Rookers :ao Kerstmis 19(8. a, n 0. 1 Nieuwjaarwenschen I I Firma TROMP. II eeren Brandenbu gh, Boschma&Co. annex SWEEXER COURMT en WYMBRITSERADEEL RECLAMÊKÖLOl* BUITENLAND. ie ilk ISieuwstijdmgen. Officieel Orgnan dsr Gemeente Sneek. Veraehgnt Wo^icscitag 25 December S&98 35e Jaargang a*. 25. 1. ).8O >.50 seds idea IH en 150. I ;ek. In hetnummer van 1 JANU ARI zullen weder juichstemmen der Kerstklokken. Buigen ook wij ons met eerbied, niet echter met ont zetting, maar ontvangen wij vol hoop en verwachting deze, verlossende klanken, als boden uit de wereld der toekomst, die zal zijn een van vrede, van gerechtigheid, van waarachtige naastenliefde. >25 1.40 DINSDAGS en VRIJDAGS AVO >il»S Uitgevers Shh T’lafooR No. 150. Aan den vooravond van Kerstmis 1918, ligt de wereld nog in rouw, zijn de tranen nog niet gedroogd en de bloedstroomen nauwelijks gestuit. Haatkrcten snerpen nog over de aarde, nog heerscht de atmosfeer van een ijstijd, welke de ziel der mensch- heid omklemt. Een tijd, zooals eenmaal ons werelddeel beleefde, toen het ijs het omgreep en tot on vruchtbaarheid doemde, totdat de zegen van de zonnewarmte het verloste, zijn vruchtbaarheid ontsloot en de menschen- horden op zijn bodem verschenen. De hor den met haar primitieve werktuigen en wapenen, het waren de voorgangers van hen, die eenmaal het kanon zouden smeden en de granaat draaien vreeselijke teeke- nen van vooruitgang de voorgangers van hen, die de ijlheid der lucht zouden weten te overwinnen. Welk een monument van menschelijke werk- en denkkracht is onze wereld ge worden. Maar welk een strijd met en om de stof ligt er ook tusschen hen, die een maal onbeholpen stonden tegenover de rijk dommen en raadselen der aarde en ons, hun nazaten na duizenden jaren. Hoevelen hebben die strijd gestreden van den och- tend van hun leven tot den laten avond, hoeveel menschen hebben daarom gewor steld van de wieg tot het graf, hoeveel ge slachten heeft deze strijd opgeslorpt. Zien wij in den gebogen rug van den land arbeider niet zijn jarenlang zwoegen getee- kend? Zou dan deze strijd om de stof niet geteekend zijn in eene misvorming der menschheid, iri haar ijdelheid, die tot af gunst, haar afgunst die tot nijd en haar nijd welke tot haat werd, en haar deed verdo len in de kilten van een zedelijke ijstijd, waarvan de meest huiveringwekkende at mosfeer de laatste jaren om ons lag? Over die ijstijd, over de door haat verbittering omsloten ziel der menschheid gaan thans de stralen van de Kerstzon. Hoe onbeholpen, hoe vreemd staan wij on der haar levenwekkende warmte. Onbe holpen als de oermensch moet hebben ge staan tegenover de raadselen der natuur. Eenmaal boog de horde zich in eerbied en ontzetting wanneer de donder rolde door de woeste wildernis van een verge ten wereld. Thans barsten over de aarde de Him sa® GOUW fiG 7C gid. bij verlies CA gid. bij verlies van IC iu van een duim, vv een wijsvinger. *3 Wilscn en de vrede jen Hidde Nijland-stichting gerust der en te gld. bij verlie van een vinger staatslieden een billijke vraagstukken worden opgenomen tegen 25 cent per stuk met 20 pCt. corlogstoe- slag. Daar ons blad op Oudejaars avond wordt bezorgd is het voor hen, dio een heilweaseh willen richten aan Familie, Vrienden of Begunstigers een geschikte gele genheid om daarin een adverten tie te plaatsen. Vroegtijdige inzending wordt vriéndelijk verzocht. Do Uitgevers van de Nieuwe Fneeker (Jonrant. Abonnement: per jaar f2. fr. p. poet f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentiên voor Friesland 6 ot. p. r., buiten Friesland 8 ot. Bij Abon- nemenG belangrijke korting De adve-tentie-prijzen zijn tijdelijk ver hoogd met een corlogrtoeslag van 2O°/o 'e Heerenveen en sprak een woord van dank voor hetgeen hg in die kwaliteit had verricht. