sh h De Man uit Frankrijk. EEN AVONTUUR VAN GEOFFREY GILL, DETECTIVE. L, 1 RECLAME.KOLOM 4 I 4 Brandenburgh, Boschma&Co. MEUBELFABRIEK NEDERLAND annex SNEEKER COURANT en WYMBRITSERADEEL Nieuwstijdingen. i I 4 Officieel Orgaan der Gemeente Sneek 35* Jaargang Kou 32. ds f ich I Zaterdag 18 Januari 1819 L 'L a!. I I Punten van behandeling: BURGERLIJKE STAND. J. A. HUtZIMGA, Groningen. waardig lid SM I. NRT XXXII. IÏEÜWE S«Em COURANT rug. Onze kleine vriend had bijna op zijn tee- nen moeten staan, om hem het mes zoo hoog Ik stemde dit met volle overtuiging toe. Den volgenden ochtend, heb ik de politie Verschynt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Bmbm. Telefoon No. 150. I I en. de 1 verkoopen ia geen kunst, maar nabestellingen recommandatie oogsten alleen zij, die bij verkoop voor zoo laag mogalijken pt*ij« ook de BEST MOGELiJKE KWALITEITEN laveren Jarenlang is dat systeem in onze zaak in groot- en kleinhandel steeds toegepast en dat is ook de oorzaak van ons steeds grooter wordend debiet en het onze zaak steeds meer geschonken vertrouwen. NEEMT PROEF. Aanbevelend, Fa. Jobs. TROMP, SNEEK, Oosterdijk, Tel. No. 208. Zondags is de zaak gesloten. i in ten. In ieder geval had hij geen geld gestolen, want dat vond de politie in den zak van den vermoorden man, zooals je weet. Dat was maar gelukkig ook, want daardoor kreeg ik ’n aanwijzing, dat -de man uit Engeland kwam. Maar hij had toch Engelsch èn Fransch geld! Iedereen, die in Frankrijk Engelsch geld in den zak heeft, is toch geen Engelschman. „Willy, evenals ieder, die op reis gaat en vooruit geld wisselt, weet ook jij, dat ze je dan vreemd papier, goud en zilver geven, maar geen koper. Als de man dus een Franschman geweest was, die wat Fransch geld tegen En- gelsoh had ingewisseld, zou hij alleen groot Engelsch geld in z’n zak gehad hebben. Maar hij had wel tien koperen stuivers en halve stui vers. Dit, gevoegd bij zijn uiterlijk, maakte het zoo goed als zeker, dat hij ’n Engelschman was. Bovendien moest hij pas in Frankrijk gekomen zijn: anders had hij dat onhandige geld wel an ders opgeborgen. Daarom zei ik je, dat het spoor over het Kanaal leiden zou. En verder leerde het onderzoek van zijn kleeren mij, dat hij z’n identiteit verbergen wilde. Een Engels 41- man, die pas in Frankrijk is gekomen, draagt geen kleeren uit ’n Fransch kleerenmagazijn! Ik kwam dus tot de slotsom, dat het zeer waar schijnlijk w as, dat wij het lijk voor ons hadden van ’n Engelschman, die pas in Frankrijk geko men was en zijn spoor wilde verbergen, zoo- als wij, detectives, dat noemen. Let wel, Willy, dit was nog niet meer dan ’n sterk vermoeden. Dat later zekerheid W'erd! Juist, Willy! Jé weet, dat de Parijsche po- door IVANS. VERGADERING van de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te SNEEK op Dinsdag 14 Jan. 1918. Aanwezig de heeren P. Reinout» van Haga, Voorzitter, S. Henstra, W. Nieveen, E. Pries ter, H. Brenninkmeger, K. Meima en J. Lin deman, Secretaris. Steenkool. Van Baltimore is naar ons land vertrokken een schip met 5644 ton steenkool. Er is een schip met steenkool uit Norfolk te Rotterdam aangekomen. De hoeveelheid kolen, die door België ter beschikking van Nederland gesteld zullen kun nen worden, bedraagt, zoo lezen wg in het „HibL”, 200,000 ton. Als contra-prestatie wordt, gelijk bekend vee-export verzocht. Een beslissing is nog niet gevallen. De aanvoer zou kunnen plaats hebben voor 1 April. