i a F I II DE VONDELING Ij Goede Wijn I Harten-Koning en e Natura I UITVERKOOP zijn onze Magazijnen ZATERDAG. tot 4 uur GESLOTEN. VROOM DREESMANN. i MEUBELFABRIEK NEDERLAND Franco Levering. ^MHHWHHnaaM^ Brandenburg, Boschma Co. Wegen® voorbereiding !i ■o. 78 N ieu wstijdingen. annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL ^11= Olficieel Orgaan tar Gemeente Sneeft. Ingezonden Mededeelingen. Zaterdag 26 Juni 1920 36e Jeargang 7E gld. by verlies CA iu van een duim, vu sa® De Voorstel van B. en W. tot wij- ken hebben. Ik ben beschuldigd uw vertroiï- t doel te behalen. gld. bij verlies van een wijsvinger. van den -■ Bunt XVI. verandering van Punt XVII. J Het aller woge bekend en vertrouwd I O adres voor wederverkoopers. J J. Ai tilflZIMClAg Groningen. Wester sing el 2. Telefoon 118. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK op Maandag 28 Juni 1920, 's avonds 7% uur. Punten van behandeling. Punt I: Notulen van de vergadering van 31 Mei 1920. Punt II. Ingekomen stukken. Punt III. Aanbeveling van B. en W. voor de benoeming van een vader en moeder in het armhuis. Pnnt IV. Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een regent. en tot John. Deze knikte even en stond op, en de president ging zitten en veegde zijn voor- 1 die in mij is. Ik beken, dat mijn verklaring de beschuldiging tegen me ingebracht, niet overtuigend 'ontzenuwd. Er zijn stukken, op het plan betrekking hebbend, die door mij geteekend zijn. Ik loochen mijn onderteeke- ning niet, maar ik zeg, dat die door list is verkregen. Bewijs dat! werd er geroepen. Dat kan ik niet. Maar ik vraag u mijn openbaar leven na te gaan. Ik heb me zelf gewijd aan het verbeteren van het lot der ongelukkigen en niet zonder succes. Ik ben hier gekomen om me in uw handen te stel len om mijn eer en politieke loopbaan in uw handen te stellen. Het is nog maar kort geleden, dat gij me tot uw afgevaardigde hebt gekozen, en toen de uitslag der stem ming bekend werd, was ik een trotsch man. Ik kom nu terug als een gebogen, maar niet als een gebroken man. Zoolang ik nog eeni- ge kracht in me heb, zal ik onafgebroken strijden om mijn onschuld te bewijzen. (Wordt vervolgd.) Versehgnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Smkïk Telefoon No, 450 (Geautoriseerde vertaling.) Nadruk verboden. gelden afgeschaft. Als motief werd opgegi dat er r-J meer kandidaten zouden komen. Naar de „Tel.” verneemt, zgn reed» Volgens voorwaarden overeengekomen met de Holiandschv Algemssna Vsrzs> 7(|(U) levens- 7(111 ksrlnQS-Bsnk te Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor 4 v V v lange invaliditeit. 4v V K behoeft geen krans. Onze bekende gg 8 cents Sigaren Abonnement: per jaa? f 2.50 fr, p. post f3.Losse Nos. 5 ot. Advertentiên10 ct. p. regel. Inge zonden Mededèeliugen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur kinderen aan school no. 2. Punt XVIII. Voorstel van B. en W. be treffende uitbreiding van het aantal in deze gemeente te houden paardenmarkten. XIX. Advies van B. en W. op het adres van den gemeente-ontvang er, houdende verzoek om artikel 3 zijner instructie te doen vervallen. Mededeeling van B. en W. betreffende de bestemming van het voormalig belastingkantoor aan de Marktstraat, hoek Oud Kerkhof tot kantoor van den gemeente ontvanger. Punt XX. Advies van B. en W. op het verzoek van de heeren Dijkstra en Gebr. Miedema te St. Jacobi-Porochie om vergunning voor het leggen van een plank over de bermsloot tusschen den trekweg SneekLeeuwarden en hun aan dien weg gelegen landerijen tusschen