a nu, Uit onze Kaadszaal. k Lk. Bezoekt ie Opruiming bij T. I. Tjerkstra. De Man uit Frankrijk. EEN AVONTUUR VAN GEOFFREY GILL, DETECTIVE, door IVANS. Kamerbetimmeringen- j Brandenburgh, Boschma&Co. 11 MEUBELFABRIEK NEDERLAND J. A. HUIZINGA» Groningen. K» I annex SMEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL ZR, IE O L A. J\/E EI ZKZ O L O jVC Nieuwstijdingen. >♦4 aar. ÏK >ch, EN, irmmi nez t n-jje Officieel Orgaan h Gemeente Sneak. Per stuk Sigaren Firma Johs. TROMP 35e Jaargang Zaterdagen Januari 1919 ■a. 30. srii I GEMENGD NIEUWS. VA mm SHEEKER COURANT IE A gld. bij verlies van 7E gld. bij verlies CA ivv één hand, voet ol oog. van een duim, vv Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsoho Algamscss* V«rz«- 7000 levens- 1AA k«rina*>Bank te SohltBdam zijn onse Abonnés verzekerd tegen ongelukken voor AvVU lange invaliditeit. AVV B (Wordt vervolgd.) dit. ’F i Dat mag niet. 13 verworpen vijfde LEK wordt op L XXX. i? HOOFDSTUK XIX. (Wordt vervolgd.) Het verhaal van G. G. (Eerste vermoedens.) i»Bst2 Dokkum, Stockmann en Rijpma. Bij art. 9, alinea 3, bepalende dat voor bere- en uw Den volgenden ochtend om tien uur had G. G. mij zijn bezoek aangekondigd. Ik had dien nacht weinig of niets geslapen, vervuld als ik was met de gebeurtenissen van den vorigen dag. Tevergeefs trachtte ik zelfs nu ik wist wie ,,de man uit Frankrijk” was den on- derlingen samenhang te ontdekken van de ver schillende gebeurtenissen der laatste weken. Zelfs zou ik nog niet aan de schuld van den pseudo-Lord Lidderdale hebben kunnen geloo- ven, ja de heele persoonsverwisseling voor een wilde fantasie hebben gehouden, wanneer G. G. mij den vorigen dag niet het tastbare bewijs van zijn schuld had voorgelegd gld. bij verliet van een wij«vinger. De aardappeldrogerg te Oude-Pekela van Vorachgiit DINSDAGS cn VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smkkk No 150. per 100, per 1000, per 5 i 10000, is voor het adres bij uitnemendheid Sneek, Oosterdijk, Telef. No. 208. Zondags is de zaak gesloten. worden meegerekend in dienst der gemeente in een zelfde betrekking doorgebracht, wenscht de heer IJTSMA te zien opgenomen: of daarmee D0- van den vorigen spr. beslist onjuist, voorkeur doen blijken. De VOORZ. ziet in de voorgestelde bepaling eene verkorting van de rechten van B. en W., die gelegenheid moeten hebben hern no. 1 op de aanbeveling te plaatsen, wien zij de voor keur geven. De h.h. BLOK en R1JPMA bestrijden waarna het amendement van B. en W. wordt Den heer mr. GERBRANDY spijt het, dat B. en W. trachten het gemeentebelang te doen do- mineeren bij een geschil, waarbij de gemeente partij is. Men moet de consequentie van het on partijdig scheidsgerecht, dat oordeelen zal over beide partijen gelijkelijk, durven aanvaarden. De heer dr, BOUMA zegt dat B. en W. niet tegen een scheidsgerecht zijn maar er bezwaar tegen hebben dat men boven den Raad iets an ders stelt. Het is toch feitelijk een natuurlijk iets, dat een werkman van een beslissing van B. en W. beroep heeft op den Raad, het li chaam dat straks bij algemeen kiesrecht geko zen, wel als onpartijdig kan worden beschouwd. Wat zal het ook voor' een verhouding geven wanneer iemand, door B. en W. ontslagen, door een geheel buiten de gemeentebelangen staand vijftal mannen, in zijn betrekking gehandhaafd woWt. De heer mr. GERBRANDY acht de gedach tengang Men mag geen rechter zijn in eigen zaak, en dat zou tenslotte de Raad