Officieel gedeelte. Brandenburgh, Boschma Co. BUITENLAND. Woensdag II Augustus 1920 9 a I 1 annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Ingezonden Mededeelingen. Nieuwstijdingen. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. 36e Jaargang SlOr 91 lange invaliditeit. kaFiKagSMBaiBk is Söhietfam zij» onze Abonné’at verzekerd tegen ongelukken voor >r I I ai er ;1- e- gld. bij verlies van een wijsvinger. ui al 5_ .te e- et cr iet le ng zou moeten ontvangen. Ze deed zelf open en toen „mijnheer” binnenstapte, vloog zij i politie. Daar kreeg ze onderdak; haar klee- ren werden door de politie opgehaald en Kermis Sneek. De Commissaris van Politie te Sneek her innert belanghebbenden aan de bepalingen der Arbeidswet, luidende: „Een jeugdig persoon mag geen arbeid verrichten, bestaande in gevaarlijke kunst verrichtingen en in het deelnemen van kunstverrichtingen voor zoover dit gevaar oplevert.” Deze waarschuwing geschiedt ter voor koming van overtreding. Sneek, 10 Augustus 1920. De Commissaris van Politie, WALRAVEN. j het dak geschied is. De Raad van Alkmaar heeft besloten was. Zij óverlegde en met succes: Den vol- tot instelling van een ophaaldienst voor de Kermis Sneek. De Commissaris van Politie te Sneek brengt ter kennis, dat niet zal worden toegestaan het maken van straatmuziek en het geven van vertoo- ningen op straat. Sneek, 10 Augustus 1920. De Commissaris van Politie, WALRAVEN. Abonnement: per jaar f 2.50 fr. p. post f3.Losse Nos. 5 et. Advertentlên 10 ot. p. regel. Inge zonden Mededeelingen dubbel tarief, bij Abonnement belangrijke korting Kleine Adv. kunnen ingezonden wor den op den dag der uitgifte, tot 10 uur Onderzoekingen hebben aangetoond, dat hoe onschadelijk urinezuur ook moge zijn in nor male omstandigheden, overproductie of op- hooping ervan in het bloed de inleiding is tot rheumatiek, spit en ischias, waarvan de pijnen en ontsteking wisselen, naarmate het overtol lig urinezuur vermindert of vermeerdert. Deze ontdekking heeft veel bijgedragen tot de kennis van behandeling van rheumatische kwalen. In de eerste plaats wordt door ver mijding van zware maaltijden, moeilijk ver teerbare spijzen, alkohol, laat naar bed gaan, overwerken en zorgen, de vorming van urine zuur verminderd. En in de tweede plaats dient een geneesmiddel, dat de nieren ver sterkt en de filters hiervan in staat stelt om het overtollige urinezuur te bestrijden, de be handeling te voleindigen. Het eerste deel berust geheel bij den lijder, en het versterken der nieren kan veilig wor den overgelaten aan Foster’s Rugpijn Nieren Pillen. ^Foster’s Pillen werken rechtstreeks op de nieren, die zij heelen en versterken, deze or ganen opwekkend om het bloed te zuiveren en er de urinezuur-kristallen uit te filtreeren, die de spieren, zenuwen en gewrichten van een rheumatiaklijder doen ontsteken. Zelfs als de rheumatiek, spit of ischias, hardnekkig of chronisch waren, hebben Fos ter’s Rugpijn Nieren Pillen duurzame genezin gen bewerkstelligd. Zij zijn eveneens .succesvol bij andere urine- zunrverschijnselen als niergruis, -steen, -water zucht en blaasontsteking, want zij werken uit sluitend op de nieren en niet op de ingewan den. De echte Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, kenbaar aan het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op het etiket, zijn te Sneek verkrijgbaar bij de firma’s Joh. W. Meijer en B. Meindersma a fl.