1 DE VONDELING IS i DES ZOMERS k ECHTE VALDA PASTILLES J Brieven uit de Tweede Kamer. Brandenburgh, Bosch ma Co. Nieuwstijdingen. :ek. IF iN, Officieel Orgaan der Gemeente Snoek. ■o. 77 Woensdag 23 Juni 1920 36a Jaargang m'j Oi op antwoordde (Wordt rorvolgd.) MKE: T8W AK- door ZP-A/CTIu TREKT (Geautoriseerde vertaling.) Nadruk verboden. JF ZOOWEL ALS IN IEDER ANDER SEIZOEN ik VOORZIEN VAN DEN NAAM VALDA jfk veilig. jaarwedden als pensioensgrondslag te ne men is met 54 tegen 15 stemmen verworpen. De minister van onderwijs bestreed het op den zelfden grond als een ander sociaal-de- mocratisch amendement op artikel 204 (gunstige wachtgeldbepalingen voor de on- derwijzers der normaallessen, welke worden opgeheven)het ging volgens hem niet aan incidenteel voor een bepaald groepje eene „aparte” voordèelige regeling te maken. Op een paar aangehouden artikelen na is de Kamer dan door de Lager-onderwijswet heen gekomen. Met de groeten van je vriend, H. BLUF. DEN HAAG, 18 Juni 1920. Vriend Simpel, Na de ik zou het haast noemen ver- poozing die de antirevolutiewet bracht, is de rust weer gekeerd, en is de Kamer weer on vermoeid aan de behandeling van de einde- looze reeks artikelen van de onderwijswet getogen. Vandaag was aan de orde, voor de zoo- veelste maal, de vraag of het. hoofd eener school ambulant moet zijn of niet. Indertijd heeft de meerderheid in de Kamer zich tegen het ambulantisme uitgesproken, ten minste voor zoover betreft- de openbare scholen, over de bijzondere scholen schenen vele le den van rechts anders te denken, waarover straks. Deze afschaffing van het ambulan tisme nu is een nachtmerrie voor den heer Otto, die vandaag bij ieder artikel vruchte loos moeite deed om door middel van amen dementen de tegenwoordige regeling te handhaven of ten minste uitstel van executie voor zijn ambulante oud-collega’s te verkrij gen. Het liep op het laatst zoo ver, dat de voorzitter voorstelde een amendement rugwerkende kracht tot 1 geeft, is ondanks het verzet van Mr. Beu mer mét 38 tegen 25 stemmen aangenomen. 1 hartelijken toon. Ik had er juist over gedacht om eens naar de ijzergieterij te gaan, antwoordde hij, ook den ouden toon van vroeger aanslaan de; maar zijn oogen waren intusschen op Sylvester gevestigd en hij dacht: wat ter wereld doet die nu hier! Mijnheer Sylvester en Lady Cora gaan er heen om Strand te helpen, en ik ga met hen mee, vervolgde Sylvia levendig en opge wekt. Dus u gelooft in Strand? vroeg Mason aan Sylvester. Onvoorwaardelijk. En u weet, dat hij een eerlijk man is, antwoordde deze ernstig en zeer beslist. Mason ontkende dit niet. Sedert zijn laat ste bezoek aan zijn dochter, had hij zijn po sitie nog eens lang en breed overdacht, en hij was tot het resultaat gekomen, dat de eenige manier om Sylvia thuis te krijgen, was te doen wat zij verlangde. Als zijn ont hullingen de politieke wereld in rep en roer brachten, zou het ’t eenvoudigste zijn Enge land te verlaten. Na ’t geen er gebeurd was, kon er toch geen sprake meer zijn van het vormen van een trust en dat plan moest dus in elk geval eenigen tijd blijven rusten. Zou u ons een paar minuten alleen wil len laten? vroeg Sylvester aan Sylvia, en zij ging terstond heen. Ik zeide, dat ik in Strand geloofde, zoo wendde hij zich nu tot Mason. Ik ben er van overtuigd, dat hij de waarheid sprak, toen hij me zeide, dat hij den inhoud niet kende van de stukken, die hij geteekend had. Is -9 Ja, dat is de waarheid, TO, luur. 6 uur Verflchgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smkïk Telefoon No. 150 Maar ik ben nog niet heel zeker van de rol, die Southwold in dit drama speelt. Ik