Heeren lookers! TROMP, De Man uit Frankrijk. Fim I MEUBELFABRIEK NEDERLAND I Binnenbetimmeringea. Brandenburgh, Boschma&Co. SREEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL ^ECLAMEKOLOM. Nieuwstijdingen. 4 J Officieel Orgaan der Semeente Sneek. 35e Jaargang Zaterdag 21 December 1818 I 1 fiB ®a OOSTERDIJK, SNEEK. TELEF. No. 208. 3 24. Sxkbk Telefoon No. 150. J. A* Groningen. Nederland en de geassocieerden. UEWE SNEEKER COURANT z bij verlies CA gld. bij verlies van TE een daim. Vv een wijsvinger. Lv va.ii 7 SIGAREN ver- Boer, de Tjeord jovialen toon tot XXIX. ek in het zit nies zoozeer in den prijs als wel in de kwaliteit. Onze kwaliteiten zijn inderdaad onverhel arlijk. De koopare zijn vol lof Neemt proef. Aanbevelend, droogrest in het 2e en 3e kwartaal, hetgeen toe- Makkum. Sneek. werden niet voldoen. man m ij gld. bij verlie van een vinge Bclsward. Hommerts. 's Hage. (Wordt vervolgd.) Voor twee ton opgelicht. Vele Volendammer visschers, die in de laat ste jaren goede verdiensten maakten - visch is duur zijn de dupe geworden Nghuizum. Paramaribo. Boskoop. Sneek. En toch is het zoo, Mylord! Een oogenblik heerschte er stilte, waarop G. G. zijn verzoek herhaalde, ons met den dokter en Lady Edith alleen te laten. Is dat werkelijk noodig? vroeg Lord Lid derdale weifelend. Maar uw geheim is bij mij veilig. Mr. Hendriks, vergunning verleend hebben terstond met een lading steenkolen naar Nederland te vertrek ken. -* *Jock, L~ G. W. poite restante Haggen, v. d. Theo Rjjkskantoor voor Manufacturen Briefkaarten Steenkolen. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Vereenigde Staten, in ver band met den kiolennood hier te lande, uit voervergunning hebben verleend voor 100.000 ton steenkool en aan de Nederlandsche schepen Jason, Cornelis, Amsteldijk, Serrah en Djebres Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers EEN AVONTUUR VAN GEOFFREY GILL. DETECTIVE. door IVANS. Gence, Mej. Sj. Kort. Dr. E. A. Visser, Egb. Wgnja, ft. Postkantoor Sneek. Lgst van de aan dit kantoor en daar onder beboerende hulpkantoren terug ontvangen brie ven en briefkaarten, over de le helft dermaatd Dec., welke door onbekendheid van de afzen ders niet konden worden uitgereikt. Binnenland. j Brieven. O vreeselijk! riep Lady Edith en sloeg zich de handen voor het gelaat. U behoeft hem niet meer te vreezen zeide G. G. Ik weet alles, Lady Edith, verstaat u mij goed? Alles! En van u, èn van hem. nog niet verlaten), toen de deur openging. Dok ter Burney en daarachter Lord Stockton met Lord Lidderdale! De laatste maakte een gebaar van groote verbazing, toen hij G. G. ontdekte. Mr. Jenkins volgde op eenigen afstand. Lord Stockton was zeer bleek. Toen hij zijn dochter zag liggen, wankelde hij een oogen blik en steunde met de hand op de tafel. Wat is hier gebeurd? vroeg hij met sidde rende stem. Een brutale inbreker heeft zich toegang tot dit vertrek verschaft en Lady Edith is in zwijm gevallen zeide G. G. op gewonen toon. Het is ons gelukt hem te verjagen, maar nog niet te vatten. Zonder kleerscheuren is het echter niet afgeloopen: Mr. Hendriks is ge wond. Intusschen was Dr. Burney op Lady Edith toegetreden. Ik zag, dat G. G. zacht woorden met hem wisselde; daarop onder zocht de dokter het meisje nauwkeurig, onder een ademlooze stilte. Lord Stockton werd steeds bleeker en G. G. had de grootste moeite zich in toom