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. Kermis Sneek. Burgemeester en Wethouders der ge meente Sneek maken bekend, dat de kermis alhier, dit jaar begint op Zaterdag den 14den Augustus, des morgens acht uur, om te eindigen op Donderdag den 19den Augus tus, des morgens acht uur en dat voor den 22sten dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Algemeene Politieverordening, waarbij is bepaald: dat niemand een tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan of daarop uitstalling van goederen hebben, dan na voorafgaande aanwijzing en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 10 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd: P. J. DE HOOP. De Secretaris, P. SIKKES. Secretarie. De secretarie der gemeente Sneek is Woensdag 18 Augustus 1920 geopend van 8J69J6 uur voormiddags. Afkondiging. De Burgemeester en Wethouders van Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 28 Juni 1920, onder no. 18 is vastgesteld de volgende verordening: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester die echter noch in Engeland noch in Frank rijk populair is. De arbeiders willen er niets van weten, zoodat de kans op binnenland- sche onlusten in Franrijk en Engeland be staat. De vraag kan zelfs worden gedaan of de Bolsjewiki niet juist trachten deze uit te lokken. „in dienst” was geweest. Ziekenverzorging. Ingediend is het wetsontwerp tot regeling der ziekenverzorging. Voor al diegenen, die niet kapitaalkrach tig genoeg zijn om zelf in geval van ziekte de vereischte hulp te verschaffen, moet de toetreding tot een fonds openstaan. Vast legging van den ‘welstandsgrens in de wet komt echter minder practisch voor. Een al gemeen maximum van f2500 staat echter voor oogen. De anti-revolutiewet. De anti-revolutiewet is in het Staatsblad afgekondigd. Door den electrischen stroom gedood. Terwijl de bloemistknecht J. Jongkind te Aalsmeer gistermorgen in een bloemenkas aan het rozenspuiten was, kwam deze in aanraking met een ongeïsoleerden electri schen draad. De draad sprong, kwam om zijn hals terecnt, met het gevolg, dat hij door den electrischen stroom werd gedood. Bandieten. Op den Wedderweg werden Zaterdag- Zeevaartschool Harlingen. Toegelaten tot het le studiejaar van de Zeevaartschool te Harlingen J. Roorda te Koudum. Bevorderd tot het 2e studiejaar: J. Koops te Beers en B. de Haan te Sneek. Benoemd tot lid-plaatsvervanger in de commissie, dit jaar te Groningen belast met ’t afnemen van het hoofdonderwijzers-exa- men, de heer D. Rutgers, onderwijzer aan de bijzondere kweekschool voor onderwijzers, alhier. Geslaagd voor de akte Engelsch 1. o. de heer S. Plat, hoofd der Chr. School alhier, leerling van den heer F. D. Wiersma. - Geslaagd voor het eindexamen H. B. S„ afgelegd voor een der Commissies in Z.- Holland, onze stadgenoot de heer G. H. Hib- ma. Voor ’t toelatingsexamen aan de Ca dettenschool te Alkmaar is o. m. voor de Inf. hier te lande geslaagd de heer M. de Boer, leerling der 4e klasse H. B. S. ’t Kiescollege der Hervormde gemeente alhier beriep gisterenavond met algemeene stemmen tot predikant (vac.-Dr. de Graaf) ds. J. Terlet te Drempt (Geld.). ’t Drietal bestond uit de,hh. De Jongh te Nieuwveen, Terlet te Drempt en Vlieg te Witmarsum. Onze vroegere stadgenoot de heer Johs. v. d. Horst, thans te Leeuwarden, is geslaagd voor het „Mercurius”-diploma Duitsche Handelscorrespondente. Voetbal. De liefdadigheids-serie-wedstrijden, uit geschreven door de voetbalvereeniging „Voorwaarts” alhier, zijn wegens de slechte toestand van het vrije speelterrein uitgesteld tot Zondag 22 Aug. a.s. De medailles voor deze wedstrijden zijn geëtaleerd bij den hr M. R. Poulus, Schapen plein. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de Cadettenschool te Alkmaar onze vroe gere stadgenoot de heer Jan Prikkel. Het perceel aan de Leeuwarder Straat weg, eigen aan de Chr. Schoolvereeniging, alhier, laatst gebruikt als hulpschool voor Chr. onderwijs, is aangekocht door de firma W. Lodewijks en Co., rijwielhandel, alhier, voör f 14.500. Kaatsen. Aan de Zondag jl. te Achlum gehouden kaatspartij namen 12 parturen deel (3 kaat sers uit een plaats). De prijs f60 werd ge wonnen door het partuur uit Witmarsum be staande uit de kaatsers H. Lemstra, R. Zaagmans en J. A. Reitsma. De tweede prijs f30 door het Sneeker partuur A. Rienstra, J. de Vries en L. Ring- ma. De 3e prijs f 15 door het partuur uit Fra- neker J. Vlietstra, Jac. Jellema, en H. Plan- tinga. De medaille voor de meeste bovenslagen in één partij verkreeg H. Lemstra te Wit marsum met 10 bovenslagen. Rienstra had 6. Eindstand le en 2e prijs 5—4 en 64 met een buitenslag van J. de Vries. Aan de Zondag jl. te Britswerd gehou den kaatspartij van kaatsers, door elkaar loten, namen 20 parturen deel. De le prijs, f 24, werd gewonnen door B. Cuperus, Brits werd, J. Haitsma, Rauwerd en A. Sijperda, Franeker. De 2e prijs f 12 werd gewonnen door Th. Pasma, Sneek en D. Miedema, Irn- sum. De 3e speler van het premiewinnend partuur bleef absent. Eindstand 3—5 en 6—4. ST. NICOLAASGA, 9 Aug. Aan de gehou den vrije kaatspartij namen 13 parturen deel. Prijs f 18 J. Dijkstra, Lemmer, L. Koop- al, Sneek en S. de Lange, St. Nicolaasga; premie f9, J. de Ree, St. Nicolaasga, D. Zijlstra, Joure en A. Mulder, Sneek; cadeau f 3. J. Haga, Sneek, *W. van Schouten, Gro ningen en A. Steneker, St. Nicolaasga. Tennissport. Waar de vereeniging „Leeuwarder Ten nissport” nog geen uitvoering heeft gege- van aan ’t plan te Leeuwarden, aldus schrijft de L. CL, een drietal goede tennisbanen aan te leggen, ziet de Friesche Tennisbond zich genoodzaakt de groote internationale wed strijden, die daar vanaf 1913 jaarlijks in be gin September gehouden werden, dit jaar niet te doen hoüden. Waar op 12 September a.s. in Groningen weer de 3 provinciënwedstrijd plaats zal hebben, die tot nog toe steeds door Fries land gewonnen werd, zullen vermoedelijk op 4 en 5 Sept, in Sneek onderlinge wed strijden van den Bond gehouden worden om de keuze der spelers voor de 3 provinciën wedstrijd te vergemakkelijken. VAN DE LEEUWARDER RECHTBANK. Zitting van Maandag 9 Aug. 1920. Diefstal van een koe. Op een morgen ging Jelle de Jong te Le- gemeer (Doniawerstal) naar het land, om vee te verweiden. Hij zag tevergeefs uit en Wethouders van 8 Juni 1920, no. 182- jteekent den feitelijkep oorlog tegen Ruslana, 451-8; besluit: de Algemeene Politieverordening der ge meente Sneek, vastgesteld bij raadsbesluit van 12 Januari 1904, no. 4 en laatstelijk ge wijzigd bij dat van 31 Mei 1920, no. 15, op nieuw te wijzigen in dien zin, dat het vijfde lid van artikel 13 wordt gelezen als volgt: „Paardenmarkten worden gehouden op den laatsten Woensdag in de maand April, op den laatsten Woensdag in de maand Mei en op den derden Woensdag in de maand September.” Aldus vastgestefd in de vergadering van 28 Juni 1920, onder no. 18. P. J. DE HOOP, Voorzitter. P. SIKKES, Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Friesland volgens hun be richt van 29 Juli 1920 in afschrift medege deeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behóórt, den 9 Augustus 1920. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP. De Secretaris P. SIKKES. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat door hen, in het belang van de goede orde, is bepaald: dat de vaste ligplaatsen voor stoomboo- ten en andere vaartuigen op Woensdag 18 Augustus e.k. niet geldig zijn en dat de regeling der ligplaatsen op dien dag aan de politie is opgedragen. Sneek, 10 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, De Secretaris, P. SIKKES, sprongen en verdronken. Het beest, dat nog voor de sulkey gespan- nen was, kwam na den sprong nog eenmaal met den kop boven en verdween toen in de diepte. Het paard was verzekerd. Een gasontploffing heeft te Ohligs een huis geheel vernield. Van het gezin dat er woonde, zijn de vader en 5 kinderen, bene vens een Engelsch soldaat, die er ingekwar- tierd was, gedood. Gebleken is, dat de va der, die al lang met zelfmoordplannen rond liep, in zijn kamer de gasleiding had geo pend, en toen het vertrek vol gas stond, er de vlam in had gestoken. Bij het uitbaggeren van de kanaalha- ven te Bottrop is een mammoettand gevon den ter lengte van 284 c.M. en met een ge wicht van 100 kilogram. Er is eén Engelsch witboek verschenen van de commissie voor de regeeringsbe- kendmakingen enz., waaruit blijkt, dat de kosten voor drukwerk enz. van de regee- ringsbureaux dit jaar 5.769.104 pond ster ling vereischen tegen 1.237.708 in 1913. Daar gaat echter 1.100.000 af voor kie zerslijsten. 7E gld. bij verlies EA gld. bij verlies van JE gld. bij verlies iv van een duim, vu een wijsvinger. «U van een vinger avond vijf fietsende heeren uit Oude Pekela aangehouden door twee bandieten. Met messen vielen ze de heeren aan. De heeren B. Heijes, rijwielhandelaar, W. v. d. Aart, onder-directeur van de gasfabriek, kregen erge snij- en steekwonden. Het ergst echter werd de heer P. Imminga, werkzaam op het kassierskantoor van de firma Polak, getrof fen. Een zijner longen moet getroffen zijn. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De ver moedelijke daders M. en H. van Onstwed- derholte zijn gevangen genomen. Beiden ontkennen, maar bij H. zijn een mes en een zakdoek gevonden, beide met bloed bevlekt. De aangevallenen herkenden de daders. Wapens voor Polen. De voor Polen bestemde kisten met wa pens, waaronder 13 groote machinegeweren, deel uitmakende van de lading van het in de Spoorweghaven te Rotterdam liggende stoomschip Echo, worden uit het schip in een aan de Spoorweghaven staande loods gelost. Het stoomschip vertrekt met een an dere lading naar Dantzig. De Duitsche be manning had geweigerd de wapens te ver voeren. De wapens zijn met een binnenvaartuig i|it Amsterdam te Rotterdam aangevoerd. Een ernstig mijnongeluk. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat in de mijn „Kaiserstuhl II” Zaterdagmorgen een ernstig ongeluk plaats had, doordat de lift, waarin zich dertig personen bevonden, naar beneden'stortte, tengevolge van het breken van het lifttouw. Drie personen werden uit de lift geslingerd. Hun verpletterde lijken werden later gevonden. De zeven en twintig overige mijnwerkérs werden gedood. Velen waren ernstig verminkt. Alle lijken zijn nog niet geborgen. Bovendien werden vijf per sonen ernstig gewond door de vallende lift. De schuldige machinist heeft poging gedaan tot zelfmoord, doch is nog in leven. De