s s I Brandenburgh, Boschma Co. i Officieel gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. [1 I Officieel Orgaan der Gemeente Sneel Verschijnt - annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Ingezonden Mededeelingen. HOOFDELIJKE OMSLAG. 36e Jaargang Woensdag 14 Juli 1920 Ho» 33 N.) 'ek I ST.) N.) len kt- f- •r ct. m- DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers Swkkk Telefoon No. 150. 14 iet >n ah o. r. ai ;d d. Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. post f3.Losse Nos. 5 ot. Advertentiën 10 ct. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur 7E gld. bij verlies CA i v van een dnim. vU id H 4 i I B aur weer De bewust, dat Duitschland alleen noodig maar ook 9-jarig meisje onbewoond perceel een het gld. bij verlies van een wijsvinger. 14, NIEUWE SNEEZER COURANT i- Duur fruit. Dat het fruit dit jaar enorm hoog in prijs zal zijn, blijke hieruit, dat men te Wijk bij Durstede voor kruideniersperen reeds f 1 per K.G. biedt en voor dezen prijs nog geen kooper kan worden. Te Ravenswaay maakte men voor drie boomen Clapp’ Favoriet een som van f 175.' De Duitsche kolenlevering aan Nederland. Op de conferentie te Spa heeft de Fran- sche minister-president aan de Duitschers de kolenleverantie aan Nederland en Zwit serland verweten. Waarschijnlijk met eenige bevreemding zal men bij ons vernemen, schrijft de reis-correspondent van de „N. R. Ct.” uit Spa, dat deze leverantie volgens Millerand onder protest van de Commission de Réparation had plaats gehad. Hij maakte Duitschand zelfs een verwijt er van het be kende krediet van 200 millioen gulden bij Nederland te hebben aangevraagd. Hadt gij ons er om verzocht, zoo zeide hij, dan zou den wij het u ook gaarne verleend hebben en u levensmiddelen hebben geleverd. Het behoeft geen betoog, dat deze mededeeling levendig opzien wekte. Diefstal van broodkaarten. Twee gemeente-veldwachters te Hengelo hebben gisteren drie personen gearresteerd wegens diefstal en heling van broodkaarten. Zekere G., uit Hengelo, ging eenigen tijd geleden naar het distributiebureau te Weer- selo en vroeg aan den ambtenaar ter secre tarie J. H. K., tijdelijk hoofd van het distri butiebureau aldaar, of hij hem broodkaarten wilde leveren. Deze weigerde eerst, doch op herhaald aandringen leverde hij hem 200 opplakstaten van het 137e tijdvak, waar van de bons werden afgeweekt. Even later leverde K. aan G. nogmaals van die staten, thans 800; G. verkocht hiervan 700 aan bakker H. M. G. en 52 aan bakker M. te Hengelo voor 15 cent per staat. Hij ontving dus van bakker G. f 105. Aan K. betaalde hij 7 cent per staat. De beide bakkers hebben de afgeweekte bons op eigen staten opge plakt en dfe ingeleverd op het distributie bureau te Hengelo. Dit kon geschieden, doordat in 'de gemeente Weerselo de sta ten een paar dagen eerder ingeleverd moe ten worden dan te Hengelo. Handelsverkeer aan de Duitsche grens. Men meldt uit Winterswijk aan de N.R.Ct: Gedurende de afgeloopen week heeft ook hier aan ’t Zollambt te Kotter een levendige grenshandel plaats gehad. Eiken trein, die aan het grensstation Burlo aankwam, bracht eenige honderden koopgrage Duit schers, die ver uit Westfalen of zelfs uit het Roergebied afkomstig waren. Hollandsche gelegenheidshandelaren hadden hun stal letjes en kramen aan den straatweg, vlak bij de grens opgeslagen en maakten goede zaken. Een kolossale omzet werd gemaakt in olie, vet, chocola, koffie, thee, tabak en fietsbanden, zóó zelfs, dat de telegraaf en de telefoon niet vlug genoeg werkten om de voorraden tijdig te kunnen aanvullen. Wij