i DE VONDELING i De Nationale Bankvereeniging TE SNEEK 5 pCt. Pandbrieven Hypotheekbank voor Nederland Brandenburg!), Boschma Co. 67’ >0 Brieven uit de Tweede Kamer. 3, Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. I >5 iO 15 RECLAMEKOLOM. NIEUWSTUDIN8EN. <i 97 pOt. Woensdag 5 Mei 1920 36e jaargang Ho. 63 Verplichts jaarl. uitloting van vier pCt Behooren tot de beleggingsfondsen der Bgkapostepaarbank. Verschijnt DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Bmkzk Telefoon No,. 150 LE’.A/CTL TJaiHlJSTT Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. pest f3.Losse Nos. 5 ct Advertentiën voor Friesland 8 ct. p. r., buiten Friesland 10 ct. Bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur. TE gld. bij verlies EA »v van een duim, uv SS stemming zal komen. i H. BLUF. 'Cfi di Vandaag zjjn 1 r (Wordt vervolgd.) ik W. 35 2 1 1 O O o 1 1 de eerstvolgende maanden voldoende zijn onT aan ieder een rantsoen wittebrood tegen den tegenwoordigen prijs te waarborgen. gld. bij verlies van een wijsvinger. 4 2 3 1 STELT VERKRIJGBAAR door (Geautoriseerde vertaling.) Nadruk verboden. 11- 3 6- 3 4- 7 4-12 NIEUWE SNEEKEE COURW annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL De wittebroodkaarten blijven. Naar men van het rijksbureau voor distributie van graan en meel verneemt, is de regeering tengevolge van de groote stijging van de tarwe- prijzen teruggekomen pp haar voornemen de wittebroodkaart op te heffen. Zij hoopt zoodoen de te bereiken, dat hare tarwevoorraden voor zijn leven aan haar voeten neerleggen. Maar de prinses is maar een heel gewoon meisje met echt menschelijke gevoelens en zij voelt, dat zij niet langer wachten kan, en.... Sylvia! fluisterde hij hartstochtelijk. Hij leunde over de tafel heen en bracht haar hand aan zijn lippen. Maar het moet een sprookje blijven, totdat ik in een positie ben om mijn prinses te onder houden niet haar de weelde te schenken helaas, waaraan zij gewoon is, maar wel wat zij noodzakelijk acht om tevreden te kunnen leven. Daarvoor heb ik alleen liefde noodig. Die heb je lieveling, maar je aanbidder moet ook de achting voor zichzelf kunnen be waren en Sylvia vindt je 't erg om op me te wachten? We zijn alle twee nog jong en ik zal zoo hard werken! riep hij hartstochtelijk uit. Ik zal rustig wachten, Philip. Maar doe dan niet te lang over 't maken van je fortuin. Je prinses is o zoo gelukkig. Ze weet, dat ze be mind wordt, om wat ze is en niet om wat ze heeft, en welk een last daarmee van haar af gewenteld is daar heb je geen begrip van.’ Ik haat je geld. Ik wou, dat je even arm was als ik zelf. Sylvia, liefste, luister eens, zal je beschouwen als de prinses uit het sprook je, totdat ik geld heb. Wat bedoel je? Ik voel, dat ik voor dien tijd het recht niet heb, je te vragen mijn vrouw te worden. Dat heb je al gedaan, antwoordde zij triom. fantelijk, en het is te laat, om je terug te trekken. Er moet geen formeel engagement zijn, ant woordde hij op vasten toon. Je bedoelt zeker, dat je me geen kus wilt geven, voordat... klein inkomen te leven. Ik neern geen cent aan van vader, zoolang Strand niet in zijn eer her steld is. Heb je geld van jezelf? Een beetje wat mijn moeder me heeft nagelaten. Zoowat een vierde van de som, die ik per jaar aan mijn kleeren besteed. Maar dat is niets, ik zal er wel komen, voegde zij er op gewekt bij. Het begon hevig te regenen en van wandelen was dus geen sprake weer. Zullen we ergens