zijn. Ook is de Raad, een lichaam van 15 leden, ongeschikt voor de rechtspraak. Bij de beoordeeling van een ge schil zouden dan juist allerlei partijzaken en persoonlijkheden in het debat komen. De heer BLOK zegt, dat de Raad, die B. en W. met de uitvoerende macht belastte, nu niet weer een deel dezer macht op zich moet nemen. De heer STOCKMANN acht het onmogelijk dat de Raad als scheidsrechter kan optreden, lening der' periodieke 'verhoogingen alle jaren Lord Lidderdale lachte nu ook. En ik? vroeg hij. Houd uw handen maar bij elkander laat ze mij zien. Gelukkig, dat het verband vingers vrij laat. Lord Lidderdale bracht de handen bij elkan der, zooals G. G. dat gedaan had en stak ze hem toe. Ik geloof, dat ook bij mij die afstanden gelijk zijn lachte hij. Wacht eens even antwoordde G. G. Ik zag hem een plotselinge, snelle beweging maken en hoorde op hetzelfde oogenblik een kort, droog „klik-klak”, alsof er een veer werd toegedrukt. Een gesmoorde kreet weerklonk, en Lord Lidderdale zat op zijn stoel met hand boeien aan, terwijl G. G.’s revolver hem het hoofd bedreigde. Lidderdale was doodsbleek, het schuim trad hem op de lippen. Ik was opgesprongen en keek in stomme ont zetting toe. Toon mij uw rechterhand, Mylord zei- de G. G. kalm. Lidderdale wilde de geboeide handen weg trekken, maar onmiddellijk werd de revolver hem tegen den slaap gedrukt. Kom hier, Willy, maak dat verband los! Maar Doe wat ik je zeg, onmiddellijk! Ik gehoorzaamde en onder de bedreiging van hetG. G.’s revolver bleven de handen rustig op meestal 'voor, dat de afstand tusschen de top- tafel liggen, hoewel ze trilden van ingehouden pen van wijs- en middelvinger bij beide han-woede, den ongelijk zijn. een zes alle pogi»- Deze man vertrekt nu, zander bepaald mo tief want vroegere zittingen van het Hoo- gerhuis waren wèl zoo belangrijk als deze naar Engeland. Volgt men zijn spoor, dan volgt men tevens de geheele reeks van onverklaar bare gebeurtenissen, die hebben plaats gehad. Lord Lowden is in Nice: vlak daarbij, in Menton, vindt een moord plaats. G. G. had noch het motief van dien moord noch de identiteit van het slachtoffer kunnen ontdekken (dat viel mij tegen: ik had er vast op gerekend, dat hem dit gelukt zou zijn), maar was het niet zonder ling, dat de eenige, twee personen, die als ’t ware de getuigen van dien moord geweest wa ren G. G. en ik van dat oogenblik af, ook in Engeland, aan vervolging hadden blootge staan, terwijl omtrent de persoon van dien ver volger wel geen twijfel meer bestaan kon? Lord Lowden ontmoet Lidderdale: dadelijk daarop overkomt dezen een ongeluk met zijn revolver, waarmee blijkbaar geknoeid is. Wat was gemakkelijker dan dat voor den kamer dienaar, den „ame damné” van Lord Lowden, waar ook Lidderdale van diens diensten ge bruik maakte? Had Lord Lidderdale nooit iets uit zijn bagage gemist? Lord Lidderdaletherinnerde zich, dat hij twee kostbare ringen verloren en dit eerst ontdekt had na zijn terugkomst in Londen! Juist! En nu komt de hoofdzaak, het onweer legbare: Lord Lowden is terug in Engeland. tot vaststelling eener verordening voor de ambtenaren en tot een nieuwe regeling der sa larissen. Bij art. 5, dat bepaalt, dat alle onder deze verordening vallende ambtenaren, behalve di recteur van gasfabriek en waterleiding, ge- meente-architect, secr.