zagen een koopman, die binnen 10 minuten een groot vat z.g. raapolie aan de man had gebracht. Deze wederzijdsche kennismaking tus- schen Duitschers en Hollanders is echter niet altijd bijster aangenaam geweest. Onze Hollanders hebben ondervonden, dat vele van deze Duitschers bijzonder lange vingers hadden. Er is veel gestolen, wat door het geweldig gedrang gemakkelijk werd ge maakt. Maar aan den anderen kant hebben de Duitschers ook geen beste ervaringen van deze Hollanders opgedaan. De aangeboden waren waren vaak van de minste kwaliteit. Voeral met de olie werd jammerlijk ge knoeid. Wij hoorden van een Hollandschen douane-beambte zeggen, dat er z.g. raap olie verkocht was, die bijna onbruikbaar was. Een leerstoel voor de kinematografie. Aan de Universiteit te Columbus (Veree- nigde Staten) is een leerstoel voor kinema- ■an T. Houd altijd aan huidzalf ïn huis. Men dient een betrouwbare zalf te kennen of liever nog in huis te hebben om haar in geval van nood te gebruiken. En wel, omdat de ergste huidkwalen aan vankelijk zeer gering kunnen zijn. Een ruwe, korsterige huid, jeuk, een pijnlijk of brandend gevoel, vtiiligheid, puistjes of vlekken kunnen het begin zijn van een der vele bedroevende vormen van eczeem, '’dauwworm, gordelroos, psoriasis, schurft of andere vormen van huid ziekte. Om te voorkomen, dat de kwaal zich uit- breidt, is zindelijkheid en spoedige aanwen ding van een antiseptische zalf aan te bevelen. Het succesvol resultaat zijnde van jarenlange onderzoekingen, bevat Foster’s Zalf de anti septische, verzachtende en genezende bestand- deelen, die het best geëigend zijn om de ont steking, pijn en prikkeling van alle jeukende huidziekten te doen bedaren. Foster’s Zalf droogt niet te spoedig op, Iaat zich niet te gemakkelijk afvegen en zij dringt tot elke plek door. Aanwending bij het uit breken van de kwaal voorkomt uitbreiding en verzekert baat. Foster’s Zalf dient niet voor open wonden, doch uitsluitend voor jeukende huidziekten en is een uitstekend geneesmiddel voor in en uitwendige aambeien. Let op den juisten naamFoster’s Zalf. Te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma fl.75 per doos. 35 te worden. Tusschen de Beresina en de Pripet komen Minsk en Pinsk in gevaar en het ziet er niet naar uit, dat de Polen den inval in het Oostelgk gedeelte van hun land niet zullen kunnen keeren. De Engelsche pers houdt al rekening met de mogelijkheid dat de roode Bussen door het Noordelijke gedeelte van Polen heen, langs de Zuidgrens van Lithauen verbinding zullen krjjgen met Oost- Pruisen, en dat de uiterste elementen in Duitschland zich dan bg de bolsjewiki zullen aansluiten. nu de „Maaib.” Naar raming is niet meer besteed dan pl. m. f 15 per mud. Soms zelfs gingen de verkoopingen niet door, aangezien het bod te laag was. Wat hiervan de oorzaak is Zeker niet de overtollige oogst, aangezien er nog vraag genoeg is. Bovendien het door ons land te leveren quantum is niet zoo groot, dat over productie te vreezen is. Veel meer zal naar onze meening dit de oorzaak zgn, dat in het algemeen, vooral in de landbouwstreken sterk gevoeld wordt, dat de hooge pijjzen van thans geen stand kunnen houden. Er komt zeker kentering en men vreest eenerzijds, hoopt anderzijds dat zg spoedig zal komen. Vandaar de groote voorzichtigheid, welke thans in acht wordt genomen. Ongetwijfeld beïnvloedt de gedachte, ‘dat ruimer buitenlandsche aanvoer komen zal, ook eenigermate den handel. Overtreding van de huurcommissiewet. Tegen een huiseigenaar te Dordrecht is f 1000 boete geëischt wegens heffing van f60 sleutelgeld en 