te houden. Een diepe, maar ongevaarlijke flauwte zeide de dokter eindelijk. Binnen een uur zal zij geheel in orde zijn. De groote verlichting, die Lord Stockton en G. G. gevoelden, toekende zich op hun gelaat af. De laatste was dadelijk weer de kalme, scherpzinnige opmerker, die den toestand be- heerschte. Mijn gelukwensch, Mylord zeide hij tot Lord Stockton, En nu, waarde dokter, wijd uw aandacht eens aan Mr. Hendriks, die tenslotte het eenige slachtoffer van deze geschiedenis is geworden. Terwijl de dokter mijn wonden onderzocht (het waren er twee: één in den linkerschouder en één aan de linkerzijde van den hals), hoorde Westersingel 2. Telefoon 118. Elke emotie moet Lady Edith bespaard wor den, wanneer zij de oogen open slaat. Hoe min der personen om haar heen zijn, hoe beter. Zich daarop tot Lord Stockton w - id ide voeg- de hij er met nadruk aan toe: Ik belang van uw dochter! Abonnement: per jaar f2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiën voor Friesland 6 ct. p. r., buiten Friesland 8 06. Bij Abon nement! belangrijke korting De advertejitici-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20% ik G. G., op zijn gewonen Lord Lidderdale zeggen: Mylord, u is hier eigenlijk een ongenoode gast. Maar we zullen maar denken, dat Lord Stockton’s vertrouwden ook de onze zijn. Ik beschouw Lord Liddêrdale als een lid van mijn familie zei Lord Stockton met na druk. Lidderdale wierp mij daarbij een blik toe, die mij de beteekenis van die woorden heel Ik voelde mijn hart als een geschreven moet worden aan de slechte voe ding van het vee, daar in die perioden de wei den door de langdurige droogte en koude zeer schraal waren en bijvoédering door gebrek aan krachtvoeder onmogelijk was. Het vetgehalte liep wederom sterk uiteen en was gemiddeld lager dan in 1916 (in 1916 3.285% in 1917 3.19 Wegens het verkoopen, het afleveren, het ten verkoop voor handen hebben of het vervoeren van met water vervalschte melk werd tegen 14 personen Proces-verbaal opgemaakt. In de zindelijkheid van de melk is ih dit jaar een groote verbetering gekomen. Waren in 1916 nog 12.6 van de monsters met een groote hoeveelheid koemest en ander vuil be deeld, nu is dit percentage gedaald tot 0.907 Ook wat de aanmerkelijke hoeveelheid vuil betreft is er groote* verbetering te oonstatee- ren. In 1916 bevatten nog 22.4 van de mon sters vrij veel vuil en thans is dit cijfer slechts 5.3 Werd in het vorig jaarverslag bepleit? de wenschelijkheid om de z.g. marktmelk niet in consumptie te brengen, gezien de in den regel abnormale samënstelling daarvan, thans kan worden medegedeeld, dat deze maatregel reeds is ingevoerd op de veemarkt te Leeuwarden. De melk van aldaar aangevoerd vee wordt be stemd als veevoeder. Hier is dus een groote verbetering ingetreden. Wenschelijk is deze maatregel ook in te voeren aan de veemarkt-te Sneek. Betreffende karnemelk lezen we in dit ver slag, dat nog steeds enkele zuivelfabrieken dit goede en krachtige volksvoedsel niet aan par ticulieren wenschen te leveren of slechts op Jaarverslag Provinciale Keuringsdienst in Friesland 1917. Hoewel de tijdsomstandigheden in het afge loopen jaar invloed op de gang van zaken bij den Keuringsdienst hebben gehad, kon toch de dienst normaal verloopen. Wel waren vele moeilijkheden verbonden aan het verkrijgen van chemicaliën en instrumenten en werkte de sterk