Weidu- merhout en Boxumerdam. hoofd af meteen groote zakdoek. Nu begonnen John’s vijanden al hun ve nijn tegen hem uit te spuwen; het geroep werd hoe langer hoe brutaler en beleedigen- der. Maar hij bleef met rustige waardigheid staan en deze houding miste haar uitwer king niet. Ik vraag’ alleen rechtvaardigheid, riep hij met zijn klankrijke stem, zoodra zij hem een oogenblik de gelegenheid er toe gaven. Een beroep op het rechtvaardigheidsge voel wordt tegenover een Engelsche menigte nooit te vergeefs gedaan, en ze heeft altijd bewondering voor moed; en zoo veranderde dus de stemming plotseling en werd het stil. Maar John besefte op datzelfde oogenblik dat het algemeen gevoel van sympathie voor hem dood was. Dames en heeren, zeide hij, ik betreur ten zeerste de reden, die aanleiding heeft gegeven tot deze meeting, maar het resul taat van de bijeenkomst vrees ik niet. Ik sta hier voor u, beschuldigd van een lage, ver achtelijke daad. Ja, ’t is een misdaad, hen te roep deed zich hooren. Cranston duwde John achter zich en baande zich met krachtigen arm een weg. Gelukkig waren zij dicht bij de zijdeur van het stadhuis, die voor parti culieren ingang bestemd was, en bereikten diQ met moeite na stap voor stap de men- schen op zijde te hebben geduwd. In de wachtkamer waren Strand’s invloed rijkste vrienden bijeen en de president van ’t comité, Sir Joshua Sawyer kwam hem met uitgestrekte hand tegemoet. ’t Is een kolossale meeting, zeide hij met duidelijk merkbare zenuwachtigheid. Hij was een groot-industrieel, zeer geacht in de stad en de omstreken; zijn stokpaardje was de politiek en dus had hij terstond de uitnoodiging aangenomen om als president van ’t comité op te treden; nu echter had hij er spijt van. Het geschreeuw op straat had hem geheel in de war gebracht en hij zou gaarne honderd pond sterling hebben neer gelegd, als hij zich uit de voeten had kun nen maken. John bemerkte onmiddellijk zijn zenuw achtigheid, maar ’t was te laat, om een plaatsvervanger te zoeken, want het uur, waarop de meeting zou beginnen, was al geslagen en de menigte begon al teekenen van ongeduld te geven. Wil u me maar voorgaan, Sir Joshua?” vroeg hij kalm. De deur werd opengedaan en toen de president op ’t podium verscheen, klonk er een welwillend applaus en geroep. Maar toen John daarop rustig en met hoog opge richt hoofd naar voren trad, zweeg het lawaai plotseling en volgde diepe stilte. Plotseling lachte iemand en op ’t zelfde oogenblik rees de groote meerderheid over eind en hoorde men van alle kanten bijvals- 7E gld. bij verlie Lu van een vinger 67.) Je ziet bleek; wat is er? vroeg hij aan Philip. Deze antwoordde niet; het was de be zorgdheid voor zijn vriend, die de kleur uit zijn gezicht had doen wijken. Voor zichzelf had hij een blijde tijding gekregen; Sylvia had hem zoo juist getelegrafeerd, dat zij op weg was naar Loamborough, en hem beslist verboden Strand er iets van te vertellen. Ik heb een dicht rijtuig besteld, zei Cranston. Ik ga te voet, antwoordde John. Zij begaven zich samen op weg, en met hen bewoog zich een talrijke schaar in de richting van het stadhuis. De inwoners van Loamborough hadden in jaren niet zulk een gewichtige verkiezing gehad en zij waren er zich van bewust, dat de oogen van geheel I Engeland op hen gevestigd waren, dat het het vaderland wachtte op hun oordeel. Zij waren vervuld van hun eigen belangrijkheid en besloten zich met waardigheid van hun taak te kwijten. Men herkende John; zijn naam werd door een bevriende stem luid uitgeroepen en on middellijk was