3 maal f500 boete we gens 3 gevallen van onrechtmatige huurver- hooging. De luchtvaart op Engeland. De directie der Kon. Luchtvaart-Mij. voor Nederland en Koloniën deelt mee, dat haar luchtdienst op Engeland met ingang van 12 Juli wordt uitgebreid en dat van dien datum af twee maal per dag gelegenheid zal be staan per lucht-expres te reizen of goederen te vervoeren. Volgens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsoh* Algemeene Verze- 1AAA kerlngs>Bank te Schiedam zijn onze Abonné’s verzekerd tegen ongelukken voor Avvv Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend dat het 2e gedeelte van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1920 aan den gemeente ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Het ligt vanaf heden in de bureau-uren ge durende 5 maanden in afschrift ter secretarie ter inzage. Sneek, 12 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd: E. J. DE HOOP. De Secretaris, P. SIKKES. gld. bij verlie hv van een vinger Hedenavond tegen 6 uur sloeg de bliksem in de boerderij van P. Piek, aan den weg naar Joure. De huizinge brandde geheel af. Weinig kon ge red worden. Friesch Rundvee-Stamboek. Zaterdagmorgen werd te Leeuwarden algemeens vergadering gehouden van Friesch Rundvee Stamboek. Medegedeeld werd, dat de inspecteurs zgn herbenoemd. Dezen is verboden bij den aan- en verkoop van stamboekvee advies te geven. Met het oog op de hooge drukkosten zal de uitgave van het stamboek voor koeien voor- loopig worden gestaakt. Aan het jaarverslag der vereeniging is het volgende ontleend Vele van de beste stamboekbeslagen verloren aan het mond- en klauwzeer belangrjjke per centages kalveren en ook onder de koeien wer den weer zeer velen ongeschikt voor de fok- kerjj of stierven. Hoo lang het zal duren voor dat in de zoo aangetaste beslagen de fokkerij weer op orde is, is moeiljjk te zeggen, maar snel zal dat niet gaan. Over den stand van de fokkerij viel anders niet te klagen. Het aantal stuks stamboekvee bij aanvang van den staltijd aanwezig bedroeg Stieren 1007 (v. j. 804), koeien 17,525 (v. j. 17,445), enterstieren 4455 (v. j. 3721), hok- kelingen 5941 (v. j. 5740), stierkalveren 2000 (v. j. 2119), koekalveren 6954 (v. j. 6448), totaal 37,882 (v. j. 36,277.) Voor de keuringen ter opname in het stam boek werden aangegeven 12,664 (v. j. 12,015), ingetrokken 852 (v. j. 917). Afgekeurd wer den 6258 (v. j. 5472). Aan de bepalingen inzake melkonderzoek onderwierpen zich 1785 (v. j. 1841) leden, het tuberculinatieteeken hadden 125 (v. j. 121). Het aantal beslagen geheel uit stamboekvee Te Spa. De bespreking inzake het kolenvraagstuk dat ook te Spa aan de orde kwam, heeft tot een bevredigender regeling geleid, dan de aan vang der conferentie deed verwachten. Mil lerand begon met een rede waarin hg na koming der bepaling van het verdrag van Versailles ook in dit opzicht eischte en ver klaarde dat de steenkool-leveringen aan de geallieerden moesten gaan voor de leveringen aan de neutralen. Dit zou er dus slecht uit zien ook voor Nederland, dat pas een verdrag met Duitschland heeft aangegaan waarbij laatst genoemd land zich tot levering van 80.000 ton steenkool per maand aan ons land bereid verklaarde. Maar na Millerand kwamen Stinnes, de be kende Duitsche industrie-koning, en Hul, de Duitsche leider der mijnwerkers, aan het woord, die verklaarden dat Duitschland niet zonder meer aan de verplichte steenkool-leveringen kan voldoen. De eerste trad zeer brutaal op, de laatste hield een zeer knappe rede. En zie, daarna scheen Millerand bekeerd, hg begon uit een ander vaatje