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hoiiandsoh* Algemeen* Verxe- kerlnge-Bank te Schiedam zijn onze Abonnéa verzekerd tegen ongelukken voor «VVV ventief, en heden tot 2^ jaar gevangenisstraf, zonder aftrek, veroordeeld. F. v. Z., 25-jarig kellner te Sneek, wegens diefstal aldaar en te Bolward. Geëischt l1/^ jaar gevangenisstraf en heden tot 1 jaar veroordeeld. Een 17-jarige arbeider te Koudum, wegens diefstal te Stavoren, ten nadeele van J. Groen hof aldaar. Heden tot 3 maanden gevangenis straf veroordeeld, voorwaardelyk, met 2 jaar proeftyd. (L.C.) In de zitting ben terechtgestaan N. de W., 19-jarig kantoorbediende te Sneek, wegens verduistering te Leeuwarden. Geëischt 2 */2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van pre- been van mijn, tafel. Je rechterhand is gelukkig prachtig in orde, Willy! Je zoudt er een moord mee kun- jn de rug te steken. Je zult me toegeven, Willy^ nen begaan. Verbeeld je nu dat dit vouwbeen dat men zelden die houding aanneemt, als men een mes is. Omklem het stevig met je rechter- 'n moord wil plegen! hand. Juist, zóó is het goed! Nu loop ik voor je uit! Breng me nu met dat mes een stevigen stoot in den rug toe, zooals je dat het makke- te Nice mijn zienswijze uiteengezet. Ze hebben lijkst valt! Steek plotseling toe, maar houd jenden stakkert toen losgelaten. Vermoedelijk had hand tegen, zoodra ik den stomp beet heb, en I hij het lijk juist ontdekt, toen we hem verras- hotid dan je „mes” in dezelfde positie, waarin 1 r- j-j—-.i—j t-=---u het in mijn rug gedrongen zou zijn! Niet te hand hoor: ik krijg liever geen blauwe plek, al heb ik ’t ervoor over! Gauw, Willy, niet nadenken! Nu!! De pantomine, zooals hij die beschreven had, werd tezelfdertijd uitgevoerd. Ik stootte, om zoo te zeggen, impulsief toe en hield op 't laatste oogenblik mijn hand tegen. Zit de wond rechts of links in mijn ru$? vroeg G. G., zonder zich om te draaien. Rechts! En naar welken kant wijst het heft van het mes? .Ook naar rechts! Dank je zei hij, en ging weer zitten. De man, die wij in Menton vermoord vonden, had het mes links in zijn rug en het heft wees naar links. Daaruit volgt, dat hij met de linker hand werd neergestooten. De moordenaar moest dus óf het gebruik van zijn rechterhand tijdelijk missen, óf linksch zijn. Begrijp je dat, Willy? Ik knikte. Dan zul je ook begrijpen, waarom ik zdo vreemd deed tegen dien kleinen schooier, dien we te pakken kregen, ’s Mans beide handen wa ren in de beste conditie. Ik deed, alsof ik woe dend was en hem slaan wilde. Hij weerde af met de rechterhand! Ik wierp hem zijn pet voor de voeten, hij raapte die op met de rechter hand! Hij was gedecideerd niet linksch. Ook was ’t een klein kereltje en de vermoorde man was zwaar en lang had de wond boven in den litie ontdekte, dat het werkelijk zoo wès. Je weet ook, dat de man had gezetd, naar Orlé ans te zullen vertrekken, hoewel hij naar de Riviera ging, en dat er ook in zijn achtergelaten koffer geen enkele aanwijzing voor zijn identi teit gevonden werd. Dit bevestigde mij in mijn opinie, dat hij het erop aangelegd had te ver dwijnen, zonder een spoor achter te laten! Met het bekende portret in mijn zak rekende ik er op, het begin van den draad in handen te heb ben. Zoo ver (of liever zoo weinig ver) was ik, toen we op de boot van Calais naar Dover den