gaan soupeeren? vroeg Cranston, t’ Is nog wel wat vroeg, maar het kan toch. Ja, laten we dat doen. Laten we naar ’t Savoy gaan, daar zal het nu niet druk zijn. Zij staken de Embankment over en toen zij het restaurant binnentraden, was het niet moeilijk een hoekje te vinden, waar zij rustig en feitelijk alleen waren, en het was juist wat zij beiden wenschten. Ik heb ook een tijdlang gedacht, evenals je vader dat je Strand liefhadt, zeide hij op gedempten toon. Maar nu weet je, dat je je vergist hebt, niet waar? vroeg zij met iets van haar oude schelmsheid. Zijn hand zocht over de tafel heen de hare. Sylvia, ik moet je eens een sprookje ver tellen, zeide hij. Er was eens een jonge rftan, die als een dwaas zijn fortuin verspilde. Maar hij kwam tot inkeer, dank zij de hulp van ’n goeden vriend en werd een beter mensch. Maar toen hij al zijn geld verloren had ontmoette hij de prinses, die voor hem de eenige vrouw ter we reld was. Zij was heel mooi en heel, heel rijk daarenboven. Plotseling trok zij haar hand weg en keek naar een anderen hoek van de zaal. Onwillekeurig inrichting inderdaad waard is. Voetbal. Voor heb K^mpioenschep le klas Nederl. Voetbalbond hebben Zondag j.l twee wedstrij den plaats gehad. Te Deventer woa „Go-Ahead” (kampioen Oost) het met 3 0 van V.O.C. (kampioen West) van Rotterdam. De noordelijke kampioen „Be-Quick” vaa Groningen versloeg op eigen terrein de Zuide- Ijjke kampioen „M.V.V.” van Maastricht met niet minder da« 7—3 goal». Volgens voorwaarden overeengekomen met de Holivndsch* Algemcisnw V®i*xb« TAAA k«rintS>Bxnk Sa Schiedam zijn onze Abonné’a verzekerd tegen ongelukken voor *VVV Rijke bruiloftsgeschenken. De Amerikaansche courantenlezers kunnen hun hart weer eens ophalen aan de verhalen over een huwelijk in de kringen der zeer rijke lieden. Een juffrouw Rachel Littleton is ge trouwd met Cornelius Vanderbilt Jr., die lang niet onbemiddeld is. Dat bleek o.a. hieruit, dat de ouders van den bruidegom aan de jonge echt. genoote een hoofdtooi met diamanten aanboden ter waarde van 320.000 dollar. In het geheel was er voör meer dan 1 millioen dollar aan huwe- lijkscadeaux. Een aardig trekje bij het huwelijks feest was, dat de bruigom 5000 gasten had ge vraagd, die tijdens den oorlog met hem in Frankrijk hadden gediend. Pest op Java. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram bedroeg het aantal pestgevallen op Java in de maand Maart in Madioen 3, Soera- baja 35, Lamongan 16, Soerakarta 3, Salatiga 12, Magelang 149, Temanggoeng’ 615 en Wonosobo 103, alle met doodelijken afloop. Loop der bevolking in de centrale landen. Het Deutsche Medizinische Woohenschrift pu- het gebeurde. Geen seconde was zijn vertrou- dervinding op te doen, hoe het is om van een wen verminderd, maar toch besefte hij volko men, dat het voor zijn weldoener bijna ónmoge lijk zou zijn, zich te zuiveren van den blaam, die op hem was geworpen. Er kwam een brok in zijn keel, toen hij de Temple verliet en dacht aan den man, die daar zoo eenzaam achterbleef. Nauwelijks was hij het hek uit of hij hoorde zijn naam zeggen en voelde een hand op zijn arm. Philip, ik kwam je juist opzoeken. Het was Sylvia en het was hem niet mogelijk zijn verrukking te verbergen. Ik heb vandaag al herhaaldelijk gedacht, hoe ik je toch zou kunnen spreken ik durfde je geen bezoek te brengen onder deze omstan digheden. Je zoudt me toch niet gevonden hebben, ik heb vader verlaten, zeide zij