wil u wel vertellen, dat er in het drama twéé „verraders” waren, en dat hij de ergste van de twee was. En u is de andere? zeide Sylvester. Ik heb nooit de bedoeling gehad Strand kwaad te doen, ’t Was van mijn kant niets dan bedreiging. Ik had me vergist en niet gedacht, dat Strand zoozeer de man uit één stuk zou wezen, als hij blijkt te zijn. Toen mijn bedreiging haar doel miste, merkte ik, maar te laat, dat ik in Southwold een slimmer man had gevonden dan ik zelf ben; hij had mij evenzeer in handen als Strand. Nu weet u er zoowat alles van. Ik gebruikte het wapen, om te vechten voor ’t geluk van mijn dochter en Southwold om zich de oppermacht in ’t Parlement te ver zekeren. En Southwold heeft gekregen, wat hij verlangde. Ik ben er nog niet zoo zeker van, dat Southwold ’t gewonnen heeft. En ik ben er van overtuigd, dat hij ten slotte toch nog ’t onderspit delft, als u zich met mij vereenigt en we samen openlijk voor Strand optreden. Daar had ik ook al over gedacht, maar ik was nog niet tot een besluit gekomen. Maar waarom u zich zoo voor Strand inte resseert, begrijp ik niet. Uit een gevoel van rechtvaardigheid. Ik heb Strand altijd bewonderd. Hij is iemand, die niet tot een onedele daad in staat is. Hij is ’t slachtoffer geworden van een laag complot, en we hebben hem nu voor de wereld te rechtvaardigen. Is u be reid daaraan mede te werken? Ja. Maar zal men mij geloof schen ken? Er is geen noodzaak om Southwold HOOFDSTUK XL1V. John Strand had vroeg het middagmaal gebruikt en rookte nu nog een pijp, voor hij zich naar de groote meeting op het stad huis begaf. Zijn gezicht stond diep ernstig, want hij begreep, dat dien avond zijn lot be slist zou worden. Het was mogelijk, dat men weigeren zou hem aan te hooren, het was zelfs mogelijk, dat hij met beleedigingen ontvangen zou worden. Sedert hij in Loamborough was aangeko men, had hij hard gewerkt in de stad en in het district, en zooals Cranston terecht aan Sylvia had geschreven, was hij niet geheel en al zonder hoop. Wij kunnen ons het postverkeer niet meer zonder de briefkaart en haar met de popu- lariseering der fotografie in gebruik ge raakte variant, de „Ansichtskarte”, voorstel len. Vijf jaren vóór haar invoering echter kon Stephan ter Karlsbader Postconferentie de autoriteiten nog niet van het practisch nut zijner idee overtuigen. KORT GEMENGD NIEUWS. Aan de scheepswerf van den heer Bern- hard te Amsterdam is een ijzeren dekschuit binnen een week na het op stapel zetten af gebouwd. De schuit is 18 M. lang en 4.80 breed. Twintig werklieden hebben dit haast- karwei in 70 werkuren gereed gemaakt. De lagere opbrengst van de hooiland- verhuringen heeft een minder gunstigen in vloed op enkele predikantstractementen. De predikant te N. (nabij Drachten) heeft het ditmaal met f 1100 minder moeten stellen. Sedert 3 jaren zocht de Berlijnsche po litie tevergeefs naar een jongedame, die in de woningen van onvermogende men- schen verscheen én zich als controleuse van het een of ander distributiebureau voorstel de. Zij vroeg of de menschen tevreden wa ren met wat zij kregen en daar dit meestal niet het geval was, beloofde zij er voor te zorgen dat een extra-uitkeering zou worden toegestaan. Om dit mogelijk te maken moest zij echter dan de distributiekaarten mee naar het bureau nemen. Men zag ze daarna natuurlijk nooit terug. Gisteren is de die vegge, die trouwens in de woningen nog tal van voorwerpen had ontvreemd, door de po litie op heeterdaad betrapt. Zij was sinds twee 'dagen getrouwd. Te Berlijn hebben ruim 15000 telefoon- abonné’s bedankt, naar aanleiding van de verhoogde nieuwe tarieven. Een te