verminderde treinenloop en het minder beschikbaar stellen van benzine eischen. De artikelen vallende onder limonade, alco hol en vrije likeuren trokken steeds zeer de aandacht van den keuringsdienst. Een vijftal firma's toch leverden bij uitstek minderwaar dige producten, waarvan het voortdurend ge bruik zeer zeker schadelijk'voor de gezond heid kon worden geacht. Geconstateerd werden toegevoegde hoeveelheden salicylzuur tot 1800 milligram per Liter. Onder de schoonstklinken- de namen werden deze producten aan den man gebracht, o.a. Padvindertjes, Roosjes zonder doornen, Sneltrein enz. Naar aanleiding van de bevindingen in het laboratorium werden dan ook groote partijen aan de consumptie onttrok ken en vernietigd. Met het artikel wijn was het’soms niet veel beter gesteld. Een zekere z.g. wijnsoort werd in deze provincie verkocht onder vermelding op het etiquet: een zuiver ongegist natuur product van de druif, geheel zonder alcohol, salicylzuur en Saccharine. Wat bleek bij het on derzoek? Dat het geen natuur-, doch een louter kunstproduct was, bestaande uit weinig suiker, veel aardappelstroop, saccharine, 2000 milligram salicylzuur per Liter, een kunstma tige., kleurstof, terwijl het alcoholgehalte ruim 10 bedroeg. Prosit. Voorts werd regelmatig het drinkwater uit de gemfegntelijke waterleiding te Sneek onder zocht, terwijl ook vele gemeentebesturen ge bruik maakten van het instituut van den Keu ringsdienst óm yerschillende monsters te doen onderzoeken, waardoor deze instelling dikwijls goede aanwijzingen kreeg om daadwerkelijk in te grijpen of te doen ingrijpen.’ Bond van Coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland. In een Woensdag gehouden algemeene gadering van bovengenoemde bond kwam aan de orde een voorstel van het bestuur, tot het vaststellen van een regeling voor de verzeke ring van de beheerders det aangesloten fabrie ken en hun eventueel na te laten betrekkingen. Voorgesteld werd, voor dit doel een fonds te vormen om den beheerder op 65-jarigen leef tijd een pensioen te verzekeren van van zijn salaris en bij overlijden een weduwenpen- siioen van ongeveer f 1000. Dit voorstel gaf aanleiding'tot een uitvoerige discussie, waarbij o.a. de heer Witvoet namens de zandboeren uiteenzette, dat er voor dezen die er veel minder aan toe zijn dan de direc teuren niets gedaan wordt en dat de boeren zelf *n-dit»n--personeel evengoed dan recht op pensioen zouden hebben, terwijl de voorstan ders van het voorstel betoogden dat de zuivel van deze maatregel zal profiteeren en deze pensionneering een recht is voor de beheerders en een plicht voor den boer. Na toelichting door den voorzitter werd het voorstel, waarbij deze deed uitkomen, dat het voorstel verband houdt met een verzoek van het bestuur van den Bond van directeuren om in dezen den steun van den Bond te verkrijgen, kwam in stemming de vraag: zullen de beheer ders gepensionneerd worden. Dit werd aan genomen met 320 stemmen voor, 20 tégen en 67 in blanco. De tweede vraag: zal ihet vanwege den Bond gebeuren. Deze werd ontkennend beant woord. i ,i 14*8 stemmen waren voor, 166 tegen, 54 in blanco. De zaak zal naar aanleiding van dezen uit slag door het bestuur nader aart de orde wor den gesteld. en ’t volgende gevolgd duidelijk maakte, hamer bonzen! Wat ik u bidden mag, mijne heeren zeide G. G. „geen woord over wat hier is voorgevallen! Beneden