ernstig. Waar ga je heen? vroeg zij, voor hij nog iets kon zeggen. Wandelen zonder bepaald doel. Ga je met me mee? vroeg hij. Tot eenig antwoord nam zij zijn arm, en hij trilde bij haar aanraking. Weet je waarom vader zoo gehandeld heeft? Ja. En in zekeren zin kan ik ’t me begrij pen maar het was wel een vreeselijke daad. Er is geen verontschuldiging voor te vin den! riep zij heftig uit. Een man ten onder te brengen om mij een vermeend geluk te geven! Je vader zou alles voor je doen en daar kan ik wel in komen. Dat is onzin! s Waar logeer je? vroeg hij, om niet langer op het onderwerp door te gaan. Ik logeer niet bij kennissen. Ik heb kamers gehuurd in Half Moon Street. Ik ben bezig de on. de heer van Beresteyn (v.d.), want zoo komt er toch niets van terecht. Maar de meerderheid in da kamer scheen er anders over te denken, want het amesde- moet van de heer Bulten werd aangenomen mot 31 tegen 25 stemmen. Minder gelukkig was de heer Otto (u. 1.) met zijn amendement om ook het teekenen facultief te stellen. Dit behaalde slechts 3 stemmen, Een amendement Bulten om de ge zondheidsleer te behandelen als onderdeel van het vak natuurkennis werd met 34 tegen 21 stemmen aangenomen. Clubs Be-Quick (A7) V.O.C. (PF) Go-Ahead (O) M.V.V. (Z) Houdt altijd een huidzalf in huis. Men dient een betrouwbare zalf te kennen of liever nog in huis te hebben om haar in geval van nood te gebruiken. En wel, omdat de ergste huidkwalen aan vankelijk zeer gering kunnen zijn. Een ruwe, korsterige huid, jeuk, een pijnlijk of brandend gevoel, vuiligheid, puistjes of vlekken kunnen het begin zijn van een der vele bedroevende vormen van eczeem, dauwworm, gordelroos, psoriasis, schurft of andere vormen van huid ziekte. Om te voorkomen, dat de kwaal zich uit- breidt, is zindelijkheid en spoedige aanwen ding van een antiseptische zalf aan te bevelen. Het succesvol resultaat zijnde van jaren lange onderzoekingen, bevat Foster’s Zalf de antiseptische, verzachtende en genezende be- standdeelen, die het best geëigend zijn om de ontsteking, pijn en prikkeling van alle jeukende huidziekten te doen bedaren. Foster’s Zalf droogt niet te spoedig cp, laat zich niet te gemakkelijk afvegen en zij dringt tot elke plek door. Aanwending bij het uit breken van de kwaal voorkomt uitbreiding en verzekert baat. Foster's Zalf dient niet voor open wonden, doch uitsluitend voor jeukende huidziekten en is een uitstekend geneesmiddel voor in- en uitwendige aambeien. Let op den juisten naamFoster s Zalf. Te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. Meijer en B Meindersma k f 1 75 per doos. DEN HAAG, 30 April 1920. Vriend.Simpel, Als de Kamer met alle artikelen van de lager onderwijswet even lang werk zou hebben als met de beide eerste, dan, zoo heeft soa van mjjn collega’s berekend, zouden er honderd ver gaderingen moeten verloopen voordat zs met dit wetsontwerp afgehandeld had. Maar zoo’n vaart zal het ru wel ziet loepen want art. 1 en vooral ook art. 2 zgn wel de belangrgkste van deze wet. Na eindelooze discussies is er gistermiddag gestemd over een aantal amendementen op ar tikel 2 waarvan ik de belangrijkste hier even zal aanbalen. Daar was wat belangrjjkheid betreft wel in de allereerste plaats hot amendement over de handenarbeid, welk vak Minister de Visser in hot leerplan had opgenomen. Dit kon echter geen genade vinden in de oogen van verschillende Kamerleden. De on derwijzers -«aren er niet vóór. In den Haag waren