover den heer Faber zegt spr. namens een groot deel der ar beidersbevolking te kunnen vaststellen dat dit deel de kermis beschouwt als een kwaad, dat dient afgeschaft ook ter wille van hun kroost. De heer Faber wil notabene een schouwburg gemeentelijk steunen. Daarover bestaat ook verschil van waardeerlng. Een groot deel der burgerij voelt ook voor die „verheffende” kunst van de schouwburg niets. Dat zou weer leiden tot bevoorrechting van één deel der burgerij boven het andere. Afschaffing van de kermis is een zedelijk belang voor de geheele burgerij. De heer dr. BOUMA constateert dat de be strijding van de kermis eenzijdig is. De memorie van toelichting is zoo gesteld dat ze ook op gaat wanneer men voor kermis in de plaats stelt bijv, militairisme of het sturen van kinde ren naar een groote stad of naar het buiten land. De argumenten der memorie kan men ook daarop toepassen en toch zal niemand bewe ren dat daarom bijv, de twee laatste zaken moeten worden nagelaten. Hieruit volgt dat een dergelijke algemeene beschouwing drog redenen bevat Spr. vindt het niet kwaad dat, er af en toe een feestje is waaraan zij die wil len kunnen deelnemen. Ontspanning is noodig en een feest waaraan allen zullen deelnemen is niet te vinden. Daarom moet een ieder zoo veel mogelijk vrijheid gelaten worden. Er zijn groepen die eens willen hossen, dansen, in de draaimolen zitten, naar de schouwburg gaan, gepaste wijze doet, steekt er geen kwaad in. In onze omgeving, waar ontspanningsgelegenheid ontbreekt, moet men eens zooiets hebben. De heer FABER verklaart tegen losbandig heid en drankmisbruik te zijn, maar alle feesten hebben hun uitwassen. De kermis geeft nog iets voor de meesten, de calvinisten sluiten er zich echter buiten. Spr. zou de stichting van een schouwburg toejuichen omdat daardoor de mindere man, door het rangenstelsel, ook van goede kunst kan profiteeren. Dat ook bij de anti-revol. partij niet allen ge lijk denken blijkt uit het feit dat het Kamerlid ter Hall een beroep deed op minister Heems kerk om het amusementsbedrijf te steunen. De heer IJTSMA was er tegen tijdens de oorlogsjaren, de kermis te doen houden. Toen was het er geen tijd voor. Wil men nu na den oorlog direct alle dingen met verkeerde kanten er aan afschaffen, dan zal men ontdekken dat men een wereld krijgt, waarin zoo wat gebrek is aan alles. De kermis werd er in de laatste jaren niet slechter op en de tegenstanders er van passen dan ook wel op vooral van de „ouderwetsche kermis” te spreken. Daar was zeer zeker veel op aan te merken. Maar dat was' er ook op de „ouderwetsche begrafenis sen,” „ouderwetsche doopfeesten,” als het „ouderwetsche varken geslacht” werd, enz. Bij al die gelegenheden werd er gezopen. -‘Hetvöik heeft nu eenmaal behoefte aan ontspanning en\ alle kringen hebben dat. Men heeft in deze raad I wel eens gewezen op de rechtsche omgeving dezer stad. Welnu diezelfde rechtsche omge ving houdt hier dan toch maar Paasch- en Pinkster-drie en Sinteklaes Tüsdei in stand. Dan wordt er door de rechtsche omgeving, hier soms op onhebbelijke wijze gehost zelfs' ’s nachts op de ramen getikt enz. Dat alles be wijst slechts dat het volk nog niet zoo is opge- voed dat het altijd in de band kan blijven. Spr. wil aansturen op verbetering. Hij zou willen zien dat ook de mindere man meer van de wa- tersport kon genieten en van den Hardzeildag. Wanneer men dan op zoo’n dag eens niet aan hét woord kermis dacht waartegen de rechtsche partijen in het harnas zijn gejaagd en een tweede dag bijv, het karakter van een kaatsdag gaf, een derde van een Turndag dan zou daaraan toch een ieder kunnen deelnemen. Spr. vraagt den heer Blok wat nu eigenlijk het verschil is tusschen een beschaafde poppen kast en een schouwburg op beschaafde voet. Goede kunst werkt veredelend en het verwon- het initiatief nog niet heeft genomen tot stich ting van een flinke zaal, waarvan iedere rich ting kan gebruik maken voor haar eigen doel. Wat spr. wilde is geen pleidooi leveren voor een „ouderwetsche” kermis. Tegen drankmis bruik moet gewaakt en spr. vraagt den burge meester tijdens de kermis de drankverkoop tot het uiterste te beperken, er op wijzend dat bij een gehouden enquête 70 der Sneeker be volking zich verklaarde voor een