hij door een opgewonden menigte omringd, die losbarstte in bijvals kreten. Maar ook gefluit en afkeurend ge- gevangenisstraf en hedea veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. T. Z., 69-jarig boerenarbeider te Workum, wegens mishandeling aldaar. Gsëischt. f 25 boete of 25 dagen hechtenis en heden ver oordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, öi» Antï-revolutiewet en de S. D. A. P. Blgkens hot verslag in „Het Volk” van de vergadering op Zaterdag van het partijbestuur der S. D. A. P. was van het N. V. V. een mededeeling ingekomen, dat op de vergadering van de bjj het verbond aangesloten vakvereni gingen het voorstel was gedaan aan de S.D.A.P. te verzoeken, haar vertegenwoordigers in par lement, provinciale staten en gemeenteraden terug te trekken, als het anti-revolutieontwerp werd aangenomen. Nader zal in „Het Volk” worden uiteen gezet, waarom het partijbestuur besloot op dit idee niet in te gaan. De gemeenteraad van Horssen (Geld.) heeft met één na algemeens stemmen de presentie- jeven.... anders bij de volgende verkiezing nog kreten. Ja, John had hier heel wat vrienden; maar de hoera’s werden haast overstemd door kreten van bedreigingen en scheld woorden. Hij bleef hoog opgericht staan gedurende een paar seconden, met ’n trotseerende uit drukking op zijn gezicht; toen ging hij zit ten. Het verwarde geschreeuw verminderde en de woorden die «hem toegeworpen wer den van verschillende kanten, werden duide lijker en waarneembaar. „Verrader” werd het meest gehoord. De president stond op, maar men scheen geen plan te hebben om naar hem te luiste ren, want het geroep: „Strand!” nam toe en werd met machinale regelmatigheid her haald. Laat nu onzen ouden Josh eens aan ’t woord komen; hij hoort graag zijn eigen stem, riep opeens een man met een daverend geluid, en de opmerking had een algemeen en gemoedelijk gelach tengevolge. Dames en heeren, begon de president, ik beloof u, dat ik u niet langer dan een paar minuten zal op houden. We zijn hier bijeengekomen, om te luisteren naar onzen geachten afgevaardigde Weer rezen kreten op en een paar woor den, die hij opving, deden den president be seffen, dat hij een dwaze vergissing had be gaan, want Strand vertegenwoordigde hen niet langer in ’t Parlement. Onze geachte, gewezen afgevaardigde, verbeterde hij zichzelf met verheffing van stem. We moeten allen den moed bewonde ren, waarmee hij tot ons is gekomen om de beschuldiging die tegen hem is ingebracht, onder de oogen te zien. Ik wil hier dadelijk bijvoegen, dat ik persoonlijk nooit een ....„-vw., oogenblik het vertrouwen in den heer Strand verraden, die ons hun vertrouwen geschon- Punt XXI. Voorstel van B. en W. tot het geven van een naam aan de nieuw aangelegde straat, parallel hopende met de Klooster- dwarsstraat. Punt XXII. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het stratenplan aan den Bols- warderweg en tot verkoop van bouwterrein aan Mr. R. N. Wouda. Naar aanleiding van een verzoek van de di»tricts-loge „de Poolster” te Sneek van de Neutrale Onafhankelijke Orde van de Goede Tempelieren, aan het provinciaal bestuur va» Friesland, om een jaarljjksch nubiidie van f-200 uit de provinciale fondsen, stellen Ged. Staten aan de Staten der provincie voor, aan die organisatie tot wederopzegging een jaarljjksch subsidie te verleenen van f 100, onder voor waarde dat aan de Staten van Frieiland jaar lijks een verslag wordt uitgebracht over de wjjze, waarop het provinciaal subsidie is besteed. Ged. Staten van Friesland stellen aan de Staten