van de 270 onderwijzers 240 er vlak tegen. Handen vol geld waron er al mee weg gesmeten en men had er tot nog toe geen re sultaat van gezien waar het ook geprobeerd was. De heer Bulten (r.k.)kwam dan ook met een amendement om dit vak facultatief te stel len, wat in dit geval beteekent, dat bet na het zesde leerjaar onderwezen mag worden. Dan kan je het maar boter weglaten, aldus 56) Zij drukte hem tegen zich aan en bedekte zijn gezicht met kussen, terwijl zij nu en dan wachtte 1 om hem een liefkoozend woord toe te fluisteren. Haar innige liefde ontroerde hem diep en hij verloor zijn zelfbeheersching en beantwoordde haar liefkozingen met een hartstochtelijkheid, die haar bijna beangst maakte. Voor het laatst, voor het laatst, lieveling, fluisterde hij, en toen maakte hij zich los uit haar omhelzing. Zij stonden, tegenover elkaar, hij met een strak en somber gezicht, terwijl zij met smeekenden blik naar hem opzag. Maar weldra bemerkte zij, dat zijn besluit onwrikbaar was. Zelfs in haar smart moest zij zijn vastheid van karakter be wonderen. Maar ook zij bezat die karaktervast heid en zij berustte niet. Wat je ook zegt, ik zal mezelf altijd blijven beschouwen als je verloofde. Ik weet, dat ik nooit een ander zal trouwen: maar ik heb de hoop niet verloren. God zal zulk een vreeselijk onrecht niet gedoogen. Ik mag je niet verbergen, Joyce, dat ik er aan wanhoop mijn onschuld te bewijzen. Ze heb. ben me al veroordeeld zonder me te hooren. HOOFDSTUK XXXVII. Philip Cranston’s gevoelens voor Strand wa ren zoo diep en warm, dat hij bitter leed onder had zij gemerkt, dat iemand hen gadesloeg. Cranston volgde haar blik en bemerkte, dat een heer Jien aandachtig opnam. Ken je hem? vroeg hij. Ik kan me zijn naam niet herinneren, maar ik heb hem meer gezien, antwoordde zij, en toen legde ze rustig en vastberaden haar hand weer op de tafel bij de zijne. Vertel nu verder, je ver haal interesseert me erg. Op ’t zelfde oogenblik lag zijn hand weer op de hare en dit was oorzaak, dat er een blos op haar wangen kwam. De jonge man voelde zich diep ongelukkig, want hij dacht, dat zij een ander liefhad en wel den man, die zijn weldoener was. En dus klemde hij zijn tanden op elkaar en streed een harden strijd om haar te vergeten. Maar spoe dig kreeg hij nieuwe hoop, want zij was bijzon der vriendelijk tegen hem. En op zekeren dag verbeeldde hij zich, dat zij hem liefhad, en toen voelde hij zich de gelukkigste man van de we reld. De prinses uit het tooversprookje sprak met haar vader en deze zou hem een betrekking bezorgen, die het vooruitzicht van rijkdom gaf. Maar toen pakten de wolken samen. Zijn vriend en weldoener kwam in groote moeilijkheden. Verveelt mijn sprookje je? vroeg hij plotseling. Neen, fluisterde zij. De jonge man miste den moed, de prinses zijn liefde te bekennen, en toch... Philip, je moet geen lafaard zijn. Haar oogen vonden de zijne en zij straalden van geluk. Als de prinses haar eenvoudigen aanbidder lief zou kunnen hebben dan De prinses heeft hern altijd liefgehad, zeide zij met trillende stem. Dan is haar aanbidder tevreden en geluk kig zielsgelukkig. Als de wolken zijn wegge- t’okken, zal hij voor de prinses neerknielen en IE gld. bij verlies *3 van een vinger De stand is thans Gesp. gaw. 2 2 8 2 Het Stoomgemaal te Tacozijl. Het groote stoomgemaal te Tacozijl nadert thans zijn voltooiing en trekt van heinde en ver veel bekijks. En zoo had ook de „Bond van hoofden van den Technischen Dienst van ge meentewerken in Friesland” het als doel van zijn jaarlijksche excursie-samenkomst op Maan dag j.l. uitverkoren, waarbij te Lemmer ’n voordracht van den hoofdingenieur over „de mechanische werking der machines enz.” in het gemaal vooraf ging. L. C. Het weer in April. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt gepu. Evenzoo stond de Minister tegenover een amendement— Visser van IJzendoorn (v. L), dat beoogde het onderwjjs in het Frame's op de lagere school ook vóór het einde van het 6e leerjaar mogalgk to maken. Zooals ja weet, zal dit volgens de ingediende wet onmogelgk zijn. En aan deze kwestie zit heel wat meer vast dan men opporvakkig zoo zou zoggen. De Minister n.l. is ces gezworen vjjand van standenscholen en vreest, dat, wanneer men de mogelijkheid open laat om Fransch op de lagere school beneden het zesde leerjaar te onderwijzen, de standenscholen zich zullen blijven handhaven. De kinderen van meor- gegceden zullen dan op de scholen, waar Fransch onderwezen wordt, terecht komen, om zoodoende te worden opgeleid voor Gymnasium. Burgerscholen, enz. En de Minister wil geen enkele bevoorrechting Zooveel hoofdoa zooveel zinnen, sommige kamerleden vielen de Minister bjj, anderen den heer Visser van IJzendoorn, die betoogde heeft het volgende voorloopige overzicht dat het juist door^ de plannen van den Minister bliceerd van het weer in April. In de eerste drie weken van April was de da- gelijksche maximum-témperatuur ruim 2 graden het minimum ruim 3 graden boven normaal. Daarna waren de afwijkingen gering. De hoeveelheid neerslag bedroeg gemiddeld ongeveer 75 m.M. tegen 40m.M. normaal; vooral in Zeeland viel veel regen. bliceert cijfers over den invloed der ondervoe- Het aantal onweersdagen was bijzonder groot: J:-~ j-„ j__ t- den 20sten onweerde het over nagenoeg het ge- heele land. Het aantal uren met zonneschijn te De Bildt bedroeg slechts 110, tegen ruim 153 uren nor maal in April. Zich opgeofferd. Men deelt de volgende eenigermate bevreem dende gebeurtenis aan het „Rott. Nbld.” mee: In één der ziekeninrichtingen te Rotterdam werd een mannelijke patiënt plotseling krank zinnig. De zusters konden er niet in slagen den woesten man te bedwingen en dus werd er naar het Gemeenteziekenhuis om hulp getelefoneerd. Het antwoord van daar luidde, dat men geen hulp kon zenden. Evenwel had één der mannelijke patiënten, die herstellende was van een maagoperatie, zijn hulp aangeboden en hij slaagde er werkelijk in den krankzinnige te overmannen. In de worsteling had hij echter een zwaren stoot in de maagstreek gekregen, met het nood lottig gevolg, dat hij nog denzelfden avond over, leed. Het blad vraagt waarom men zich niet, nadat liet Ziekenhuis hulp had geweigerd, tot de politie heeft gewend. Zeer waarschijnlijk was het dan niet noodig geweest dat de ongelukkige maag- patiënt zich opofferde. Granwoont^öle- Meu msldt aan da N. Rolt, uit Oldenzaal Naar we vernemen, zgu geduresde de jong ste twee wokeu door de douane te Beatheim in beslag genomen voor 7 millioen mark aa^ edelgesteenten, 600 000 mark aan baskpepier en 400 Engelsche ponden. Dit alles trachtten passagiers frauduleus uit te voeres. Bjj hun zeer zeker niet te laken jjvor, om dezen frau duleuzer uitvoer met kracht tegen te gaan, vervallen deze ambtenaren en geheime politie echter al te dikwjjls in uitersten, welke niet zija goed te keuren en waarvan goedgezinde passagiers de