kan men de revolver schoten, die hier gevallen zijn, onmogelijk ge hoord hebben. De afstand is te groot, de mu ren zijn te dik en, zonder dat, zou de muziek en het feestgedruisch ze toch overstemd heb- eenige'ben. Over een uur zal Lady Edith weer onder uwe gasten zijn, Lord Stockton. Niemand zal iets bizonders bemerken -en het is gebiedend noodzakelijk, dat dit zoo blijft. Lord Stockton knikte. Hij was weer bleek geworden en zag er doodelijk vermoeid uit. En thans, mijne heeren vervolgde G. G. moet ik u verzoeken den dokter met zijne bei de patiënten alleeri te laten. Ik zal hier blijven en belast mij ermede, Mr. Hendriks, als het eerste verband gelegd is, onbemerkt naar zijn woning te transporteeren. Hebt u eenig vermoeden omtrent de iden titeit van den man, dien u hier verrast hebt? vroeg Lord Lidderdale. Onwillekeurig denkt men aan de juweelendiefstal van den laatsten tijd! Een woord in uw oor! zeide G. G„ en ik zag hoe hij Lord Lidderdale iets toefluisterde en daarbij op den stoel wees, waarop jas en hoed van den inbreker lagen. Ónmogelijk! zeide Lord Lidderdale. schriftelijk verzoek van H H. medici aan zieken. B r o o d. Moest in het vorige jaarverslag worden medegedeeld, dat de toestand betref fende de zindelijkheid veel te wenschen over liet, thans kan worden medegedeeld, dat daarin veel verbetering is gekomen. Door den betrokken keurmeester 26095 brooden'gewogen, waarvan 1595 aan het vereischte gewicht konden Was het percentage te licht bevonden brooden van het totaal 6.1 dit cijfer bedroeg het vorige jaar 14.9%. Het verslag bevat 26 namen van bakkers te gen wien Proces-verbaal moest worden opge- maakt. Bovendien werden wegens het afleve ren van te licht brood of van brood dat uit an dere samenstellende bestanddeelen bestond dan volgens regeeringsvoorschrift was aange geven nog 19 bakkers aan de resp. burgemees ters voorgedragen om door deze gestraft te worden met inhouding van korter of langer ter mijn van regeeringsmeel. W i n k e 1 c on t r 1 e. De algemeene toe stand bij de winkelcontróle aangetroffen was vrij wat beter dan het vorige jaar, hetgeen waarschijnlijk wel aan het opvoedende karak ter van den Keuringsdienst te danken is. Uit statistische gegevens in het verslag voor komende blijkt, dat dit jaar ter plaatse zijn gekeurd 190222 partijen, waarvan 436 partijen, dit is 0.23 wenden afgekeurd. Het vorig jaar was het percentage af gekeurde partijen 0.74%. Er werden dit jaar bezoeken afgelegd in 4644 winkels gelegen in 10 steden en 359 dorpen. In het laboratorium werden onderzocht 3393 monsters op de winkelcontróle betrekking heb bende; 1049 zijnde 32,05 «bleken niet aan de gestelde eischen te voldoen.. Van spijsvetten werden ter plaatse 24 par tijen afgekeurd dit is 0.31 van het totaal welk cijfer het vorige jaar 0.49 bedroeg. In het laboratorium werden onderzocht 429 mon sters spijsvetten, waarvan 70 is 16.3 werd afgekeurd. Aan meel werden ter plaatse gekeurd 20506 partijen. Daarvan werden door de keurmees ters ter .plaatse afgekeurd (de ondeugdelijk heid stond dus zoo vast, dat onderzoek in het laboratorium niet noodzakelijk was) o.a. 21.3 K.G. boekweitenmeel, 1188515 K,G. tarwemeel, 1423 K.G. tarwebloem, ruim 132 K.G. z.g. meel, 160 K.G. rijst enz., wel bewijs, dat voldoend toezicht op de levensmiddelen wel noodzake lijk is. De afgekeurde parpj tarwemeel had betrekking