Berlijn zeer gezien advocaat, Justizrat Kraft, is door de Berlijnsche recht bank tot drie maanden gevangenisstraf en drie jaar verlies van rechten veroordeeld, omdat hij in een winkel, waar hij inkoopen deed, verschillende kleine voorwerpen had ontvreemd. Talrijke getuigen, onder wie ge neeskundige specialiteiten waren van mee- ning, dat de beklaagde in een aanval van verstrooidheid had gehandeld. De rechters waren echter van een andere meening, al hoewel Kraft een zeer vermogend man is. Te Iserlohn bond een jongen van 15 jaar een knaapje van 8 jaar op de rails vast. Het kind kon nog op het laatste oogenblik toen een trein aankwam door voorbijgan gers gered worden, maar is sedert dien in ernstige mate zenuwziek. De jeugdige on verlaat zal vervolgd worden. Zestien Sinn-Feiners hebben twee jon ge dames te Casteltown Roche, in het graaf schap Cork, aangerand en heur het haar af gesneden, omdat twee officieren bij een hui selijk feestje gast bij haar waren geweest. Later vielen zij ook de twee officieren aan, verbrandden hun auto en wierpen het haar van de meisjes in de vlammen. Sedert tientallen van jaren was het reusachtige wijnvat der firma Wilhelmi te Hattenheim, dat 50.000 liter kan bevatten en het grootste vat der heele Rijnstreek is, niet meer gevuld, maar dit jaar is men daar we der toe overgegaan. De firma maakt goede zaken en heeft nu ook het kasteel Reicherts hausen aangekocht, dat geheel voor wijnkel ders en opslagplaatsen zal worden ingericht. Te Anapolis stortten twee vliegtuigen van een hoogte van 50 voet in het water. De bestuurder van een der vliegtuigen, W. Livingston, werd gedood. De bestuurder van het andere toestel, luit. John Farns worth, werd niet levensgevaarlijk gewond. Bij Lillesand, in Noorwegen, is een Noorsche dames, mevrouw Elisabeth Jensen, overleden, die 107 jaar is geworden. te noemen. U kan zeggen, dat u, om voor persoonlijke doeleinden macht over Strand te krijgen, uw toevlucht tot een list heeft genomen, die maar al te goed geslaagd is. U kan meedeelen, dat hij bedrogen werd, zonder den naam van den Premier te noe men. U probeert Southwold buiten schot te houden! riep Mason driftig uit. Neen. Ik probeer Strand in zijn eer te herstellen. Niemand zou ’t immers geloo- ven, dat Southwold met voorbedachten rade een complot heeft gesmeed om iemand ten onder te brengen. Als u er nog eens over nadenkt, zal u inzien, dat ik gelijk heb. Ik heb respect voor u, mijnheer Syl vester, en ik stel groot vertrouwen in u daarenboven. Ik ga met u mee naar Loam- borough. Sylvester loosde een zucht van verlichting, want hij voelde, dat hij den slag gewonnen had. Strand, en ga hem helpen, antwoordde deze glimlachend. Ik wilde, dat ik er ook heen kon gaan, zeide zij. We zullen u heel gaarne meenemen. U heeft den vorigen keer prachtig propaganda gemaakt, daar weet ik alles van. Ik heb geprobeerd mijn vader over te halen om voor de zaak uit te komen en te vertellen wat de waarheid is. O, als je dat gedaan kondt krijgen! riep Lady Cora uit. Hij is erg koppig, antwoordde Sylvia met ’n zucht. Zou er kans zijn, dat het iets hielp, als ik eens met hem sprak? vroeg Sylvester. Ik ga dadelijk met u naar hem toe. ’t Kan in elk geval nooit kwaad. Zullen we dan maar terstond gaan? Sylvester keek op zijn horloge en zag, dat hij nog ruim een uur den tijd had, voor zij naar den trein moesten, die hem tijdig ge noeg in Loamborough zou kunnen brengen om de meeting bij te wonen. Ja, gaarne, Cora, dan vind ik jou met juffrouw Arnold aan ’t station, zeide Syl vester. Kijk maar niet verbaasd, als ik mee kom, voegde Sylvia er bij. Zij reed met Sylvester naar Grosvenor