dupe worden. En zoo worden dikwijls allerlei kleinigheden, die men tracht mee te nemen, onverbiddoljjk in beslag geno men en verbeurd verklaard. gel. verl. goals punt. 0 1 1 2 KORT GEMENGD NIEUWS. Bij een spoorwegramp te Moradabblad (Britsch lüdië) zijn 85 irlauders gedood en 83 gekwetst. - In een perceel aaa de Rozenburgstraat, heek Zusterstraat te Den Haag, is brand ont- staas, nadat de bewoner De Waal met vrouw on een zjjner kinderen naar de feestverlich ting der stad was gaan kjjken. Het jongste kind een knaapje van zes jaar, had niet kun nen meegaat:, omdat het pas zijn voet had verstuikt. Daarom haddeu de ouiers dit kind voor hunsvertrek ter ruste in bed gelegd en do deur van het kamertje gesloten. Door don rook vau don brand, die het kamertje is bin- nengedroBgen, is het kind gestikt. Onder het bad va» den knaap werd de hoed gevonden, eveneens dood. To Vlodrop zjjn aangehouden M. S. arb. te Posterholt en A. v. d. B., dienstknecht te Vlodrop, verdf.cht van poging tot doodslag op de landbouwers G. Bockers en Chr. Schmitz te Viodrop, door isder eenige schoten uit eea revclvt r op dezen te lossen, me( het gevolg, dat Beckeis in het gelaat verwond werd. De andere schoten misten. Toen de 38- jarige koperslager R. te Helmond Zondagavond onder den invloed van sterken drank in zjju kosthuis kwam, schijnt hg in een woord es wisselisg mot een anderen kostganger te zjjn geraakt, welke noodlottige gevolgen heeft gehad. R. werd op oen gege ven oogesblik door zijn madekostganger terug gestoten, waardoor hg achterover tegen de deur kwam te vallen en bewusteloos bleef liggen. Ormidd^llgk naar het ziekenhuis gebracht, overleed bij in den morgen zonder weder bjj kennis to zjjn gekomen. Het parket van Roer mond stelde direct een onderzoek in, met het gevolg dat de meds-kostganger een 45-jarige kleermaker, gisteren gevankelijk naar Roer mond is gebracht. er heel wat woorden gesproken over art. 3 van het ontwerp van de wet op het lager onderwjjs. Dit artikel onderscheidt vier soorten school onderwijs: het gewoon, het vervolg-, het uit gebreid en het buitengewoon lager onderwijs. Dit laatste wordt gegeven in scholen, bestemd voor kinderen, die wegens ziels- of lichaams gebreken cf uit maatschappelijke oorzaak niet in staat zjjn, geregeld en met vrucht het ge wone onderwijs te volgen, of wier gedrag het noodzakeljjk maakt, hun buitengewoon onder wijs te doen geven. Vervolgonderwjj* is bestemd voor Biet meer leerplichtige kinderen en zal gedurende ten hoogste 300 uren per jaar ge geven kunnen worden. Had de heer Otto zijn zin gekregen, dan zou men ook het bewaarschoólonderwijs nog in deze wet hebben opgenomen en wel zoo, dat de kinderen tot hua achtste jaar bewaar- schcolonderwjjs ontvingen. Maar tal van andere Kamerleden moesten hier niets van hebben ea tenslotte trok de heer Otto zjjn amendement dan ook weer in, toen de minister hot onaan nemelijk verklaarde. Rfjksnormaalless&s?. Aan de Rijksnormaallessen alhier worden jl. Zaterdag alle leerlingen naar een hoogere klas bevorderd, en wel Van klas I naar II: Jitske Aaltje Bakker, Jantje Roersma en Tjalke Faber van II naar IIIElsina Berendina van Akkeren, Johanna Djjkstra en Tjitske Piorsmanear klas IV Jacoba Dijkstra, Roelofje Koopmass, Trijntje Koopmans, Feikje Leijenaar, Geertje Antje Feikema, Jentje da Groot en Jan Engbert Je- dema. De nieuwe cursus is begonnen mei 15 leer lingen. De Bioscoop bij de> Waag. In de bioscoop bjj de Waag