-boekh. van het B. A. en vader en moeder in het armhuis, wier benoe ming aan den Raad is door B. en W. worden benoemd, hebben B. en W. een amendement. De commissie wil namelijk voor de eerstge noemde betrekkingen een alfabetische aanbe veling door B. en W. zien opgemaakt. B. en W. wenschen een aanbeveling naar rangnummer, waarin zij van hun voorkeur kunnen blijk ge ven. De heer RIJPMA verdedigt het standpunt van de commissie. Ook bij de alfabetische aanbeve ling kunnen B. en W. hun voorkeur doen blij ken bij de stukken: voorkomen wordt dan ech ter dat die voorkeur publiek wordt; dit is een gevaar voor sollicitanten en gemeente. Er is een tijd geweest, dat de Raad van Sneek be kend stond als een college dat nimmer no. 1 benoemde. Voor de gemeente dreigt dan het gevaar dat ambtenaren niet naar Sneek solli- citeeren; voor de solliciteèrenden, dat als zij no .1 staan, gepasseerd worden, wat op sollici taties elders nadeeligen invloed kan hebben. Al deze onaangenaamheden worden voorkomen wanneer B. en W. een alfabetiséhe aanbeveling overleggen en alleen bij de stukken van hun gld. ingeval van over lijden binnen 30 d. Rotterdam van f heden van New-York te Falmouth dezer week te Rotterdam arriveeren. Kind ontvoard? Een 13-jarig kind te 0*8 is sinds tal weken spoorloos verdwenen en i’ gen om het te ontdekken faalden tot op heden. de firma Vlessing Cowaar vijfhonderd werk lieden in drie ploegen werken, wordt over veer- (Vervolg vorig nr.) W erklleden-reglement. Bij art. 38 wordt op voorstel van den heer GERBRANDY besloten dat voor den onderoffi cier een salarisregeling bij eventueele opkomst geldt, gelijk aan die van andere minderen. Bij art. 39, straffen, stelt de commissie o.a. voor dat zekere straffen zullen worden opge legd door het hoofd van dienst. B. en W. stel len voor de oplegging dezer straffen toe te vertrouwen aan de commissie van bijstand. Na een opmerking van den heer FABER die het zielkundig onjuist acht in deze kwesties een derde te haten, wordt het amendement van B. en W. verworpen met 94 st. (voor de h.h. Huges, Broüwer, dr. Bouma en Visser). In art. 43 wordt de kwestie van het scheids gerecht geregeld. Volgens de commissie zal dit scheidsgerecht uit 5 leden bestaan, 2 aan te wijzen door B. en W„ 2 door de werklieden, terwijl deze 4 zelve het 5e lid benoemen. Raads leden, noch zij die in gemeentedienst zijn, zijn benoembaar. B. en W. willen geen scheidsgerecht, doch bepalen dat de Raad, op wien dan beroep zal zijn, in hoogste instantie zal beslissen. Van een buiten de gemeentelijke zaken staand college is te vreezen dat het 't gemeente-belang niet altijd in zijn juiste verhouding zal zien. O.a. en met name moet bij ontslag bij wijze van straf niet de opvatting welke het scheidsgerecht heeft van het gemeentebelang, doch het oor deel der gemeentelijke autoriteiten domineeren. Na eenige discussie waaraan deelnemen de h.h. IJTSMA. BROUWER, de VOORZ. en VIS SER, trekt eerstgenoemde zijn amendement in. De heer BROUWER wil ook doen meetellen de dienstjaren in een andere betrekking bij de gemeente doorgebracht, maar ook dit voorstel wordt na een inlichting van den heer mr. GER BRANDY, ingetrokken. De heer IJTSMA stelt voor ook in deze ver ordening te bepalen dat bij het waarnemen eener hoogere functie de ambtenaar de beloo- ning daarvoor geniet. De heer RIJPMA gelooft niet dat een derge lijke bepaling in een alg.