fnan ontmoetten, dien wij beiden toen voor Lord Lidderdale hielden. Herinner je je, Willy, dat ik hem vroeger nóg eens ontmoet had? In den trein bij Nice zeide ik, „tenzij dat de echte Lidderdale geweest mocht zijn. Neen, ’t was ook de valsche! antwoordde G. G. Achteraf beschouwd, zullen we nu bei den wel in zien, Willy, dat zijn buitengewoon slecht uitzien, zijn voorgewende „sufheid” en zijn niet-herkennen van vrienden ons op den weg hadden moeten helpen. Maar wij hadden te doen met een meester-bedrieger en dat is ons excuus. Toen ik op de stoomboot zag, dat hij zijn rechterhand in een doek droeg, rees een oogenblik de gedachte in verband met den moord te Menton hier is een man, die het gebruik van zijn rechterhand tijdelijk mist. Maar ik verwierp de mogelijkheid, welke die gedachte mij deed inzien, onmiddellijk. Ten eerste omdat het te dol was, Lord Lidderdale voor een moordenaar te houden, ten tweede omdat ik hem den dag vóór den moord nog met een gezonde rechterhand ontmoet had en het eenvoudig onmogelijk is, dat iemand met een nog geheel ongeoefende, om ’t zoo eens uit te drukken juist in dienst gestelde linkerhan daarmede een messtoot toebrengen kan zóó vast en krachtig als die, waarmede het slacht offer te Nice was neergeveld. Wèl ontdekte ik, dat hij ook jou niet dadelijk herkende, Willy! Daarvan heb ik niets gemerkt. (Wordt vervolgd.) Terwijl onze gevangene nog| bewusteloos was, had hij snel de laden van diens schrijf tafel onderzocht. Er was een geheime lade, maar die was leeg. Vermoedelijk kende onze vriend het bestaan van die lade niet eens zeide G G. Bedenk, Willy, dat dit zijn schrijftafel niet is! Hij zocht daarop verder, en reeds na eenige oogenblikken haaide hij een gewone, houten doos te voorschijn, die vol met juweelen en edelgesteenten bleek te zitten. Hij zette die op tafel en onderzocht don inhoud. Daarop zeide hij: Hier hebben we den buit van drie diefstal len: die op Stockton-Court, dien bij Lady Ackland, en dien bij Lord Lowden. Je ziet, Willy, de heer James Standerton deed zijn za ken niet ten halve. In deze eenvoudige doos bevindt zich een vermogen! Niemand zou er aan gedacht hebben, die steenen nier te zoe ken, bij onzen ridder zonder vrees of blaam! Dat hij ze in een gewone lade wegsloot zóó gemakkelijk te bereiken, dat ik het slot met mijn zakmes forceeren kon bewijst alweer zijn zeldzame geslepenheid. Bizondere voor zorgen zouden opgevallen zijn, maar op deze wijze wekte hij niemands achterdocht of nieuwsgierigheid. Het stond dus onweerlegbaar vast, dat deze man inderdaad een misdadiger was. Maar (zooals ik reeds zeide), zeifs nu had ik geen helder inzicht in den samenhang der feiten en yooral niet in de middelen die G. G. gebruikt TE gld. bij varlie •v van een vinge Vergadering van den Raad der Ge meente SNEEK, op Maandag 20 Ja nuari 1918, 's avonds 7‘/a uur. Punt I. Notulen van de vergadering van i 16 Dec. 1918. Punt II. Ingekomen stukken. Punt 111. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot de benoeming van vier leden der schattingscommissie voor de inkomstenbelasting. Punt IV. Advies van B. en W. betreffende het gebruik maken van den trekweg der ge meente onder Scharnegoutum door H. W. baron van Pallandt. Punt V. Advies van B. en W. op het adres van de N. V. Q. A. van Slootens vetsmelterij en handelmaatschappij, houdende verzoek om ver gunning tot het gebruik maken van den trek- weg der gemeente onder Leeuwarden. Punt VI. Voorstel van B. en W. tot door trekking van de Kloosterstraat en de Bloem- straat en tot uitvoering van andere werken in verband hiermede. Aanranding. Dinsdagavond werd in de Smidsbuurt (Schrans) bg Leeuwarden een meisje aange rand, later in dezelfde buurt «en vrouw. Bei den werden licht in het gelaat gewond. Naar verklaringen van beiden had de man slechte bedoelingen. Door de hand op den mond te houden belette hg haar om hulp te roepen. Een en ander is ter kennis van de politie gebracht. Het Bolsjewisme iss Nederland. Naar aanleidit-g van de mededeelingen in de „Haagsche post” omtrent voortdurende propa ganda der bolsjewiki hier te lande heefc de Haagsche medewerker van de „Tel.” zich om inlichtingen gewend tot de Haagsche recherche. Men deelde mede, dat men te dier plaatse □iet onbekend was met het werk van sommige vreemdelingen, die bolsjewistische propaganda voeren en letterlijk met geld smjjten. Daar deze „heeren” in den regel ook een wgdver- takten handel drgven (geoorloofde of ketting- nandel), is het vaak zeer moeilgk te bewgzen dat het geld voor propagandadoeleinden uit het buitenland (lees Rusland) komt, te meer waar op bijeenkomsten dezer elementen steeds Poolscn of Russisch gesproken wordt. Den Haag is zonder twijffi het centrum dier beweging er zgn te Schevoningen enkele café's die als verzamelplaatsen der Bolsjewiki zya aan te wyzon. Men is bg de recherche zelfs ingelicht over een revolutiepoging op 20 Januari. Nochtans behoeft het publiek zich niet ongerust te maken. De Hagenaar en ook de Haagsche arbeider moet van revolutie niets hebben. De Haagsche politie is volkomen be trouwbaar. De te Uldenzaal aangehouden bolsjewiek bevindt zich nog steeds daar in hechtenis. Men verneemt, dat hij papieren by zich had, o.a. van een Joodsche arbeidersvereniging te Rot terdam. Ook werden twee passen voor andete personen op hem bevonden, welke wellicht nog zullen volgen, over Oldenzaal of over oen an dere grensplaats. Verder werden in zgn bezit gevonden verschillende papieren, welke hoogst waarschijnlijk meerdere arrestaties zullen ten gevolge hebben in ons land, België, Engeland en Frankrgk. De stationspoütie te Oldenzaal had zeven reizigers aangehouden, die met den Duitschen trein waren meegekomen en beweerden Eagel- schen te zgn en lang in Rusland gewoond te hebben. Ze hadden geen passen en zouden daarom weer over de grens worden gezet. Zy werden voor den nacht in een hotel onderge had om de waarheid te weten te komen. En welke was die waarheid? ik schaamde mij te moeten bekennen, dat ik er zoo goed als geen begrip van had ik, die gemeend had, op mijn eigen houtje de oplossing gevonden te hebben! De eenige, die mij den weg door den doolhof, waarin ik geraakt was, wijzen kon, was G. G. en hij had beloofd dit te doen, dien eigen morgen. Precies om tien uur kwam hij opdagen. Hij keek ernstig en ging zitten, zonder iets te zeggen. Daarop stak hij een sigaar op en zag peinzend de wolkjes na, die hij1 in de lucht blies. Eindelijk zei hij: Ik kom uit de gevangenis, Willy. James Standerton heeft mij bevestigd alles, wat ik reeds vermoedde. Ik kan je nu de heele ge schiedenis van a tot z vertellen. Je hebt mij in deze dagen groote diensten bewezen, al wist je dat niet (hier kwam er even een spottend lachje om zijn mond), je hebt zelfs nu en dan gevaar