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Zaterdag 21 Dec. Op 15 Juli j.l. heeft de politie te Sneek den 23-jarigen M. R., koopman aldaar, aangehouden terwijl hij een tiental schapen vervoerde. De koopman beweerde, dat hij een vervoerbewijs had. Wat werkelijk het geval bleek te zijn. Dit gold echter voor melkschapen, terwijl de agent bij onderzoek bevond, dat er bij de 10 slechts twee waren, die melk gaven. Zoo stond de koopman dus_ terecht voor het verboden vervoer van acht schapen. Hij be weerde, dat de schapen in kwestie „melke” schapen waren, daarvoor had hij ook het ver voerbewijs gevraagd. (Een deskundige lichtte in, dat voor droge schapen geen vervoerbewijs werd gegeven.) De verdediger, mr. P. S. Gerbrandy, betoog de, dat in dezen een verzuim is gepleegd, dat n.l. de schapen niet vooraf, zooals dit te Sneek anders plaats heeft, zijn gekeurd. In verband daarmede is volgens het oordeel van den ver dediger hier in geen geval sprake van een misdrijf. P. van Dijk, vroeger hoofdagent van politie te Worktim, thans inspecteur van de Holland- sche levensverzekering te Schiedam, achtte zich beleedigd door de 28-jarige F. de R., vrouw van A. F. te Heidenschap. Deze zou n.L gezegd hebben, dat hij, terwijl hij een onderzoek inistelde bij haar, die verdacht werd van over treding van de drankwet, welk onderzoek' leidde tot haar veroordeeling, verscheidene ma len een borrel zou hebben gedronken. j De vrouw stond heden terecht voor smaad. Zij hield de waarheid van haar beweren vol, van' Dijk zou zelf haar aangespoord hebben om zich van sterken drank te voorzien. Hij rookte ook wel een sigaar, die ze hem presenteerde. Op het alfabetische drietal vcor direc teur vaa het gemeente-ziekenhuis te Arnhem komt voor onze vroegere stadgenoot de heer B. D. G. Kappenburg, arts bij do gem. geneesk. dienst te Utrecht. Rusthuis. Vrijdagavond, vergaderden op de bovenzaal van „Onder de Linden” de leden van de Rust- huis-Vereeniging. Meegedeeld werd dat was ingekomen een schrijven van mevr. Groeneveld-Kooistra en den heer S. Schaap, waarin dezen wegens ver trek naar elders, als bestuurslid bedankten. Beiden werd door den voorzitter een woord van dank gewijd, voor alles wat zij voor ’t Rusthuis hebben gedaan. Herbenoemd werd als bestuurslid wegens periodieke aftreding, de heer S. Henstra. In de plaats vin de vertrokken bestuursleden werden gekeken mej. Waaijer en de heer G. Vrolijk Hz., beiden met algeineene stemmen. Evenzoo werd qiet algemeene stemmen weer tot Administrateur benoemd de heer K. ter Horst. Bij ’t punt „Voorstellen” volgde de bespre king over de Propaganda. De Commissie voor deze was thans aan gevuld met jongere krachten, wien bij ’t begin der vergadering door den voorzitter reeds 't welkom was toegeroepen. De avond van 2 Feb. a.s., op welken datum de vereeniging haar 10-jarig bestaan gedenkt, was de geschikte tijd, oordeelde men, een pro- paganda-avond te geven. Moeite zal de betrokken Commissie nu doen, om hiervoor krachten te winnen. Na afhandeling van de-agenda werd mevrouw