totale af schaffing van het drankgebruik. Op die voor waarde kan spr. voor het voorstel van B. en W. stemmen, om daardoor te komen tot een 'gepaste en veredelende feestviering, welke het volk een ©ogenblik vrijmaakt van de sleur. De heer BROUWER constateert dat de heer IJtsma vroeger protesteerde tegen de kermis len nu er vlak voor is. Dat doet hem denken |aan een Januskop. Als het volk kermisvieren i tijdens den oorlog niet paste, waarom dan nu wel? Moet het geld van het steuncomité dan daar besteed worden; f60.000 halen de kermis- menschen hier weg. Minstens had spr. ver wacht dat de heer IJtsma er voor zou zijn dit jaar de kermis niet te houden, nu de toestanden zoo slecht zijn. De heer Kuyt, zoo beweert spr., is voor demoralisatie van het volk, want hij be weert dat het geld van de kermis voor de ge meentekas noodig is. Straks krijgen we nog een voorstel-Kuyt om in Sneek bordeelen op te richten. De heer KUYT constateert dat de aanval van den heer Brouwer te min is om het voor een fatsoenlijk man noodzakelijk te maken er op te antwoorden. Spr. protesteert daarom slechts tegen deze dwaze uitlatingen. Tegen de heer Blok merkt spr. op dat men de menschen sterk moet maken en ze bestand doen zijn tegen de verleiding. Door de kermis komt veel kapitaal uit de omgeving naar Sneek; ge deeltelijk gaat het er weer uit, maar dat is to'h beter dan dat het direct naar Leeuwarden of naar Bolsward gaat. Maak de menschen beter, prent ze geen afkeer in van de kermis, wel echter van de uitwassen er van. Houdt Sneek de kermis, dan zijn de arbeiders, waarop de heer Blok doelt in ieder geval in staat nog op hun kroost toe te zien, wat niet het geval is wanneer ze bijv, naar Leeuwarden gaan. De heer BLOK had zich niet voorgesteld dat de heer Kuyt door hem overtuigd zou zijn. Dat was de Moriaan geschuurd. Spr. stelt vast dat zijn steekhoudende argumenten niet weerlegd zijn. De VOORZ. gelooft dat de heer Brouwer, die B. en W. aan het begin der vergadering van fantasie beschuldigde, zich zelf thans aan een zoo ver gaande fantasie heeft schuldig gemaakt, dat spr. daarop niet verder kan ingaan. Volgt stemming. Het voorstel-DOKKUM 2i rechtsvrede -den zwaarbeproefden volken de gelijkheid zal openen, om genezing te vinden. Ik hoop, dat gij mijn wensch deelt, dat de vrede geen uift later geslote» worde dan noodig is. Tot aan den vrede verkeeren wij echter nog in een overgangstijdperk. Ik spreek heden den wensch uit, dat gedurende dit overgangstijd perk rekening moge gehouden worden met het feit, dat het Duitsche volk, 64 millioen koppen sterk, zich door de uitvoering der wapenstil standsvoorwaarden geheel in uw hand gesteld heeft. Laat de vrouwen en de kinderen niet langer honger lijden. Wij weten, dat gij in staat zijt te helpen, indien gij wilt. Onthoudt den ar beiders niet langer door handhaving van de tlians geheel onnoodige blokkade, de mogelijk heid door vreedzamen arbeid hun brood te ver dienen. Anders zal u eenmaal verweten wor den, dat uw handelingen niet alleen door oor- logsnoodzaak zijn voorgeschreven. En ver- beramen die de wereld in de toekomst veilig heid en vrijheid waarborgen. Dat hopen wij inderdaad! Verlenging van den wapenstilstand. Te Trier is de wapenstilstand verlengd en wel tot 17 Januari 1919. L^«- één maand zal behoudens toestemming der ge-1 verkiezingen te Dresden en Chemnitz is hun I allieerde régeeringen tot het sluiten van een voorloopige vrede worden uitgebreid. Aan het oorspronkelijke verdrag wordt nog JE gld. bij verlies Lv van een vinger Ds Keilen. Naar het „Maandagochtendbl.” uit goede bron verneemt, is de ex-keizer van cffieieele zijde gepolst, oei .and vrijwillig te verlaten, ten einde voor ons ernstige gevaren op te heffen. De ex-keizer zou aan het verzoek geen gehoor hebben gegeven. Ook da Landmeters. Naar het Correspondentie-bureau verneemt, heeft het bestuur van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde zich tot de regee- ringen van alle oorlogvoerende landen gericht om zijn bemiddeling aan te bieden tor ver- krjjging van geschoolde landmeetkundige hulp in het buitenland. Door de vele ernstige grieven, welke in het korps bestaan, moeten zich nl. vele landmeters bereid hebben ver klaard tot dienstneming over de grens. Wijnkoop