Square en vond haar vader thuis. De millio- nair was een en al verbazing, toen de knecht hem zeide, wie de bezoekers waren. Sylvia met Sylvester, zeide hij bij zich zelf, wat beteekent dat? Hij ging naar ’t salon en tot zijn verras sing vloog zijn dochter naar hem toe, sloeg haar armen om zijn hals en gaf hem een kus. dat zoo? We komen u halen om mee te gaanJ naar Loamborough, zeide zij op den ouden Mason droogweg. Voetbal. L. S. C. 1 heeft het Zondag j.l. aan F. C. A. I van Bolsward met 50 gewonnen ge geven. Zulks in verband met het warme zo merweer. L. S. C. II verloor het met 10 goals te gen F. V. C. II van Leeuwarden. De stad Kunst. Zooals eene annonce in dit nr. doet zien, zal de heer Jansen van Alkmaar hier gedu rende eenige dagen een miniatuurstad de- monstreeren. De „Alkmaarsche Courant” schrijft er van: „Na honderden uren arbeid is het den heer H. Jansen, alhier, gelukt, een miniatuur stad op een oppervlakte van ongeveer zeven vierkante meter samen te stellen. Het geduld en het vernuft van dezen huis- vlijtarbeider, die gedurende drie en een half jaar al zijn vrijen tijd, meestal tot laat in den nacht, aan dit werk wijdde, verdient al leszins bewondering. In deze miniatuurstad draait de koren molen, rijdt de tram heen en weer, vaart de motorboot door de gracht, luidt de toren klok, speelt een muziekinstrument in een ca fé, waar de paartjes in het rond dansen, keert de bakker het brood in de oven en zijn timmerlieden en slijpers in hun werkplaat sen bezig, zonder dat men iets van de me chanische beweging begrijpt. Men heeft in deze miniatuurstad een postkantoor, een school voor L. O. en M. U. L. O., een mooie kerk, een fraai gemeentehuis, eenige villa’s en middenstandshuizingen, arbeiderswonin gen en een keurige bazar, voorzien van mi- niatuurartikelen. Ook in den bakkerswinkel vindt men miniatuurproducten. Dit kunst werk is het bezichtigen overwaard.” Uitslag eindexamen Gymnasium alhier: Aantal candidaten 10. Geslaagd voor A.: K. T. Dorama, G. Gerbrandij, D. Gorter, N. v. d. Zijpp; B.: A. G. Keestra. Met 5 can didaten wordt 't examen voortgezet. Aan het Willem Lodewijk-gymnasium te Groningen zijn voor het eind-exa'men ge slaagd: voor A.: de heeren J. Attema en H. Nooitgedacht van Ijlst. Aan de univérsiteit te Groningen werd met goeden uitslag het propaedeutisch exa men bij de faculteit der geneeskunde afge legd door den heer J. H. de Muinck Keizer van IJsbrechtum. POPP1NGAWIER, 20 Juni. Dit jaar had de kaatsver. „De Trije Doarpen” de leiding van de kaatspartij van leden der ver. uit Rauwerderhem. Er werd gespeeld in twee klassen: beneden en boven de 30’jaar. Voor de jongste klasse hadden zich 18 parturen aangegeven. Prijs 10 gld., werd gewonnen door R. Stienstra, Terzool en J. Venema, Rauwerd. Premie 5 gld., S. Bakker, Sijbran- daburen en F. Kooienga Terzool. In de klasse boven de 30 jaar namen 10 parturen deel. Prijs 10 gld., gewonnen door I. v. d. Wiel en I Buiteveld van Poppingawier. Pre mie 5 gld., W. Lanting en B. Meintema van Rauwerd. Beperking van drankverkoop. De gemeenteraad van Lteuwarderadeel heeft een verordening vastgesteld op den verkoop van sterken drank gedurende de aanstaande Leeuwarder kermis, voor de aan de gemeente Leeuwarden grenzende dorpen Goutum, Huizum, Jelsum en Lekkum. Deze verordening is van gelijke strekking als die voor Leeuwarden, en heeft ten doel het voorkomen van een ongewenschte ver plaatsing van het daar bestreden kwaad. Abonnement: per jaar f2.50 fr. p. post f3.