der provincie voor, aan het St. Antho- nius Ziekenhuis te Sneek, voor het jaar 1920 een (subsidie te verleenen van f 2000. lts het geheele gebied Sneek wordt deze en volgende week door de benoemde en van le- gitimatiekaart voorziene Agenten-Incasseerders een aanvang gemaakt met het innen der gelden (premiëu) van de Vrjjwillige Ouder- doms verzekering. Voor allen, dio 35 jaar en ouder zjju be draagt de premie 39 cent per week, te be talen vanaf 3 December 1919. De premiëu moeten elke week bg vooruitbetaling voldaan worden. Gemakshalve worden betrokkenen vrjjgelaten ook voor 4, 8, 13, 26 of 52 weken vooruit te betalen. De Agenten zgn ook belast met het afsluiten van nieuwe verzekeringen. Voetbal. Zondag a s. heeft alhier op het Vrge Speel terrein een belangrijke ontmoeting plaats voor de competitie le klas F V.B. tusschen L.S.C. I en Sneek I. Weet Sneek te winnsn dat bezet dit elftal de 2e plaats op het ranglijstje. Beide elftallen komen sterk op. Scheidsrech’er is de heer J. de Windt, Voorz. Friesche Voetbalb. Voor verdere bijzonderheden verwjjzen we naar een advertentie in dit blad. Hedenavond speelt „Voorwaarts" een oefenwedstrijd tegen een „Saeek-Elftal” alhier op het „Vrije Speelterrein”. IJSBRECHTÜM, 24 Juni. Aan de Amster- damsche Universiteit is bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde (cum lande) op proefschrift„Das Halsskelet der Krokodile” de heer H. Ëoichma geboren alhier. LEMMER, 23 Juni. Door de Majoor der Rijksveldwacht Visser is alhier een ernstig misdrijf tegen de zeden geconstateerd. De verdachte S. Z., postambtenaar alhier, is heden morgen gevankelijk naar Heerenveen getrans portaard, en aldaar ter beschikking van de Off. van Justitie gesteld. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Woensdag 23 Juni. Vonnissen. T. W., 37-jarig veekoopman te Hommerts, wegens diefstal van vee uit de weide aldaar. Geëischt 6 maanden gevangenisstraf en heden veroordeeld tot die straf, onder aftrek van de preventieve hechtenis. J. N., 33-jarig veedrijver te Leeuwarden, wegens ontucht te Saeek. Geëischt 6 maanden Voorkoming en genezing van aambeien. De gewone oorzaken van aambeien zijn een verkeerde voeding, gebrek aan lichaams beweging, verstopping en leverkwalen, en de zekerste maatregel tot voorkoming ervan bestaat in het zorgvuldig vermijden van deze oorzaken. Aambeien zijn in werkelijkheid opgezette aderen, in- of uitwendig. De aderen en de haar omgevende weefsels worden ontstoken, en hevige jeuk en pijn treden op, terwijl in vele gevallen bloedverlies plaats vindt. De lijder dient niet op koude steenen, natte plekken of stoelen met zachte kussens te gaan zitten, terwijl plaatselijke afkoeling en te veel inspanning van de betreffende spieren de kwaal verergert. De omgevende deelen moeten zorgvuldig gereinigd worden met een spons en lauw water en door een weinig drukken met een zachte doek gedroogd worden. Foster’s Zalf zal bijzonder geschikt be vonden worden voor het gepezen van alle vormen van aambeien. Zij maakt een einde aan den jeuk en het bloeden, en gaat de ont steking tegen, zoowel bij in- als uitwendige aambeien. In enkele der ergste gevallen was één doos Foster’s Zalf voldoende om volko men genezing te bewerkstelligen. De jeuk hield bijna dadelijk op, en het bloedverlies en de opzwelling der aderen verdwenen. Foster’s Zalf (let op den juisten naam) is te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s JOH. W. MEIJER en B. MEINDERSMA a f 1.75. per doos. 9 41 gld. ingeval van over- gld. bij verlies van lijden binnen 30 d. lOu