nn«t* QuHschland. „De Tribune” meldt, dat de heer Wjjnkoop gisteren naar Duitschland is gegaan. Het hoofdbestuur van de communistische partij heeft hem aangewezen om die partij t® vertegan- woordigen op het Al-Duitsche congres van arsol-raden te Berljjn. Ua 3uikerbal»«tfng. Naar men verneemt moet het in de bedoe ling van minister Do Vries liggen, alleen de zgn. industriesuiker te belasten de consumptie- suiker daarentegen zou vrjj van deze ver- hooging blijven. Aan de laagste inschrgvers, P. Boom- sma en A. Holwerda,is thans ’t vergrooten der drukkerjj aan den Leeuwarder Straatweg van de hh. Gebrs. Flach gegund voor de som van f28448. Benoemd tot opzichter-machinist bij de N. T. M. te Drachten den heer A. Quarri, thans verantwoordelijk machinist bij bovengenoemde maatschappij alhier. De Spaansche griep. In de gemeente Schoterland komen in de laatste dagen verschillende gevallen voor, dat perionen, 3 weken van Spaausche griep her- aan- Wilson in Europa. De President der Vereenigde Staten is in Frankrijk aangekomen en daar, zooals te ver- ^‘V^nkon^n? heeft“dit gedaan wachten was geestdriftig ontvangen onder druk van het dreigement van den presi- Aan een officieel noenmaal heeft President dent van den Rijksdag Fehrenbach, dat hij den Poincare hem toegesproken en uiting gegeven Rjjksdag bijeen zou roepen omdat ,de geassoci- aan de wraakgedachten die hem bezielen. Hu eerden anders niet over den vrede wj]den on. eischte bestraffing der misdadigers, vergoe- derhande|en. Of dit waar is, weten we niet, ding voor de geleden ellende, waarborgen voor We| staat vast dat ,de geassocieerden de arbei dstoekomst, enz. In zijn antwoord verklaarde ders_ en soldatenraden niet erkennen. In ieder Wilson dat hu hoopte in samenwerking ook met geval is het v00r alles en allen beter dat de de Fransche republiek maatregeleni te kunnen nationale vergadering spoedig bijeenkomt. De frontsoldaten die te Berlijn zijn beginnen meer en meer de terugkeer tot een geregelde regee- ring te verlangen, en alleen de N, V. kan deze instellen. Zelfs de onafhankelijke socialisten keeren Deze verlenging met I zich thans af van de Russische methoden. Bij -- -»-> - J In Duitschland. De hoop op levensmiddelentoevoer uit het buitenland zal waarschnlijk er toe medewer ken de rust in Duitschland te bewaren, temeer nu de regeering de toezegging gedaan heeft dat de nationale vergadering vroeger dan Fe- ten tigden politiek. De verkiezingen in Engeland. Eerst na den 28sten zal de uitslag van de verkiezingen die Zaterdag hebben plaats gehad bekend worden. De soldaten aan alle fronten, dus ook in Palestina en Mesopotamië hebben meegestemd en eerst den 28sten zullen deze stembiljetten te Londen zijn. Een verzoek van de Belgische regeering. - Reuter’s agentschap te Londen verneemt: Fcoh uit naam van Noord Amerika mee, dat de tengevolge van den doortocht onlangs van in Duitschland liggende 2V> millioen ton Duitsche troepen en materiaal door^.Limburg scheepsruimte onder toezicht der geallieerden heeft de Belgische regeering aan de Nederland- tot het voorzien van Duitschland met levens- sche regeering gevraagd, faciliteiten voor de middelen ter beschikking .moeten worden ge- verzending van krijgstuig over de Schelde naar steld. Foch zei er in beginsel in toe te stem- Antwerpen toe te staan. men, dat deze schepen Duitschland’s eigendom blijven en van Duitsche bemanningen worden Voorzien. Uit andere bepalingen blijkt, dat de levens middelenvoorziening van Duitschland door twee commissies zal worden geregeld: eene, die de levensmidddelen opkoopt, heeft haar ze- - - tel te Parijs, terwijl de met verdeeling en ver- Zoowel via Estland als via Polen zullen de voer belaste commissie te Londen is gevestigd, geassocieerden thans dus de Russische bolsje- Staatssecretaris Erzberger verklaarde met wiki gaan bestoken. deze regeling van het vervoer en dit gebruik üe prat»iden® van Poetugs»! van de Duitsche scheepsruimte in te stemmen v<srm®ord. en maarschalk Foch beloofde, dit den Ameri- De president der Portugeesche republiek is kaansche leeftochtbeheerder Hoover te zullen Zondag kort xóór middernacht to Lissabon ver- meedeelen, opdat de besprekingen tusschen de noord, toen hij op weg was naar het station, scheepvaartdeskundigen en de