Volkcrs-Sevensma de gelegenheid gegeven in verband met de veranderingen in ’t bestuur, de uitbreiding der propaganda-Commissie en ’t feit op 2 Febr. a.s., iets in het midden te bren gen over ’t ontstaan en de werking der Rust- huis-Vereeniging. Als de eerste persoon, ate de moeder der ge dachte voor ’t stichten in de toekomst van een Rusthuis voor ouden van dagen uit den mid- - denstand, werd genoemd mej. W. Pelsma. Aan worden beleefd verzocht attentie te verleenen aan de advertentie in Sg dit blad van |CA gld. bij verlies van Ivv één hand, voet ol oog. Volaens voorwaarden overeengekomen met de Holl»n(3s<ahe Verz«- k«ring*-Bank t» 5«hied«m zijn onze Abonnee verzekerd tegen ongelukken voor AUUV In een onderhoud dat president Wilsoii een Engelsch journalist toestond heeft hij zich ook uitgelaten over de vredesonderhandelingen. Die uitlatingen klinken bemoedigend. Hij zeide o.a.: „Ik geloof, dat alle eerlijk denkende men schen in alle landen met gespannen verwach ting naar Versailles uitzien en ik ben er zeker van, dat zij zich deze ééne vraag stellen: „Zal er genoeg wijsheid en vastberadenheid onder de daar vergaderde staatslieden gevonden wor den om waarborgen tegen toekomstige oorlo gen te scheppen?” De moeilijkheden en verantwoordelijkheden, waaronder zeer'dringende, die uit de succes volle beëindiging van den oorlog voortvloeien moeten natuurlijk door de groote naties der wereld als kameraden van de minder krachtige gedeeld worden.” Ik vertrouw ten volle, dat het door gemeen schappelijk overleg van de wereld mogelijk zal zijn, tot redelijke oplossing van die komen, welke zich aan ons zullen voordoen en dat: wij aldus den dank van de wereld zullen inoogsten voor de meest kritieke en noodzake lijke diensten, welke haar ooit bewezen zijn.” Engelsche vredesvoorwaarden. Naar de „Daily Express” verneemt, zijn zeer belangrijke besluiten genomen in eene verga dering van het Britsch oorlogskabinet, waar de voorwaarden die ter vredesconferentie voorge steld zullen worden, werden besproken. De po litiek van het kabinet zal er op gericht zijn, er op de vredesconferentie op aan te dringen, dat de Duitsche koloniën niet teruggegeven zullen worden. Over deze kwestie, die een onderwerp van discussie uitgemaakt heeft, was het geheels Kabinet eenzelfde meening toegedaan. Ten opzichte van de schadeloosstelling werd, de mogelijkheid besproken, dat de Engelsche efcchen misschien eenige jaren moesten wach ten totdat aan de meer dringende behoeften van Frankrijk en België voldaan zal zijn. De Engelsche ministers zijn van meening, dat het in 't belang van Engeland zou zijn, wanneer Duitschland gedwongen werd tot onmiddellijke levering van ruwe materialen voor den weder opbouw van Oude en in het leven roepen van nieuwe industrieën. Dit wordt mogelijk ge maakt, door de geweldige minerale rijkdommen van Duitschland en zou tevens goede resultaten opleveren. gehouden raadsvergadering is geïnstalleerd het nieuw benoemd lid M. Leenstra. Van de gemeente-secretaris was er ’n .adres ingekomen, waarbij deze het oordeel van den Raad vraagt naar de door ;D^. Tonsbeek pu bliek gemaakte bewering, als’ zou hij weinig voor zijn loon doen. Alle leden waren eenpa rig van oordeel, dat deze ambtenaar zich bij zonder verdienstelijk maakt. Besloten werd ds. Tonsbeek een brief te schrijven -zijn bewering in te trekken. Een distributie-leening^ grqpt hoogstens f2000 zal worden