te tappen, misschien had Lloyd George hem tot gematigder optreden weten te brengen. Millerand verklaarde dat de geallieerden bereid waren de argumenten aau te hooren tegen haar beslissing in de kolenkwestie en dat zg daarvoor besprekingen tusschen de vakmenschen wilden laten plaats vinden. Deze konden dan onder elkaar de noodige wijzigingen overwegen. Dan verzekerde hg, dat de entente geenszins den weosch had Duitsehland te straffen, maar dat zij hoopte, dat de welvaart van dit rgk spoedig haar oude hoogte zou hebben bereikt, entente was zich -T' -1 voor Europa niet noodzakelgk was. Het herstel van Duitschland was een be hoefte voor Europa en daar wilde de Entente uit alle macht aan meewerken. Millerand sprak de hoop uit, dat de toekomstige bespre kingen tusschen de verschillende landen van zoo vreedzaam mogelgken aard zouden zgn en dat het gelukken zou alle punten van wrgving verwijderd te houden. Verder sprak hg zjjn goede wenschon uit voor de tegen woordige Duitsche regeering, waarin de landen der entente vertrouwen hadden en waarmede deze meenden een werk van herstel en vriend schap te kunnen verrichten. Verder hoopte hjj nog, dat de commissie van deskundigen wel tot overeenstemming zou komen. Men ziet, Millerand trad zeer gematigd op. Thans is echter aan de orde de kwestie der schadevergoeding, waar tal van voetangels en klemmen dreigen. Bedreigd Polen. Polen, dat door het Russisch offensief ver pletterd dreigt te worden, heeft de hulp der geallieerden ingeroepen. De troepen van de Sowjet-regeering hebben een wig vooruitgedreven, waarvan de punt Rowno, 80 K.M. ten O. van de Galicische grens en 120 K.M. ten O. van Lemberg al bereikt heeft. De roode ruiterg is van Rowno uit naar het Noordwesten opgerukt in de richting van Klewan (20 K.M. ten N.W. van Rowno), aan den weg naar Kowel, en als die stoot verder gaat dreigt een heele groep van de wgkende Polen de terugtocht afgesneden tografische wetenschappen ingesteld. Tot docent is benoemd prof. W. Gregori, de eerste leeraar in de edele filmkunst. Voor den serieuzen naam der Amerikaansche hoogeschool is zoo’n instelling intusschen niet erg bevorderlijk. De volksstemmingen in Pruisen. Het voorloopig resultaat van de volks stemming in West-Pruisen is als volgt: Uit gebracht 99.316 stemmen, waarvan 91.634 Duitsch en 7632 Poolsch, 92 procent Duitsch en 8 procent Poolsch. Van 29 kleine plaatsen is het resultaat nog niet binnen gekomen. In Oost-Pruisen zijn uitgebracht 361.063 stemmen, waarvan 353.655 Duitsch en 7408 Poolsch, dus 97.9 procent Duitsch en 2.1 procent Poolsch. Van 63 kleine kies districten moet de uitslag nog binnenkomen. Keizerin Eugenie f Volgens te Londen ontvangen berichten is de ex-keizerin Eugenie, echtgenoote van wijlen Napoleon III, in 93jarigen ouderdom in Spanje overleden. Zg woonde meestal in Engeland. KOET GEMENGD, In de remise van de N. Z. H. T. M. te Schoten is de monteur J. P. uit Haarlem, terwijl hij op een tramwagen arbeid ver richtte, door den electrischen stroom ge troffen en onmiddellijk gedood. In Zwitserland is sedert 1 Mei des Zon dags van 12 tot des avonds 7 uur, het auto verkeer verboden. De firma Gerzon heeft te Amsterdam in de Vliegendesteeg een huis staan, dat niet verhuurd is. Dezer dagen kwam men tot da verrassende ontdekking, dat ongenoods gasten de voordeur hadden opengebroken en het huis bewoonden. Later bleek, dat „de intocht” op klaarlichten dag was geschied. Naar men uit Weenen meldt, verzoekt Steinach, de uitvinder van de verjongingskuur, hem te verschoonen van verdere verzoeken om een onderhoud met hem te