—. Losse Nos. 5 et. Advertentiên 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor- M den op den dag der uitgifte, tot 10 uur 66.) Ze nemen me mee. Mijnheer Sylvester, zou u juffrouw Mason niet willen vertellen, wat u mij verteld heeft? Het is een vriendin van John. Maar Sylvester beschouwde haar slechts als de dochter van Silas Mason, en dus aar zelde hij, want hij geloofde, dat haar vader en Southwold samen John’s ondergang be werkten. U kan me vertrouwen, U moet in mij alleen maar een vriendin van John Strand zien en niet de dochter van mijn vader. Ik ben verloofd met mijnheer Cranston, zeide Sylvia rustig. Zij behoort bij ons, zeide Joyce warmen toon. Ik ben er zoo verbaasd over, u beiden hier te vinden. Ik had verwacht, dat u tegen Strand zou zijn. Wil u me het raadsel niet oplossen? vroeg Sylvia.. We zijn er alle twee van overtuigd, dat Strand een groot onrecht wordt aangedaan, en we gaan hem toonen, dat we in hem ge- looven, zeide Lady Cora ernstig. Dat zal voor iedereen een verrassing zijn. Maar ik dacht, dat u de tegencandidaat was! zeide Sylvia. Den vorigen keer; maar nu ben ik vóór Een ingewikkeld ongeluk. In een straat te Rotterdam is een handwa gen, die door een onbekend gebleven jongen bestuurd werd, tegen een bijwagen van de electrische tram gereden, lezen we in de N. Rt. Ct. Tengevolge van den schok braken eenige flesschen, die op den handwagen stonden, en vielen de scherven op de straat. Een auto, die na het gebeurde kwam aan rijden, stopte om te voorkomen, dat zij door de glasscherven reed, doch toen de chauf feur de auto achteruit zette, reed een wiel over een glasscherf, waarvan de splinters afvlogen. Een van deze spjinters is terecht gekomen in het rechteroog van de 6-jarige N. K., welk meisje op de verhoogde voet- straat liep. In het oogziekenhuis, waarheen de moeder haar dochtertje bracht, deelde men haar mede, dat het kind het rechteroog zal moeten missen, terwijl men voor het be houd van het linkeroog vreest. Een burger-moeder. Tijdens afwezigheid van den burgemees ter van Valkenburg, trad mevrouw Ruypers, de oudste wethouder, als loco-burgemeester op. Dit is de eerste maal dat in ons land een vrouw als burgemeester fungeerde. Een mooie order. De Koninklijke Nederlandsche Handelsas- sociatie Blass en Groenewegen te Utrecht, meldt, dat de Britsche regeering aan haar huis te Londen, de fa. Pownson, Drey en Glydesdale Ltd., den verkoop heeft opgedra gen van alle overgebleven goederen uit con tracten gedurende den oorlog. Deze goede ren vertegenwoordigen een waarde van ruim honderd millioen gulden. Een oplichterszaak. Te Boedapest heeft een zwendelzaak van ongekenden omvang plaats gehad. Een jong ambtenaar, een zekere Jollinek, heeft een groot aantal personen voor 450 millioen kro nen, dus voor bijna een half milliard opge licht. Door voor te wenden, dat hij groote speculaties in vreemde valuta zou kunnen doen, had hij van tal van personen aanzien lijke bedragen in handen weten te krijgen, waarna hij spoorloos verdween. Het aantal benadeelden bedraagt onge veer 1500 personen, volgens een ander be richt zelfs 700Ó personen, waaronder leden van de Nationale Vergadering en lieden ui de eerste Weensche kringen. Tal van inge zetenen van Boedapest zijn geheel geruï neerd. Tot dusver heeft echter nog niemand een aanklacht tegen Jollinek ingediend. De dader is iemand van goede familie, waardoor hem zijn zwendelarijen zeer wer den vergemakkelijkt. Men vermoedt, dat hij naar Triest is gevlucht. Het jubileum der briefkaart. In den loop der volgende week kan men het gouden jubileum van de briefkaart vieren. Den 25en Juni 1870 toch werden te Ber lijn, op initiatief van den toenmaligen direc teur van de Noordduitsche Bondspost Ste phan, de eerste briefkaarten uitgegeven. Er