op te Sne'ëK opgSlllftcll regëetin'gs^ meel. Door onoordeelkundige wijze van op slaan bij den distribuant was dit meel ver- broeid, tengevolge daarvan muf, kluiterig en verzuurd. Bij een andere firma in Sneek wer den aangetoffen 708 zak tarwemeel; ook hier moest door onoordeelkundige wijze van bewa ren 59 zak ongeschikt verklaard worden voor de consumptie. Van de onderzochte monsters boekweiten meel (als zoodanig bemonsterd) konden slechts twee monsters op dien naam aanspraak maken: de overigen waren vervalscht met andere meelsoorten. Onder het hoofd conserven vinden we dat bij een slager te Dokkum 12 bedorven gezouten hammen werden aangetroffen, waarvan bij ge bruik door marlriepers. op Schiermonnikoog ziekteverschijnselen zich hadden voorgedaan. Ook werd aldaar aangetroffen 200 K.G. spek. Op verzoek van den keuringsdienst werd deze partij door den veearts te Dokkum gekeurd en ter plaatse vernietigd. Ook de onderzochte monsters bouillonblok jes voldeden in het algemeen niet aan de ge stelde eischen. Vele fabrikaten bleken slechts uit een zeer groot gedeelte, tot 68.2 zout te bestaan, met wat aardappelmeel en eenige bijmengselen. Tot zelfs een zeer bekend bui- tenlandsch merk voldeed niet aan de gestelde De wildste gedachten bestormden mij. Als waar was, wat ik op dien avond vermoed had, was de inbraak bij Lord Lowden een comedie geweest en hij was nog steeds de bezitter van den smaragd, dien G. G. gevonden had. Hoe kwam die steen dan hier? En nu viel mij op eens in, dat de man met het zwarte masker zoowat even groot als Lowden was. Snor en baard, kort en grijs, waren die van Lord Lowden. En tevens viel mij in, dat deze door zijn kennissen meermalen geplaagd werd, om dat hij standvastig weigerde den cylinder-hoed te dragen en ook naar avondpartijen met zijn slappen flambard ging! Ook de zwarte, lange jas, was een lijfstuk van hem! Maar wat be- teekende dan de aanwezigheid van dat subtiele moordtuig, den ongeslepen smaragd? Ik durfde daarover nauwelijks door te den ken; maar mijn overtuiging, dat Lord Lowden „de man uit Fankrijk” was,, stond nu vaster dan ooit. De Engelsche edelman was blijkbaar een Italiaansche bandiet gewordend een treurig ge val van degeneratie! Wij hoorden stemmen in den corridor. G. G. had nog juist tijd, mij toe te fluisteren, alles aan hèm over te laten (ik gevoelde mij trou wens veel, te ellendig om mede te spreken: hoewel mijn gedachten helder waren, had de doodelijke matheid in al mijn ledematen mij met een blik op zijn dochter; oogenblik hadden de beide heeren, door Mr. Jenkins, ons verlaten. Nauwelijks had zich de deur achter hen ge- Dat zal u goed sloten, of G. G. wendde zich tot den genees heer. Dr. Burney! zeide hij. Wanneer Lady Edith straks bijkomt, zullen zij en ik misschien dingen zeggen, die al begrijpt u ze niet u verwonderen zullen. Ik leg u daaromtrent ge heimhouding op op uw ambtseed! Dr. Burney< die een vrij lakoniek scheen, knikte en hield zich verder met bezig. Na een kwartier maakte Lady Edith eenige nauw merkbare bewegingen. Toen sloot zij de oogen Op en keek rond. Plotseling zat zij overeind: Waar is hij? vroeg zij, met een wilden blik in het rond. Wat hebt u ontdekt? Wie is u? De vragen kwamen er kort en stootend uit. G. G. trad op haar toe. Herkent u mij niet, Lady Edith? vroeg hij. Ik ben Geoffrey Gill. De man, die hier zooeven bij u was is