hebben, daar de door hem gevonden behandeling nu alleen een zaak is voor de geneeskundigen. Steinach kreeg namelgk duizenden brieven, waarin men hem te spreken vroeg. Staring’s Annet schgnt nog weer te leven en heel wat zusjes en broer tjes te hebben. Te Wildervank is de zeventigjarige vrouw W. in het Westerdiep gestrompeld en verdronken. Te Heiligerlee is de steenfabriek van de firma Berg en Smid gedeeltelik afgebrand. De brandweer van Winschoten bood met twee spui ten hulp. De Oostenr. staatsambtenaren eischeu een loonsverhooging van 100 percent. De rech ters doen een beroep op de bevolking om zich hun lot aan te trekken, daar hun tegenwoor dige bezoldiging onvoldoende is om van te le ven en een gevaar dreigt te worden voor hun onpartijdigheid en onomkoopbaarheid. De staking der doodgravers te Weenen duurt voort. Op de kerkhoven spelen zich bar- baarsche tooneelen af, daar de menschen hun eigen dooden moeten begraven. Naar van zelf spreekt levert de huidige toestand groote ge varen op voor de volksgezondheid. Te Cambridge, de eenige universiteit, die weigert om aan vrouwen graden te ver- leenen, is een hevige protestbeweging van meisjes studenten tegen hun uitsluiting gaande. Een man heeft aangifte gedaan, beroofd te zgn van ongeveer f3000, in hei perceel Zieke 3, in Den Haag. Op het bureau van het levensmiddelen- bedrijf te Leiden worden 2000 suikerkaarten vermist. De oud-minister van financiën, prof, mr van Ggn, heeft ontslag genomen als bjjzonder hoogleeraar in de leer der financiën aan de Leidsche Universiteit. Prof, van Ggn was doo- het Leidsch Universiteitfonds, dat deze bgzonr dere leerstoel heeft gesticht, benoemd, aanvan kelijk voor den tjjd van twee jaar e« heeft nu deze termijn verstreken is, zich voor een her benoeming niet meer beschikbaar gesteld. De prijzen der Rjjnwjjnen zijn ia en kele weken met meer dan 50 pet. gedaald en nog is er geen kooplust, zoodat men nog groo- tere daling verwacht, zoo zelfs, dat binnen niet al te langen tjjd weder wgn tegen 2 mark per fiesch te krijgen zal zijn. Blgkens een bericht van den minister van Oorlog aan de burgemeesters is de tege moetkoming in de reiskosten van militieplich- tigen van een gulden gebracht op 2 gld. per dag. Tevens is bepaald, dat deze wijziging niet geldig is ten aanzien van de militioplich- tigen die reeds zjjn ingeljjfd voor de dagtee- kening van deze beschikking, doch dat van deze bepaling kan worden afgeweken in die gevallen, waarin daartoe door den minister machtiging is verleend. Het in aanbouw zijnde radiostation te Asselt werd Vrgdag bezocht door een drietal leden van de Japansche legatie te Londen. Deze hoeren waren op hun doorreis van Lon den naar Parjjs. Ia Boskoop is gisternacht een 40-jarige Hagenaar, die daar was wezen visschen, met zgn fiets in een sloot gereden en in den mod der gestikt. De chauffeur B. te Geertruidenbei°& geraakte Zaterdagavond bij het schoonmak*^ van een auto met benzine, in brand, e,a, tengevolge daarvan na eenige uren hevig lg overleden. Waarschgnlgk door hooibroei is ZjB^er dag te Donkerbroek (Frde boerderij 8 Wobbes afgebrand. Verhoogde toeslag. De Directeur van het Brandstoffenbureau verzoekt ons er de aandacht van belangheb benden op te vestigen, dat de toeslag van f2 die thans door groep B moet worden betaald, met ingang van 1 Augustus wordt verhoogd tot f3 per eenheid. Wjj raden dus iederen houder van eene groene kaart (groep B) aan, direct te bestellen, wat thans reeds beschikbaar is gesteld. Aan het stedeljjk gymxasium te Breda is tot leerares in de Fransche Taal tbeaoemd mej. G. F. L. Wouda alhier. Tennis. Uitslag van den competitiewedstrijd lawnten- nis alhier tusschen Sneek en Heerenveen, 1. Dames-cnkel. Mevr. Klein slaat mej. Taconis 4—6, 6—2, 6—3. 