-meene verordening thuis hoort. Het geldt hier een interne aangele genheid. Het voorstel-IJtsma wordt verworpen met 94 st. (Voor de h.h. de Wolf, Huges, Faber en IJtsma). Bij art. 15, waarbij bepaald wordt dat het aan de vaste ambtenaren verboden is loonarbeid voor anderen te verrichten, handel te drijven enz., stelt de heer IJTSMA voor deze bepaling ook van toepassing te verklaren op die hoofd ambtenaren, voor wie ze nog niet toepasselijk verklaard is. De heer HUGES vraagt hoe het gaat met de ambtenaren die nu reeds bijbetrekkingen heb ben; de lieer RIJPMA zegt, dat de bedoeling is, dat deze hunne betrekkingen geleidelijk af schaffen. De heer BROUWER vraagt hoe het dan moet met de leeraren, die bijbetrekkingen hebben, maar de heer dr. BOUMA wijst er op dat deze niet onder de verordening vallen. De heer DE WOLF vraagt hoe het mogelijk zal zijn dat alle ambtenaren hunne bijbetrek king afschaffen, terwijl er bij zijn wier inkomen daaruit meer bedraagt dan hun salaris van de gemeente. De heer RIJPMA wijst er op dat juist dan afschaffing der bijbetrekking, wegens de vele werkzaamheden, welke er aan verbonden zijn, ncodig is. Het komt den heer dr. BOUMA voor dat het ontnemen van eenmaal toegestane bijbetrek kingen onbillijk is. Beter is het alleen het aan- Westersingel 2. Telefoon 118. Abonnement: per ja*rf2. fr. p. post f2.50. Losse Nos. 5 ct. Advertentibn voor Friesland 6 ct. p. r., buiten Friesland 8 et. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijnen zgn tijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeelag van 2O°/o Men vermoedt, dat woonwagenbewoners het kind hebben meegevoerd, aangoziea deze luidjes bg het verdwenen te O*s in de nabgheid van zyne woning waren gelegen. Een speld ingcallkt. Een ruim 1-jarig meisje te Haarlem deed de laatste dagen niets das schreien, zonder dat de ouders konden ontdekken wat het kind scheelde. Een ontboden geneesheer onderzocht het kind met X-stralen en constateerde, dat de kleine een veiligheidsspeld had ingeslikt, die in het lichaampje opengesprongen moest zijn. De toe stand van het kind was van dien aard, dat weinig hoop op behoud kon worden gegeven. Onder de operatie is de kleine bezweken. Twee vrouwen verbrand. Een vreesdij k onheil heeft plaats gehad te Maasniel (Limb.). Een vrouw ging met een petroleumlamp in den stal en geraakte door het vallen der lamp in brand. Haar schoonzus ter wilde haar te hulp snellen, doch vond met deze den dood in de vlammen. 3 Kustverdediging. Ingekomen is een wetsontwerp tot vaststel ling van de begroeting van inkomsten en uit gaven van het Fonds ter verbetering van de kustverdediging dienst 1919. De uitgaven worden geraamd op f2.655.700, zijnde de zevende termyn voor de onderschei dene werken genoemd in de wet houdende in stelling van een Fonds ter verbetering van de kustverdediging. Hieronder is begrepen f 2.520,000 voor het vermeerderen va» de vuuruitwerking van de forten aan den Hoek van Holland, bij IJmuiden en op de Harssens. Naarmate de afwerking vao de onderhanden zijnde verbeteringen verder voortschrijdt, zul len de uitgaven-voorshands blijven toenemen. Daaruit is te verklaren, dat thans zooveel meer W O.C11 11'0. nvt U1I1V11 UVUlVlll VM.ll IV. V*1 vv. VVVZ1MV aangenomen met 7—4 st. Tegen de h.h. Blok, wordt aangevraagd dan in het Joopende dienst- nemen van nieuwe betrekkingen te verbieden. De heer IJTSMA meent toch dat men gelei delijk, zonder echter groote stoornis te weeg te brengen, er naar moet streven ook bestaan de bijbetrekkingen te doen afschaffen. De heer mr. GERBRANDY, die in het waar nemen van een bijbetrekking niet altijd