aangegaan. De huur van de 7 nieuwe gemeentewoningen zal met f 15 worden verhoogd. Tegenwoordige huursom f 60 en f 65. Ten opzichte der wordt besloten: a. het bestaande gemeentehuis in te richten tot Hidde Nijland-stichting; b. tot aankoop van het hotel-pension „de Hinde” en dit in te richten tot gemeentehuis; c. tot het aangaan eener geldleening groot omniddellijK f §000. De verordening op de hoofdel. omslag is ge- Er werden tevens maatregelen beraamd omiwijzigd. Aftrek voor levensonderhoud is voor te voorkomen, dat de Engelsche markt met Duitsche en andere goederen, die in groote hoeveelheid voor het vervoer gereed moeten liggen, overstroomd zou worden. Naar verluidt, wordt een scherpe controle op den invoer overwogen, waarbij de import voor een groot aantal artikelen belet zou worden. hoofden van gezinnen gebracht op f 500; voor alleenloopende personen blijft de aftrek f300. De kinderaftrek is verhoogd tot f 50. Een verzoek van ds. Tonsbeek, om bij de re geering aan te dringen op financieele steun, is met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen, omdat de Raad in Augustus reeds een subsidie-aanvraag heeft verzonden, welke aanvraag door de gem.-secretaris is toe gelicht bij den minister. Verder is met algemeene stemmen voor ken nisgeving aangenomen het verzoek van ds. Tonsbeek, om bij de regeering er op aan te dringen, dat voor Hindeloopen een burgemees (er (geen secretaris) zij, met een tractement van f4000, te betalen door het Rijk. Ook is met algemeene stemmen afgewezen het verzoek van ds. Tonsbeek om bij de Minis ter van Justitie er op aan te dringen te Hin deloopen of omgeving een marechausséeka- zerne te hebben, daar het politietoezicht te Hindeloopen en in de omliggende plaatsen slecht is. Mede is met algemeene stemmen afgewezen het verzoek van ds. Tonsbeek en anderen, om een accountant te benoemen voor ’t nazien van de distributieboeken, omdat dit reed langen tijd is geschied. Ook is afgewezen het verzoek van ds. Tons beek en'anderen, tot het instellen van een com missie van toezicht voor de distributiezaken, welker leden benoemd moeten worden, gelijk de leden van den Raad worden benoemd (can- didaatstelling en stemming volgens kiezerslijst.) Het voorstel van v. Meekeren, orn B. en W. te verzoeken een commissie van 3 leden te be noemen voor distributieaangelegerfheden, wordt aangenomen. Voorts wordt aangenomen een motie van den heer v. d. Kooij, waarbij deze ten sterkste af keurt de houding die door ds. Tonsbeek in de in „Irene” gehouden vergadering is aangeno men. en waarbij hij vertrouwen stelt in den burgemeester, secretaris, politie en distribu- tie-autoritoiten en ambtenaren In het slotwoord spreekt de voorzitter de wensch uit, dat ds. Tonsbeek, die hier nog maar slechts een paar maanden is geweest, zich moge verbeteren. Gewest Frinsland N. G. V. In een vergadering van het gewest Fries land van het Ned. Gymnastiek Verbond is tot voorzitter herkozen de heer L. de Jong to Heerenveon tot bestuursleden de heeren Geng- grgp te Sneek, IJpes te Leeuwarden, Ste gstra te Franeker en Van Riosen te Hee eaveen tot leden der Technische Commissie de beeren R. de Vries te Drachten, J. v. d. Werf te Bol«- ward, A. de Jong te Leeuwarden. In de vaca ture IJpcs is gekozen de heer Jongejans te Snoek. De heer Graafland, inspecteur der lichame lijke opvoeding in de 3o inspectie, bracht hulde aan de heer L. de Jong, die 25 .iaar leider