2. Dames-dubbel. Mevr. Klein en mevr. Wouda verliezen aan mej. Taconis en mej. van der Ley 68, 1 6. 3. Ie gemengd dubbel. Mevr. Wouda en dr. Klein slaan mej. Taconis en dr. de Kleijn 7-5, 6-1. 4. 2e gemengd dubbel. Mej. Ament en A. Haga verliezen van mej. v. d. Lejj en Taconis 4-6, 1-6. 5. Heeren-dubbel. P. v. Ham en dr. Klein winnen van mr. Boerrigter en Taconis 6—1, 6-0. 6. Ie heeren-enkel. W. B. Lankhorst wint van dr. de Klejjn 6—2, 75. 7. 2e heeren-enkel. A. Haga slaat Taconis 6—2, 6—4, zoodat Sneek won van Heerenveen met 52. gld. bij levens- 1AA gld. ingeval van over- ICA gld. bij verlies van lange invaliditeit. A Vu lijden binnen 80 d. luv één hand, voet of oog Voetbal. De voetba'wedstrijd welke Zondag j.l. te Gaasterland tusschen L.S.C. van Sneek en een elftal van de Sportvereeniging „Gaasterland" zou worden gespeeld is uitgesteld. Op het Vrjje Speelterrein alhier speelde Zondag j.l. een L.S.C.-elftal een vriendschap pelijke wedstrijd tegon „Voorwaarts" alhier. Laatstgenoemde club won met 4—1 goals. Voor de competitie le klas F.V.B. speelde L.S.C alhier haar laatste wedstrijd tegen Frisia van Leeuwarden. De Sneekers wisten met 32 goals te winnen. Friesland gaf het met 5—0 aan Sneek ge wonnen. Door de marechaussee alhier is aange houden en overgegeven aan de Justitie te Leeuwarden, J. H. alhier, verdacht van on tuchtige handelingen met een alhier tor stede in een gepleegd. HEERENVEEN, 12 Juli. Wegens verschil van opvatting, heeft het Comité voor het or- ganiseeren van festiviteiten tgdens een Win kelweek in Augustus a.s., zgn mandaat weder ter beschikking gesteld van de Winkeliers vereniging. HEERENVEEN, 12 Juli. In verband met de nieuwe Onderwijswet bestaat het plan, van de openbare lagere school No. 2 alhier twee scholen te maken. Men krggt dan meer leer krachten en kleinere klassen. HEERENVEEN, 12 Juli. bestaande bedroeg 210 (v. j. 232). Begin Juli waren ingeboekt 12,980 (v. j. 12,575) geboorteberichten. De vereeniging is toegetreden tot de Friesche Maatschappij van Landbouw. Een groot bezwaar dreigt voor de eigen ver eeniging te ontstaan door de gewijzigde uit gifte van het „Friesch Weekblad”. Door het heerseben van het mond- en klauw zeer en de daardoor veroorzaakte stilstand van den fokveehandel kwam de nieuwe regeling van heffing bg verkoop nog niet geheel tot haar recht. Is de handel echter weer normaal, dan wordt daaruit een flinke bate verwacht. De rekening van den penningmeester sloot in uitgaaf op f 68,719.37 met een saldo van f28.985. Do heer P. N. van dor Zjjpp, als bestuurs lid aan de beurt van aftreding, werd herkozen. Aan de orde kwam een voorstel van het be stuur tot wgziging der bepalingen op de keu ring. Voorgesteld werd, dat bg tusschentgdsche keuring van volbloed afstammelingen van stam boekvee boven de inschrgvingskosten flö (tot nu toe f5) en van vee voor het Hulp-Stamboek boven de inschrjjvingskosten f25 zal worden geheven. Hot voorstel werd aangenomen, met dien verstande, dat dazen zomer de extra hef fing niet zal worden geheven, als tegelgk een bepaald aantal ter keuring wordt aangeboden. Woningellende. Hot volgende treurig staaltje van de woning- ellende geeft „Het Volk” Achter een kistenmaker^, Westerstraat 148 te Amsterdam is een hokje afgeschoten, waarin man, vrouw en vier kinderen varblgven moeten, terwgl een vijfde spruit verwacht wordt. In het hokje, een goede menschenlengte hoog, staat een tweepersoons