commissie, door om vandaar naar Oporto te vertrekken. Hij de Duitschers voor den voedselinvoer inge- werd door drie revolverkokcls getroffen. steld, schielijk kunnen beginnen. Ze zullen niet te Spa gehouden worden. Da Frislai. Men schryft ons De Frisia zou naar Indië vertrekken, maar is niet uitgevaren bjj gebrek aan bunkerkolen. De Engebsche Regeering had deze toegezegd, mits de Frisia postzeedingen meenam voor Genua, Port Said, Azoren cn misschien Singa- poor. Do Nederlandsche Regeering had daar tegen bezwaar. FpEesIand N.G.V, Te Leeuwarden heeft de Technische Com missie vergaderd on een werkprogram voor het geheele jaar 1919 vastgesteld. Behalve voor- turners(sters)-]essen zijn daarin opgenomen Competitie-Slingerbalwedstrijden, Korfbal, At- letiekdag, aparte betooging voor adspiranter. Natuurljjk bovendien een 'Gewestélijke uitvoe ring on Turndag. Stopzetting van -de lucifersfabricage Binnen eenige dagen zullen de Eindhovensche lucifersfabrieken worden stop gezet. Als ge volg hiervan staan dan 300 werklieden op straat. Naar le Tel. verneemt Is het feit te wijten aan de onmogelijkheid tot uitvoer naar zekere landen en aan omstandigheden waartegen onze regeering machteloos staat. De A. N. W. B. Voor de verbetering van de verkeerswegen [gaf de A. N. W. B. in 1898 f45 uit, in 1908 f7888, in 1917 f 11,154 en in de jaren 1898 tot 1918 f 102,030. Kalkeieren voor zieken. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat de hoeveelheid regeeringskalkeieren, welke voor huiszieken kan worden aangevraagd, in plaats van 30 per week per 1000 inwoners, zal bedragen 50 per week per 1000 inwoners. De minister heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat het voorts in de bedoeling ligt, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot ruimere ver strekking van regeeringskalkeieren ten behoe ve van ziekenhuizen en sanatoria. De Brandstof. Naar aanleiding van net njjpend kolenge brek heeft het „Ébld.” berekend, dat wjj uit onze Limburgiche mpnen over December niet meer dav 250,000 ton kolen zullen verkrggen. De maandeljjksche hoeveelheid turf en bruin kolen komt overeen met 100,000 ton steen kool. Van de 60,000 ton, die Engeland per maand zal leveren, is tot dusver over Decem ber slechts 10,000 ton ontvanger. Wordt de afspraak met Engeland ten volle uitgevoerd, dan zal men hier te lande over niet meer dan 50,000 van de 60,000 ton kun nen rekenen, daar de in Engeland bunkerende Nederlandsche schepen 10,000 ton noodig zul len hebben. In het gunstigste geval ontvangen wjj dus in December p. m. 800.000 ton, terwijl naar ruwe schatting gedurerde de laatste maanden 600,000 ton werden verbruikt. De beschikbare hoeveelheid zal dan dus slechts do helft bedragen van die van vorige maanden. gld. bij levens- JA O gld. ingeval van over- |EA gld. bij verlies van lange invaliditeit. lijden binnen 30 d. luv één hand, voet oi oog. vereenigen, daar zij meen dat, waar Sneek niet veel gelegenheid voor volksvermaak biedt, de kermis gehandhaafd moet worden, zoolang daarvoor niet is in de plaats gesteld een jaar- I lijksche vermakelijkheid van beter gehalte. B. en W. stellen voor de algemeene politie verordening zoo te wijzigen dat de kermis be gint op de Zaterdag, volgende op de tweede Dinsdag in de maand Augustus en eindigt op de daaropvolgende Donderdag. De heer STOCKMANN dient een amendement op het voorstel van B. en W. in om de kermis niet Zaterdags, maar apndagsavonds te zeven uur te doen aanvanger Deze Zaterdag kan er nog best af, daar de Hardzeildag toch de voor naamste is, de rest franje. De VOORZ. deelt mede dat dit denkbeeld door B. en W. besproken is. Men voelt er wei nig voor omdat Zaterdags de kramen toch reeds opgebouwd zijn en een dergelijke bepa ling het frauduleus verkoopen slechts in de hand zou werken. De heer BROUWER geeft een kleine fantasie. ;Hij stelt zich een vergadering van B. en W. vcor. Zij, B. en W. zien daar in gedachten (enz. en als men dit op I Sneek geworden tot een groote stad met ruime Tegen Rusland. Een Engelsche vloot is te Reval aangekomen. De Estlanders ontvingen de geallieerde troepen met blijdschap, aldus wordt gemeld. De Poolsche regeering brak de betrekkingen I met Rusland af. ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1