geloopen, hoewel je behalve eer gisteravond! ook dat niet wist (opnieuw hetzelfde lachje) en daarom heb je recht nu alles te weten. Het is een avontuur geweest van ons beiden. Ik vrees echter, dat het laat ste bedrijf van het drama nog niet is uitge speeld! Een oogenblik keek hij somber voor zich. En nu, Willy vervolgde hij. Zet je ooren open en scherp je herinneringsvermogen. Ik zal je de heele geschiedenis verklaren aan de hand van mijn eigen ontdekkingen en rede- neeringen. Observeeren en deduceeren, Willy! Daarop komt het voor ons, detectives, aan! Ik héb het ook met observatie en deduc tie geprobeerd! kon ik niet nalaten te zeggen, met een gemengd gevoel van bitterheid en spot tende ergernis over mijzelven. 't Resultaat was, dat ik ’n volkomen onschuldig man voor 'n monster hield! Wees dus blij, beste jongen, dat je geen detective bent en het nooit behoeft te worden. Hij stak ’n nieuwe sigaar op -en nam een vouw- van het „Nationaal Vreaes-Fonds” te Amster dam tot bg woning eener vergadering teneinde te geraken tot een definitieve oprichting dezer vereeniging. Hieraau is niet deelgenomen als vallende bui ten de termen. e. Afschrift adres van den „Raad van Ver eeniging van belanghebbenden bg den Nederl. Im- en Export” aan de Tweede Kamer, inheu- dende hare manning, dat ten spoedigste de Nederl. handel zooveel mogeljjk zgn vrijheid van beweging in den ruimston zin herkrgge; dat alle beperkingen van administratieve en bureaucratischen aard in den kortst mogelgkan tijd verdwgne en dat alle communicatiemidde len met ’t Buitenland zoo spoedig mogeljjk hersteld worden. Aangenomen voor kennisgeving. Üitnoodiging van 't Bestuur der Afd. Snoek vau de Mij. Nijverheid tot bijwoning van een vergadering op 15 Jan. Wordt oesloten hierop vertegenwoordigd te zgn. g. Afschrift adres van den Raad van Im- en Export aan de Twfede Kamer, uitdruk- kende de wenschelgkheid om ia verband met de a.s. behandeling van 't wetsontwerp „tot nadere voorziening van het goederenverkeer met het Buitenland” dit uit te breiden door daarbg de heffingen van de N. U. M. terug te brengen tot een zuiver administratief loon. Voor kennisgeving aangenomen. h. Vraag van de Afd. Handel Min. van L. N. en H. of het blad „De Kamer van Koophandel en Fabrieken” het officieel orgaan is van eenige Kamer van Koophandel in Nederland. Wordt boilotin hierop te antwoorden, dat dit blad niet door do Kamer als een officieel orgaan wordt beschouwd. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. De heer G. van der Weide, op verzoek eervol ontslagen als concierge van het Gym- uasium alhier, nam Woensdagmiddag afscheid van leeraren en leerlingen van de inrichting, waaiaan hij zooveel jaren verbonden is geweest. De vertrekkende word ramens de leeraren toegesproken door de rector dr. J. H. W. Strijd, die er op wees dat de verstandhouding tus scheu leeraren en concierge steeds van aangr- nameu aard is geweest en de hoop uitsprak dat van dor Weids» nog langen tgd van zgn welverdiende rust mocht genieten. Spr. over handigde van der Weide daarna «en blijk van waardecring bestaande uit een pijp en tabaks pot, welke laatste een Latijnsche inscriptie droeg en nog een ander geschenk als iahoud had. De heer A. de Boer bood namens de leer lingen den vertrekkende een zilveren tabaks doos aan. De heer van der Weide dankte, mede na mens zgn echtgenoote, die eveneens aanwezig was, voor de hem gegeven blgken vau waar- deenng on' voor al het goede dat hij steeds van leeraren en leerlingen ondervinden mocht. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 15 Jan. Vonnissen. Diefstal van f20 OOO. van Woensdag 8 Januari heb- Abonnsment: per jaar f2. fr. p. poet f2.50. Losse Nos. 5 et. Advertentifcn voor Friesland 6 et. p. r., buiten Friesland 8 et. Bij Abon nement belangrijke korting De advertentie-prijzen zijn lijdelijk ver hoogd met een oorlogstoeslag van 20% gld. bij levens- TA ft gld. ingeval van over- |Eft gld. bij verlies van ^E gld. bij verlies Eft gld. bij verlies van lange invaliditeit. *vU lijden binnen 30 d. Ivv één hand, voet of oog. Iv van een duim, vu een wijsvinger. bracht. Men vergat echter, militaire bewaking uit te zetten, met het gevolg, dat den volgen den morgen twee hunner waren gevlogen. Hat Iramvarkaer op Zondag. Wegens het kolengebrek h«eft de directie der Nederlandsche Tramweg-Maatschappij be sloten, te beginnen met 19 Januari a.s., op Zondagen het geheele tramverkeer stop te zetten. Alleen te paardentram Dökkum—Veenwou den bljjft rgden. Aanvoer vnn petroleum. Dinsdag is een tankschip met ongeveer 4986 ton petroleum van New-York te Rotter dam aangekomen. Onze echeepvaart. Het stoomschip „Diana” van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij is van Amsterdam naar Bordeaux vertrokken, waarmede deze vaart heropend is. Bedaard) Mevrouw! Toen Friesche vrijwilligers tgdens de woelige Novemberdagen van het vorig jaar in Den Haag aan de Koningin voorgesteld werden, vroeg Hare Maj. ook aan een hunner„Waar woont U Het antwoord klonk alsBedaard, mevrouw. H.M gaf te kennen, dat zg toch bedaard was. Een der Friesche metgezellen kwam te hulp, opmerkende, dat de militair woonde te Birdaard, dat op zyn vlug uitge sproken Friesch als „bedaard” klinkt. Het ko misch misverstand was hiermee opgehelderd. Diofotai waa f 15.000. Door middel van braak is uit een school aan de Kortekade te Amsterdam waar het bu reau van het 23e regiment infanterie gevestigd is, een geldkist met f15,000, zijnde de regi- mentskas, gestolen. Te Terborg hebben de kommiezen een groote Duitsche militaire vrachtauto in beslag genomen, welke was gevuld met veldtelefonen, gasmaskers, helmen, enz. De auto was heime lijk ons land binnengesmokkeld. Te Vrjjenban zgn uit den stal van den landbouwer J. B. J. twee paarden elk, ter waarde van ongeveer f1000, gestolen. Naar de Tel. verneemt zullenebinnen- kort weer 2000 militaire hulpkommiezen wor den aangesteld, ter bestrijding der in dan laat- sten tijd weer toenemende smokkelarij. Tegen den burgemeester van Dreumel (Geld.) is door de rechtbank te Tiel rechtsin- gaug verleend voor hot voederen van melk en eieren aan zgn vee. In 1918 hebben in het Crematorium op Westerveld te Velgen 134 crematies plaatsge had en sinds de opening 369. Een briefkaart, 6 Augs. 1885 ait Bad Üeyenhausen Duitschlaad) naar het secretariaat van het Kon. Instituut van ingenieurs gezon den, is pas dezer dagen aan zgn adres bezorgd. ü°j< de wed. de Winter, te Giesendam, vierde de vorige week haar 103en verjaardag. Op het distribntiebureau te Zntfen zgn 4500 boterkaarten gestolen. Te Groningen is thans veel werkloosheid Pl.m. 4100 personen zgn zonder werk. Ook in verband daarmede heefc de Gemeenteraad be sloten een omwjjdingskanaal te graven achter het terrein van het Ziekenhuis. In