één hand, voet of oog Kapitein Sverdrup, de leider der expeditie, welke met den Engelichen jjsbreker „Sviato- gor” naar de Karazee wa» vertrokken, ten einde hulp te verleenen aan hat Russische stoomschip „Solovei”, heeft geseind, dat de bemanning van laatstgenoemd schip aan boord van de „Sviatogor” i» overgegaan, die thans op weg is naar Noorwegen. De „Solo vei” is vjjf maanden door het Pooljjs ingeslo ten geweest,, en werd dravende in de Karazee aangetroffen. De filmspeelstar Mary Pickford, .die met haren echtgenoot Fairbanks te Lorden aangekomen is, heeft een ontvangst als een koningin gehad, toon zg gisteren voor ean tuinfeest van tooneelspelers te Chelsea aankwam. Haar bewonderaars waren zoo wild, dat Mary op dan grond geworpen werd en ernstig ge vaar bestond, dat zg onder den voet geloopen zou worden. Haar stevige echtgenoot redde haar met veel moeite. De menigte vloog hen achterna, forceerde alle afsluitingen en over weldigde den toegang tot den tuin. De „Deutsche Nation” geeft eenige cij fers omtrent de bezoldiging van verschillende beroepen te Weenea. Bovenaan staan een ho- tel-portier en een hofmeester met een salaris van 100.000 kronen. Dan volgen de schoen makers met 90.000 kronen en de kleermakers met 80.000 krocen, meubelmakers verdienen 48.000 kronen, hoogleeraran na twintigjarigen diea»ttjjd 40.000 kronen, een hoofdcommies op het gemeentehuis 37000 kronen, wethouders 25.000 kronen, evenals de arbeiders aan de gasfabrieken. De arbeiders bg de waterleiding ontvangen 22,000 kronen en de lantaarnopste kers 20.000 kronen. Onderaan de Igst staan de gemeente-artsen met 15.000 kronen jaar- Igks. Naar de vacante betrekking van hotelpor tier te Ween en solliciteerden één generaal- majoor, drie majoors, en een twaalftal kapiteins. De Duitsche regeering is van plan eene wet in te voeren, waarbij alle ambtenaren voortaan met 60 in plaats van 65 jaar gepen sioneerd zullen worden. in aar ue „lel. verneemt, zgn reed» van verschillende directeuren van gemeentebedrg- pen en gemeentediensten echter nog niet van alls "voorstellen bij B. en W. ingekomen, strekkende om de gemeente-werklieden te Amsterdam, die op 8 Juni hebben gestaakt, te straffen. Hun aantal zou 4400 op de ruim 13,000 gemeentewerklieden bedragen. Het blad kreeg de verzekering, dat de beide socialistische wethouders zich pertinent tegen het «traffen der stakers zullen verzetten. Hei verluidt zelfs, dat, mochten de stakers wel worden gestraft de heeren Wibaut en Miranda als wethouder zullen aftreden. Tevens verneemt de „Tel.”, dat de gecom bineerde besturen van sommige organisaties voorstellen zulle», de eventueel op te leggen straf niet te aanvaarden en opnieuw een staking van gemeentewerklieden te prociameeren, als de straf mocht worden uitgevoerd. Gisteravond is onder het Westerviaduct te Amsterdam door een bgwagen van Ign 4 der electrische tram een zevenjarig knaapje overreden en gedood. Te Stadskanaal is de 39-jarige M. G. verdronken. Do schipper S. die met zgn boot iu de Waalhaven te Nijmegen lag, is door zyn knecht voor meer dan drie duizend gulden bestolen, terwijl hg voor een dagje' voor zaken naar Leeuwarden wa». Volgens de „Tel.” heeft de loonraad al» grondloon voor het spoowegperioneel op 21-jarigen leeftgd vastgeïteld f 32 per week. Over de periodieke verhoogiagen werd nog geen beslissing genomen. Een 26-jarig kantoorbediende, die in October 1919 als ambtenaar van het distribu- tiebureau werkzaam was, stond Woensdag te Amsterdam terecht wegens verduistering van 5000 rgkssuikerkaarten. Toen de