gevaar voor de gemeente ziet, adviseert art. 15 aan te nemen als het is voorgesteld, maar de zaak nader onder de oogen. te zien, hoe ze zal wor den aangepakt. De heer IJTSMA trekt zijn amendement in, daar hij er op rekent dat dan ook de kwestie betreffende de hoofdambtenaren wordt gere geld. Hat suikerbictenloof, dat vóór de» oor log, toen er voldoende veevoeder was, op vele plaatsen werd onderploegd, is, naar het Hbld. meldt, het afgeloopen seizoen hier en daar ver kocht tegen een bedrag va» f 400 per Hectare, een bedrag, dat in normale tg den nauwelijks voor de bieten zelf kon worden bedoagen. Reuter seint uit Londen dat van de stad Halifax (Nieuw Schotland) de zakenwjjk door brand zoo goed als vernietigd is. De schade wordt op een halfmillioen dollar geschat. - Mis, Willy! Je kent hem eerst sinds on zen gemeenschappelijken overtocht van Calais naar Dover. Laat mij hem even aan je voor stellen: James Standerton, alias Manchester Jimmy, ontsnapt uit de gevangenis, oplichter, dief en moordenaar! Maar hij is toch Lord Lidderdale De Lord Lidderdale, dien jij bedoelt, ligt begraven op het kerkhof van de gevange- te X. En de gelijkenis dan? stamelde ik. Is niet toevallig! Want deze man, die den dood van onzen vriend, Lord Lidderdale op zijn geweten heeft, is diens tweelingsbroe- der! En nu, James Standerton. Hij hield plotseling op, want de man, dien ik zoo lang voor Lord Lidderdale gehouden had, zakte langzaam voorover; hij was in zwijm gevallen. doelde afstand bij beide handen gelijk is. hebt echte brave-lui’s handen, Willy! IE gld. bij varli» *v van een vinge„ Bij onze reis naar Stockton-Court worden G. G. en ik gevolgd; uit het huis worden juweelen ontvreemd en G. G. wisselt in het park revol verschoten met den dief. Hij herkent dezen niet, maar dienzelfden nacht wordt aan het sta tion te Tanfield een langen, wat slordig ge- kleeden man gezien met een korten, grijzen baard de beschrijving past geheel op Lord Lowden. Bij Lady Ackland worden juweelen gestolen door een langen, gemaskerden man. Den vori gen avond was Lord Lowden zeer tegen zijn gewoonte op haar soiree verschenen. Na afloop daarvan had hij in het boudoir van Lady Ackland als oud vriend met deze een „napraatje” gehouden. De politie had althans reden dit aan te nemen. Lady Ackland was nu eenmaal wat excentriek: ditmaal kwam de excentriciteit haar duur te staan, want zij gaf Lowden de gelegenheid zijn operatie-terrein voor den nachtelijken diefstal te bestudeeren. Na den gefingeerden inbraak bij Lowden, worden steenen van Lady Ackland bij hèm ge vonden: de politie trekt daaruit haar besluit, maar laat den man weer los om zijn gangen na te gaan. Ongelukkig verliest zij hem op de soirée bij Lord Stockton uit het oog. Op die zelfde soirée verschaft een lange man, met een zwart masker en een grijzen baard, zich toe gang tot de zitkamer van Lady Edith, waar ook alweer juweelen te vinden zijn. Hij wordt betrapt, weet te ontkomen en laat op de vlucht jas en hoed achter, die herkend worden als die van Lord Lowden! Bovendien wordt op den vloer een in goud gevatten smaragd gevonden, die het laatste gezien was in handen van..... Lord Lowden. Overal Lord Lowden en nog ééns Lord Lowden! De man is blijkbaar een gevaarlijke maniak op het punt van kostbare steenen. Aan zijn schuld kan nauwelijks twijfel bestaan: al leen zou men, èn om dien ziekelijken drang naar I eenig litteeken, even gaaf als de linker. Maar die