was van Kniipe. „O. D. A.” en „W. I. K.” gld. bij levens- IA A gld. ingeval van over- langeinvaliditeit. Xuv lijden binnen 30 d. haar onvermoeid streven, dat haast aan 't on gelooflijke grenst, is ’t te danken dat de hee- ren mr. P. C. Andreae enA. J. de Greve hun medewerking in beginsel beloofden. En toen eenige dames: mevrouw van der Meulen-van der Feer, mevrouw Volkers-Sevensma, mevr. Bakker-van der Meulen voor 't goede doel wa ren gewonnen, begon het te dagen. Maar vooral toen ook wijlen de heer Joh. Schijfsma zich ging interesseeren voor de Rusthuiszaak, werd deze al gauw flink voorbe reid en ineens ter dege aangepakt. Wat de heer Schijfsma in ’t belang der vereeniging heeft ge daan, valt, zoo luidde het verslag, met geen woorden te beschrijven. Tijd noch moeite spaarde hij om bij vele invlo>edrijke ingezetenen belangstelling en medewerking voor de goede zaak te wekken. En mocht er eens een Rust huis in Sneek verrijzen, dat, naar we hopen in afzienbaren tijd mogeijk zal blijken, dan zullen in de eerste plaats als de grondleggers der stichting ongetwijfeld worden genoemd de na men van mej. Pelsma en wijlen den heer Joh. Schijfsma. Door ’t hard werken der propaganda-ccm- missie bedroeg in Dec. 1909 ’t aantal leden reeds 178 en dat der begunstigers 51. Wat de propaganda-Commissie in al de jaren sedert 't bestaan der vereeniging heeft gedaan, blijkt uit ’t feit, dat het kapitaal volgens de balans van April 1918 is aangegroeid tot f 11252,61. De schets eindigde met den Avensch dat door meerdere en nauwer samenwerking van ad ministrateurs, Bestuur en Propaganda-Commis sie met 't a.s. 10-jarig bestaan een nieuw tijd perk van bloei mag aanbreken, dan houdt men zich verzekerd, dat in afzienbdren tijd hier een Rusthuis voor den Middenstand zal verrijzen. Ëe dienstboden» HEERENVEEN, 20 Dcc. In de vergadering, gisteravond, van de Dienstbodenvereeniging >s basloten, 30 a 40 pct. meer loonie vragen. Djt gaf v Djjk Waarover de president te„ HINDELOOPEN 19 Dcc. 1918. In de heden zeerste zijn verbazing uitsprak. De officier vroeg schorsing van de zaak tot 15 Januari voor het hooren van nog een paar getuigen. - Bedijking Friesehe Wadden. De minister van Waterstaat heeft aan den heer L. A. Sanders te Amsterdam beriqht, dat dbor de regeering ernstig overwogen wordt de indijking en doogmaking der Wadden tusschen Ameland en de Friesehe kust van rijkswege ter hand te nemen en dat om die reden bezwaar mbet wrtrden Wschikking den grond, voor zoover deze rijkseigendom is, te geven, weshalve het verleenen der gevraag de concessie geen effect zou sorteeren. De nieuwe 5 pCt. Staatsleening. Blijkens de advertentie in dit nr. wordt op 3 en 4 Januari 1919 ten kantore van den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, bij alle betaalmeesters en bij de ontvangers der directe belastingen de inschrijving opengesteld op de 5 pCt. vrijwillige geldleening. van den Staat der Nederlanden tot een bedrag van f 350 millioen, verdeeld in schuldbewijzen aan toonder van f 1000, f 500 en f 100, met coupons betaalbaar 1 Juni en 1 Dec. De leening is aflosbaar a pari. Te beginnen met het jaar 1920 wordt telken jare op 1 Juni i een aantal schuldbekentenissen, bij loting aan gewezen, afgelost ten minste 0.83 ten honderd van ide geheele, krachtens de Leeningwet 1918 in het leven geroepen, 5 pCt. schuld. De geheele leening zal binnen 40 jaren zijn afgelost. De eerste storting