gaat deze week als hoofdnummer de film getiteld„Madame Dubarry” groot historisch filmwerk in 7 acten van Fred. Orbing en Hauns Kra y. Deze film geeft een beeld uit de Pranscho revolutie. Grootsch is de opzet, geweldig het spel Vooral de laatste acte geeft spannende oogen- blikken welke hun hoogtepust bereiken in de terechtstelling van Madame Dubarry. Als extra zummer de voetbalwedstrijd „Hol landDenemarken” 20, een schitte’-ende op same. Met de kleinere films vormt dit een kostelijk programma, dat eea- bezoek aan deze aan arbeiderskinderen moeiljjk zou worden gemaakt zich op te werken. De heer vaa Ravesteija wilde op alle scholen Fransche onderwjjzen. Om deze taal goed onder de knie te krijgen, moet mea er reeds voor zjj» 12e jaar mee begisnen. De heer Bulten (r.-k.) daarentegen wilde zelfs het ze vende leerjaar uitsluiteu van onderwjjs in het Fransch. Hoe het ook zjj, de heer Visser van IJzen doorn liet zich niet door den Minister over reden, hg handhaafde zijn amendement dat Dinsdag in stemming zal komen. Met de groeten van je vriend gld. bij levens- IDfl gld. ingeval van over- gld. bij verlies van lange invaliditeit. AvV lijden binnen 30 d. IwV één hand, voet of oog In de avondvergadering van gisteren kwam het beleid van de post en telegraafdienst ter sprake, waaraan volgens sommige kamcrledea heel wat ontbrak. Dc Minister erkende dit cok, maar schoof het op rekening van de oorlogsomstandigheden. Al het mogelgka wordt gedaan om den ach terstand voornameljjk op do groote kantoren in te halen. Dat gaat natuurljjk gekideljjk en het is niet mogaljjk allen tegeljjk tc helpsn. Bovendien ontbreekt het bjj da telefoon aan teebnisch geschoold personeel. Reeds is het aantal aansluitingen zeer vergroottoch is er nog een achterstand van 4585 aansluitingen. (Jok zeide de Minister een ea ander over da regeling van daza tak van dienst in de toekomst. De Zondagsdienst zal zoodanig beperkt wor den als tegenover het publiek verantwoord is. Het bericht over beperking van dc Zondags bestelling is van slechts beperkte beteekenis van stopzetting van Zaterdagmiddag 12 uur, tot Maandag is geen sprake. Op Zondag is één bestelling voor de groo- tere steden voldoende, op het platteland kan volstaan worden met gelegenheid te gaven tot afhalen van brieven. Tot algeheels opheffing van den Zondagsbe- stelliiig kan niet worden overgegaan. Spr. vertrouwde, dat als gevolg van den vrijen Zater dagmiddag, het aantal stukken op Zondag te bestellen allengs zal verminderen, zoodat later de Zondagsbestellisg kan worden afgeschaft. Do telegraafdienst moet op Zondag open big ven voor familieberichten enz.daarbjj kun nen tevens zonder bezwaar de sporttelegram- men worden overgeseind. Telegraaf- en telefoondienst op Zondag kus sen niet meer beperkt worden. Natuurlijk werd deze redo gevolgd door tal van replieken, wsarbjj vooral de heer Teenstra (v.dopkwam tegen het isolement van het platteland. ding in Duitschland op den loop der bevolking. In de week van 14 tot 20 Maart van dit jaar overtrof in vele Duitsche steden het sterftecijfer het geboortecijfer; en in de meeste Duitsche steden is het geboorteoverschot schrikbarend klein. Zoo b.v. in Berlijn 702 geboorten en 661 sterftegevallen, in Frankfort 165 en 160, in Han nover 174 en 166. In Weenen was het aantal geboorten 417, het aantal sterftegevallen 1054, in Boedapest 577 en 915, in Praag 194 en 276.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1