gevlucht, maar ik weet wie hij is. gld. bij levens- IDA gld. ingeval van over- IEA gld. bij verlies van 7E lange invaliditeit. lijden binnen 30 d. luv één hand, voet of oog. *v Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsoh» Alg*ma«ntr Verze- TQfjO kerimgs-Bank te Schiedam zijn onze Abonné s verzekerd tegen ongelukken voor AVvV Anders zou ik het niet verlangen, Mylord. die gewond is door den man, dien wij kennen, is de eenige, wien ik het mededeelen moet. Maar hij is een „gentleman” en ik sta in voor zijn stilzwijgen. Lady Edith, dank God, dat ik alles weet, want dat is uw redding. Nog eens: U behoeft hem niet meer te vreezen. Zijn rol is uitgespeeld en niemand behalve Mr. Hen- Kom, Lidderdale! zeide Lord Stockton, driks en ik zal ooit weten, wat er tusschen u en hem geweest is! Lady Edith keek hem een oogenblik strak aan en barste tóen in tranen uit. doen! zeide G. G. en legde haar een oogenblik, als liefkozend, de hand op het hoofd. U hebt onnoemelijk veel geleden, maar dat is nu voorbij. HOOFDSTUK XVIII. Toon mij uw rechterhand! Toen ik den volgenden ochtend ontwaakte, was het eerste wat tot mijn bewustzijn dóór drong een stekende pijn in den linkerschouder. Daarop doemden de gebeurtenissen van wat den vorigen dag gebeurd was, weer in mijn herinnering op. Intusschen moest ik, na het ge sprek tusschen Lady Edith en G. G„ waarmede het voorafgaande hoofdstuk besluit, weder in een staat van althqns halve bewusteloosheid vervallen zijn; want ik had niet meer dan eenige verwarde indrukken, dat ik met G. G. in een auto gezeten had, dat men mij thuis een nieuw verband had aangelegd en dat ik daarop in bed gestopt was. De Schturaet, De minister van Landbouw heeft bepaald, lat in elke provincie eene commissie van be roep wordt iogesteld, gevestigd ten kantore ran het provinciaal productiekantoor, aan wier teslissing het boroep tegen beschikkingen, ge- lomen krachtens het eerste lid der art. 1 der Saheurwet 1918, alsmede dat in zake de bepa- ing van het bedrag der schadeloosstellingen, oedoeld in art. 43 van voornoemd Koninklgk lesluit, zullen zyn onderworpen. Leden dier commissie in Friesland zullen 'Jjndr. E. van Welderen baron Retgers, evens voorzitter, te IJsbrechtumP. Miede- ina te Engelum; K. Neef te Wolvega J. Pal ma te HuizumH. A. Leenstra te Hasker- lorneK. v. d. Akker te Berlik. T. Hoopterp 9 Tzummarum plaatsvervangende leden W. Josterbaan te Tzummarum W. Pape teNoord- volde J. Hoopterp te Desrsum D. Boersma e Uretorp J. D. van der Mey te Oudebildt- djl; R. Schuiling te HallumA. K. Jansma e St. Nicolaasga. Naar da „N. R. Ct.” verneemt, is de duur Ier economische overeenkomst met de geosso- lieerde regeeringen, die eerst bepaald was op één jaar, ten slotte beperkt tot aan den vrede. Jeugdige revolutionairen. De Spartacusjeugd, een troep jongens en aeisjes van 13 tot 17 jaar, trok onder luid rumoer en het geroep van leve Liebknecht en Rosa Luxamburg naar het Huis van Afge vaardigden te Berljjn. Zg eischen deu 6-urigen arbeidsdag voor jeugdige personen onder de 16 jaren, afschaffing van den dienstplicht en van het tuchtigingsrecht, het maken van een vet voor jeugdige personen en vaststelling van le meerderjarigheid op 18-jarigen leeftgd. Een seventienjarige knaap dreigde, dat, wanneer de centrale raad deze eischen niet inwilligde, deze le macht van de betoogers zou loeren gevoelen. In