papier- en inktprijzen. De vereeniging van uitgevers van groote dagbladen heeft te Berlijn vergaderd om middelen te beramen ter verlaging van de ongekende prijzen van papier en -drukinkt. Alle aanwezigen waren van oordeel, dat een spoedige vermindering tot de helft van de papierprijzen noodig is, om een gezonden toestand in de pers te herstellen. Voor de drukinkt, die 40 maal zoo hoog is als voor den oorlog, is een nog veel grootere verla ging noodig. De inktfabrikanten overvragen schromelijk en strijken woekerwinsten op. Het bestuur heeft ten slotte opdracht gekre gen de stichting van een eigen drukinkt-fa- briek voor te bereiden. Eigenaardige stakers. Aan het Flower Hospitaal te New-York waren enkele personen verbonden, die tegen een premie van 500 francs zich bloed aftap pen lieten, ingeval bij operaties te veel bloedverlies optrad, zoodat dit den dood ten gevolge zou kunnen hebben. Eenigen tijd geleden eischten deze bloedgevers 700 frcs. met het oog op de dure omstandigheden. Dit werd hun toegestaan. Doch onlangs, toen een operatie aan den gang was, eischte de aanwezige „bloedgever” 1000 frcs. of anders geen bloed. Zijn collega’s gingen hiermede accoord. Daar direct ingrijpen bij deze operatie natuurlijk noodzakelijk was, ontblootte een der’verpleegsters haar arm om zich bloed te laten aftappen. Zeven andere zusters stelden zich gratis beschik baar voor volgende operaties. De staking was verloren. (Vox Med.) iORT GEMENGO. Te Hoogkarspel is zekere P. M. door den bliksem gedood. Het voorioopig onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk in de Friesch-Gro- ningsche Coöp. Beetwortelsuikerfabriek, te Groningen, heeft ertoe geleid, dat ’n vervol ging zal worden ingesteld tegen den ploeg- I baas, onder wiens leiding de opvijzeling van Rusland en Polen. In een nota aan de Engelsche regeering deelt de Russische mee, waarom men het Russische leger nog verder voort laat rukken, hoewel Polen een wapenstil stand had gevraagd. Het bleek, dat de Pool- sche afgevaardigden naar Baronowitsj ge machtigd waren om alleen militaire kwes ties te behandelen en dat zij hun volmachten uitsluitend van het militair kommando had den ontvangen. Moskou meende, dat een zoodanige beperkte volmacht niet in over eenstemming was met de taak, welke de bij eenkomst der afgevaardigden had te behan delen „volgens de voorstellen, zoowel van de Russische als de Britsche regeering”. Intusschen betoogt Moskou, dat het nooit het verlangen heeft gehad om de onderhan- delingen over den wapenstilstand te verbin den aan die voor een blijvend vredesverdrag tusschen Polen en Rusland, „maar het is onvermijdelijk, dat in de onderhandelingen voor den wapenstilstand meteen begrepen zijn onderhandelingen over zekere voor waarden en waarborgen, welke buiten het strikt militair gebied gaan”. Want: „de ge schiedenis van den Poolschen aanval op Rusland, de ontegensprekelijke feiten van stelselmatigen, ononderbroken steun aan Polen van de zijde van Frankrijk en de te genwoordigheid op den rechtervleugel van ’.t Poolsche leger van generaal Wrangels troe pen eischen van de Sovjet-regeering, dat zoodanige redelijke waarborgen worden op genomen, dat ze alle pogingen van Polen om de periode van wapenstilstand voor de hernieuwing van vijandelijke handelingen tegen Rusland te gebruiken, zou verhinde ren.” Zulke waarborgen zouden moeten om vatten: gedeeltelijke ontwapening, het stop zetten van de inlijving voor de militie of van