moet geschieden op 7 Fe bruari en wel 40 pCt. van; het te storten bedrag en op 7 Maart, 7 April en 7 Mei telkens 20 pCt. Evenals bij de vorige leeningen, kunnen ook thans weer de stukken terstond bij de Neder- Landsche bank worden beleend. Indien op de vrijwillige leening niet ten min ste f 300 millioen wordt ingeschreven en toege wezen, wordt een 314 pCt. gedwongen leening a pari uitgesohreven waarin de vermogens van minstens f 25000 moeten inschrijven voor 0.50 pCt. oploopende tot 4 pCt. voor vermogens van één millioen gulden en hooger. Nederland en België. De Ned. S. D. A. P. heeft in een oproep de Belgische sociaal-democraten uitgenoodigd te protesteeren en op te treden tegen de annexa- tie-zucht in hun land. Het Belgische socialistische blad „Le Peuple” schrijft: De Hollandsche socialisten kunnen zijn. 1 De Belgische arbeiderspartij is vijandelijk gezind aan iedere annexatie. Door overleg moet men de twistvragen tusschen de naties regelen. D* «x-kmizerr Volgens een brief van den Nederlandschen vice-consul te Fowey in Cornwall hebben, zoo le ut de Londensche correspondent van de „N. R. Ct.”, de havenwerkers geweigerd de „Eemstroom” te laden, daar de gewezen Duit sche keizer zich in Nederland bevindt. Ds Nederlandscho consul-generaal heeft zich tot Tillet, secretaris van den bond van haven werkers, gewand en hem verzocht de aange legenheid te regelen. Anti-kinder*Qriep-cominï*sï«. Te Zaandam heeft zich onder den eigenaar- digen naam anti-kindergriep-commiwie een commissie gavormd wier doel het is gelden in te zamelen om daarvoor kinderen, die hun lichaamskracht door de griep of door andere oorzaken gedeeltelijk hebben ingeboet, te zen den naar vacantiekolonies of andere inrichtin gen, opdat zg daardoor weer kracht ’zullen er langen hun werk te kunnen verrichten en te vens weerstand te kunnen bieden aan aadere ziekten. In deze commissie hebben van elke school (openbare zoowel als bizondere) een of twee der leerkrachten zitting genomen, die de bur- gerg gaven zullen vragen voor dit doel. Hat Bpoodrantsoan. Thans wordt, meldt het „Hbld.”, inderdaad ernstig overwogen, tgdelgk shet broodrantsoen te verlagen. Harzianing dar grondwat. Bij koninklgk besluit is een staatscommissie ingestald, aan welke wordt opgedragen de voor bereiding eener partieele herziening van de Grondwet. Daarin zijn benoemd tot lid en voorzitter de minister van Binnenlandiche Za ken tot algemeen secretaris met adviseerende stem mr. J. B. Kan, secretaris-generaal van algemeenen dienst. Tot leden mr. A. Anema, hoogleeraar aan de Vrge üniversiteit te Am sterdam jhr. mr. D. J. de Geer, lid der Twee de Kamer mr. J. Kappagne van de Coppello, lid der Eerste Kamermr. J. Limburg, lid van de gedeputeerde staten van Zuid-Holland J. H. A. Schaper, lid van de Tweede Kamer; mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State en tot adjunct-secretaris mr. I. J. Bloem te Leiden. O* Binneaschecpwaxrt. De minister van Landbouw heeft ingesteld een commissie ter beantwoording van de vraag, of de tegenwoordige regeling van de binnen- schipporg een wijziging behoeft, zoo ja, welke en die’te adviseeren heeft omtrent definitieve regelen, die voor de bevrachtingswijze der bin nenscheepvaart moeten getroffen worden, In die commissie is benoemd o.a. tot lid de heer K. Torenstra, vice-voorzitter van de Schippers- vereeniging in Friesland, te Dokkum. De Ruaslsche verliezen* Van