de haven van Amsterdam zijn aangeko men het Nederlandsche stoomschip Noord- itroom van Swansea met 864 ton en het Engel sche stoomschip Holmaide van de Tyne met ruim 1100 ton steenkool. Het SUCCES aaet onze merken de van een oplichter, die hen van hun lieve geldje ont lastte. ’t Was een plaatsgenoot, een manufac turier, die zijn lapjeswinkel aan kant deed, groothandelaar werd, en daarmee naar ’t scheen reusachtig verdiende. Hij reed altijd le klasse spoor, liet zich per vigelante naar huis brengen, smeet met ’t geld om zich heen alsof ’t geen waarde had. Maar ondertusschen wist hij de eenvoudige visschers te paaien door hen ook groote winsten te beloven (20 tot 30 pet.), wanneer ze hem voor uitbreiding van de in- koopen, geld leenden. Velen deden dit en ga ven hun spaarpenningen zonder eenigen waar borg. Thans is zegt het Hbld. de bom gebarsten. De ex-winkelier kan niet terugbeta- len, en zijn Amsterdamsche compagnon is overleden. En de Volendammers zitten met de tekorten: f30000, f 15000, enz. enz., in totaal ongeveer twee ton. De justitie onderzoekt, in hoever de ex-win kelier vervolgbaar is. Hot Rundvieecch. De Haageche redacteur van het „Volk” meldt dat de opheffing der rundvleesch-distributiealdus zal moeten worden opgevat, dat in elke ge meente zal mogen worden geslacht tot het Retributie- maximum, d.i, 2 ons per inwoner per week. voor de motorfietsen eenigszins belemmerend, dochhet is mogen gelukken den dienst aan die gang van zaken aan te passen. Het aantal oorspronkelijke waren in de win kels verminderde, het aantal vervangingsmid delen daarvoor vermeerderde echter regelma tig zoodat een steeds strenger toezicht werd vereischt. Het totaal in het laboratorium onderzochte monsters bedroeg 9436, het aantal ter plaatse In het laatste kwartaal werden-de werk- gekeurde partijen 216158. In het laatste kwartaal werden de werk zaamheden uitgebre-id met een regelmatige controle op de distributie-artikelen in de op slagplaatsen van de aangesloten gemeenten aanwezig. Hierbij werd niet alleen de kwali teit van .de distributie-artikelen nagegaan, maar werd ook de geschiktheid tot langer bewaren beoordeeld. Ook de bewaarplaatsen werden nauwkeurig nagegaan ter beoordeeling of zij .geschikt waren voor het opslaan-van distribu tie-artikelen. Door deze controle, waarbij in den aanvang nog al eens opmerkingen moesten worden gemaakt, zijn de klachten over dez» waren zóówel van de zijde der winkeliers'als van het publiek tot een minimum beperkt ge worden, terwijl zeer veel partijen yoor geheel bfederf werden behoed. In December van dit jaar werd door de ge- meente Hindeloopen verzócht zich te mogen aansluiten bij dezen dienst, zoodat behalve I Ameland nu alle gemeenten in Friesland zich I bij den Provincialen Keuringsdienst hebben aangesloten. 5 Melk. Gedurende het afgeloopen jaar wer- den in totaal 4440 monsters melk onderzocht (waaronder 688 z.g. stalmonsters) tegen 2315 in het voorafgaande jaar. Van de dit jaar geno men monsters bleken 316 monsters (7.1 ondeugdelijk van samenstelling, terwijl 819 (18.4 in ondeugdelijken toestand bleken te verkeeren. Bij vergelijking met de over 1916-verkregen cijfers blijkt dat geen vooruitgang in de samen stelling valt te constateeren; wel een sterke achteruitgang in het vetgehalte en vetvrije 'Burgemeester Wymbr. 4 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1