vrijwilligers enz. De afwezigheid van vol machten om zulke kwesties te behandelen, dwong de Russische afgevaardigden voor te stellen,'dat de Poolsche afgevaardigden hun regeering om uitgebreider volmachten zou den vragen. Moskou zet dan uiteen, dat de voortzetting van den militairen opmarsch In afwachting van de vervulling van den ge stelden eisch „op den aard van het vredes verdrag niet in het minst vooruitloopt en ook geen aanval beteekent tegen de onaf hankelijkheid en onschendbaarheid van den Poolschen staat binnen zijn ethnografische grenzen” en verklaart, dat de Russische re geering „zich meer dan eens heeft verbon den, de onafhankelijkheid van Polen en het recht van zijn volk op politieke zelfbeschik king te eerbiedigen en de voorgenomen voorwaarden voor wapenstilstand en vrede in geen enkel opzicht een belemmering voor het Poolsche volk in dit opzicht bevatten.” Moskou concludeert uit den terugkeer van de Poolsche afgevaardigden naar War schau, inplaats van te Baranowitsj de komst van nieuwe volmachten af te wachten, dat de Poolsche regeering spekuleert op buiten- landsche steun en in afwachting daarvan de onderhandelingen uitstelt. Moskou houdt ten slotte vast aan zelfstandige onderhandelin gen met Polen, daar deze „zoowel het be lang van het Russische als van het Poolsche volk zouden dienen” en herhaalt nogmaals zijn denkbeeld van een konferentie te Lon den tusschen de voornaamste mogendheden der Entente en Rusland met het doel van „de regeling van de internationale positie van Rusland en de regeling van alle hangen de kwesties tusschen Rusland en de bond- genooten ten behoeve van den algemeenen vrede.” Het is ongetwijfeld een knap gesteld stuk, dat de gelegenheid tot verdere onderhan delingen bood; die dan ook telegrafisch in gezet zijn, want Zondag zijn er nog heel waf telegrammen gewisseld tusschen Lloyd Ge orge en Millerand, die met hun militaire raadgevers o. a. Foch in Engeland bij een waren en de regeering te Moskou. Ten slotte schijnt Moskou echter niet bereid ge weest te zijn de opmarsch in Polen te sta ken, ten minste als resultaat der Engelsch- Fransche conferentie wordt gemeld, dat be sloten is, dat de geallieerden de opmarsch der bolsjewiki zullen trachten te stuiten. De Engelsche vloot zou mobiliseeren. Dat be- naar een jong beestje, dat nergens te vinden was. Hoe dat zat, begreep hij niet. Maar de koe was weg en bleef weg. Niet lang daar na kwam hij uit de krant te weten, dat aan de veemarkt te Sneek een koe gestald was, waarvan men den eigenaar zocht. Dat kon mijn beestje wel eens zijn, flitste het door het hoofd van De Jong. Hij ging zoo spoedig mogelijk naar Sneek, kwam in den stal, bij de koe, en ja, daar zag hij het verloren dier terug. Verdacht van diefstal van vee uit de weide zijn, in verband met deze geschiedenis, de 24-jarige J. D. en de 22-jarige M. de H„ kooplieden, de eerste te Ureterp en de an dere te Drachten, aangehouden. Langen’ tijd Hebben zij tegenover politie en justitie beweerd niet gestolen te hebben. Zij verzonnen een verhaal, waaruit moest blijken, dat de koe door koop in hunne han den gekonien was. Hun verdedigers brachten hen echter tot andere gedachtén, zoodat zij heden voor de rechtbank een volledige bekentenis afleg- j gen. Den 28en Juni hebben zij het feit ge- pleegd en de koe met de boot naar Sneek 1 laten vervoeren. Zij zelven namen de tram. Beklaagden verklaren, door den nood ge dreven, tot dit misdrijf gekomen te zijn. De subs.