ledikant, dat bijna de geheele ruimte vult. Er is nog slechts plaats voor een tafeltje en vier, in een vierkant ge zette stoelen. Op deze stoelen ligt wat bedde- goed en daarop slapen alle vier de kinderen, waaronder een jongen van tien en een meisje van 12 jaar. Twee kleine raampjes, uitkomende op een akelig donker, klein en onwelriekend binnen plaatsje, waarvan licht en lucht komen moeten, I terwgl ook door den toegang tot de werkplaats nog wat frischheid binnenkomt, vermengd dezen keer met houtspaanders, krullen, zaag sel en laklucht van onderhanden zgnde dood kisten. In de onbeschrijfelijke mengeling van luchtjes die „in do kamor” hing, lag een jon getje van een jaar of vgf, bleek en mot wezen- looze oogen ziek te bed. Het bleek, dat dit hetzelfde gezin was, dat eenigen tijd geleden een ander krot bewoonde op de De Wittenkade. Sindsdien is het gezin een week of vier zwervende geweest, totdat de barmhartige kistenmaker het onderdak ver leende achter zjjn werkplaats, voor den civielen prjjs van een rgksdaalder per week Een waterbellet. Da Maliesingel en het plantsoen tusschen Lucasbrug en Heerenbrug te Utrecht is dezer dagen het tooneel geweest van een zonderlinge geschiedenis. Twee meisjes beiden van omstreeks 18-jarigen leeftijd, liepen in het plantsoen te wandelen, toen tusschen die twee een woor denwisseling ontstond, die in een ommezien zóó hoog liep, dat een van de twee pardoes don singel insprong, bgua op den voet gevolgd door haar vriendin, die eveneens het water invloog. Geen van de beide meisjes kon zwemmer, een van hen zonk bijna onmiddellgk. Het geval werd het eerst bemerkt door de familie de Kok aau de Maliesingelde 17- jarige dochter des huizes rende naar buiten en sprong gekleed en al, den singel in. Even later ging van den anderen kant een militair, 8. Bakker, thuis behoorende op den hoofdcur sus te Kampen, eveneens te water. Deze mili tair werd door een der drenkelingen in hJar verdrinkingsangst vastgegrepen en mede om laag getrokken, onder water, zoodat voor deze beiden groot gevaar van omkomen dreigde. Mejuffrouw de Kok, die al zwemmende, dit gevaar bemerkte wist den militair en het meisje, dat hem omkneld hield, te naderen en hen boven water te trekken, om hen vervol gens naar den kant te duwen zoodat zg grond onder de voeten kregen. Dadelijk daarna zgn mej. de Kok en de militair Bakker opnieuw te water gegaan, om naar het reeds gezonken meisje te duiken, zij slaagden er in dit op te halen en ook haar aan de plantsoenzijde aan den kant te brengen. Deze drenkelinge bleek geheel bewusteloos te zgn. Toen het geval zóóver was opgeknapt, moest mej. de Kok, die in haar natte kleeding in het plantsoen stond, weer naar huis aan den Maliesingel terug. Zg koos daartoe maar den kortsten weg en sprong daarom maar opnieuw den singel in, om naar den overkant te zwem men. Zjj keerde alzoo weer zwemmende terug, vanwaar ze gekomen was. Stijging der knasprijzen. De aanvoer op de kaasmarkt te Alkmaar bedroeg gisteren een 100.000 K.G., waarvan een 50.000 K,G. commissiekaas. De prgzen gingen met sprongen omhoog. Bedroeg die voor de fabriekskaai de vorige week f74, thans liepen die tot f80 per 50 K G. Voor de commissiekaas, die in België en Frankrijk zeer gewild is, werd zelfs f90 per 50 K.G. besteed. Da Volkstelling. De regeering heeft thans besloten de volks telling te laten doorgaan op 31 December a.s. Goadkooper Rogge? De eerste roggeverkoopingen hebben plaats gehad. De prijzen, welke besteed werden, zijn aanmerkelgk lager dan het vorig jaar, meldt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1