was aanstonds veel animo voor dit handige correspondentiemiddel: den eersten dag van de verkrijgbaarstelling werden bijna 50.000 exemplaren verkocht. „Unter dem Zeichem des Verkehrs”, het interessante werk dat o.m. de historie der ontwikkeling van het Europeesche post wezen beschrijft, vertelt van het enorme ge bruik dat tijdens den Fransch-Duitschen oorlog van de „Korrespondenz-Karten” door de troepen werd gemaakt. Voor ’71 had het aantal gebruikte legerbriefkaarten de 10 millioen reeds overschreden. school vrij moest blijven in dezen haar eigen zaken te regelen. Als de wet hier ingrijpt om het ambulan tisme op onze scholen te verbieden wordt de wet voor ons onaannemelijk, zeiden sommi gen. Nu dat ging anderen o. a. Mr. de Sa- vornin Lohman, weer te ver, maar toen het op stemmen aankwam, werd het voorstel van de h.h. Ossendorp en Ketelaar verwor pen met 51 tegen 23 stemmen. 15 afgevaar digden van rechts, die voor het afschaffen van het ambulantisme op de openbare school waren geweest, wilden de bijzondere school in dezen volkomen vrij laten. Vandaag zijn er nog al wat artikelen be sproken. Het belangrijkste is wel de kwestie van schoolbouw, waarbij de heer K. ter Laan met zulke ingrijpende amendementen kwam, dat besloten werd de zaak tot Dins dag te verdagen, opdat verschillende Ka merleden er dan nog eens op hun elf en dertigst over zouden kunnen denken. Dan zullen we er wel verder van hooren. Over de rest kan ik kort zijn. Artikel 193 ter, dat aan het nonactiviteits- tractement van onderwijzers-Kamerleden te- den heer Otto niet te behandelen, daar deze' perkende kracht tot 1 Januari 1920 afgevaardigde steeds op hetzelfde, al lang I SI voorstd-össendorp Om voo. reeds ge- pensionneerde onderwijzers of hunne wedu- En toen kwamen de tegenstanders van I het ambulantisme op eens tot een zonder- j linge ontdekking. Sommige leden van rechts j brachten hen namelijk aan het verstand dat i het ambulantisme nu wel op de openbare I school was afgeschaft, maar op de bijzon dere school niet verboden was. Natuurlijk waren de heeren Ketelaar en Ossendorp, op wier voorstel indertijd met het tegenwoor dige stelsel gebroken is, er als de kippen bij om te trachten er een mouw aan te passen. Zij stelden namelijk voor de discussie over een der desbetreffende artikelen, n.l. art. 108 weer te openen. Maar hier had de meerder heid1 van de Kamer *niet van terug. Van rechts beweerde men, dat de bijzondere r e i ■K NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Moet men WAKEN voor de veiligheid van de ademhalingswegen. Moet men VERMYDEN de gevolgen van weersverandering W r Moet men BESTRYDEN de gevaren van stof en microben 1 Moet men VERZORGEN de verwaarloosde koude, verouderde keelaandoeningen, chronische borstkwalen Moet men de ademhalingsorganen VERDEDIGEN, VERSTERKEN en WAPENEN, met behulp van de ANTISEPTISCHE VALDA Pastilles. Voorziet U er dadelijk van, maar weigert alle pastilles, die men U ooor enkele stuivers bij het gewicht aanbiedt, want dat is ALTYO namaak. U kunt er slechts zeker van zijn de J Mk te verkrijgen, wanneer U ze koopt in doozen van Fl. 1.- L brengt orkomt eratiën ■ijgbaar CRSMA. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Holiandsohe Algameana Virr*- 7000 karings-Baak ta Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor *VvU gld. b(j verlies CA gld. bij verlies van TC gld. bij verlie van een duim, vv een vijsvinger. van een vinger T! gld. bij levens- TAA gld. ingeval van over- |£A gld. bij verlies van 7C lange invaliditeit. Vv lijden binnen 30 d. Iflv één hand, voet ol oog u

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1