den Raad der gemeente Bergh (Geld.) is een voorstel door een der raadsleden ingediend om het hoofd der openbare school te Zeddam, wegens hoogen leefqjd (de man is 81 jaar) eervol uit zijn betrekking te ontslaan. Afwezig met kennisgeving de heer S. v. d. Meulen Szn. r Volgens art. 17 van ’t Algemeen Reglement wordt deze eerste vergadering in 1919 geopend door het oudste lid, den heer P. Reinouts van Haga. Spreker zegt, dat we gelukkig ig betere omstandigheden verkeeren, dan ’t vorige jaar. Vier jaren is de handel gebonden geweest, het laatste jaar werden de banden al stijver en stjjver en stond de handel bij sa stil. Spreker vertrouwt, dat de leden krachtig zullen medewerken van die banden bevrijd te worden en dat de heer Meima, het nieuw ge- kozen lid, die steeds voor handel en nijver heid heeft gejjverd, zich ook een waardig lid van deze Kamer zal betoonon. Punten van Behandeling 1. Verkiezing van het Bestuur. Met op één na algemeene stemmen wordt als voorzitter herkozen de heer P. Reinouts van Haga en met op één na algemeen'» stem men tot vica-voorzitter de heer S. Henstra. Beide heeren nemen deze benoeming weder aan. Van deze benoeming zal kennis worden ge geven aan B. en W. van Sneek. 2. Verkiezing der Commissiëo. Tot leden van de Commissie van Spoor, Tram- en Postzaken worden gekozen de h.h. W. Nieveen, E. Priester en K. Meima en tot leden van de Commissie van Straten en Wallen de heeren S, Henstra, H. Brenninkmeger ea S. v. d. Meulen Szn. 3. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. 4. Lezing van het jaarverslag over 1918 door den Secretaris. In dit jaar hield de Kamer 10 gewone en één buitengewone vergadering. Er kwamen 130 stukken binnen, terwgl er 102 werden verzonden. Het aantal kiesgerechtigden be droeg 256. 5. Lecture der uitgegane stukker. No. 969 tot No. 975. 6. Behandeling der volgende ingekomen stukken a. Mededeeling van de Directie der Neder landsche Spoorwegen, dat de drie Spoorwegmg. S. S., H. S. M. on C. S. met ingang van 1 Jan. 1919 de behandeling van alle aangele genheden betreffende de treinesdienst hebben opgedragen aan een daartoe opgerichte ge meenschappelijke nfdeeling, voorloopig geves tigd in het Gebouw der H. S. M. te Amsterdam. Aangenomen voor kennisgeving. b. Afschrift adres van de Merauko Com pagnie te Amsterdam aan Z. E. don Min. van Justitie, houdende verzoek dat do distributie- rechtspraak van toepassing worden verklaard op de gestie der N. O. T. en dat althans de Nederlandsche handel tegen kennelijk machts misbruik dier Mg. worde beschermd. Basloten als voren. c. Bericht van het Ministerie van Water staat op missive no. 966, dat de provisie bg de behandeling van de remboursemanten door ie Spoorwegmg. van 1 pCt. wordt terugge- bracht tot '/i pCt. met handhaving van ’c be staande minimum van 10 Ct. voor elko zending. Vanaf 1 Jan. ’19 zullen door deze Mg. goen remboursemenien meer aan huis wordon be zorgd, doch moeten deze door belanghebben den aan de stations worden afgehaald, tenzy zij eon post- of bankrekening hebben, in welK geval op schriftelyk verzoek aan den betrok ken stationschef het bedrag van het rembour- sement op deze rekening zal worden overge schreven. Besloten als voren. d Verzoek van de voorloopige Commissie Westersingel 2. Telefoon 118. Oostersche Tapijten, Doeken, Kleedjes etc.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1919 | | pagina 1