boekhouder de staten raadpleegde, zag hij dat een drie in een zes en een één in een drie veranderd was en hierdoor kwam hij op het spoor van de vermissing der 50Ö0 kaarten. De beklaagde, die thans als dagklerk bij een staatsinstelling in dienst is, bakende. Hg had in de hoop op een erfenis een ameuble ment van f 6000 op crediet gekocht. De erfe nis viel tegen en toen de wissel» voor het ameublement kwamen, had hg het geld niet. Hierdoor kwam bij er toe, de kaarten weg te nemen, en deze aan opkoopers op het Water- looplein te verkoopen. Het O. M. eischte vijf maanden voorwaarde- Igke gevangenisstraf. Punt V. Advies van B. en W. op de adressen van J. Spanjersberg, J. Fetlaar, A. Kuyt en D. Havinga, houdende verzoek hen voor het schooljaar 1920/1921 opnieuw te benoemen tot leeraar aan de hoogere burgerschool. Punt VI. Aanbeveling van B. en W. voor de benoeming van een leeraar in wiskunde aan de hoogere burgerschool. Punt VII. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrooiingen inzake onderzoek van de rekening van het legaat van wijlen de weduwe J. Jorritsma over 1919. Punt VIII. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de balans en de winst- en verliesrekening van het gasbedrijf. Punt IX. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de balans en de winst- en verlies rekening van het waterleidingbedrijf. Punt X. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag, dienst 1919. Punt XI. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de staten van oninbare posten van schoolgeld, dienst 1919. Punt XII. Advies van B. en W. op hei verzoek van het Bestuur der Jan van Nassau- school om toekenning van een vergoeding over 1919 ingevolge artikel 59 decies der wet tot regeling van het lager onderwijs. Punt XIII. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting voor 1919. Punt XIV. Voorstel van B. en W. tot het doen van rechtstreeksche betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1920. Punt XV. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der begrooting voor 1920. Voorstel van B. en W. tot de woningen type Fm. Voorstel van B. en W. tot het verbinden van een klasse voor schippers- verloren heb. -- Bij deze verklaring ging er een luid ge- 1 juich op bij John’s vrienden, en voor een j wen te hebben geschonden, met het oogenblik werden de protesteerende kreten persoonlijk geldelijk voordeel van zijn tegenstanders overstemd. Hier wachtte hij even: Ik zeg u, dat die be- Men heeft mij gezegd, dat de bewijzen schuldiging valsch' is. van zijn schuld overweldigend zijn.... Hij had hen gevangen door de toover- Nu was het de beurt-vAn de oppositie en macht van zijn stem, en vriend en vijand wa- de^ kreten werden oorverdoovend. Laat ons 1 ren te zeer onder den indruk om luide tee- nu eens hooren wat hij te zeggen heeft, kenen van goed- of afkeuring te geven, schreeuwden verscheiden stemmen. Ik was volkomen onkundig van het Dit geroep werd van alle kanten herhaald plan, dat de heer Mason gemaakt had. Ik eindelijk wendde Sawyer zich wanhopend had niet het minste vermoeden van. zijn be doelingen. Had ik ze gekend, dan zou ik mij er tegen verzet hebben met al de kracht I M J i I 'i NIEUWE SHEERER COURANT M veroveren steeds meer on meer terrein |l Hoe kan het ook anders p H Vraagt ze Uwen Winkelier! Engros alléén bij o Firma JOHs. TROMP SMEEK. R door Mat straf bedreigd» stakers. Listig. O« Goed» T«mpelï»i>en. Si. Antonius Ziekenhuis. Vrijwillige oudardo nsverzekering. Uit hut IJ« garad. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1