-officier vindt reden voor clemen tie. Toch moet het feit vrij zwaar gestraft worden. Eisch elk 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger van D„ mr. van Apeldoorn te Leeuwarden, hoopt, dat de rechtbank alle mogelijke clementie Éal toepassen. Zijn cliënt is nog nooit eerder met de justitie in aanraking geweest. Ook dient op zijn huise lijke omstandigheden gelet te worden. Plei ter geeft in overweging, een voorwaarde lijke straf op te leggen. De verdediger van de H„ mr. M. E. Hep- kema te Leeuwarden, schrijft het gebeurde niet aan een slecht karakter, maar meer aan een onbezonnen oogenblik toe. Zijn cliënt heeft op hem een aangenamen indruk ge maakt en bij verschillende* notabele inge zetenen staat hij zeer gunstig bekend. Ook de omstandigheden, waarin hij verkeert, mogen de rechtbank clement stemmen. Be klaagde moet hoog noodig thuis zijn. Ook komt hij in de gevangenis, tengevolge van de beperkte ruimte aldaar, met andere ge vangenen in aanraking, die een verkeerden invloed op hem trachten uit te oefenen. Con clusie een voorwaardelijke veroordeeling. De subs.-officier verzet zich tegen de voorwaardelijke veroordeeling. Alleen mr. van Apeldoorn dupliceert. L. C. SCHOTERLAND, 9 Aug. Aan onderwij zers in deze gemeente, die boven het wette lijk minimum aan scholen werkzaam zijn, is het voorschot niet uitbetaald. Zij hebben zich tot den Minister gewend. Aardappelziekte. Op de Friesche klei heerscht deze ziekte al eenige weken en erg, nu begint ze zich ook te openbaren op de zandgronden in onze provincie. Door de natte wéersgesteld- heid brejdt ze zich snel uit; van sommige akkers is reeds een groot deel der vrucht aangetast. HEERENVEEN, 8 Aug. Bij het afrijden van de Hooibrug te Nieuwebrug sloegen gisteren de paarden, aangespannen voor een geladen tapissière, op hol. De wagen kwam in de bermsloot terecht, de bestuurder Au- kema, uit Terzool, brak een been en kneus de een ander. De heer V., uit Heerenveen, toevallig met zijn auto aanwezig, bracht de patiënt, na voorioopig door een geneesheer onderzocht te zijn, spoedig naar het zieken huis alhier. L. C. In gevaarlijke handen. Een 19-jarig meisje uit Friesland verhuur de zich door bemiddeling van een „be steedster” te Den Haag. Ze werd van het station afgehaald en heel netjes en voor komend behandeld. Doch na een paar dagen deed de „mevrouw” haar mededeeling van den aard der „betrekking”. Het meisje schrok en besefte nu, hoe ze er in geloopen genden'dag kwam een „mijnheer”, dien zij gemeentelijke belastingen, zou moeten ontvangen. Ze deed zelf open u en toen „mijnheer” binnenstapte, vloog zij mZ Hëmbrug is bij het overvaren naar buiten, naar het bureau van de zeden- ,.er p? Noordzeekanaal de harddraver „In- - solent” van den heer D. van Wienngen te Hoofddorp, die dien dag te Beemster den onder geleide keerde ze naar 'Leeuwarden eersten priJS won’. van de pont te water ^e' terug. Het bleek, dat ze in een berucht huis i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Uitgevers SirJtBK Telefoon No. 150, Volaens voorwaarden overeengekomen met de Hollandsoh* Varza- jnHA flïd. bij levens- JAA gld. ingeval van over- 1EA gld. bij verlies van iterlngs-Bank t» Sohiadam sijn onze Abonné’s vewekerd tegen ongelukken voor *vVV lange invaliditeit. *vV lijden binnen 30 d. Iwv één hand, voet of oog 1 1’. rd NIEUWE SIÏEEZER COURANT Drie soorten van rheumatiek in verband met urinezuur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1920 | | pagina 1