verschillende volken werden de verlie zen tijdens des. oorlog al opgegeven. Ziehier j de Russische, gelgk de Russische gezant te Madrid ze heeft meegedeeld op grond van officieels opgaven. Dooden 1,700,000onge- neeslijk verminkten 1,400,000 gewonden 3,500,000, en gevangen en2,500,000, teza men 9,100,000. Vlnvschlooze dagen. De minister van laudbouw heeft bepaald, dat in de week van 22 tot 28 December en van 29 December tot 4 Januari het verbod van vleeschgebruik wordt beperkt tot Vrgdag, zulks in verband met de omstandigheid, dat beioud van de vleeschlooze dagen op Dinsdag ovet éu Vrijdag moeilgkheden oplevert mot het oog op den eersten Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Groothertogin Marie van Mecklenburg. Naar wij vernemen heeft de Prins minder gunstige berichten ontvangen omtrent den ge zondheidstoestand van zijn moeder, de groot hertogin Marie van Mecklenburg. Een slepende ongesteldheid, gepaard met verval van krach ten heeft het gestel van de zieke ondermijnd. Engeland en Nederland. Havas meent te kunnen mededeelen, dat de Britsche regeering aan de Nederlandsche het voornemen te kennen heeft gegeven, om voor de voorziening van het Britsche leger, dat Rijnland bezet, gebruik te maken van de Schel de en Nederlandsch Limburg. Overvloedige oogsten in Amerika. Amerlka’s toezegging Europa in 1919 van levensmiddelen te zullen voorzien, behoeft geen hol woord te zgn, als zy ernstig is gemeend, omdat de oogstvooruitzichten in de Unie en ook in Argentinië schitterend zgn. De gemid delde stand der wintertarwe is in de Unie 98.5 pet., tegen 79.3 pet. in 1917 de bezaaide oppervlakte 49 millioen acres tegen 42 milli oen in het vorige jaar. De totale opbrengst wordt geraamd op 765.000.000 bushels tegen 418.000.000 in 1917. GEMENGD NIEUWS. -In Calitornië informeeren de veeboeren druk naar den prijs van vliegtuigen, die zij voortaan willen gebruiken voor het opsporen van verdwaalde runderen. Te Londen hadden ettelgke dames paarl- snoeren en andere juweelen ten behoeve van het Roode Kruis afgestaan. De verkoop heeft bij elkaar 85.290 p. st. (1 pond is f 12), opge bracht, welke som voor zieken en gewonden is bestemd. De kostbaarste ketting ging voor 22.000 pond van de hand. Ook do gemeente Maastricht heeft den 8- urigen arbeidsdag voor de in haar dienst zijnde arbeiders ingevoerd. De Spaansche griep eischt in het dorpje Oudsga (Hem. Oldeph. c.avele slachtoffers. In een kom van niet meer dan 100 inwoners zgn er reeds 10 jonge menschen aan bezweken. Naar men aan de „Tel.” mededeelt wordt overwogen het spoorwegverkeer op Zon dag geheel of gedeeltelijk stop te zetten. Het jaarverslag van Krupp geeft een bruto ontvangst van 57 millioen mark. Het vorige jaar 104 millioen. Hiervan gaan af aan belasting: 18 millioen, het vorige jaar 31 millioen, arbeidersverzekering 11 millioen, het vorige jaar 8 millioen uitgaven voor het alge meen welzjjn,oorlogssteun inbegrepen, 23 mil lioen, het vorige jaar 24 millioen. De ’zuivere winst bedraagt 5 millioen. Vorig jaar 41 mil lioen. Besloten werd geen dividend uit te keeren. Het vorige jaar 10 procent. Op het rangeerterrein te Zwolle is de 9- jarige L. T. met het hoofd tusschen twee buffers bekneld geraakt en dood gedrukt. In een onzer bladen zoekt een invalide iemand, om samen een paar schoenen te koo- pen. Adverteerder voor rechter voet.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1918 | | pagina 1