hand is niet gewond bracht je handen eens naast elkaar, Willy.... O, neen, ik er met moeite uit. dat zal niet gaan, met je hand in dien doek, j Juist, Willy, die wond was een leugen, Maar ook zoo kun je al wel zien, dat de be- zooals de heele kerel een leugen is! Zeg eens, Je sinds wanneer ken je hem? Sinds ik in Engeland gekomen ben. kostbaarheden èn om het feit, dat hij daarbij zelfs menschenlevens niet ontziet, aan zijn toerekenbaarheid kunnen twijfelen. Ik heb mij wel eens afgevraagd zeide ik, of de man, die zich Lord Lowden noemt, inderdaad Lord Lowden is. Lord Lowden is ja ren lang weg geweest; een toevallige gelijke nis zou een ander ertoe hebben kunnen bren gen hem te personifieeren. En de werkelijke Lord Lowden dan? lachte G. G. Neen, Willy, ik geloof niet aan toevallige gelijkenissen. Alles wat u gezegd hebt, Mr. Gill, bestaat toch eigenlijk alleen uit vermoedens merkte hier Lord Lidderdale op. Ik erken wel, dat die vermoedens, samen genomen, vrijwel op een bewijs neerkomen. Maar het is moeilijk te ge- looven, dat een naar het uiterlijk zoo respec tabel man inderdaad een misdadiger is! Ik heb meer zulke gevallen bijgewoond, Mylord antwoordde G. G. Bovendien Lord Lowden heeft misdadigershanden. Wat verstaat u daaronder, mr. Gill? G.G. stak zijn beide handen naar voren en bracht ze bij elkander. Daarbij stond hij op en hield ze ons voor. Let eerst op de rechterhand zeide hij. De top van den wijsvinger reikt juist to£ den ondersten rand van den nagel van den midden vinger. Kijk nu eens naar de linkerhand: daar is het evenzoo! Bij misdadigers komt jaar werd toegestaan. Men zou willen vragen of deze werkzaam heden voorloopig niet dienen te worden opge schort, in verband met de a.s. vredesconferen tie, die toch ook over de mogelijkheid van beperking der bewapening zal spreken. Ansivoer uit Amerika. Van Noord-Amerika bevinden zich thans drie Nederlandsche stoomschepen, samen bruto 10.000 ton met graan en meel op weg naar ons land. Met steenkolen vertrokken vier on zer stoomers, 15.600 ton uit Amerika naar Nederland. Daarvan worden de Amsteldgk (6435 ton), van de Holland-Amerika Lgn en de Jason (3209) van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., midden der volgende week resp. te Rot terdam en Amsterdam verwacht. De tankboot de American Petr. Coy. kan "i en einde Immers in den Raad zitten de commissies van bijstand in de bedrijven, deze zouden bij een besluit de doorslag kunnen geven, en zoo zou men wel degelijk rechter in eigen zaak zijn, gelijk te' stéllen betrekking. Dat mag niet. ■- De heer IJTSMA zegt, dat de Raad, die B. en W. het recht van benoeming en ontslag gaf, nu niet zelf over een geschil moet oordeelen. Wat is er tegen dat een onpartijdig Scheids gerecht de kwesties objectief zal beoordeelen; dat krijgt een zuivere kijk op de zaken. Voor de werlieden geeft het een veel rustiger ge voel wanneer de beoordeeling van het geschil daaraan is overgelaten. Den heer VISSER verwondert het dat men straks verworpen heeft het voorstel van B. en W. om zekere straffen te doen opleggen door de commissies van bijstand. Als deze konden optreden als zoodanig, had men reeds een scheidsgerecht. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 5 tegen 8 st. (Voor de h.h. Huges, Brou wer, dr. Bouma, Visser en de Wolf). Een scheidsgerecht wordt dus ingesteld. Met dezelfde stemmenverhouding wordt ver worpen een voorstel van B. en W. om, indien een scheidsgerecht werd ingesteld, het lid te doen benoemen door den Raad. Bij art. 57, betreffende vermindering of schorsing van uitbetaling van wachtgeld wordt eene van de voorgestelde bepaling afwijkende redactie van B. efi W. met 10 tegen 2 st. aan genomen. Tegen de h.h. IJtsma en Faber. In het artikel 70, slot artikel, wordt bepaald dat de 45-uren week uiterlijk 1 Maart bij de bedrijven zal zijn ingevoerd. Het reglement wordt hierna zhst in zijn ge heel aangenomen. De vergadering wordt te elf uur ’s avonds verdaagd tot Zaterdagmorgen 10 uur. Voortgezette vergadering op Zaterdag 28 Dec. 1918. ’s-voormiddags 10 uur .Voorzitter: de heer P. J. de Hoop, burgem. Secretaris: de heer P. Sikkes. Bij den aanvang afwezig de h.h. Kiezebrink, Kuyt, Visser, dr. Bouma en Huges (de laatste drie heeren komen tijdens de vergadering ter zitting.) Aan de orde is: het voorstel der commissie De rechterhand was nu van haar verband - Daarvan heb ik nooit gehoord zei ik'ontdaan. Zij lag op de tafel, blank en zonder lachend. I Toch is het zoo hernam G. G. Houd jij je handen eens naast elkaar, Willy.. Bestrijding van bssmsttslljka vsszlsktsn. De minister van Landbouw heeft met in gang van Dinsdag jl. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren e» varkens naar een kring, omvattende de province Fries land. Afwgkingen van dit verboden kunnen worden toegestaan door den Commissaris der Koningin. Gedurende de maand December zjjn in de provincie Friesland de navolgende besmet telijke veeziekten geco»stateerd: Schurft bij 2 schapen van 2 veehouders in Opsterland en Wymbritseradeel Vlekziekte bg 3 varkens va» 2 veehouders in Lemsterland en Opsterland. Mond- en klauwzeer bij 91 stuks vee van 3 veehouders in Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Idaarderadeel en Schoterland. tien dagen stop gezet. De arbeiders worden ontslagen. Van de kraisen, die te Leiden ter ge- legeaheid van den 250en geboortedag van prof. Boerhave vóór diens standbeeld waren neer gelegd, zgn 's nachts de linten gestolen. Een brutaal stukje, want er vlak tegenover, op geen 100 meter afstand, staat een politiepost- huis. Een eerste klas coupé van een spoor- wngrijtuig, dat aan het Maasstation te Rotter dam stond, is door dieven van alle kussens ontdaan. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de vordering va» note- en andere hoornen bg particulieren voor de» aanmaak van geweren is gestaakt. Bij Nieuwe-Pekela is voor een waarde van f 60000 aan pandbrieven opgeviseht. Ze bleken van diefstal afkomstig. De treinen van en »aar Hilversum mo gen bij de spoorbrug Weesp «iet sneller qjden dan 5 K M. per uur, in verband met den groe ten regenval en den hoogen waterstand. Ia oosteljjk Zeeuwsch-Vlaanderen is door de aanhoudende regens zeer veel schade gedaan aan het wintergraan. Vooral wat laat gezaaid is, is grootendeels verrot, zoodat men talrjjke laag gelegen perceelen opnieuw ondsr zaai zal moeten brengen. Door onderwijzers, leden van de Com munistische Partij (voorheen 8. D. P.), is ee» Commuaistische Onderwijsers-VereenigiBg op gericht. De Berljjnsche kelners hebben door een thans beëindigde staking verkregen, dat het fooienstelsel is afgeschaft, om plaats te makes voor vaste loone». Byna heel Engeland ligt onder de sneeuw, in Yorkshire bg hoopen ter hoogte van 12 voet. Tal van telefoondraden zgn kapot en de treinen komen met ernstige vertraging aan. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1